PDA

View Full Version : Error Number 15 : Throttle position sensor error -



kaps
17/03/2010, 06:59
Αυτή τη διάγνωση έβγαλε το ΧΤ σήμερα έπειτα από μια απλή αλλαγή σφιγκτήρων στα κολλάρα της μηχανής . Δεν νομίζω να έχει άμεση σχέση αλλά όταν έβγαζα το σφικτηράκι έκανε ένα τσαφ σαν κάπου να έκανε σώμα η πένσα .Throttle position sensor error MODE diag 01. Την βάζω μπροστά αλλά δεν ανεβάζει στροφές και γενικά δεν δουλεύει σωστά οπότε και την έκλεισα . Αυτό που με απασχολεί είναι ότι έιμαι σε υπόγειο γκαράζ και άντε ανέβασέ το τώρα .

kaps
17/03/2010, 07:24
Συμπληρωματικά εμφανίζει και ένα πορτοκαλί σύμβολο (κινητήρας ...καταλύτης ;)

sapila racing
17/03/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Δεν νομίζω να έχει άμεση σχέση αλλά όταν έβγαζα το σφικτηράκι έκανε ένα τσαφ σαν κάπου να έκανε σώμα η πένσα .

Εγώ απο την άλλη νομίζω οτι εχει και παραέχει άμεση σχέση.

kaps
17/03/2010, 08:55
Δηλαδή πως ; Εντωμεταξύ η οδική δεν αναλαμβάνει τη μηχανή από το γκαράζ να τη βγάλει διότι είναι ημιυπόγειο με 4 μέτρα ράμπα .:mad:

kaps
17/03/2010, 08:58
Part I : Sensors

01 : Throttle position - must be from 15-17 (closed) to 97-100 (opened)

sapila racing
17/03/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Δηλαδή πως ; Εντωμεταξύ η οδική δεν αναλαμβάνει τη μηχανή από το γκαράζ να τη βγάλει διότι είναι ημιυπόγειο με 4 μέτρα ράμπα .:mad:

Τι πως, αφού το άκουσες το τσαφ. Εγινε βραχυκύκλωμα και κατι κάηκε.
Παρε κανα φίλο σου να την ανεβασετε!

XJR_Billy
17/03/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τι πως, αφού το άκουσες το τσαφ. Εγινε βραχυκύκλωμα και κατι κάηκε.
Παρε κανα φίλο σου να την ανεβασετε!

Μην την ξαναβάλεις μπροστά.
Κατευθείαν Μοτοδυναμική.:wave2:

kaps
17/03/2010, 12:55
Τα νεώτερα σχετικά με την ένδειξη .
Με οδική τη πήγα στο εξουσιοδοτημένο στο Ν.Ηράκλειο.
μου είπε πως η ένδειξη δείχνει αναφορά στον εγκέφαλο .Δηλαδή όντως το τσαφ που έκανε δεν ήταν εντελώς άσχετο όπως προείπε ο Sapila racing .Η μηχανή έχει αισθητήρες που καταγράφονται ολες μα όλες οι λειτουργίες της , οι βλάβες ακόμα και τα ΠΕΣΙΜΑΤΑ :eyepop: :eyepop: :eyepop: ναι ναι δεν σας δουλεύω . οταν λοιπόν πήγαμε στις ρυθμίσεις έδειξε διάφορες ενδείξεις μεταξύ αυτών και την ένδειξη 30 ...αυτή είναι η έδειξη για πτώση της μηχανής ...το 15 είναι η ένδειξη πως κάποιο "βραχυκύκλωμα" στιγμιαία απορύθμισε την ρύθμιση του ψεκασμού ...ο μάστορας είναι σοβαρό άτομο για να με δουλέψει και δεν είναι νέος στο χώρο της μηχανής επιπλέον είναι εξουσιοδοτημένος ΥΑΜΑΗΑ .Ρύθμισε δε το TPS και όλα καλά :D

kaps
17/03/2010, 12:59
Error Number 30 : The bike went down - DIAG mode 08
Για του λόγου το αληθές

XJR_Billy
17/03/2010, 13:08
Όλα καλά φίλος !!!:beer: :beer:

sapila racing
17/03/2010, 13:52
Τελος καλό όλα καλά! :wave2: