PDA

View Full Version : Η ομιλία του Βρετανού ευρωβουλευτή Νάιτζελ Φάρατζ



alucard
15/03/2010, 20:06
http://www.youtube.com/watch?v=9p1syaWAOxQ

tai
15/03/2010, 20:20
του τα'χωσε κανονικά:lol:
ήθελα να'ξερα υπάρχει κανένας δικός μας με τόσα αρχίδια??:sick:

Εχετλαίος
15/03/2010, 20:27
Way to go Nigel!

Viking
15/03/2010, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
του τα'χωσε κανονικά:lol:
ήθελα να'ξερα υπάρχει κανένας δικός μας με τόσα αρχίδια??:sick:
αρχίδια υπάρχει :sick:

Acacius
15/03/2010, 20:57
<mode=tapirokraniasis nervosa>

Ένας ξιπασμένος, αγενέστατος, ακροδεξιός αντιευρωπαϊστής Άγγλος ο οποίος αρνείται να πιστέψει ότι οι αποικίες χάθηκαν και η Αγγλία δεν είναι πλέον το κέντρο του κόσμου. Ίσως προτιμούσε να έχουμε για πρόεδρΑ το μ@@νάκι τον Μπλερ, ο οποίος από χαρισματικότητα και μαλαγανιά άλλο τίποτα. Δε σε χάλασε Αγγλάρα που έφαγε άκυρο το φιλοπόλεμο, φιλοχρήματο χριστιανολαμόγιο σας.

Ο πρόεδρός μου γουστάρω να είναι σεμνός και ταπεινός (γνήσιος, όχι ντεμέκ, ΝεοΔημοκράτης...). Και δεν είναι και κανένας τυχάρπαστος, πρωθυπουργός ήταν. Αν αυτός ο ανάγωγος κωλοάγγλος τα έχωνε έτσι σε κανέναν Έλληνα και την Ελλάδα αντί για τον Van Rompuy και το Βέλγιο, τώρα όλοι θα ζητούσατε τα μεγάλα του @@ επί πίνακι γιατί μας προσέβαλλε (στους Γερμανούς τα χώνουμε για λιγότερα κι έχουν και δίκιο).

Α' σιχτίρ, Αγγλάρες.... άμα δε σας αρέσει η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα. Πάτε γίνετε η 51η πολιτεία των βλάχων ξαδέρφων σας από την άλλη μεριά της λίμνης να δούμε αν είναι καλύτερα να γλύφετε εκεί που φτύνατε.

</mode>

Edit: δε θέλω να θίξω κανέναν, αν συμφωνείτε μαζί του δικαίωμά σας, αλλά εγώ μόνο που ακούω αυτό το υπεροπτικό αγγλικό υφάκι συφιλιάζομαι.

Edit 2:Ναι, ξέρω ότι δεν είναι όλοι οι Άγγλοι έτσι...

tai
15/03/2010, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius

φιλε το θεμα δεν ειναι για το εαν εχει δικιο, αλλα για εαν εμεις έχουμε το ΘΑΡΡΟΣ να τα "χώσουμε" κάπου.
Και μην μου αναφέρεις την ευγένεια:nono:
Δεν μιλώ για αγένεια.
Μιλώ για την οσφιοκαμψία του τρεμάμενου, φοβισμένου, εως χεσμένου, υπουργείου εξωτερικών, που εχει παπαριάσει τα @@ του καθε Ευρωπαίου ή Αμερικάνου, με τα γλειψίματα του.
Εθνικά ντροπιασμένος νιώθω.
Ας τα έλεγε ρε γαμώτο κάποιος λίγο ζοχαδιασμένα,
Ετσι! Για να δείξουμε οτι δεν ειμαστε τελείως κοτες.

super_toto
15/03/2010, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
<mode=tapirokraniasis nervosa>

Ένας ξιπασμένος, αγενέστατος, ακροδεξιός αντιευρωπαϊστής Άγγλος ο οποίος αρνείται να πιστέψει ότι οι αποικίες χάθηκαν και η Αγγλία δεν είναι πλέον το κέντρο του κόσμου. Ίσως προτιμούσε να έχουμε για πρόεδρΑ το μ@@νάκι τον Μπλερ, ο οποίος από χαρισματικότητα και μαλαγανιά άλλο τίποτα. Δε σε χάλασε Αγγλάρα που έφαγε άκυρο το φιλοπόλεμο, φιλοχρήματο χριστιανολαμόγιο σας.

Ο πρόεδρός μου γουστάρω να είναι σεμνός και ταπεινός (γνήσιος, όχι ντεμέκ, ΝεοΔημοκράτης...). Και δεν είναι και κανένας τυχάρπαστος, πρωθυπουργός ήταν. Αν αυτός ο ανάγωγος κωλοάγγλος τα έχωνε έτσι σε κανέναν Έλληνα και την Ελλάδα αντί για τον Van Rompuy και το Βέλγιο, τώρα όλοι θα ζητούσατε τα μεγάλα του @@ επί πίνακι γιατί μας προσέβαλλε (στους Γερμανούς τα χώνουμε για λιγότερα κι έχουν και δίκιο).

Α' σιχτίρ, Αγγλάρες.... άμα δε σας αρέσει η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα. Πάτε γίνετε η 51η πολιτεία των βλάχων ξαδέρφων σας από την άλλη μεριά της λίμνης να δούμε αν είναι καλύτερα να γλύφετε εκεί που φτύνατε.

</mode>

Edit: δε θέλω να θίξω κανέναν, αν συμφωνείτε μαζί του δικαίωμά σας, αλλά εγώ μόνο που ακούω αυτό το υπεροπτικό αγγλικό υφάκι συφιλιάζομαι.

Edit 2:Ναι, ξέρω ότι δεν είναι όλοι οι Άγγλοι έτσι...

Ασχετα με το αν είναι έτσι όπως τον περιγράφεις, λέει μια μεγάλη αλήθεια (σε άλλες δηλώσεις του ακόμα περισσότερο) για την οποία όλοι κάνουν κοκοκο.
Η περιβόητη Κομισιόν, η οποία χαράσει πολιτικές, επιβάλει νομοθεσίες στα κράτη-μέλη, αποφασίζει για χίλια δυο θέματα, ουσιαστικά κάνει ότι γουστάρει, ε λοιπόν αυτή η επιτροπή ΔΕΝ είναι εκλεγμένη. Τα μέλη της δεν τα ψήφισαν οι ευρωπαίοι πολίτες σε καμία ψηφοφορία. Είναι φυτευτοί εκεί.

Κατα τ άλλα είναι απολαυστικός ο τρόπος που τα χώνει ο τύπος. Μου θύμησε τον Edmund Blackadder :rotflmao:

spiridaus
15/03/2010, 21:41
"...Belgium is pretty much a non-country..."


:rotflmao: :rotflmao:

koulis19
15/03/2010, 23:08
Ενας ελληνας πολιτικος να υπηρχε και να τα ελεγε αυτα τοτε θα λεγαμε τι λεει ο τρελος και παει λεγοντας.Μπορει και να τον κραζαμε.Τοσο νουμερα ειμαστε πολλες φορες.Μπορει και να τον βαφτιζαμε και πρακτορα των ξενων.(ΔΥΣΤΥΧΩΣ)!!!!!!!!!!!!

Acacius
16/03/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
φιλε το θεμα δεν ειναι για το εαν εχει δικιο, αλλα για εαν εμεις έχουμε το ΘΑΡΡΟΣ να τα "χώσουμε" κάπου.
Και μην μου αναφέρεις την ευγένεια:nono:
Δεν μιλώ για αγένεια.
Μιλώ για την οσφιοκαμψία του τρεμάμενου, φοβισμένου, εως χεσμένου, υπουργείου εξωτερικών, που εχει παπαριάσει τα @@ του καθε Ευρωπαίου ή Αμερικάνου, με τα γλειψίματα του.
Εθνικά ντροπιασμένος νιώθω.
Ας τα έλεγε ρε γαμώτο κάποιος λίγο ζοχαδιασμένα,
Ετσι! Για να δείξουμε οτι δεν ειμαστε τελείως κοτες.
Καταλαβαίνω, αλλά προσωπικά δε συμφωνώ. Περιμένεις από τον υπουργό εξωτερικών μίας χώρας να συμεριφερθεί τόσο "καουμπόικα" όσο ένας μειοψηφικός ευρω-Καρατζαφέρης, κάτι που είναι απαράδεκτο (το καουμποϊλίκι, όχι ότι τι θέλεις). Αν ο ΥπΕξ μου ήταν τόσο υπερόπτης θα ντρεπόμουνα πολύ περισσότερο.

Έτσι ΣΚΑΤΑ που τα έχουμε κάνει δεν έχουμε την πολυτέλεια να κάνουμε τους μάγκες σε κανέναν. Είναι σα να μου λες ότι έχεις χρεωθεί μέχρι το λαιμό, πρέπει να δανειστείς από γνωστούς, αυτοί ξέρουν τι λαμόγιο είσαι και επειδή δε σου αρέσει το ύφος τούς τους τη λες κι από πάνω. Λέει; Δε λέει, γιατί θα σου πουν κι αυτοί να πας να γ@μ... και άντε να βρεις δανεικά και καινούργιους "φίλους" μετά. Το ότι οι "φίλοι" θα τα πάρουν πίσω από αγορές όπλων, εισαγωγές κλπ κλπ είναι άλλο θέμα (και από τα λίγα χαρτιά που έχουμε).

Δε μας τα χώνουν άδικα, άσχετα αν το θέμα έχει πάρει υπερβολικές διαστάσεις. Εμείς το επιτρέψαμε, δε ρίξαν ζάρι για να βρουν ποιος θα ακούσει τα καντήλια.

@super-toto: Στο θέμα της κομισσιόν δε διαφωνώ εντελώς αλλά δεν είναι τρόπος αυτός να το θίγει ο Αγγλάρας. Εκτός αυτού όσοι δεν είναι ευθέως εκλεγμένοι τοποθετούνται κατόπιν εντολών εκλεγμένων αντιπροσώπων μας. Το ίδιο γίνεται και σε κάθε χώρα, δεν εκλέγουμε όλο το λειτουργικό μηχανισμό ενός κράτους.

iosif
16/03/2010, 11:56
ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΘΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΟΤΣΑΛΑΝ

Εχετλαίος
16/03/2010, 12:09
Kαι υπουργός παιδείας η "κυρία" που ήθελε τα αγγλικά πρώτη σε εκμάθηση γλώσσα και που η ίδια στέλνει τα κοπέλια της σε ιδιωτικό σχολείο.
Τους ψηφίζετε, τους λουζόμαστε! :yuck:

super_toto
16/03/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius


@super-toto: Στο θέμα της κομισσιόν δε διαφωνώ εντελώς αλλά δεν είναι τρόπος αυτός να το θίγει ο Αγγλάρας. Εκτός αυτού όσοι δεν είναι ευθέως εκλεγμένοι τοποθετούνται κατόπιν εντολών εκλεγμένων αντιπροσώπων μας. Το ίδιο γίνεται και σε κάθε χώρα, δεν εκλέγουμε όλο το λειτουργικό μηχανισμό ενός κράτους.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Δες εδώ πως σχηματίζεται η επιτροπή.
http://europa.eu/institutions/inst/comm/index_el.htm

Cpt. Haddock
16/03/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ήθελα να'ξερα υπάρχει κανένας δικός μας με τόσα αρχίδια??:sick:

Οι έλληνες ευρωβουλευτές μεταξύ γευμάτων με θαλασσινά και παέλια στα σοκάκια των Βρυξελλών, ασχολούνται με το να καταθέτουν ερωτήσεις εγκαλώντας την Ελλάδα :wave2:

Όσοι ασχολούνται.

Επι της ουσίας: Τετοιες θέσεις να εκφραστούν απο επίσημα κυβερνητικά χείλη δεν γίνεται- και σωστά. Μονο οι τριτοκοσμικές χώρες και οι δικτατορίες καταφεύγουν σε ρητορείες.

Επιπροσθέτως, οι αντιευρωπαϊστες Βρετανοι πάντα ψαχνουν μια αφορμη να τα χώσουν στην ΕΕ, μπορεί να έχουν δίκιο για τον Φαν Ρομπάι αλλα τα κίνητρά τους ειναι άλλα (ειδικά του Νάιτζελ Φαρατζ που ειναι γνωστός ακροδεξιός...)



Βέβαια για το Βέλγιο έχει δίκιο :rotflmao:

super_toto
16/03/2010, 12:47
Εμένα πάλι δεν με ενοχλεί καθόλου αυτός ο τρόπος έκφρασης. Ο καθωσπρεπισμός και η πολιτική ορθότητα θα μας φάει.

Νομίζω ότι αυτή η μασκαράτα της σοβαροφάνειας και της ψεύτικης ευγένειας μας τα έχει κάνει τούμπανα τόσα χρόνια.

Δηλαδή, βλέπουμε τον ένα πολιτικό να μιλά με την ξύλινη γλώσσα της προσποιητής ευγενειας και μας γυρίζουν τα άντερα.
Αφού όλοι ξέρουμε περι τίνος πρόκειται και για ποιά κουμάσια μιλάμε. Βγές και χώστα του αγόρι μου.

Δεν θα ήταν πολύ καλύτερα αν στο δικό μας κοινοβούλιο, αντί να παπαρολογούν με το σεις και με το σας να κατέβαζαν μπινελίκια ο ένας στον άλλο; Αφού αυτό είναι το πραγματικό τους επίπεδο και το επίπεδο του λαού γενικότερα. Γιατί να καμουφλάρονται πίσω από γραβάτες και όμορφες εκφράσεις;

ggs
16/03/2010, 14:04
Τις ευρωπαϊκές χώρες τις χωρίζουν ΔΕΚΑΔΕΣ ΣΟΒΑΡΟΙ λόγοι (ιστορικοί, κοινωνικοί ,πολιτικοί ,στρατιωτικοί , οικονομικοί ,θρησκευτικοί ,γλώσσα κ.λ.π.) και προσπαθούν να τις ενώσουν μόνο με ένα κοινό νόμισμα και με μια «ξένη» προς όλους προσπάθεια κεντρικής διοίκησης …

Νομίζω , ότι θα προλάβουμε να δούμε την διάλυση της χωρίς να έχουμε γεράσει πολύ…

tai
16/03/2010, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Τις ευρωπαϊκές χώρες τις χωρίζουν ΔΕΚΑΔΕΣ ΣΟΒΑΡΟΙ λόγοι (ιστορικοί, κοινωνικοί ,πολιτικοί ,στρατιωτικοί , οικονομικοί ,θρησκευτικοί ,γλώσσα κ.λ.π.) και προσπαθούν να τις ενώσουν μόνο με ένα κοινό νόμισμα και με μια «ξένη» προς όλους προσπάθεια κεντρικής διοίκησης …

Νομίζω , ότι θα προλάβουμε να δούμε την διάλυση της χωρίς να έχουμε γεράσει πολύ…
μονο αμα ΔΕΝ συμφέρει
οπωςστο 1.37 (http://www.youtube.com/watch?v=iRrHw5iayrk&feature=related)

Gandalf dr685sm
16/03/2010, 19:46
ΑΜΑΝ!!!!....:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: ... άρχισα και συμφωνώ και με τον ggs τώρα... πρώτα ο trooper...τώρα ο ggs...

δεν μπορεί ρε πστ μου.. κάποια ίωση θα είναι!!

Σοβαρά τώρα.. η Βρεττανία απλά βλέπει να ακολουθεί στην σειρά μετά απο Ισπανία , Ελλάδα , Πορτογαλία , Ιρλανδία.

Μάλιστα όπως έγρaψε ενας Ιρλανδός πολίτης σε γράμμα του σε εφημερίδα εκεί... μετά τα P.I.G.S θα έρθουν και τα S.W.I.N.E ( Scottland, Wales, Ireland-North, England).

Η Ελλάδα με τις βλακείες που μας δέρνει , απο όσο φαίνεται ίσως να γίνει και η βασική αιτία που θα διαλυθεί η Ε.Ε. ή αν δεν διαλυθεί , είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα χάσει πολύ απο την οικονομική δύναμη και κύρος της, αφού πλέον δεν θα μπορεί καν να στηρίξει τις χώρες μέλη της θεσμικά και οικονομικά σε περιόδους κρίσεις.

Πλάκα - πλάκα θυμάμαι τώρα μια προφητεία του Παϊσιού...(είναι γνωστός ο μοναχός φαντάζομαι).. προ 20ετιας περίπου που ανέφερε πως θα έρθει η στιγμή που οι μεγάλες χώρες θα γίνουν μικρά κρατίδια σαν νέα βαβέλ και εκεί εμείς θα πούμε το ψωμί-ψωμάκι. Γμτ... κάπου το έχω βάλει... αν μη τι άλλο είναι ενδιαφέρον..ειδικά αν σκεφτεί κάποιος οτι ειπώθηκε πριν 20ετιας.

Πέρα όμως απο τα μεταφυσικά... όπως έγραψα και σε άλλο νήμα.. ίσως τουλάχιστον το εσωτερικό πρόβλημα να το έλυνε μια επαναφορά της δραχμής παράλληλα με την χρήση του ευρώ ώς ισχυρού νομίσματος όπως το 2001. Να δώ τον π#@$#@$@#η που θα χρεώσει καφέ 2000δρχ ή ντομάτα το κιλό 500δρχ απο που θα πάει να φύγει... γιατί μην ξεχνάμε οτι αρκετό μερίδιο του πληθυσμού έχει προλάβει την δραχμή και την αξία της.

Gandalf

DAYMAN
16/03/2010, 20:21
Άψογος ο Εγγλέζος για το πολύ όμορφο χώσιμο στο ανδρείκελο της ΕΕ.

ggs
16/03/2010, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ΑΜΑΝ!!!!....:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: ... άρχισα και συμφωνώ και με τον ggs τώρα... πρώτα ο trooper...τώρα ο ggs...


Gandalf

:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Μάγε κι εγώ προς στιγμή ανησύχησα….



















































Αλλά μετά ανέφερες τον Παισιο και ησύχασα….





:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2: :beer:

Akatanomastos
16/03/2010, 23:36
εγω εχω δει και τον καρατζαφερη να τα χωνει σε διαφορους εκει:rotflmao:

alucard
17/03/2010, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
<mode=tapirokraniasis nervosa>

Ένας ξιπασμένος, αγενέστατος, ακροδεξιός αντιευρωπαϊστής Άγγλος ο οποίος αρνείται να πιστέψει ότι οι αποικίες χάθηκαν και η Αγγλία δεν είναι πλέον το κέντρο του κόσμου. Ίσως προτιμούσε να έχουμε για πρόεδρΑ το μ@@νάκι τον Μπλερ, ο οποίος από χαρισματικότητα και μαλαγανιά άλλο τίποτα. Δε σε χάλασε Αγγλάρα που έφαγε άκυρο το φιλοπόλεμο, φιλοχρήματο χριστιανολαμόγιο σας.

Ο πρόεδρός μου γουστάρω να είναι σεμνός και ταπεινός (γνήσιος, όχι ντεμέκ, ΝεοΔημοκράτης...). Και δεν είναι και κανένας τυχάρπαστος, πρωθυπουργός ήταν. Αν αυτός ο ανάγωγος κωλοάγγλος τα έχωνε έτσι σε κανέναν Έλληνα και την Ελλάδα αντί για τον Van Rompuy και το Βέλγιο, τώρα όλοι θα ζητούσατε τα μεγάλα του @@ επί πίνακι γιατί μας προσέβαλλε (στους Γερμανούς τα χώνουμε για λιγότερα κι έχουν και δίκιο).

Α' σιχτίρ, Αγγλάρες.... άμα δε σας αρέσει η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα. Πάτε γίνετε η 51η πολιτεία των βλάχων ξαδέρφων σας από την άλλη μεριά της λίμνης να δούμε αν είναι καλύτερα να γλύφετε εκεί που φτύνατε.

</mode>

Edit: δε θέλω να θίξω κανέναν, αν συμφωνείτε μαζί του δικαίωμά σας, αλλά εγώ μόνο που ακούω αυτό το υπεροπτικό αγγλικό υφάκι συφιλιάζομαι.

Edit 2:Ναι, ξέρω ότι δεν είναι όλοι οι Άγγλοι έτσι...

:hypnotize :hypnotize

sigoura to eides to video?den katalaveno ti les lol

madox
17/03/2010, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
<mode=tapirokraniasis nervosa>

Ένας ξιπασμένος, αγενέστατος, ακροδεξιός αντιευρωπαϊστής Άγγλος ο οποίος αρνείται να πιστέψει ότι οι αποικίες χάθηκαν και η Αγγλία δεν είναι πλέον το κέντρο του κόσμου. Ίσως προτιμούσε να έχουμε για πρόεδρΑ το μ@@νάκι τον Μπλερ, ο οποίος από χαρισματικότητα και μαλαγανιά άλλο τίποτα. Δε σε χάλασε Αγγλάρα που έφαγε άκυρο το φιλοπόλεμο, φιλοχρήματο χριστιανολαμόγιο σας.

Ο πρόεδρός μου γουστάρω να είναι σεμνός και ταπεινός (γνήσιος, όχι ντεμέκ, ΝεοΔημοκράτης...). Και δεν είναι και κανένας τυχάρπαστος, πρωθυπουργός ήταν. Αν αυτός ο ανάγωγος κωλοάγγλος τα έχωνε έτσι σε κανέναν Έλληνα και την Ελλάδα αντί για τον Van Rompuy και το Βέλγιο, τώρα όλοι θα ζητούσατε τα μεγάλα του @@ επί πίνακι γιατί μας προσέβαλλε (στους Γερμανούς τα χώνουμε για λιγότερα κι έχουν και δίκιο).

Α' σιχτίρ, Αγγλάρες.... άμα δε σας αρέσει η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα. Πάτε γίνετε η 51η πολιτεία των βλάχων ξαδέρφων σας από την άλλη μεριά της λίμνης να δούμε αν είναι καλύτερα να γλύφετε εκεί που φτύνατε.

</mode>

Edit: δε θέλω να θίξω κανέναν, αν συμφωνείτε μαζί του δικαίωμά σας, αλλά εγώ μόνο που ακούω αυτό το υπεροπτικό αγγλικό υφάκι συφιλιάζομαι.

Edit 2:Ναι, ξέρω ότι δεν είναι όλοι οι Άγγλοι έτσι...



Aυτα που γραφεις απο ποιο σημειο του βιντεο ακριβως προκυπτουν ?γιατι ο συγκεκριμενος ευρωβουλευτης ειναι απο τους πολεμιους του τραπεζικου συστηματος και των λυστρικων εδω και χρονια(μαλλον εκατονταετιες)δανεισμων του.
Καθουλου τυχαιο που επιτιθεται στη συγκεκριμενη μαριονετα της zooropa.

Eνας ανθρωπος βρεθηκε να μας υποστηριξει εκει εξω-λεγοντας και μια μεγαλη αληθεια περι φεουδου- και αρχισαμε τα κλασικα περι αγγλων,γαλλων,πορτογαλων....

TROOPER
17/03/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ΑΜΑΝ!!!!....:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: ... άρχισα και συμφωνώ και με τον ggs τώρα... πρώτα ο trooper...τώρα ο ggs...

δεν μπορεί ρε πστ μου.. κάποια ίωση θα είναι!!

Gandalf

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

bugger
17/03/2010, 09:28
Η αλήθεια είναι πως όλοι δεν έχουμε ιδέα σε τι αναφέρεται. Κι εμένα μου άρεσε το επιθετικό στυλ και η μαϊμουδίστικη έκφραση εκείνου εκεί του τυπάκου, αλλά διάβασα παρακάτω ένα σχόλιο κάποιου Βρετανού, που μου φάνηκε επίσης πειστικό:

Nigel Farrage wants the UK out of the EU. He is on par with the BNP he is not a right-wing extremist but close. it's a very good show he pulls up here. trying to justify his existence in the EU parliament by attacking a pawn of the ruling elite.. its gonna get him good ratings with david icke and alex jones and maybe another vote or 2 in the EU elections. Farrage is accusing Rompuy or making a a lot of money when hes making a substantial amount himself.. hypocricy at his finest...people wake up.

Ας μην προτρέχουμε λοιπόν να δώσουμε απόλυτο δίκιο και άλλοθι σε οποιονδήποτε μας αρέσει το στυλάκι του, η φάτσα του και η αύρα του. :rolleyes:

iosif
17/03/2010, 09:49
και εκτος απο τον παγκαλο μην ξεχναμε οτι ο πρωθυπουργος μας συν-υπεγραψε τον βορβαδισμο της σερβιας σαν υπ. εξωτ.

και πλακα πλακα (με το ζορι θα το πω) αλλα επειδη οντως στην αριστερα εχει καλους οικονομολογους, πριν 15 χρονια ειχαν πει οτι νομισματικη ενωση χωρις ευρωπαικο νομισματικο ταμειο και χωρις κοινο ευρωπαικο προυπολογισμο ειναι βομβα βραδυφλεγης

super_toto
17/03/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Τις ευρωπαϊκές χώρες τις χωρίζουν ΔΕΚΑΔΕΣ ΣΟΒΑΡΟΙ λόγοι (ιστορικοί, κοινωνικοί ,πολιτικοί ,στρατιωτικοί , οικονομικοί ,θρησκευτικοί ,γλώσσα κ.λ.π.) και προσπαθούν να τις ενώσουν μόνο με ένα κοινό νόμισμα και με μια «ξένη» προς όλους προσπάθεια κεντρικής διοίκησης …

Νομίζω , ότι θα προλάβουμε να δούμε την διάλυση της χωρίς να έχουμε γεράσει πολύ…

Ένα είναι βέβαιο. Η ιδέα της ενωμένης Ευρώπης, είναι μια εξαιρετική κάλυψη, την οποία χρησιμοποιούν οι τράπεζες ώστε να υπερχρεώνουν χώρες και ουσιαστικά να τις υποδουλώνουν οικονομικά.
Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό που μας παρουσιάζουν εδώ και χρόνια. Σύγκλιση. Από την Ευρώπη των 6 κάποτε, παμε στην Ευρώπη των 27 σήμερα και πάει λέγοντας.
Πως ειναι δυνατόν να γεφυρωθεί το τρομακτικό χάσμα μεταξύ των πλούσιων χωρών της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης, και των τριτοκοσμικών χωρών της βαλκανικής και της ανατολικής Ευρώπης?
Δεν είναι δυνατόν.
Είναι όμως μια πολύ καλή περίπτωση για τις τράπεζες. Τι συμβαίνει ουσιαστικά; Αυτό που συνέβει στην Ελλάδα τα λέει όλα.

Η Ελλάδα δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να ενταχθεί στην ΕΕ και πολυ περισσότερο στην νομισματική ενωποίηση. Απλά γιατί τα οικονομικά της απείχαν παρασάγγας, από αυτά των υπολοίπων εταίρων. Όμως η ΕΕ έκανε τα στραβά μάτια όταν εμείς εδώ μαγειρεύαμε τους δείκτες(νομίζοντας μάλιστα ότι είμαστε μάγκες). Και αυτό γιατι ο απώτερος σκοπός ήταν να υποδουλωθεί η χώρα στο τραπεζικό σύστημα και να πάψει να έχει λόγο όσον αφορά την τύχη της. Όπως και έγινε. Είναι αυτό που λέει ο πρωθυπουργός μας όπου σταθεί, ότι δηλαδή έχουμε χάσει την εθνική μας κυριαρχία.

Αυτό θα συμβεί και με όλες τις άλλες χώρες της βαλκανικής και όχι μόνο. Διάβαζα πρόσφατα ότι από τις 19/12/2009 που ίσχυσε η κατάργηση του καθεστώτος θεωρήσεων για τις υπο ένταξη χώρες, χιλιάδες αλβανόφωνοι κάτοικοι της ΦΥΡΟΜ, ερημώνουν χωριά και μεταναστευουν στο Βέλγιο ζητώντας άσυλο. Με αποτέλεσμα να έχουν σαλτάρει οι βέλγοι και να μιλουν για απελάσεις κτλ.
Αυτό πολυ απλά δείχνει ότι η ιδέα της ενωποίησης είναι τραγικά γελοία. Δεν μπορείς να ενωποιήσεις το Βέλγιο με τα Σκόπια ή την Γερμανία με τη Βουλγαρία ή την Ολλανδία με την Ελλάδα αν θές. Πρώτα πρέπει να εξασφαλήσεις ισοδύναμο βιοτικό επίπεδο για όλες τις χώρες και κατόπιν να ενωποιήσεις, νομοθεσία, εργασία, μετακίνηση, νόμισμα κτλ.

Επειδή αυτό δεν συμβαίνει, είναι φανερό ότι ο σκοπός είναι άλλος. Αυτός που ανέφερα παραπάνω.
Δηλαδή σου λένε: "Έλα εδώ Ελλάδα, έλα να ενωποιήθεις με την ΕΕ. Αλλά πρέπει και εσύ να πληροίς κάποιες προυποθέσεις. Χρείάζεσαι χρήμα. Δανείσου το και προχώρα, ίσως χάσεις την Εθνική σου κυριαρχία αλλά δεν πειράζει"

Κάπως έτσι πάει. Κάποια στιγμή βέβαια θα σκάσει πίπα για όλους. Συμφωνώ ότι δεν θα έχουμε γεράσει πολύ μεχρι να το δούμε.

ggs
17/03/2010, 10:15
...και οπως ελεγε και ο μπαμπάς του ...Gerorge (where is the money?)

EOK KAI NATO TO ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ !!!!!!


:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Acacius
17/03/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Aυτα που γραφεις απο ποιο σημειο του βιντεο ακριβως προκυπτουν ?γιατι ο συγκεκριμενος ευρωβουλευτης ειναι απο τους πολεμιους του τραπεζικου συστηματος και των λυστρικων εδω και χρονια(μαλλον εκατονταετιες)δανεισμων του.
Καθουλου τυχαιο που επιτιθεται στη συγκεκριμενη μαριονετα της zooropa.

Eνας ανθρωπος βρεθηκε να μας υποστηριξει εκει εξω-λεγοντας και μια μεγαλη αληθεια περι φεουδου- και αρχισαμε τα κλασικα περι αγγλων,γαλλων,πορτογαλων....
Ο κάθε ένας ερμηνεύει αυτά που βλέπει με βάση τη δική του αντίληψη, λογικό να υπάρχουν διαφορές. Αυτό που με χάλασε στην ουσία είναι το υπεροπτικό Βρετανικό υφάκι και φόρτωσα άσχημα.

Ο Farage και το UKIP είναι υπέρμετρα συντηρητικοί, δεξιοί, λαϊκιστές αντιευρωπαϊστές με μια γερή δόση ιμπεριαλιστικού εθνικισμού. Απ'όσο ξέρω δεν είναι πολέμιοι του τραπεζικού συστήματος, αντιθέτως μάλιστα έχουν νεοφιλελεύθερη προσέγγιση στην οικονομική πολιτική. Όπως το βλέπω εγώ ο Farage δε μας υποστήριξε, απλά βρήκε το μ@λάκα που έχουν βάλει οι υπόλοιποι στη μέση για να προωθήσει τη δική του ατζέντα. Αυτά περί φεούδου τα θεωρώ υπερβολές, όποτε θέλουμε φεύγουμε και μετά από είκοσι χρόνια ζητάμε δανεικά από τη Ρουμανία που θα μας βλέπει αφ' υψηλού και από την Τουρκία να πάρει τα στρατεύματά της από την Κομοτηνή (κι αυτά που λέω υπερβολές είναι).

Δες κι αυτό και πες μου τι νομίζεις.
http://www.youtube.com/watch?v=UgfQwhKkVR8

Υ.Γ: Εννοείται ότι και το UKIP λέει κάποιες αλήθειες αλλά το ίδιο κάνει και το ΚΚΕ και ο ΛΑΟΣ εδώ και δεν τους υποστηρίζω.


@super-toto: Διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό μαζί σου αλλά αυτή η συζήτηση πάει να γίνει σοβαρή και θέλει μπύρες και κουβέντα. Δε μου πολυαρέσει αναλύω σοβαρά θέματα σε φόρουμ (μοτοσυκλετιστικό μάλιστα), βαριέμαι και να γράφω σεντόνια, οπότε απλά διαφωνώ.
:beer:

Εχετλαίος
17/03/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Συμφωνώ ότι δεν θα έχουμε γεράσει πολύ μεχρι να το δούμε.

2012;

super_toto
17/03/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius



@super-toto: Διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό μαζί σου αλλά αυτή η συζήτηση πάει να γίνει σοβαρή και θέλει μπύρες και κουβέντα. Δε μου πολυαρέσει αναλύω σοβαρά θέματα σε φόρουμ (μοτοσυκλετιστικό μάλιστα), βαριέμαι και να γράφω σεντόνια, οπότε απλά διαφωνώ.
:beer:

οκ, αν τύχει και τα πούμε απο κοντά το αναλύουμε τότε.

btw, τα γραπτά έχουν μεγαλύτερη αξία :wacko:

super_toto
17/03/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
2012;

μπα, δεν τους εμπιστεύομαι τους Μάγια. Παπάρες ήταν..

Εχετλαίος
17/03/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
μπα, δεν τους εμπιστεύομαι τους Μάγια. Παπάρες ήταν..

Κοίτα, αν κρίνω απο εδώ που εργάζομαι, το '12 θα τα (από)δούμε όλα. Για το '11 συμβόλαια πολλά, αγοραπωλησίες αρκετές, τοποθετήσεις μια χαρά κτλ κτλ Για το '12 πράμα!
Βρε...λες;

:alien:

madox
17/03/2010, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Ο κάθε ένας ερμηνεύει αυτά που βλέπει με βάση τη δική του αντίληψη, λογικό να υπάρχουν διαφορές. Αυτό που με χάλασε στην ουσία είναι το υπεροπτικό Βρετανικό υφάκι και φόρτωσα άσχημα.

Ο Farage και το UKIP είναι υπέρμετρα συντηρητικοί, δεξιοί, λαϊκιστές αντιευρωπαϊστές με μια γερή δόση ιμπεριαλιστικού εθνικισμού. Απ'όσο ξέρω δεν είναι πολέμιοι του τραπεζικού συστήματος, αντιθέτως μάλιστα έχουν νεοφιλελεύθερη προσέγγιση στην οικονομική πολιτική. Όπως το βλέπω εγώ ο Farage δε μας υποστήριξε, απλά βρήκε το μ@λάκα που έχουν βάλει οι υπόλοιποι στη μέση για να προωθήσει τη δική του ατζέντα. Αυτά περί φεούδου τα θεωρώ υπερβολές, όποτε θέλουμε φεύγουμε και μετά από είκοσι χρόνια ζητάμε δανεικά από τη Ρουμανία που θα μας βλέπει αφ' υψηλού και από την Τουρκία να πάρει τα στρατεύματά της από την Κομοτηνή (κι αυτά που λέω υπερβολές είναι).

Δες κι αυτό και πες μου τι νομίζεις.
http://www.youtube.com/watch?v=UgfQwhKkVR8

Υ.Γ: Εννοείται ότι και το UKIP λέει κάποιες αλήθειες αλλά το ίδιο κάνει και το ΚΚΕ και ο ΛΑΟΣ εδώ και δεν τους υποστηρίζω.





@super-toto: Διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό μαζί σου αλλά αυτή η συζήτηση πάει να γίνει σοβαρή και θέλει μπύρες και κουβέντα. Δε μου πολυαρέσει αναλύω σοβαρά θέματα σε φόρουμ (μοτοσυκλετιστικό μάλιστα), βαριέμαι και να γράφω σεντόνια, οπότε απλά διαφωνώ.
:beer:


Για τι ειναι λαθος καποιος να υποστηριζει οτι η ΕΕ ειναι μια ενωση οικονομικα υποδουλομενων -πλεον -κρατων και οτι αυτος ηταν και ο αρχικος σκοπος.
Γιατι ο δανεισμος απο την κεντρικη ευρωπαικη τραπεζα ειναι ο μονος δρομος προς την αναπτυξη και τον υποστηριζεις τοσο?


(τωρα θα αρχισεις τα γνωστα λαικιστικα "δεν παραγουμε τιποτα και ειμαστε αξιοι της διεφθαρμενης μοιρας μας.Δεν ηξερα οτι στα τελη των 90ς ειμασταν βιομηχανικη δυναμη οταν οι( εν αγνοια τους και καλα )ετεροι μας παρακαλουσαν να μπουμε στην ευρωζωνη.Ουτε φαινεται να υπαρχει και λογικη απαντηση στο ερωτημα του γιατι ολες οι υπερδυναμεις ειναι καταχρεωμενες και μαλιστα χειροτερα απο οτι ειμαστε εμεις)
Το γεγονος οτι δε σου αρεσει να αναλυεις τετοια σοβαρα θεματα-μου θυμιζει το "ο κοσμος καιγεται και η Μαριω χτενιζεται"- σε μοτοσυκλετιστικα φορουμ δε μου λεει τιποτα αλλα απο την αλλη υπονοει πολλα.:beer:

XJR_Billy
17/03/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Για τι ειναι λαθος καποιος να υποστηριζει οτι η ΕΕ ειναι μια ενωση οικονομικα υποδουλομενων -πλεον -κρατων και οτι αυτος ηταν και ο αρχικος σκοπος.
Γιατι ο δανεισμος απο την κεντρικη ευρωπαικη τραπεζα ειναι ο μονος δρομος προς την αναπτυξη και τον υποστηριζεις τοσο?


(τωρα θα αρχισεις τα γνωστα λαικιστικα "δεν παραγουμε τιποτα και ειμαστε αξιοι της διεφθαρμενης μοιρας μας.Δεν ηξερα οτι στα τελη των 90ς ειμασταν βιομηχανικη δυναμη οταν οι( εν αγνοια τους και καλα )ετεροι μας παρακαλουσαν να μπουμε στην ευρωζωνη.Ουτε φαινεται να υπαρχει και λογικη απαντηση στο ερωτημα του γιατι ολες οι υπερδυναμεις ειναι καταχρεωμενες και μαλιστα χειροτερα απο οτι ειμαστε εμεις)
Το γεγονος οτι δε σου αρεσει να αναλυεις τετοια σοβαρα θεματα-μου θυμιζει το "ο κοσμος καιγεται και η Μαριω χτενιζεται"- σε μοτοσυκλετιστικα φορουμ δε μου λεει τιποτα αλλα απο την αλλη υπονοει πολλα.:beer:

Τα γνωστά λαικίστικα "δεν παράγουμε τίποτα και είμαστε άξιοι της διεφθαρμένης μοίρας μας" άλλη μια φορά σε όλο τους το μεγαλείο...
Μετά μας φταίει η Ευρώπη και η Ασία και η Μολδοβλαχία...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99266

Μεγειά μας...:wave2:

Acacius
17/03/2010, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Για τι ειναι λαθος καποιος να υποστηριζει οτι η ΕΕ ειναι μια ενωση οικονομικα υποδουλομενων -πλεον -κρατων και οτι αυτος ηταν και ο αρχικος σκοπος.
Γιατι ο δανεισμος απο την κεντρικη ευρωπαικη τραπεζα ειναι ο μονος δρομος προς την αναπτυξη και τον υποστηριζεις τοσο?

Δεν είναι λάθος, δικαίωμα του καθ'ενός είναι. Εγώ απλά προτιμάω να βλέπω μια πιο ουτοπιστική ίσως πλευρά της ενωμένης Ευρώπης στην οποία το οικονομικό κομμάτι δεν είναι το μόνο που έχει σημασία. Όσον αφορά το δανεισμό, ποτέ δε μου άρεσε η ιδέα και γι'αυτό δε συμφωνώ με το μοντέλο ανάπτυξης που έχουμε υιοθετήσει, αλλά γενικά είμαι συντηρητικός με τα λεφτά. Προσωπικά θεωρώ μαλακία και το να παίρνεις καταναλωτικό δάνειο για να αγοράσεις μηχανή στο 75% των περιπτώσεων αλλά βλέπω τις μηχανάρες και μου τρέχουν τα σάλια. Προσωπικές απόψεις, όλοι έχουν από μία :winka:


Το γεγονος οτι δε σου αρεσει να αναλυεις τετοια σοβαρα θεματα-μου θυμιζει το "ο κοσμος καιγεται και η Μαριω χτενιζεται"- σε μοτοσυκλετιστικα φορουμ δε μου λεει τιποτα αλλα απο την αλλη υπονοει πολλα

Σε μοτο-φόρουμ μπαίνω για να ενημερωθώ, να βελτιώσω (ή να καταστρέψω...) τις γνώσεις μου, να ξεσκάσω και να προβληματιστώ με ό,τι έχει σχέση με την υπο-ιδιότητά μου ως μοτοσυκλετιστή. Το να ανταλλάσω απόψεις για σοβαρά αλλά άσχετα θέματα με αγνώστους με τους οποίους με ενώνει μόνο η αγάπη για τα δίτροχα δεν το θεωρώ απαραίτητο αν και ενίοτε το κάνω και το ευχαριστιέμαι (καλή ώρα). Νομίζεις ότι αν το αναλύσουμε εδώ θα άλλάξει κάτι και η Μαριώ δε θα χτενίζεται; Στα φόρα δε χτενιζόμαστε απλά, λούσιμο-βούρτσα-πιστολάκι το κάνουμε. Αν κάτι λίγο μείνει, έχει καλώς, αλλιώς λόγια του e-αέρα.

Γενικά μου αρέσει πολύ περισσότερο η κουβέντα φέις-του-φέις μετά μεζέδων και ζύθου, με άτομα που ξέρω ήδη και μπορώ να εκτιμήσω (δεν είναι μπηχτή, μην παρεξηγήσεις άδικα). Και επειδή το μέσον δε βολεύει για να αναπτύξει κανείς τις απόψεις του ολοκληρωμένα χωρίς να σπαταλήσει πολύ χρόνο και όπως είπα βαριέμαι να γράφω σεντόνια (έχω μια έφεση...) αλλά και να διαβάζω σεντόνια άλλων το αποφεύγω εσκεμμένα.

Υ.Γ: ....μου χρωστάς είκοσι λεπτά από το χρόνο μου :p