PDA

View Full Version : Eνα πείραμα και τα αποτελέσματά του



caesarsk
15/03/2010, 09:55
To διάβασα σε διπλανό φορούμ και το ποστάρω αυτουσιο. Ειναι εντυπωσιακο αν υπάρχει θέληση έστω και απο έναν ανθρωπο τι μπορουν να καταφέρουν πολλοί!!!


El Sistema, ένα «πείραμα» και τα αποτελέσματά του

Στη μακρινή Βενεζουέλα εδώ και 30-τόσα χρόνια ξεκίνησε ένα φιλόδοξο πρόγραμμα, το El Sistema (Fundaci'on del Estado para el Sistema Nacional de las Orquestas Juveniles e Infantiles de Venezuela)..
Ένας ντόπιος μουσικός, ο Χοσέ Αμπρέου, βάλθηκε να μαζέψει παιδάκια στις πιο φτωχές, τις πιο απομακρυσμένες περιοχές, τις πιο βουτηγμένες στο έγκλημα και στο πάρε-δώσε των ναρκωτικών, και να τα κάνει μουσικούς. Το πράγμα προχώρησε σιγά-σιγά, χωρίς λεφτά και άρχισε να αποδίδει καρπούς.
Πέρασαν τα χρόνια, 250.000 (!) παιδάκια έμαθαν μουσική, και άρχισαν να φτιάχνονται σχολικές ορχήστρες. Οι ορχήστρες σε όλη τη χώρα ξεπέρασαν τις 100 και από αυτές οι 90 είναι συμφωνικές (ξανα-!). Οι καλύτεροι από αυτούς τους νεαρούς μουσικούς μαζεύονται σε κεντρικές ορχήστρες, με κορυφή την Ορχήστρα Σιμόν Μπολιβάρ, που αυτή την εποχή διευθύνει άλλο ένα προϊόν del Sistema, ο 28χρονος (ξανα-!) μαέστρος Γουστάβο Ντουνταμέλ, που είναι επίσης εδώ και λίγους μήνες ο νέος μαέστρος της Φιλαρμονικής του Λος Άντζελες (ξανα-!).

Έκαναν τουρνέ οι Βενεζουελάνοι πιτσιρικάδες με τον πιτσιρικά μαέστρο τους και παίξανε και στο Σάλτσμπουργκ. Μάλλον καλά θα έπαιξαν, γιατί οι απαιτητικοί Σαλτσμπουργκαίοι ζήτησαν και ανκόρ.
Ξεκίνησε το ανκόρ με ένα ταρατατζούμ κάπως οικείο και με την πρώτη φράση των εγχόρδων οι
Σαλτσμπουργκαίοι αναγνώρισαν το κομμάτι και χειροκρότησαν. Μάλλον δεν περίμεναν ότι οι Ινδιάνοι πιτσιρικάδες θα τολμούσαν να παίξουν Στράους και μάλιστα στην Αυστρία. Και κάνει zoom-out η κάμερα και θολώνει ο νους. Πρόκειται για ΜΕΓΑΛΗ ορχήστρα, διπλή, καμμιά διακοσαριά άτομα. Και παίζουν καλά οι
άτιμοι:

http://www.youtube.com/watch?v=zKIChxFCGn4


Συνεπώς ενδιαφερόμεθα, διαβάζουμε, ψάχνουμε. Και βρίσκουμε ένα βιντεάκι από μία απονομή, με τους Ινδιάνους live από το Καράκας. Μόνο που δεν είναι οι ΣιμονΜπολιβάροι που είναι πιτσιρικάδες μεν, αλλά γύρω στα 20-25. Είναι οι από κάτω τους, αυτοί που πάνε ακόμα σχολείο. Η Ορχήστρα "Τερέσα Καρρένιο", έτσι τους λένε. Παιδάκια μικρά, μερικά εμφανώς αμούστακα. Ξεκινούν με Σοστακόβιτς, από τη 10η Συμφωνία το 2ο μέρος, που οι ειδικοί λένε ότι είναι ένα αποτρόπαιο μουσικό πορτραίτο του Στάλιν.
Είναι ένα κομμάτι πολύ γρήγορο, βίαιο, άγριο, με εξαιρετικά απαιτητικά περάσματα, ειδικά για τα πνευστά, και ειδικότερα για τα ξύλινα, με πανδύσκολο ανσάμπλ. Τα μαθητούδια είναι ντυμένα με τα καθημερινά τους
ρούχα, τα τζην τους τα σκισμένα, τα χαϊμαλιά τους, ό,τι φοράνε τα παιδιά σήμερα. Και παίζουν ηρωικά, ούτε μία νότα δεν φεύγει.

Χειροκροτήματα, περνάμε στο επόμενο κομμάτι, έναν (άγνωστό μου) Χορό ενός (αγνώστου μου) συνθέτη από το Μεξικό, ονόματι Αρτούρο Μάρκες. Τα Ινδιανάκια έχουν αλλάξει στο μεταξύ, έχουν φορέσει τη φόρμα της Εθνικής τους ομάδας, της Εθνικής Βενεζουέλας. Το κομμάτι είναι εξαιρετικό, με τη ρυθμική αγωγή που θα περίμενε κανείς από έναν χορό λατινοαμερικάνικο να ξεπροβάλλει καθώς η μουσική προχωρεί και τα παιδάκια παίζουν με ορμή.
Μπαίνουμε στο τελευταίο θέμα του χορού και καθώς η κάμερα απλώνει, συνειδητοποιείς ότι βλέπεις πάλι μια μεγάλη ορχήστρα, ίσως να μη φτάνει τα 200 άτομα των Μπολιβάρων, αλλά τα 150 τα ζυγώνει σίγουρα. Μα πώς
παίζουν τόσο καλά, τόσα πολλά άτομα μαζί; Το κομμάτι κορυφώνεται και τα παιδάκια σείονται, τα δοξάρια δάσος ολόκληρο πηγαινοέρχονται σαν να τα δέρνει καταιγίδα κι όμως ούτε μισή νότα δεν ξεφεύγει ποτέ και να, φτάνουν τα τελευταία μέτρα και τα παιδάκια σηκώνονται όρθια και τελειώνουν το κομμάτι παίζοντας και χορεύοντας μαζί:

http://www.youtube.com/watch?v=amSqQ5XNaGE


Ωραία περάσατε; Εγώ να δείτε.
Ας προσγειωθούμε λοιπόν στη χώρα των .........................
Είναι μια χώρα που τα παιδάκια τα λένε Περικλήδες, Νεφέλες, Ιάσονες και Ιόλες. Παλιά χώρα, με ιστορία. όμορφη χώρα. Και οι Περικλήδες με τις Ιόλες μεγαλώνουν ακούγοντας Βίσση, παίζοντας Πάμε Στοίχημα, βλέποντας Τατιάνα Πουτανίδου, ακούγοντας τους γονείς τους να λένε πόσο καλύτερη είναι η δικιά τους μαιζονέτα από τη μαιζονέτα των Χατζηπαπαραίων, και ονειρεύονται να γίνουν μοντέλα. Ή μάνατζερ! Ή να τα
προσλάβουν στα Stage...

Στη χώρα αυτή υπάρχουν κάτι ορχηστρούλες που η και καλά καλύτερη στις καλές της βραδιές κάνει ένα φάλτσο ανά δεκάλεπτο και στις άσχημες κάνει μόνο φάλτσα. Η λέξη "μουσικός" συνήθως σημαίνει "μπουζουξής", ο κύριος και η κυρία Χατζηπαπάρα πετάει γαρδένιες στον ΛεΠα, ο Περικλής βολοδέρνει στις καφετέριες και η Ιόλη διαβαζει ότι η Μακρυπούλια τα έφτιαξε με τον Νίνο και μετά οραματίζεται να βγει ως
γλάστρα στη Μενεγάκη.

Το κατά κεφαλήν εισόδημα της Βενεζουέλας είναι το μισό από της χώρας των ...................., που επί πλέον έχει χρεωκοπήσει!!!

devil's animal
15/03/2010, 10:23
καπως ετσι..
:(

MG
15/03/2010, 10:50
υπεροχος συνδυασμος....

