PDA

View Full Version : Υποψηφιος Νεος Οδηγος!



grtasos1
21/03/2010, 18:36
Καλησπερα σε ολους του φιλους της μοτοσικλετας και οχι μονο!

Το ονομα μου ειναι Τασος και θα ηθελα να μοιραστω τον προβληματισμο μου μαζι σας.
Ειμαι 25 χρονων εχω απο τα 18 μου διπλωμα αυτοκινητου και οδηγω απο πολυ μικροτερος και ακομα μαθαινω πολλα πραγματα για την οδηγηση του αυτοκινητου και για το αυτοκινητο.

Ομως εχω την επιθυμια να μαθω να οδηγω μοτοσικλετα για πρακτικους και οχι μονο λογους!
Ειναι κατι που χρονια το ηθελα αλλα δεν ειχα την δυνατοτητα.Οπως καταλαβενεται δεν εχω ιδιαιτερη επαφη περα απο το ποδηλατο ως παιδι και μερικες βολτες με το παπακι του ξαδελφου!!! :cool:

Παρ'αυτα εχω θεληση και καλη αντιληψη των πραγματων ομως δεν ξερω απο που να αρχησω και το μεγαλητερο ακομα θεμα ειναι ΜΕ ΤΙ :confused: με τι μηχανη θα ξεκινουσα χωρις να αγορασω οικοπεδα και να μαθω την μηχανη μου σωστα κατω απο σωστη οδηγηση.

Σας ευχαριστω για την βοηθεια εκ των προταιρων και χαρηκα που ειμαι αναμεσα σας!

SVX
21/03/2010, 18:39
ΚΑλωσήρθες φίλε Τάσο... :beer:

drspeed
21/03/2010, 23:10
Αν σου αρέσει το CB με το οποίο και θα κάνεις μαθήματα για το δίπλωμα κατά 99%
τότε πάρε ένα τέτοιο για αρχή.Είναι το ευκολότερο μηχανάκι και το φιλικότερο για τον αρχάριο.
Μετά από λίγο και αφού του έχεις πάρει τον αέρα πάρε ότι νομίζεις ότι θα μπορείς να κουμαντάρεις αποφεύγοντας νευρικά τετρακύλινδρα και ιδιότροπα-ροπάτα δικύλινδρα τουλάχιστον για τα πρώτα 1-2 χρόνια

XJR_Billy
22/03/2010, 07:17
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.
Πολύ καλή μηχανή και πολύ φιλική η CB, σχολείο μεγάλο.

Βρίσκεις και αρκετές, σε λίγο υπερτιμημένες βέβαια τιμές.

Κοίτα για την CBF500, εξαιρετική μηχανή γενικής χρήσης, (πόλη-ταξιδάκι), αξιόπιστη και φτηνή χωρίς τον "φόρο" της τετρακύλινδρης λόγω ονόματος.

Αν και κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να ξεκινήσεις με μια 250άρα.
Κοίτα κάτι σε Kawasaki Ninja250, Yamaha YBR 250, Honda CBF 250.

Υπάρχουν και οι λίγο ψηλότερες on-off XR250,XT500,KLE250, για να μην κολλήσεις στο χωματόδρομο που θα παρουσιαστεί μπροστά σου.;)

Καλώς ήρθες φίλε !!:beer: :wave2:

dimr1
22/03/2010, 19:02
Μπορείς να ξεκινήσεις από σκούτερ που θυμίζουν κάτι από μοτοσυκλέτα, 250 κυβικά δρόμου όπου είναι απολύτως ευκολοοδήγητες και σχετικά γρήγορα βαρετές ή να πας σε πιο μεγάλα κυβικά αφού πιστεύεις ότι έχεις το μικρόβιο της μηχανής, ώστε να μην ξενερώσεις κατευθείαν, πχ CBF 500, Monstro κτλ. Το οικόπεδο είναι λίγο δύσκολο να το αποφύγει ο νέος οδηγός, αλλά και όποιος δεν σέβεται αυτό που καβαλάει...