PDA

View Full Version : Αγοράκι 13 μηνών πέθανε λόγω έλλειψης παιδιάτρου



iosif
19/03/2010, 09:25
Αγοράκι 13 μηνών πέθανε λόγω έλλειψης παιδιάτρου
Σοκ έχει προκαλέσει η είδηση θανάτου αγοριού 13 μηνών που άφησε την τελευταία του πνοή ύστερα από Γολγοθά αναζήτησης κρεβατιού και γιατρού σε παιδιατρική κλινική.

Το αγοράκι άφησε την τελευταία του πνοή στο ''Ιπποκράτειο'' νοσοκομείο Θεσσαλονίκης ύστερα από την αναζήτηση σε τέσσερα νοσοκομεία για μία ολόκληρη εβδομάδα! Από την Κοζάνη, στην Πτολεμαΐδα, από εκεί στη Βέροια, μετά στο νοσοκομείο Ειδικών Παθήσεων της Θεσσαλονίκης και τέλος στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης.

Η περιπέτεια του παιδιού ξεκίνησε την προηγούμενη εβδομάδα, όταν διακομίστηκε στο νοσοκομείο Κοζάνης με συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. Εκεί όμως η παιδιατρική κλινική είναι κλειστή από το περασμένο φθινόπωρο λόγω έλλειψης γιατρών. πηγή:Newsit.gr


Από την Κοζάνη το παιδί διακομίστηκε στην Πτολεμαΐδα, όπου δεν υπήρχε ελεύθερο κρεβάτι. Στη συνέχεια διακομίστηκε στο νοσοκομείο της Βέροιας. Η κατάσταση της υγείας του άρχισε να επιδεινώνεται. Έτσι κρίθηκε απαραίτητη η νοσηλεία του σε ειδικό νοσοκομείο. Διακομίστηκε στο νοσοκομείο Ειδικών Παθήσεων της Θεσσαλονίκης.

Στις 8 Μαρτίου διακομίστηκε στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης σε κατάσταση βαρύτατου σοκ με ανύπαρκτη περιφερειακή κυκλοφορία. Ωστόσο η όλη ταλαιπωρία που είχε υποστεί, είχε ήδη προκαλέσει πολυοργανική ανεπάρκεια. Την περασμένη Τετάρτη, η ανεπάρκεια επέφερε καρδιακή ανακοπή. Παρά τις προσπάθειες των γιατρών το παιδί δεν επανήλθε.

Σαν να μην έφτανε η ταλαιπωρία του πατέρα του, στο νεκροτομείο έγινε λάθος στο όνομα του παιδιού. Γι' αυτό αναγκάστηκαν να καλέσουν τον πατέρα να το αναγνωρίσει. Αυτή ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε την οργή του ταλαιπωρημένου πατέρα ο οποίος επιτέθηκε και έρισε τους νοσηλευτές



τους τσακιζεις τα πρεκια? τους πεθαινεις στο ξύλο? οχι

χθες το βραδυ, ο κυβερνητικος βουλευτης του νομου (βλατης) συνδιασκεδαζε σε μπαρακι ενω ηταν ηδη γνωστο και συζητιοταν ευρυτατα το περιστατικο. οι ραγιαδες τον κερναγαν ποτα και χαζογέλαγαν μαζι του......

vangelis 64
19/03/2010, 09:28
:a35:

nobody
19/03/2010, 09:31
κουραγιο στους ταλαιπωρημενους γονεις και καλη δυναμη ευχομαι

ego_o_idios
19/03/2010, 09:33
signomi tora na leme to konto mas ke to makri mas gia mia tetia periptosi den ine oti kalitero

ala apo oti ksero idika gia pedia an ti8ete provlima metaferonte ke me elikoptero pantou an xriasti
ke to pedaki afto sigoura ixe provlima kardias gia afto ke pe8ane ena emfragma xtipai panta sto stomaxi me emetous ke ta sinafi gia afto i asxetoi giatri anti na tou paroun ema tou dinoun farmaka gia tin gkastrenteritida

sigoura egine la8os ektimisi tis pa8isis
krima

Εχετλαίος
19/03/2010, 09:35
:sad:

Cpt. Haddock
19/03/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
[...]χθες το βραδυ, ο κυβερνητικος βουλευτης του νομου (βλατης) συνδιασκεδαζε σε μπαρακι ενω ηταν ηδη γνωστο και συζητιοταν ευρυτατα το περιστατικο. οι ραγιαδες τον κερναγαν ποτα και χαζογέλαγαν μαζι του......

θυμηθείτε και τον "αρμόδιο" υπουργο που διασκέδαζε ενα βραδυ του Δεκεμβρίου. Ξαναβγήκε βουλευτής :wave2:

iosif
19/03/2010, 09:38
η παιδιατρικη κοζανης ουσιαστικα εχει κλεισει απο τον σεπτεμβρη με στασεις εργασιας των γιατρων οι οποιοι προειδοποιουσαν απο το 2005

αλλα οι βουλευτες των νομων κανουν επερωτησεις τύπου:Γιάννης Βλατής: Eρώτηση με θέμα το πρόγραμμα ανακαίνισης των πρακτορείων ΠΡΟ-ΠΟ από τον ΟΠΑΠ http://www.kozan.gr/
εν μεσω οικονομικης καταιγιδας και τετοιων περιστατικων

granazi
19/03/2010, 09:38
:sad:

koulis19
19/03/2010, 09:46
Ε.Σ.Υ.Απλα δεν εχουμε.Ελεος.Τι να πεις στους γονεις?Ε?Μονο μισος μπορει να τους προκαλεσει καθε κουβεντα τους.Και σε εμας οργη.Γιατι μπορει αυριο να ειναι καποιος συγγενης μας.

950dim
19/03/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
...ke to pedaki afto sigoura ixe provlima kardias gia afto ke pe8ane ena emfragma xtipai panta sto stomaxi me emetous ke ta sinafi gia afto i asxetoi giatri anti na tou paroun ema tou dinoun farmaka gia tin gkastrenteritida

sigoura egine la8os ektimisi tis pa8isis
krima

Μαλακια...κι εσυ να μη σηκωνεις το τηλεφωνο!!!
:confused:

notakos600
19/03/2010, 10:12
Αν ήμουν εγώ ο πατέρας θα το είχα βάλει στο αμάξι και σε 5 ώρες θα ήμουν στο Παίδων της Αθήνας, αν ήμουν όμως...
Κρίμα το παιδάκι, όσο για το μπουρδέλ@ κράτος το ξέρω από την καλή και από την ανάποδη.

sonik
19/03/2010, 10:19
Και μετα αν ο πατέρας αρχιζει να "καθαριζει" κόσμο, θα ειναι ο ΚΑΚΟΣ.....:a023:

ego_o_idios
19/03/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Μαλακια...κι εσυ να μη σηκωνεις το τηλεφωνο!!!
:confused:

a katalava 8eloume na poume pos fteei to kratos pou den ipostirizi tin igia ke tous giatrous ke oti an oi giatroi ta pernane kalitera ke ixan ke ksan8ies minares gia nosileftries den 8a ipirxan afta ta provlimata ke afisane to pedaki na pe8ani gia na diksoune oti den ftene aftoi ala to kratos....

a tora mpika

ne signomi exis dikio

ali fora 8a skeftome protou miliso

nobody
19/03/2010, 11:02
προτεινω να μην προχωραμε σε βεβιασμενα συμπερασματα,ειδικα οταν δεν γνωριζουμε λεπτομερειες

για παραδειγμα,μιλατε για εμφραγμα σε 13 μηνων αγορακι??οτι ειχε καρδιολογικο προβλημα??μην γενικευουμε και μην λεμε οτιδηποτε αν δεν ειμαστε σιγουροι

εγω διαβασα εδω μεσα στο πρωτο ποστ για συμπτωματολογια γαστρεντεριτιδας,οχι για κατι αλλο

ego_o_idios
19/03/2010, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
προτεινω να μην προχωραμε σε βεβιασμενα συμπερασματα,ειδικα οταν δεν γνωριζουμε λεπτομερειες

για παραδειγμα,μιλατε για εμφραγμα σε 13 μηνων αγορακι??οτι ειχε καρδιολογικο προβλημα??μην γενικευουμε και μην λεμε οτιδηποτε αν δεν ειμαστε σιγουροι

εγω διαβασα εδω μεσα στο πρωτο ποστ για συμπτωματολογια γαστρεντεριτιδας,οχι για κατι αλλο

ti simasia exi to ilikiako?
exoun pe8ani stin gena pedakia me provlimata kardias
ke file mou to leei oti nekro8ikan ta organa tou afto aftomatos simeni kikloforiako provlima kaki ematosi ka8os ke oksigono sta organa
episis oson xrono ke na ise den pe8enis apo gkastreteritida an den ine varias morfis se simio na tripisoun entera
ala i leptomeria oti ta organatou parelisan parapempi se kikloforiako provlima
profanos ke kati ksero ke milao
opos exo peristatiko filou me emfragma pou ton ixan me zandark gia to stomaxi eno ixe ontos kardiako provlima ke eftixos ton pigame se alo nosokomio ke ton glitosame

pote den mporis na kseris akrivos ala gia na pa8i tetia zimia to pedi ixe kati sovarotero apo gkastreteritida ke min kolas se ilikies afta ine akira

Operater
19/03/2010, 14:08
παίδες, το πρωί άκουσα ότι το παιδάκι
πέθανε από αφειδάτωση. Δεν του χορηγήσαν ορό στη Βέροια,
ενώ έβλεπαν ότι ήταν αφυδατωμένο.

granazi
19/03/2010, 14:21
εφυγε ενα αγγελουδι αδικα αυτο εχει σημασια. οτι και να λεμε εμεις, σωστο η λαθος, το πονο των γονιων του δεν τον εχουμε.
προσωπικα κ για την ιστορια πιστευω οτι ειναι καθαρα λαθος εκτιμηση κ αντιμετωπιση του περιστατικου εξ αρχης.
δεν λεω αλλα. δεν ξερω τι ακριβως εγινε, ΔΕΝ πιστευω ευκολα τα καναλια. να πεσουν κεφαλια μηπως και δεν ξαναγινει ποτε, ειτε σε παιδι ειτε σε ενηλικα.
κουραγιο στους γονεις.

Operater
19/03/2010, 14:30
....και όχι μόνο αυτό!

Έκαναν το λάθος, να μην βάλουν το σωστό ταμπελάκι στο μωρό,
ούτως ώστε να το αναγνωρίσουν...

που ζούμε γαμώ με τους παλιάνθρωπους...

byron
19/03/2010, 14:32
Ούτε να φτύσεις δεν αξίζει....

nobody
19/03/2010, 14:38
θα συμφωνησω πως τωρα πια ειναι αργα και δεν εχει μαλλον και τοσο πολυ σημασια

για το ταμπελακι,αυτο πια κι αν ειναι,το κερασακι στην τουρτα!

το συστημα μπαζει απο παντου,ειναι γνωστο σε ολους,τετοια περιστατικα το αναδεικνυουν απλως

απλα,μια επισημανση στον φιλο πριν,η νεκρωση οργανων δεν σημαινει οτι προυπηρχε ντε και καλα κυκλοφορικο προβλημα,ανετα θα μπορουσε να προκληθει ως αποτελεσμα κατι αλλου και οχι να αποτελει την αιτια


η ηλικια παιζει τεραστιο ρολο.απο γαστρεντεριτιδα δεν πας,σε νορμαλ συνθηκες,ενους δηλαδη κατα τα αλλα υγιους ενηλικα.

σε ενα ουσιαστικα βρεφος τοσο μικρο,οι πολλαπλες αφυδατωσεις με εμετους και διαρροιες λογω γαστρεντεριτιδας,αν θεωρησουμε τελικα οτι γιαυτο μιλαμε,ανετα προκαλουν ηλεκτρολυτικες διαταρχες και πολυ σοβαρα επομενως προβληματα και σε αλλα συστηματα.αλλες εφεδρειες εχω εγω και αλλες για παραδειγμα ενας 95+ με χιλια μυρια προβληματα απο πισω.ενδεικτικα μονο το αναφερω.μην προδικαζουμε ξαναλεω,τι ακριβως εχει συμβει δεν το ξερω ουτε εγω ουτε καποιος αλλος επειδη διαβασε μονο ενα αρθρο καπου..

drspeed
19/03/2010, 14:39
Η καρδιακή ανακοπή(καμία σχέση με έμφραγμα) που λένε ήταν ακόλουθο της αφυδάτωσης και της πολυ-οργανικής ανεπάρκειας που οδήγησαν σε πνευμονική εμβολή.
Στο Νοσοκομείο Κοζάνης δεν λειτουργεί η παιδιατρική κλινική γιατί δεν υπάρχει παιδίατρος από τον Νοέμβρη καθώς κανείς δεν φρόντισε να αντικατασταθούν έγκαιρα αυτοί που πήραν σύνταξη και αυτοί που παραιτήθηκαν.
Εκεί δεν μπορούσανε να βάλουνε καθετήρα για χορήγηση υγρών καθώς αυτό στα παιδιά και ιδιαίτερα σε τόσο μικρά δεν είναι καθόλου εύκολο και απαιτεί τις εξειδικευμένες γνώσεις ενός παιδιάτρου.Δυστυχώς η "βόλτα" που ξεκίνησε μετά είναι ότι χειρότερο καθώς πηγαίνανε από μη εξειδικευμένο σε μη εξειδικευμένο νοσοκομείο.
Ελπίζω να είναι το τελευταίο τραγικό συμβάν που ακούμε, αν και πολύ φοβάμαι ότι έτσι όπως διαμορφώνεται η κατάσταση σε λίγο τέτοια θα ακούμε κάθε μέρα, αφού σε όλα τα νοσοκομεία επικρατεί η ίδια κατάσταση, με τις ελλείψεις σε ιατρούς και υπάρχουν άδειες και κλειστές κλινικές σε όλα σχεδόν τα περιφερειακά νοσοκομεία και το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο στις παιδιατρικές κλινικές όλης της χώρας.
Εγώ θα τους κυνηγούσα μέχρι την κόλαση.

nobody
19/03/2010, 14:52
το θεμα ειναι ποιον να κυνηγησεις?

τον γιατρο που ειδε και εξετασε το περιστατικο?

τον γιατρο που παρελαβε το περιστατικο στο δευτερο νοσοκομειο?

το υπουργειο που δεν επισπευδει τις διαδικασιες για να προσληφθουν αμεσα(θαπρπε ηδη μαλλον ναχουν προσληφθει) παιδιατροι οχι μονο στο συγκεκριμενο αλλα και πολλα αλλα νοσοκομεια της περιφερειας?


τον διοικητη του νοσοκομειου που δεν πιεζει την υπουργο για να αυξηθει το ιατρικο και νοσηλευτικο προσωπικο στα νοσοκομεια και κεντρα υγειας?

τον διευθυντη της κλινικης που δεν πιεζει και αυτος με την σειρα του και δεν διαμαρτυρεται εντονως για το απαραδεκτο καθεστως των κλινικων?

τον υπαλληλο του νεκροτομειου που μπερδεψε τα ταμπελακια?

την γκαντεμια που μεσα σε ολα αυτα μπορει ανετα να αλλαξε η κλινικη εικονα και αρα να μπερδεψε τους θεραποντες?

ολους τους παραπανω?

υ.γ. κι εγω αυτο σκεφτηκα φιλε,περι συνδρομου πολλαπλης οργανικης ανεπαρκειας.αλλα εκτος και αν ξερεις κατι παραπανω δεν μπορουμε ναμαστε βεβαιοι επειδη κατι διαβασαμε σενα φορουμ

Operater
19/03/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
το θεμα ειναι ποιον να κυνηγησεις?

........

Όλους.

koulis19
19/03/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
το θεμα ειναι ποιον να κυνηγησεις?

τον γιατρο που ειδε και εξετασε το περιστατικο?

τον γιατρο που παρελαβε το περιστατικο στο δευτερο νοσοκομειο?

το υπουργειο που δεν επισπευδει τις διαδικασιες για να προσληφθουν αμεσα(θαπρπε ηδη μαλλον ναχουν προσληφθει) παιδιατροι οχι μονο στο συγκεκριμενο αλλα και πολλα αλλα νοσοκομεια της περιφερειας?


τον διοικητη του νοσοκομειου που δεν πιεζει την υπουργο για να αυξηθει το ιατρικο και νοσηλευτικο προσωπικο στα νοσοκομεια και κεντρα υγειας?

τον διευθυντη της κλινικης που δεν πιεζει και αυτος με την σειρα του και δεν διαμαρτυρεται εντονως για το απαραδεκτο καθεστως των κλινικων?

τον υπαλληλο του νεκροτομειου που μπερδεψε τα ταμπελακια?

την γκαντεμια που μεσα σε ολα αυτα μπορει ανετα να αλλαξε η κλινικη εικονα και αρα να μπερδεψε τους θεραποντες?

ολους τους παραπανω?

υ.γ. κι εγω αυτο σκεφτηκα φιλε,περι συνδρομου πολλαπλης οργανικης ανεπαρκειας.αλλα εκτος και αν ξερεις κατι παραπανω δεν μπορουμε ναμαστε βεβαιοι επειδη κατι διαβασαμε σενα φορουμ Το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι μεμονωμενο περιστατικο

drspeed
19/03/2010, 14:54
Για να το λέω κάτι παραπάνω ξέρω.
Έχει γίνει χαμός στο δικό μας νοσοκομείο και μάθαμε λεπτομέρειες από την ΜΕΘ.

Αυτό που ψάχνουν τώρα είναι τι προκάλεσε αυτά τα συμπτώματα σε πρώτη φάση και γιατί μπορεί να ήταν τόσο δύσκολη ι διάγνωση και κατά πόσο ήταν πιθανό να υπάρχει διαφορετική έκβαση.

nikos1400
20/03/2010, 00:35
Τι ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ειναι αυτο !?!?!?
:a023:
Τι ΜΠΟΥΡΔΕΛΟκατασταση ειναι αυτη ???

Ρε παιδια εμεις οι Ελληνες το'χουμε το προβλημα αυτο, ή ειναι παγκοσμιο φαινομενο ?
Γιατι δεν κοιταζουμε τα παιδια μας ??

Εχουμε καταντησει μονο ειρωνεια, τσοντα της π@υτσας και του κωλου και μεσημεριανες μπουρδελο-εκπομπες...
:a023:

Μας εχει φαει η μαλακια ??


Τι πρεπει να κανει αυτος ο πατερας ??
Τι πρεπει να κανει ??
:a023:

Ποιες προτεραιοτητες εχουνε, γ@μω τα κ@λοσπιτα τους....?
αυτοι οι π@@στηδες ???

Να φτιαξουνε περιουσια ? Ονομα ? Τι στο διαολο ?


4-5 πολεις ταξιδεψε το παιδακι και παλι χαθηκε?
που στο διαολο ζουμε ??
:a023:

glargkatzis
20/03/2010, 07:08
μπ@υρδέλο:(

dond4le
20/03/2010, 08:36
Ειμαι απο Κοζανη και Χθες που περημενα σε ενα ιατρειο μπηκε επειγον ενα αγορακι 2-3 χρονων με οξεια βρονχιτιδα και με σπασμους.

Μετα απο 45' εξετασης ο ιατρος καλεσε εκαβ και μαλλον το μετεφεραν σε ιδιωτικη (πολυεθνικη) κλινικη.

Πρωτη φορα στην ζωη μου ειδα τοση αγωνια στα ματια ενος ανθρωπου(των γονιων του).

Πρωτη φορα ευχηθηκα να το παθαινα εγω αυτο και να μην τειρανιεται ο μικρος.


Μακαρι να βρησκετε σε καλα και υπευθηνα χερια τωρα.



Και πριν 2 χρονακια που υπηρχε παιδιατρικη στο νοσοκομειο δεν γινοταν κατι το ουσιωδες.

Τις δυσκολες περιπτωσεις τις μετεφεραν στο''Μποδοσακειο'' η Βεροια.

Αυτα ειναι τα κινητρα για να υπαρξει ΥΠΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.