PDA

View Full Version : Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό



Anritsu
21/03/2010, 18:14
Σύντροφοι βοήθεια ...

Αγόρασα εχτές ένα εξωτερικό σκληρό της Toshiba , τον STORE art, 1.5 ΤΒ , usb 2.0 . Ξεκίνησα κατευθείαν να μεταφέρω τα δεδομένα που ήθελα μέσω ενός usb hub που βγάζει από ένα σε 4 . Σε κάποιο σημείο πήγα να αποσυνδεσω από το hub μια άλλη συσκευή και βλακωδώς αποσύνδεσα το σκληρό . Αυτόματα τα XP μου βγάλανε οτι η φυσική διεύθυνση του σκληρού (οπού και γίνονταν η αντιγραφή) δεν υπάρχει . Απο εκείνο το σημείο και πέρα τα XP αρνούνται πεισματικά να δουν την συσκευή . Οπότε συνδέομαι , ανιχνεύουν το USB ,μου πετάνε ότι μια συσκευή που είναι συνδεδεμένη με το σύστημα δεν λειτούργησε κανονικά και να ξαναδοκιμάσω και αν δεν παίξει να την πετάξω ....

Αρχικά νόμιζα οτι κάηκε ο σκληρός . Στο λαπτοπ που το δοκίμασα όμως με win7 αναγνωρίζεται και δουλεύει κανονικά . Έχω κάνει 100 επανεκκινήσεις και τα XP δεν θέλουν να τον δουν ...
Καμία ιδέα ???


:bigcry:


192968

Anritsu
21/03/2010, 18:20
Όποτε συνδεσω τον σκληρό τα Xp παρουσιάζουν οτι στην θύρα έχει συνδεθεί μια άγνωστη συσκευή . Αν αλλάξω θύρα στο HUB το πρόβλημα μεταφέρεται και η προηγούμενη θύρα φαίνεται να μην χρησιμοποιείται πλέον . Στο manual του σκληρού λέει κατηγορηματικά ότι δεν απαιτούνται drivers και η συσκευή είναι plug and play .....

Βοήθεια χριστιανοί ..120 εβρουλίνια είναι αυτά ....


192969

lantz
21/03/2010, 18:21
Δοκίμασε να τον συνδέσεις απευθείας στο PC και όχι μέσω του HUB.. ;)

teo24
21/03/2010, 18:22
Μια φορα μου ετυχε το ιδιο προβλημα και τελικα εφταιγε το USB 1 σε 4,εβαζα ολες τις συσκευες μια μια στην USB και δουλευαν ολες,οταν τις εβαζα πανω του δεν δουλευε τιποτα.:wave2:

Anritsu
21/03/2010, 18:39
το έβαλα μέσα κατευθείαν και τώρα παίζει κανονικά . Άλλο και τούτο . Βέβαια χρειάστηκε και μια επανεκκινησούλα γιατί ι μόλις είδε τον σκληρό , έχασα το πληκτρολόγιο . Του πέσανε πολλές συσκευές μαζεμένες φαίνεται και μπούκωσε το καημένο .

ΘΑΝΞ :rotflmao: :wave2:


192970

McGyver
21/03/2010, 18:40
Απλά το hubάκι σου δε δίνει αρκετό ρεύμα στο σκληρό :winka: ...

ego_o_idios
21/03/2010, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
το έβαλα μέσα κατευθείαν και τώρα παίζει κανονικά . Άλλο και τούτο . Βέβαια χρειάστηκε και μια επανεκκινησούλα γιατί ι μόλις είδε τον σκληρό , έχασα το πληκτρολόγιο . Του πέσανε πολλές συσκευές μαζεμένες φαίνεται και μπούκωσε το καημένο .

ΘΑΝΞ :rotflmao: :wave2:


to sosto 8a ito

to evala mesa kataf8ian (tsik) ke tora pezi kanonika

alo ke touto:hypnotize
vevea xriastike mia ekinisoulitsa giati molis ide ton sklirouli exasa to pliktrologiouli mou

tou pesane poles i siskevoules mazemenes

ke fenete mpoukose to kaimenouli....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ke tora efxaristimenos 8a kaneloso ke to rizogalaki mou ke ola kala vre...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ermiss
21/03/2010, 19:09
Γενικό TIP

Τα παράθυρα κολλάνε αρκετές φορές όταν έχουν 2 αποθηκευτικά μέσα με usb(2flash πχ)

Υπολογιστής μου/(δεξί κλικ Διαχείριση)/Αποθήκευση/Διαχείριση Δίσκων/
Επιλέγεις το "προβληματικό" και μετά "αλλαγή γράμματος"

Ξεκολάνε σχεδόν πάντα τα προβληματικά φλασάκια..

tifoefs
21/03/2010, 22:18
αν εβαζε λιγο σπρεϋ WD40 θα ξεκολλαγε σιγουρα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Anritsu
23/03/2010, 18:43
Και που λέτε ο ίδιος "πονεμένος δίσκος " παίζει κανονικά πλέον καρφωμένος σε usb θύρα της μητρικής , αλλά όταν πάω να πετάξω μέσα πολύ μεγάλα αρχεία μου, σταματάει την αντιγραφή και εμφανίζει εικονίδιο ότι και καλά εξαντλείται ο χώρος και να σβήσω περιττά αρχεία . Στο "Ο Υπολογιστής μου " δείχνει κανονικά 330 GB κατειλημμένα και 1 Τ ακόμα free . Παρατηρώ ότι είναι Fat32 ο σκληρός . Μήπως θα έπρεπε να ειναι NTFS ??? Τώρα δουλεύω με XP μελλοντικά ο σκληρός θα μπει σε λαπτοπ με 7 . Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που κάνω αντιγραφή από εξωτερικό σε εξωτερικό ...


Καμία ιδέα ? :eek:

zephyr1
23/03/2010, 20:00
Ο δισκος οπωσδηπωτε σε ntfs γιατι δεν θα μπορεις να μεταφερεις αρχεια μεγαλυτερα απο 5g.

Δοκιμασε και θα δεις.

Ααα για καλο και για κακο βγαλε και το kaφasaki απο την επιφανεια εργασιας .

vaska
23/03/2010, 20:25
Λοιπόν από την αρχή.
α) μπαίνεις στην διαχ/ση υλικού από πίνακα ελέγχου
β) φροντίζεις να έχεις ποντίκι πληκ/γιο συμβατικό (PS2)
γ) εμφανίζεις τις κρυφές συσκευές
δ) ανοίγεις το + που έχει τα usb και τα καταργείς όλα (ριζικούς διανομείς κλπ)
ε)κάνεις επανεκίννηση

Μετά την επανεκίννηση όλα θα ξαναπάρουν την θέση τους.


sos τα usb hub που αγοράζεις κοίτα να έχουν δικιά τους τροφοδοσία, γιατί όταν σε απλά hubs βάζεις πολλές συσκευές δεν επαρκεί το ρεύμα και δεν παίζουν σωστά.

chr1s_86
23/03/2010, 20:26
Το όριο σε FAT32 file system είναι τα 4GB. Άλλαξε σε NTFS και θα είσαι οκ :winka:

vaska
23/03/2010, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Το όριο σε FAT32 file system είναι τα 4GB. Άλλαξε σε NTFS και θα είσαι οκ :winka:

Το όριο που λές είναι όντως 4gb/file,δηλαδή για ένα αρχείο, τόσο μεγάλα αρχεία συνήθως είναι ασυμπίεστα avι από ψηφιακές κάμερες, που πιθανά ο φίλος μας δεν έχει. Το πρόβλημα με την χωρητικότητα που του βγάζει, πιθανά προέρχεται από την ανολοκλήρωτη εγγραφή που δημιουργήθηκε κατά την μη σωστή αποσύνδεση του ext hdd από την usb. Ο εύκολος τρόπος να το λύσει είναι quick format (θα διαγραφούν όλα τα αρχεία που έχει ο σκληρός) μέσα από τα windows ή από άλλο πρόγραμμα "acronis, partition magic κλπ".

Anritsu
24/03/2010, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Το όριο που λές είναι όντως 4gb/file,δηλαδή για ένα αρχείο, τόσο μεγάλα αρχεία συνήθως είναι ασυμπίεστα avι από ψηφιακές κάμερες, που πιθανά ο φίλος μας δεν έχει. Το πρόβλημα με την χωρητικότητα που του βγάζει, πιθανά προέρχεται από την ανολοκλήρωτη εγγραφή που δημιουργήθηκε κατά την μη σωστή αποσύνδεση του ext hdd από την usb. Ο εύκολος τρόπος να το λύσει είναι quick format (θα διαγραφούν όλα τα αρχεία που έχει ο σκληρός) μέσα από τα windows ή από άλλο πρόγραμμα "acronis, partition magic κλπ".

είναι κάτι iso από παιχνίδια πολύ μεγαλύτερα ..... προφανώς από fat32 σε NTFS δεν γίνεται χώρος format , οπότε στραβά ξεκινήσαμε .....


:bigcry:

vaska
24/03/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
είναι κάτι iso από παιχνίδια πολύ μεγαλύτερα ..... προφανώς από fat32 σε NTFS δεν γίνεται χώρος format , οπότε στραβά ξεκινήσαμε .....


:bigcry:

Γίνεται με τα προγράμματα που είπα πιο πάνω.

Anritsu
24/03/2010, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Γίνεται με τα προγράμματα που είπα πιο πάνω.

τώρα ξεκίνησα αργό και βασανιστικό φορματ μέσα από τα win . Γρήγορο δοκίμασα αλλά μου έβγαζε πως η συσκευή χρησιμοποιείται και κάτι τέτοια . Ελπίζω μέχρι να γυρίσω από την δουλειά το μεσημέρι να έχει τελειώσει το πανηγύρι και μετά , ξανά μανά copy άλλα 500 τόσα G ..... ότι καλύτερο

:wave2:

DimChios
24/03/2010, 07:55
...μιας και το ανοιξατε το θεμα... κατι παρομοιο....

εξωτερικος 500 γιγα, επαιζε κανονικα!
μεταφερθηκε το πισι μαζι του και ο σκληρος με τη θηκη του κτλ ολα κομπλε, σε αλλο χωρο (ασχετο αλλα λεμε τωρα) και επανασυνδεθηκαν

Το σκληρο τον βλεπει αλλα μετα απο 2-3 λεπτα ειναι κατεστραμενα τα αρχεια, δεν αναγνωριζεται (οπως στον φιλο), τον επανασυνδεω αλλα @@δια δεν τον βλεπει καν στο "ο υπολογιστης μου" κτλ κτλ

ειναι σχεδον γεματος με σημαντικα αρχεια και εχω ξεκινησει να τα αντιγραφω οσο διαρκει η φαση που τον βλεπει, πολλες φορες ομως οπως καταλαβαινετε τα 2-3 λεπτα δεν επαρκουν!

δεν εχω δοκιμασει σε αλλο πισι αν παιζει και τον εχω βαλει σε ολες τις usb που εχει πανω...

SALTAPIDAS
24/03/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...μιας και το ανοιξατε το θεμα... κατι παρομοιο....

εξωτερικος 500 γιγα, επαιζε κανονικα!
μεταφερθηκε το πισι μαζι του και ο σκληρος με τη θηκη του κτλ ολα κομπλε, σε αλλο χωρο (ασχετο αλλα λεμε τωρα) και επανασυνδεθηκαν

Το σκληρο τον βλεπει αλλα μετα απο 2-3 λεπτα ειναι κατεστραμενα τα αρχεια, δεν αναγνωριζεται (οπως στον φιλο), τον επανασυνδεω αλλα @@δια δεν τον βλεπει καν στο "ο υπολογιστης μου" κτλ κτλ

ειναι σχεδον γεματος με σημαντικα αρχεια και εχω ξεκινησει να τα αντιγραφω οσο διαρκει η φαση που τον βλεπει, πολλες φορες ομως οπως καταλαβαινετε τα 2-3 λεπτα δεν επαρκουν!

δεν εχω δοκιμασει σε αλλο πισι αν παιζει και τον εχω βαλει σε ολες τις usb που εχει πανω...

Ίσως να τα έχει παίξει ο usb controller του δίσκου.Αντίστοιχο θέμα είχα με έναν εξωτερικό όπου
το pc τον έβλεπε όποτε ήθελε(αν ήθελε).Προσπαθούσα να κάνω μεταφορά αρχείων και δεν τελείωνε ποτέ.Απλά άνοιξα το κουτί,ξήλωσα τον δίσκο και τον χρησιμοποιώ σαν εσωτερικό.Άλλωστε όλοι οι εξωτερικοί δίσκοι απλοί sata είναι.

DimChios
24/03/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SALTAPIDAS
Απλά άνοιξα το κουτί,ξήλωσα τον δίσκο και τον χρησιμοποιώ σαν εσωτερικό.Άλλωστε όλοι οι εξωτερικοί δίσκοι απλοί sata είναι.


γινεται αυτο???

ποιος μπορει να μου το κανει???

το θεμα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι να τον δωσω καπου χωρις να ειμαι παρων για το τι μπορουν να αντιγραψουν απο εκει μεσα! :sad:

Cpt. Haddock
24/03/2010, 09:22
πολύ τσόντα μέσα ε; :lol:

DimChios
24/03/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
πολύ τσόντα μέσα ε; :lol:


χ3στηκα γι αυτες

vaska
24/03/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...μιας και το ανοιξατε το θεμα... κατι παρομοιο....

εξωτερικος 500 γιγα, επαιζε κανονικα!
μεταφερθηκε το πισι μαζι του και ο σκληρος με τη θηκη του κτλ ολα κομπλε, σε αλλο χωρο (ασχετο αλλα λεμε τωρα) και επανασυνδεθηκαν

Το σκληρο τον βλεπει αλλα μετα απο 2-3 λεπτα ειναι κατεστραμενα τα αρχεια, δεν αναγνωριζεται (οπως στον φιλο), τον επανασυνδεω αλλα @@δια δεν τον βλεπει καν στο "ο υπολογιστης μου" κτλ κτλ

ειναι σχεδον γεματος με σημαντικα αρχεια και εχω ξεκινησει να τα αντιγραφω οσο διαρκει η φαση που τον βλεπει, πολλες φορες ομως οπως καταλαβαινετε τα 2-3 λεπτα δεν επαρκουν!

δεν εχω δοκιμασει σε αλλο πισι αν παιζει και τον εχω βαλει σε ολες τις usb που εχει πανω...

Στείλτον στην Πάτρα πουλάκι μου να σου κάνουμε τις αντιγραφές, είμαστε μηχανικοί κύριος με φτυχία λέμε. Και όσο για εχεμύθεια μην το συζητάς καθόλου, τα περιεχόμενα θα τα ξέρουμε εσύ , εγώ κι όλος ο λαός του Forum. Πάντως χωρίς πλάκα είναι όπως στα λένε, ανοίγεις το κουτί και μέσα υπάρχει ένας κανονικότατος HDD SATA Ή P ATA (IDE).

DimChios
24/03/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Στείλτον στην Πάτρα πουλάκι μου να σου κάνουμε τις αντιγραφές, είμαστε μηχανικοί κύριος με φτυχία λέμε. Και όσο για εχεμύθεια μην το συζητάς καθόλου, τα περιεχόμενα θα τα ξέρουμε εσύ , εγώ κι όλος ο λαός του Forum. Πάντως χωρίς πλάκα είναι όπως στα λένε, ανοίγεις το κουτί και μέσα υπάρχει ένας κανονικότατος HDD SATA Ή P ATA (IDE).


δεν εχει βιδες!

:look:


σκ@τ@, φοβαμαι να τον ανοιξω!

:rolleyes:

zephyr1
24/03/2010, 12:18
Ελα απογευμα Λουτσα να σε ανοιξω εγω.

Akatanomastos
24/03/2010, 12:21
πριν ανοιξεις την θηκη του εξωτερικου σου

να βεβαιωθεις απο το νετ οτι ειναι μοντελο που εχει βυσμα για να μπει σε λαπτοπ

καθως τελευταια οι εταιριες τα εχουν αλλαξει γιαυτο ακριβως το λογο, να μην μπορεις να τον χρησιμοποιησεις ως εσωτερικο..

DimChios
24/03/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ελα απογευμα Λουτσα να σε ανοιξω εγω.


κλεινω το μαγαζι στις 21:00!

:rolleyes:

Αυριο που ειναι αργια? :wacko:

θα τα σωσουμε κιολας σε καινουργιο και να παει να γ@μηθει ο παλιος? :D

DimChios
24/03/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
πριν ανοιξεις την θηκη του εξωτερικου σου

να βεβαιωθεις απο το νετ οτι ειναι μοντελο που εχει βυσμα για να μπει σε λαπτοπ

καθως τελευταια οι εταιριες τα εχουν αλλαξει γιαυτο ακριβως το λογο, να μην μπορεις να τον χρησιμοποιησεις ως εσωτερικο..


εγω δεν το κανω μονος μου!

υποτιθεται φανταζομαι οτι οποιος το αναλαβει, ξερει... ε?

:confused:

zephyr1
24/03/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
κλεινω το μαγαζι στις 21:00!

:rolleyes:

Αυριο που ειναι αργια? :wacko:

θα τα σωσουμε κιολας σε καινουργιο και να παει να γ@μηθει ο παλιος? :D


Αν ερθεις πρωι να σκαψουμε ,να φυτεψουμε γυρω στα 10 δεντρα,να φτιαξουμε μια μανδρα και να φαμε το σουπερ σκορδαλι(με πατατα) της μανας μου, το απογευμα σε βολευω.:winka:

Αν δεν σ'αρεσει το πρωινο προγραμμα παιζει μονο το απογευματινο.:)

DimChios
24/03/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αν ερθεις πρωι να σκαψουμε ,να φυτεψουμε γυρω στα 10 δεντρα,να φτιαξουμε μια μανδρα και να φαμε το σουπερ σκορδαλι(με πατατα) της μανας μου, το απογευμα σε βολευω.:winka:

Αν δεν σ'αρεσει το πρωινο προγραμμα παιζει μονο το απογευματινο.:)



:D :D :D :D

Για το 2ο σκελος δε μου απαντησες! κανουμε επιτοπου save στον αλλον ή λες οτι θα φτιαχτει αυτος?? :wacko:


επισης πες ποσο θα κοστισει γιατι εγω δεν σκαβω! :lol: :lol:

Cpt. Haddock
24/03/2010, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
eπισης πες ποσο θα κοστισει γιατι εγω δεν σκαβω! :lol: :lol:

θα τα βρείτε :a021:

DimChios
24/03/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
θα τα βρείτε :a021:


λες να παρω μαζι απο το καλο το τονερ?

:hypnotize

zephyr1
24/03/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:D :D :D :D

Για το 2ο σκελος δε μου απαντησες! κανουμε επιτοπου save στον αλλον ή λες οτι θα φτιαχτει αυτος?? :wacko:


επισης πες ποσο θα κοστισει γιατι εγω δεν σκαβω! :lol: :lol:

Τον ανοιγουμε, εχουμε ανταπτορες sata-eide βλεπουμε τι παιζει και αναλογα πρατουμε ,εχω και 500g για σκαντζα.

Λεφτα ,γ@μησε με.Το θεμα ειναι να βρουμε χρονο γιατι μετα το σκορδαλι τα πραγματα βαραινουν.

DimChios
24/03/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Τον ανοιγουμε, εχουμε ανταπτορες sata-eide βλεπουμε τι παιζει και αναλογα πρατουμε ,εχω και 500g για σκαντζα.

Λεφτα ,γ@μησε με.Το θεμα ειναι να βρουμε χρονο γιατι μετα το σκορδαλι τα πραγματα βαραινουν.



μη λες τετοια και θα αρχισει παλι ο αλλος απο πανω!

:blush:


Οκ μαναρι μου! :lol: θα σου τηλ αυριο μεσημερακι να μου πεις σε τι φαση εισαι!

:beer: :beer: :beer:

vaska
24/03/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
μη λες τετοια και θα αρχισει παλι ο αλλος απο πανω!

:blush:


Οκ μαναρι μου! :lol: θα σου τηλ αυριο μεσημερακι να μου πεις σε τι φαση εισαι!

:beer: :beer: :beer:

Κοίτα ρε πστ μου χάσαμε τη δουλειά λόγω απόστασης. Και σε είπα ρε εμείς έχουμε φτυχία δεν τα κάνουμε εμπειρικά αυτά τα πράγματα..

Κρίμα και θα είχα υλικό για εκβιασμούς...
:bigcry: :bigcry:

DimChios
24/03/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Κοίτα ρε πστ μου χάσαμε τη δουλειά λόγω απόστασης. Και σε είπα ρε εμείς έχουμε φτυχία δεν τα κάνουμε εμπειρικά αυτά τα πράγματα..

Κρίμα και θα είχα υλικό για εκβιασμούς...
:bigcry: :bigcry:


ρε φιλε σορρυ αλλα Πατρα, απ οταν δουλευα εκει, πλεον ερχομαι μονο οταν καθεται καμμια "καλή"!

:blush: :rotflmao: :rotflmao: