PDA

View Full Version : μαθηματικα στην Ηλιοφιλ



apolon10
19/03/2010, 23:20
πηγα να παρω σημερα κατι γαντια και επειδη ειναι και οι καιροι δυσκολοι και ο καταναλωτης πρεπει να ειναι ιδιαιτερα ευαισθητος, σας παραθετω κατι καινουρια μαθηματικα που εμαθα σημερα.
Ρωταω ποσο εχουν τα γαντια?
Απαντηση €46
Μα λεω βλεπω εδω οτι λεει €44.
Ναι λεει αλλα εχει μπει το νεο ΦΠΑ 21% δηλ 2% επιπλεον
Συμπερασμα. Η αυξηση δεν ειναι 2% επι της καθαρης αξιας δηλ περιπου €0,7 αλλα €2. Η στρογγυλευση ειναι προκλητικη.
Εχει και συνεχεια.
Υπήρχε και 10% εκπτωση και μου λεει η τελικη τιμη ειναι €43 από €46. Καντε την πραξη και Τα συμπερασματα δικα σας.
Οπως βλεπετε ειναι προχωρημενα μαθηματικα τα οποια εφαρμοζονται υπερ του πωλητη.
Συστηνω σε ολους τους εμπορους
1ο αν θελουν να εχουν νεες τιμες, να τις αναγραφουν σε εμφανες σημειο.
2ο να προσπαθησουν να απορροφησουν την αυξηση, καθως τα περιθωρια κερδους για αξεσουαρ made in china ειναι ηδη πολυ μεγαλα
3ο οι σωστοι λογαριασμοι φερνουν τον πελατη πισω να ξαναψωμισει, οι επιτηδευμενα λαθος οχι
Επισης καταγγελω την αυξηση του ΦΠΑ στον προστατευτικο εξοπλισμο, κατι που χρονια θελαμε να μειωθει ή και να καταργηθει.
Νομιζω μας περιμενουν δυσκολα χρονια.....

AUFGEBRACHT
19/03/2010, 23:31
Μη μου πεις ότι τα αγόρασες τελικά αντί να κάνεις επί τόπου ανστροφή...

Lioulios
19/03/2010, 23:34
Κανένας τέτοιος θα ήταν. http://www.youtube.com/watch?v=JCdUQh_2vgY

Λευκάδιος
19/03/2010, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10

Νομιζω μας περιμενουν δυσκολα χρονια..... εχουν ερθει ηδη .........

granazi
19/03/2010, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
εχουν ερθει ηδη .........
κ ποσο θα μεινουν αραγε..........:sick:

camen
19/03/2010, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
εχουν ερθει ηδη .........

Ακομα δεν εχει ερθει τιποτα δυστυχως...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

apolon10
19/03/2010, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Μη μου πεις ότι τα αγόρασες τελικά αντί να κάνεις επί τόπου ανστροφή...

επειδη θες να μαθεις και τη συνεχεια ακου λοιπον.
Λεω θα πληρωσω με καρτα (πιστωτικη).
Ααα λεει δε γινεται τοτε να σου κανω εκπτωση (την ηδη κουτσουρεμενη).
Λεω τοτε και εγω να κανω αναστροφη και να την κανω ή να πληρωσω €4 παραπανω (από τα €39 που επρεπε να πληρωσω κανονικα με σωστους υπολογισμους) και να μου μεινει ετσι η διαθεση :eyepop: μεχρι το βραδυ ωστε να αφηγηθω την ιστορια. Τη συνεχεια την ξερετε.:mad:

granazi
19/03/2010, 23:57
γτ μωρε ξεχασαμε οταν ξεκινησε η χρηση του ευρω? προιοντα των 100δρχ εγιναν 50 λεπτα η 1 ευρω. πολλοι φωναξαν τοτε να εκδοθει χαρτονομισμα 2 η κ 1 ευρω οπως στο δολαριο κ ειχαν δικιο. τα βλεπαμε κερματα χασαμε τη μπαλλα. :wave2:

koulis19
20/03/2010, 00:01
Οταν καταλαβουν οι μαγαζατορες οτι αυτοι κρεμονται απο τα αρχ..... μας μονο τοτε θα καταλαβουν και θα συνηδητοποιησουν τι εκαναν τοσα χρονια.Για εμας παλι καλα υπαρχουν αρκετα μαγαζια που μπορουμε να κανουμε αναλυση αγορας για εξοπλισμο και φυσικα με πολυ καλη εξυπηρετηση. :beer:

maron
20/03/2010, 00:07
δεν φταινε μονο αυτοι......
EBAY..........μπαινεις διαλεγεις δοκιμαζεις
και ψονιζεις απο εκει που σου παινουν τον ποπο λιγοτερο

johnnyestia
20/03/2010, 00:50
Και η τωρινή αύξηση του ΦΠΑ δεν σημαίνει 2% στην τιμή που ακούγεται παντού μη χέσω.

Έστω ότι κάτι έχει καθαρή τιμή 100 ευρώ. Με 19% ΦΠΑ κόστιζε 119 ευρώ ενώ τώρα έχει πάει 121. Η αύξηση αυτή με απλή διαίρεση υπολογίζεται 1.6% .

kerasaki
20/03/2010, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Και η τωρινή αύξηση του ΦΠΑ δεν σημαίνει 2% στην τιμή που ακούγεται παντού μη χέσω.

Έστω ότι κάτι έχει καθαρή τιμή 100 ευρώ. Με 19% ΦΠΑ κόστιζε 119 ευρώ ενώ τώρα έχει πάει 121. Η αύξηση αυτή με απλή διαίρεση υπολογίζεται 1.6% .

Αυτο που θελεις να πεις ειναι οτι ολοι υπολογιζουν το 2% επι της τελικης αξιας του προιοντος δηλαδη ΜΑΖΙ με το 19% που ηταν ο φπα.

Gandalf dr685sm
20/03/2010, 08:12
όπως είπε και ο maron... eBay...

Γάντι D-DRY Dainese εδώ είχε τιμή (προ αύξησης ΦΠΑ) 45 ευρώ... παραγγελία απο μαγαζί Πορτογαλίας (μου έκανε και εντύπωση για αυτό συγκράτησα χώρα) , κόστος μαζί με μεταφορικά 35ευρώ.

Δηλαδή στα 2/3 τιμής.

Και μην μου πεί κανείς για πληθώρα παραγγελιών , καθώς η Πορτογαλία είναι σχεδόν όμοια αγορά με την δική μας.

vaska
20/03/2010, 08:51
Ο σωστός υπολογισμός είναι
44 ? / 119% = 36,97 ? καθαρή αξια + 21% ο ΦΠΑ = 44,74 ? δλδ 44,70 .
τώρα άν ο έμπορος νομίζει ότι είσαι αναλφάβητος (μου έχει τύχει πολές φορές) απλά του λές ότι κάνει λάθος και αν συνεχίσει την μπουρδολογία τον :wave2: και την κάνεις για το επόμενο κατάστημα αφού του πεις ότι έχασε έναν πελάτη και ότι θα χάσει κι όλους όσους επηρεάζεις.
Τώρα για την απορόφηση του ΦΠΑ από τους εμπόρους, είναι μιά κουβέντα μεγάλη. Έχω κατάστημα πληροφ/κης στην Πάτρα κι επειδή το κέρδος έχει συμπιεστεί προς τα κάτω όσο δεν φαντάζεσαι στα μικρά ποσά πραγματικά ντρέπομαι να πω τόσο είναι με τον νέο ΦΠΑ. Όμως σε ποσά όπως 1500 + ΦΠΑ που διαφορά είναι 30? το λέω.
Καιρός είναι να βοηθήσουμε όλοι μας δημοσιοποιώντας τέτοιες ιστορίες να επιβιώσουν οι σωστοί επαγγελματίες και όχι οι "αλεξιπτωτιστές".

Τώρα όσο αναφορά την πληρωμή με κάρτα, οι γαμωτράπεζες στις μικρές επιχειρήσεις πάιρνουν για την χρήση πιστωτικής από 2% έως και 3,5 % αναλόγως συμφωνίας. Στα πολυκαταστήματα αυτό δεν ισχύει (μάλιστα τους δίνουν και μπόνους επειδή αναγκάζουν τον καταναλωτή με δελεαστικές άτοκες να χρησιμοποιήσει πιστωτική από την αποία αποκομίζουν από 19 % έως και 23% κέρδος. Θα ήταν πιο τίμιο από μέρους του να σου πεί ότι στην πληρωμή μετρητοίς κάνω έκπτωση τόσο % .
Αυτά.

camen
20/03/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ο σωστός υπολογισμός είναι
44 ? / 119% = 36,97 ? καθαρή αξια + 21% ο ΦΠΑ = 44,74 ? δλδ 44,70 .


Αμα εχει bmw ο ανθρωπος γινεται expert στα μαθηματικα ρε παιδι μου...
Εχει αλλον αερα με τους αριθμους:smokin:

Nik0s
20/03/2010, 09:16
Εγώ σαν επιχειρηματίας αποφάσισα να απορροφήσω τον ΦΠΑ. Βέβαια, επειδή δουλεύουμε με μειωμένο (βιβλία γαρ), η διαφορά είναι 0,5 % και όχι 2% μιας και πήγε από το 4,5 στο 5.

Όταν άρχισαν τα μαγαζιά να παραλαμβάνουν παραγγελίες μετά τις 15/3 με τις νέες τιμές, όλοι οι πελάτες με έπαιρναν τηλέφωνο και με ρωτούσαν αν έχει γίνει κάποιο λάθος μιας και οι περισσότεροι είχαν κάνει ανατίμηση προς τα πάνω...

:rolleyes:

el_hymador
20/03/2010, 10:35
Εγω θα δωσω το κατι παραπανω αλλα μονο αν η ελληνικη επιχειρηση μου το επιστρεφει εμμεσως πλην σαφως σε υπηρεσιες/εξυπηρετηση/αξιοπιστια...απλα και θεμελιωδη πραγματα δηλαδη, για να εισαι ευχαριστημενος απο την συναλλαγη και να μην αισθανεσαι λαλακας...

θα πρεπει να καταλαβουν οτι οι εποχες της κοροϊδιας, τις κερδοσκοπιας και τις αθλιας εξυπηρετησης εχουν περασει ανεπιστρεπτι...σε μερικα μαγαζια αισθανοσουν οτι επρεπες να ζητησεις συγνωμη που τους ενοχλεις με τη παρουσια σου!!

δεν πειραζει...θα επιβιωσουν οι σωστοι και εντιμοι επιχειρηματιες...οι υπολοιποι το πουλο, καιρος ηταν :wave2:

apolon10
20/03/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ο σωστός υπολογισμός είναι
44 ? / 119% = 36,97 ? καθαρή αξια + 21% ο ΦΠΑ = 44,74 ? δλδ 44,70 .
τώρα άν ο έμπορος νομίζει ότι είσαι αναλφάβητος (μου έχει τύχει πολές φορές) απλά του λές ότι κάνει λάθος και αν συνεχίσει την μπουρδολογία τον :wave2: και την κάνεις για το επόμενο κατάστημα αφού του πεις ότι έχασε έναν πελάτη και ότι θα χάσει κι όλους όσους επηρεάζεις.
Τώρα για την απορόφηση του ΦΠΑ από τους εμπόρους, είναι μιά κουβέντα μεγάλη. Έχω κατάστημα πληροφ/κης στην Πάτρα κι επειδή το κέρδος έχει συμπιεστεί προς τα κάτω όσο δεν φαντάζεσαι στα μικρά ποσά πραγματικά ντρέπομαι να πω τόσο είναι με τον νέο ΦΠΑ. Όμως σε ποσά όπως 1500 + ΦΠΑ που διαφορά είναι 30? το λέω.
Καιρός είναι να βοηθήσουμε όλοι μας δημοσιοποιώντας τέτοιες ιστορίες να επιβιώσουν οι σωστοί επαγγελματίες και όχι οι "αλεξιπτωτιστές".

Τώρα όσο αναφορά την πληρωμή με κάρτα, οι γαμωτράπεζες στις μικρές επιχειρήσεις πάιρνουν για την χρήση πιστωτικής από 2% έως και 3,5 % αναλόγως συμφωνίας. Στα πολυκαταστήματα αυτό δεν ισχύει (μάλιστα τους δίνουν και μπόνους επειδή αναγκάζουν τον καταναλωτή με δελεαστικές άτοκες να χρησιμοποιήσει πιστωτική από την αποία αποκομίζουν από 19 % έως και 23% κέρδος. Θα ήταν πιο τίμιο από μέρους του να σου πεί ότι στην πληρωμή μετρητοίς κάνω έκπτωση τόσο % .
Αυτά.

Ακριβως, η επιβαρυνση με καρτα θα ηταν €1, οχι ακυρωνω την εκπτωση (€3). Τετοιες χονδρικες συμπεριφορες ενοχλουν.
Eπίσης αυτή η πρακτική < Ή εκπτωση ή πληρωμη με καρτα....> ειναι σπανια και πρεπει να εκλειψει τελειως. Η καρτα υπαρχει για να διευκολυνει τις συναλλαγες. Αν δεν γινει συναλλαγη κ. εμπορα δε θα γινει και εισπραξη.

DimChios
20/03/2010, 11:14
:(

Operater
20/03/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
Ακριβως, η επιβαρυνση με καρτα θα ηταν €1, οχι ακυρωνω την εκπτωση (€3). Τετοιες χονδρικες συμπεριφορες ενοχλουν.
Eπίσης αυτή η πρακτική < Ή εκπτωση ή πληρωμη με καρτα....> ειναι σπανια και πρεπει να εκλειψει τελειως. Η καρτα υπαρχει για να διευκολυνει τις συναλλαγες. Αν δεν γινει συναλλαγη κ. εμπορα δε θα γινει και εισπραξη.

E ναι, επιτέλους πρέπει να το καταλάβουν. Ότι τους πληρώνουμε με καρτα, το εισπράττουν!
Μεταχρονολογημένα, αλλά δεν έχει καμμία σημασία!

Operater
20/03/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Εγώ σαν επιχειρηματίας αποφάσισα να απορροφήσω τον ΦΠΑ. Βέβαια, επειδή δουλεύουμε με μειωμένο (βιβλία γαρ), η διαφορά είναι 0,5 % και όχι 2% μιας και πήγε από το 4,5 στο 5.

Όταν άρχισαν τα μαγαζιά να παραλαμβάνουν παραγγελίες μετά τις 15/3 με τις νέες τιμές, όλοι οι πελάτες με έπαιρναν τηλέφωνο και με ρωτούσαν αν έχει γίνει κάποιο λάθος μιας και οι περισσότεροι είχαν κάνει ανατίμηση προς τα πάνω...

:rolleyes:

σε έχει και στη λίστα του ο SKAI?

koulis19
20/03/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
σε έχει και στη λίστα του ο SKAI? Το star εννοεις.!!!!!!!!

nihristo
20/03/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Εγω θα δωσω το κατι παραπανω αλλα μονο αν η ελληνικη επιχειρηση μου το επιστρεφει εμμεσως πλην σαφως σε υπηρεσιες/εξυπηρετηση/αξιοπιστια...απλα και θεμελιωδη πραγματα δηλαδη, για να εισαι ευχαριστημενος απο την συναλλαγη και να μην αισθανεσαι λαλακας...




+599

vaska
20/03/2010, 12:14
Το θέμα με τις κάρτες παίρνει συζήτηση μπόλικη. Θα μου πεις αφού αποφάσισες να πουλας και με αυτόν τον τρόπο πρέπει να υποστείς και τις συνέπειες. Για παράδειγμα πουλάω ένα laptop της toshiba η οποία έχει τιμή "μαρκέ" δλδ στο site της αναρτά τις τελικές τιμές των προοιόντων της, προς 1000 ? τελικη τιμη. Το κέρδος που καθορίζει η μαμά toshiba είναι 6% δηλ από την πώληση αυτή έμειναν στο μαγαζί (που δαπανησε και 2 - 3 ώρες για να σετάρει το μηχάνημα έτσι ώστα ο πελάτης να μη χρειαστεί να κάνει κάτι που ίσως δεν το ξέρει), 46,78? μείον τα μεταφορικά 3? = 43,78 μειον το δωράκι στον πελάτη (usb stick ή mouse) = 38? από αυτά βγάλτε και το νταβατζιλίκι της όποιας τράπεζας, την εφορία και δείτε τελικά τι μένει στο μαγαζί. Εγώ το θεωρώ απολύτως έντιμο να πώ στον πελάτη μου μια extra έκπωση αν με πληρώσει μετρητά. Ευχαριστώ για την κατανόηση, θ' αλλάξω δουλειά το σκέφτομαι.....

Operater
20/03/2010, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Το star εννοεις.!!!!!!!!

επιμένω! :lol:

ο ΣΚΑΪ τις έχει! (http://www.skai.gr/articles/news/greece/ΣτοΣΚΑΪgrόλεςοιεπιχειρήσειςπουθααπορροφήσουντοΦΠΑ/)

για το star δεν ξέρω!
πάντως μπράβο τους!

vaska
20/03/2010, 13:25
Άλλο κλασικό κόλπο είναι να κάνεις αλλαγή τιμών (προς τα πάνω) πρίν την αλλαγή του ΦΠΑ και μετά να δηλώσεις ότι αποροφάς την αύξηση του ΦΠΑ. Το κάνει πολύς κόσμος ειδικά στις εκπτώσεις.

Άσχετο. Τί έγινε ρε Operater, μείναμε πίσω δεν πήγαμε καμία εκδρομούλα και σεργιανίζουμε και οι δυό μας στο MOTO?

Operater
20/03/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
....
Άσχετο. Τί έγινε ρε Operater, μείναμε πίσω δεν πήγαμε καμία εκδρομούλα και σεργιανίζουμε και οι δυό μας στο MOTO?

Aσε αδερφέ...ήρθαν δύσκολοι καιροί για εκδρομές...για μενα.. :)

TheFace
20/03/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
πηγα να παρω σημερα κατι γαντια και επειδη ειναι και οι καιροι δυσκολοι και ο καταναλωτης πρεπει να ειναι ιδιαιτερα ευαισθητος, σας παραθετω κατι καινουρια μαθηματικα που εμαθα σημερα.
Ρωταω ποσο εχουν τα γαντια?
Απαντηση €46
Μα λεω βλεπω εδω οτι λεει €44.
Ναι λεει αλλα εχει μπει το νεο ΦΠΑ 21% δηλ 2% επιπλεον
Συμπερασμα. Η αυξηση δεν ειναι 2% επι της καθαρης αξιας δηλ περιπου €0,7 αλλα €2. Η στρογγυλευση ειναι προκλητικη.
Εχει και συνεχεια.
Υπήρχε και 10% εκπτωση και μου λεει η τελικη τιμη ειναι €43 από €46. Καντε την πραξη και Τα συμπερασματα δικα σας.
Οπως βλεπετε ειναι προχωρημενα μαθηματικα τα οποια εφαρμοζονται υπερ του πωλητη.
Συστηνω σε ολους τους εμπορους
1ο αν θελουν να εχουν νεες τιμες, να τις αναγραφουν σε εμφανες σημειο.
2ο να προσπαθησουν να απορροφησουν την αυξηση, καθως τα περιθωρια κερδους για αξεσουαρ made in china ειναι ηδη πολυ μεγαλα
3ο οι σωστοι λογαριασμοι φερνουν τον πελατη πισω να ξαναψωμισει, οι επιτηδευμενα λαθος οχι
Επισης καταγγελω την αυξηση του ΦΠΑ στον προστατευτικο εξοπλισμο, κατι που χρονια θελαμε να μειωθει ή και να καταργηθει.
Νομιζω μας περιμενουν δυσκολα χρονια.....

Ασε με τους συγκεκριμενους κυριους της ηλιοφυλ και τα μαθηματικα τους... πηγα προχθες να συζητησω το ενδεχομενο ανταλαγης του tdm μου, με ενα tiger και ουτε λιγο ουτε πολυ με τους αριθμους τους, μου ζητουσαν να... τους το χαρισω!!! :evil:

Zid
20/03/2010, 15:58
Εχω και εγώ μια ιστορία απο την Ηλιοφιλ...

Πριν μερικα χρόνια οταν η ηλιοφιλ στη Πέυκη ειχε το κατάστημα απέναντι απο αυτό που έχει τώρα... ειχε κάνει ενα bazaar εκπτώσεων κάτι τέτοιο.

Πέρασα απο έξω και σταμάτησα να πάρω μια ιδέα τι παίζει απο τιμές μηπως βρω κάποια ευκαιρία να ψωνίσω κανα γάντι μπότα κτλ..

Λεφτά είχα για να αγοράσω αλλα έπεσα πάνω σε ενα πωλητή που αντι να πουλάει έδιωχνε το κόσμο.. :lol:

Ο συγκεκριμένος μου είπε την απίστευτη ατάκα... ότι οταν αποφασίσω τι θέλω !!Να τον ρωτήσω για τιμή... (δεν αναγραφόντουσαν οι τιμες πάνω σε ολα ή δεν είχαν την τιμή με την έκπτωση) Στο μαγαζί μέσα ημουν μονο εγώ και αυτος... :bigcry:

Αυτά ολα μετά απο 2 ερωτησεις που του έκανα... εμ τον ζάλισα και εγώ... ηθελε να πιει καφέ στις 12 το μεσημέρι...



Απο τότε δε ξαναπήγα στην Ηλιοφίλ ..... και ουτε πρόκειται να ξαναπάω...:)

Nik0s
20/03/2010, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
σε έχει και στη λίστα του ο SKAI?

Αν και το άκουσα το θέμα, όχι δεν τους έστειλα κάτι..

tzarot
20/03/2010, 21:33
Πρίν 2 χρόνια περίπου σκεφτόμουν για Sprint 1050. Πέρασα απο Πεύκη. Ο "πωλητής" μάλλον για τον ίδιο πρέπει να μιλάμε 40+, (αυτός που βαριότανε) ήταν πραγματικά συλλεκτικός. Φυσικά και δεν αγόρασα. Τρελλός είμαι? όταν το Presales είναι έτσι σκέψου το Aftersales σκέφτηκα.

Άντε γειά...

giorgosxt
20/03/2010, 22:15
Και όμως γίνονται και αυτά.
Πήγα με ένα φίλο να κάνει τα χαρτιά στο μαγαζί για αγορά μοτο και ο πωλητής τον έδιωξε με την απίστευτη ατάκα "πέρνα το απόγευμα ή αύριο το πρωί έτσι και αλλιώς η μηχανή εδώ θα είναι δεν την πέρνει κανένας μην αγχώνεσε":uplate:
Εννοείτε Ηλιοφίλ.