PDA

View Full Version : ερωτήσεις για αερόψυκτο και τσοκ



johnpan
11/06/2005, 21:44
Παιδια θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί είμαι σε σύγχηση. Έχω το cbf 250 που είναι μονοκύλινδρο, αερόψυκτο, και φυσικά δεν έχει αυτόματο τσοκ, αλλά χειροκίνητο.

Με τις οδηγίες του μάνιουαλ για την εκκίνηση του κινητήρα (μέχρι και 35 βαθμούς C), ανοίγω τέρμα το τσοκ και το ρυθμίζω σε θέση μέχρι 3400 σ.α.λ Το μάνιουαλ λέει να το κλείσω μετά από 30 δευτερόλεπτα και αν δεν έχει σταθερό ρελαντί, να του ανοίγω ελαφρά το γκάζι.

Εμένα όμως με ενοχλεί το ότι θα πρέπει να προσέχω το γκάζι κάθε φορά που σταματάω σε φανάρι μέχρι να μπορεί να κρατάει ρελαντί. Μάλιστα μερικές φορές μπορεί να σβύσει και εν κινήσει αν συμπλεξάρω κάπου μέσα στην κίνηση, και αυτό είναι τουλάχιστο εκνευριστικό αν όχι επικύνδυνο.

Οπότε πριν ξεκινήσω δεν κλείνω τελείως το τσοκ, αλλά το αφήνω ελαφρά ανοιχτό ώστε να κρατάει 2000 σαλ. Μετά από ελάχιστα φανάρια (τρία το πολύ), το κλείνω αργά και σχεδόν πάντα μπορεί και κρατάει 1500 σαλ.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν αυτό μπορεί να βλάψει τον κινητήρα.

Και μια δεύτερη ερώτηση: Τι γίνεται τώρα το καλοκαίρι με τα αερόψυκτα? Παρατηρώ πως μετά από ώρα σε μποτιλιάρισμα ανεβάζει ρελαντί, πχ 1800 από 1600 σαλ. Επίσης πρέπει να μειώσω την τελική μου σε ταξίδια?

Ευχαριστώ

sonic22
11/06/2005, 22:03
"Με τις οδηγίες του μάνιουαλ για την εκκίνηση του κινητήρα (μέχρι και 35 βαθμούς C)"

:sad: δεν ειχα ποτε manual που να λεει κατι τετοιο..:sad:

:sad γενικα δεν ειχα ποτε manual αφου ολα τα μηχανακια μου ηταν μεταχειρισμενα :sad:

ζηλευω... :sad:

οχι και τερμα ανοιχτο να το αφησεισ το chock αφου εχει ζεσταθει δεν παθενει τιποτα... απλα αν το αφησεισ ανοιχτο αφου εχει ζεσταθει ο κινητηρασ το μοτερ δεν τηα τραβαει, θα χανει να σβησει και μπορει και να σβησει... οποτε θα το καταλαβεισ και θα το κλησεισ...

ατυτο που κανει το ckock ειναι να εμπλουτιζει το καυσημο μηγμα με παραπανω βενζινη... οποτε μπορει απλα να μπουκωσει...

για την θερμοκρασια τωρα...

αν ρωταγεσ εναν τεχνικο τησ honda πριν παρεισ το μηχανακι θα σου ελεγε πωσ δεν ειπαρχει προβλημα με την θερμοκρασι το καλοκαιρι...
αν αγοραζες καποιο υγροψυχτο μηχανακι θα σου ελεγε πωσ αυτα αντεχουν περισοτερο απο τα αεροπσυχτα...

η πραγματικοτητα ειναι πωσ η θερμοκρασια (και ειδικα σε ταξιδι) βλαπτει...

η πολη θερμοκρασια περισσοτερο

παντοσ μην φοβηθεισ να πασ και τα ταχυδακια σου...
απλα μην το τελικιαζεισ σηνεχεια...

πιεσ και καμια :beer: στο δρομο...

sonic22
11/06/2005, 22:05
αα ειναι και το ρελαντι...

ρυθμιζεισ το ρελαντι εκει που θεσ οταν το μηχανακι ειναι ζεστο!

:wave2:

sonic22
11/06/2005, 22:07
:sad: και εξακολουθω να ζηλευω :sad: :bawl:

αντε βρε καλοριζικο

κερνα και καμια :beer: για το καλο!

johnpan
11/06/2005, 22:16
μία :beer: στην υγεία σου για τη γρήγορη απάντηση φίλε μου. Το cbf το έχω από Αύγουστο, είμαι κοντά στα 10.000.

Και δε μου λες, αν ανεβάζει ρελαντί στην πόλη πρέπει να το σβύνω για να παγώνει?
Η μήπως είναι χειρότερα αφου σταματάει η ψύξη? :confused:

Οσο για το ταξίδι ξέρω ότι μπορεί να κάψει παραπάνω λάδι, αλλά λες να ανεβάζει τόσο που να μπορεί να κολλήσει? :confused:

Τέλος, είμαι σχετικά έμπειρος για να καταλαβαίνω πότε ΑΡΧΙΖΕΙ να μπουκώνει, οπότε το κλείνω το τσοκ ουσιαστικά πριν μπουκώσει.

ευχαριστώ και πάλι. περιμένω κι άλλες απαντησεις γιατί έχω ακούσει από πολλούς ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ το τσοκ ανοιχτό.

free rider
11/06/2005, 22:27
Το χειμώνα η μηχανή λόγω περιβάλοντος (κρύο) δουλευει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες απ οτι το καλοκαίρι.

Αρα χρειάζεται περισσότερος χρόνος με το τσοκ μέσα στο κρύο πρωινο για να ζεσταθεί δηλ να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας όποια είναι για κάθε μοντέλο..

sonic22
11/06/2005, 22:28
δυστιχοσ στα αεροψυχτα δεν βαζουν οργανα θερμοκρασιας και ετσι δεν βορω να σου απαντισω με ακριβια...

παντοσ μεσα στιν πολη με σχετικο μποτηλιαρισμα δεν πρεπει να ανεβαζει και τοσο θερμοκρασια...

για να ανεβασει επικυνδηνη θερμοκρασι ενα αεροπσυχτο θα πρεπει να του κανεισ πολυ περιεργα πραγματα... (σουζεσ, burnout diarkeias και οδιγηση στουσ κοφτες) αλλιοσ δεν θα επρεπε να σε απασχολει και πολι η θερμοκρασια...


οχι δεν υπαρχει περιπτοση να καψει τοσο πολι λαδι σε μια και μονο εκδρομη οθτε σε 2 οθτε σε 3...

εφοσων δεν καιει λαδια σαν τρελο και δεν εχεισ διαρροη λαδιων...

απλα ελενχε τα καθε τοσο ετσι για το καλο και για να σιμπλιρςνεισ οσο (και μοσο οσο) χρειαζετε...


οχι το τσοκ δεν χαλαει σε καμια περιπτωση τον κινητηρα...

εκτοσ και αν το αφηνεισ μισανοιχτο για πολλα πολλα χιλιομετρα...

τοτε θα σου μαυρισει πολι (καπνισει) τα μπουζι... (αλλα μιλαμε για πολι μαυρισμα ...)

sonic22
11/06/2005, 22:32
ρε συ μηρυκαστικό στην στεγη...

περνουν στο στρατο sheeps???:confused:

σε εχουν για να τρωσ το γκαζον?

:lol: :rotflmao: :lol:

καλος πολιτης ρε συ!!


υ.γ. και sorry για τα πολλα ορθογραφικα... ακομα προσαρμοζομαι...

:lol: :beer: :lol:

LittleJohn
11/06/2005, 23:28
Φίλος με cbf500 (καινούργιο) ,όταν το βάζει μπροστά το τσόκ του ανεβάζει μεχρί 3500rpm (έχει αυτόματο τσόκ το 500?). Λες και δεν του φτάνουν αυτές οι στροφές το πλακώνει αμέσως στις ξερογκαζιές μεχρί 5000-6000 στροφές... :eyepop: Τον βλέπω μια μέρα και παθαίνω, --Τι κάνεις ρε συ του λέω, θα το μαμήσεις το μηχανάκι!!! --Εε (μου λέει) σιγά ρε δεν παθαίνει τίποτα, άσε που έτσι κρατάει και καλύτερο ρελαντί !!

Τώρα τι να του πείς? Αυτός μεχρί το χειμώνα θα θέλει καινούργιο μηχανάκι, αφήστε που το ``λιώνει`` κιόλας σε καθημερινή βάση. Μιλάμε για μοτέρ με μόλις 600km και όπου βρεί ευθεία το πλακώνει τέρμα...:eyepop: :lol: :lol:

johnpan
11/06/2005, 23:30
για τη χρήση που του κάνω (υψηλές ταχύτητες διαρκείας λόγω ταξιδιών), καίει φυσιολογικά λάδια.

Απλα φοβάμαι μην του προκαλέσω ζημιά τώρα που κάνει ζέστη... θα σταματήσω να το κρατάω κοντά στο κόκκινα για πάνω από μισάωρο...

johnpan
11/06/2005, 23:33
μικρε Γιαννη, ο φίλος σου το παρακάνει! Δεν ξέρω αν έχει αυτόματο, μακάρι γιατί ίσως να είναι η επόμενή μου!!

Ξερογκαζιές με κρύα μηχανή είναι βλαβερό οκ, το ξέρουν και οι πέτρες!!:nono: :nono: :wave2: :wave2:

free rider
12/06/2005, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ρε συ μηρυκαστικό στην στεγη...

περνουν στο στρατο sheeps???:confused:

σε εχουν για να τρωσ το γκαζον?

:lol: :rotflmao: :lol:

καλος πολιτης ρε συ!!


υ.γ. και sorry για τα πολλα ορθογραφικα... ακομα προσαρμοζομαι...

:lol: :beer: :lol:

ποιός πολίτης ρε μπουρδα???

το μηχανάκι περιμένω..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
13/06/2005, 10:12
Εάν αφήσεις το choke ανοιχτό συνέχεια θα βραχυκυκλώσει το μπουζί και θα μας αφήσει χρόνους και θα ψάχνεις μπουζί όπου σε αφήσει. Συμβουλές του στυλ :

"οχι και τερμα ανοιχτο να το αφησεισ το chock αφου εχει ζεσταθει δεν παθενει τιποτα... απλα αν το αφησεισ ανοιχτο αφου εχει ζεσταθει ο κινητηρασ το μοτερ δεν τηα τραβαει, θα χανει να σβησει και μπορει και να σβησει... οποτε θα το καταλαβεισ και θα το κλησεισ... " είναι ανεύθυνες και εν δυνάμη επικίνδυνες.

Johnpan, γιατί δεν πας μία βόλτα από το συνεργείο που την πας να δούνε λίγο την ρύθμιση του καρμπ σου; (αν δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος)

sonic22
13/06/2005, 11:05
ιπποτη sniper δεν θελψ να ερτηω σε προσωπικη αντιπαραθεση και για αυτο το θεμα...

αλλα δες καλυτερα τι λεω και πωσ το λεω.. δεν ειπα σε κανενα να αφησει το τσοκ ανοιχτο.. ειπα πωσ δεν χαλαει τον κινητηρα αυτο ακομα και αν γινει..

το καμενο μπουζι δεν ειναι ζημια στην μηχανη... ειναι απλα κωλοκατασταση... σαν να σου κοπικε η ντιζα συμπλεκτη..

θελει αλλαγμα αλλα δεν εγινε ζημια...

sniper
13/06/2005, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ιπποτη sniper δεν θελψ να ερτηω σε προσωπικη αντιπαραθεση και για αυτο το θεμα...

αλλα δες καλυτερα τι λεω και πωσ το λεω.. δεν ειπα σε κανενα να αφησει το τσοκ ανοιχτο.. ειπα πωσ δεν χαλαει τον κινητηρα αυτο ακομα και αν γινει..

το καμενο μπουζι δεν ειναι ζημια στην μηχανη... ειναι απλα κωλοκατασταση... σαν να σου κοπικε η ντιζα συμπλεκτη..

θελει αλλαγμα αλλα δεν εγινε ζημια...

Καμμία αντιπαράθεση... απλά όταν δίνουμε συμβουλές καλά θα είναι να λέμε και 2-3 πράγματα επιπλέον... όπως για το μπουζί, ή το ότι μόλις σηκώσει θερμοκρασία η μηχανή το ρελαντί θα τρελλαθεί κλπ κλπ


:smokin:

sonic22
13/06/2005, 11:20
ασ ρωτησουμε τον αμεσα ενδιαφερομενο...

μαθητη ... τι καταλαβεσ???

θα σου βαλουμε γραπτο διαγωνισμα...

:beer:

gtsiros
13/06/2005, 11:44
το θέμα είναι απλά πριν ξεκινήσεις τη διαδρομή να δουλεύεις τον κινητήρα σε χαμηλές στροφές μεχρι να ζεσταθεί. τσοκ για να πάρει μπρος, μόλις πάρει μπρος κλείνεις το τσοκ και δίνεις γκάζι ίσα ίσα να μην πέφτουν οι στροφές κάτω από το ρελαντί. μόλις δεις ότι κρατάει το ρελαντί ξεκινάς τη βόλτα σου σιγάαα σιγάαα και όχι πολύ ζούληγμα το γκαζι για τα πρωτα 3-5 λεπτά ανάλογα με τον καιρο. το καλοκαιρι ο κινητήρας σε 1 λεπτό έχει φτάσει στη θερμοκρασία του. το χειμώνα θέλει 5 λεπτάκια. Το κατακαλόκαιρο (εγώ το κάνω αυτό, δε ξέρω αν θες να το κάνεις και συ) όταν βαράει ο ήλιος και δεν έχει αέρα και είμαι ακίνητος (φανάρι/πήξιμο) απλά το σβήνω... με ενα τακ στη μίζα ξαναπήρε.

johnpan
13/06/2005, 22:43
Το λοιπόν

Δε νιώθω καλά να το σβύνω στα φανάρια και να το ξαναβάζω μπροστά. Αυτό δεν είναι σοβαρή λύση.

Ο snipper λέει ότι θα τρελλαθεί το ρελαντί αν έχεις το τσοκ ανοιχτό. Έγραψα ότι Τέλος, είμαι σχετικά έμπειρος για να καταλαβαίνω πότε ΑΡΧΙΖΕΙ να μπουκώνει, οπότε το κλείνω το τσοκ ουσιαστικά πριν μπουκώσει.
. Εγώ δεν κατάλαβα γιατί θα βραχυκυκλώσει το μπουζί, δηλαδή το τσοκ έχει να κάνει με τα ηλεκτρικά της μηχανής?

Μας λέει ο snipper να γράφουμε πιο σοβαρά και 2-3 λόγια παραπάνω, αλλά ο ίδιος τι κάνει? Και τέλος, πόσο θα τρελλαθεί το ρελαντί? θα χρειαστεί ψυχίατρος?

sonic22
13/06/2005, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Το λοιπόν

Δε νιώθω καλά να το σβύνω στα φανάρια και να το ξαναβάζω μπροστά. Αυτό δεν είναι σοβαρή λύση.

Ο snipper λέει ότι θα τρελλαθεί το ρελαντί αν έχεις το τσοκ ανοιχτό. Έγραψα ότι Τέλος, είμαι σχετικά έμπειρος για να καταλαβαίνω πότε ΑΡΧΙΖΕΙ να μπουκώνει, οπότε το κλείνω το τσοκ ουσιαστικά πριν μπουκώσει.
. Εγώ δεν κατάλαβα γιατί θα βραχυκυκλώσει το μπουζί, δηλαδή το τσοκ έχει να κάνει με τα ηλεκτρικά της μηχανής?

Μας λέει ο snipper να γράφουμε πιο σοβαρά και 2-3 λόγια παραπάνω, αλλά ο ίδιος τι κάνει? Και τέλος, πόσο θα τρελλαθεί το ρελαντί? θα χρειαστεί ψυχίατρος?

sniper se fwnazoune...

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol: :bawl:

oulas
14/06/2005, 00:35
Εχω και εγω παιδια το ιδιο μηχανακι με τον jonpan, CBF 250, εχω κανει 240 χλμ, και το εχω 5 μερες. Οντως το manual, λεει μεχρι 35C, να δουλευουμε τσοκ για 30 seconds, και το ρελαντι ρυθμισμενο 1400 +/- 100 στροφες.

Εγω αφου ζεσταθηκε το ρυθμισα στις 1500. Το βαζω μπροστα, και εχει 1000 στροφες μονο. Αμεσως ανοιγω το τσοκ, και παει 2300, για 30 δευτερα ( Ο κατασκευαστης λεει οτι το τσοκ πρεπει να δουλευει μεταξυ 2300 - 3500), στα 30 δευτερα το κλεινω, και οι στροφες αντε να εχουν παει 1100. Για να φτασει 1500 και να ξεκινησω πρεπει να περιμενω 5 λεπτα, με ελαχιστο γκαζακι, ή 10 λεπτα με το ρελαντι μονο, και να περιμενω να αναιβασει στις 1500.

Ειναι καλυτερο να περιμενω, 10 λεπτα ή να το γκαζωνω ελαυρα και να περιμενω 5; Ακομα γιατι η λειτουργια του τσοκ μου ειναι οριακα, στις 2300 στροφες, δηλάδη στο ελαχιστο οριο που λεει ο κατασκευαστης: Επισης τι ειναι το αυτοματο τσοκ που διαβασα παραπανω, και πως δουλευει;

Εγω παντος ειμαι ασχετος απο αυτα, και κανω οτι λεει το manual, σε συνδιασμο, με οποια αποψη απο εσας με επεισει οτι ειναι η πιο ορθη!:lol:


:wave2: :wave2:

oulas
14/06/2005, 00:41
Οσο για το ζεσταμα, ακομα δεν μου εχει ζεσταθει, εκανα και μεγαλη βολτα, Καλαμακι - Λαυριο, με 4000 - 5500 στροφες, και επιασα με γυμνο χερι τον κινητηρα, χωρις να εχει βγαλει θερμοκρασια που να σε κεει.

Σε πολλη κινηση δεν το εχω παει ακομα, οποτε δεν ξερω. Γενικα και ο καιρος για την εποχη δεν ειναι και πολυ ζεστος! εχουμε δει και χειροτερα!:winka:


Αααα, κατι ακομα, τα λαδια του κινητηρα, ειναι πανω απο τα ορια κανα ποντο σιγουρα. Να τα αδειασω λετε;

gtsiros
14/06/2005, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Δε νιώθω καλά να το σβύνω στα φανάρια και να το ξαναβάζω μπροστά. Αυτό δεν είναι σοβαρή λύση.

σκέψου. Ντάλα ήλιος, 40 βαθμοί και βάλε, κινείσαι στην πόλη με χαμηλή ταχύτητα, συχνά μποτιλιαρίσματα από τα οποία δεν μπορείς να ξεφύγεις, παρ'όλο που έχεις μηχανή, φανάρι κάθε λίγο, δηλαδή ο κινητήρας δουλεύει συνέχεια και δε του δίνεται η δυνατότητα να ψύχεται κάπως. Το να σβήσεις τη μηχανή προσωρινά δε νομίζω ότι είναι κακή λύση. Στο κάτω κάτω, όταν σταματάς και κατεβαίνεις την σβήνεις τη μηχανή... οπότε σε μια διαδρομή που είσαι πολύ ώρα σταματημένος, νομίζω ίτι ειναι πολύ σοβαρή λύση. ΔΕΝ είπα να τη σβήνεις σε ΚΑΘΕ φανάρι, αλλά αμα σου δίνεται η εντύπωση ότι από τις συχνές στάσεις έχει ζεσταθεί και δε βλέπεις ν'ανοίγει ο δρόμος για να κινηθείς με μεγάλη σχέση και χαμηλή ταχύτητα, σβήσ'τη για λίγο. Και οικονομία στο καύσιμο κάνεις και δε ζεσταίνεται άλλο ο κινητήρας.

Γιατί δεν είναι σοβαρή λύση;

sniper
14/06/2005, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Το λοιπόν

Δε νιώθω καλά να το σβύνω στα φανάρια και να το ξαναβάζω μπροστά. Αυτό δεν είναι σοβαρή λύση.

Ο snipper λέει ότι θα τρελλαθεί το ρελαντί αν έχεις το τσοκ ανοιχτό. Έγραψα ότι Τέλος, είμαι σχετικά έμπειρος για να καταλαβαίνω πότε ΑΡΧΙΖΕΙ να μπουκώνει, οπότε το κλείνω το τσοκ ουσιαστικά πριν μπουκώσει.
. Εγώ δεν κατάλαβα γιατί θα βραχυκυκλώσει το μπουζί, δηλαδή το τσοκ έχει να κάνει με τα ηλεκτρικά της μηχανής?

Μας λέει ο snipper να γράφουμε πιο σοβαρά και 2-3 λόγια παραπάνω, αλλά ο ίδιος τι κάνει? Και τέλος, πόσο θα τρελλαθεί το ρελαντί? θα χρειαστεί ψυχίατρος?

Πριν αρχίζουμε τις εξυπναδούλες ας σκεφτούμε ότι όταν κάποιος γράφει κάτι σε κάποιον δεν το κάνει γιατί δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει αλλά ίσως θέλει να βοηθήσει.

Αν έχεις το choke ανοιχτό, μόλις ζεσταθεί ο κινητήρας, αν δεν το κλείσεις τότε ο κινητήρας θα δουλέυει κοντά στα κόκκινα συνέχεια (αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι θα τρελλαθεί)

Με τραβηγμένο το chοke το μίγμα είναι πάρα πολύ πλούσιο και η θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στην ακίδα έιναι τεράστιες με αποτέλεσμα να σου καεί το μπουζί.

Αν ήταν τα μηχανάκια να δουλεύουν με το choke ανοιχτό συνέχεια δεν θα το έβαζαν καν αλλά θα τα είχαν συνέχεια ανοιχτά. Απλά υποβοηθά τον κινητήρα όταν ξεκινά.

Johnpan, επειδή βλέπω μία εχθρικότητα, όταν έγραφα να εξηγούμε το έλεγα στον Sonic22. Επειδή όμως βλέπω ότι είσαι εξυπνόπουλος, κάνε ότι καταλαβαίνεις.

sonic22
14/06/2005, 10:06
οταν δουλευει ο κινητηρασ μεγαλεσ ποσοτητες πσυξησ προσφερει το λαδι που κυκλοφορει μεσα στο μοτερ... (και ειδικα στην κεφαλη)

αν τον σβησεισ τον κινητηρα το παει η ψυξη αυτη...

επισεις το προβλημα δεν ειναι να ψυχθει το εξωτερικο μεροσ του κυλινδρου αλλα το πιστονι, τα ελλατηρια, τα τοιχοματα του κυλινδρου,οι βαλβιδεσ, κτλπ

σβηνοντασ το για 3 λεπτα (ασ πουμε) δεν καταφερνεισ τιποτα...

και τωρα κατι πιο τεχνικο...
οταν το μοτερ και κυριοσ τα ελλατηρια του πιστονιου και το πανω μεροσ του κυλινδρου (οπου εχουμε τισ μεγαλυτερεσ θερμοκρασιακεσ μεταβολεσ λογο του οτι ερχετε σε αμεσι επαφη με την καυση και εχουν πολυ μικρο ογκο) και ειναι πιο δυσκολο να κρυωσουν μηνουν αποτομα απο λυπανση (που απαγει θερμοτητα) και εχουν υψηλη θερμοκρασια (το μηχανημα δουλευε σε υψηλεσ στροφεσ πριν λιγο) ειναι πολυ πιθανον αν ο κυλινδροσ ψυχετε απο ενα δροσερο αερακι να στρεβλωσουν και να δημιουργισουν πολλα προβληματα... στο μελλον..

ειναι γνοστο αλλοστε στουσ παπιοβελτιωτεσ πωσ ο αλλουμινενιος κυλινδροσ ειναι πολυ πιο ευπαθησ απο τον μαντεμενιο και σε πολλεσ περιπτωσεισ προτηματε για καθημερηνη χρηση και ασ ειναι πιο βαρης...

αρα... πρην τον σβησετε τον κυνητηρα (ειδικα τον χειμωνα και αν εχετε παει γρηγορα πριν) κρατατε τον λιγο σε λειτουργια οσπου να πεσει λιγο η θερμοκρασια εκει μεσα...

πολλα εγγραπσα ε??

οσο για το τσοκ.. το τσοκ απλα ριχνει περισσοτερη βενζινη. αυξανει δλδ την αναλλογια καυσημου στο καυσημο μηγμα..
οταν ο κινητηρας ειναι κρυοσ δεν εχει σωστα ροηκα χαρακτηριστικα και δεν μπορει να αναμηξει το καυσημο σωστα αλλα ουτε και να το καψει σωστα.. (υπαρχουν περιοχεσ οπου εχουμε πυκνοματα καυσιμου και αντιστιχα περιοχεσ με αρεοματα)
ετσι για να εχουμε αρκετο καυσιμο να καψουμε ριχνουμε παραπανω απο το κανονικο στο μηγμα..

οταν ζεσταθει ο κινητηρας και εχουμε σωστα ροικα χαρακτηριστικα και καυση το περισευμα καυσιμου δεν μπορει να καει γιατι δεν υπαρχει η αναλλογη ποσοτητα αερα (σε ολεσ τισ στροφεσ του κινητηρα)(για αυτο και το μοτερ ανεβαζει στροφεσ οταν ζεσταθει.. καιει το καυσιμο καλυτερα, αρα μεγαλυτερη αποδοση του καυσημου (για την ιδια ποσοτητα καυσημου μιγματος εχουμε περισοτερη δυναμη), αρα περισσοτερες στροφες)
το παραπανησιο καυσημο δεν καιγετε και βγενει απο τον κινητηρα ωσ μαυροσ καπνος... ο οποιοσ ομωσ αφηνει στον θαλαμο καυσησ αυτην του την καπνα (μαυρισμα). αν δεν γινουν υπερβολεσ και ειναι σωστα ρυθμισμενο το μοτερ θα φιγει η καπνα χωρισ κανενα προλημα οταν κλεισουμε το τσοκ και ο κινητηρας δουλεπσει με σωστη αναλογια..

αν επιμηνουμε με το τσοκ ανοιχτο θα δημιουργιθει πολυ καπνα στην παροδο του χρονου η οποια θα κατσει πανω στην ακυδα του μπουζι και θα την στομωσει-μονωσει και ετσι θα σβησει το μοτερ. να το αναλυσω κι αλλο???

:beer:

sonic22
14/06/2005, 10:12
"Johnpan, επειδή βλέπω μία εχθρικότητα, όταν έγραφα να εξηγούμε το έλεγα στον Sonic22. Επειδή όμως βλέπω ότι είσαι εξυπνόπουλος, κάνε ότι καταλαβαίνεις."

μου τρωνε το κουλουρι μοοοοοοοοοοοοοου!!!

ολοι ειναι εναντιων μοοοοοοοοοοου!!!

θελω την μαμα μοοοοοοοοοοου!!

οχι οχι παντοσ... ειναι καλο παιδι ο σνιπερ... οταν δεν μιλαει...


(ελπιζω να μην ακουγονται πολυ προσβλητικα ολα αυτα... για πλακα τα γραφω.. αν προσβληθει ο σνιπερ ζητω συγνομη προκαταβολικα... παντοσ ο κουγια ειναι στην γραμη και περημενει για τιχον μυνησεισ...:) )

:beer: :beer:

sonic22
14/06/2005, 10:25
καπου γραφω
"και το πανω μεροσ του κυλινδρου"

ενωο το πανω μεροσ του πιστονιου...

gtsiros
14/06/2005, 10:28
οταν δουλευει ο κινητηρασ μεγαλεσ ποσοτητες πσυξησ προσφερει το λαδι που κυκλοφορει μεσα στο μοτερ... (και ειδικα στην κεφαλη)

όχι πολύ. γιατί το λάδι έχει σχετικά χαμηλή θερμοχωρητικότητα.

αν κάθεσαι ακίνητος ενώ ο κινητήρας σου είναι αερόψυκτος και σε λειτουργία σίγουρα θα ανεβάζει θερμοκρασία. Έστω και στο ρελαντί.

Αν τώρα τον σβήσεις, σταματά να ζεσταίνεται (οπότε δεν ανεβάζει θερμοκρασία άλλο) , αλλά απ'την άλλη δεν ψύχεται και ιδιαίτερα, ούτε απότομα ώστε να στραβώσουν τα σίδερα.


επισεις το προβλημα δεν ειναι να ψυχθει το εξωτερικο μεροσ του κυλινδρου αλλα το πιστονι, τα ελλατηρια, τα τοιχοματα του κυλινδρου,οι βαλβιδεσ, κτλπ

αυτά δεν πρόκειται να κρυώσουν αν το εξωτερικό μέρος του κυλίνδρου δεν κρυώσει. μιλάμε για αερόψυκτο χωρίς ψυγείο λαδιού. (ψυγείο λαδιού δεν είναι αυτό το μικρό ψυγιάκι που βλέπω σε μερικά αερόψυκτα; )

sonic22
14/06/2005, 10:47
το λαδι εχει χαμιλι θερμοχωριτικοτητα (σε σχεση με το νερο??) ας υποθεσουμε... (για πια θερμοκρασια και για πια πικνοτητα αερα και υγρασιας αυτου?) αλλα καταφερνει και φτανει στα πιο θερμα και δισκολα σημεια (κεφαλι-εκεντροφορουσ-βαλβηδες, πιστονι, κατω ελατηριο πιστονιου και εχει σαφοσ πολυ χαμιλοτερη θερμοκρασια απο αυτα...

οσο για το ψυγειο... ολο το καρτερ ειναι ψυγειο

τα μεταλα που λεσ κορονα πιστονιου και ελατηρια εχουν ελαχιστο παχοσ (αρα πσιχονται και κριςνουν σχετικα γρυγορα) και το πρψτο ειναι απο αλουμινιο και το δευτερο ειναι ελασμα... αρα οι αποτομεσ θερμοκρασιεσ δεν το βοηθουν...

ενδηχτικα: η φλογα εχει θερμοκρασια ανω των 800C

αν ο εκεντροφοροσ μινει χωρισ ροη λαδιου για οποιονδηποτε λογο τωτε το στασημο λαδη θα καει και θα δημιουργισει καταστροφικεσ επικαθησεισ.
το δε πιστονι αν δεν ηταν το λαδι... αστο καλυτερα...

η λεξη κριωσουν δεν ειναι ακριβοσ σωστη... αν ειχες θερμοκρασια 500C θα σου φaiνοταν πολυ κρυο το λαδι των 120C ή ακομα και των 200C...

johnpan
14/06/2005, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πριν αρχίζουμε τις εξυπναδούλες ας σκεφτούμε ότι όταν κάποιος γράφει κάτι σε κάποιον δεν το κάνει γιατί δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει αλλά ίσως θέλει να βοηθήσει.

Αν έχεις το choke ανοιχτό, μόλις ζεσταθεί ο κινητήρας, αν δεν το κλείσεις τότε ο κινητήρας θα δουλέυει κοντά στα κόκκινα συνέχεια (αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι θα τρελλαθεί)

Με τραβηγμένο το chοke το μίγμα είναι πάρα πολύ πλούσιο και η θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στην ακίδα έιναι τεράστιες με αποτέλεσμα να σου καεί το μπουζί.

Αν ήταν τα μηχανάκια να δουλεύουν με το choke ανοιχτό συνέχεια δεν θα το έβαζαν καν αλλά θα τα είχαν συνέχεια ανοιχτά. Απλά υποβοηθά τον κινητήρα όταν ξεκινά.

Johnpan, επειδή βλέπω μία εχθρικότητα, όταν έγραφα να εξηγούμε το έλεγα στον Sonic22. Επειδή όμως βλέπω ότι είσαι εξυπνόπουλος, κάνε ότι καταλαβαίνεις.

Αγαπητέ Sinpper, καμία εχθρότητα, ίσα ίσα έχω ξαναγράψει ότι είσαι άτομο με αποψη, απλά το ύφος που μιλάς προκαλεί λίγο. Θα το έχεις καταλάβει και με άλλους, όχι μόνο από μένα.

Ο κινητήρας δε δουλεύει σε καμία περίπτωση στα κόκκινα, είναι πολύ κάτω από τη μέση. Αν αφήσεις το τσοκ πολλή ώρα, στο τέλος θα μπουκώσει και θα σβύσει.

Εχω όλη τη διάθεση να σε καταλάβω, αλλά .... δεν.

Μην είσαι μηδενιστής λέγοντας Αν ήταν τα μηχανάκια να δουλεύουν με το choke ανοιχτό συνέχεια δεν θα το έβαζαν καν αλλά θα τα είχαν συνέχεια ανοιχτά.
είπαμε ότι προσπαθούμε να βρούμε αν επιτρέπεται να το έχεις για λίγα λεπτά μισο-ανοιχτό ΑΦΟΤΟΥ έχεις ξεκινησει.

johnpan
14/06/2005, 11:42
Τέλος, έχω και εγώ την απορία τι βοηθάει περισσότερο, να κλείσεις το μοτέρ σε στάση ή μήπως αυτό του χαλάσει την ψύξη. Ισως να έχει δίκιο ο τσιρος, γιατί το λάδι σταματαει να ψύχεται αν δεν παίρνει αέρα το ψυγείο....

sniper
14/06/2005, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
......

είπαμε ότι προσπαθούμε να βρούμε αν επιτρέπεται να το έχεις για λίγα λεπτά μισο-ανοιχτό ΑΦΟΤΟΥ έχεις ξεκινησει.

Φυσικά και μπορείς. Αλλά μόλις ζεσταθεί ο κινητήρας το κλείνεις.

Το ιδανικό γίνεται σε μηχανές που έχουν αυτόματο choke όπως η δικιά μου, δηλ: Ξεκινάς την κινητήρα, το choke ανοίγει αμέσως, και μόλις δεις ένδειξη θρεμοκρασίας (αν έχεις digital βαθμούς ή αλλιώς μόλις αρίσει να κουνιέται η βελόνα του δείκτη) μπορείς να το κατεβάσεις λίγο και να ξεκινήσεις. Tο αυτόματο choke από μόνο του σιγά σιγά θα κλείσει. Αυτό μπορεί να γίνεται και με το χέρι.

Τώρα που οι θερμοκρασίες είναι ψηλές χρειάζεται πολύ λίγο να το ανοίγουμε. Αν δεν κρατάει ρελαντί η μηχανή τότε ΜΑΛΛΟΝ (διαγνώσεις εξ αποστάσεως δεν γίνονται) θέλει ρύθμισμα το καρμπυρατέρ.

sonic22
14/06/2005, 11:55
"αν ειχες θερμοκρασια 500C θα σου φaiνοταν πολυ κρυο το λαδι των 120C ή ακομα και των 200C..."

"οσο για το ψυγειο... ολο το καρτερ ειναι "ψυγειο""

μπορει να μην ειναι το τελειο ψυγειο ειναι ομωσ καλο...

και κατι ακομα... δεν τα βγαζουν στην τυχη τα μοτερ... τα εχουν δοκημασει στισ πιο δυσκολεσ συνθηκες. ξερουν με πιο ρυθμο χανουν και ανεβαζουν θερμοκρασια..

αν ειχεσ θερμομετρα στο μηχανακι σου θα εβλεπες τι θερμοκρασιεσ ανεβαζεισ αλλα θα εβλεπεσ και πωσ απο την στιγμη που θα φτασει σε μια θερμοκρασια (θερμοκρασια λειτουργιας) θα σταματισει να αυξανει την θερμοκρασια του τοσο δραματικα...

ο λογοσ ειναι πωσ επικρατει μια ισορροπια αναμεσα στα ποσα θερμοτητας που δημιουργει ο κινητηρας και σε αυτα που φευγουν απο αυτον...

μην το πηγενετε τερμα συνεχεια και δεν θα εχετε προβλημα...

τωρα αν θελετε να το σβηνετε το μοτορι πασο...
it's your funeral! :lol:

:beer: :sun: :beer:

gtsiros
14/06/2005, 12:16
Δεν ξέρω τι με εντυπωσιάζει περισσότερο. Ότι ο sonic ξέρει τι λέει ή ότι εγώ καταλαβαίνω αυτά που γράφει, έτσι όπως γράφει!

Πάντως νομίζω ότι σε κάποιες περιπτώσεις το να σβήσεις το μοτέρ το βοηθάει περισσότερο παρά το ταλαιπωρεί.

Αλλά αυτές είναι σπάνιες. φυσικά ο γενικός κανόνας είναι να το έχεις να τρέχει.

johnpan
14/06/2005, 12:35
Ωραία, τα βρήκαμε !! Τώρα πιάστε από μια :beer: :beer: :beer: :beer: και ελάτε να κουλάρουμε, είναι και μεσημέρι!!

OldMan
14/06/2005, 12:53
:eek: :eek: :eek:

Ρε σεις, πως μου ξέφυγε αυτό το thread ???

Μιλάμε για ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥΣ εδώ μέσα !!!

Υ.Γ.

Και συ ρε ΜΗΔΕΝΙΣΤΗ Sniper, γιατί τα ισοπεδώνεις όλα ???

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

sniper
14/06/2005, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:eek: :eek: :eek:

Ρε σεις, πως μου ξέφυγε αυτό το thread ???

Μιλάμε για ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥΣ εδώ μέσα !!!

Υ.Γ.

Και συ ρε ΜΗΔΕΝΙΣΤΗ Sniper, γιατί τα ισοπεδώνεις όλα ???

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Η απάντηση στην απορία σου είναι πολύ απλή.....

Αν τα ισοπεδώσεις όλα, τότε είναι πιο εύκολα να δημιουργήσεις κάτι αντι να κάνουμε μερεμέτια :lol:

OldMan
14/06/2005, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Η απάντηση στην απορία σου είναι πολύ απλή.....

Αν τα ισοπεδώσεις όλα, τότε είναι πιο εύκολα να δημιουργήσεις κάτι αντι να κάνουμε μερεμέτια :lol:

:beer: :beer: :beer:

By the way, και λόγω της ιδιότητάς σου σαν Διαχειριστή, αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να γίνεται spam σε "ορισμένους" και σε "συγκεκριμένα" forums μόνο.

:lol: :sad: :lol:

Υ.Γ.

Δεν είναι εντελώς πλάκα, γιατί πολλές φορές εξηγήσεις και συμβουλές που "ντύνονται" με Επιστημονικά ορθή σοβαροφάνεια (κι ας βρισκόμαστε ουσιαστικά σε "τρικυμία εν κρανίω"), μπορεί να αποβούν ΠΟΛΥ επικίνδυνες !!!

sniper
14/06/2005, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:beer: :beer: :beer:

By the way, και λόγω της ιδιότητάς σου σαν Διαχειριστή, αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να γίνεται spam σε "ορισμένους" και σε "συγκεκριμένα" forums μόνο.

:lol: :sad: :lol:

Υ.Γ.

Δεν είναι εντελώς πλάκα, γιατί πολλές φορές εξηγήσεις και συμβουλές που "ντύνονται" με Επιστημονικά ορθή σοβαροφάνεια (κι ας βρισκόμαστε ουσιαστικά σε "τρικυμία εν κρανίω"), μπορεί να αποβούν ΠΟΛΥ επικίνδυνες !!!

Προφανώς εννοείς BAN....

Το να δίνεις συμβουλές και όταν μάλιστα αφορούν κάτι πολύ ευαίσθητο όπως η μηχανή είναι κάτι που απαιτεί σύνεση και γνώση. Πολλές φορές λόγω αμάθειας, ημιμάθειας αλλά και του νεαρού της ηλικίας (το γνωστό "τα ξέρω όλα") δίνονται λύσεις και συμβουλές που είναι από αστείες έως εξωφρενικές αλλά όλοι μας μπορούμε να συμβάλλουμε και να υποδείξουμε τελικά το σωστό.

:smokin:

sonic22
14/06/2005, 13:56
se oti afora tus gnostus gnostus...

aneferete kapios apo tus dio se emena kai se auta pu postarw??

na min ta pernw adika mesimeriatika exoume faei kai exoume varinei kapos...

tha mas erthei kai kamia anadromi me auta pu akume...

:sun:

OldMan
14/06/2005, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Προφανώς εννοείς BAN....

:nono: :nono: :nono:

Το BAN δεν το βρίσκω Polliticaly Correct !!!

Εννοούσα να μην σβύνονται τα μηνύματα (ούτε φυσικά να μπλοκάρεται η είσοδος στους ίδιους...) αλλά να διαχέονται - διαμοιράζονται σε άλλα forums, όπως πχ Μοτοσυκλέτα > Μοντέλα > Africa Twin


:wave2: :beer: :wave2:

wrenchfzr
14/06/2005, 21:57
τα αεροψυκτα δεν εχουν οργανο γιατι δεν το χρειαζονται.αν σου ανεβαζει το ρελαντι οταν ζεστενεται ειναι γιατι το μειγμα του καρμπυρατερ ειναι φτωχο,αν το εμπλουτισεις λιγο τοτε θε κρατα ρελαντι κρυο και δεν θα ανεβαζει ρελαντι οταν ζεσταινεται.ο κινιτηρας ψυχεται απο το λαδι που βρισκεται μεσα του.οσο εχει λαδι μη το φοβασαι

sonic22
14/06/2005, 22:52
dld file klidi (wrench) tou les na rithmisei carbirater...:look:

you are entering a world of pain!!! :evil: :evil: :evil: :evil:

enjoy!! :lol: :lol: :lol: :wacko: