PDA

View Full Version : Η απειρια μου σε ολο της το μεγαλειο!



oulas
11/06/2005, 20:02
Ειμαι κατοχος ενος CBF 250, εδω και 4 μερες, ειναι η πρωτη μου μηχανη, με συμπλεκτη. Προηγουμενη εμπειρια, 10 χρονια scooters!

Σημερα το πρωι σηκωθηκα στις 7, μιας και σημερα θα ηταν ουσιαστικα η πρωτη μερα που θα το εστρωνα, κοιταξα αρχικα τα λαδια (οπου ειναι πανω απο το οριο) εκανα καμια 40 αρια χιλιοματερα σε στενα γυρω απο την γειτονια, και σε διπλανους υσηχους δημους, ωστε να μαθω λιγο τις αλλαγες και τον συμπλεκτη.

Αφου του πηρα γρηγορα τον αερα, κατα τις 10 ηρθα σπιτι, ξαναφαγα πρωινο:lol:,μετα το γεμισα με BP 100 και ξεκινησα προς βαρκιζα. Τελικα, πηγα Σουνιο - Λαυριο, σταση στη θεια μου στην επιστροφη στην βαρκιζα για φαγητο, και παλι πισω στο Μραχαμι που μενω. Ολα αυτα μεχρι 70 χλω και 4000 - 5500 στροφες. Εκανα καπου 160 χιλιομετρα αφου το γεμισα, με τις παραπανω συνθηκες, και ακομα δεν μου κατεβηκε καμια γραμμουλα. Απιστευτη καταναλωση!

Το μηχανακη αυτην τη στιγμη που μηλαμε εχει καπου 220 χλμ.

Στον γυρισμο παραλιγο να με κανει λιωμα ενα Τζιπ το οποιο παραβιασε κοκκινο, και αρχικα κοκκαλωσε και μες την μεση του δρομου.

Εγω δυστηχως τα σκατωσα τελειως, (αν ειχα το σκουτερ μου, gilera runner, θα το ειχα λιωσει στα φρενα, και θα ειχα σταματησει λογικα). Περναγα απο το σημειο με 60 χλω, και οταν μου πεταχτηκε ξαφνικα,Τοτε ασυνεσθητα, το αριστερο μου χερι, πατησε τον συμπλετη σχεδον τερμα, εχοντας την αντιδραση 10 χρονια τωρα που οδηγω scooter, οτι η αριστερη μανετα ειναι πισω φρενο.

Σαν αποτελεσμα μεχρι να καταλαβω τι μαλακια εκανα, εχασα στο φρεναρισμα το φρενο του κινητηρα για λιγο, και πολυτιμα μετρα!

Το μπροστινο ηταν ηδη, δυνατα πατειμενο, παταω μετα και λιγο το πισω, εχω σφιξει δυνατα τα χερια, και αποφασισμενος, "λεγοντας ενα, οχι ρε πουστη μου" ετοιμαζομε να πεσω πανω του.

Ευτυχος ξεκοκκαλωσε ο τυπος, πολλη γρηγορα, "γαμω το κερατο του, που περασε με κοκκινο" τον ευχαριστω απο την αλλη που με κινηση αστραπη εφυγε απο την μεση του δρομου, και ετσι την γλιτωσα!

Καθομαι και σκεφτομαι μηπως εκανα μαλακια, μιας που εχοντας 3-4 μερες το μηχανακι πηγα τοσο μακρια! Απο την αλλη δεν γινεται να το στροσω στα στενα της γειτονιας μου! Εξαλλου τον περισστοτερο δρομο τον εκανα με 50 - 60 χλω. Πρωτη φορα παταω συμπλετη για φρενο!

Τελικα την στιγμη του πανικου, λειτουργησα ενστικτωδως, οπως θα εκανα με το scooter μου. Σε ολη την υπολοιπη βολτα, τα ειχα παει μια χαρα! Η απογοητευση ξεχιλιζει...

Επρεπε να τα γραψω να ξεσκασω....


Αυριο παιδια θα παω σε παρκινγκ, να το λειωσω στα φρενα, να δω πως φρεναρει. Εσεις την αναλογια χρησιμοποιειτε μπρος - πισω φρενο.


(Παντος το μπροστινο του CBF, φρεναρε πολυ καλα, χωρις να μου μπλοκαρι)


Σαν μαλακας το ελιωσα στα φρενα στην ουσια μονο με μπροστινο, και χωρις το φρενο του κινητηρα!!!!!!!!



Αυτα να τα βλεπουν, εγω πρωτα απο ολλα, ο μεγιστος παπαρας, και μετα αυτοι, που θελουν να παρουν για πρωτη μηχανη, κατι Ζ750, R1 και τετοια!

Rezeguet
11/06/2005, 20:28
καταρχας φιλε ουλα μην τρως τοσο πολυ γιατι χαλας την αναλογια κιλα/ιππο αλλα και την αποσταση φρεναρισματος :lol: :lol:

Μετα θα σου πω οτι στη ζουκλα που πηγες και το οδηγησες εισαι τυχερος που δεν σε πατησε κανενας. Πρωτη μερα να το πας σε κεντρικα δρομακια?? :nono: :nono:

Απο την αλλη λογικο ειναι να μην φρεναρες σωστα, η εμπειρια στο φρεναρισμα ερχεται με την οδηγηση.

Παντως ενα μικρο λαθος σημαινει οτι την γαμησες και μπορουσες πρωτη μερα να την ειχες γαμησει κανονικα με μια στουκα και νοσοκομειο μετα. Παω στοιχημα οτι δεν θα την ξανακαβαλουσες. Μακρια απο μας..

Οποτε συμβουλη μου κανε αυτο που ειπες στην αυλη και μην επεκτεινεσαι πολυ απο την ''βαση'' σου και παντα χαλαρες ταχυτητες αλλα το μυαλο και τα ματια 100% συγκεντρωμενα οτι και να γινει. Μην αφαιρεισαι ποτε! Αυτα και προσεχε το το μηχανακι. και μην ξεχνας οτι ειναι ζουγκλα η Αθηνα. Παντα προσεχουμε τα παντα γυρω μας.

:wave2: :wave2:

Xlitos
11/06/2005, 20:50
Έλα ηρέμησε,ηρέμησε..ΜΗ ΦΡΙΚΑΡΕΙΣ!! :uplate:

Καλά το σκέφτεσαι με το πάρκινκ,λίγο πράκτις και σε 2-3 μερούλες θα έχεις συνηθίσει.

Μια συμβουλή.Απέφυγε τις βόλτες προς Ποσειδώνος,Βουλιαγμένης Λιμανάκια κτλ..τουλάχιστον τώρα που είσαι άπειρος.Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι μ@λ@κες είναι μαζεμένοι σ'αυτά τα μέρη.

Βγες 6-7 τ'απόγευμα καθημερινής,(λιγότερη κίνηση ;) )πιάσε Εθνική και πήγαινε προς Αγ.Στέφανο--->Λίμνη Μαραθώνα ή ανέβα Μεσογείων πιάσε Λεωφόρο Μαραθώνα και τράβα προς Σχοινιά.
Γενικά ψάξε να βρεις δρόμους χωρίς πολλά αμάξια. :wave2:

jtoros
11/06/2005, 20:50
Για την περίπτωσή σου "ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός". Με το χρόνο θα μάθεις. Ως τότε ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Και μην κυνηγάς κανέναν στο δρόμο. Ούτε τον δίπλα με το παπάκι που σου τη σπάει με τις ξερογκαζιές, ούτε τον Rossi που κρύβεις μέσα σου.

Πριν ακριβώς από 7 χρόνια έπαθα το ίδιο με Astrea grand. "Πάτησα" το πίσω φρένο αλα σκούτερ και ω! τι έκπληξη, δεν βρήκα μανέτα! Δυστυχώς για μένα, τα μέτρα που έχασα ήταν χρήσιμα όπως αποδείχτηκε όταν κόλλησα στον μπροστά προφυλακτήρα.

Υπομονή και ηρεμία μέχρι να συνηθίσει το χέρι σου. Απλά.

oulas
11/06/2005, 20:51
Ασε Rezequet, τυχερος μες την ατυχια μου ημουν. Δεν θα το αντεχα αλλο τρακαρισμα, μιας και πριν 1,5 χρονο, με κτυπησε πλαγιομετοπικα αυτοκινητο, και το Gilera μου τοτε ειχε γινει μπουρδελο. 1300 εθρο ζημια.

oulas
11/06/2005, 20:59
Για τον παραλιακο δρομο εχετε δικιο παιδια, εχω δει παρα πολλα να συμβαινουν. Απλα με βολευει επειδη ειμαι, συνορα μπραχαμι, καλαμακι, και βγαινω σχετικα γρηγορα σε ανοιχτο δρομο. Θα δοκιμασω ομως και τις προτασεις σας.

Και απο αυριο, παρκιν και εξασκηση στο φρεναρισμα με το ποδι.
το οποιο ποδι τοσα χρονια το ειχα μονο για ξυνω το πατωμα απο το scooter μου!:lol: :lol: :lol:

sonic22
11/06/2005, 22:05
mia paromia fasi eixa pathei kai egw otan eixa prwtoparei to dt mou...

sinithisnenos stis suzes apo to typhoon kai afou to eixa mathei arketa to mixanaki xekinaga na kanw kai souzes...

kai mia foara me mia parea pediwn meta to sxoleio edwsa mia kali kai to evlepa to kapaki na erxete... kai adi an patisw freno patisa siblexti...

eftixos kati ekane afu ekopse tin dinami tou kinitira...

alla apo tin taraxi mou telika ekana kamia vdomada na xanakanw suzes...

einai gegonos pws an exeis sinithisei kapos ston paniko su panw ta xaneis kai kaneis opws ekanes... me ton xrono pados matheneis..

tespa... ebiries einai autes!!

kai bires einai oi epomenes..

:beer: :sun: :beer:

oulas
11/06/2005, 22:22
Φιλε sonic, απο ποιο μερος της Ζακυνθου εισαι; Εγω απο Μποχαλη!

idi
11/06/2005, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Ειμαι κατοχος ενος CBF 250, εδω και 4 μερες, ειναι η πρωτη μου μηχανη, με συμπλεκτη. Προηγουμενη εμπειρια, 10 χρονια scooters!
...
Αυριο παιδια θα παω σε παρκινγκ, να το λειωσω στα φρενα, να δω πως φρεναρει. Εσεις την αναλογια χρησιμοποιειτε μπρος - πισω φρενο.
...
Αυτα να τα βλεπουν, εγω πρωτα απο ολλα, ο μεγιστος παπαρας, και μετα αυτοι, που θελουν να παρουν για πρωτη μηχανη, κατι Ζ750, R1 και τετοια!

Μπραβο φιλε oulas!!! Εισαι σε πολύ καλο δρομο!!! Εύχομαι ΟΛΟΙ οι νεοι οδηγοι (σε μοτο) να εχουν αυτά στο μυαλο τους!!!

Υπομονη και προσοχη θελει μη φρηκαρεις ….


Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
... επειδη ειμαι, συνορα μπραχαμι, καλαμακι...

ρεεεεε γειτονακι :wave2:

sonic22
11/06/2005, 22:46
re oulas... apo xora

alla alaxe ti ti gam$#$# fwto... anatrixiazw re pedi...

:D :beer: :D

oulas
12/06/2005, 11:24
Παιδια το ξαναλεω για αλλη μια φορα, οτι το avatar μου δεν το αλλαζω.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=140907#post140907

Παρακαλω, να μην συνεχιστη να γραφετε τιποτα, για το avatar, σε αυτο το ποστ, και το μαμησουμε!

hornet
13/06/2005, 10:16
εφοσον τη γλυτωσες ολα καλα απλα εκανες ενα μαθημα!!!
Τωρα ασφαλως πρεπει να αποβαλεις την αριστερη μανετα ως φρενο και ενστικτωδως να μαθεις το μπροστινο βοηθουμενο απο το πισινο (πενταλ) εκει πρεπει να κανεις λιγο προπονηση...τωρα το μηχανακι ειναι καινουριο με αποτελεσμα ο δισκος δεν πρεπει να εχει στρωσει τελειως..οποτε και εκει λιγο προσοχη (δεν ειναι στο 100%)

gcrook
13/06/2005, 13:50
Πολυ καλη κινηση αυτη που ανεφερες προ ολιγου.
Βασικα αυτο με τα φρενα ειναι κατι που ακομα κανω ακομα και στον δρομο καμια φορα (αρκει μην ερχεται κανενας απο πισω), και μερικες φορες πηγαινω κανα-δυο μετρα με τον μπροστινο τροχο μπλοκαρισμενο.

Ειναι πολυ σημαντικο, να το κανεις οσο πιο συχνα μπορεις.

Οσο για τα σκουτερ, ενας απο τους λογους που ο τυπος μου πουλησε το SV ειναι οτι τον τελευταιο καιρο παθαινε ακριβως το ιδιο, γιατι κυκλοφορουσε με σκουτερ στην πολη.

Αντε στρωστο το 250 να παμε και καμια παπιοσκουτερομοτοσυκλετοβολτα.:wave2:

$py
13/06/2005, 15:03
Oula tha se voithouse arketa ama eixes parea kai allon enan empiro odigo mazi sou. Toulaxiston emena me voithise arketa. H diadromi gia Sounio einai oti prepei gia strosimo.

Ante alla 200 xlm mou emeinan kai estrose to KLE

Gia emas pou menoume notia, i Vouliagmenis kai i Poseidonos einai anagaio kako, idios tous kalokairionous mines :sad:

oulas
14/06/2005, 02:05
Αναγκαιο το δοκιμαστικο φρεναρισμα στην αρχη μεχρι να μαθω, αν και απο την αλλη λυπαμε να χαλαω τα λαστιχα μου. Απο την αλλη πρεπει να το μαθω! Παιδια εχω την εντπωση οτι ο λεβιες του φρενου, ειναι πολυ κοντος σε μηκος, και τον παταω σχεδον με το μεσω του παπουτσιου. Εχω και ποδαρα, 47! μπορω να βαλω πιο μακρη λεβιε για το φρενο; Γενικα το CBFaki θα το θελα λιγο μεγαλυτερο βασικα ψηλοτερο, οχι οτι δεν χωραω ομως!

Ειμαι και τερας, 1.88 125 kg!

oulas
14/06/2005, 02:12
Παρεα δεν εχω, και δυσκολα να βρω καποιον, που θα παει μεχρι Σουνιο ή Σαρωνιδα, με 50 -70 χλω που παω εγω! Προς το παρων, αν δεν το μαθω καλα, ειδικα στο φρεναρισμα, που απο την πρωτη βολτα εχοντας μονο 100 χλμ πηγα να γινω πιτα, δεν ξεπαιρνω τα 60! Συμφωνο οτι ο δρομος, ειδικα γι αυτους που μενουν νοτια, προσφερεται για στρωσιμο, αλλα απο την αλλη γινονται και πολλα ατυχηματα, με τα κουτια που πανε σαν τρελα!

Τι λαχταρα τραβηξα τοτε ρε μαγκες, τι λαχταρα!:look:

ThM
14/06/2005, 03:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas

Ευτυχος ξεκοκκαλωσε ο τυπος, πολλη γρηγορα, "γαμω το κερατο του, που περασε με κοκκινο" τον ευχαριστω απο την αλλη που με κινηση αστραπη εφυγε απο την μεση του δρομου, και ετσι την γλιτωσα!



Να μην ευχαριστείς κανένα από αυτούς τους λαλάκες. Έπρεπε να του ρίξεις μία μούτζα και να τον σκυλοβρίσεις μπας και καταλάβει τι έκανε. Εγώ φροντίζω να βρίζω τουλάχιστον ένα την ημέρα...κάνει καλό στην υγεία του μηχανόβιου :evil:




Καθομαι και σκεφτομαι μηπως εκανα μαλακια, μιας που εχοντας 3-4 μερες το μηχανακι πηγα τοσο μακρια! Απο την αλλη δεν γινεται να το στροσω στα στενα της γειτονιας μου!



Πολύ καλά έκανες και διάλεξες αυτή τη διαδρομή. Εξάλλου στο στρώσιμο δεν θέλει σταμάτα-ξεκίνα σε φανάρια και άσε που αν έβγαινες σε εθνική θα πέρναγαν από πάνω σου εφόσων η μικρότερη ταχύτητα που θα βρείς σε εκεί είναι 120.

Multijohn
14/06/2005, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Αναγκαιο το δοκιμαστικο φρεναρισμα στην αρχη μεχρι να μαθω, αν και απο την αλλη λυπαμε να χαλαω τα λαστιχα μου. Απο την αλλη πρεπει να το μαθω! Παιδια εχω την εντπωση οτι ο λεβιες του φρενου, ειναι πολυ κοντος σε μηκος, και τον παταω σχεδον με το μεσω του παπουτσιου. Εχω και ποδαρα, 47! μπορω να βαλω πιο μακρη λεβιε για το φρενο; Γενικα το CBFaki θα το θελα λιγο μεγαλυτερο βασικα ψηλοτερο, οχι οτι δεν χωραω ομως!

Ειμαι και τερας, 1.88 125 kg!
Φίλε εάν θέλεις να κρατήσεις το κεφάλι σου,μην λυπάσαι τα...λάστιχα!Το σημαντικότερο είναι να μάθεις και να συνηθίσεις να οδηγείς με ασφάλεια ως προς τον εαυτό σου αλλά και ώς πρός τους άλλους.Εξάλλου,αναλώσιμα είναι τα λάστιχα!Σάμπως πόσο θα τα κρατήσεις?!Τώρα να μου πείς περί γενικής ταλαιπωρίας της μηχανής εκεί πάω πάσο,και εσύ με πάς με 60 και δεν τρέχει τίποτα!!!:smokin: :beer: :beer:

adam_tsouk
14/06/2005, 20:07
κατά ρώτον, συμφωνώ με τη λογική σου να πας σε ένα πάρκιν να μάθεις λίγφο τα φρένα και γενικά τη συμπεριφορά της μηχανής σου.

Εγώ πρώτη φορά που οδήγησα παπί-δηλαδή όχημα με ταχύτητες και το πίσω φρένο στο πόδι- (αν και μικρός) φρέναρα με τα δύο πόδια στην άσφαλτο!!! Και δεν το λέω σαν αστείο, στους περισσότερους που οδηγούσαν βεσπάκι (όπως εσύ0 θα έχει συμβεί! Για να μην πω για αυτούς που είχαν μόνο ποδήλατο.

Αφού είχες καλό τελος, όλα καλά.

Μην το βάεζεις κάτω και πήγαινε και μακρυά και όπου σου κάνει κέφι. Έτσι θα το μάθεις. Πάρε και κανένα φιλαράκι σου και βγήτε τσάρκα...



καλά χλμ.... :wave2:




















το αβατάρ είναι γαμώ! θα βάλω και εγώ φώτο όταν βγάλω τον φρονιμήτη! :lol:

voudarxos
30/07/2005, 13:13
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΠΑΘΑΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ....
ΟΔΗΓΩ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 1985 ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ....
ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΕΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΥΤΕΡ ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΤΗΣΑ ..............



















ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ........
ΠΟΛΥ ΠΙΚΡΑ:lol:

oulas
30/07/2005, 13:39
Ευτυχως τωρα συνηθησα και οδηγαω και τα δυο παραλληλα, το καθενα με τον τροπο του!

Παλι καλα!

adam_tsouk
31/07/2005, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από voudarxos
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΠΑΘΑΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ....
ΟΔΗΓΩ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 1985 ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ....
ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΕΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΥΤΕΡ ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΤΗΣΑ ..............

ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ........
ΠΟΛΥ ΠΙΚΡΑ:lol:


ΌΠως όταν οδηγάς παπί και μηχανή (σε εμένα τουλάχιστον συνέβαινε) να κάνω λάθος στις αλλαγές και αντί να ανεβάσω ταχύτητα να κατεβάσω! :lol: :lol:

Polifer
01/08/2005, 11:22
ευτυχώς γλύτωσες γίγαντα!!! να σαι καλα και να προσέχεις;)

oulas
01/08/2005, 11:37
thanx...:wave2: