PDA

View Full Version : Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ



koulis19
20/03/2010, 10:37
Ηταν η περιοδος οταν ειχα αρχισει και εγω να διαβαζω για τις πανελλαδικες εξετασεις.Τριτη λυκειου βλεπετε επρεπε να κανω τον δικο μου αγωνα για να εισαχθω σε καποιο πανεπιστημιο ωστε να αποκατασταθω και επαγγελματικα οπως μου λεγαν οι γονεις μου.Ο χρονος περνουσε διαβαζοντας χωρις καθολου ελευθερο χρονο για εμενα και πιστευοντας πως ηταν οτι πιο δυσκολο θα ειχα να αντιμετωπισω στην ζωη μου.Οι μερες και οι μηνες περνουσαν ωσπου φτανουμε στον μηνα Μαρτιο του 2008.Το αγχος μεγαλωνε οπως επισης και η κουραση.Στις μερες εκεινες ο πατερας μου μου ειπε πως θα επισκεφτει τον παθολογο εχοντας εναν ενοχλητικο πονο στον λαιμο.Σπανιο για τον πατερα μου λεω να επισκεφτει εναν γιατρο.Μετα την επισκεψη ηρθε λεγοντας μου πως θα πρεπει αμεσα να επισκεφτει ενα νοσκομειο ωστε να κανει τις απαραιτητες εξετασεις.1 βδομαδα αργοτερα μαθαινω πως ο πατερας μου=ο καλυτερος μου φιλος θα επρεπε να εισαχθει για επεμβαση στους λεμφαδενες.Επεμβαση ρουτινας οπως ειπε ο γιατρος του ωστε να του αφαιρεθει ενα λεμφωμα που δεν ηταν κατι το επικυνδυνο απλα θα πηγαινε για αναλυση.Πρωτη φορα ειδα τον πατερα μου να κλαιει,μετα την επεμβαση αφοτου με ειδε.Οσο και δυναμη να θελεις να του δωσεις εκεινες τις στιγμες δεν μπορεις να μην λυγισεις.Τα αποτελεσματα της αναλυσης ηταν καρκινος στους λεμφαδενες.Δεν ειχα ξανανιωσει μεσα μου τοσο αδυναμος ψυχολογικα.Στον ανθρωπο που μπορουσα να μιλησω για τα παντα,τον εβλεπα τωρα καθε εβδομαδα στο νοσκοκομειο να τον τρυπανε για τις χημειοθεραπειες.Η δυναμη ομως που μου εδινε ο ανθρωπος αυτος λεγοντας μου οτι στην θεση του βρισκονται ακομα και μικροτερης ηλικιας παιδια απο εμενα μου εδινε δυναμη ωστε να νιωθω μεσα μου πιο δυνατος πιστευοντας οτι ολο αυτο ειναι απλα μια σκηνη ταινιας απο την ζωη μου και οτι το εργο δεν εχει τελειωσει.8 μηνες κρατησαν οι χημειοθεραπεις με αποτελεσμα ο πατερας μου να γινει καλα και να τον εχω παλι κοντα μου.Η ημερα που ηρθε και μου ειπε οτι ολα αυτα τελειωσαν με εκανε να νιωσω μια ψυχικη γαληνη μεσα μου και να δω την ζωη απο αλλη ματια. Συγγνωμη αν σας κουρασα.Απλως θελω να πω πως υπαρχουν προβληματα που ο καθενας δεν μπορει να τα κατανοησει στην καθημερινη του ζωη.Προβληματα χειροτερα απο το ποια γκομενα παρατησε τον τυπο,προβληματα οικονομικα και προβληματα σαν αυτο του πατερα μου.Υπαρχουν χειροτερς καταστασεις που δεν μπορουμε να τις κατανοησουμε.Μπορουμε ομως να αντιληφθουμε την πραγματικη αξια της ζωης φιλοι μου.Πρεπει να χαιρομαστε την καθε στιγμη που ζουμε ακομα και με τις δυσκολιες της.Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ.Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.ΑΝ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ.Παντα χαρουμενοι και ορθιοι μαγκες. Κυριακος :beer:

TassosK
20/03/2010, 10:47
σε νιωθω φιλε... ιδια περιοδος και εχανα τη μητερα μου απο σαρκωμα στο μεσοθωρακιο.

ενα χρονο αργοτερα στο τσακ τη γλυτωσε ο πατερς μου απο καρκινο προστατη

ειναι απαισιο οταν δν μπορεις να κανεις κατι
:beer:

menos
20/03/2010, 10:49
Πολλές φορές πρέπει να έρθουμε πρόσωπο με πρόσωπο με το θάνατο, για να εκτιμήσουμε τις αληθινές αξίες της ζωής...

Φίλε μου, τα είπες όλα!!!

Οτι καν αναφέρουμε πέρα απο αυτά, είναι μόνο γραμμές σε μια μεγάλη αλήθεια....

Εύχομαι το μήνυμα σου να παραδειγματίσει πολύ κόσμο εντός και εκτός του Φόρουμ...

Να χαίρεστε πάντα!! :beer:

vaska
20/03/2010, 11:07
Φίλε μου να είσαι πάντα καλά κι εσύ και όλοι όσοι αγαπάς. Ξέρω είναι άτοπο αλλά δεν μπορώ να σου πώ κάτι άλλο.

nic mor
20/03/2010, 11:12
:beer: :beer:

Operater
20/03/2010, 12:00
νομίζω απλά, ότι η ζωή έκλεισε το μάτι και στους δυο σας...

Να'στε γεροί και οι δύο..

billanti
20/03/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
νομίζω απλά, ότι η ζωή έκλεισε το μάτι και στους δυο σας...

Να'στε γεροί και οι δύο.. :beer:

costas81
20/03/2010, 12:43
ξαφνικά όλα τα άλλα μοιάζουν μικρά και ασήμαντα!!

Akatanomastos
20/03/2010, 13:05
γιαυτο λεμε πανω απο ολα υγεια παιδια


ολα τα αλλα πραγματικα ειναι ασημαντα μπροστα σε αυτο

granazi
20/03/2010, 14:11
τελος καλο ολα καλα :sun:
:beer:

liakaros
20/03/2010, 14:44
:sun: :sun: :sun: :sun:

tai
20/03/2010, 20:23
:sun: :sun: :sun: :wave2:
να χαρείτε και οι δυο την ζωη για πολλα χρονια ακομα

TassosK
20/03/2010, 20:54
εκατσα και το σκεφτηκα.... η ζωη πραγματικα αρχιζει απο τη στιγμη που καταλαβαινεις πως θα πεθανεις (καποτε)

jimmis5
20/03/2010, 20:55
:a18: :a19: Να χαιρεσε τον Πατερα σου και εκεινος εσενα ευχομαι απο δω και εμπρος μονο καλες στιγμες να εχεις

Greg_950 S
20/03/2010, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
.................................................................................................... ..........................................
πως ο πατερας μου=ο καλυτερος μου φιλος θα ............................................................... Κυριακος :beer:

Συνάδελφε, τα είπες όλα με αυτή την φράση. :)
Αυτή είναι η ευτυχία του πατέρα σου και του έδωσε δύναμη και κουράγιο να το ξεπεράσει.

Εύχομαι να είστε πάντα μαζί "κολλητοί" και υγιείς....:beer:

Shaolin Monk
20/03/2010, 21:51
Σου ευχομαι να ειστε καλα παντα και οι δυο...:wave2:

Pardalotzatziki
21/03/2010, 12:00
:a19:

Nikker
21/03/2010, 13:04
Χαίρομαι πολύ για το αίσιο τέλος της ιστορίας σου.

sergiosm
21/03/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
ΑΝ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ.Παντα χαρουμενοι και ορθιοι μαγκες.
Κυριακος :beer:


Να το διαγράψουν; γιατί;

STICKY πρέπει να το κάνουν.


Να 'σαι
και
Να 'στε
πάντα καλά

:beer: :beer: :beer: :beer:

ego_o_idios
21/03/2010, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Ηταν η περιοδος οταν ειχα αρχισει και εγω να διαβαζω για τις πανελλαδικες εξετασεις.Τριτη λυκειου βλεπετε επρεπε να κανω τον δικο μου αγωνα για να εισαχθω σε καποιο πανεπιστημιο ωστε να αποκατασταθω και επαγγελματικα οπως μου λεγαν οι γονεις μου.Ο χρονος περνουσε διαβαζοντας χωρις καθολου ελευθερο χρονο για εμενα και πιστευοντας πως ηταν οτι πιο δυσκολο θα ειχα να αντιμετωπισω στην ζωη μου.Οι μερες και οι μηνες περνουσαν ωσπου φτανουμε στον μηνα Μαρτιο του 2008.Το αγχος μεγαλωνε οπως επισης και η κουραση.Στις μερες εκεινες ο πατερας μου μου ειπε πως θα επισκεφτει τον παθολογο εχοντας εναν ενοχλητικο πονο στον λαιμο.Σπανιο για τον πατερα μου λεω να επισκεφτει εναν γιατρο.Μετα την επισκεψη ηρθε λεγοντας μου πως θα πρεπει αμεσα να επισκεφτει ενα νοσκομειο ωστε να κανει τις απαραιτητες εξετασεις.1 βδομαδα αργοτερα μαθαινω πως ο πατερας μου=ο καλυτερος μου φιλος θα επρεπε να εισαχθει για επεμβαση στους λεμφαδενες.Επεμβαση ρουτινας οπως ειπε ο γιατρος του ωστε να του αφαιρεθει ενα λεμφωμα που δεν ηταν κατι το επικυνδυνο απλα θα πηγαινε για αναλυση.Πρωτη φορα ειδα τον πατερα μου να κλαιει,μετα την επεμβαση αφοτου με ειδε.Οσο και δυναμη να θελεις να του δωσεις εκεινες τις στιγμες δεν μπορεις να μην λυγισεις.Τα αποτελεσματα της αναλυσης ηταν καρκινος στους λεμφαδενες.Δεν ειχα ξανανιωσει μεσα μου τοσο αδυναμος ψυχολογικα.Στον ανθρωπο που μπορουσα να μιλησω για τα παντα,τον εβλεπα τωρα καθε εβδομαδα στο νοσκοκομειο να τον τρυπανε για τις χημειοθεραπειες.Η δυναμη ομως που μου εδινε ο ανθρωπος αυτος λεγοντας μου οτι στην θεση του βρισκονται ακομα και μικροτερης ηλικιας παιδια απο εμενα μου εδινε δυναμη ωστε να νιωθω μεσα μου πιο δυνατος πιστευοντας οτι ολο αυτο ειναι απλα μια σκηνη ταινιας απο την ζωη μου και οτι το εργεν
εχει τελειωσει.8 μηνες κρατησαν οι χημειοθεραπεις με αποτελεσμα ο πατερας μου να γινει καλα και να τον εχω παλι κοντα μου.Η ημερα που ηρθε και μου ειπε οτι ολα αυτα τελειωσαν με εκανε να νιωσω μια ψυχικη γαληνη μεσα μου και να δω την ζωη απο αλλη ματια. Συγγνωμη αν σας κουρασα.Απλως θελω να πω πως υπαρχουν προβληματα που ο καθενας δεν μπορει να τα κατανοησει στην καθημερινη του ζωη.Προβληματα χειροτερα απο το ποια γκομενα παρατησε τον τυπο,προβληματα οικονομικα και προβληματα σαν αυτο του πατερα μου.Υπαρχουν χειροτερς καταστασεις που δεν μπορουμε να τις κατανοησουμε.Μπορουμε ομως να αντιληφθουμε την πραγματικη αξια της ζωης φιλοι μου.Πρεπει να χαιρομαστε την καθε στιγμη που ζουμε ακομα και με τις δυσκολιες της.Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ.Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.ΑΝ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ.Παντα χαρουμενοι και ορθιοι μαγκες. Κυριακος :beer:

po re file grafis olo afto to katevato sta elinika
ponesane ta matia mas na to diavasoume
grfe grreklish na min pedevomaste....
:smokin:

XJR_Billy
21/03/2010, 19:39
Τέλος καλό, όλα καλά αδερφέ !!!

Να'μαστε όλοι καλά να χαιρόμαστε αυτούς που αγαπάμε και μας αγαπούν!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

castoras
21/03/2010, 19:56
Με αυτό το σύντομο κείμενο μας έκανες να προβληματιστούμε για πράγματα που θεωρούμε σοβαρά ενώ δεν είναι.Μόνο για διαγραφή δεν είναι φίλε μου!!!
Να είστε πάντα καλά κι εσύ και ο πατέρας σου!!
:beer: :beer:

nasosR
21/03/2010, 21:59
μακαρι και συ και ο πατερας σου να στε ΠΑΝΤΑ καλα και υγιεις....

makis206
22/03/2010, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
ΑΝ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ.

Για κανένα λόγο Κυριάκο, κάνει καλό σε πολλούς από εμάς! :winka:

Ποτέ ξανά στεναχώριες και άγχη φίλε :beer: :beer:

Arael
22/03/2010, 07:50
Πάντα σιδερένιο να τον έχεις και πλάι σου φίλε μου.

:sun: :sun:

xrlantz
26/03/2010, 17:33
να είστε καλά και..

Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
.....να χαιρομαστε την καθε στιγμη που ζουμε ακομα και με τις δυσκολιες της.
:a10:

ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
28/03/2010, 00:30
τι ναλεμε τωρα σαν την υγεια δεν υπαρχει. μακαρι να μην υπηρχαν αυτες οι ασχημες στιγμες στη ζωη να σου κοβουν την φορα. ομως κ τιποτα πιο ωραιο οταν εχουν αισιο τελος. βλεπεις τον κοσμο με αλλο ματι,το πραγματικο! να στε καλα παντα μεσα απο την καρδια μου..... www.e-grevena.net

Ferro
28/03/2010, 00:45
Φίλε έτσι ακριβώς !! Υπάρχει ίαση σε εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό που ξεπερνάει το 98% όταν υπάρξει έγκαιρη διάγνωση όπως στην περίπτωση του πατέρα σου.
Τα Λεμφώματα τύπου Hodgkin: Ονομάστηκαν έτσι λόγω του Βρετανού γιατρού Thomas Hodgkin που τα αναγνώρισε και τα περιέγραψε για πρώτη φορά το 1832. Εκδηλώνεται συχνότερα σε άτομα ηλικίας 15 έως 40 ετών και άτομα άνω των 55 ετών. Είναι ο πιο σπάνιος από τις δύο κατηγορίες καρκίνων του λεμφατικού συστήματος.Τα Λεμφώματα τύπου μη Hodgkin: Είναι η δεύτερη κατηγορία λεμφωμάτων και συμπεριλαμβάνει πολλές ιστολογικές μορφές. Τα λεμφώματα μη Hodgkin είναι πολύ πιο συχνά από ότι τα λεμφώματα Hodgkin.

Τα κυριότερα συμπτώματα και σημεία της νόσου Hodgkin είναι:

1. Αύξηση ανώδυνη του μεγέθους λεμφαδένων που είναι δυνατόν να παρατηρηθεί σε διάφορες περιοχές του σώματος (συχνότερα όμως στον περιοχή του λαιμού, στις μασχάλες και στις βουβωνικές χώρες)

2. Ανεξήγητοι επαναλαμβανόμενοι πυρετοί

3. Νυχτερινοί ιδρώτες

4. Ανεξήγητη απώλεια βάρους

5. Ανορεξία

6. Φαγούρα

7. Επίμονη κούραση

Η ύπαρξη τέτοιων σημείων ή συμπτωμάτων, δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι υπάρχει νόσος του Hodgkin. Στις πλείστες περιπτώσεις, τέτοια συμπτώματα προκαλούνται από πολλές άλλες ασθένειες, λιγότερο σοβαρές.Οπως και να έχει εύχομαι ταχεία ανάρρωση και σίγουρα το πρόβλημα θα ξεπεραστεί.Η υγεία μας είναι το πολυτιμότερο αγαθό φίλε.Ούτε τα λεφτά, ούτε η καλοπέραση, ούτε η εφήμερη ευτυχία.Η ΥΓΕΙΑ !! Περαστικά και αγύριστα
:beer:

atom_smasher
28/03/2010, 00:58
Ξαφνικα τα προβληματα μου φαινονται μικροτερα και η σκεψη μου γυρναει στους δικους μου ειτε αυτοι ειναι διπλα μου...και κοιμαται αυτη την στιγμη...ειτε 2000 χιλιομετρα στην Αθηνα. Υγεια πανω απ ολα.