PDA

View Full Version : κινεζικη ποιοτητα



Rezeguet
11/06/2005, 17:01
Αλλη μια φορα εκφραζω την αντιθεση μου σε καθε ειδους παπιου και σε καθε ειδους μηχανη εκ Ασιας (εκτος Ιαπωνιας). Και αμα συνδυαστουν αυτα τα δυο φυσικα καταλαβαινετε οτι με αηδιαζει πραγματικα.

Λοιπον εκει που διαβαζα το ΜΟΤΟ Ιουνιου στο τελος στα ''νεα αγορας'' εχει ενα παπακι κινεζικο (στη σελ 250) που εχει ''χυτες ζαντες, σχαρα, πολυ καλαη ποιοτητα κατασκευης, κινητηρα νεας τεχνολογιας'' και, καλυφθειτε, ABS!! Και ολα αυτα στην τιμη των 1600Ε!!!!

Τωρα διερωτουμαι, αφου της χοντα το ABS κανει 800-1000Ε απο μονο του πως στο καλο μπορει ενα παπι να εχει ABS που να λειτουργει εστω και υποτυπωδες, οταν ειναι στην τιμη των 100-200Ε μαξιμουμ. Ετσι κιαλλιως δεν φρεναρουν τα παπια και ετσι και αλλιως τα κινεζικα ειναι ακομα χειροτερης κατασκευης αλλα και ABS πια? Ημαρτον. Παω στοιχημα οτι μπορει να κανει τ μαλακια του το ABS και να σκοτωσει κανενα πανω στα φρενα πανικου καθως θα εμποδισει τη δαγκανα να πιασει νομιζοντας οτι παει να γλιστρησει ο τροχος...


:look: :look: :look: :look:

Koufalonix
11/06/2005, 17:17
rez η αντιθεση σου προερχεται απο καποιες γνωσεις πανω στο θεμα η απλα δεν πας τους κινεζους τελεια και παυλα?

Απλα λεω εγω τωρα οτι ο ημερησιος μισθος του κινεζου εργατη ειναι 1/20 του γιαπονεζου οποτε ολο και σε κατι θα βοηθα αυτο στις χαμηλοτερες τιμες. Σε 10 χρονια τα περισσοτερα μηχανακια θα ειναι κινεζικα...μολις μπορεσουν και ανεβασουν λιιιγο την ποιοτητα τους και βλεπω τους γιαπονεζουν να το ριχνουν στο Ιταλικο ντιζαιν μπας και πουλησουν κανα κομματι

downhill
11/06/2005, 17:35
Μπορεί οι μισθοί να είναι ακόμα και το 1/20 του Ιάπωνα,αλλά οι Κινέζοι δεν έχουν την τεχνογνωσία που απαιτείται για να παράξουν σοβαρά προϊόντα.Ακόμα και τα εργοστάσια των Δυτικών εταιρειών έχουν σοβαρό πρόβλημα με τους ανειδίκευτους εργάτες της Κίνας...Δεν είναι όλα τα πράγματα "γύρνα δεξιά να σφίξει"...Αφού βάζουν αμόρφωτους και παιδιά τί μπορούν να κατασκευάσουν.Ούτε ηλεκτρικά σίδερα,και απεδείχθει...

Koufalonix
11/06/2005, 17:49
τιποτα δεν απεδειχθει, σιγουρα δεν εχουν την τεχνογνωσια αλλα δεν ειναι ζωα, θα εξελιχθουν και μετα τρεχα Χαραλαμπε να κρυφτεις. Ηδη στα low tech προιοντα εχουν κυριαρχησει. Καθε τι χρειαζεται το χρονο του.
Και βεβαια αυτα τα νεα λιφαν/μαφαν/ταρζαν κλπ δεν ειναι καθαρα κινεζικες εταιριες...ολες οι μεγαλες δυτικες εχουν τα ματια τους και ειναι ηδη με το ενα ποδι στην κινα. Η μονη λυση ειναι οι γιαπονεζοι να μεταφερουν την παραγωγη τους στην κινα.

Απο γνωστο που ηταν προσφατα κινα εμαθα οτι ειδε σε εκθεση 250αρι με 400Ε!!!!!!!!! ε τοσο κανει μονο η ζαντα στο γιαπονεζικο.

downhill
11/06/2005, 18:01
Τί παράγεται στην Κίνα και είναι αμιγώς Κινέζικο;Ελάχιστα πράγματα όπως κουρευτικές μηχανές που πουλάνε οι Κινέζοι στις γειτονιές για 5?.Όλα τα άλλα είναι με την τεχνογνωσία των Δυτικών και Ιαπωνικών εταιρειών.Πήγα να πάρω μια φωτογραφική μηχανή της MINOLTA και απο κάτω έγραφε "MADE IN CHINA"...Ήταν όμως MINOLTA και όχι κάποια αμιγώς Κινέζικη.Τα σίδερα που σκότωσαν μερικούς ανθρώπους ήταν Κινέζικα,και όχι π.χ moulinex...

sonic22
11/06/2005, 18:04
pios sas eipe pws ola ta proioda pu kataskeuazonte stin iapwnia einai kala? i akoma kai auta pu ftiaxnonde stin germania?

den einai thema xoras! einai analoga ta standar tis kathe eterias!

akoma kai o honda otan xekinage i prwti tou paragelia itan gia elatiria pistoniou gia tin Nisssan opou kai apetixe patagodos!!

ase pu kai polla akriva proionda einai apla assembled stin tade xwra kai ta ilika einai kinezika...

pados file reze an den dokimaseis den tha matheis...

alla gia na pw kai to allo...

ti na to kaneis to abs sto papi kai genika stin mixani??? an patiseis ladia i petrelea to idio tha peseis or tha stukareis afrenaristos...

:sun: :beer: :sun:

Rezeguet
11/06/2005, 18:21
ε μα κατσε ρε σονικ.. το ABS δεν ειναι χρησιμο? Στα φρενα πανικου δηλαδη δεν εχει πεσει κανενας ποτε του? Ποσα ατυχηματα εχουν γινει απο διπλωμα μπροστινου? Πολλα απο αυτα θα μπορουσαν να ειχαν αποφευχθει με ενα ABS...

Τωρα με τον κουφαλονη συμφωνω και διαφωνω. Απο την μια οι κινεζοι θα μας φτασουν και περασουν σε ποιοτητα και τεχνογνωσια αλλα γιατι να ειμαστε εμεις τα πειραματαζωα τους? Να δοκιμαζουμε δηλαδη τα μηχανακια και τα ABS τους και να σκοτωνομαστε μεχρι να μαθουν αυτοι να φτιαχνουν μηχανακια?

Το οτι ειμαι και λιγο προκαταλημενος με τους κινεζους και με τα παπια, το ειπα και παραπανω, και πιστευω εχω τους λογους μου.

Και βασικα το ολο θεμα ητανε και η κινεζικη ποιοτητα γενικα αλλα ΚΑΙ το συγκεκριμενο ABS των 100Ε που μπορει πιθανως να προκαλεσει ζημιες και φθορες σε ανθρωπους και υλικα. Για το τελευταιο βασικα περιμενα απαντηση.

:wave2: :wave2:

sonic22
11/06/2005, 18:59
ta abs stamatane asfalestera ena aftokinito sto vregmeno...

sto stegno (apo osa exw diavasei etsi?) ana aftokinito stamataei se ligotero xrono xwris ta abs.. to thema einai me posi asfaleia...

to pan sto mixanaki einai na exeis esthisi tou ti kanei to mixanaki...

an asxolitheis (genika oxi o reze) ligo tha matheis na patas brostino se frena paniku xwris na to blokareis...

an omws valeis abs efisixazei o alos kai leei den blokarei den blokarei xexnaei tin aisthisi... den einai panakia ta abs...

ama de patiseis ladia axristeuete giati etsi i alios euthia tha figeis...

pite oxi sta varvara abs!! :lol:

to provlima den einai ti pulaei kaneis pados...
kai piravlo boreis na puliseis gia pirotexnima...
to thema einai pios ton elegxei...

stin ellada kaneis... exume poli pisti fenete ston theo kai mas prostateuei apo kathe alothrisko marafeti..



:lol: :rotflmao: :lol:

:sun: :beer: :sun:

Rezeguet
11/06/2005, 19:37
Μα ακριβως! Στη στιγμη πανικου ειναι που θα το χρειαστεις και δεν θα κολωσεις να πατησεις φουλ το ABS χωρις να φοβηθεις ενω στο κανονικο ξερεις οτι μπορει να μπλοκαρει και δεν πατας φουλ το φρενο (απο καποια εμπειρια και κατω)

Η εμπειρια ειναι δεδομενο οτι σε σωζει κι σε βοηθαει στο καλυτερο φρεναρισμα αλλα δεν ειμαστε ολοι αναβαταρες. Ασε που ολη η εμπειρια μπορει να ξεχαστει σε στιγμη πανικου και να μην φρεναρουμε οσο μπορουσαμε κανονικα.
:wave2: :wave2:

THEOD
11/06/2005, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet


Λοιπον εκει που διαβαζα το ΜΟΤΟ Ιουνιου στο τελος στα ''νεα αγορας'' εχει ενα παπακι κινεζικο (στη σελ 250) που εχει ''χυτες ζαντες, σχαρα, πολυ καλαη ποιοτητα κατασκευης, κινητηρα νεας τεχνολογιας'' και, καλυφθειτε, ABS!! Και ολα αυτα στην τιμη των 1600Ε!!!!

Τωρα διερωτουμαι, αφου της χοντα το ABS κανει 800-1000Ε απο μονο του πως στο καλο μπορει ενα παπι να εχει ABS που να λειτουργει εστω και υποτυπωδες, οταν ειναι στην τιμη των 100-200Ε μαξιμουμ. Ετσι κιαλλιως δεν φρεναρουν τα παπια και ετσι και αλλιως τα κινεζικα ειναι ακομα χειροτερης κατασκευης αλλα και ABS πια? Ημαρτον. Παω στοιχημα οτι μπορει να κανει τ μαλακια του το ABS και να σκοτωσει κανενα πανω στα φρενα πανικου καθως θα εμποδισει τη δαγκανα να πιασει νομιζοντας οτι παει να γλιστρησει ο τροχος...


:look: :look: :look: :look:

Φίλε το πόσο πραγματικά κοστίζει κάτι όπως πχ το ABS δεν το ξέρεις και να ΜΗΝ είσαι τόσο σίγουρος για αυτά που γράφονται...
Αν θυμάσαι 10 χρόνια πριν στα αυτοκίνητα το ABS έμπαινε μόνο κατόπιν παραγγελίας σε ελάχιστα σπορ μοντέλα και στοίχιζε παράλογα (πάνω από 500-600 χιλιάδες δραχμές τότε)... Και σήμερα έφτασε να το έχει στον στάνταρ εξοπλισμό η φτηνότερη έκδοση του Hundai και μάλιστα στην 5ης γενιάς εξελιγμένη μορφή του...

Κάτι τέτοια θα συμβεί και στα μηχανάκια. Μην παραξενευτείς αν σε μερικά χρονάκια είναι πλέον στάνταρ σε όλα τα μηχανάκια και θα κοστίζει ελάχιστα...

Είπαμε επιφύλαξη μεν στα φτηνά Κινέζικα, αλλά όχι και να αφήνουμε την κάθε HONDA να μας δουλεύει ψιλό γαζί και να μας πιάνει τον κώλο ασύστολα...

free rider
12/06/2005, 07:46
εγω ξέρω οτι αν το χειμώνα που ξάπλωσα φαρδύς πλατύς οταν πέσαμε σε πάγο πρώτος εγω με το yzf μετά ο κατάνας και μετά ο θοδωρας με το τρανσάλπ ..αν είχαμε abs όπως ο bmoyr πάνω στο ντακάρ δεν θα πέφταμε...

μετά απο εμας που σερνόμασταν σαν σε ταινία..
ακολουθούσε ο bmoyr ε ο βασίλης σταμάτησε μια χαρά..
με το κολοabs γμτττ..

Rezeguet
12/06/2005, 11:54
το οτι το ABS σε σωζει πανω στη μηχανη ειναι λογικοτατο και εγγυημενο. Αλλα το οτι κοστιζει 100-200Ε και κανει καλα την δουλεια του ειναι λιγο παραλογο και επιτρεψτε μου να αμφιβαλλω στην λειτουργικοτητα του.

Και αυτο που λες Theod ειναι η εξελιξη της τεχνολογιας. Ειναι ακριβως το ιδιο οπως οι τηλεορασεις τα DVD κλπ. Ολα στην αρχη ειναι σε εξωγηινες τιμες και μετα σιγα σιγα γινονται προσιτα στο ευρυ κοινο. Πως ενα DVD burner για τηλεορασεις εκανε πριν απο 4 χρονια 1200-1500Ε και τωρα βρισκεις τετοια με 200-300Ε και καλυτερα κιολας. Λογικο ειναι και στο ABS να γινεται το ιδο πραγμα, μιας και ειναι ηλεκτρονικο και αυτο. Και παλι ομως δεν εξηγει το πως ενα κινεζικο 100Ε ABS μπορει να σωσει ενα διπλωμα μπροστινου (και συνεπως ενα ατυχημα) Τουλαχιστον οι Honda, BMW, Yamaha κλπ σου δινουν την εγγυηση οτι το ABS της δεν θα σε σκοτωσει και θα σε βοηθησει οταν χρειαστει.
Και μιας και μιλας για το Hyundai, σου αναφερω οτι εχω το Matrix και οτι εχω δοκιμασει το ABS της και καταλαθος και επιτηδες. Αλλα εχω δοκιμασει και ABS της Mercedes που ειναι πολυ πιο ακριβο αλλα κανει πολυ καλυτερα την δουλεια του οποιας γενιας και ας ειναι.

idi
12/06/2005, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
εγω ξέρω οτι αν το χειμώνα που ξάπλωσα φαρδύς πλατύς οταν πέσαμε σε πάγο πρώτος εγω με το yzf μετά ο κατάνας και μετά ο θοδωρας με το τρανσάλπ ..αν είχαμε abs όπως ο bmoyr πάνω στο ντακάρ δεν θα πέφταμε...

μετά απο εμας που σερνόμασταν σαν σε ταινία..
ακολουθούσε ο bmoyr ε ο βασίλης σταμάτησε μια χαρά..
με το κολοabs γμτττ..

αυτο που θα σε εσωζε 100% θα ηταν

ΝΑ ΜΗ ΠΑΣ ΣΕ ΠΑΓΟ ΜΕ STREET ΜΗΧΑΝΗ

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΒS, CD, TFT, DVD-R KAI SCSI

:confused: :lol: :lol: :lol:

SaraMaritis
12/06/2005, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
...ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ ΒΑΡΒΑΡΑ...DVD-R...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Τι τρεχει ???!!!...η Kawa "βγαζει" μονο DVD+R ???!!! :p
...ΠΡΑΣΙΝΑ !!! :rotflmao:

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:
:beer: :wave2:

free rider
12/06/2005, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αυτο που θα σε εσωζε 100% θα ηταν

ΝΑ ΜΗ ΠΑΣ ΣΕ ΠΑΓΟ ΜΕ STREET ΜΗΧΑΝΗ

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΒS, CD, TFT, DVD-R KAI SCSI

:confused: :lol: :lol: :lol:

1. δεν φταίω εγω...επεσα στην παγίδα του απαίσιου ..πορνόλυκου...

2. τι γελάς ρε χάχα?? με τα χάλια μας??

να σε δω εσένανε αμα ξέρεις να κάνεις πατινάζζζζζζζ

:lol: :lol:

idi
12/06/2005, 12:15
Και τις καλύτερες γέφυρες στο κοσμο (σύμφωνα με τον ΑΚΙRA/NAKANO/ΒΡΑΣΙΔΑ 1100) :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

SaraMaritis
12/06/2005, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Και τις καλύτερες γέφυρες στο κοσμο (σύμφωνα με τον ΑΚΙRA/NAKANO/ΒΡΑΣΙΔΑ 1100) :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

HORNET600F
25/06/2005, 12:17
...otan prwtokykloforhsan ta prwta Japan aytokinhta (arketa prin to 80) oi eyrwpaioi pou htan hdh sto paixnidi, gelousan. meta tous kophke omws ...

Kati paromoio paei na ginei me thn Kina twra. Tha kataferei na vgazei proionta opws h Japan h tha meinei sthn fthinh antigrafh?

Mexri na dw thn ekseliksh twn pragmatwn kai na sigoureytw gia ta Chinese, tha protimw thn honda pantws.