PDA

View Full Version : Σωληνακια Υψηλης και μαργαριτα?



Xrated
21/03/2010, 19:07
Καλησπερα.Εχω ενα χτ500Ε(που εχει γινει 600).Βαζοντας σωληνακια υψηλης μπρος πισω και δισκοπλακα μαργαριτα θα δω αισθητη διαφορα στο φρεναρισμα?Το εχει κανει κανεις να δωσει μια γνωμη αν αξιζει?

faraway
21/03/2010, 19:09
μεγάλη διαφορά !!!

θα βελτιώσεις το φρενάρισμα σου πάρα πολλύ!!:wave2:

Gandalf dr685sm
21/03/2010, 19:12
Ξαδερφάκι έχει κάνει τις αλλαγές αυτές με δίσκο - μαργαρίτα και υψηλής μπρος πίσω και νομίζεις οτι πετάει άγκυρα στο φρενάρισμα.

Απλά θέλει και άλλα "ζυγίσματα" καθώς το βάρος του δίσκου αλλάζει αρκετά την οδική συμπεριφορά της μηχανής.

Gandalf

Xrated
21/03/2010, 19:16
Βασικα το μηχανακι ειναι μοταρντ δε ξερω αν εχει καμια σχεση.Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Μιας και ανοιξα το τοπικ να ρωτησω και κατι αλλο για οποιον γνωριζει.Πλεον κανοντας μια αποσταση και σταματωντας ακουω εντονο κροταλισμα απ τον κινητηρα.Αυτο μπορει να ειναι κατι αλλο εκτος απ τις βαλβιδες που θελουν ρυθμισμα?

faraway
21/03/2010, 19:18
αυτός είναι ο κλασικός ήχος που κάνουν όλα τα xt μόλις ζεσταθούν .

μοιάζει με βαλβίδες αλλά δεν είναι !!!:beer:

Xrated
21/03/2010, 19:20
οταν το ειχα πρωτοπαρει δεν θυμαμαι να το ακουγα γιαυτο μου κανει εντυπωση.αλλα μπορει παντα να το εκανε και να ειναι η ιδεα μου.κανενας με xt απο ελληνικο για ανταλλαγη ηχων? =D

faraway
21/03/2010, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
οταν το ειχα πρωτοπαρει δεν θυμαμαι να το ακουγα γιαυτο μου κανει εντυπωση.αλλα μπορει παντα να το εκανε και να ειναι η ιδεα μου.κανενας με xt απο ελληνικο για ανταλλαγη ηχων? =D

αν είσαι σίγουρος πως δε το άκουγες ...τότε τσέκαρε το !!!

αλλά πιστευω πως δεν θα είναι τίποτα ....εξάλου το xt δεν είναι από τα μηχανάκια

που προτιμάει τα συνεργεία !!!:beer:

Xrated
21/03/2010, 19:38
Παρε και μια 3η ερωτηση για hat trick.Χωρις να εχω οδηγησει αλλο xt εχω την εντυπωση οτι σκορτσαρει πολυ στις χαμηλες...Πχ με 2α δυσκολα θα παρω μια στροφη ενος τετραγωνου και μετα θα κοπανιεται να ξαναανεβασει στροφες...Ενα παλικαρι μου ειπε οτι οφειλεται στο οτι επειδη το 500 εχει λιγο μεγαλυτερο αντιβαρο στροφαλου(η κατι παρομοιο ;p απο το 600)και επειδη οταν το εκανα 600 δεν εβαλα του 600 οφειλεται σε αυτο.Εχω ακουσει για το σκορτσαρισμα στα xt αλλα δεν ξερω τι ακριβως ενοοει ο καθενας...

faraway
21/03/2010, 19:42
όλα τα xt σκορτσάρουν έτσι όπως και όλα τα μονοκύλινδρα γενικότερα .

Να του δίνεις στροφές με το συμπλέκτη για να μη στο κάνει , άλλα και άμα στο κάνει να κλείνεις το γκάζι και να βάζεις πρώτη ....

μην προσπαθείς να το επαναφέρεις ανοίγωντας το γκάζι είναι από τις μεγαλύτερες βλακείες που μπορεί να κάνει κάποιος σε ένα μονοκύλινδρο!!!:cool:

Xrated
21/03/2010, 20:03
σε ευχαριστω πολυ φιλε.πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου

TheFace
21/03/2010, 21:20
Sorry αν θεωρηθει spam, αλλα αν καταλαβα καλα λετε οτι το σχημα του δισκου (μαργαριτα κτλ) παιζει ρολο στο φρεναρισμα :confused:

Gandalf dr685sm
21/03/2010, 21:36
To πρόβλημα με τις κλασσικές δισκοπλακες του ΧΤ ήταν πως όταν ζεσταινόντουσαν αρκετά , δεν είχαν εύκολη απαγωγή θερμότητας.

Οι δισκοπλακες μαργαρίτα που μπορείς να βάλεις πάνω του χωρίς τρελές μετατροπές είναι αυτές του R6 σε aftermarket (Μαργαρίτα) που φυσικά θέλουν και άλλες δαγκάνες , με συνέπεια αυτό να έχει αντίκτυπο σε πολύ καλύτερο φρενάρισμα.. λάθος μου που δεν το διευκρίνησα...

Αν τώρα μιλάμε μόνο για μαργαρίτα δίσκο σε ίδιες διαστάσεις και πάχος (δεν ξέρω αν μπορείς να βρείς κάπου), άρα και ίδιες δαγκάνες, τότε δεν έχει σημαντική διαφορά πλήν ίσως απο την ίδια απόκριση που θα έχει ακόμα και μετά απο υπερωρίες λειτουργίας σε πολύ ζεστές θερμοκρασίες (Ελληνικό καλοκαίρι) αφού δεν θα έχεις την αίσθηση "σπογγιάσματος" - κούρασης στην μανέτα του φρένου.

Gandalf

Xrated
22/03/2010, 12:40
Για αλλη δαγκανα δηλ για τι κοστος μιλαμε περιπου?Απο αλλη μηχανη η καποια aftermarket πχ?

faraway
22/03/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Για αλλη δαγκανα δηλ για τι κοστος μιλαμε περιπου?Απο αλλη μηχανη η καποια aftermarket πχ?

δεν χρειάζεσαι άλλη δαγκάνα !!

με τα σωληνάκια και τη μαργαρίτα της braking είσαι super comple!!

δε στα λέω στον αέρα αυτά xt600 έχω και τα φοράω ήδη στα μηχανάκι μου αυτά.:wave2:

Xrated
22/03/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
δεν χρειάζεσαι άλλη δαγκάνα !!

με τα σωληνάκια και τη μαργαρίτα της braking είσαι super comple!!

δε στα λέω στον αέρα αυτά xt600 έχω και τα φοράω ήδη στα μηχανάκι μου αυτά.:wave2:
α ωραια..Σωληνακια θα βαλω μπρος πισω?Μαργαριτα μπρος πισω η μπρος αρκει.Εχω χοντρικη στην galfer.Aξιζει η να κοιταξω για braking που λες?

faraway
22/03/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
α ωραια..Σωληνακια θα βαλω μπρος πισω?Μαργαριτα μπρος πισω η μπρος αρκει.Εχω χοντρικη στην galfer.Aξιζει η να κοιταξω για braking που λες?

εγώ του φοράω μόνο μπροστά και μου αρκεί !!

βέβαια αν βάλεις και πίσω προφανώς το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και σίγουρα το μηχανάκι θα δείχνει πιο όμορφο!!:cool:

belvedere
22/03/2010, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
α ωραια..Σωληνακια θα βαλω μπρος πισω?Μαργαριτα μπρος πισω η μπρος αρκει.Εχω χοντρικη στην galfer.Aξιζει η να κοιταξω για braking που λες?

στο 660 εχω μπρος πισω braking, ειναι ακριβες ιδιαιτερα το μπροστα, δε θυμαμαι ακριβως αλλα μπορεις να ρωτησεις στη μιχαλακοπουλου. Δεν εχω παραπονο απο το φρεναρισμα απλα σε σχεση με φιλους που εχουν τις μαμα δισκοπλακες βλεπω πως οι δικες μου εχουν με τον καιρο περισσοτερη φθορα νομιζω :(

σε σχεση με το μαμα δεν εχει καμια σχεση το φρεναρισμα μου πλεον με σωληνακια μπρος πισω hel και ακτινικη τρόμπα από r1 :D και τα προοδευτικα ελατηρια

belvedere
26/03/2010, 18:31
http://img696.imageshack.us/img696/2110/dsc00075in.jpg
η μπροστα braking μαργαριτα στο 660

και η αγκυρα :cool:
http://img263.imageshack.us/img263/1889/dsc00073jv.jpg
http://img683.imageshack.us/img683/9859/dsc00076f.jpg

Xrated
26/03/2010, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
http://img696.imageshack.us/img696/2110/dsc00075in.jpg
η μπροστα braking μαργαριτα στο 660

και η αγκυρα :cool:
http://img263.imageshack.us/img263/1889/dsc00073jv.jpg
http://img683.imageshack.us/img683/9859/dsc00076f.jpg
Ομορφα...το δοχειακι με πατεντα ειναι τοσο ψηλα η ετσι ηταν?

Pardalotzatziki
27/03/2010, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
εγώ του φοράω μόνο μπροστά και μου αρκεί !!

βέβαια αν βάλεις και πίσω προφανώς το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και σίγουρα το μηχανάκι θα δείχνει πιο όμορφο!!:cool:

Νομιζω οτι το πισω ειναι καλυτερο με τα yamaha...ειναι πολυ ευαισθητο...
Τα υψηλης ισως φερουν ανεπιθυμητα μπλοκαρισματα..

Xrated...τι ελατηρια εχεις ? Ισως χρειαστεις βελτιωση μπροστα...

belvedere
28/03/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Ομορφα...το δοχειακι με πατεντα ειναι τοσο ψηλα η ετσι ηταν?

δεν ειχα πως να το στηριξω το δοχειακι και το στριξα οπως οπως και μετα βαρεθηκα να φτιαξω καλυτερο στηριγμα. Αμα κοντυνω το σωληνακι θα ρθει πιο κατω το δοχειο αλλα βαριεμαι παλι εξαερωση. Τη βαλβιδα του στοπ εφτιαξα με πατεντα κατα τα λλα η τρομπα του ρο1 ειναι, 16αρα ακτιικη μπρεμπο

με καλυτερα φρενα, καλο ειναι μπουν και προοδευτικα ελατηρια μπροστα, οπως ειπε και ο απο πανω, τα δικα μου ειναι χαιπερπρο

Antwnis
08/04/2010, 13:16
Κάνε τις μετατροπές σου σταδιακα για να μην χαλάσεις απο την αρχή ενα σωρο λεφτα που ίσως δεν χρειάζεται
Βάλε δηλαδή αρχικα σωληνάκι υψηλής στο μπροστινο. Κάνε παράλληλα και ένα σέρβις στο φρένο, άλλαξε υγρά, τσιμουχάκια, λυσιμο δαγκάνας και καθάρισε το.
Δες αν σε ικαναποιει η διαφορά και πόσο. Λογικά θα δείς τεράστια διαφορά.
Αν μετα και πάλι θές κάτι παραπάνω, βάλε 32ρα μαργαρίτα braking h galfer που είναι ημίπλευστες.
Εκεί θα έχει μεταμορφωθεί το μπροστινό σου σχεδόν 100% σε σχέση με το μαμά.
Αλλαγές σε τρόμπα και δαγκάνες δεν χρειάζονται σε αυτό το μηχανάκι, είναι υπερβολή (αρκεί τα μαμίσια να δουλεύουν σωστα)
Στο πίσω, ένα σωληνάκι υψηλής θα σου δώσει μεγαλύτερη αμεσότητα αλλα θα πρέπει να το συνηθίσεις, με προσοχή στην αρχή γιατι θα μπλοκάρει πιο εύκολα ο τροχός.
Το να βάλεις μαργαρίτα και πίσω είναι θέμαι αισθητικής και μόνο (δεν παίρνει ημίπλευστη, ούτε μεγαλύτερης διαμέτρου)
Και κυρίως, πειραματίσου με τακάκια (πρότίμησε μαλακές πάστες) τα τακάκια είναι αυτα που δημιουργούν τεράστια διαφορά σε αίσθηση και αποτέλεσμα!
:beer:

Xrated
08/04/2010, 14:54
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου φιλε.μπορεις να μου εξηγησεις ποιες ειναι οι ημίπλευστες και ποια αλλα ειδη υπαρχουν?

Antwnis
09/04/2010, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου φιλε.μπορεις να μου εξηγησεις ποιες ειναι οι ημίπλευστες και ποια αλλα ειδη υπαρχουν?

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω κείμενο όπου θα βρείς μερικές αναλυτικές αναφορές περί δίσκων τακακίων και φρένων γενικότερα:


http://motoselida.tripod.com/A003.htm

:)

thoukis
09/04/2010, 12:37
kατι ασχετο για να μην ανοιγω αλλη συζητηση...
Πως γινεται η εξαερωση στα φρενα στα χτ660χ;;:wave2:

Xrated
11/04/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω κείμενο όπου θα βρείς μερικές αναλυτικές αναφορές περί δίσκων τακακίων και φρένων γενικότερα:


http://motoselida.tripod.com/A003.htm

:)
Πολυ ενδιαφερον υλικο εχει.thx

notakos600
11/04/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
kατι ασχετο για να μην ανοιγω αλλη συζητηση...
Πως γινεται η εξαερωση στα φρενα στα χτ660χ;;:wave2:



Με πατημένη τη μανέτα του μπροστινού ή το πεντάλ του πίσω φρένου ξεβιδώνεις ελάχιστα το βιδάκι εξαέρωσης όπου έχεις τοποθετήσει ένα διάφανο σωληνάκι που καταλήγει σε ένα βαζάκι ή κάποιο άλλο δοχειάκι για να μην χύνονται τα υγρά πάνω στη μοτό.
Ξαναβιδώνεις το βιδάκι εξαέρωσης και επαναλαμβάνεις μέχρι η αίσθηση της μανέτας ή του πεντάλ να γίνει σκληρή.
Στο μεταξύ προσέχεις το δοχειάκι των υγρών να μην αδειάσει.
Λεπτομερέστερη περιγραφή από το πληκτρολόγιο δεν μπορώ να κάνω, ελπίζω να βοήθησα.

thoukis
11/04/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Με πατημένη τη μανέτα του μπροστινού ή το πεντάλ του πίσω φρένου ξεβιδώνεις ελάχιστα το βιδάκι εξαέρωσης όπου έχεις τοποθετήσει ένα διάφανο σωληνάκι που καταλήγει σε ένα βαζάκι ή κάποιο άλλο δοχειάκι για να μην χύνονται τα υγρά πάνω στη μοτό.
Ξαναβιδώνεις το βιδάκι εξαέρωσης και επαναλαμβάνεις μέχρι η αίσθηση της μανέτας ή του πεντάλ να γίνει σκληρή.
Στο μεταξύ προσέχεις το δοχειάκι των υγρών να μην αδειάσει.
Λεπτομερέστερη περιγραφή από το πληκτρολόγιο δεν μπορώ να κάνω, έλπίζω να βοήθησα.

:beer: :beer:

thoukis
18/04/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Με πατημένη τη μανέτα του μπροστινού ή το πεντάλ του πίσω φρένου ξεβιδώνεις ελάχιστα το βιδάκι εξαέρωσης όπου έχεις τοποθετήσει ένα διάφανο σωληνάκι που καταλήγει σε ένα βαζάκι ή κάποιο άλλο δοχειάκι για να μην χύνονται τα υγρά πάνω στη μοτό.
Ξαναβιδώνεις το βιδάκι εξαέρωσης και επαναλαμβάνεις μέχρι η αίσθηση της μανέτας ή του πεντάλ να γίνει σκληρή.
Στο μεταξύ προσέχεις το δοχειάκι των υγρών να μην αδειάσει.
Λεπτομερέστερη περιγραφή από το πληκτρολόγιο δεν μπορώ να κάνω, ελπίζω να βοήθησα.
φΙΛΑΡΑΚΙ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩς ΜΟΥ ΕΧΕΙς ΠΕΙ ΚΑΙ ΕΧω μια αισθηση οτι εγινε πιο βαρυ το μπροστινο(γενικως το τιμονι στο στριψιμο κτλ)..Δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος και μου εχουν μεινει πατημενα τα φρενα(αν ναι ειναι ελαχιστο)...Μπορουν να μεινουν πατημενα τα φρενα αν δεν το κανεις σωστα????:wave2:

Pardalotzatziki
18/04/2010, 23:56
Μηπως εβαλες πολλα υγρα?

Γυρνα το τιμονι να ερθει το δοχειο στην ευθεια και κοιτα το δεικτη που εχει (τζαμακι)

thoukis
19/04/2010, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Μηπως εβαλες πολλα υγρα?

Γυρνα το τιμονι να ερθει το δοχειο στην ευθεια και κοιτα το δεικτη που εχει (τζαμακι)
δεν προσθεσα αλλα υγρα καθολου...ΜΠορει να ειναι τα ρουλεμαν του τιμονιου ????:confused: