PDA

View Full Version : Χειρισμός Gps



mzac
19/03/2010, 07:29
Μένει κανείς Ηλιούπολη ή κοντά, που να ξέρει να μου δείξει κάποια βασικά πράγματα πώς δουλεύει αυτό το μηχάνημα του διαβόλου?
Εφτασε στα χέρια μου χωρίς Manual και μόνος μου δεν βγάζω άκρη!!! :confused: :confused: :confused: :confused:

KostasA
19/03/2010, 07:32
θα μπορούσες να κατεβάσεις το μάνουαλ, βάση του μοντέλου, απο το ίντερνετ ή ακόμα να το ζητήσεις απο την εταιρεία κατασκευής του.

mzac
19/03/2010, 07:37
Κινέζικο είναι... τι να ψάξω?
Ουτε μάρκα δεν γράφει πάνω του.:smilea:

Nik0s
19/03/2010, 07:38
Πήγαινε μια βόλτα από τα κινέζικα στοκατζίδικα.... :D

TROOPER
19/03/2010, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mzac
Μένει κανείς Ηλιούπολη ή κοντά, που να ξέρει να μου δείξει κάποια βασικά πράγματα πώς δουλεύει αυτό το μηχάνημα του διαβόλου?
Εφτασε στα χέρια μου χωρίς Manual και μόνος μου δεν βγάζω άκρη!!! :confused: :confused: :confused: :confused:

δικος μου ειναι αυτος :lol:

:lol: :lol: :lol:

mzac
19/03/2010, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Πήγαινε μια βόλτα από τα κινέζικα στοκατζίδικα.... :D

Δεν το αγόρασα ρε σειρά:nono:
Κάποιος φίλος το είχε αχρησιμοποίητο και προσφέρθηκε να βοηθήσει....
Μέχρι τώρα σε όλα τα ταξίδια μου δεν είχα κάτι τέτοιο.

ermiss
19/03/2010, 11:04
Άνοιξε το....
Ανοίγει???

Αγγλικό ή ελληνικό μενού έχει?

Δορυφόρο πιάνει??

Την οδό που είσαι την δείχνει κανονικά???

Για δες χάρτη Αττική οδό έχει???


Αν δεν παίζει κάτι απο α παραπάνω, απλά μην ασχολείσαι? θέλει κανά αλάνι να σου περάσει μέσα χάρτες κλπ, πιο λίγα θα σου κοστίσει ένα καινούριο φτηνό ή ένα μεταχειρισμένο απο αγγελία...

Vstrommer71
19/03/2010, 11:05
Θα βοηθουσε να μας πεις ΠΟΙΟ GPS εχεις!
Αλλιως πως να μαντεψουμε?

drspeed
19/03/2010, 11:44
Ρίξε μία φωτογραφία μπάς και βγάλουμε άκρη.
Όταν το ανοίγεις ποιο πρόγραμμα έχει? Αν έχει το destinator ή το iGo τότε είσαι τυχερός και έχουν πολύ καλούς χάρτες.
Αν είναι κανένα MIO και πάλι τυχερός είσαι γιατί παίρνει τους παραπάνω χάρτες εύκολα.
Μία φωτογραφία εν λειτουργία την ώρα που ανοίγει το πρόγραμμα θα ήταν ότι καλύτερο.

mzac
19/03/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Άνοιξε το....
Ανοίγει???

Αγγλικό ή ελληνικό μενού έχει?

Δορυφόρο πιάνει??

Την οδό που είσαι την δείχνει κανονικά???

Για δες χάρτη Αττική οδό έχει???


Αν δεν παίζει κάτι απο α παραπάνω, απλά μην ασχολείσαι? θέλει κανά αλάνι να σου περάσει μέσα χάρτες κλπ, πιο λίγα θα σου κοστίσει ένα καινούριο φτηνό ή ένα μεταχειρισμένο απο αγγελία...

Ναι ρε συ ανοίγει και κατάφερα να κάνω κάποια πράγματα όπως να βάλω κάποιες διαδρομές, αλλά θέλω να μου δείξει κάποιος λίγο στην πράξη πώς να το λειτουργώ.
Να το συνδέσω με το συνδέσω με το BT αν γίνεται και με το τηλέφωνο κλπ.
Εχει φαίνεται πολλά μπλιμπλίκια
Εχει αγγλικο και Ελληνικο μενού (οχι καλά μεταφρασμένο και οχι ολο)
Εχει φορτωμένο χάρτη Ελλάδας και Ευρώπης (Κάποιες χώρες)

mzac
19/03/2010, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Θα βοηθουσε να μας πεις ΠΟΙΟ GPS εχεις!
Αλλιως πως να μαντεψουμε?

