PDA

View Full Version : κομπλερ μιζας



Σελίδες : [1] 2

emix24
20/03/2010, 15:43
Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι το κομπλερ μιζας;
Ειναι αυτο που κανει την εκκινηση στην μηχανη; Η μιζα που λεμε γενικοτερα;
Πως λεγεται στ αγγλικα, για να το ψαξω στο ιντερνετ;

Εχω μια υποψια οτι κατι δεν παει καλα στο ΚΤΜ μου.
Θελω να δω τι κοστος εχει κιολας.

Ευχαριστω.

KOSTAS-ER6
20/03/2010, 23:58
ειναι σα συμπλεκτης...αλλα δεν ξερω στα αγγλικα πως το λενε.
οταν πατας μιζα γυρναει κανονικα, οταν χαλασει δεν κομπλαρει κ γυρναει στον αερα!
οταν μπει σε λειτουργια ο κινητηρας απομονωνει παλι

aakkuan
21/03/2010, 03:00
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=97369&highlight=%EA%EF%EC%F0%EB%E5%F1

kawazoyras
21/03/2010, 12:51
το κόμπλερ μίζας είναι ενας μηχανισμός με μπίλιες το γρανάζι απλά απλά γυρνάει τό κινητήρα... γιά ψάξε starter clutsh rollers πιστεύω νά βοήθησα! πρέπει να φυγω με τραβάνε γράφω με το ενα χέρι..

SeNNinhA
21/03/2010, 13:22
Δες εδώ αναλυτικά όλο τον μηχανισμό ή ότι άλλο θέλεις:

http://www.bikebandit.com/2004-ktm-motorcycle-950-adventure-orange-low-eu/o/m5360

emix24
22/03/2010, 14:56
Αυτο εδω ειναι το κομπλερ;

http://www.bikebandit.com/showschematic/m5360sch478987

SeNNinhA
22/03/2010, 17:23
Αυτή είναι όλη η μίζα. Δεν ξέρω ποιο είναι το κομπλέρ όμως. Δεν ξέρω από μίζες.... :sick: :sick: :sick:

camen
22/03/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24

Εχω μια υποψια οτι κατι δεν παει καλα στο ΚΤΜ μου.
Θελω να δω τι κοστος εχει κιολας.

Ευχαριστω.

Δλδ τι δεν σου αρεσει?!:rolleyes:
Κοστος για LC4 640 200Ε περιπου ολο...:winka:

Nik0s
22/03/2010, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι το κομπλερ μιζας;
Ειναι αυτο που κανει την εκκινηση στην μηχανη; Η μιζα που λεμε γενικοτερα;
Πως λεγεται στ αγγλικα, για να το ψαξω στο ιντερνετ;

Εχω μια υποψια οτι κατι δεν παει καλα στο ΚΤΜ μου.
Θελω να δω τι κοστος εχει κιολας.

Ευχαριστω.

Αν τη στιγμή που μιζάρεις ακούς γκραν-γκρουν-καπάου, τότε είναι το κομπλερ. :lol: :lol:

emix24
22/03/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Αν τη στιγμή που μιζάρεις ακούς γκραν-γκρουν-καπάου, τότε είναι το κομπλερ. :lol: :lol:

Και γκραν και γκρουν και καπάου ακουω! Ειδικα οταν ειναι κρυα η μηχανη.
:lol: :lol: :lol:


Τι σημαινει αυτο; Θελει αλλαγη;
Ποσο.... βαθια θα μου μπει το αγγουρι;


:lol:

camen
22/03/2010, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Και γκραν και γκρουν και καπάου ακουω! Ειδικα οταν ειναι κρυα η μηχανη.
:lol: :lol: :lol:


Τι σημαινει αυτο; Θελει αλλαγη;
Ποσο.... βαθια θα μου μπει το αγγουρι;


:lol:

Απο οτι βλεπω εχεις το 950...Μαζι με εργατικα υπολογησε κανενα 300αρι σιγουρα...
Να το αλλαξεις ΟΛΟ το κομπλερ αν ειναι αυτο τελικα.Αποτελειται απο 3 μερη και πρεπει να
τα αλλαξεις κ τα 3 αν θες να κανεις σωστη δουλεια...:winka:


Αληθεια στα ποσα χλμ τα εφτυσε?!:rolleyes:

ikarosk
22/03/2010, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Πως λεγεται στ αγγλικα, για να το ψαξω στο ιντερνετ;
[/B]

Στα αγγλικά λέγεται Sprag-Type Free-wheel Clutch, και στα ελληνικά 'αναστολέας τριβής' η 'καστάνια τριβής' η όπως μπορεί να το περιγράψει ο κάθε πικραμένος.

emix24
22/03/2010, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Απο οτι βλεπω εχεις το 950...Μαζι με εργατικα υπολογησε κανενα 300αρι σιγουρα...
Να το αλλαξεις ΟΛΟ το κομπλερ αν ειναι αυτο τελικα.Αποτελειται απο 3 μερη και πρεπει να
τα αλλαξεις κ τα 3 αν θες να κανεις σωστη δουλεια...:winka:


Αληθεια στα ποσα χλμ τα εφτυσε?!:rolleyes:

Δεν ξερω αν το εφτυσε. Αυτο που ξερω ειναι οτι ειδικα οταν ειναι πολυ κρυα η μηχανη κανει πιο εντονα το φαινομενο αυτο. Οταν ειναι ζεστη μπορει να μην το κανει και καθολου.
Αυτη την στιγμη εχω 38500χλμ και την πηρα απο 32500.

camen
22/03/2010, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Δεν ξερω αν το εφτυσε. Αυτο που ξερω ειναι οτι ειδικα οταν ειναι πολυ κρυα η μηχανη κανει πιο εντονα το φαινομενο αυτο. Οταν ειναι ζεστη μπορει να μην το κανει και καθολου.
Αυτη την στιγμη εχω 38500χλμ και την πηρα απο 32500.

Μην το αφησεις γτ αν ειναι κομπλερ και το διαλυσει τελειως θα πεσουν ρινισματα στα λαδια και μπορει να κανεις ποοολυ μεγαλυτερη ζημια.Πηγαινε συντομα να το ανοιξουν να το τσεκαρουν...:winka:

emix24
22/03/2010, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Μην το αφησεις γτ αν ειναι κομπλερ και το διαλυσει τελειως θα πεσουν ρινισματα στα λαδια και μπορει να κανεις ποοολυ μεγαλυτερη ζημια.Πηγαινε συντομα να το ανοιξουν να το τσεκαρουν...:winka:

Σ ευχαριστω. Θα παω σιγουρα

Nik0s
23/03/2010, 07:39
Το είχα αλλάξει στην εγγύηση στα 10-12.000 χλμ περίπου...

emix24
23/03/2010, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Το είχα αλλάξει στην εγγύηση στα 10-12.000 χλμ περίπου...

Ντεν εκο εγγυηση καρντια μου...!
:rotflmao: :rotflmao:

Παντως σημερα το πρωι που την εβαλα μπρος απο εντελως κρυα και αφου ανοιξα λιγο το τσοκ του αερα πηρε αμεσως χωρις κανενα απολυτως γκραν, γκρουν, καπαου!!!!

:lol:

SeNNinhA
23/03/2010, 08:02
Το σωστό είναι να πας να το τσεκάρεις. Έχω ακούσει μεγάλες ζημιές από προβληματική μίζα. Εαν σπάσει κάτι εκεί μέσα στα γαμάει όλα.

Μετά βλέπεις από που μπορείς να βρεις ανταλλακτικό φθηνό. Δεν χρειάζεται να τους πεις να το αντικαταστήσουν αμέσως αλλά να σε ειδοποιήσουν πρώτα. Έλεγχο πες να κάνουν.

Greg_950 S
23/03/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Το είχα αλλάξει στην εγγύηση στα 10-12.000 χλμ περίπου...

+950, μέσω ανάκλησης/εγγύησης στα ίδια περίπου χλμ.
Δεν λέει να αδιαφορήσεις γιατί δεν υπάρχει και μανιβέλα....:nono:

camen
23/03/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

Μετά βλέπεις από που μπορείς να βρεις ανταλλακτικό φθηνό.

Mην σκεφτεις να βαλεις μεταχειρισμενο κομπλερ για κανεναν λογο!!!Τσαμπα λεφτα θα πεταξεις...:winka:
Ειπαμε αν το εχει διαλυσει θα το αλλαξεις ΟΛΟ αν θες να κανεις σωστη δουλεια και να κρατησει...
Θα τσουξει λιγο η τιμη αλλα θα το εχεις κανει οπως πρεπει...


:beer: :beer: :beer: :wave2:

emix24
23/03/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Mην σκεφτεις να βαλεις μεταχειρισμενο κομπλερ για κανεναν λογο!!!Τσαμπα λεφτα θα πεταξεις...:winka:
Ειπαμε αν το εχει διαλυσει θα το αλλαξεις ΟΛΟ αν θες να κανεις σωστη δουλεια και να κρατησει...
Θα τσουξει λιγο η τιμη αλλα θα το εχεις κανει οπως πρεπει...


:beer: :beer: :beer: :wave2:

Θα περασω το απογευμα απο τον μηχανικο να το ακουσει και να μου πει αν οντως υπαρχει προβλημα και χρειαζεται αμεση αλλαγη.

Σας ευχαριστω και θα σας πω την διαγνωση αυριο.

emix24
23/03/2010, 17:56
Λοιπον παιδες τα νεα δεν ειναι καθολου ευχαριστα.

