PDA

View Full Version : Schuberth S1



MikeG
11/06/2005, 14:38
Καλησπέρα..Λοιπόν ψάχνω κράνος και γενικά δε μπορώ να βγάλω άκρη.Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για το S1 της Schuberth.Είμαι μεταξύ αύτού και του Shark RSX...
Help....!!!:alien:

Nik0s
14/06/2005, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλησπέρα..Λοιπόν ψάχνω κράνος και γενικά δε μπορώ να βγάλω άκρη.Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για το S1 της Schuberth.Είμαι μεταξύ αύτού και του Shark RSX...
Help....!!!:alien:

το S1 είναι πολύ ήσυχο κράνος, αλλά και λίγο πιο ογκώδες από άλλα...
για το Shark δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

:wave2:

melsaltas
14/06/2005, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλησπέρα..Λοιπόν ψάχνω κράνος και γενικά δε μπορώ να βγάλω άκρη.Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για το S1 της Schuberth.Είμαι μεταξύ αύτού και του Shark RSX...
Help....!!!:alien:


ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΤΟ ΤΟ.


ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ(ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ) ΑΛΛΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.
ΑΨΟΓΟ!

SeNNinhA
14/06/2005, 20:21
Το ένα με το άλλο δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Το ένα είναι SUPER (αθόρυβο, εφαρμόζει τέλεια, δεν περνάει αέρας από πουθενά εκτός από αεραγωγούς, πολύ καλή κατασκευή και επένδυση κλπ). Το άλλο είναι ένα απλά μέτριο κράνος.

SHUBERTH και θα με θυμηθείς. Θα το έπαιρνα κι εγώ αλλά είναι πιο τουριστικό (ταίριαζε αψογα στο Dakar) και ήθελα κάτι πιο Sport για το γυμνό TUONO. Το Sport της Shuberth δεν μου κάθησε καλά εν αντιθέσει με το S1.

gmakris
14/06/2005, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το ένα με το άλλο δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Το ένα είναι SUPER (αθόρυβο, εφαρμόζει τέλεια, δεν περνάει αέρας από πουθενά εκτός από αεραγωγούς, πολύ καλή κατασκευή και επένδυση κλπ). Το άλλο είναι ένα απλά μέτριο κράνος.

SHUBERTH και θα με θυμηθείς. Θα το έπαιρνα κι εγώ αλλά είναι πιο τουριστικό (ταίριαζε αψογα στο Dakar) και ήθελα κάτι πιο Sport για το γυμνό TUONO. Το Sport της Shuberth δεν μου κάθησε καλά εν αντιθέσει με το S1.

Συμφωνω......:wave2:

suzukimaniac
13/08/2006, 12:42
Δεν το συζητω για schuberth...Οπως λενε και τα παιδια, το κρανος ειναι φοβερο. Και εγω ειμαι κατοχος του S1 εδω και 3μιση μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αψογη οραση, εσωτερικο φιλτρο για τον ηλιο, μηδεν θορυβος, καθολου βαρυ. Το μονο που θα παρατηρουσα ειναι οτι μπορει να ειναι λιγο πιο ζεστο απο τα αλλα...Αλλα μιλαμε για κορυφαια ποιοτητα...Παρτο!!!

Kostas NL
13/08/2006, 13:34
Και εγώ φοράω το Schuberth S1

Άψογο, ήσυχο, καταπληκτική ζελατίνα, δεν θαμπώνει, καταπληκτικό!!!

Με έχει σώσει με τα μακρυνά ταξίδια Ολλανδία - Ελλάδα.

:beer:

Krokodilos001
13/08/2006, 13:53
τελικα εγω ειμαι ο γκαντεμης που το πηρε με κολοζελατινα και με κατααπογοητευσε. Πολυ πολυ θορυβος.....τρελοι συντονισμοι στα μπασα....

η ζελατινα ξεφταει...


Αντε να ερθει η καινουργια ζελατινα για να δω αν τα αξιζε τα λεφτα του, η ειναι απλα μπαρουφα!

Kostas NL
13/08/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
τελικα εγω ειμαι ο γκαντεμης που το πηρε με κολοζελατινα και με κατααπογοητευσε. Πολυ πολυ θορυβος.....τρελοι συντονισμοι στα μπασα....

η ζελατινα ξεφταει...


Αντε να ερθει η καινουργια ζελατινα για να δω αν τα αξιζε τα λεφτα του, η ειναι απλα μπαρουφα!


KANTEMH!!!!

:beer:

melsaltas
14/08/2006, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
τελικα εγω ειμαι ο γκαντεμης που το πηρε με κολοζελατινα και με κατααπογοητευσε. Πολυ πολυ θορυβος.....τρελοι συντονισμοι στα μπασα....

η ζελατινα ξεφταει...


Αντε να ερθει η καινουργια ζελατινα για να δω αν τα αξιζε τα λεφτα του, η ειναι απλα μπαρουφα!


