PDA

View Full Version : απορία για gsr



craven21gr
15/03/2010, 02:27
καλησπέρα σας παιδία και απομένα
Όντας αρχάριος με τις μοτό και κάτοχος του διπλώματος Α άρχισα το ψάξιμο για την πρώτη αγαπημένη ( προηγούμενη εμπειρία : παπια και βεσπάκια φίλων ( c 50 c80 innova fx 125 crypton r ) και με μία er-5 του 2002 στη σχολή οδηγών την οποία την χειριζόμουνα καλα τηρουμένων πάντα των αναλογιών στις Ξανθίωτικες συνθύκες εκπαίδευσης και κίνησης ( δε μου εχεί πέσει πότε ακόμα και σε σβήσικο και μια φορά που πίγε να μου γλιστρίσει σε κάτι χώματα με 40 km/h τη κράτησα με ευκολία κτλ) γενικά ειμαι αρκετά απειρος όμως καθόλου καγκουρας πλέον ...( πρέπει να πάθεις για να μάθεις ) και οδηγώ με σύνεση και προσοχή ).
Έκανα τεστ το gsr ενα μήνα αφού πηρα το δίπλωμα και πήγα να τσακιστώ στο ίσωμα γιατί απο 3η και 4000 σαλ περίπου εκανα κατεβασια σε 2α και πάτησα παράλληα γκάζι με απότέλεσμα να μου σουζάρει και να δω τον χριστό ΕΠ.ΟΠ. ένω γενικά μου φάνηκε πολύ δυνατο και νευρικό μηχανάκι τότε και δεν ξανασχολήθηκα ..........
μέχρι προχτές όπου το είχαν φέρει σε μαύρο στη σουζούκι καινούργιο και όταν το είδα σκέφτηκα pay back time και ξαναέκανα τεστ η απορία μου μετα το τέστ είναι :

ΕΧΕΙ ΔΙΧΑΣΜΕΝΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟ GSR ?????

αφού χωρίς να έχω όδηγησει μηχανή για περίπου 9 μήνες εγίναν τα εξής παράδοξα : τη πήγαινα πολύ καλα μέσα στη κίνηση και αυτό που με εξέπληξε ήταν το στρώτο της γκάζι και η άφθονη ροπή της που έβραινέ πολύ καλά σε όλες τις γκάμες στροφών ,κατι που δεν ίσχυε στο προηγούμενο τεστ που της είχα κάνει ,βέβαια σε μια στιγμή που της έδωσα παραπάνω γκάζι και άγκιξε τις 11000 σαλ η δευτέρα της άρχισα να νιώθω μια αρκετα δυνατή κλώτσια αλλά δε με ενόχλησε καθόλου και μετά έκοψα βέβαια γιατί είχε στροφή. Γενικά εμείνα απόλυτα ικανοποιημένος και έστρηβε και με άκουγε και σταμάταγε πολύ ευκολα το μόνο κακό ότι δεν έχει την ευελιξία ενός μικρότερου κυβισμού μοντέλου κάτι που είναι λογικό
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως είναι δυνατό το ίδιο μοντέλο τη μία να συμπεριφέρεται σαν αραβικος καθαρόαιμος αδάμαστος επιβήτορας και την άλλη σαν γαϊδουράκι ??
το προτείνετε για πρωτη μοτο σε αναβάτη σαν εμένα για χρήση κάθε είδους εκτός πίστας και χώματος ή να κοιτάξω τπτ τύπου bandit er 6 , καθότι τα 250 είναι πάρα πολυ΄ακριβά (vtr 250 5200 euro )???

ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη αν γίνομαι γραφίκος αφού το θέμα όπως παρατήρησα έχει ξαναπαίξει .