Πηγα στον μηχανικο, την ακουσε την μηχανη, ειναι οντως προβλημα κομπλερ και δεν ξερει μεχρι ποτε θ αντεξει. Μπορει μεχρι αυριο, μπορει για κανενα 3μηνο.

Το θεμα ειναι τωρα το κοστος. Τα ανταλλατικα μαζι με το ΦΠΑ κοστιζουν.........650ευρω!!!!!!!
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Μαζι με την εργασια παει 700ευρω περιπου.

Απο την Αμερικη (www.ktm-parts.com) τα βρησκω με 480ευρω. Φυσικα οταν αποφασισω να το φτιαξω, θα τα παραγγειλω απο εκει. Ο μηχανικος μου εδωσε τους κωδικους και δεν υπαρχει περιπτωση να παραγγειλω κατι λαθος.

Σκουρα τα πραγματα λοιπον, γιατι ακομα και τα 480ευρω+50εργασια ειναι ενα πολυ μεγαλο κοστος αυτη την στιγμη για μενα.
Πρεπει ομως να το φτιαξω καποια στιγμη. Τι αλλο να κανω; Να το πεταξω; Να το πουλησω; Οχι. Θα το φτιαξω γιατι το αγαπαω το μηχανακι πανω απ' ολα!

Περαστικα μου λοιπον και ελπιζω να μην μου τυχει κατι αλλο.

camen
23/03/2010, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Λοιπον παιδες τα νεα δεν ειναι καθολου ευχαριστα.

Πηγα στον μηχανικο, την ακουσε την μηχανη, ειναι οντως προβλημα κομπλερ και δεν ξερει μεχρι ποτε θ αντεξει. Μπορει μεχρι αυριο, μπορει για κανενα 3μηνο.

Το θεμα ειναι τωρα το κοστος. Τα ανταλλατικα μαζι με το ΦΠΑ κοστιζουν.........650ευρω!!!!!!!
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Μαζι με την εργασια παει 700ευρω περιπου.

Απο την Αμερικη (www.ktm-parts.com) τα βρησκω με 480ευρω. Φυσικα οταν αποφασισω να το φτιαξω, θα τα παραγγειλω απο εκει. Ο μηχανικος μου εδωσε τους κωδικους και δεν υπαρχει περιπτωση να παραγγειλω κατι λαθος.

Σκουρα τα πραγματα λοιπον, γιατι ακομα και τα 480ευρω+50εργασια ειναι ενα πολυ μεγαλο κοστος αυτη την στιγμη για μενα.
Πρεπει ομως να το φτιαξω καποια στιγμη. Τι αλλο να κανω; Να το πεταξω; Να το πουλησω; Οχι. Θα το φτιαξω γιατι το αγαπαω το μηχανακι πανω απ' ολα!

Περαστικα μου λοιπον και ελπιζω να μην μου τυχει κατι αλλο.

Οποτε απο εξωτερικο τα ανταλλακτικα βγαινει 550Ε περιπου...Καλο κουστουμακι:bigcry:

Φιλε μου δυστυχως πρεπει να το φτιαξεις αμεσα και εννοω οσο πιο γρηγορα μπορεις.
Εκτος απο το οτι μπορει να σε αφησει πουθενα,μπορει να παθεις πολυ μεγαλη ζημια αν καποιο ρινισμα το τραβηξει το μοτερ...Φαντασου μονο να βουλωσει καποια διοδος λαδιου και να μην ανεβαζει λαδια:eek: :eek: :eek:
ΕΠισης,δεν ξερω για το 990 αλλα στο lc4 το κομπλερ μπορει να σου διαλισει και τα πηνεια του βολαν αν δεν το αλλαξεις εγκαιρα...

Ενναλακτικη δεν εχεις...:nono:
Φτιαχτο και μετα πες μας να σου πουμε πως να το βαζεις σωστα μπροστα για να μην ταλαιπωρεις το κομπλερ...:winka:

emix24
23/03/2010, 18:14
Camen το ξερω οτι πρεπει να το φτιαξω.
Θα προσπαθησω να το κυκλοφορω οσο γινεται πιο λιγο και θα μιζαρω πολυ προσεκτικα,αποφευγοντας τα λεγομενα γκραν,γκρουν,καπαου!

Πλησιαζει το Πασχα, κατι απο δω, κατι απο κει, κατι θα μαζεψω. Τι κριμα να μην λενε τα καλαντα ρε γμτ και το Πασχα!!!!

:lol: :lol: :lol:

camen
23/03/2010, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Camen το ξερω οτι πρεπει να το φτιαξω.
Θα προσπαθησω να το κυκλοφορω οσο γινεται πιο λιγο και θα μιζαρω πολυ προσεκτικα,αποφευγοντας τα λεγομενα γκραν,γκρουν,καπαου!

Πλησιαζει το Πασχα, κατι απο δω, κατι απο κει, κατι θα μαζεψω. Τι κριμα να μην λενε τα καλαντα ρε γμτ και το Πασχα!!!!

:lol: :lol: :lol:

Εχει αποσυμπιεστη το 990?!Αν ναι ,να τον χρησιμοποιεις ΠΑΝΤΑ!Boηθα πολυ την μιζα...:winka:
Επισης,μακρυα το χερι απο την γκαζιερα οταν μιζαρεις.Μονο το δαχτυλο στην μιζα αλλιως θα διαλυσεις και το καινουργιο κομπλερ πολυ γρηγορα...:winka:

aakkuan
23/03/2010, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εχει αποσυμπιεστη το 990?!Αν ναι ,να τον χρησιμοποιεις ΠΑΝΤΑ!Boηθα πολυ την μιζα...:winka:
Επισης,μακρυα το χερι απο την γκαζιερα οταν μιζαρεις.Μονο το δαχτυλο στην μιζα αλλιως θα διαλυσεις και το καινουργιο κομπλερ πολυ γρηγορα...:winka:

αυτο υποθετω οτι ειναι για τα injection ε;; τα καρμπυρατερατα μερικες φορες χωρις γκαζι απλα δεν παιρνουν μπρος...

camen
23/03/2010, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
αυτο υποθετω οτι ειναι για τα injection ε;; τα καρμπυρατερατα μερικες φορες χωρις γκαζι απλα δεν παιρνουν μπρος...

Ολα παιρνουν χωρις γκαζι...Ανοιγεις το τσοκ αν ειναι κρυο...:winka:
Αν ειναι σωστα ρυθμισμενο το μηχανακι ,τσοκ θελει μονο το πρωι που ειναι παγωμενο!!!
Αν το χρησιμοποιεις συνεχεια μετα μεσα στην μερα πρεπει να περνει αμεσως...

Αν μιζαρεις με το γκαζι ανοιχτο τοτε το κομπλερ θα τα τιναξει πολυ-πολυ γρηγορα...:mad:

emix24
24/03/2010, 09:26
Παιδια, τσοκ χρησιμοποιω ΜΟΝΟ το πρωι οταν ειναι κρυα η μηχανη. Τις αλλες φορες ΠΟΤΕ. Ακομα και κρυα να ειναι προσπαθω πρωτα να την βαλω μπρος χωρις τσοκ. Δεν παιρνει ομως, οποτε λιγο τσοκ και μιζα. ΠΟΤΕ δεν κανω και γκαζια, ακομα και ζεστη να ειναι η μηχανη. Οποτε ολα αυτα που λετε τα γνωριζω και το προσεχω.

Σημερα ομως εχω και ευχαριστα νεα. Θα παω σ εναν μηχανικο, κορυφαιο στο χωρο (ισως αμεσως να καταλαβατε ποιον), και θα το φτιαξω με 150ευρω. Ισως να δειχνει λιγο πατεντα (δεν ειναι μου ειπε ομως),αλλα το εχει κανει παρα πολλες φορες αυτο και ειναι μια χαρα. Απλα στην ΚΤΜ ειτε δεν θελουν να το κανουν για λογους τυπικοτητας, ειτε απλα θελουν να τ αρπαξουν!

Εγω παντω τον μηχανικο αυτον τον εμπιστευομαι (ολοι οι εμπειροι φιλοι μου τον συστηνουν με τυφλα ματια), οποτε θα παω σ αυτην την λυση. Δεν θα πω ο θεος βοηθος, γιατι ξερω οτι ειναι πολυ καλος στην δουλεια του.

TOMASKTM
24/03/2010, 10:07
πάντως εχω την εντύπωση οτι αμα εχει βγεί ανάκλυση στο αλλάζουν και μετά την λήξη της εγγύησης

MikeG
24/03/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
πάντως εχω την εντύπωση οτι αμα εχει βγεί ανάκλυση στο αλλάζουν και μετά την λήξη της εγγύησης



:a013:

emix24
24/03/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
πάντως εχω την εντύπωση οτι αμα εχει βγεί ανάκλυση στο αλλάζουν και μετά την λήξη της εγγύησης

Ενδιαφερον ακουγεται αυτο.
Για να παρω τα κεντρικα της ΚΤΜ να ρωτησω.

emix24
24/03/2010, 10:18
Πηρα τηλεφωνο την KTM Hellas και μου ειπαν, αφου τους εδωσα τον αριθμο πλαισιου φυσικα, οτι το συγκεκριμενο μηχανακι εχει κανει ολες τις προβλεπομενες ανακλησεις.
Τους ρωτησα αν εχει βγει καμια ανακοινωση για ανακληση του κομπλερ της μιζας και μου ειπαν οτι για το συγκεκριμενο πλαισιο δεν εχει βγει καμια.

Οποτε θεωρω οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα και οτι ειναι φυσιολογικη ή οτιδηποτε αλλο, φθορα.

kawazoyras
24/03/2010, 11:41
λοιπόν φίλε μου αν πιάνουν τα χέρια σου κ μπορείς να κάνεις κάτι να το σώσεις γιά κανα χρόνο ακόμα καλώς αλλιώς άστο ως έχει δε πρόκειται να πάθει τπτ το πολύ να γυρνάει τρελλά χωρίς το κινητήρα τπτ περισσότερο τπτ λιγότερο. τό είχα κ γώ 1 χρόνο περίπου έτσι ωσπου στο τέλος τα πήρα δε μπορούσα να το ακούω κ την άνοιξα (όλο το κινητήρα γαμώτο εκεί πού την είχε) έβγαλα το κόμπλερ κ μάζεψα το ελατήριο (έσφιξα) γύρω απ τίς μπίλιες (κυλινδράκια) κ έτσι το έχω ένα χρόνο τώρα κ μού το κανε μια φορά. αυτά.......

emix24
24/03/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
λοιπόν φίλε μου αν πιάνουν τα χέρια σου κ μπορείς να κάνεις κάτι να το σώσεις γιά κανα χρόνο ακόμα καλώς αλλιώς άστο ως έχει δε πρόκειται να πάθει τπτ το πολύ να γυρνάει τρελλά χωρίς το κινητήρα τπτ περισσότερο τπτ λιγότερο. τό είχα κ γώ 1 χρόνο περίπου έτσι ωσπου στο τέλος τα πήρα δε μπορούσα να το ακούω κ την άνοιξα (όλο το κινητήρα γαμώτο εκεί πού την είχε) έβγαλα το κόμπλερ κ μάζεψα το ελατήριο (έσφιξα) γύρω απ τίς μπίλιες (κυλινδράκια) κ έτσι το έχω ένα χρόνο τώρα κ μού το κανε μια φορά. αυτά.......

Σ ευχαριστω πολυ.
Γενικα πιανουν τα χερια μου αλλα αυτη την περιοδο εχω τρομερη ελλειψη χρονου, για να κανω κατι τετοια. Μπορει και να μου παρει μηνες δηλαδη να το φτιαξω, εχοντας λυμμενη στο γκαραζ την μηχανη.
Επισης το επιπεδο του.... "πιασιματος" δεν ειναι τοσο μεγαλο, ειδικα σ αυτα τα θεματα, ωστε να μπορω να πειραξω το κομπλερ. Ψαχνοντας και σιγα-σιγα βεβαια θα βρω λυση, αλλα οπως ειπα δεν εχω χρονο. Ετσι θα παω στην λυση των 150ευρω που ειπα και θα ξεμπερδευω.
Ο ενας χρονος αλλωστε ειναι η καταλυτικη ημερομηνια για μενα, ωστε να δω αν θα συνεχισω μ αυτην την μηχανη ή θα παω σε καινουργια. Εντελως καινουργια ομως, με εγγυησεις κλπ,κλπ.

Ας περασει η οικονομικη κριση, ας δω αν θα συνεχισω να δουλευω (υπαρχει κι αυτο το ενδεχομενο να μην...) και βλεπουμε.

camen
24/03/2010, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24

Σημερα ομως εχω και ευχαριστα νεα. Θα παω σ εναν μηχανικο, κορυφαιο στο χωρο (ισως αμεσως να καταλαβατε ποιον), και θα το φτιαξω με 150ευρω. Ισως να δειχνει λιγο πατεντα (δεν ειναι μου ειπε ομως),αλλα το εχει κανει παρα πολλες φορες αυτο και ειναι μια χαρα. Απλα στην ΚΤΜ ειτε δεν θελουν να το κανουν για λογους τυπικοτητας, ειτε απλα θελουν να τ αρπαξουν!



Ναι αλλα για μαθε ΤΙ ακριβως θα κανει για να ξερουμε και εμεις...:rolleyes:
Το πιο πιθανο παντως ειναι οτι δεν θα σου αλλαξει ολο το κομπλερ οπως κανονικα πρεπει...
Απλα θα αλλαξει το ενα κομματι και θα δουλευει.Συντομα ομως θα παραδωσει ξανα πνευμα.
Μακαρι να βγω λαθος και να κρατησει για παντα...:winka: :wave2:

emix24
24/03/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ναι αλλα για μαθε ΤΙ ακριβως θα κανει για να ξερουμε και εμεις...:rolleyes:
Το πιο πιθανο παντως ειναι οτι δεν θα σου αλλαξει ολο το κομπλερ οπως κανονικα πρεπει...
Απλα θα αλλαξει το ενα κομματι και θα δουλευει.Συντομα ομως θα παραδωσει ξανα πνευμα.
Μακαρι να βγω λαθος και να κρατησει για παντα...:winka: :wave2:


Χοντρικα σας τα λεω: Θα βαλει καποια απο τα ανταλλακτικα του 640, που ειναι το ιδιο με το 950 μου ειπε, στο κομπλερ του 950. Το εχει ξανακανει λεει και δεν εχει προβλημα.Χθες μαλιστα εκανε μια τετοια επισκευη.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα το αλλαξει ολοκληρο.
Γιατι ομως πρεπει απαραιτητα να παραδωσει πνευμα αυτη η φθηνη λυση συντομα;
Ο ανθρωπος δεν ειναι αλμπανης. Ειναι απο τους καλυτερους στο χωρο και οσους εχω ρωτησει αυτο μου λενε.

Μακαρι να κρατησει για παντα και ο επομενος αγοραστης να το χαρει χωρις προβληματα, οταν και αν αποφασισω να την πουλησω σε κανενα χρονο.

camen
24/03/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Χοντρικα σας τα λεω: Θα βαλει καποια απο τα ανταλλακτικα του 640, που ειναι το ιδιο με το 950 μου ειπε, στο κομπλερ του 950. Το εχει ξανακανει λεει και δεν εχει προβλημα.Χθες μαλιστα εκανε μια τετοια επισκευη.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα το αλλαξει ολοκληρο.
Γιατι ομως πρεπει απαραιτητα να παραδωσει πνευμα αυτη η φθηνη λυση συντομα;
Ο ανθρωπος δεν ειναι αλμπανης. Ειναι απο τους καλυτερους στο χωρο και οσους εχω ρωτησει αυτο μου λενε.

Μακαρι να κρατησει για παντα και ο επομενος αγοραστης να το χαρει χωρις προβληματα, οταν και αν αποφασισω να την πουλησω σε κανενα χρονο.

Γτ αν δεν αλλαξει ολο το κομπλερ τα κομματια που θα μεινουν και θα ειναι φθαρμενα θα φθειρουν και τα νεα σχετικα γρηγορα,για να στο πω απλα.Εν παση περιπτωση καντο ετσι!Απο το τιποτα καλυτερο ειναι σιγουρα...:winka:
Κ αν τα να φτυσει το φτιαχνεις κανονικα ή το πουλας...:D Κ εννοειται οτι στον καινουργιο αγοραστη λες για το προβλημα...!!!

emix24
24/03/2010, 13:10
Εννοειται οτι θα το πω (κατι που δεν εγινε σε μενα απο τον προηγουμενο).
Αλλα μπορει να το εχω φτιαξει μεχρι τοτε εντελως. Ποιος ζει ποιος πεθαινει.
Αλλωστε δεν ειπα οτι θα το πουλησω απαραιτητα. Μια σκεψη ειναι.

Παντως εδω τειθεται το ερωτημα:
Αν εγω δωσω 550ευρω για καινουργιο κομπλερ, ο επομενος αγοραστης θα το εκτιμησει ή θα μου πει: "Φιλαρακι, χεστηκα για τα 550ευρω που εδωσες και επιμενω να στο αγορασω κοψοχρονια".

Γι αυτο μερικες φορες ολοι μας, κρυβουμε μερικα πραγματα οταν παμε να πουλησουμε τις μηχανες μας, γιατι δεν τα εκτιμουνε οι επομενοι.

Εχω δικιο ή αδικο;

emix24
24/03/2010, 14:42
Λοιπον για να τελειωνει το θεμα, πηρα την αποφαση να το φτιαξω με καινουργιο ανταλλακτικο και ολοκληρο.
Το εξαρτημα θα παραγγελθει απο το εξωτερικο (Αμερικη).

Με τρωει μεσα μου και καλυτερα να δωσω κατι παραπανω, παρα να εχω προβλημα στο μελλον.

Ξεκιναω παραγγελια και μετα το Πασχα πιστευω να εχω τελειωσει.

ikarosk
24/03/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Καλή επιτυχία στην επισκευή.
Μου κάνει εντύπωση μόνο η τιμή , γιατί έχω επισκευάσει το κόμπλερ από το CANYON με ανταλλακτικά εμπορίου (βιομηχανικά είδη), και η αγορά τους μου στοίχησε περίπου 180 ευρώ, εκτός των κατεργασιών.
Προσπάθησε να καταλάβεις τι μετατροπή θα γίνει, και κράτησέ μας ενήμερους.

Τώρα διάβασα τα πιο πάνω μηνύματα οπότε όπως κι αν το φτιάξεις, πάλι Καλή επιτυχία.

camen
24/03/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Εννοειται οτι θα το πω (κατι που δεν εγινε σε μενα απο τον προηγουμενο).
Αλλα μπορει να το εχω φτιαξει μεχρι τοτε εντελως. Ποιος ζει ποιος πεθαινει.
Αλλωστε δεν ειπα οτι θα το πουλησω απαραιτητα. Μια σκεψη ειναι.

Παντως εδω τειθεται το ερωτημα:
Αν εγω δωσω 550ευρω για καινουργιο κομπλερ, ο επομενος αγοραστης θα το εκτιμησει ή θα μου πει: "Φιλαρακι, χεστηκα για τα 550ευρω που εδωσες και επιμενω να στο αγορασω κοψοχρονια".

Γι αυτο μερικες φορες ολοι μας, κρυβουμε μερικα πραγματα οταν παμε να πουλησουμε τις μηχανες μας, γιατι δεν τα εκτιμουνε οι επομενοι.

Εχω δικιο ή αδικο;

Το προβλημα βγηκε στα χερια σου οποτε φυσικα και δεν μπορεις να μετακυλισεις το κοστος στον αγοραστη...:nono:
Απλα αν του πεις οτι μου εβγαλε το ταδε προβλημα και το εφτιαξα οπως επρεπε με πληρη αλλαγη απο την μαμα ΚΤΜ ειναι διαφορετικο απο το να πεις οτι μου εβγαλε το ταδε προβλημα και ενας μαστορας το μπαλωσε για να δουλευει...:winka:

Το πρωτο φανερωνει ιδιοκτητη-μερακλη.:D Το δευτερο ιδιοκτητη που θελει να ξεφορτωθει το μηχανακι...:yuck:

emix24
24/03/2010, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Το προβλημα βγηκε στα χερια σου οποτε φυσικα και δεν μπορεις να μετακυλισεις το κοστος στον αγοραστη...:nono:
Απλα αν του πεις οτι μου εβγαλε το ταδε προβλημα και το εφτιαξα οπως επρεπε με πληρη αλλαγη απο την μαμα ΚΤΜ ειναι διαφορετικο απο το να πεις οτι μου εβγαλε το ταδε προβλημα και ενας μαστορας το μπαλωσε για να δουλευει...:winka:

Το πρωτο φανερωνει ιδιοκτητη-μερακλη.:D Το δευτερο ιδιοκτητη που θελει να ξεφορτωθει το μηχανακι...:yuck:

Εχεις δικιο σ αυτα που λες και φυσικα θα γινει οπως πρεπει η δουλεια, γιατι θελω τα μηχανακια μου να δουλευουν σωστα. Πρωτα απ ολα για την δικη μου ευχαριστηση και επειτα για το αν ο επομενος θα το παρει "χαρτι".Κι ας εχω δωσει ενα καρο λεφτα γι αυτο.

Επιμενω ομως οτι οι δουλειες που κανουμε στα μηχανακια μας δεν εκτιμουνται απο τους επομενους αγοραστες και ολοι (δεν βγαζω τον εαυτο μου απ εξω) προσπαθουμε να παρουμε ενα μεταχειρισμενο μηχανακι κοψοχρονια κι ας εχει κανει ο αλλος πανω ενα σωρο εργασιες και εχει ριξει ενα σωρο ανταλλακτικα.
Και ειναι κριμα.

camen
24/03/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24


Επιμενω ομως οτι οι δουλειες που κανουμε στα μηχανακια μας δεν εκτιμουνται απο τους επομενους αγοραστες και ολοι (δεν βγαζω τον εαυτο μου απ εξω) προσπαθουμε να παρουμε ενα μεταχειρισμενο μηχανακι κοψοχρονια κι ας εχει κανει ο αλλος πανω ενα σωρο εργασιες και εχει ριξει ενα σωρο ανταλλακτικα.
Και ειναι κριμα.

Δυστυχως αυτοι ειναι οι νομοι της ελληνικης αγορας...:mad: :mad: :mad: :mad:

emix24
24/03/2010, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δυστυχως αυτοι ειναι οι νομοι της ελληνικης αγορας...:mad: :mad: :mad: :mad:

Και γι αυτο μαλλον ειναι και αγραφος νομος να μην λεμε οτι το μηχανακι εχει κατι που μπορει στο μαλλον να βγαλει ζημια 500ευρω, αλλα να προσπαθουμε να το "πνιξουμε".

Οσο νομος ειναι να μην εκτιμαται μια εργασια, αλλο τοσο νομος ειναι να "πνιγουμε" τα σοβαρα θεματα της μηχανης (που θα φανουν στο μελλον) και απλα να διορθωνουμε τα προβληματα που εχουν να κανουν με την ασφαλεια της μηχανης.

KaTaNaS
25/03/2010, 07:09
πήγαινε στον Χελιώτη να σου πει τη γνώμη του! Αν δεν ειναι αυτος που αναφερεις... :wave2:

emix24
25/03/2010, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πήγαινε στον Χελιώτη να σου πει τη γνώμη του! Αν δεν ειναι αυτος που αναφερεις... :wave2:

Οκ, ας το πω, δεν πειραζει.
Ναι, αυτη η ιδεα που σας ειπα ειναι του Χελιωτη. Το κανει σχεδον σε ολα τα μηχανακι αυτα και μου ειπε οτι δουλευει κανονικα.

Αλλα, οπως ειπα, λεω να παω στην λυση του καινουργιου απο την Αμερικη.

Επειδη δεν εχω μεγαλη εμπειρια σ αυτα, πιστευετε οτι η λυση του, μιας και θεωρειται απο τους κορυφαιους στον χωρο, θα ειναι βιωσιμη ή θα τα φτυσει συντομα, οπως ειπε και ο camen;

toyar
25/03/2010, 07:47
Προσωπικά πριν χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα σε μονοκύλινδρο yamaha και το έλυσα αντικαθιστώντας τα στοιχεία εμπλοκής του κόμπλερ και όχι όλο τον μηχανισμό. Αν θυμάμαι καλά πρόκειται για κάποια περιφερειακά κυλινδράκια με ελατήρια πολύ χαμηλού κόστους τα οποία φθείρονται πρώτα με αποτέλεσμα να πατινάρει το κόμπλερ τη στιγμή που ζορίζεται.

SeNNinhA
25/03/2010, 07:49
Εγώ θα εκανα αυτό που σου είπε ο μάστορας εαν η διαφορά βέβαια σε κοστολόγιο είναι αρκετή.


Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να μοιράζονται μηχανάκια της ίδιας (ή και διαφορετικής) εταιρείας ίδια ανταλλακτικά τα οποία έχουν όμως διαφορετική τιμή (η οποία αυξανει όσο αυξανει και η τιμή της μοτό).

emix24
25/03/2010, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εγώ θα εκανα αυτό που σου είπε ο μάστορας εαν η διαφορά βέβαια σε κοστολόγιο είναι αρκετή.


Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να μοιράζονται μηχανάκια της ίδιας (ή και διαφορετικής) εταιρείας ίδια ανταλλακτικά τα οποία έχουν όμως διαφορετική τιμή (η οποία αυξανει όσο αυξανει και η τιμή της μοτό).

Θα τα βαλω ολα κατω και θα δω τι θα κανω.
Η διαφορα ειναι τεραστια.

Ανταλακτικα απο την Ελλαδα: 650ευρω+50εργασια=700ευρω!!!
Ανταλλακτικα απο Αμερικη (με κινδινο να φαω καπελο στο τελωνειο): 435+50εργασια=485ευρω.

Η λυση του Χελιωτη:130ευρω!

SeNNinhA
25/03/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Προσωπικά πριν χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα σε μονοκύλινδρο yamaha και το έλυσα αντικαθιστώντας τα στοιχεία εμπλοκής του κόμπλερ και όχι όλο τον μηχανισμό. Αν θυμάμαι καλά πρόκειται για κάποια περιφερειακά κυλινδράκια με ελατήρια πολύ χαμηλού κόστους τα οποία φθείρονται πρώτα με αποτέλεσμα να πατινάρει το κόμπλερ τη στιγμή που ζορίζεται.

Όντως. Αφού υπάρχουν και μεμονωμένα τα ανταλλακτικά του μηχανισμού γιατί να τον αλλάξεις όλο? Εκτός κι αν ο μάστορας δεν ξέρει τι να αλλάξει και τον αλλάζει όλο.

toyar
25/03/2010, 08:15
Προφανώς αυτό κάνει και ο μάστορας που αναφέρθηκε και με ελάχιστο κόστος ανταλλακτικών βγάζει κάποια καλά εργατικά. Ταυτόχρονα το κόμπλερ επανέρχεται και ο πελάτης είναι ευτυχισμένος που γλύτωσε αρκετά χρήματα. Φυσικά η ΚΤΜ οφείλει να προτείνει ολική αντικατάσταση

SeNNinhA
25/03/2010, 08:23
Αφού η ίδια η ΚΤΜ έχει κωδικούς ανταλλακτικών για όλα τα μέρη του κομπλέρ, είναι πια στον μάστορα (και στην βλάβη) εαν θα επισκευαστεί ή θα αλλαχτεί όλο και όχι στην ΚΤΜ.

Όταν ακούω να μου λένε με την πρώτη, πέτα το και άλλαξέ το όλο εμένα μου κάνει άσχετο μάστορα που δεν ξέρει τι να κάνει ή άτομο που βαριέται (δεν λέω για τον συγκεκριμένο μάστορα).

Εγώ απλά θα το επισκεύαζα εφόσον είχα εμπιστοσύνη στον μάστορα.

KaTaNaS
25/03/2010, 08:24
δωσε 130 και τελειωσες... :wave2: Ο Μητσος δεν ειναι τυχαιος... :wave2:

SeNNinhA
25/03/2010, 08:26
Όπου βλέπεις νούμερα, είναι και ξεχωριστό ανταλλακτικό. Γιατί να αλλάξεις όλο τον μηχανισμό?


193493

SeNNinhA
25/03/2010, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Θα τα βαλω ολα κατω και θα δω τι θα κανω.
Η διαφορα ειναι τεραστια.

Ανταλακτικα απο την Ελλαδα: 650ευρω+50εργασια=700ευρω!!!
Ανταλλακτικα απο Αμερικη (με κινδινο να φαω καπελο στο τελωνειο): 435+50εργασια=485ευρω.

Η λυση του Χελιωτη:130ευρω!

Δώσε στον άνθρωπο τα 130 και φτιάξτο.

Αφού απ'ότι λένε ξέρει την δουλειά του.

toyar
25/03/2010, 08:51
Το κόμπλερ είναι από 14 μέχρι 20 (το 20 είναι βίδες).
Προφανώς το πρόβλημα είναι σε κάποιο κομμάτι του 18 το οποίο το δίνει σετ

emix24
25/03/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Το κόμπλερ είναι από 14 μέχρι 20 (το 20 είναι βίδες).
Προφανώς το πρόβλημα είναι σε κάποιο κομμάτι του 18 το οποίο το δίνει σετ


Οι κωδικοι που μου εδωσε ειναι οι 14 και 18.

Και γω οταν ακουω με ελαφρα την καρδια να μου λενε "πρεπει ν αλλαχθει ολο και κοστιζει 650ευρω", καπως μου ακουγεται.
Απο την στιγμη μαλιστα που, οπως ειπατε και σεις, για καθε ανταλλακτικο υπαρχει ξεχωριστος κωδικος, αρα μπορουν ν αλλαχθουν μερη απο το κομπλερ και οχι ολο.

Ο Χελιωτης ειναι κορυφαιος και ολοι το παραδεχονται.
Ειναι κριμα να δωσω,οντως, τελικα με την μια 550ευρω τουλαχιστον.
Θα το παλεψω με τον Χελιωτη.

emix24
25/03/2010, 09:27
Παντως ρε παιδια μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω.
Πχ. το ανταλλακτικο 18 που φαινεται οτι αποτελειται απο 3-4 ξεχωριστα κομματια το πουλανε σαν ενα, και κοστιζει 450-500ευρω. Αφου στην φωτογραφια φαινεται οτι ειναι 3-4 κομματια. Γιατι να μην βγαινουν κωδικοι για το καθενα ξεχωριστα;

Αλλο παραδειγμα:
Το πλαστικο τζαμακι του ψηφιακου κοντερ μου εχει κατι χαρακιες. Επειδη δεν μου αρεσει, θελω να το αλλαξω. Πηγα και ρωτησα και μου ειπαν οτι μεχρι πριν απο λιγο καιρο δεν υπηρχε ξεχωριστος κωδικος και επρεπε να αλλαχθει ολο το κοντερ, δηλαδη 500-600ευρω!!! Ελεος πια. Για ενα πλαστικο τζαμακι ν αλλαξεις ολο το κοντερ;

Τελικα (και αφου πρεπει να εφαγαν τρελο κραξιμο) το βγαζουν με ξεχωριστο κωδικο και κοστιζει 60ευρω.

Τα εχουν κανει ολα για να μας τα παιρνουν μου φαινεται.

Σιγουρα η ΚΤΜ συστηνει αλλαγη ολο του κομπλερ, αλλα αφου γινεται ν αλλαξεις μερικα εξαρτηματα, γιατι να μην το συστηνει κι αυτο;

Μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω, μου φαινεται.

camen
25/03/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Παντως ρε παιδια μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω.
Πχ. το ανταλλακτικο 18 που φαινεται οτι αποτελειται απο 3-4 ξεχωριστα κομματια το πουλανε σαν ενα, και κοστιζει 450-500ευρω. Αφου στην φωτογραφια φαινεται οτι ειναι 3-4 κομματια. Γιατι να μην βγαινουν κωδικοι για το καθενα ξεχωριστα;

Αλλο παραδειγμα:
Το πλαστικο τζαμακι του ψηφιακου κοντερ μου εχει κατι χαρακιες. Επειδη δεν μου αρεσει, θελω να το αλλαξω. Πηγα και ρωτησα και μου ειπαν οτι μεχρι πριν απο λιγο καιρο δεν υπηρχε ξεχωριστος κωδικος και επρεπε να αλλαχθει ολο το κοντερ, δηλαδη 500-600ευρω!!! Ελεος πια. Για ενα πλαστικο τζαμακι ν αλλαξεις ολο το κοντερ;

Τελικα (και αφου πρεπει να εφαγαν τρελο κραξιμο) το βγαζουν με ξεχωριστο κωδικο και κοστιζει 60ευρω.

Τα εχουν κανει ολα για να μας τα παιρνουν μου φαινεται.

Σιγουρα η ΚΤΜ συστηνει αλλαγη ολο του κομπλερ, αλλα αφου γινεται ν αλλαξεις μερικα εξαρτηματα, γιατι να μην το συστηνει κι αυτο;

Μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω, μου φαινεται.

Γτ προφανως απο την μια τους συμφερει οικονομικα και απο την αλλη αν το καλοσκεφτεις ειναι αδυνατον να δινει ολα τα parts ξεχωριστα.
Αν εσυ θες το τζαμακι,καποιος αλλος θα θελει μια βιδα και μετα καποιος αλλος ενα παξιμαδι...:lol:

Παντως,οπως ειπες,προσαρμοζονται στις αναγκες καμια φορα και αυτο ειναι καλο:beer:

Οσο για το κομπλερ απο την στιγμη που θα αλλαξεις το 14 και 18 οπως φαινεται στην φωτο,
δλδ ρουλεμαν-γραναζι και τα 3 μερη του 18 με κοστος 130Ε τοτε ΝΑΙ καντο ετσι...
Εγω φανταστικα οτι θα σου αλλαξει μονο καποια απο ολα αυτα...:rolleyes:

Στο Χελιωτη λοιπον αδερφε μου,στο Χελιωτη...:lol: :beer:

emix24
25/03/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Γτ προφανως απο την μια τους συμφερει οικονομικα και απο την αλλη αν το καλοσκεφτεις ειναι αδυνατον να δινει ολα τα parts ξεχωριστα.
Αν εσυ θες το τζαμακι,καποιος αλλος θα θελει μια βιδα και μετα καποιος αλλος ενα παξιμαδι...:lol:

Παντως,οπως ειπες,προσαρμοζονται στις αναγκες καμια φορα και αυτο ειναι καλο:beer:

Οσο για το κομπλερ απο την στιγμη που θα αλλαξεις το 14 και 18 οπως φαινεται στην φωτο,
δλδ ρουλεμαν-γραναζι και τα 3 μερη του 18 με κοστος 130Ε τοτε ΝΑΙ καντο ετσι...
Εγω φανταστικα οτι θα σου αλλαξει μονο καποια απο ολα αυτα...:rolleyes:

Στο Χελιωτη λοιπον αδερφε μου,στο Χελιωτη...:lol: :beer:

Σας ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες.Νομιζω οτι ο Χελιωτης ειναι η καλυτερη λυση,τουλαχιστον για την ωρα.

samoure
25/03/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Και γι αυτο μαλλον ειναι και αγραφος νομος να μην λεμε οτι το μηχανακι εχει κατι που μπορει στο μαλλον να βγαλει ζημια 500ευρω, αλλα να προσπαθουμε να το "πνιξουμε".

Οσο νομος ειναι να μην εκτιμαται μια εργασια, αλλο τοσο νομος ειναι να "πνιγουμε" τα σοβαρα θεματα της μηχανης (που θα φανουν στο μελλον) και απλα να διορθωνουμε τα προβληματα που εχουν να κανουν με την ασφαλεια της μηχανης.

Εσενα με λιγα λογια πρεπει να σε εχουμε το νου μας αν βαλεις αγγελια δηλαδη :lol: :lol:

emix24
25/03/2010, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Εσενα με λιγα λογια πρεπει να σε εχουμε το νου μας αν βαλεις αγγελια δηλαδη :lol: :lol:

Οταν και αν ερθει εκεινη η ωρα, οποιος θελει να την αγορασει ειναι ελευθερος ν αποφασισει, ακουγοντας την μοτοσυκλετα.

Οπως ειπα, πες μου εναν που δεν εχει προσπαθησει να "πνιξει" καποιο προβλημα που εχει η μηχανη του, προκειμενου να την πουλησει.

Αλλα εγω δεν το "πνιγω". Το διορθωνω με θεμιτο τροπο. Απλα αλλαζω καποια ανταλλακτικα με καινουργια και οχι διορθωνοντας τα φθαρμενα και ξαναβαζοντας τα μεσα.

toyar
25/03/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Παντως ρε παιδια μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω.
Πχ. το ανταλλακτικο 18 που φαινεται οτι αποτελειται απο 3-4 ξεχωριστα κομματια το πουλανε σαν ενα, και κοστιζει 450-500ευρω. Αφου στην φωτογραφια φαινεται οτι ειναι 3-4 κομματια. Γιατι να μην βγαινουν κωδικοι για το καθενα ξεχωριστα;

Αλλο παραδειγμα:
Το πλαστικο τζαμακι του ψηφιακου κοντερ μου εχει κατι χαρακιες. Επειδη δεν μου αρεσει, θελω να το αλλαξω. Πηγα και ρωτησα και μου ειπαν οτι μεχρι πριν απο λιγο καιρο δεν υπηρχε ξεχωριστος κωδικος και επρεπε να αλλαχθει ολο το κοντερ, δηλαδη 500-600ευρω!!! Ελεος πια. Για ενα πλαστικο τζαμακι ν αλλαξεις ολο το κοντερ;

Τελικα (και αφου πρεπει να εφαγαν τρελο κραξιμο) το βγαζουν με ξεχωριστο κωδικο και κοστιζει 60ευρω.

Τα εχουν κανει ολα για να μας τα παιρνουν μου φαινεται.

Σιγουρα η ΚΤΜ συστηνει αλλαγη ολο του κομπλερ, αλλα αφου γινεται ν αλλαξεις μερικα εξαρτηματα, γιατι να μην το συστηνει κι αυτο;

Μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω, μου φαινεται.

Η κάθε κατασκευάστρια εταιρία θεωρεί ότι για να είναι 100% εντάξει π.χ το κόμπλερ πρέπει να αλλαχθεί όλο το σετ κάτι που βέβαια τη συμφέρει και οικονομικά. Προσωπικά αν είχα ένα παλιό μηχανάκι αξίας π.χ 1500 ευρώ φυσικά δεν θα έδινα 500-600 αλλά θα προτιμούσα να μπαλώσω κάτι και ας λειτουργεί στο 70%. Τώρα αν πάρω μια BMW με 10000 και στα 2-3 χρόνια αρχίσει και ζητάει 500άρικα για επισκευές θεωρώ ότι πιάστηκα κορόιδο. Γιαυτό προτιμώ κάτι υποδεέστερο το οποίο όμως δεν θα με απασχολήσει για αρκετό καιρό

ikarosk
25/03/2010, 23:04
Καλησπέρα κι από 'μένα.
Τα κύρια εξαρτήματα του κόμπλερ είναι το μεγάλο γρανάζι με κωδ.14, ο κλωβός με τα έκκεντρα και ο δακτύλιος με κοινό κωδ.18
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, με 130 ευρώ δεν νομίζω ότι μπορεί να αντικατασταθεί κάποιο εξάρτημα από τα τρία του κόμπλερ, εκτός από το ρουλεμάν με κωδικό 14 και τα βιδάκια με κωδικό 20.
Καλώς οι αντιπροσωπείες προτείνουν αλλαγή ολόκληρου του μηχανισμού γιατί αποτελείται από εξαρτήματα που συνεργάζονται και φθείρονται ταυτόχρονα.
Το να αλλάξεις το πιο φθαρμένο δεν είναι λύση. Είναι σαν να αλλάζεις αλυσίδα χωρίς να αλλάξεις γρανάζια, η να προσπαθείς να ''επαναφέρεις'' ένα τελειωμένο ρουλεμαν αλλάζοντάς του τις μπίλιες.
Ο εν λόγω μηχανικός κάτι άλλο κάνει, χωρίς να υπονοώ κάτι το ύποπτο.
:confused:

camen
26/03/2010, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Καλησπέρα κι από 'μένα.
Τα κύρια εξαρτήματα του κόμπλερ είναι το μεγάλο γρανάζι με κωδ.14, ο κλωβός με τα έκκεντρα και ο δακτύλιος με κοινό κωδ.18
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, με 130 ευρώ δεν νομίζω ότι μπορεί να αντικατασταθεί κάποιο εξάρτημα από τα τρία του κόμπλερ, εκτός από το ρουλεμάν με κωδικό 14 και τα βιδάκια με κωδικό 20.
Καλώς οι αντιπροσωπείες προτείνουν αλλαγή ολόκληρου του μηχανισμού γιατί αποτελείται από εξαρτήματα που συνεργάζονται και φθείρονται ταυτόχρονα.
Το να αλλάξεις το πιο φθαρμένο δεν είναι λύση. Είναι σαν να αλλάζεις αλυσίδα χωρίς να αλλάξεις γρανάζια, η να προσπαθείς να ''επαναφέρεις'' ένα τελειωμένο ρουλεμαν αλλάζοντάς του τις μπίλιες.
Ο εν λόγω μηχανικός κάτι άλλο κάνει, χωρίς να υπονοώ κάτι το ύποπτο.
:confused:

Αυτο λεω και εγω ρε φιλε ...:winka:
Το παλικαρι λεει οτι του ειπε ο μηχανικος οτι θα αλλαξει το 14 και 18...Μα στην ουσια αυτο ειναι ολο το κομπλερ που αποκλειεται να κοστιζει μονο 130Ε:look:

Εγω νομιζω οτι ο μηχανικος θα αλλαξει μονο το γραναζι πχ και το κομπλερ θα δουλεψει για καποιο διαστημα μεχρι να παραδωσει ξανα πνευμα απο ρουλεμαν ή κατι αλλο που θα ειναι ηδη σχεδον φθαρμενο αλλα δεν θα αλλαχτει...:mad:

Φιλε ermix σε παρακαλω για να μου φυγει η απορια βασικα,μπορεις να ρωτησεις αυτον τον μηχανικο ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ για να το κανει να δουλεψει:confused:

toyar
26/03/2010, 05:48
Κι αν η ΚΤΜ δίνει τα ίδια κομμάτια από άλλο μοντέλο ξεχωριστά;
Αν ο μάστορας έχει μεταχειρισμένα κόμπλερ και τα σπάει
Αν στο κομμάτι που θέλει αλλαγή ταιριάζει από άλλη μηχανή; όλα τα κόμπλερ με την ίδια λογική δουλεύουν

SeNNinhA
26/03/2010, 06:28
Και το BikeBandit.com έχει ως τιμές για τα μαμά ανταλλακτικά:

Για το 14 : 120$ ---> 85 ευρώ
Για το 18 : 548$ ---> 390 ευρώ

SeNNinhA
26/03/2010, 06:33
Η μίζα από το LC4

Τα 7 & 8 δίνονται ξεχωριστά και έχουν 85$ & 54$ = 139$ = 100 ευρώ

Μήπως αυτά αλλάζει ο μάστορας και αντί για του 950 βάζει αυτά του 640 που πιθανόν να ταιριάζουν?


193558

SeNNinhA
26/03/2010, 06:35
Αυτή είναι η μίζα του 950


193559

emix24
26/03/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αυτο λεω και εγω ρε φιλε ...:winka:
Το παλικαρι λεει οτι του ειπε ο μηχανικος οτι θα αλλαξει το 14 και 18...Μα στην ουσια αυτο ειναι ολο το κομπλερ που αποκλειεται να κοστιζει μονο 130Ε:look:

Εγω νομιζω οτι ο μηχανικος θα αλλαξει μονο το γραναζι πχ και το κομπλερ θα δουλεψει για καποιο διαστημα μεχρι να παραδωσει ξανα πνευμα απο ρουλεμαν ή κατι αλλο που θα ειναι ηδη σχεδον φθαρμενο αλλα δεν θα αλλαχτει...:mad:

Φιλε ermix σε παρακαλω για να μου φυγει η απορια βασικα,μπορεις να ρωτησεις αυτον τον μηχανικο ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ για να το κανει να δουλεψει:confused:

Παιδια θα τον ρωτησω τι αλλαξε και θα σας πω.
Ο Δημητρης ξερω οτι ειναι εγγυηση σε οτι κανει και πιστευω οτι η λυση που θα δωσει δεν θα ειναι προσωρινη.
Καντε υπομονη λιγο και θα σας πω.

camen
26/03/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Η μίζα από το LC4

Τα 7 & 8 δίνονται ξεχωριστά και έχουν 85$ & 54$ = 139$ = 100 ευρώ

Μήπως αυτά αλλάζει ο μάστορας και αντί για του 950 βάζει αυτά του 640 που πιθανόν να ταιριάζουν?

Eγω γιατι νομιζω οτι τα 7 και 8 ειναι τα τελευταια που μας ενδιαφερουν...:rolleyes:
Γραναζι και ρουλεμαν δλδ δε θα αλλαξει?!:winka:

Ειμαι περιεγος να δω τι θα αλλαξει τελικα:confused:

kawazoyras
26/03/2010, 09:39
ρε παιδιά το 7 είναι το συγκεκριμένο κομάτι πού κάνει όλη τή δουλειά....σφίγγει τα κυλυνδράκια που έχει, στο κέντρο του γραναζιού για να μπορέσει να γυρίσει το στρόφαλο, κ όταν πάρει μπροστά λασκάρουν αφού γυρνάει πλέον ο κινητήρας κάνοντας τη γνωστή καστάνη (7)....

camen
26/03/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
ρε παιδιά το 7 είναι το συγκεκριμένο κομάτι πού κάνει όλη τή δουλειά....σφίγγει τα κυλυνδράκια που έχει, στο κέντρο του γραναζιού για να μπορέσει να γυρίσει το στρόφαλο, κ όταν πάρει μπροστά λασκάρουν αφού γυρνάει πλέον ο κινητήρας κάνοντας τη γνωστή καστάνη (7)....

Συμφωνουμε οτι 7 και 8 πρεπει να αλλαχτουν μαζι οπωσδηποτε?!:rolleyes:

emix24
26/03/2010, 09:52
Παιδια θα τυπωσω τα δυο σχεδια με το κομπλερ απο το 640 και 950, θα τα δειξω στον Χελιωτη και θα σας πω τι αλλαξε.
Ετσι θα μας φυγουν ολονων οι αποριες συντομα.

SeNNinhA
26/03/2010, 10:20
Εγώ πάντως δεν έχω αμφιβολία ότι θα δουλέψει και μάλιστα απροβλημάτιστα ότι κι αν σου κάνει.

Το ξαναείπα. Δεν είμαι υπέρ του "άλλαξέ το όλο να είμαστε σίγουροι". Εαν είσαι μηχανικός είσαι μηχανικός και όλα γίνονται.

emix24
26/03/2010, 10:23
Παιδια μιλησα μαζι του και μου ειπε οτι το εχει διορθωσει και ολα πηγαν καλα.
Τυπωσα και τις εικονες με τα κομπλερ των 640 και 950 και οταν παω το απογευμα θα του πω να μου δειξει τι αλλαξε.
Οποτε αναμενετε το απογευμα για να σας ενημερωσω τι εκανε.

SeNNinhA
26/03/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Παιδια μιλησα μαζι του και μου ειπε οτι το εχει διορθωσει και ολα πηγαν καλα.


Σαν να ακούω ιατρικό ανακοινωθέν μετά από εγχείρηση μου ακούστηκε.... :lol: :lol:

emix24
26/03/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Σαν να ακούω ανακοινωθέν μετά από εγχείρηση μου ακούστηκε.... :lol: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εχεις δικιο!
Κατα καποιο τροπο μου την ξεκοιλιασαν την κακομοιρα μου!

camen
26/03/2010, 19:43
Μαθαμε τιποτα?!:look: :look: :look:

emix24
26/03/2010, 19:45
Λοιπον παιδια η αλλαγη εγινε και ολα δουλευουν ΤΕΛΕΙΑ!
Το μηχανακι παιρνει με την μια μπρος,χωρις τα παλια γκραν,γκρουν,καπου! :lol:

Τι εκανε τωρα:

Στις φωτογραφιες σας δειχνω με κοκκινο κυκλο τι αλλαξε. Ειναι μια πολυ καλη λυση μου ειπε.
Φανταζομαι οτι πανω-κατω ειναι ολα αυτα που ειπατε και πιο συγκεριμενα αυτα που ανεφερε ο camen. Ισως να μην ειναι η ιδανικοτερη λυση, αλλα οπως ειπε και ο Χελιωτης "ειναι μια παρα πολυ καλη λυση. Την κανω συνεχεια,χωρις προβληματα".
Ετσι κι αλλιως, αυτην την στιγμη δεν μπορουσα με τιποτα να δωσω 500-700ευρω.500 ισως να μπορουσα αλλα θα εσκιζα τον προυπολογισμο της οικογενειας. Οποτε προχωρησα ετσι.

Φωτο λοιπον απο το κομπλερ του 640. Με κοκκινο κυκλο το ανταλλακτικο που χρησιμοποιησε:


193614

emix24
26/03/2010, 19:46
Και φωτο απο το κομπλερ του 950. Σε κοκκινο κυκλο αυτα που αλλαξε απο το 640.


193615

camen
26/03/2010, 19:55
Καλα εισαι τοτες...:smokin: Αφου αλλαξε και το 7 και το 8 μαλλον θα κρατησει...:rolleyes:
Το ρουλεμαν λογικα θα το τσεκαρε και για να μην το αλλαξε θα ειναι οκ...

130 πηγε η ταριφα ολα μαζι?!

Αντε καλες βολτες...:beer:

emix24
26/03/2010, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καλα εισαι τοτες...:smokin: Αφου αλλαξε και το 7 και το 8 μαλλον θα κρατησει...:rolleyes:
Το ρουλεμαν λογικα θα το τσεκαρε και για να μην το αλλαξε θα ειναι οκ...

130 πηγε η ταριφα ολα μαζι?!

Αντε καλες βολτες...:beer:

Εχω εμπιστοσυνη (οπως και ολοι εδω μεσα απ οτι ειδα) στον Χελιωτη. Οποτε σιγουρα θα εκανε καλη δουλεια.
160ευρω εδωσα συνολικα, γιατι προσθεσε και λιγο λαδι, κοιταξε αλυσιδα και κατι αλλα ψιλα.

Επισης μου εδωσε και μερικες συμβουλες πως να βαζω μπρος την μηχανη, ωστε να μην της βγαζω τα ματια καθε φορα που μιζαρω. Απλες και χρησιμες συμβουλες.

Παντως εμενα ο Δημητρης με κερδισε σαν πελατη και απο δω και περα θα το πηγαινω εκει το μηχανακι ας ειναι στου διαολου το κερατο το σπιτι μου απο το συνεργειο του.

camen
26/03/2010, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24


Επισης μου εδωσε και μερικες συμβουλες πως να βαζω μπρος την μηχανη, ωστε να μην της βγαζω τα ματια καθε φορα που μιζαρω. Απλες και χρησιμες συμβουλες.



1)Παταμε αντρικια την μιζα μεχρι να βεβαιωθουμε οτι πηρε μπροστα το μηχανακι και οχι "τσικ-τσικ" και σβησιμο.Χρησιμοποιουμε το τσοκ στανταρ το πρωι.
2)Χρησιμοποιουμε τον αποσυμπιεστη.
3)Μακρυα το χερι απο το γκαζι.
4)Δεν αφηνουμε την μπαταρια να ξελιγωθει.

Τα λεω καλα...?:lol: :lol: :lol:

emix24
26/03/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
1)Παταμε αντρικια την μιζα μεχρι να βεβαιωθουμε οτι πηρε μπροστα το μηχανακι και οχι "τσικ-τσικ" και σβησιμο.Χρησιμοποιουμε το τσοκ στανταρ το πρωι.
2)Χρησιμοποιουμε τον αποσυμπιεστη.
3)Μακρυα το χερι απο το γκαζι.
4)Δεν αφηνουμε την μπαταρια να ξελιγωθει.

Τα λεω καλα...?:lol: :lol: :lol:

Πολυ σωστα τα λες.
Το πρωι το τσοκ μου ειπε μεχρι τερμα.
Τα φωτα και οτιδηποτε αλλο καταναλωνει ενεργεια (θερμαινομενα γκριπς, πχ) τα κλεινουμε.

Οταν λες αποσυμπιεστη, τι ακριβως εννοεις; Το τσοκ δηλαδη;
Γιατι δεν νομιζω να εχει αποσυμπιεστη το 950Adv. Εκτος αν εννοεις το τσοκ.

Παντως ρε παιδια, σας ευχαριστω για τις συμβουλες. Με βοηθησατε παρα πολυ να καταλαβω καποια πραγματα.

ikarosk
26/03/2010, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Επισης μου εδωσε και μερικες συμβουλες πως να βαζω μπρος την μηχανη, ωστε να μην της βγαζω τα ματια καθε φορα που μιζαρω.

Happy end λοιπόν στην περιπέτεια. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμη επαγγελματίες που δεν κοιτάζουν μόνο την τσέπη του πελάτη.
Το να παίρνει το μοτέρ αμέσως εμπρός είναι το σημαντικότερο για την υγεία του κόμπλερ και του αναβάτη.
Καλές βόλτες και πάλι.:a18:

emix24
26/03/2010, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Happy end λοιπόν στην περιπέτεια. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμη επαγγελματίες που δεν κοιτάζουν μόνο την τσέπη του πελάτη.
Το να παίρνει το μοτέρ αμέσως εμπρός είναι το σημαντικότερο για την υγεία του κόμπλερ και του αναβάτη.
Καλές βόλτες και πάλι.:a18:

Ετσι οπως τα λες ειναι.
Και οπως ειπα, εμενα ο Χελιωτης με κερδισε σαν πελατη.

Σας ευχαριστω και παλι για την στηριξη και τις συμβουλες σας.

camen
26/03/2010, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Πολυ σωστα τα λες.
Το πρωι το τσοκ μου ειπε μεχρι τερμα.
Τα φωτα και οτιδηποτε αλλο καταναλωνει ενεργεια (θερμαινομενα γκριπς, πχ) τα κλεινουμε.

Οταν λες αποσυμπιεστη, τι ακριβως εννοεις; Το τσοκ δηλαδη;
Γιατι δεν νομιζω να εχει αποσυμπιεστη το 950Adv. Εκτος αν εννοεις το τσοκ.

Παντως ρε παιδια, σας ευχαριστω για τις συμβουλες. Με βοηθησατε παρα πολυ να καταλαβω καποια πραγματα.

Α μπορει να μην εχει αποσυμπιεστη γτ δεν εχει μανιβελα το θηριο...

Τα μικροτερα, πανω απο την μανετα συμπλεκτη εχει ενα λεβεδιακι που το πατας και ανοιγει τις βαλβιδες.Ετσι,το μοτερ χανει την συμπιεση του και ειτε μπορεις να το βαλεις ευκολα μπροστα με μανιβελα ειτε δεν αναγκαζεις την μιζα να σπασει την συμπιεση μονη της...:winka:

emix24
26/03/2010, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Α μπορει να μην εχει αποσυμπιεστη γτ δεν εχει μανιβελα το θηριο...

Τα μικροτερα, πανω απο την μανετα συμπλεκτη εχει ενα λεβεδιακι που το πατας και ανοιγει τις βαλβιδες.Ετσι,το μοτερ χανει την συμπιεση του και ειτε μπορεις να το βαλεις ευκολα μπροστα με μανιβελα ειτε δεν αναγκαζεις την μιζα να σπασει την συμπιεση μονη της...:winka:

Ναι,καταλαβα τι εννοεις. Αυτο που εχουν τα εντουρακια. Το ειχα στο EXC400 καποτε.Τεσπα.

Τελος καλο, ολα καλα και πιστευω να ειμαι οκ για πολυ καιρο.

Greg_950 S
26/03/2010, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Εχω εμπιστοσυνη (οπως και ολοι εδω μεσα απ οτι ειδα) στον Χελιωτη.
.................................................................................................... ...........................................

Αν θυμάμαι καλά ο Δ. Χελιώτης ήταν προσκεκλημένος του ΜΟΤΟ, σε ετήσιο adventure tour πριν 3-4 χρόνια , που είχε δοκιμή αρκετών ΟΝ-ΟFF, σε διαδρομή προς Βαλκανικές χώρες. Όπως έγραφε τότε του είχε αρέσει τόσο το KTM ADV, που μπήκε στον πειρασμό να το αγοράσει όταν επέστρεψαν Ελλάδα.
Άρα μάλλον θα το έχει ψάξει αρκετά και το συγκεκριμένο θέμα....:beer:

emix24
27/03/2010, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg_950 S
Αν θυμάμαι καλά ο Δ. Χελιώτης ήταν προσκεκλημένος του ΜΟΤΟ, σε ετήσιο adventure tour πριν 3-4 χρόνια , που είχε δοκιμή αρκετών ΟΝ-ΟFF, σε διαδρομή προς Βαλκανικές χώρες. Όπως έγραφε τότε του είχε αρέσει τόσο το KTM ADV, που μπήκε στον πειρασμό να το αγοράσει όταν επέστρεψαν Ελλάδα.
Άρα μάλλον θα το έχει ψάξει αρκετά και το συγκεκριμένο θέμα....:beer:

Καλημερα σ ολους,
Φευγοντας απο συνεργειο χθες ο Δημητρης μου ειπε οτι επισκευαζει ΚΤΜ απο το 1988!
Αυτο τα λεει ολα, μου φαινεται.

KaTaNaS
27/03/2010, 07:58
Αποφεύγω να κάνω διαφήμιση σε οποιονδήποτε! Αλλά νοιωθω υποχρεωμένος να πώ, πως ο Χελιώτης αγαπάει τοσο πολύ τον χώρο της αγωνιστικης μοτοσυκλέτας (enduro) όσο λίγοι!

Γενικοτερα σαν προσωπικότητα τον διακρίνει ενας αλτρουϊσμός, και αυτο εχει συντελέσει στο να επισκευάζει μοτοσυκλέτες με τα δικα του χερια, διχως να καθεται πισω απο γραφεια και να δινει εντολες σε βοηθούς.

Αν τον δει κανείς πώς δουλεύει πανω σε ενα μηχανακι (καθως και τον παγκο εργασιας του) πράγματι θα μπορεσει ευκολα να το παρομοιασει με χειρουργειο οπως παραπανω χαριτολογωντας αναφερθηκε.

Εγώ του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

όποιος παει παντως , μπορει να του πει απο το moto.gr και τον κατανα :wave2:

vag950
27/03/2010, 21:06
Εχει κανεις τη καλοσυνη να μου πει που ακριβως ειναι το συνεργειο του Χελιωτη.

emix24
27/03/2010, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από vag950
Εχει κανεις τη καλοσυνη να μου πει που ακριβως ειναι το συνεργειο του Χελιωτη.

Μπαινοντας Βουλιαγμενης απο Αθηνα, ακριβως μετα τα δυο μαγαζια νυχτερινης διασκεδασης (το 1ο ειναι το EDO και το 2ο ειναι το S-Club, οπου τραγουδαει ο Ρουβας), στριβεις δεξια στο φαναρι και παιρνεις τον κατηφορικο δρομο. Στα 20 μετρα δεξια ειναι ενα μαγαζι. Moto-Clinic λεγεται. Εκει ειναι.


ΥΓ. Πας και συ για κομπλερ μιζας;
:lol: :lol: :lol:

vag950
27/03/2010, 21:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Μπαινοντας Βουλιαγμενης απο Αθηνα, ακριβως μετα τα δυο μαγαζια νυχτερινης διασκεδασης (το 1ο ειναι το EDO και το 2ο ειναι το S-Club, οπου τραγουδαει ο Ρουβας), στριβεις δεξια στο φαναρι και παιρνεις τον κατηφορικο δρομο. Στα 20 μετρα δεξια ειναι ενα μαγαζι. Moto-Clinic λεγεται. Εκει ειναι.


ΥΓ. Πας και συ για κομπλερ μιζας;
:lol: :lol: :lol: [/

σε ευχαριστω πολυ.

Και να φανταστεις οτι περναω σχεδον καθε μερα απο εκει.

Οχι δεν παω για κομπλερ ευτυχως. Μη το γρουσουζευουμε κιολας.


Απλως θελω μια καλη ενναλακτικη γιατι μου κανει νερα ο μαστορας μου.

Και αφου δεν ειμαι στην εγγυηση γιατι οχι.

KaTaNaS
28/03/2010, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Moto-Clinic λεγεται. Εκει ειναι.


Oδός Βούρβαχη, απέναντι απο την πίσω μεριά του Καρίμαλη, συστεγάζεται προσωρινα με ενα πλυντηριο μοτο.

gefr
05/04/2010, 01:14
Το ανταλλακτικό που αντικαθίσταται στο κομπλέρ της μίζας είναι τα "φασολάκια" του τεμαχίου #7 στο αντίστοιχο παρόμοιο του LC8. Το #8 δεν υπάρχει στο LC8.
Τα "φασολάκια" του LC4 τοποθετούνται στο σκελετό του sprag γιατί είναι λίγο διαφορετικός ο σκελετός του #7 του LC4 από του παρόμοιου στο LC8.
Έχω αλλαγμένα και εγώ τα ανωτέρω "φασολάκια" και η μίζα μου λειτουργεί άψογα εδώ και 10 μήνες. Το δικό μου κομπλέρ εξέπνευσε στα 110χιλ χλμ.
Τώρα και κάτι πιό πονηρό:
Εμένα ο μάστορας μου έβαλε τα "φασολάκια" από φθαρμένο κομπλέρ από LC4. Τα "φασολάκια" ήταν σάν καινούργια, ενώ τα δικά μου είχαν ολοφάνερη φθορά. Η μία πλευρά τους είχε γίνει επίπεδη.
Από ότι φαίνεται το κομπλέρ του LC4 είναι πολύ πιό ευαίσθητο από αυτό του LC8. Το δεύτερο λειτουργεί και με ελαφρά φθαρμένα τμήματα.
Ο σφόνδυλος όπου πιάνει το κομπλέρ είχε ελάχιστη φθορά. Βέβαια έχει σίγουρα κάποια επιφανειακή σκλύρηνση. Άν αυτή φαγωθεί η φθορά θα είναι πιό γρήγορη.
Το κοπλέρ από LC4 κοστίζει περί τα 67? καινούργιο στο www.ΚΤΜ-versand.de
Η εργασία είναι λίγο ζόρικη γιατί χρειάζεται λύσιμο στο βολάν της μηχανής με εξωλκέα κ.λ.π.
Γειά χαρά.

soksok
11/08/2010, 19:03
Γεια σας παιδιά! Χρειάζομαι για άλλη μια φορά την βοήθειά σας!

Σπασμένα γραναζάκια στην μίζα (κόμπλερ προφανώς) σε 640, τα οποία έφαγαν λίγο από την λαμαρινούλα που κρατάνε τους μαγνήτες στο βολάν. Λίγο όμως και ο μηχανικός είπε ότι δεν τίθεται θέμα και ότι δουλεύει κανονικά γιατί έχει ακόμα πολύ λαμαρίνα! Επίσης μου είπε ότι δεν παίζει να έπεσαν μέταλα στα λάδια γιατί τα κρατάν όλα αυτά οι μαγνήτες!

Άλλαξα τα γραναζάκια (80 ευρώ) και δωρεάν περαστικά. Πάλι όμως δεν δούλευε καλά η μίζα γιατί κάτι παίζει με το ελατήριο του αυτόματου αποσημπιεστή... Αν ανοίξεις τον αποσυμπιεστή που έχει στον συμπλέκτη, παίρνει μπροστά κανονικά, αλλά ο αυτόματος δεν δουλεύει. Θα αλλάξω και το ελατήριο (ελάχιστα έξοδα).

Πως σας φάινονται αυτά; Παίζει να ισχύουν και όλα να πάνε καλά ή παίζει πρόβλημα;

:confused: :confused: :confused:

frappe rider
11/08/2010, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
...Πως σας φάινονται αυτά; ...


Σαν επιβεβαίωση ότι δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ μου ΚΤΜ :lol: ...

soksok
12/08/2010, 06:18
Αν μπορεί κάποιος γνώστης να δώσει μια σοβαρή απάντηση θα με βοηθήσει πάρα πολύ.

Να προσθέσω ότι όταν πατάω την μίζα δεν ακούγεται ΚΑΝΕΝΑΣ περίεργος ήχος.