κ ιαπιστευτο παντρεμα το Λατινο-ταμπεραμεντο με την κλασσικη μουσικη.....

απο τις λιγες φορες που συμμετεχει το κοινο ενεργα και με παροτρυνση του μαεστρου...


Μπραβο για το ποσταρισμα!

Ζεύκας
15/03/2010, 15:00
η τελευταία παράγραφος ίσως (λέω ίσως) να μην αρέσει στον Ντιμ...:lol:

Operater
15/03/2010, 15:30
Κι εδώ υπάρχουν όμορφα μουσικά σύνολα, που δεν φαλτσάρουν,
που δεν τα κάνουν για χρήματα, παρά με προσωπική εργασία και μεράκι.
Και άνθρωποι που θυσιάζουν ολόκληρο το μηνιάτικο για τη μουσική,
για να μάθει ο κόσμος. Έχουμε βγάλει σπουδαίους μουσικούς.

Το πρόβλημά μας είναι ότι αδερφός καρφώνει πισώπλατα αδερφό, και δεν προχωράει τίποτα
καλό στον τόπο μας. Ο καθένας, αν δει να ανεβαίνει λίγο ο συνάδελφός του, τότε τον μισεί
και τον διαφθείρει. Αυτή είναι η κατάντια μας.

vaska
15/03/2010, 15:49
Είχα διαβάσει παλιότερα για το el sistema νομίζω σε κάποιο μουσικό περιοδικό. Τι να πω, απλά απίστευτο.

Όταν πήγαινα στο δημοτικό άντε και στο γυμνάσιο ένοιωθα περήφανος που είμαι Έλληνας και ζω στην Ελλάδα, τώρα ρε γ@μημένοι 300 γιατί να ντρεπομαι που ζω στη χώρα που τρώει τα παιδιά της, στη χώρα της λαμογιάς, της ξεπετας και της αρπαχτής?

Όλοι αυτοί που είδαμε σήμερα, χθες, ήταν εν δυνάμει εκτός νόμου, πόρνες μαστρωποί, κλέφτες φονιάδες ' σήμερα παράγουν πολιτισμό και καταχειροκροτούνται......


Μπράβο για το ποστ.

tai
15/03/2010, 16:44
δακρίζεις οταν βλέπεις το κέφι και την σοβαρότητα να συνυπάρχουν στα πρόσωπα αυτών των παιδιών, και ταυτόχρονα θυμασαι της φάτσες των προβληματισμένων νεων που δεν μπορούν να αξιοποιήσουν τα διπλωματά τους επειδή ο μπαμπας δεν εχει "μεσο", και καταλήγεις να βλέπεις στην tv την "μπουμπού" που είναι το σημερινό πρότυπο να μπουρδολογεί με το Α-ΦΥΛΟ πλάσμα που ειναι το πρότυπο του Άντρα σήμερα!!!
:sick: :bigcry:

Cpt. Haddock
15/03/2010, 16:49
Απο την άλλη βέβαια, η Βενεζουέλα ειναι η πατρίδα ενος ημι-δικτατορικού καθεστώτος, με τεραστια διαφθορά και εγκληματικότητα και πατρίδα πολλων soap operas σαν τη Μαρία την Ασχημη και άλλα τέτοια σκουπίδια.

Μια χώρα που καταφέρνει να εξαγει πετρέλαιο και να εχει φτωχούς πολίτες...

Απο βενεζουαλικο trash ειναι γεματος ο κόσμος, μην τρελαινόμαστε.

:wave2:

tai
15/03/2010, 17:09
το θέμα Ηλία, είναι οτι απο αυτήν την λάσπη βγήκαν αυτά τα παιδιά!
Ενω εδω, η προώθηση του "λίγου" έχει γίνει επιδημία

Akatanomastos
15/03/2010, 17:11
εψαξε κανεις μεσα στα βιολια και τα τρομπονια μηπως εχει κρυμμενη κοκαινη που εξαγουν μ αυτο το τροπο?:bigcry: :rotflmao:

bugger
15/03/2010, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Απο την άλλη βέβαια, η Βενεζουέλα ειναι η πατρίδα ενος ημι-δικτατορικού καθεστώτος, με τεραστια διαφθορά και εγκληματικότητα και πατρίδα πολλων soap operas σαν τη Μαρία την Ασχημη και άλλα τέτοια σκουπίδια.

Μια χώρα που καταφέρνει να εξαγει πετρέλαιο και να εχει φτωχούς πολίτες...

Απο βενεζουαλικο trash ειναι γεματος ο κόσμος, μην τρελαινόμαστε.

:wave2:
Πριν σπέυσεις να κατακρίνεις, να υποβαθμίσεις και να γελοιοποιήσεις, να κοιτάς τα χάλια της χώρας σου και τα δικά σου προσωπικά χάλια!
Παρουσιάστηκε ένα σημαντικό επίτευγμα των πολιτών μιας χώρας, που όσα ανέφερες παραπάνω, απλώς το κάνουν πιο σημαντικό και άξιο σεβασμού.
Καλό θα ήταν να σιωπαίνουμε και να κάνουμε πρώτα την αυτοκριτική μας, πριν ανοίξουμε τo pie hole μας.

Cpt. Haddock
15/03/2010, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
το θέμα Ηλία, είναι οτι απο αυτήν την λάσπη βγήκαν αυτά τα παιδιά!
Ενω εδω, η προώθηση του "λίγου" έχει γίνει επιδημία

Κι εκεί η προώθηση του λιγου ειναι επιδημία, trash εξαγει η Βενεζουέλα.

Το οτι βρεθηκε ενας φωτισμένος ανθρωπος και πήρε τα παιδια απο τη φτωχεια τους και τους έκανε μουσικους συμφωνικής ορχήστρας δε πρεπει να κρυβει την όλη εικόνα.

Αλλωστε το εγχείρημα εχει δημοσιότητα λόγω του background της φτώχιας με εναν αέρα συμπάθειας.

NikosKK
15/03/2010, 17:20
Αυτά είναι!!Δείγμα του μεγαλείου της μουσικής...Μπράβο σε όλους τους :beer: :beer:

Ζεύκας
15/03/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....



άσχετο αλλά...άδειασε τα π.μ. σου ρε μλκ! :lol:

Cpt. Haddock
15/03/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
άσχετο αλλά...άδειασε τα π.μ. σου ρε μλκ! :lol:

οκ :lol:

castoras
15/03/2010, 17:53
:a46: :a46: :a46: :a46: :a46: :a46:

Με συγκίνησαν τα παλιόπαιδα!!
Δεν ήθελα να τελειώσει με τίποτα!!:bawl:

harvester
15/03/2010, 18:17
πληροφοριακα
ο διευθυντης του σαλτσουμπουργκ στο ωδειο του μοτσαρτ ειναι ο κυριος Συριγγελας.

Λαρισαιος σολιστας 32 χρονων. Εχω την τιμη να τον γνωριζω προσωπικα και μολις περυσι καταφερε να τον δεχτουν να παιξει στην Λαρισα.

η ελλαδα βγαζει ταλεντα και εχει μουσικη παιδεια. απλα την κανουν για εξωτερικο γιατι δεν μπορουν να βρουν τιποτα στην ειδικοτητα τους που να τους κανει να ζησουν αποκλειστικα απο αυτο

tifoefs
15/03/2010, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
πληροφοριακα
ο διευθυντης του σαλτσουμπουργκ στο ωδειο του μοτσαρτ ειναι ο κυριος Συριγγελας.

Λαρισαιος σολιστας 32 χρονων. Εχω την τιμη να τον γνωριζω προσωπικα και μολις περυσι καταφερε να τον δεχτουν να παιξει στην Λαρισα.

η ελλαδα βγαζει ταλεντα και εχει μουσικη παιδεια. απλα την κανουν για εξωτερικο γιατι δεν μπορουν να βρουν τιποτα στην ειδικοτητα τους που να τους κανει να ζησουν αποκλειστικα απο αυτο

μη σκας ρε φιλε και ξαναρχιζει το μεταναστευτικο μπας και δουνε ασπρη μερα μαναδες και πατεραδες.
και να δεις ποσοι ταλαντουχοι ιθαγενεις θα διαπρεψουν στα εξωτερικα.

caesarsk
15/03/2010, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
μη σκας ρε φιλε και ξαναρχιζει το μεταναστευτικο μπας και δουνε ασπρη μερα μαναδες και πατεραδες.
και να δεις ποσοι ταλαντουχοι ιθαγενεις θα διαπρεψουν στα εξωτερικα.


τι να μας πεις και εσυ ρε φιλε απο εξωτερικα και μεταναστές....

vangelis 64
15/03/2010, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
πληροφοριακα
ο διευθυντης του σαλτσουμπουργκ στο ωδειο του μοτσαρτ ειναι ο κυριος Συριγγελας.

Λαρισαιος σολιστας 32 χρονων. Εχω την τιμη να τον γνωριζω προσωπικα και μολις περυσι καταφερε να τον δεχτουν να παιξει στην Λαρισα.

Πωπωωωω!!!!!:eek: :eek: :eek: :eek: Τι ύψιστη τιμή Θεέ μου...από τα καταγώγια τού Ζάλτσμπουργκ στη μέκκα τής κλασσικής μουσικής.Εύγε του.
:sad: :sad:


Πάντως Σοφιανέ,σ' ένα πράγμα έχω τίς διαφωνίες μου...
Ο μουσικός στην Ελλάδα δεν νοείται συνήθως μπουζουξής.Υπάρχουν κάτι καταπληκτικοί παίχτες
με πτυχία αρμονίας,με τρομερή μουσικότητα και ταλέντο
και είναι κρίμα να τούς βάζουμε στην ίδια μοίρα με μπουζουξήδες παρακμιακού σκυλάδικου στο 78 Αθηνών Λαμίας.

Υπάρχει και ανέκδοτο(παλιό)

Συζητάνε δυό μαγαζάτορες:Πόσα άτομα ορχήστρα έχεις ρε συ;Πέντε μουσικούς κι έναν μπουζουξή.:lol:

caesarsk
15/03/2010, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64


Πάντως Σοφιανέ,σ' ένα πράγμα έχω τίς διαφωνίες μου...
Ο μουσικός στην Ελλάδα δεν νοείται συνήθως μπουζουξής.Υπάρχουν κάτι καταπληκτικοί παίχτες
με πτυχία αρμονίας,με τρομερή μουσικότητα και ταλέντο
και είναι κρίμα να τούς βάζουμε στην ίδια μοίρα με μπουζουξήδες παρακμιακού σκυλάδικου στο 78 Αθηνών Λαμίας.

Υπάρχει και ανέκδοτο(παλιό)

Συζητάνε δυό μαγαζάτορες:Πόσα άτομα ορχήστρα έχεις ρε συ;Πέντε μουσικούς κι έναν μπουζουξή.:lol:


Εισαι ο δευτερος που το αναφερει αλλα θα σου θυμισω οτι εγω μιλαω για τον κανονα και οχι τις εξαιρεσεις...και δυστυχως οι περιπτωσεις που αναφερεις Βαγγελή μου, ειναι εξαιρεσεις!!!

harvester
15/03/2010, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πωπωωωω!!!!!:eek: :eek: :eek: :eek: Τι ύψιστη τιμή Θεέ μου...από τα καταγώγια τού Ζάλτσμπουργκ στη μέκκα τής κλασσικής μουσικής.Εύγε του.
:sad: :sad:


Πάντως Σοφιανέ,σ' ένα πράγμα έχω τίς διαφωνίες μου...
Ο μουσικός στην Ελλάδα δεν νοείται συνήθως μπουζουξής.Υπάρχουν κάτι καταπληκτικοί παίχτες
με πτυχία αρμονίας,με τρομερή μουσικότητα και ταλέντο
και είναι κρίμα να τούς βάζουμε στην ίδια μοίρα με μπουζουξήδες παρακμιακού σκυλάδικου στο 78 Αθηνών Λαμίας.

Υπάρχει και ανέκδοτο(παλιό)

Συζητάνε δυό μαγαζάτορες:Πόσα άτομα ορχήστρα έχεις ρε συ;Πέντε μουσικούς κι έναν μπουζουξή.:lol:
καλα ειναι και κατι παλικαρια στα μπουζουκια που ειναι μουσικαρες.
σιγουρα εσυ τους ξερεις καλυτερα.
θυμαμαι εναν ντραμερ στο μαζωνακη.
ο καημενος σε καθε διακοπη βαρουσε και λιγο dream theater.

το αστειο με τον συριγγελα ειναι οτι τελικα ειναι να παιξει στην λαρισα και αφου δεν βρησκαν καποιον να κουρδισει το πιανο 2 ωρες πριν την παρασταση το πιανο ηταν τοσο ερρηπιο που ζητησε την αδεια να τους στειλει ενα μεταχειρισμενο απο την σαλονικη αλλα δεν προλαβε τον χρονο

vangelis 64
15/03/2010, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Εισαι ο δευτερος που το αναφερει αλλα θα σου θυμισω οτι εγω μιλαω για τον κανονα και οχι τις εξαιρεσεις...και δυστυχως οι περιπτωσεις που αναφερεις Βαγγελή μου, ειναι εξαιρεσεις!!! Σωστά.,Δεν είναι κανόνας.Οι εξαιρέσεις είναι όμως που μεγαλουργούν,εκτός βέβαια αν ζουν εδώ.:sick:

Θά'θελα πάντως να έβλεπα τα μούτρα τού Meola,όταν τον είχε φέρει ο Νταλάρας για τα Latin,και άκουσε τον Στεργίου να παίζει κιθάρα στο στούντιο.:D

vangelis 64
15/03/2010, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
καλα ειναι και κατι παλικαρια στα μπουζουκια που ειναι μουσικαρες.
σιγουρα εσυ τους ξερεις καλυτερα.
θυμαμαι εναν ντραμερ στο μαζωνακη.
ο καημενος σε καθε διακοπη βαρουσε και λιγο dream theater.

το αστειο με τον συριγγελα ειναι οτι τελικα ειναι να παιξει στην λαρισα και αφου δεν βρησκαν καποιον να κουρδισει το πιανο 2 ωρες πριν την παρασταση το πιανο ηταν τοσο ερρηπιο που ζητησε την αδεια να τους στειλει ενα μεταχειρισμενο απο την σαλονικη αλλα δεν προλαβε τον χρονο Άσ'τα φιλαράκι,άσ'τα.Μεγάλη δυστυχία να είσαι μουσικός και να μην μπορείς να παίξεις μουσική.:(

Greg_950 S
15/03/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Σωστά.,Δεν είναι κανόνας.Οι εξαιρέσεις είναι όμως που μεγαλουργούν,εκτός βέβαια αν ζουν εδώ.:sick:

Θά'θελα πάντως να έβλεπα τα μούτρα τού Meola,όταν τον είχε φέρει ο Νταλάρας για τα Latin,και άκουσε τον Στεργίου να παίζει κιθάρα στο στούντιο.:D

Άλλη μια παλιά αλλά μεγάλη εξαίρεση ο Μανώλης Χιώτης. :a19:
Στο παρακάτω site μεταξύ των άλλων η ΝΕΤ, διηγείται τη συνάντηση του με τον Jimι Hendrix, το 1964 στις ΗΠΑ. :wave2:

http://www.youtube.com/watch?v=eNaOBlGAUu8

vagtav
15/03/2010, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Απο την άλλη βέβαια, η Βενεζουέλα ...... μπλα μπλα μπλα μπλα.....ειναι γεματος ο κόσμος, μην τρελαινόμαστε.

:wave2:

Στραβο.....κοιμήθηκες ή συνέχεια σου φταίνε όλα ????/:rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
15/03/2010, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg_950 S
Άλλη μια παλιά αλλά μεγάλη εξαίρεση ο Μανώλης Χιώτης. :a19:
Στο παρακάτω site μεταξύ των άλλων η ΝΕΤ, διηγείται τη συνάντηση του με τον Jimι Hendrix, το 1964 στις ΗΠΑ. :wave2:

http://www.youtube.com/watch?v=eNaOBlGAUu8 Τεράστια μορφή.Για μένα είναι η μεγαλοφυία τού 20ού αιώνα,ο μεγαλύτερος επαναστάτης.
απίστευτο και ανήσυχο μυαλό.Όταν οι άλλοι κινούνταν στα πλαίσια τού τρίφωνου ρεμπέτικου(δεν το απαξιώνω,το λατρεύω)αυτός άκουγε Django και ψαχνόταν με λύσσα.

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

castoras
15/03/2010, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πωπωωωω!!!!!:eek: :eek: :eek: :eek: Τι ύψιστη τιμή Θεέ μου...από τα καταγώγια τού Ζάλτσμπουργκ στη μέκκα τής κλασσικής μουσικής.Εύγε του.
:sad: :sad:


Πάντως Σοφιανέ,σ' ένα πράγμα έχω τίς διαφωνίες μου...
Ο μουσικός στην Ελλάδα δεν νοείται συνήθως μπουζουξής.Υπάρχουν κάτι καταπληκτικοί παίχτες
με πτυχία αρμονίας,με τρομερή μουσικότητα και ταλέντο
και είναι κρίμα να τούς βάζουμε στην ίδια μοίρα με μπουζουξήδες παρακμιακού σκυλάδικου στο 78 Αθηνών Λαμίας.

Υπάρχει και ανέκδοτο(παλιό)

Συζητάνε δυό μαγαζάτορες:Πόσα άτομα ορχήστρα έχεις ρε συ;Πέντε μουσικούς κι έναν μπουζουξή.:lol:

Ενας φίλος μουσικός ,για βιοποριστικούς λόγους έπαιζε ένα φεγγάρι σε μπουζούκια και μου έλεγε ότι τις προχωρημένες ώρες που ο κόσμος ήταν κόκαλο,τζάμαραν στο ρυθμό του μπουζουκιού και ο μπουζουξής τα έπαιρνε κρανίο γιατί τους έχανε!:lol:

tai
15/03/2010, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Άσ'τα φιλαράκι,άσ'τα.Μεγάλη δυστυχία να είσαι μουσικός και να μην μπορείς να παίξεις μουσική.:(
Βαγγέλη, το χειρότερο ειναι να παίζεις και να ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι εισαι μουσικός:D

vangelis 64
15/03/2010, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Βαγγέλη, το χειρότερο ειναι να παίζεις και να ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι εισαι μουσικός:D Συμβαίνει σε όλους στην αρχή.Το κακό είναι ότι τούς περισσότερους δεν τούς αφήνει ποτέ.:cry:

vaska
15/03/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Απο την άλλη βέβαια, η Βενεζουέλα ειναι η πατρίδα ενος ημι-δικτατορικού καθεστώτος, με τεραστια διαφθορά και εγκληματικότητα και πατρίδα πολλων soap operas σαν τη Μαρία την Ασχημη και άλλα τέτοια σκουπίδια.

Μια χώρα που καταφέρνει να εξαγει πετρέλαιο και να εχει φτωχούς πολίτες...

Απο βενεζουαλικο trash ειναι γεματος ο κόσμος, μην τρελαινόμαστε.

:wave2:

Μα αυτή είναι η μαγεία της μουσικής ρε Ηλία, ξεπηδάει από εκεί που ποτέ δεν πίστευες ότι μπορεί να υπήρχε, συνοδεύει επαναστάσεις, συντροφευει κι ενώνει ανθρώπους με τεράστια διαφορετικότητα μη υπολογίζοντας κοινωνικές ή άλλες διαφορές. Σε τούτη την ιστορία κείνο που είναι συγκλονιστικό είναι ότι παιδιά με σχεδόν προδιαγεγραμμένη πορεία λογω κοινωνικής τάξης και καταγωγής, σε λίγα μόνο χρόνια με λεωφορείο τη μουσική μεταλάχτηκαν.
:) :)

tai
15/03/2010, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Συμβαίνει σε όλους στην αρχή.Το κακό είναι ότι τούς περισσότερους δεν τούς αφήνει ποτέ.:cry:
σαν και αυτόν?? (http://www.youtube.com/watch?v=MaqNuKfhgAA&feature=related) :lol:

tifoefs
15/03/2010, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
τι να μας πεις και εσυ ρε φιλε απο εξωτερικα και μεταναστές....

εξαιρεση αποτελω ...

:wacko:

tai
15/03/2010, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
..... συγκλονιστικό είναι ότι παιδιά με σχεδόν προδιαγεγραμμένη πορεία λογω κοινωνικής τάξης και καταγωγής, σε λίγα μόνο χρόνια με λεωφορείο τη μουσική μεταλάχτηκαν.
:) :)

Ε αυτο ακριβώς ειναι το θεμα!!!
και οχι το εαν βγαίνουν στην Βολιβία ραπανάκια.
Οπως επίσης, ειναι παράδειγμα, για το τι κανει η γαμημένη η παιδεία, ακόμα και εαν ειναι ΜΟΝΟ μουσική παιδεία.
Αυτη η προσπάθεια "το πείραμα" δλδ, έρχεται σε αντιπαράθεση, με τα πιστεύω της αρπαχτής, που μεγαλώνουν οι Ελληνες.

vaska
15/03/2010, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ε αυτο ακριβώς ειναι το θεμα!!!
και οχι το εαν βγαίνουν στην Βολιβία ραπανάκια.
Οπως επίσης, ειναι παράδειγμα, για το τι κανει η γαμημένη η παιδεία, ακόμα και εαν ειναι ΜΟΝΟ μουσική παιδεία.
Αυτη η προσπάθεια "το πείραμα" δλδ, έρχεται σε αντιπαράθεση, με τα πιστεύω της αρπαχτής, που μεγαλώνουν οι Ελληνες.

Έτσι έτσι ρε tai να συμφωνούμε εμεί να πηγαίνουμε κόντρα στον πακετάνιο να του τη σπάμε. Που θα πάει θα σταματήσει να τα βλέπει όλα αρνητικα. Πάει? Κι άμα έρθεις από τα μέρη μου σε κερνάω γκαζόζες
:beer: :beer:

caesarsk
15/03/2010, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Που θα πάει θα σταματήσει να τα βλέπει όλα αρνητικα. Πάει? Κ


και αν εσυ το καταφερεις αυτο....εγω καθομαι να με












































κερασεις γκαζοζες!!!!!!

ego_o_idios
16/03/2010, 10:42
ego apogoiteftika
perimena na diavaso oti ta mazeve ke ta eksafanize poulontas ta organa tous...

den mporo pia 8etika pragmata
ine eknevristika se ena kosmo pou ola ine strava kaka ke anapoda

pantos to oti ine lariseos den prepi na sas timai ke na es8anes8e perifani san elines
mia mikri erevna edikse oti ine kinezos mavros ke evreeos ke stin larisa geni8ike apo alodapous gonis pou etixe na pane eki gia piramatozoa se kapia iatrikes erevnes gia tin anakalipsi farmakou kata tou xasmouritou:lol:


se oles tis kinonies iparxoun oniropoloi pou ke tin dinami exoun ke kseroun ke ton tropo na pragmatopioun ta onira tous
ke otan ta onira tous exoun silogiko xaraktira 8eorounte isaksioi ton agion
to 8ema ine na mporoun na afe8oun elef8eroi na pragmatopioisoun afta ta silogika onira se ena kosmo gemato prokatalipsis fovies pou otan protinis to xeri sou se kapion fovate min tou klepsis to roloi...


mpravo tou pou ixe tin dinami ke pou den ixe asximous skopous

na ksana po oti i keroi aftoi epivaloun tin silogikotita
mono mazi mporoume na ta kataferoume me parees ke anidiotelia 8a ginoume kaliteroi oloi