PDA

View Full Version : Ο καβαλάρης του ουρανού



sleepson
18/03/2010, 11:27
Σαν σήμερα το 1988 ο Νικόλας Άσιμος αποφάσισε πως ήταν η ώρα να πέρασει... απέναντι και έβαλε τέλος στη ζωή του



Μια μέρα σαν σήμερα το 1988 ο Νικόλας Άσιμος άφησε πίσω τον σαματά και τους ανθρώπους και ξαναέγινε... καβαλάρης όπως «απειλούσε» μέσα από τον «Μπαγάσα» το πιο γνωστό του τραγούδι. Έβαλε με μια θηλιά τέλος στη ζωή του και παρέμεινε ασυμβίβαστος ακόμα και στον θάνατο κάνοντας την ύστατη... ζαβολιά του. «Θάψτε με κάπου αν γίνεται ήσυχα ή καλύτερα κάψτε με και σκορπίστε με» έγραφε σε ένα από τα 6 τελευταία χειρόγραφα σημειώματα του στα οποία εξηγούσε, μεταξύ άλλων, τους λόγους που τον οδήγησαν στην αυτοκτονία.

«Νικόλας Άσιμος. Ουχί Νίκος, ουδέ Νικόλαος. Νικόλας και το "Άσιμος" με γιώτα...» έλεγε ο ίδιος όταν συστηνόταν και ήξερες από την πρώτη ματιά ότι δεν ήταν ένας συνηθισμένος άνθρωπος. Ένα φιλόσοφος του πεζοδρομίου, ένα στοιχειό των Εξαρχειών που σε σταματούσε στο δρόμο και σε αφόπλιζε με ερωτήσεις του τύπου: «Γιατί πατάς τις κάλτσες σου;» και «Εσύ που φοράς μια γραβάτα είσαι κύριος, εγώ που φοράω δύο είμαι δύο φορές κύριος;». Κάποιοι δεν μπορούσαν να τον καταλάβουν και απλά τον απέρριπταν φωνάζοντας: «Είσαι νούμερο» και ο Νικόλας απαντούσε: «Καλύτερα νούμερα, παρά αριθμός».

Γεννήθηκε σαν Νικόλαος Ασημόπουλος στις 20 Αυγούστου του 1949 στη Θεσσαλονίκη. Οι γονείς του ήταν από την Κοζάνη, όπου ο Νικόλας έζησε τα παιδικά του χρόνια και τελείωσε το σχολείο. Ως έφηβος, ασχολήθηκε με τον αθλητισμό. Διακρίθηκε στο άλμα εις ύψος, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στους μαθητικούς αγώνες σχολείων της Μακεδονίας το 1965, καθώς και στο ποδόσφαιρο. Ήταν τερματοφύλακας και είχε το παρατσούκλι «Βίντος». Μάλιστα, του έγινε επίσημη πρόταση από την ομάδα της Κοζάνης, αλλά τελικά η συμφωνία ναυάγησε. Το Άσιμος το καθιέρωσε μετά από μια επιστολή που είχε στείλει στον Νίκο Μαστοράκη (τότε επιμελείτο μια στήλη στην εφημερίδα «Ελεύθερος Κόσμος). Στα 18 του πάει στη Θεσσαλονίκη για να σπουδάσει στο Νεοελληνικό Τμήμα της Φιλοσοφικής Σχολής και τον Μάιο του 1973 κατεβαίνει στην Αθήνα.

Αρχίζει να ψάχνει τρόπους να αποφύγει την θητεία ενώ δημιουργεί το «Μουσικό Θέατρο Φτώχειας» (Μου.Θε.Φτω.), Το κοινό δεν αγκαλιάζει την προσπάθεια του και έρχεται το κλείσιμο. Ο απογοητευμένος Άσιμος βρίσκει παρηγοριά στη Λιλιά Χαριτάκη. Το 1975 βγαίνει η πρώτη του δισκογραφική δουλειά «Ρωμιός- Μηχανισμός» που η επιτροπή λογοκρισίας την απαγόρευσε από τα ραδιόφωνα. Δουλεύει σε ένα μαγαζί με επιτυχία αλλά η ρήξη έρχεται όταν ο μαγαζάτορας θέλει να ανεβάσει το ποτό. Μένει πάλι στο δρόμο με την Λίλιαν έγκυο και το 1976 εγκαθίσταται στα Εξάρχεια. Παρασκευή 28 Μαΐου του 1976, έρχεται στον κόσμο η «Νιουνιού», όπως συνήθιζε να αποκαλεί ο Νικόλας την κορούλα του Λιλιά (δίνει πλέον παραστάσεις με το κουκλοθέατρο της σε όλη την Ελλάδα).

Ηχογραφεί και διακινεί μόνος του τις «απαγορευμένες κασέτες» όπως τις έλεγε. Περνάει δυσκολίες και το φθινόπωρο του 1977 συλλαμβάνεται. Στις 24 Οκτωβρίου προφυλακίζεται μαζί με πέντε εκδότες με την κατηγορία της ηθικής αυτουργίας και υποκίνησης στην διατάραξη της κοινής ειρήνης. Δύο μήνες κρατάει η προφυλάκιση και βγαίνοντας από τις φυλακές της Αίγινας λέει: «Θα ξανάρθω!».

Την άνοιξη του 1978 τον καλούν να παρουσιαστεί στην Πολεμική Αεροπορία, στην Τρίπολη αλλά με μια μοναδική παράσταση στο στρατόπεδο κερδίζει αναβολή για άλλο ένα χρόνο. Το καλοκαίρι του 78 χωρίζει με την Λίλιαν, μετά από μία εκρηκτική συμβίωση. Άνοιξη του 1979, παρουσιάζεται εκ νέου στην Πολεμική Αεροπορία, στο Ελληνικό αυτή τη φορά. Η παράσταση που έδωσε του δίνει αναβολή για έναν χρόνο με τη διάγνωση «Σχιζοειδής Ψύχωσης».

Το 1981 έγραψε το βιβλίο «Αναζητώντας Κροκανθρώπους» (κυκλοφόρησε αρχικά σε φωτοτυπίες) και το 1982 κυκλοφόρησε τον πρώτο του μεγάλο δίσκο, με τίτλο «Ο Ξαναπές». Πλέον ο Νικόλας ισορροπεί επικίνδυνα στο τεντωμένο σκοινί της αυτοκαταστροφής. Πρωτοστατεί στην κατάληψη ενός ερειπωμένου σπιτιού επί της οδού Βαλτετσίου, αριθμός 42, στα Εξάρχεια. Ήταν η πρώτη κατάληξη στην Ελλάδα και ακολουθούν χαώδεις καταστάσεις στο κέντρο της Αθήνας με αποκορύφωμα την αυτοκατάληψη της περιβόητης «υπόγας» του. Το 1983 ξεκινά η πορεία προς το...τέλος. Συλλήψεις, εγκλεισμοί στο Δαφνί, ξύλο και φάρμακα. Το 1986 ο Άσιμος κυκλοφορεί τη δεύτερή του «Τριπλή Κασέτα» που με βάση τις ηχογραφήσεις που περιέχονται εκεί θα κυκλοφορήσει 6 χρόνια αργότερα ο μεταθανάτιος δίσκος «Στο Φαλημέντο του κόσμου - Γιουσουρούμ».

Ο χειμώνας του 1987 βρίσκει τον Άσιμο σε έναν δικό του κόσμο. Ο «Έτσι» έχει χαθεί και δεν υπάρχει γυρισμός. Κυκλοφορεί σαν φάντασμα στα Εξάρχεια σέρνοντας ένα ψόφιο σκυλί (έκανε πειράματα με πολλά ζώα) ενώ έχει γίνει πολύ επιθετικός. Ακολουθούν συλλήψεις, κατηγορίες και η τελευταία του κασέτα την Άνοιξε το '87. Έχει βυθιστεί σε έναν παρανοϊκό κόσμο τον Οκτώβριο και παρά τη θέλησή του, έπειτα από οδηγίες του πατέρα του, οδηγείται διά της βίας στην ιδιωτική ψυχιατρική κλινική «Γαλήνη». Βγαίνοντας από την κλινική, ράκος από τα ψυχοφάρμακα, τον περιμένει ένα δικαστήριο για βιασμό (δεν τεκμηριώθηκε ποτέ η κατηγορία). Η απόφαση για το «φευγιό» έχει παρθεί. Μετά από δύο ανεπιτυχείς απόπειρες αυτοκτονίας, στις 17 Μαρτίου του 1988 βρέθηκε κρεμασμένος στο σπίτι του.

Η κηδεία του Νικόλα, έγινε το απόγευμα της Παρασκευής 18 Μαρτίου 1988 στο νεκροταφείο της Καλλιθέας στη Νέα Σμύρνη, παρουσία 200 περίπου ατόμων.Τα έξοδα της κηδείας ανάλαβε ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, φροντίζοντας λίγο καιρό αργότερα να τοποθετηθεί μία μαρμάρινη επιτύμβια στήλη αναγράφοντας τους στίχους του «Μπαγάσα».

Ο Άσιμος έζησε όπως ήθελε, προκάλεσε, προβλημάτισε και τελικά «ξέρασε την μπαταρία» ενός συστήματος που δεν τον χωρούσε. Δεν ήταν ο πιο εύκολος άνθρωπος και τα τελευταία χρόνια του, ζούσε στη δικιά του πραγματικότητα. Οι στίχοι του όμως ήταν τόσο αληθινοί που κάποιες φορές πονάνε. Άγγιξε όσο λίγοι την ουσία των πραγμάτων και τραγούδησε σκέψεις των ανθρώπων που είτε ο φόβος είτε ο εγωισμός τις κρατούσε μέσα τους. Ας ελπίσουμε ο «μπαγάσας» να περνά καλά εκεί πάνω.

CBRIDHS
18/03/2010, 12:47
επειδη εχω τρελο κολλημα με Ασιμο,με τρελανες..........οτι κ να πουμε ειναι λιγο.Να'ναι καλα εκει που ειναι κ ας ριχνει καμια ματια κ δω χαμο......:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

Vstrommer71
18/03/2010, 13:34
Μεσα στον Ελληνικο βοθρο,ευτυχως υπηρξαν και καποιες φωτεινες ψυχες,γεια σου Νικολα...
Δεν θα ηταν ποτε πρωταγωνιστης σε ριαλιτυ ουτε πρωϊναδικο
αλλα
υπαρχουνε καποιοι λιγοι που τον θυμουνται
Να'σαι καλα εκει που εισαι,ειναι σιγουρο οτι περνας καλα κει πανω κι,οπως ειπε και το αλλο παιδι,κανε πασα καμμια ματια και χαμω:wave2:

chris_honda
18/03/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μεσα στον Ελληνικο βοθρο,ευτυχως υπηρξαν και καποιες φωτεινες ψυχες,γεια σου Νικολα...
Δεν θα ηταν ποτε πρωταγωνιστης σε ριαλιτυ ουτε πρωϊναδικο
αλλα
υπαρχουνε καποιοι λιγοι που τον θυμουνται
Να'σαι καλα εκει που εισαι,ειναι σιγουρο οτι περνας καλα κει πανω κι,οπως ειπε και το αλλο παιδι,κανε πασα καμμια ματια και χαμω:wave2:

:beer: :beer:

vaska
18/03/2010, 13:57
Ιδιέταιρα μυλα ή αλιως μυαλά με ιδιεταιρότητες, άνθρωποι που στενάζουν από την τραγικότητα της καθημερινότητας, άνθρωποι με ανυσηχίες και προβληματισμούς που πολλες φορές δεν μπορούμε να καταλάβουμε. Άνθρωποι ασυμβίβαστοι με αυτά που όλοι μας ή οι περισσότεροι από μας έχουν ενστερνιστεί. Άνθρωποι που μπορεί ν' αδιαφορήσουν για τον θάνατο κοντινού τους προσώπου αλλά μπορεί να κλαψουν αν δουν ένα μαραμένο λουλούδι. Όλοι ΑΥΤΟΙ όμως δίνουν απίστευτη σημασία στην αγάπη και συνήθως έχουν από μόνοι τους περιθωριοποιήσει τον εαυτό τους, ζούν σε μια δικιά τους πραγματικότητα κι αρνούνται πεισματικά να την εγκαταλείψουν. Γεμάτοι καλλιτεχνικές ανυσηχίες και συνήθως βρίσκουν διέξοδο στην τέχνη, είναι δε πολυτάλαντοι. Ένας από αυτούς κι ο Νικόλας. Τον είχα γνωρίσει (μετά τον χωρισμό του), όπως και τους Κατσιμιχαίους και τον Θανάση τον Γκαϊφίλια. Επηρεάστηκα απ' όλους με διαφορετικό τρόπο.



"ΝΑ Μ' ΑΓΑΠΑΣ, ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ Μ' ΑΓΑΠΑΣ" :wave2: :wave2:

VANDA
18/03/2010, 14:08
Ότι ενθάδε κείμεθα ω ξειν αγγέλειν
Κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην…...

byron
18/03/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Γεμάτοι καλλιτεχνικές ανυσηχίες και συνήθως βρίσκουν διέξοδο στην τέχνη, είναι δε πολυτάλαντοι. Ένας από αυτούς κι ο Νικόλας. Τον είχα γνωρίσει (μετά τον χωρισμό του), όπως και τους Κατσιμιχαίους και τον Θανάση τον Γκαϊφίλια. Επηρεάστηκα απ' όλους με διαφορετικό τρόπο.



"ΝΑ Μ' ΑΓΑΠΑΣ, ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ Μ' ΑΓΑΠΑΣ" :wave2: :wave2:

Ναι μεν, αλλα ο Ασιμος δεν είχε και πολύ σχέση ούτε με τους Κατσιμιχαίους ούτε και με τον Σιδηρόπουλο. Δέσμιος της παράνοιας του ήταν και είναι λίγο άστοχο να τον παρουσιάζουμε ως ασυμβίβαστο επαναστάτη. Τουλάχιστον μέχρι και το 85 (γιατί μετά ξέφυγε τελείως) δεν θυμάμαι να τον είχαν και σε καμμία εκτίμηση ούτε καν τα συντρόφια του στα Εξάρχεια....
Όπως είναι τώρα οι πακιστανοί με τα DVD, τον θυμάμαι να πουλάει κασσέτες με ένα καρότσι δίπλα στην είσοδο του "Αχ Μαρία" :sick:

Χαρακτηριστικό παράδειγμα καλλιτέχνη που αναγνωρίστηκε μετά θάνατον.

mikros boudas
18/03/2010, 14:24
σαν σημερα ε?:(

Cpt. Haddock
18/03/2010, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
σαν σημερα ε?:(

Σα χθες.

Σαν σήμερα πέθανε ο Βενιζέλος :wave2:

vaska
18/03/2010, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δέσμιος της παράνοιας του ήταν.......


Είναι η έκφραση που έψαχνα να βρω....Είσαι απόλυτα σωστός. Δεν τον παρουσίασα σαν επαναστάτη, ούτε και τον ταυτισα με Κατσιμιχαίους κλπ. Απλά είπα ότι τους γνώρισα σε πολυ κοντινο διάστημα.

DimChios
18/03/2010, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Σαν σήμερα πέθανε ο Βενιζέλος :wave2:


και ενας ακομα... :sad:

Cpt. Haddock
18/03/2010, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
και ενας ακομα... :sad:

Ποιος; :look:

DimChios
18/03/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ποιος; :look:


sorry ξεχασα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=37091

:sad:

ego_o_idios
18/03/2010, 16:41
nane kala eki pou ine?:eyepop:
ego fantazome ton nikola demeno se kana tixo
ke ton agio petro na tou sanidiazi ta kolomeria ke na tou leei
pion ipes mpagasa re? fap :rotflmao:
8a to ksana kanis? fap :rotflmao:

koulis19
18/03/2010, 17:08
Φοβερος μουσικος για εμενα που ηθελε να περασει καποια μηνυματα αλλα για να τα κατανοησεις επρεπε να τα ακουσεις 5 εως 6 φορες το καθενα.

chris_honda
18/03/2010, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Φοβερος μουσικος για εμενα που ηθελε να περασει καποια μηνυματα αλλα για να τα κατανοησεις επρεπε να τα ακουσεις 5 εως 6 φορες το καθενα.

φυσικά, εμείς είχαμε διαφορετική συχνότητα απ' αυτόν. Παρόλο που δεν τον πρόλαβα, και γενικότερα με αυτα που έχω δει - διαβάσει κτλ... Ήταν πολύ μπροστα. Μάλλον γεννημένος σε λάθος εποχή

billanti
18/03/2010, 18:32
Για μένα ήταν πολύ μέτριος μουσικός.Αλλά η ψυχούλα του είχε μια μουσικότητα απίστευτη!

route 66
18/03/2010, 20:19
http://www.youtube.com/watch?v=8TGePVrZoH8

ego_o_idios
18/03/2010, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ναι μεν, αλλα ο Ασιμος δεν είχε και πολύ σχέση ούτε με τους Κατσιμιχαίους ούτε και με τον Σιδηρόπουλο. Δέσμιος της παράνοιας του ήταν και είναι λίγο άστοχο να τον παρουσιάζουμε ως ασυμβίβαστο επαναστάτη. Τουλάχιστον μέχρι και το 85 (γιατί μετά ξέφυγε τελείως) δεν θυμάμαι να τον είχαν και σε καμμία εκτίμηση ούτε καν τα συντρόφια του στα Εξάρχεια....
Όπως είναι τώρα οι πακιστανοί με τα DVD, τον θυμάμαι να πουλάει κασσέτες με ένα καρότσι δίπλα στην είσοδο του "Αχ Μαρία" :sick:

Χαρακτηριστικό παράδειγμα καλλιτέχνη που αναγνωρίστηκε μετά θάνατον.

akrivos etsi
ala to kalitexnis den tou teriazi
trovadouro tis agoras 8a ton elega
kati san ton kakofonix tou asterix apo talanta mousika den ixe mono logo kalo
ke tonous antikomformismo
se stigmes aftoprosdiorismou ke eves8isias egrapse elaxista apla ka8imerina logia
den epsaxne pote gia efsima ke anagnorisi
akoma ke simera osi ine stin idia katastasi i peripou me ton asimo den ton exoun gia evagkelio
mono kati epanastatimena koritsakia ke agorakia tou likiou mexri na ginoun ipaliloi ton akoune
sto pnevma mias genikis antidrasis pou ta diakatexi

vangelis 64
18/03/2010, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ναι μεν, αλλα ο Ασιμος δεν είχε και πολύ σχέση ούτε με τους Κατσιμιχαίους ούτε και με τον Σιδηρόπουλο. Δέσμιος της παράνοιας του ήταν και είναι λίγο άστοχο να τον παρουσιάζουμε ως ασυμβίβαστο επαναστάτη. Τουλάχιστον μέχρι και το 85 (γιατί μετά ξέφυγε τελείως) δεν θυμάμαι να τον είχαν και σε καμμία εκτίμηση ούτε καν τα συντρόφια του στα Εξάρχεια....
Όπως είναι τώρα οι πακιστανοί με τα DVD, τον θυμάμαι να πουλάει κασσέτες με ένα καρότσι δίπλα στην είσοδο του "Αχ Μαρία" :sick:

Χαρακτηριστικό παράδειγμα καλλιτέχνη που αναγνωρίστηκε μετά θάνατον.
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
akrivos etsi
ala to kalitexnis den tou teriazi
trovadouro tis agoras 8a ton elega
kati san ton kakofonix tou asterix apo talanta mousika den ixe mono logo kalo
ke tonous antikomformismo
se stigmes aftoprosdiorismou ke eves8isias egrapse elaxista apla ka8imerina logia
den epsaxne pote gia efsima ke anagnorisi
akoma ke simera osi ine stin idia katastasi i peripou me ton asimo den ton exoun gia evagkelio
mono kati epanastatimena koritsakia ke agorakia tou likiou mexri na ginoun ipaliloi ton akoune
sto pnevma mias genikis antidrasis pou ta diakatexi +πάμπολλα....

el_hymador
18/03/2010, 22:08
Οτι και αν ηταν ο Ασιμος συντελεσε σε πολυ μεγαλο βαθμο στη δημιουργια μιας ολοκληρης μουσικης σκηνης . Την οποια φροντισαν επιμελως να τη ξεσκισουν σε βαθμο κακουργηματος οι υποτιθεμενοι συνεχιστες της...

τουλαχιστον ο Ασιμος δεν καβαλήσε ποτε καλαμι και δεν πουλησε τζαμπα ιδεολογια και αποψη...ηταν αληθινος και παρ ολο που δεν κοβω φλεβες, υποκλινομαι στην αυθεντικοτητα του...



υ.γ. αλλα οχι αλλο θλιμενοι και οργισμενοι επαναστατες δημιουργοι, μετρ της επιτηδευμενης μιζεριας please...δεν πειθετε κανενα ρε σεις, πρωτιστως ουτε τον ιδιο σας τον εαυτο!!!

koulis19
18/03/2010, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador




υ.γ. αλλα οχι αλλο θλιμενοι και οργισμενοι επαναστατες δημιουργοι, μετρ της επιτηδευμενης μιζεριας please...δεν πειθετε κανενα ρε σεις, πρωτιστως ουτε τον ιδιο σας τον εαυτο!!! :a19: :a18:

CBRIDHS
18/03/2010, 22:53
-Κάποτε θα με διαβάσεις ίσως, θα ακούσεις τα τραγούδια μου, θα με κατανοήσεις. Αλλά δε θα �μαι εγώ πια. Θα �ναι αυτή η μάσκα που φορούν στους πεθαμένους. Όσους τους χρησιμοποιούν μετά το θάνατό τους, όταν οι ίδιοι δεν υπάρχουν.
Όσο υπήρχα με φοβόσουν.
Όσο υπήρχα δε με άντεχες.
Δεν είχες καν τη δύναμη να μείνεις ένα δευτερόλεπτο κοντά, άμα σου το ζητούσα. Θα προτιμούσα να μη με διάβαζες ποτέ.
Είναι καλύτερο ν� αγοράσεις ή να κλέψεις ένα μπλουζάκι με την φάτσα μου επάνω τυπωμένη. Κι ας σου φαίνεται γελοίο. Κι ας μου φαίνεται γελοίο.




-Θα μπορούσα να �χα πράξει αλλιώς και να μην υπήρχε το χαμαλίκι. Αλλά το ξέρω τότε δε θα μπορούσα τίποτα να κανω.
Γιατί δε θα ήμουνα εγώ.
Γιατί θα ήμουν σαν εσάς τους κάλπικους φονιάδες
Γιατί θα ήμουν σαν εσάς τους φοιτητές, τους κώλους και τους
χέστες
Γιατί θα ήμουνα και εγώ σαν τους αριστερούς, σαν τους
�αναρχικούς� και τα πρεζόνια.
Γιατί θα ρούφαγα ακόμα από τη μαμά και τον μπαμπά
Γιατί θα ρούφαγα τους γύρω
Γιατί στα λόγια θα �μουνα ο πρώτος του χωριού ο
γκραντεπαναστάτης.
Γιατί θα ήμουν σαν και εσένα πούστη.
Γιατί θα ήμουν σαν και σένα φεμινίστρια κουφάλα
Γιατί θα τάθελα όλα και γω δικά μου
Γιατί θα μ� ενδιέφερε να μη μου πέσει η μύτη
Γιατί θε να �χα το �να πόδι εδώ και τάλλο απ� την άλλη
Γιατί στο πρώτο ζόρι θάχα να καταφύγω σ� αυτούς που μου �ναι
ξένοι και δικοί.
Γιατί θα ήμουν κόσμος, κόσμος μες τον κοσμάκη
Γιατί δε θάμουνα εγώ
Το προτιμώ το χαμαλίκι


μερικα απο τα λογια του.Παντος ειναι εκπληκτικο....οτι δε μπορουμε να το καταλαβουμε το βαφτιζουμε παρανοϊκο........αρκει να μη πουμε οτι εχουμε αδικο,αρκει να μη ξεβολεψουμε ουτε καν την σκεψη μας.....