Η SCHUBERTH εβγαλε ανακοινωση για την προβληματικη ζελατινα.Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και μου την αλλαξαν ΑΜΕΣΩΣ. Την πηγα στο μαγαζι που την πηρα και ,αδιαμαρτυρητα, προχωρησαν σε αντικατασταση της.

Για αυτο μην αγχωνεσαι!

Μελέτης

efialtis
14/08/2006, 10:24
ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑ

ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ S1 ΠΑΩ,
ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ.

ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ''ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ''
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΟ.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΑ ΜΑΓΑΖΙ (ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ) ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ;;;


ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΘ' ΑΥΤΟ
ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ OΠΩΣ ARAI, NOLAN, SHOEI ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ.
ΛΙΓΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.
ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΘΕΛΩ, ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΣΑΡΕΛΑ.
ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ.
ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.
ΝΟΜΙΖΩ Η ΒΜW ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ Ή ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ;;;;

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΘΑ ΤΟ ΧΤΥΠΗΣΩ

Krokodilos001
14/08/2006, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kostas NL
KANTEMH!!!!

:beer:

Kala gia gantemia.....allo pragma.

Prota o ilithios sto katastima, arrostise ke den ekane tin paragelia gia tin zelatina, opote den eixe erthei prin pao gia diakopes....
Girnao apo diakopes, ke pao sto katastima, kai einai kleisto giati pigane aftoi diakopes....


:bigcry:
tin gantemia mou

suzukimaniac
16/08/2006, 20:24
BMW κρυβεται απο πισω. Εχει διαφορα μοντελα και χρωματα. Εβγαλε τωρα και το Νordic Dragon και εχω παθει την πλακα μου...

lantz
16/08/2006, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis

ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ S1 ΠΑΩ,
ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΑ ΜΑΓΑΖΙ (ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ) ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ;;;


Εγώ το είχα πάρει πριν από 6 μήνες άπο louis.de (νομίζω) 420 ευρώ

Τώρα είδα ότι παίζει στο warmup.gr το S1 μάυρο ματ σε μέγεθος L (58-59) με 335+ΦΠΑ

Πάντως εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος (έχω και το C2 και είναι και τα 2 πολύ καλά.) :wacko:

Infini
02/09/2006, 16:41
Δοκίμασα σήμερα το S1. Εφαρμόζει τέλεια στο κεφάλι μου αλλά από οτι μου είπαν στο μαγαζί το υποσιάγονο δεν αφαιρείται, για να βγει πρέπει να βγάλεις ολόκληρο το μαξιλάρι που υπάρχει στην κάτω πλευρά του κράνους. Αυτό δεν είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα για τους καλοκαιρινούς μήνες; Εγώ ένα Nolan που έχω και με την ζέστη δεν αντέχω με τίποτα το υποσιάγονο να μπλοκάρει τον αέρα.

Tropeas
02/09/2006, 22:49
Παιδιά να ρωτήσω κάτι...
τι διαφορά έχει το S1 το απλό απο το carbon...???
και η ερώτησή μου στοχεύει στα παρακάτω:

είναι απο carbon όλο? γιατί όμως έχω την εντύπωση ότι η τριπλέτα υλικών που φτιάχνεται το απλό που περιλαμβάνει και carbon λέγεται ότι είναι καλύτερη?
είναι ποιο ακριβό λόγω του διάφανου look να φαίνεται το carbon ?
η μόνη του έξτρα ιδιότητα είναι το ότι είναι ποιο ελαφρύ?
παίζει κάτι άλλο?


Γιατί το απλό και ματ κάνει 420+ΦΠΑ κλπ, ενώ το άλλο νομίζω 670+ΦΠΑ κλπ.... γιαυτό αναρωτιέμαι....:confused:

Infini
13/09/2006, 12:38
Έχει δοκιμάσει κάποιος την ενσωματωμένη ζελατίνα για τον ήλιο να μας πει εντυπώσεις; Σε αυτό το review http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/schuberth-helmet/ διάβασα οτι προκαλεί προβλήματα και παραμορφώσεις στην όραση του οδηγού

lantz
13/09/2006, 17:11
Εγώ πάντως από την ζελατίνα την εσωτερική, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος..

Κάποια πολύ μικρή παραμόρφωση μπορεί να υπάρχει, αλλά εγώ δεν μπορώ να την εντοπίσω και ΔΕΝ έχει τύχει να με ζαλίσει μετά από χρήση αρκετής ώρας..

Infini
13/09/2006, 21:17
Έχεις δοκιμάσει να αφαιρέσεις το προσθαφαιρούμενο κολλάρο μαζί με το υποσιάγωνο στην κάτω πλευρά του κράνους; Σε ρωτάω γιατί μια φορά που το είδα να γίνεται στην πράξη μου φάνηκε αρκετά δύσκολο.

Krokodilos001
24/09/2006, 17:06
και να συνπληρωσω.

Εγινε η αλαγη της ζελατινας, αλλο το προβλημα του θορυβου παρεμεινε. Οπως ειχα πει, αμα εισαι γκαντεμης....ειται ανοιχτο ειται κλειστο το κρανος, εχει τον ιδιο θορυβο. Η ο αεραγωγος του σαγωνιου δεν κλεινει σωστα, η η ζελατινα δεν εφαρμοζει σωστα στο λαστιχο.

Το κρανος τωρα βρισκεται στην schubeth για ελενχο. Αντε να δουμε.

Οσο για το εσωτερικο σκιαστρο, δουλευει καλα..και δεν κουραζει.

Infini
24/09/2006, 17:52
Για το πρόβλημα που έχεις με τον θόρυβο διάβασε την ενότητα noise στο link με το review που έχω γράψει πιο πριν. Αναφέρουν οτι προέρχεται από τους πίσω αεραγωγούς που χρησιμεύουν για την εξαγωγή του αέρα. Εγώ σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά εκτός από το θέμα του θορύβου αυτό που με προβληματίζει το γεγονός οτι λόγω του extra κολλάρου που υπάρχει στο σημείο που εφαρμόζει στον λαιμό, στενεύει αρκετά σε εκείνη την περιοχή με αποτέλεσμα να είναι λίγο μπελάς το συχό βάλε-βγάλε (δουλεύω ως courrier). Πάντως για να μην το αδικούμε έχει 2 πλεονεκτήματα τα οποία σπάνια συναντάς σε κράνη: Τα ενσωματωμένα γυαλιά ηλίου και τα ανακλαστικά. Ειδικά για το δεύτερο, νομίζω είναι το μοναδικό.

Shinji
29/09/2006, 06:49
Ξερει κανείς που μπορούμε να το δοκιμάσουμε στην Αθήνα ?

Tropeas
29/09/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Παιδιά να ρωτήσω κάτι...
τι διαφορά έχει το S1 το απλό απο το carbon...???
και η ερώτησή μου στοχεύει στα παρακάτω:

είναι απο carbon όλο? γιατί όμως έχω την εντύπωση ότι η τριπλέτα υλικών που φτιάχνεται το απλό που περιλαμβάνει και carbon λέγεται ότι είναι καλύτερη?
είναι ποιο ακριβό λόγω του διάφανου look να φαίνεται το carbon ?
η μόνη του έξτρα ιδιότητα είναι το ότι είναι ποιο ελαφρύ?
παίζει κάτι άλλο?


Γιατί το απλό και ματ κάνει 420+ΦΠΑ κλπ, ενώ το άλλο νομίζω 670+ΦΠΑ κλπ.... γιαυτό αναρωτιέμαι....:confused:
Κανείς δεν γνωρίζει τις διαφορές?:sad: :( :confused:

vstromgr
23/10/2006, 09:48
Μόλις αγόρασα το S1 (απλό)μετά από 300 km έχω να αναφέρω πολύ καλή εφαρμογή και μεγάλη διαφορά σε θέματα θορύβου (βέβαια μπορείς να έχεις ένα άλλο κράνος και με 0,50 ευρω επιπλέον να φοράς ωτοασπίδες).

Ένα πρόβλημα που είχα ήταν ότι όταν έπεσα για 60 km σε βροχή σπρέι κ μάλλον ομίχλη θόλωνε απ’ ΕΞΩ και δεν έβλεπα τίποτε (πήγαινα με 30-40) δεν ξέρω αν έφταιγε η ζελατίνα ή οι κακές συνθήκες του καιρού αλλά δεν μου έτυχε ποτέ με άλλα κράνη.

Infini
23/10/2006, 10:51
Είσαι σίγουρος οτι θόλωνε απ' έξω και όχι από μέσα; Το ακριβό S1 είναι κατασκευασμένο μόνο από ανθρακόνημα γι αυτό και η διαφορά στην τιμή.

vstromgr
23/10/2006, 11:10
εντελώς σίγουρος γι αυτό το έγραψα και με κεφαλαία
από μέσα δεν θόλωνε καθόλου

vstromgr
09/11/2006, 12:34
Λοιπόν με 1 μόνο βροχή που δοκίμασα θθλολωνε απ έξω

καθημερινά στην πόλη όταν είναι κλειστό δεν θολώνει (να γίνει ημιδιαφανές) ΑΛΛΑ χαλάει η ορατότητα κάτι σαν να έχεις αστιγματισμό...
επίσης σε νυχτερινη οδήγηση παραμορφώνονται τα φωτεινά αντικείμενα
π.χ διπλά είδωλα το φωτάκι του Ν (Neutral)
π.χ φωτοστέφανο γύρω από τις κολώνες αστικού φωτισμού

το παλιό κράνος (ΑΙRΟΗ)παρουσίαζε τέτοια φαινόμενα με την extra αντιθαμβωτική που έπαιρνε.(οπότε κ τη σούταρα)
το S1 θα έπρεπε να κάνει αυτά ?

vstromgr
16/11/2006, 10:43
υπάρχει κάποιος ιδιοκτήτης S1 να τον ρωτήσω κάτι?

vstromgr
07/12/2006, 14:30
Τελικά πήγα στην triumph και τους είπα για το πρόβλημα που έχω μου έδωσαν χωρίς καν συζήτηση μια καινούργια ζελατίνα και τώρα όλα είναι άψογα όπως και η συμπεριφορά του καταστήματος!

Infini
07/12/2006, 15:02
Σε ποια ακριβώς triumph πήγες?

morpheus
08/12/2006, 00:05
άντε να έρθει και το R1 που είναι πιο καλοκαιρινό...

R1 (http://www.schuberth.de/com/motorrad/r1.htm)

Krokodilos001
08/12/2006, 00:30
to shuberth den aksizei ta lefta tou.

:mad:

vstromgr
08/12/2006, 08:04
Infini
ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΑΙ ΜΑΡΤΙΟΥ
Θεσσαλονική

Krokodilos001
προσωπικά πιστεύω οτι αξίζει τα λεφτά του

suzukimaniac
08/12/2006, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
to shuberth den aksizei ta lefta tou.

:mad:


:nono: :nono: :nono: :nono:

Krokodilos001
08/12/2006, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
:nono: :nono: :nono: :nono:

e tote na ta antaskoume giati to diko mou den antapokrinete stis iposxeseis tou gia ta epipeda thoribou. (to esteila mia foro piso gia elenxo, paparies)

Antistixa parapona apo polous xristes tous S1

gian_nykt
08/12/2006, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
τελικα εγω ειμαι ο γκαντεμης που το πηρε με κολοζελατινα και με κατααπογοητευσε. Πολυ πολυ θορυβος.....τρελοι συντονισμοι στα μπασα....

η ζελατινα ξεφταει...


Αντε να ερθει η καινουργια ζελατινα για να δω αν τα αξιζε τα λεφτα του, η ειναι απλα μπαρουφα! ¨

Κι εγω ειχα το Concept κι αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με την ζελατίνα όπου αντικαταστάθηκε άνευ χρέωσης κι επειδή δεν ήταν η ίδια μάλλον ηταν του C2 που είχε βγεί εν το μεταξύ....αλλα το στύλ εξυπηρέτισης του εδω αντιπρωσώπου δεν μου άρεσε καθόλου....λές και την χάλασα εγω και του κανα τον μα..άκα!!!
Τεσπά....αλλά βέβαια ούτε κουβέντα οτι μάλλον ειχαν πρόβλημα.......κάνανε τις πάπιες!!!ΠΑ ΠΑ ΠΑ!!

Krokodilos001
10/12/2006, 23:10
Tin zelatina mou tin alaksane. Afto to problima lithike.
Apo oti eixa akousei gia to S1 perimena kati poli pio diaforetiko. Perimena pos taksidebontas me kanonikes taxitites 120 km den tha xreiazome otoaspides!!!! Oneiro


Simera ekana mia apostasi 100 km xoris otoaspides ke se sindiasmo arketa mpofor kontra to kefali mou egine kazani.

Isos fteei i mixani mou...i zelatina tis, isos prokalei polous storbilismous...isos isos isos.
Pantos me ta 550 euro pou edosa perimena poli perisotera.

To parapono mou den einai gia ton aerodinamiko thoribo sta plebra tou kranous. Exei thoribo alla se mpasses sixnotites.
To parapono mou einai gia thoribo apo to empros meros tis zelatinas...san na min klini sosta i zelatina kai na pernaei aeras mesa....isos einai mono to diko mou kranos, isos exo ebesthita aftia.

Otan to sinkrino me to palio mou Nolan exlite, den exo dei beltiosi sta epipeda tou thoribou.
ke epanalambano isos einai prosopiko problima.

suzukimaniac
11/12/2006, 00:36
Να πω και εγω την δικια μου εμπειρια σχετικα με το κρανος. Δεν συμφωνω με το προηγουμενο ποστ σχετικα με τον θορυβο. Το κρανος ειναι υπερβολικα αθορυβο!!!και μονο που το φορας, η αισθηση με τον εξω κοσμο ειναι πολυ διαφορετικη και αρκετα μειωμενη σε σχεση με αλλα κρανη. Εγω προσωπικα εχω κανει 2-3 ταξιδια με ταχυτητες 140 και ακομη παραπανω και με το κρανος ερμειτικα κλειστο, δεν καταλαβαινω τιποτα. Ισως οπως λεει ο προηγουμενος φιλος, να μην σου καθεται καλα, να μην κλεινει σωστα η ζελατινα....Εστω και λιγο ανοικτο, η διαφορα ειναι αισθητη. Παντως το κρανος για μενα καλα χαρακτηριζεται ως ..."the quietest helmet available" according to test reports published by the motorcycle press(απο την ιστοσελιδα της SCHUBERTH).

vstromgr
11/12/2006, 13:25
συμφωνώ με τοn suzukimaniak αισθητή διαφορά θορύβου ακόμη κ σε υψηλές ταχύτητες με το σ1.
Μήπως να το κοιτάξεις κροκοδειλε μήπως δεν εφαρμόζει καλά η ζελατίνα?
Πάνω από τα 190 σαν να παρατηρώ να περνάνε μικρόμικρο-ριπές αέρα μέσα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από που περνάνε.
Για να το κάνω να κάνει θόρυβο πρέπει να βρω ένα σημείο γύρω από εκεί που πετάει τον αέρα η ζελατίνα του φαιρινγκ και να ψάξω για να το βρω

Εντελώς εκτός προστασίας φαιρινγκ πολύ καλή ηχοπροστασία

Krokodilos001
19/12/2006, 21:19
Opos eixa ksanapei eimai o gantemis tis istorias, kai exo parei to strabo.
To kranos pige gia elenxo kai girise, alla diafora den exei. Pernei aera...den fenete ori den klinei.
Ola dixnoun kala.
Isos na min teriazei me tin mixani mou, me ti kalipsi pou exo.

Isos :lol: prepei na mpaso kapos gia na xorao piso apo to fering:lol:

Re eseis mipos eistai oloi kinezoi me 1,50 me ta xeria stin anatasi:lol: :lol: perierga pragmata.


A kai to allo me tin tholouram , den palebete.....sto programma kai ena pin-lock....

adam_tsouk
19/12/2006, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
Tin zelatina mou tin alaksane. Afto to problima lithike.
Apo oti eixa akousei gia to S1 perimena kati poli pio diaforetiko. Perimena pos taksidebontas me kanonikes taxitites 120 km den tha xreiazome otoaspides!!!! Oneiro





φορας ωτοασπιδες για ταχυτητες μεχρι 120χλμ?:uplate:

εγω δεν τις φορεσα απο γερμανια - Βενετια καθολου (με εμφαση στο κομματι της Ιταλιας) με το xr1000!!!

Νταξ, εχω ανοχες στον θορυβο αλλα καταλαβαινεις πως το εννοω!

Krokodilos001
21/12/2006, 22:46
e gia afto xtipieme kai fonazo oti to S1 den me ikanopiiese.

Fora otoaspides otan prokeite na kalipso mia sxetika megali aposatasi se aftokinitodromo. Kai otoaspides asrxisa na forao apo tote pou pira to S1.:confused: :confused:

me to Nolan, eniotha ligoteo enoxilitiko ton aerodianiko thoribo.

Diefkrinisi gia to S1.
Den leo oti exei poli aerodinako thoribo sta plebra tou. Ekei ta paei pragmati kala. O thoribos erxete apo to pigouni. San na min sfragisei kala i zelatina. O elenxos pou egine den ediske tipota.

Afto pou me enoxlei perisotero einai oi ixosixnotites pou paragei to S1. Dinamonei poli ta mpasa. Otan bretho dipla se leoforeio i fortigo exei tin tasi na sintonizete me to ixo, kai aftos o mpasos ixos xtipaei akribos mesa sta aftia.:confused:

Opos egrapsa noritera, malon exo ebesthita aftia.:lol:

Krokodilos001
21/12/2006, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
φορας ωτοασπιδες για ταχυτητες μεχρι 120χλμ?:uplate:

εγω δεν τις φορεσα απο γερμανια - Βενετια καθολου (με εμφαση στο κομματι της Ιταλιας) με το xr1000!!!

Νταξ, εχω ανοχες στον θορυβο αλλα καταλαβαινεις πως το εννοω!

kai ego exo anoxes kai antoxes gia polla pragamta, alla tis otoapsides den tis thelo!!! giafto pira S1 gia na min tis forao.
Eixa dokimasei mia fora prin paro to S1 kai itan i teleftea. Tora tis timo poli sinxotera.

Krokodilos001
21/12/2006, 22:52
kai kati akoma.

ginete na odigas sinexeia me to kranos klisto?????

ego den to kataferno!!!!


Kai toan anigo to S1...liiiiiiigo anigoun oi askoi tou aiolou:lol: :lol:

adam_tsouk
22/12/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
kai kati akoma.

ginete na odigas sinexeia me to kranos klisto?????

ego den to kataferno!!!!


Kai toan anigo to S1...liiiiiiigo anigoun oi askoi tou aiolou:lol: :lol:


δλδ μουφα τα οσα ακουγονται για την καλυτερη ηχοπροστασια ε?

:rolleyes:

Tropeas
22/12/2006, 18:09
Κροκόδειλα δεν μας τα λες καλά...
συνήθως το μπάσο χτυπάει στο στομάχι και
οι υψηλές στο κεφάλι και τα αυτιά...:rolleyes:

Krokodilos001
30/12/2006, 00:24
Ja, kanonika etsi einai otan ta mpasa proerxonte....apo kapou allou. Alla otan ta ta dimiourgei to kranos...:rolleyes:
pou na xtipisoune.

Krokodilos001
05/01/2007, 19:07
Erotisi.

Exei balei kapios pinlock sto S1?

Piga extes olos xara na paro ena pinlock gia to S1 giati einai distixos apolitos aparetito.
Ekei pliroforithika oti i pinlock den epitrepete na poulaei pinlock gia tin schuberth.
I schuberth apo perisi ousiastika ebale pinlosck sta kenourgia tis montela.

Opote, leo ok, doste mou to pinlock tis schuberth....bebeos mou lene. 100 euro, dioti dinete mazi me tin zelatina:confused: :confused:

e tote efxaristo den tha paro.

Infini
05/01/2007, 19:14
Υποτίθεται οτι η ζελατίνα της Schuberth είναι antifog, ή μήπως τελικά δεν είναι;

Krokodilos001
05/01/2007, 20:48
Antifog den einai sigoura, kai ta nea modela exoun standard to pinlock

Infini
08/04/2009, 15:05
Η εσωτερική επένδυση αφαιρείται ολόκληρη ή μόνο τα μάγουλα;

echoplex
08/04/2009, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
BMW κρυβεται απο πισω. Εχει διαφορα μοντελα και χρωματα. Εβγαλε τωρα και το Νordic Dragon και εχω παθει την πλακα μου...

sorry! κανεις λάθος : η schuberth φτιαχνει τα κρανη της bmw:rolleyes:

Η γνωμη ειναι να τα δοκιμασεις και τα δυο και μετα να διαλεξεις..
Και τα shark ειναι πολυ καλα, αλλα τα schuberth!!!!!:beer:
Δωσε κατι παραπανω και παρε το pro!

bar-code
08/04/2009, 21:32
exo ena gsxr 600 kai gia kranos to s1.ksero touristadiko alla...auto protimisa.
kai de to metaniono stigmi!!!!!sta 260 einai statherotato!milame braxos!
apo ixomonosi?sigkritika me ta alla,allo epipedo.kai poiotita kataskeuis?korufaio!!!
eimai para poli euxaristimenos:beer: kai to pira kai 380


kai mena i zelatina kseftise alla mou tin allaksne egguisi kai ola jet!!!

castoras
08/04/2009, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
exo ena gsxr 600 kai gia kranos to s1.ksero touristadiko alla...auto protimisa.
kai de to metaniono stigmi!!!!!sta 260 einai statherotato!milame braxos!
apo ixomonosi?sigkritika me ta alla,allo epipedo.kai poiotita kataskeuis?korufaio!!!
eimai para poli euxaristimenos:beer: kai to pira kai 380


kai mena i zelatina kseftise alla mou tin allaksne egguisi kai ola jet!!!

Ρε Κωστή δεν είναι λίγο βαρύ???Του έριξα μια ματιά και μου φάνηκε ότι είναι λίγο βαρύτερο από τα υπόλοιπα στην κατηγορία του

bar-code
08/04/2009, 22:16
einai to timima tis aerodinamikis kai tis ixomonosis.
alla den einai sobaro.sinithizetai amesa....

lantz
08/04/2009, 22:29
Αν το φορέσεις το βάρος του εξαφανίζεται.. Είναι πολύ καλά ζυγισμένο το S1 ;)

cptm
09/04/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Η εσωτερική επένδυση αφαιρείται ολόκληρη ή μόνο τα μάγουλα;

Αφαιρούνται όλα.
Το βάρος το καταλαβαίνεις όταν το κουβαλάς στο χέρι. Όταν το φοράς είναι μια χαρά.

Σε κάποια σειρά S1 είχε πρόβλημα η ζελατίνα και ξεφλούδιζε εσωτερικά. Στην αντιπροσωπεία στην αλλάζουνε χωρίς προβλήματα (θέλει την απόδειξη αγοράς) και η καινούρια είναι λίγο πιο χοντρή από την παλιά.

Εμένα πάντως δε μου έχει θαμπώσει ποτέ και το φοράω όλο το χειμώνα με βροχές κρύα κλπ.

blueangel
09/04/2009, 15:05
To S1 Pro είναι απλά ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!Με τέλεια αεροδυναμική,αθόρυβο και φυσικά με pinlock έχει καλύτερους αεραγωγούς σε σχέση με το απλό S1 και στην ουσία είναι η μετεξέλιξή του!Αν εξαιρέσεις το κάπως παραπανίσιο βάρος -το όποιο "διορθώνεται" αν έχεις να τα σκάσεις (μιλάμε γύρω στα 850) και πάρεις την carbon έκδοση- το συγκεκριμένο κράνος όπως και ο προκάτοχός του δεν θα σε προδώσει ποτέ φίλε μου!!!Τώρα όσον αφορά την τιμή του S1 pro νομίζω στην Ηλιοφίλ της Μιχαλακοπούλου την έχουν ρίξει στα 375...:wave2:

blueangel
09/04/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
kai to pira kai 380


380 το απλο S1?????:confused: Σε κατάκλεψαν φίλε μου:bigcry:

bar-code
09/04/2009, 15:25
prin 7 mines.pou to exeis brei ftinotera???

bar-code
09/04/2009, 15:26
375??????:eyepop:
an de do de pisteuo!!!!!:p

blueangel
09/04/2009, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
375??????:eyepop:
an de do de pisteuo!!!!!:p

Δεν έχω λόγο να σου πώ ψέματα!!!Από κεί το αγόρασα:D Πάρε τηλέφωνο στην Ηλιοφίλ Μιχαλακοπούλου να πάρεις την ψυχρολουσία:rotflmao:Και παρεπιπτόντως 430 είχα πάρει το S1 από το ίδιο κατάστημα πριν 2 χρόνια:smilea:

echoplex
09/04/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Δεν έχω λόγο να σου πώ ψέματα!!!Από κεί το αγόρασα:D Πάρε τηλέφωνο στην Ηλιοφίλ Μιχαλακοπούλου να πάρεις την ψυχρολουσία:rotflmao:Και παρεπιπτόντως 430 είχα πάρει το S1 από το ίδιο κατάστημα πριν 2 χρόνια:smilea:
@bluangel:
τελικά το πηρες το pro; θυμαμαι που ρώταγες στο foroum για το συγκεκριμένο κράνος!!
Ποιο πηρες; Γαματο;
Οταν έψαχνα εγω στην ηλιοφιλ ειχε 610!!!!( πριν 6 μηνες, με τα γραφικα οχι μονοχρωμο!)



:beer: :beer: :beer:

blueangel
09/04/2009, 15:39
Ναι φίλε μου έψαξα πάρα πολύ ήμουν στη φάση να το πάρω από Αγγλία τελικά κατέληξα στην Ηλιοφιλ που το είχε σε προσφορά το συγκεκριμένο κατάστημα...Πήρα το Furious στο απλό S1 είχα αυτό με τα δόντια:winka:Οχι απλά γαμάτο, ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!

vstromgr
13/04/2009, 00:45
μόλις πήρα το καινούργιο μου schuberth s1 pro απλά άψογο κλείνει σαν ταπερ και νιώθω πολύ άνετα να το φοράω με γυμνη μηχανή στην εθνική είχε άριστη συμπεριφορά κανένας στροβιλισμός κανένας βομβος καμια ριπή αέρα να ενοχλεί. (Αν και το γυμνό με ενοχλησε το κράνος ήταν καλό)

Καλύτερος αερισμός απο το s1 to apl;o πολύ καλό για χαμηλές ταχύτητες


το DD κούμπωμα θάνατος για την πόλη αλλά ας πούμε είναι για καλύτερα.
η 2η ζελατίνα που έχει μέσα αν δεν τη θέλουμε (γιατί αντικατοπτρίζει τι νύχτα ελάχιστα αλλά δεν μου αρέσει ) αν την βγάλουμε μπορεί να ξαναμπεί άνετα?
και πως την αποθηκεύουμε?
αυτά και αγρατζουνιστα να είναι

gortzis
15/04/2009, 18:24
Γεια σας και απο μενα σαν νεο μελος του forum.
Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το s1 pro.Πηρα και εγω ενα την περασμενη εβδομαδα αλλα εχω ενα προβλημα .Με κλειστους τους αεραγωγους μου βαζει αερα στο κεντρο του κεφαλιου μου με αποτελεσμα να μου παγωνει το κεφαλι.Εσας βαζει αερα η οχι?

blueangel
15/04/2009, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gortzis
Γεια σας και απο μενα σαν νεο μελος του forum.
Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το s1 pro.Πηρα και εγω ενα την περασμενη εβδομαδα αλλα εχω ενα προβλημα .Με κλειστους τους αεραγωγους μου βαζει αερα στο κεντρο του κεφαλιου μου με αποτελεσμα να μου παγωνει το κεφαλι.Εσας βαζει αερα η οχι?

Φίλε βάζει όντως βέβαια με κλειστούς όχι τόσο δεν θα τόλεγα αλλά όπως και νάχει τους καλοκαιρινούς μήνες και σε ταξίδια θα δείς την διαφορά με άλλα ΑΚΡΙΒΑ και φιρμάτα της αγοράς:winka: Αν εξαιρέσεις το λίγο τσιμπημένο βάρος του το S1 Pro είναι ΜΟΝΤΕΛΟ αεροδυναμικής,Ασφάλειας και ΑΨΟΓΑ αεριζόμενου κράνους:beer: :wave2:

tai
15/04/2009, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Φίλε βάζει όντως βέβαια με κλειστούς :
δλδ με καλό κρύο (+3 +5) μετα απο 1,5-2 ωρες την εχεις σίγουρη την ψύξη ?:eyepop:

blueangel
15/04/2009, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
δλδ με καλό κρύο (+3 +5) μετα απο 1,5-2 ωρες την εχεις σίγουρη την ψύξη ?:eyepop:

Εχει θερμαινόμενα μαξιλαράκια:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vstromgr
16/04/2009, 00:25
εμένα δεν βάζει με κλειστούς αν και το έχω λίγο καιρό

το s1 to παλιο μου χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι το χειμώνα με πολύ κρύο σε μεγάλες διαδρομές ΠΟΤΕ δεν κρυωσα στο κεφάλι καθόλου

μια μαλακιούλα που έχει το προ ειναι η εξής το διακοπτάκι της εσωτερικής φιμέ ζελατινας απο πάνω αριστερά πήγε κάτω αριστερά και αν ¨είνια λιγο ξεκουμπωτο το δερματινο μπουφαν σε αποτομη κίνηση ΠΧ ελεγχου δρομου του κεφαλιου κατεβάζει τη ζελατίνα το μπουφαν ...οχι πάντα αλλά το κάνει.

πιθανώς γλυτώσαν κανα 2 db με τη μετακίνηση του διακόπτη αλλα τον προτιμώ εκεί που ήταν

αυτά κατά τα άλλα το κράνος είναι ταπερ.

(αν ξέρει να μου πει κανεις πως βραζω και πως αποθηκευω την αντιθαμβωτική χωρίς να την χαλασω θα το εκτιμουσα>)

gortzis
16/04/2009, 01:15
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Αλλα κανονικα δεν θα πρεπει να βαζει αερα.Ετσι νομιζω βεβαια γιατι εχω παθει ηδη μια ψιλοψυξη εδω που μενω αυτη την εποχη τα βραδια εχει 6-8 βαθμους οποτε το κρυο ειναι αισθητο.Τωρα για το pinlock ενα της shoei που ειχα παρει ειχε δικια του θηκη απο πολυ μαλακο υφασμα.Αλλα μπορεις να την τυλιξεις με ενα πανακι απο μικρο"ι"νες. αλλωστε αυτο προτεινει και ο κατασκευαστης για τον καθαρισμο της.Και προσοχη οχι πλυσιμο με νερο! Ετσι χαλασα την προηγουμενη στο shoei!!
Πως θα μαθω τελικα αν εχει προβλημα το κρανος???
Εστειλα email στους γερμανους και μου ειπαν να τους το στειλω εκει αλλα δεν θα το κανω.
Να πληρωσω και μεταφορικα? Ε οχι ειναι πολλα τα χρηματα!!

vstromgr
16/04/2009, 08:47
Αν πιστεύεις ότι έχει πρόβλημα στειλε το
Αν το κράνος έχει πρόβλημα οφείλουν να το φτιάξουν ή να το αντικαταστήσουν
500 ευρώ κράνος είναι ΠΡΕΠΕΙ να έχουμε απαιτήσεις
στην ηλιοφιλ το πήγες?

pepes1gr
16/04/2009, 14:00
Αλήθεια τι τιμή παίζει τώρα το pro.Το βρίσκω από γερμανία 500 + μεταφορικά περίπου 10 ευρώ.
Στην Ελλάδα πόσο και από που?
Ευχαριστώ.

gortzis
16/04/2009, 14:27
Η liofil που ειναι? αυτοι ειναι επισημοι αντιπροσωποι?
Το πηρα 475 Ε απο τον πισσαρη .

vstromgr
16/04/2009, 19:44
Έκθεση Μοτοσυκλετών & Αξεσουάρ
Κεντρικό: Λ.Αμαρουσίου 46 Τ.Κ. 141 22, Ηράκλειο
Τηλ.:210 28 49 200 Fax:210 28 42 226
Υποκ/ματα: 1) Μιχαλακοπούλου 77 Τ.Κ. 11528, Αθήνα
Τηλ.:210 77 70 079 Fax:210 74 88 251
2) Βουλιαγμένης 1 Τ.Κ. 11636, Αθήνα Τηλ. 210 92 36 003 Fax: 92 26 426

3) Κων. Καραμανλή 147-149, Τ.Κ. 54249
Θεσσαλονίκη Τηλ.& Fax: 2310 308811
Service-Ανταλλακτικά-Τεχνική Υποστήριξη
Μιχαλακοπούλου 195 Τ.Κ. 11527, Αθήνα
Τηλ.για Ανταλλακτικά:210 7712508
Τηλ για Εγγυήσεις: 210 7777259
Fax: 210 7777423

K1BABIS
17/04/2009, 04:37
Παιδια τωρα διαβαζα τα σχολια σας για το Σ1!!εγω εχω το nolan x-lite 9002 και δεν παιζεται απο θεμα θορυβου!!Αθηνα-Χαλκιδικη δεν ακουγα καμια ενοχληση απεξω και τα αυτια μου(ακουω πολυ καλα)ακουγαν μονο την εξατμιση.Μετα τα200χλμ ειδικα ηταν σαν να ειχες κλεισει τα παραθυρα στο αμαξι!!!απο οπτικης αποψης ουτε παραμορφοση ουτε θολαδες τιποτα!!τοχα παρει 480ε απο τον Μπαξεβανη πριν3χρονια.για μεσα εδω καθε μερα εχω το ΝΟΒΑ αποσπομενο να κανουμε κανα τσιγαρο στο δρομο να περναει η ωρα,βασικα με το ΒΟΒΟ πουχω παω αθηνα συχνα και γιαυτο δεν βολευει το νολαν βαλε βγαλε.ειχα παλια και το ΑΡΑΙ αλλα μουκανε κατι σχεδια η ζελατινα στα ματια μου και με χαλαγε,ειδικα στα πλαινα!αμα εχουν αλοι φιλοι το ιδιο ας πουνε την γνωμη τους,γιατι οπου εχω ρωτησει και πριν το παρω δεν ακουσα αρνητικα σχολια!!:beer: :wave2: