PDA

View Full Version : Λάθος προϊόν απο ebay



mavro provato
17/03/2010, 22:32
Έχει κανείς σας ανάλογη εμπειρία απο αγορα στο ebay,γιατί εγώ είμαι καινούργιος με αυτά;Τι προτείνετε να πράξω;Κι εξηγούμαι:
Παρέλαβα απο γερμανό μαγαζάτορα του ebay,3 λάστιχα εκ των οποίων τα δύο πισινά είναι διαφορετικά.Παράγγειλα δύο 190/60 και το ένα είναι 180/55.Αξίζει να συνεργαστώ και να βρώ λύση;Του έστειλα μέϊλ λέγοντάς του οτι είμαι πρόθυμος να το στείλω πίσω και να μου στείλει το σωστό.Το θέμα είναι οτι κι αν μου πει εντάξει στείλ'το,δεν τον εμπιστεύομαι οτι θα μου στείλει το σωστό και θα μου το φάει.
Έχει κανείς εμπειρία αν υπάρχει νομική προστασία για τέτοια θέματα στο νετ;

Το πιο σίγουρο είναι οτι θα το πουλήσω και είμαι εντάξει.Απο τιμη δεν μπαίνω μέσα.Τι λέτε;

georgis4
17/03/2010, 23:14
Χαμενα λεφτα τα μεταφορικα του πηγαινε/ελα και χαμενος κοπος και ανχος φιλε μου....καλυτερα πουλα το εδω να παρεις τα λεφτουδακια σου...:wave2:

drspeed
18/03/2010, 01:46
Το καλύτερο είναι να κάνεις αυτό που λέει και ο georgis4.Πούλα το εδώ έτσι και αλλιώς το 180 είναι πολύ εμπορικό και θα φύγει εύκολα.Από την στιγμή που σου το έστειλε πάντως για ν πάρεις λεφτά πίσω πρέπει να το επιστρέψεις απλά θα χάσεις τα μεταφορικά.
Λάθη γίνονται για αυτό καλό είναι οι παραγγελίες από το ebay ειδικά αν δεν ξέρουμε καλά την γλώσσα καλό είναι να είναι όσο πιο απλές γίνεται.Πχ πάρε ένα σετ και σε ξεχωριστή παραγγελία ένα πίσω.Έτσι ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες λάθους.

s_gogos
18/03/2010, 03:48
Vasika min viazese!Ews kai 45 meres apo ti stigmi pou tha plirwseis,to ebay sou dinei egguysi epistrwfis xrimatwn gia oti ginei!

s_gogos
18/03/2010, 03:50
sorry gia ta greeklish alla bainw apo kinito kai dn exw ellinika.Loipon sto thema mas twra.

s_gogos
18/03/2010, 03:57
MIN KRATAS TO LASTIXO!Efoson einai lathos tou pwliti ofeilei na to diorthwsei!Arxika stelneis mail kai zitas pliri kalupsi twn exodwn apo auton efoson einai diko tou to lathos!An thes trikstou ligo ta dondia legontas pos ean den se kalupsei tha ton anafereis sto ebay kai pws tha kinitheis nomika ktl.

s_gogos
18/03/2010, 04:07
Perimene apantisi tou.Ean den sou apantisei entos to polu 2 ergasimwn imerwn(ean kondeueis tis 45 meres dwstou pio mikri dioria!) psakse stin arxiki selida tou ebay kai bes sto link pou leei : EBAY BUYER PROTECTION.Mesw autis tis neas upiresias anoigei s mia kainourgia upothesi pou oi upeuthinoi tou ebay prospathoun na lusoun!

s_gogos
18/03/2010, 04:17
Apo oti exw katalavei autoi epikoinwnoun mazi tou kai ton piezoun mexri na vrethei lusi!Prin apo peripou 2 mines eixa kai egw analogo provlima me tin diafora oti ta pragmata pou parigeila den ta elava pote!Eftasa mexri to simeio na ton anaferw sto ebay kai enw mexri prin mou ta masouse,ews kai den mou apantouse amesws meta tin paremvasi tou ebay mou esteile ta xrimata mou pisw mesw paypal!

s_gogos
18/03/2010, 04:23
Vevaia stin periptwsi sou exeis paralavei ta pragmata ara exeis upograpsei kata tin paralavi kapio xarti tou courier oti elexes to periexomeno alla pisteuw pws kai se autin tin periptwsi boreis na to swseis legwntas pws to dema to parelave kapoios dikos sou opws px giagia,mama pou den gnwrize leptomeries gia to periexomeno tou dematos!

s_gogos
18/03/2010, 04:32
Pantws tha epemena na min to afiseis na perasei etsi giati den einai diko sou to lathos!Episeis gia na mathoume oloi emeis ti ginetai se tetoies periptwseis pou mas erxetai allantallon paragelia kai ean boroume na vasizomaste sto ebay kanwntas afova tis agores mas kai oxi sta tufla!!!YPOMONH...

SeNNinhA
18/03/2010, 07:31
Το eBay σε καλύπτει για την αγορά εφόσον έχεις πληρώσει με paypal αλλά θα πρέπει να το στείλεις πίσω με δικά σου έξοδα. Κανονικά οι σωστοί πωλητές στα δικά τους λάθη οχι μόνο αλλάζουν το προϊόν αλλά καλύπτουν και τα μεταφορικα για να το στείλεις πίσω. Μου έτυχε λάθος και το έστειλα πίσω και μου ξαναστειλε το σωστό και μου έβαλε τα λεφτά πίσω για το ταχυδρομείο που πλήρωσα.

Μιλά με τον πωλητή

mavro provato
18/03/2010, 08:08
Eυχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά.Δεν θα το αφίσω το θέμα γιατί είναι ευκαιρία να δουμε όλοι τι παίζει σε αυτές τις περιπτώσεις.Έχω φίλη μου γερμανίδα και του στείλαμε μέϊλ χθες το βράδι και σήμερα είχα απάντηση.Δεν λέει πολλά αλλα μου στέλνει τα πλήρη στοιχεία διεύθυνσης,προφανός για να το στείλω πίσω.Θα τον πάρουμε και τηλ/νο καθώτι η κοπέλα είναι το πατρικό της κανα 2ωρο απο το μαγαζί του,υπονοόντας οτι θ'ανέβουν τα 9 αδέλφια και τα 3 ξεδέρφια να επιλιφθούν.

lspiros
18/03/2010, 08:35
γραφτε ελληνικα ρε παιδια,τα greeklish ειναι σπασιμο.δεν ειναι και τοσο δυσκολο alt+shift....

Kotsis23
18/03/2010, 11:25
Ispyros διαβασε καλυτερα τι ειπε ο φιλος μας πρωτου αρχισει τα greeklish...

sergiosm
18/03/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Κανονικά οι σωστοί πωλητές στα δικά τους λάθη οχι μόνο αλλάζουν το προϊόν αλλά καλύπτουν και τα μεταφορικα για να το στείλεις πίσω.

Έτσι ακριβώς.

Την μ@λ@κία την πληρώνει αυτός που την κάνει

:wave2:

byron
18/03/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro provato
Θα τον πάρουμε και τηλ/νο καθώτι η κοπέλα είναι το πατρικό της κανα 2ωρο απο το μαγαζί του,υπονοόντας οτι θ'ανέβουν τα 9 αδέλφια και τα 3 ξεδέρφια να επιλιφθούν.

Τις βενζίνες και μια μπύρα να κεράσεις τα 12 άτομα που θα τον πλακώσουν, πιο φτηνά θα σου ΄ρθει να πουλήσεις εδώ το λάστιχο...:lol: :rotflmao: :lol:

ego_o_idios
18/03/2010, 17:02
exo kani 300 agores apo ebay ke exo mia sxetiki pira
afto pou exo na po ine oti i germanoi ine stokoi
den kseroune ti poulane ke den kseroun ka8olou agklika i perisoteri
anagkazomoun na metafrazo sta germanika ke pali den mporousa na sinenoi8o sosta
8eli poli kali diefkrinisi mazi tous prin agorasis kati

prosexte ama den kserete ti akrivos poulane vazoun olokliri zanta gia na poulisoun tin valvida:lol:

lipon an to stilis piso ke fteei aftos na tou zitisis na sou plirosi ta metaforika
siga min to kani:lol:
ama esi den katalaves ti agorazes 8a plirosis ta metaforika gia na paris to kenourio
mexri 5 kila apo germania ine 17 euro i apostoli

apo edo mpes www.elta.gr ke des
ipologize oti mpori na sou stixisi kana 40euro i oli istoria

panta ine pro8imi na kanoun alages oloi sto ebay pantos ke xoris kindino

Cpt. Haddock
18/03/2010, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro provato
υπονοόντας οτι θ'ανέβουν τα 9 αδέλφια και τα 3 ξεδέρφια να επιλιφθούν.

:rolleyes:

μανα με τους εννιά σου γιους και με τη μια σου κόρη...

:rolleyes:

SeNNinhA
18/03/2010, 17:24
Επίσης οι @#%^#$%^ οι Γερμανοί δεν έχουν οι περισσότεροι και paypal.... :mad: :mad: :mad:

ego_o_idios
18/03/2010, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Επίσης οι @#%^#$%^ οι Γερμανοί δεν έχουν οι περισσότεροι και paypal.... :mad: :mad: :mad:


akrivos lipounte ta 3 dolaria tou kostous
ke gia na stilis ta lefta me metafora meso trapezis se orismenes periptosis i trapezes zitane promi8ia trela posa

SeNNinhA
18/03/2010, 22:32
Εαν δεν κάνεις το έμβασμα ηλεκτρονικά που κοστίζει περίπου 3-5 ευρώ, είναι 15 ευρώ ελάχιστο σε όποια τράπεζα κι αν πας.

Η χαζομάρα είναι ότι και αυτοί εκεί πληρώνουν στην δική τους τράπεζα για το έμβασμα που τους στέλνεις.

mavro provato
19/03/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios

ama esi den katalaves ti agorazes 8a plirosis ta metaforika gia na paris to kenourio
Eγώ αγόρασα αυτό που πούλαγε η αγγελεια του στο ebay.Ξεκάθαρα εγραφε,1=120/70, 2=190/60

Τελικά το λάστιχο του πούλησα ήδη και να τονίσω οτι δεν είχαν DOT τα λάστιχα.Απο πληροφορίες κολητού λαστιχά,έμαθα οτι το έχουν βουτίξει μέσα απο το εργοστάσιο πριν χτυπήσουν την ημερομηνία και δεν έχει περάσει τεχνικό έλενχο.Για να μην λέμε μόνο για εμάς εδώ έτσι;
Πάντως θα τον πάρω τηλ. έτσι απο περιέργια να δω τι θα μου πεί.Θα μιλήσει με φίλη μου γερμανίδα.Εννοήτε πως θα τον αναφέρω στο ebay.
Είναι αλήθεια πως δεν συνενοήσε με τους γερμανούς απο εμπειρίες άλλον με αγορές.

SeNNinhA
19/03/2010, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro provato
...
Τελικά το λάστιχο του πούλησα ήδη και να τονίσω οτι δεν είχαν DOT τα λάστιχα.Απο πληροφορίες κολητού λαστιχά,έμαθα οτι το έχουν βουτίξει μέσα απο το εργοστάσιο πριν χτυπήσουν την ημερομηνία και δεν έχει περάσει τεχνικό έλενχο....

Ή ήταν από αυτό που απέτυχαν στον τεχνικό έλεγχο και τα είχαν για καταστροφή και τα πήρε κοψοχρονιά. Αυτό το έχεις σκεφτεί?

byron
19/03/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro provato
Τελικά το λάστιχο του πούλησα ήδη και να τονίσω οτι δεν είχαν DOT τα λάστιχα.

Τα λάστιχα που είναι για χρήση πίστας μπορεί να μην έχουν DOT (slick συνήθως). Τι λάστιχα πήρες?

mavro provato
20/03/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα λάστιχα που είναι για χρήση πίστας μπορεί να μην έχουν DOT (slick συνήθως). Τι λάστιχα πήρες?
Continental raceattack slick 120/70 190/60

Έχω πάθει πλάκα.Δεν έχω ξαναδεί χωρίς ημερομηνία λάστιχο.Λαστιχάς αυτοκινήτου βέβαια μου είπε οτι μπορεί να το έχουν βουτήξει απο το εργοστάσιο πριν το σφραγίσουν με την ημερομηνία.

byron
20/03/2010, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro provato
Continental raceattack slick 120/70 190/60

Έχω πάθει πλάκα.Δεν έχω ξαναδεί χωρίς ημερομηνία λάστιχο.Λαστιχάς αυτοκινήτου βέβαια μου είπε οτι μπορεί να το έχουν βουτήξει απο το εργοστάσιο πριν το σφραγίσουν με την ημερομηνία.

Τα slick λάστιχα που πήρες δεν είναι για χρήση δρόμου, επομένως δεν είναι περίεργο που δεν έχουν DOT. Για την ημερομηνία δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν έπρεπε να έχει ή όχι, αλλά τα slick λάστιχα δεν είναι για πολλά έτσι κι αλλιώς. Κανα δυό Track days και πέταμα.

Για τι μηχανάκι και τι χρήση πήρες slick λάστιχα. ?:confused:

mavro provato
20/03/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα slick λάστιχα που πήρες δεν είναι για χρήση δρόμου, επομένως δεν είναι περίεργο που δεν έχουν DOT. Για την ημερομηνία δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν έπρεπε να έχει ή όχι, αλλά τα slick λάστιχα δεν είναι για πολλά έτσι κι αλλιώς. Κανα δυό Track days και πέταμα.

Για τι μηχανάκι και τι χρήση πήρες slick λάστιχα. ?:confused:
Για κανα trackday και καμια βόλτα.cbr

medium μπροστά, edurance πίσω.Εκτός του οτι δεν κάνουν για βρεγμένο θέλω να δώ πόσο μακριά είναι απο τα supercorsa.Έτσι κι αλλιώς,για την τιμή τους όσο και να κρατήσουν δεν θα βγώ χαμένος νομίζω.340 η τριάδα

byron
20/03/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro provato
Για κανα trackday και καμια βόλτα.cbr

medium μπροστά, edurance πίσω.Εκτός του οτι δεν κάνουν για βρεγμένο θέλω να δώ πόσο μακριά είναι απο τα supercorsa.Έτσι κι αλλιώς,για την τιμή τους όσο και να κρατήσουν δεν θα βγώ χαμένος νομίζω.340 η τριάδα

Ξεφεύγει λίγο η κουβέντα, μιας και το θέμα σου είναι άλλο, αλλά μιας και αγόρασες slick για καμμιά βόλτα, διάβασε το παρακάτω. :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κάνω clopyright σχόλια του dimdoc και CD από bikenet (αφαιρώντας τα γαλλικά :lol: )

dimdoc σε απάντηση πως τα slick κρατάνε καλύτερα στο δρόμο.

" Τα σλικ θελουν ζεσταμα (και μαλιστα ιδανικα με κουβερτες) για να δουλεψουν και ακομα και αν καταφερεις να τα φερεις σε θερμοκρασια λειτουργιας στο δρομο, μολις πεσει ο ρυθμος η σταματησεις για λιγο χανουν μεγαλο ποσοστο προσφυσης και γινονται χειροτερα απο πολιτικο ελαστικο, για αυτο και ειναι εντελως ακαταλληλα για δρομο "

Και CD σε απάντηση για την χρήση αγωνιστικών ελαστικών στο δρόμο....

" ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ή ΜΗ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΓΩΝΩΝ (ΛΕΓΕ ΜΕ SLICK ΚΑΙ "ΓΟΜΑ") ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΔΡΟΜΟΥ

Α. Σκελετός. Έχεις παρατηρήσει φαντάζομαι πόσο πιο μαλακός είναι ο σκελετός των αγωνιστικών ελαστικών. Φαντάζομαι θα σκέφτηκες γιατί δεν κάνουν έτσι και αυτά του δρόμου - αλλά απάντηση δεν πήρες. Ένα λάστιχο αγώνα έχει σχεδιαστεί να "ζήσει" μερικές ώρες -άντε μέρες- πάνω στις ζάντες. Θα το βάλουν, θα τρέξουν, θα το φάνε και αυτό ήταν όλο. Αντιθέτως, ένα λάστιχο δρόμου μπορεί να βγάλει μέχρι και πάνω από 2 χρόνια πάνω στη μοτοσυκλέτα - ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, κατά το οποίο θα συναντήσει στο δρόμο του λακκούβες, σαμαράκια, νερά, ακινησία στον ήλιο κ.ο.κ. Ο μαλακός σκελετός στο αγωνιστικό λάστιχο προσφέρει μεγαλύτερη ευκαμψία - και, κατ' επέκταση, μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και καλύτερο "χτίσιμο" και κατανομή θερμότητας λόγω της στρέβλωσης του υλικού.

Β. Γόμα. Κανένα λάστιχο αγώνα δεν κατασκευάζεται για χρήση στο δρόμο. Ως εκ τούτου, δεν είναι το ίδιο πορώδες με ένα λάστιχο δρόμου, που έχει σχεδιαστεί να τα βγάζει πέρα με σκόνη, σκουπίδια, νερά, πέτρες και ένας Θεός ξέρει τι άλλο. Η γόμα των αγωνιστικών ελαστικών ΔΕΝ έχει σχεδιαστεί για το "βιασμό" του δημόσιου δρόμου - και όπως θα έχεις παρατηρήσει, είναι πιο ευπαθή σε πρόκες και σκισίματα. Αν όχι εσύ, ρώτα εδώ μέσα και θα σου πουν.

Γ. Παρατεταμένη πορεία. Δεν υπάρχει ούτε μια πίστα στον κόσμο (εντάξει, το nardo εξαιρείται, άντε και το Nurburgring, αλλά εκεί δεν βάζουν αγωνιστικά λάστιχα αν τους ρωτήσεις) που να έχει ευθεία μεγαλύτερη από 2 χιλιόμετρα. Εσύ λοιπόν τα φόρεσες και βγήκες για ταξίδι με 160; 180; 200; Μπορεί και παραπάνω. Αυτό το λάστιχο όμως δεν έχει μελετηθεί να δέχεται τριβή και θερμότητα επί ώρα στο ίδιο σημείο - γι' αυτό και έχουν παρατηρηθεί πολλά από αυτά να σκάνε στις ευθείες - έχω και δύο γνωστούς να σου περιγράψουν ιστορίες τρόμου επί τούτου.

Δ. Θερμικοί κύκλοι. Όπως είπαμε και νωρίτερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη σύντομη διάρκεια ζωής. Ακόμα χειρότερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη χρήση κουβέρτας για το ζέσταμα και το κρύωμα, ούτως ώστε οι μεταβολές της θερμότητας να γίνονται όσο πιο ομαλά είναι δυνατόν. Σκέφτηκες γιατί; Μα, γιατί στο βωμό των επιδόσεων και της πρόσφυσης, κανένα ελαστικό αγώνα δεν σχεδιάζεται να αντέξει τους άπειρους θερμικούς κύκλους με τους οποίους καλείται να τα βγάλει πέρα ένα ελαστικό δρόμου. Και τι γίνεται όταν κλείσει ο κύκλος των θερμικών μεταβολών; Απλούστατα, η γόμα πολυμερίζεται και το λάστιχο είναι για τα μπάζα - άσχετα αν οι δείκτες φθοράς δεν συμφωνούν μαζί του...

Αυτοί είναι οι πιο βασικοί λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ελαστικά αγώνα στο δρόμο. Αν τώρα σου περίσσεψαν από ένα TD και δεν έχεις λεφτά για άλλα, τα αφήνεις πάνω και έχεις το νου σου εκατό φορές πιο πολύ απ' ότι αν φορούσες ένα λάστιχο δρόμου.

Αυτά για να ξεκαθαρίζουμε και μερικές αλήθειες. "



:wave2:

mavro provato
20/03/2010, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ξεφεύγει λίγο η κουβέντα, μιας και το θέμα σου είναι άλλο, αλλά μιας και αγόρασες slick για καμμιά βόλτα, διάβασε το παρακάτω. Αυτοί είναι οι πιο βασικοί λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ελαστικά αγώνα στο δρόμο. Αν τώρα σου περίσσεψαν από ένα TD και δεν έχεις λεφτά για άλλα, τα αφήνεις πάνω και έχεις το νου σου εκατό φορές πιο πολύ απ' ότι αν φορούσες ένα λάστιχο δρόμου. :wave2:
Επειδή δεν μπορώ ν'αλλάξω τίτλο στο πόστ,καλήτερα να μην επεκταθούμε σε αυτή την κουβέντα.
'Exεις απόλυτο δίκιο.Τα παραπάνω είναι γνωστά.Τα πήρα εις γνώσην μου και με τον συλογισμό οτι δεν θα θα μείνουν για πολύ πάνω στο μηχανάκι μιας και έχω σκοπό να τα φάω στα επόμενα δυο-τρία trackday.Τώρα,αν θα πάω και μια επίδαυρο αύριο με χαμηλές ταχύτητες στην εθνική,νομίζω οτι η σχόνη,οι πέτρες,τα νερά και τα δυο χρόνια ζωής πάνω στη ζάντα,απέχουν μακράν.Σαφώς όμως αποτελούν τον κανόνα!

Σ'ευχαριστώ πάντως για την συζήτηση:wave2:

byron
20/03/2010, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro provato
Επειδή δεν μπορώ ν'αλλάξω τίτλο στο πόστ,καλήτερα να μην επεκταθούμε σε αυτή την κουβέντα.
'Exεις απόλυτο δίκιο.Τα παραπάνω είναι γνωστά.Τα πήρα εις γνώσην μου και με τον συλογισμό οτι δεν θα θα μείνουν για πολύ πάνω στο μηχανάκι μιας και έχω σκοπό να τα φάω στα επόμενα δυο-τρία trackday.Τώρα,αν θα πάω και μια επίδαυρο αύριο με χαμηλές ταχύτητες στην εθνική,νομίζω οτι η σχόνη,οι πέτρες,τα νερά και τα δυο χρόνια ζωής πάνω στη ζάντα,απέχουν μακράν.Σαφώς όμως αποτελούν τον κανόνα!

Σ'ευχαριστώ πάντως για την συζήτηση:wave2:

Sorry για το off topic. Τα slick δεν είναι μπαμπούλας βέβαια, και έχω γνωστούς μου που τα φοράνε για κάμποσα χλμ μετά από trackday. Απλά τα έγραψα (υπενθύμισα μάλλον) γιατί υπάρχει σε αρκετούς συναδέλφους η εντύπωση πως τα slick κάνουν μια χαρά και για δρόμο.

Μακάρι να βρεις άκρη με τον Γερμανό. :wave2: