PDA

View Full Version : Βαλίτσα Yamaha YBR 250



likoyrgos
18/03/2010, 21:13
Παιδιά γειά σας .
Ως ευγενής κάτοχος ενός YBR 250 σκέφτομαι ν΄αγοράσω μια βαλίτσα.
Πήρα τηλ σε μερικά μαγαζιά και μου πρότειναν βαλίτσα 44 λίτρα.
Επειδή δεν έχω δει πως "κάθεται" η συγκεκριμένη βαλίτσα στο μηχανάκι θα ήθελα την γνώμη σας ως προς το μέγεθος (φοβάμαι μήπως είναι πολύ μεγάλη για το συγκεκριμένο μηχανάκι).
Εναλλακτικά μου πρότειναν τα 35 λίτρα.
Επίσης θέλω βαλίτσα που να παίρνει αν είναι δυνατόν και φως στοπ από πίσω για μεγαλύτερη ασφάλεια. Υπάρχει κάτι τέτοιο ;
Ευχαριστώ

bitsakan
22/03/2010, 15:36
Φίλε έχω βάλει SHAD 40 λίτρα. Ευχαριστημένος. Ταιριάζει με τη μηχανή. Ίσως και μεγαλύτερη να είναι καλή. Πιο μικρή δε βολεύει, τουλάχιστον εμένα. Πάρε το κράνος σου και κάνε τεστ εάν χωράει και τι χώρος περισσεύει με αυτό μέσα.

Sapadak
22/03/2010, 15:47
Προτεινω 35αρα (εχω της Kappa σε cbf 250)

Χωραει ενα κρανος πολυ ανετα με περιθωριο και για αλλα πραγματα.

Η 44αρα ειναι μεγαλη και θα καθετε "καπως"

Αν θες να βαζεις 2 κρανη μεσα βεβαια πας για 46αρα

likoyrgos
23/03/2010, 19:16
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι αν η 44άρα ταιριάζει εμφανισιακά ή πέφτει πολύ μεγάλη ή αν αντίστοιχα η 33αρα πέφτει μικρή (στο συνολικό όγκο),για την μηχανή.Το θέμα της χωρητικότητας δεν με απασχολεί τόσο πολύ.

toyar
23/03/2010, 20:36
Έχω 45άρα σε cbf250. Καθόλου παράταιρη εμφανισιακά. Μην βάλεις μικρότερη, θα το μετανοιώσης

likoyrgos
23/03/2010, 20:42
Οκ με πείσατε!
Για 44-45 λίτρα πόσο ευρώπουλα πρέπει να πληρώσω;
Πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο; (πχ σε μερικές διαφημίσεις κάποιες είχαν εσωτερικούς ιμάντες).
Επίσης μπορώ να βάλω φως στοπ πίσω απο την βαλίτσα;
Thanks

toyar
23/03/2010, 21:02
Κοίτα για μεταχειρισμένη. Με πολύ λιγότερα λεφτά μπορείς να βρείς σε καλή κατάσταση. Και η καινούρια σε ένα μήνα τις γρατζουνιές της θα τις έχει.Ότι και να πάρεις να έχει μαζί και την πλάκα.
Υπολόγισε πάντα και ένα ποσό εξτρά για σχάρα

nic mor
23/03/2010, 22:02
και εγω πιστευω καλυτερα 46αρα (που περνει και 2 κρανη fullface)
αλλα καινουρια θα τσουξει λιγο!
οσο για το θεμα του stop,σχεδον ολες δεχονται
λαμπακι,αλλα βγαζει μια η givi νομιζω,που εχει ετοιμη την
εγκατασταση στην σχαρα και οποτε βαλεις την βαλτσα,κουμπωνει
απο μονη της,γιατι αλλοιως θα πρεπει να εχεις καποιο φις,ετσι ωστε
οταν βγαζεις τη βαλιτσα να το ξεκουμπωνεις.

bitsakan
25/03/2010, 10:22
Την 40άρα την έβαλα από τη Yamaha μαζί με τη σχάρα όταν αγόρασα τη μηχανή, με προσφορά. Αν θυμάμαι καλά η κανονική τιμή ήταν 110 η βαλίτσα και 60-70 (μπορεί και να κάνω λάθος) η σχάρα(γνήσια).