PDA

View Full Version : Προστασια αερα (ζελατινα) σε ΧΤ500Ε



Pardalotzatziki
18/03/2010, 00:59
Σκεφτομαι να ψαξω για καμια ζελατινα για το ΧΤ. Ξερω, καφριλα θα μου πειτε. Σε ΧΤ???
Αλλα μερικες φορες νομιζω θα βοηθουσε...

Κατι σαν αυτο...

http://img.photobucket.com/albums/v332/Whorepedo/xtdash.jpg

http://www.tedmagnum.com/gallery/albums/userpics/10001/XT600E%20006%20%28Large%29.jpg

ή αυτο..
http://shop.nationalcycle.com/perl/cycle/large_photo?mv_session_id=ymkYPbGR&mv_arg=N2590&search_model=ym-041

Καμια ιδεα? Καμια δοκιμασμενη λυση?
Κανενα προβλημα που θα μπορουσε να προκυψει?
Και ο Ηλιας που πηγε μεχρι Ινδια με το XR ειχε ζελατινα...



:wave2:

Pardalotzatziki
18/03/2010, 21:32
Αλλος?

:bawl: :bawl: :bawl:

Λευκάδιος
18/03/2010, 22:04
πηγαινε σε εναν που φτιαχνει ζελατινες και ολο και κατι θα σου βρει,μονο που πρεπει να κανεις τρυπες στην μασκα.motoplast 2102621891, http://www.mpf-windshields.com/home.html ,2η λυση οι 2φωτο που εβαλες givi,kappa κτλ,μπαινοβγαινουν πολυ ευκολα χωρις τρυπιματα,3η μασκα απο xt660r-x.η φωτο ειναι ενδεικτικη υπαρχουν και πιο μικρες


192599

Pardalotzatziki
18/03/2010, 22:10
Τον ειχα ξεχασει τον μουπουφου :)

Ευχαριστω

:wave2:

p@nos
18/03/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Σκεφτομαι να ψαξω για καμια ζελατινα για το ΧΤ. Ξερω, καφριλα θα μου πειτε. Σε ΧΤ???




ναι καφριλα...

μη...δεν...οχι :nono: :yuck:



περα απο την αισθητικη καταστροφη του, δε θα προσφερει κατι(εκτος απο αφθονο γελιο σε οποιον το βλεπει)

αυτες οι ζελατινες βοηθανε στις μεγαλες ταχυτητες, στις οποιες το χτ δεν παει εκ των πραγματων...

επισης, αν υποθεσουμε πως κατι κανει, λογω την εντελως ορθιας και ψιλης θεσης, θα θες ολοκληρη τζαμαρια 1,5χ1,5 για να κοψει κατι...


αστο καλυτερα...

:wave2:

Pardalotzatziki
18/03/2010, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ναι καφριλα...

μη...δεν...οχι :nono: :yuck:
περα απο την αισθητικη καταστροφη του, δε θα προσφερει κατι(εκτος απο αφθονο γελιο σε οποιον το βλεπει)
αυτες οι ζελατινες βοηθανε στις μεγαλες ταχυτητες, στις οποιες το χτ δεν παει εκ των πραγματων...
επισης, αν υποθεσουμε πως κατι κανει, λογω την εντελως ορθιας και ψιλης θεσης, θα θες ολοκληρη τζαμαρια 1,5χ1,5 για να κοψει κατι...
αστο καλυτερα...
:wave2:

Ελα ρε συ, γιατι?
Στην Εθνικη (οχι Ελλαδος για τους spamers) νομιζω θα βοηθησει. Το ΧΤ δεν πιανει πανω απο 130 τωρα πια...

Λες ο μουπουφου να την δινει για test ride??:lol: :lol: :lol:

p@nos
19/03/2010, 08:46
κοιτα, τα 130 τα κρατας για ελαχιστο, και γιατι δε μπορει το μοτερ, και γιατι κουναει βαρκα γυαλο...

για τα ελαχιστα δευτερολεπτα που θα τα κρατησεις, δε σε ενοχλει ο αερας...



στα 110-120 που παει, δε τιθεται θεμα αερα...δε θα δεις διαφορα....


τεσπα, ετσι το βλεπω εγω το πραμα σαν πρωην κατοχος...ειναι πολυ καλο μηχανακι το ΧΤ, τιμιο και ευχαριστο, μην εχεις παραλογες απαιτησεις απο αυτο, κριμα ειναι...

p@nos
19/03/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki

Στην Εθνικη (οχι Ελλαδος για τους spamers) νομιζω θα βοηθησει. Το ΧΤ δεν πιανει πανω απο 130

[σπαμ]
το δικο μου εντελως μαμα(αλλα πειραγμενο απο τα χερακια μου:a01: ), επιανε εθνικη σε ευθεια 150...και μονοκαβαλο και δικαβαλο εννοειται...

προτιμουσα δικαβαλο γιατι με δευτερο ατομο πισω δε κουναγε κιολας:lol: :lol: :lol:

[/σπαμ]

Pardalotzatziki
19/03/2010, 20:00
Δεν εχω και τιποτα τρελες απαιτησεις, απλα σκεφτηκα να το κανω πιο ανετο...για μενα...
Το ΧΤ δεν καταλαβαινει τιποτα...θα μεινει οικογενειακο κειμηλιο...
:wave2:

jpag
19/03/2010, 20:19
εχεις σκεφτει οτι οι ριπες του αερα θα κανουν τη μασκα πανι και αυτο θα σε επηρεαζει στο τιμονι αφου η ζελατινα θα βιδωθει στη μασκα ????

Pardalotzatziki
19/03/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
εχεις σκεφτει οτι οι ριπες του αερα θα κανουν τη μασκα πανι και αυτο θα σε επηρεαζει στο τιμονι αφου η ζελατινα θα βιδωθει στη μασκα ????

Νομιζω οτι αυτο που λες καταργει ολες τις μασκες/ζελατινες που υπαρχουν για οποιαδηποτε μοτοσυκλετα, την οποια δεν εφοδιασε η "μαμα" της με προστασια για τον αερα...

jpag
19/03/2010, 23:24
η επιφυλαξη μου ειναι στο οτι η ζελατινα δεν θαναι σταθερη πανω στο σωμα της μηχανης με το τιμονι ξεχωριστο τμημα αλλα βιδωμενη πανω στη μασκα η οποια στριβει μαζι με το τιμονι

ελπιζω να το διατυπωσα σωστα :beer:

Λευκάδιος
20/03/2010, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
η επιφυλαξη μου ειναι στο οτι η ζελατινα δεν θαναι σταθερη πανω στο σωμα της μηχανης με το τιμονι ξεχωριστο τμημα αλλα βιδωμενη πανω στη μασκα η οποια στριβει μαζι με το τιμονι

ελπιζω να το διατυπωσα σωστα :beer: δεν υπαρχει προβλημα,πολλες μηχανες εχουν ζελατινες σε μη σταθερο φερινγκ πχ xtx660,zrx κτλ.εχω ενα dominator(σταθερο φερινγκ) το οποιο τον προηγουμενο χειμωνα επεσε απ'το σταντ και εσπασε η ζελατινα.το κρυο που εφαγα στο στηθος για δυο μερες(στην πολη) με αναγκασε να ψαξω αμεσα για καινουργια.τωρα για την αισθητικη υπαρχουν καποιες λυσεις που προσωπικα μου αρεσουν οπως στην φωτο,στο λινκ βεβαια εχει και ακροτητες :yuck: http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=291581&highlight=dr650+windshield


192760

Tpap
20/03/2010, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ναι καφριλα...

μη...δεν...οχι :nono: :yuck:
περα απο την αισθητικη καταστροφη του, δε θα προσφερει κατι(εκτος απο αφθονο γελιο σε οποιον το βλεπει)


Δεν έχεις δίκιο εδώ Πάνο... :nono:

Ένα μικρό ζελατινάκι θα κάνει πολύ καλή δουλειά στο κρύο... είχα φτιάξει ένα μικρούλι παλιά σε ένα ΑΧάκι που είχα και δεν το μετάνιωσα ούτε μία στιγμή... :wave2:

Pardalotzatziki
02/06/2010, 06:17
Μου αρεσε η ιδεα του Dakar

Ποιος εχει dakar και θελει να κανει μια χαρη να μετρησει τις παρακατω διαστασεις?

Πηρα στον MPF αλλα δεν ηταν και τοσο εξυπηρετικος...

Οποιος θελει και μπορει.....διασταση απο το φαναρι εως το ψηλοτερο σημειο
και οριζοντια απο ακρη σε ακρη..

:wave2:


200195

sapila racing
02/06/2010, 06:23
Για κοίτα κι αυτο

http://www.bullster.com/fr/catalogue-produit.php?id=84732&typerecherche=moto

:wave2:

Pardalotzatziki
02/06/2010, 06:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για κοίτα κι αυτο

http://www.bullster.com/fr/catalogue-produit.php?id=84732&typerecherche=moto

:wave2:

Το ειδα...μαλακια δεν ειναι?

Κακασχημο και για παλια ΧΤ...

Ευχαριστω παντως.....:wave2:

sapila racing
02/06/2010, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Το ειδα...μαλακια δεν ειναι?

Κακασχημο και για παλια ΧΤ...

Ευχαριστω παντως.....:wave2:

Nα σου πω την αλήθεια, οτι και να βάλεις μαλακία θα είναι στην όψη.
Κατι σαν κι αυτό όμως μπορείς να το βάζεις μονο οταν εχεις να πας κανα ταξιδάκι και μετα το ξαναβγάζεις εύκολα. :winka:

Pardalotzatziki
02/06/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Nα σου πω την αλήθεια, οτι και να βάλεις μαλακία θα είναι στην όψη.
Κατι σαν κι αυτό όμως μπορείς να το βάζεις μονο οταν εχεις να πας κανα ταξιδάκι και μετα το ξαναβγάζεις εύκολα. :winka:

Wait and you shall see.....

Περιμενε να ολοκληρωθει αυτο που εχω στο μυαλο μου...αν ψαξεις παραπανω θα δεις κι αλλα
με τη μασκα απο το DAKAR...

Pardalotzatziki
02/06/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Μου αρεσε η ιδεα του Dakar

Ποιος εχει dakar και θελει να κανει μια χαρη να μετρησει τις παρακατω διαστασεις?

Πηρα στον MPF αλλα δεν ηταν και τοσο εξυπηρετικος...

Οποιος θελει και μπορει.....διασταση απο το φαναρι εως το ψηλοτερο σημειο
και οριζοντια απο ακρη σε ακρη..

:wave2:

Επαναληψη...

Pardalotzatziki
03/06/2010, 20:51
Δεν εχει κανενας DAKAR?

Λευκάδιος
17/05/2014, 15:49
Δεν εχει κανενας DAKAR?Ψαχνοντας στον Γουγλη επεσα εδω.Μιας και δεν ειναι πολυ παλιο το νημα:tomates: το ξεθαβω.Τί εκανες τελικα?

redfantomas
17/05/2014, 22:21
Ψαχνοντας στον Γουγλη επεσα εδω.Μιας και δεν ειναι πολυ παλιο το νημα:tomates: το ξεθαβω.Τί εκανες τελικα?

giati δεν βαζετε ετοιμη? http://moto-plus.gr/%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B1/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/%CE%B6%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82---%CF%86%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%BA/mra/speed-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CF%8E%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82-c-389/mra-%CE%B6%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B1-speed-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-yamaha-xt-600-e-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%AE-p-287908.html

Pardalotzatziki
18/05/2014, 03:32
Ψαχνοντας στον Γουγλη επεσα εδω.Μιας και δεν ειναι πολυ παλιο το νημα:tomates: το ξεθαβω.Τί εκανες τελικα?
Πηρα την DAKAR απο MPF, την εβαλα επανω προχειρα ας πουμε. Την πηγα βολτα και εστελνε ολο τον αερα στο στηθος και υπερβολικο θορυβο στο κρανος.
Την πουλησα. :D
H λυση του Βροχιδη ειναι η καλυτερη αλλα με καποια απωλεια σε τελικη λογικα.
Αλλα ανακαλυψα οτι δεν σε χτυπαει καθολου ο αερας αν λογω κρισης κοψεις τις βολτες! Πολυ ενδιαφερων! :rolleyes:


giati δεν βαζετε ετοιμη?

Δεν ειναι για ΧΤ, ειναι universal κυριως για naked. Αν διαβασεις στην αρχη, εχω βαλει link για καλυτερες περιπτωσεις σε universal(για το ΧΤ ή παρομοιες μοτο).

Λευκάδιος
19/05/2014, 03:07
Πηρα την DAKAR απο MPF, την εβαλα επανω προχειρα ας πουμε. Την πηγα βολτα και εστελνε ολο τον αερα στο στηθος και υπερβολικο θορυβο στο κρανος.
Την πουλησα. :D
H λυση του Βροχιδη ειναι η καλυτερη αλλα με καποια απωλεια σε τελικη λογικα.
Αλλα ανακαλυψα οτι δεν σε χτυπαει καθολου ο αερας αν λογω κρισης κοψεις τις βολτες! Πολυ ενδιαφερων! :rolleyes:

.
Ισως αν πειραματιζοσουν με την κλιση της ζελατινας μπορει να ειχες αλλο αποτελεσμα.Η λυση του Βροχιδη ειναι σιγουρα πιο αποτελεσματικη+οπως ειπε και ο Αρης παραπανω αφαιρειται ευκολα και δεν χρειαζεται τρυπες.Τελικη και να κοψει ειναι ασημαντο για αεροψυκτο μηχανακι,130 ειναι οκ για ταξιδι.
Του ντακαρ παντως ειναι πολυ ωραια αλλά απ'οτι βλεπω στον μπφ εχει 70 ευρω,με κανα 30-40αρι θα την δοκιμαζα.
Οσο για τις περιορισμενες(εως καθολου) βολτες ακομη και οι αστικες μετακινησεις με μονοκυλινδρο ειναι βαλσαμο για την καθημερινη ρουτινα:D

Pardalotzatziki
19/05/2014, 03:18
Ισως αν πειραματιζοσουν με την κλιση της ζελατινας μπορει να ειχες αλλο αποτελεσμα

Δοκιμασα λιγο, δεν ελεγε τιποτα σπουδαιο. Παλι στο στηθος πηγαινε(ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο) και ο θορυβος στο κρανος δεν θα ηταν ανεκτος σε ταξιδι.
Καλυτερα τη βαβουρα που εχει το ΧΤ οπως ειναι.

Το σχημα που εχει ειναι καλο, αλλα αν ηταν σε πιο μεγαλο μεγεθος, ολοκληρη.

Και σε αυτη που εχει ο MPF για ΧΤ πιστευω θα βαραει απο τα πλαϊνα ο αερας.

Τωρα που ειδα εδω μερικα Tenere καταλαβα οτι θα το προτιμουσα απο το ΧΤ απο αποψη fairing και μονο.
Αγορασα το ΧΤ μολις σταματησε να βγαινει το Tenere
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138485&highlight=Tenere
Eχει στενη ζελατινα αλλα το κατω μερος στα φαναρια που ειναι ογκωδες κανει την διαφορα.

Λευκάδιος
19/05/2014, 03:33
Εγω ειχα φερινγκ στο δικο μου(ντομινειτορ) αλλά το ξηλωσα :tooth: Το εχω στησει για χωμα αλλά αν καποια στιγμη θελω να παω παραεξω παρεα με "φερινγκατους" θα φαω πολυ ξυλο στα 120-130.Γι'αυτο ψαχνομαι για (οικονομικη)ζελατινα

Pardalotzatziki
23/07/2014, 10:45
Εγω ειχα φερινγκ στο δικο μου(ντομινειτορ) αλλά το ξηλωσα :tooth: Το εχω στησει για χωμα αλλά αν καποια στιγμη θελω να παω παραεξω παρεα με "φερινγκατους" θα φαω πολυ ξυλο στα 120-130.Γι'αυτο ψαχνομαι για (οικονομικη)ζελατινα

To ξεθαβω και γω αφου βρεθηκα εδω.....βρηκες κατι;;

Λευκάδιος
23/07/2014, 12:11
To ξεθαβω και γω αφου βρεθηκα εδω.....βρηκες κατι;;Ναι,βρηκα τα παλια φερινγκ και τα ξαναεβαλα :lol: .
Εχεις πμ :wave2:

Pardalotzatziki
23/07/2014, 12:15
Ναι,βρηκα τα παλια φερινγκ και τα ξαναεβαλα :lol: .
Εχεις πμ :wave2:

Δεν εχω... :)

Λευκάδιος
23/07/2014, 12:20
Δεν εχω... :)

Τωρα εχεις ;-)