Είπα ότι δεν γράφει πάνω του τίποτα εκτός και αν το λέει κάπου μέσα στο λογισμικό του...:confused:

mzac
19/03/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Ρίξε μία φωτογραφία μπάς και βγάλουμε άκρη.
Όταν το ανοίγεις ποιο πρόγραμμα έχει? Αν έχει το destinator ή το iGo τότε είσαι τυχερός και έχουν πολύ καλούς χάρτες.
Αν είναι κανένα MIO και πάλι τυχερός είσαι γιατί παίρνει τους παραπάνω χάρτες εύκολα.
Μία φωτογραφία εν λειτουργία την ώρα που ανοίγει το πρόγραμμα θα ήταν ότι καλύτερο.

Εχει iGo χάρτες φορτωμένους


192649

mzac
19/03/2010, 12:05
Οθόνη φορτώματος χαρτών.


192650

mzac
19/03/2010, 12:05
Πρώτη οθόνη GPS


192651

drspeed
19/03/2010, 12:28
Εδώ είναι το Ελληνικό manual του προγράμματος.Καλά ταξίδια


http://rapidshare.com/files/204358894/iGO8_UserManual_Greek-odytsak.rar

mzac
19/03/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Εδώ είναι το Ελληνικό manual του προγράμματος.Καλά ταξίδια


http://rapidshare.com/files/204358894/iGO8_UserManual_Greek-odytsak.rar

Το κατέβασα και ελπίζω να καταφέρω να το διαβάσω γιατι μου το εμφανίζει με αλαμπουρνέζικους χαρακτήρες, μάλλον εχω θέμα με την γραμματοσειρά...
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως φίλε μου.:beer:

drspeed
19/03/2010, 14:20
Εμένα μία χαρά μου ανοίγει.
Η γραμματοσειρά στα PDF δεν παίζει κανένα ρόλο.Κάτι άλλο έχει γίνει.
Ξανακατέβασέ το και θέλει να το κάνεις extract με το win rar σε windows και με το ενσωματωμένο RAR expander αν έχεις MAC

mzac
19/03/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Εμένα μία χαρά μου ανοίγει.
Η γραμματοσειρά στα PDF δεν παίζει κανένα ρόλο.Κάτι άλλο έχει γίνει.
Ξανακατέβασέ το και θέλει να το κάνεις extract με το win rar σε windows και με το ενσωματωμένο RAR expander αν έχεις MAC

Τα ιδια χάλια πάλι. Μήπως να μου το εστελνες με mail σε κάποια αλλη μορφή?
m.zacharias@tellas.gr

drspeed
19/03/2010, 14:48
Σου το έστειλα ανοιγμένο.Ελπίζω έτσι να σου δουλέψει.Θα προσπαθήσω να το κάνω και word μπάς και μπορέσεις να βγάλεις άκρη αλλά δεν θα έχει εικόνες

mzac
19/03/2010, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Σου το έστειλα ανοιγμένο.Ελπίζω έτσι να σου δουλέψει.Θα προσπαθήσω να το κάνω και word μπάς και μπορέσεις να βγάλεις άκρη αλλά δεν θα έχει εικόνες

Αυτό που μου έστειλες ειναι ΟΚ αρχηγέ μου.:smilea: :smilea:

Σε υπερευχαριστώ για την υπομονή, και τον χρόνο σου.

Χρωστάω μπύρες όποτε γουστάρεις:beer: :beer: :beer:

drspeed
19/03/2010, 14:59
Ελπίζω να τα πούμε σε καμία εκδρομή!!!;)

mzac
19/03/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δικος μου ειναι αυτος :lol:

:lol: :lol: :lol:

Ευτυχώς που υπάρχουν τύποι σαν τον drspeed που μας βοηθάνε τους Ασχετους:beer: :beer:

drspeed
19/03/2010, 15:14
Και να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα.Ποιο BMW έχεις???
Ψήνομαι του χρόνου να πάρω το K1200S.
Ξέρεις αν αξίζει ή θα μου βγουν παραπάνω τα συνεργεία από την αγορά???

mzac
19/03/2010, 15:42
Είχα κατα καιρούς ενα VFR για 5 χρόνια, μετά Transalp 400 εισαγωγής για εισαγωγή στα ON-OFF, μετά Transalp 650 για 2 χρόνια και τώρα R1200RT του 07.
Η γενική αίσθηση ειναι μοναδική, η ποιότητα αντίστοιχη των προσδοκιών, με τα Service dont worry αν το αποφασίσεις πες μου και θα σου στείλω pm τι άκρες υπάρχουν.:smilea:
Εμπειρία απο μακρυνό ταξίδι μαζί της δεν εχω ακόμα μιάς και η πιο μακρυνή βόλτα ήταν μέχρι Γαλαξείδι αλλά ελπίζω να έχω άποψη και ελπίζω θετική μετά το ταξίδι σε 20 ημέρες στην Τυνησία 3.700χμ on bike.
Για την συγκεκριμένη μηχανή πάντως που θέλεις έχω ακούσει καλά σχόλια απο φίλους που την είχαν και μπορείς να δείς απόψεις τους στο αντίστοιχο forum.
Go for it:beer: :beer:

drspeed
19/03/2010, 16:01
Ευχαριστώ.Θα το κοιτάξω και Οκτώβρη βούρ για Γερμανία και επιστροφή με την μεγάλη κυρία.