PDA

View Full Version : Honda CB 1300 - Γνωμες?



aquatic
22/03/2010, 11:17
καλημερα, ειμαι ιδιοκτητης ενος Fazer 1000 και σκεφτομαι να παω στη κατηγορια των μεγαλων γυμνων, Honda CB 1300, Yamaha ZJR 1300, ..

Θα με ενδιεφερε η γνωμη οσων γνωριζουν σε θεματα οπως κινηση μεσα στη πολη, αισθηση δυναμης στο γκαζι κλπ ειδικα για εναν κατοχο 1000ρας..

Ευχαριστω

Man7
22/03/2010, 17:21
Σε ενδιαφέρουν τα μεγάλα γυμνά γενικώς, ή σε σύγκριση με αυτό που έχεις τώρα (Fazer 1000);

Μ.

Tpap
22/03/2010, 17:24
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω...και θα γελάσεις και θα πάρες γνώμες γι αυτό που ψάχνεις.


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99272&highlight=%E4%F5%ED%E1%F4%EF%FD%F2+%EB%FD%F4%E5%F2


:beer: :beer:

aquatic
22/03/2010, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Σε ενδιαφέρουν τα μεγάλα γυμνά γενικώς, ή σε σύγκριση με αυτό που έχεις τώρα (Fazer 1000);

Μ.

ναι, γενικως με ενδιαφερουν τα μεγαλα γυμνα. απλα θα ηθελα να ξερω απο ιδιοκτητες αν θεωρουν πως θα μου λειψει κατι απο το φαζερακι εφοσον παρω κατι τετοιο

Man7
22/03/2010, 18:04
Δεν κάλυψες ακριβώς την ερώτηση, οπότε ρισκάρεις να λάβεις ανακριβείς απαντήσεις.
Χωρίς να γνωρίζω τίποτε σχετικά με το fazer, πέραν του ότι είναι μια χαρά μηχανάκι, εφ’όσον ρωτάς για κάτι άλλο, δεν θα σου λείψει.

Τα μεγάλα γυμνά, είναι εξ’ ορισμού (α) μεγάλα και (β) γυμνά. Εγώ έχω ένα CB 1300 του 1999 (καρμπυρατέρ). Είναι ΠΑΡΑ πολύ ροπάτο, τραβάει πάντα και από παντού και σε μετρίως εώς τελείως ανοικτό δρόμο βάζεις την 5η και το δουλεύεις σαν αυτόματο. Τελική (με αντικόφτη) γύρω στα 240 στο κοντέρ και 215 μετρημένα σε δυναμόμετρο. Έχει αρκετές περιφερειακές μετατροπές/βελτιώσεις που το έχουν δυναμώσει πολύ, αλλά και σε στοκ μορφή έβαζε την 5η στον κόφτη (στροφών).
Εν κατακλείδει, εγώ τουλάχιστον δεν χρειάζομαι παραπάνω μοτέρ.
Κράτημα πολύ καλό. Φρένα επίσης πολύ καλά. Είμαι κάπως μετριοπαθής στους χαρακτηρισμούς μου ηθελημένα. Είτε πηγαίνω πολύ είτε λιγότερο γρήγορα, δεν έχω χρειαστεί κάτι παραπάνω από φρένα ή/και αναρτήσεις. Έντο δεν κάνει πάντως.
Είναι βαρύ, αλλά το καταλαβαίνεις μόνο όταν είναι σταματημένο (οπότε έχεις το νου σου και το παρκάρεις πάντα με τη μούρη προς την ανηφόρα).
Σε στοκ μορφή, έτσι και πας με μεγάλη ταχύτητα για πολλή ώρα, την επόμενη μέρα θα έχεις ημικρανίες. Φυσάει πολύ!
Επίσης, λόγω του ανωτέρω καιρικού φαινομένου, στις υψηλές ταχύτητες πρέπει να κρατιέσαι από το τιμόνι και κουνάει.
Εγώ του έβαλα ένα μασκάκι και σκαμμένη σέλα και η διαφορά ήταν τεράστια. Μηδέν κούνημα και ελάχιστος αέρας (αλλά δεν είμαι και πρώτο μπόι...)
Πέραν των ανωτέρω, όλα τα λεφτά είναι να πηγαίνεις αργά. Εγώ το αποκαλώ το μοτοσυκλετιστικό αντίστοιχο μιας Aston Martin.

Τα παραπάνω εν συντομία και χωρίς πολλή ανάλυση.

Το XJR είναι, υποθέτω, μία από τα ίδια. Είναι αερόψυκτο και είναι Yamaha. Πιο τραχύς ήχος και κακλύτερη υποστήριξη από την αντιπροσωπία.
(Τις αρετές του δικού μου ως Honda, δεν τις αναφέρω διότι είμαι προκατειλλημένος).
Αν είσαι κάπως ανήσυχος, δες και το ZRX1100/1200 (όχι το Zephyr): πολύ πιο μαζεμένο, πολύ πιο ελαφρύ, πολύ πιο σπορτίφ. Γίνεται και αρκούδα με μέρη από ZZR11-12-1400.
Υπάρχει και το Suzuki GSX 1400 το οποίο έχει και φανατικό κοινό.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα. Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο, ρώτα.

Μ.

aquatic
23/03/2010, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Δεν κάλυψες ακριβώς την ερώτηση, οπότε ρισκάρεις να λάβεις ανακριβείς απαντήσεις.
Χωρίς να γνωρίζω τίποτε σχετικά με το fazer, πέραν του ότι είναι μια χαρά μηχανάκι, εφ’όσον ρωτάς για κάτι άλλο, δεν θα σου λείψει.

Τα μεγάλα γυμνά, είναι εξ’ ορισμού (α) μεγάλα και (β) γυμνά. Εγώ έχω ένα CB 1300 του 1999 (καρμπυρατέρ). Είναι ΠΑΡΑ πολύ ροπάτο, τραβάει πάντα και από παντού και σε μετρίως εώς τελείως ανοικτό δρόμο βάζεις την 5η και το δουλεύεις σαν αυτόματο. Τελική (με αντικόφτη) γύρω στα 240 στο κοντέρ και 215 μετρημένα σε δυναμόμετρο. Έχει αρκετές περιφερειακές μετατροπές/βελτιώσεις που το έχουν δυναμώσει πολύ, αλλά και σε στοκ μορφή έβαζε την 5η στον κόφτη (στροφών).
Εν κατακλείδει, εγώ τουλάχιστον δεν χρειάζομαι παραπάνω μοτέρ.
Κράτημα πολύ καλό. Φρένα επίσης πολύ καλά. Είμαι κάπως μετριοπαθής στους χαρακτηρισμούς μου ηθελημένα. Είτε πηγαίνω πολύ είτε λιγότερο γρήγορα, δεν έχω χρειαστεί κάτι παραπάνω από φρένα ή/και αναρτήσεις. Έντο δεν κάνει πάντως.
Είναι βαρύ, αλλά το καταλαβαίνεις μόνο όταν είναι σταματημένο (οπότε έχεις το νου σου και το παρκάρεις πάντα με τη μούρη προς την ανηφόρα).
Σε στοκ μορφή, έτσι και πας με μεγάλη ταχύτητα για πολλή ώρα, την επόμενη μέρα θα έχεις ημικρανίες. Φυσάει πολύ!
Επίσης, λόγω του ανωτέρω καιρικού φαινομένου, στις υψηλές ταχύτητες πρέπει να κρατιέσαι από το τιμόνι και κουνάει.
Εγώ του έβαλα ένα μασκάκι και σκαμμένη σέλα και η διαφορά ήταν τεράστια. Μηδέν κούνημα και ελάχιστος αέρας (αλλά δεν είμαι και πρώτο μπόι...)
Πέραν των ανωτέρω, όλα τα λεφτά είναι να πηγαίνεις αργά. Εγώ το αποκαλώ το μοτοσυκλετιστικό αντίστοιχο μιας Aston Martin.

Τα παραπάνω εν συντομία και χωρίς πολλή ανάλυση.

Το XJR είναι, υποθέτω, μία από τα ίδια. Είναι αερόψυκτο και είναι Yamaha. Πιο τραχύς ήχος και κακλύτερη υποστήριξη από την αντιπροσωπία.
(Τις αρετές του δικού μου ως Honda, δεν τις αναφέρω διότι είμαι προκατειλλημένος).
Αν είσαι κάπως ανήσυχος, δες και το ZRX1100/1200 (όχι το Zephyr): πολύ πιο μαζεμένο, πολύ πιο ελαφρύ, πολύ πιο σπορτίφ. Γίνεται και αρκούδα με μέρη από ZZR11-12-1400.
Υπάρχει και το Suzuki GSX 1400 το οποίο έχει και φανατικό κοινό.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα. Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο, ρώτα.

Μ.

καλημερα και σ ευχαριστω για τις πληροφοριες

ο λογος που σκεφτομαι το honda ειναι γιατι το θεωρω το πιο συγχρονο απ ολα. αν ηταν να διαλεξω με βαση τι μ αρεσει θα επελεγα το gsx αλλα βλεπεις δεν παραγεται πλεον και επισης θεωρω οτι ειναι δυσκολοτερο να το ξαναπουλησεις αν θες να πας σε κατι αλλο..

τη ζελατινα τη σκεφτομαι κι εγω γιατι με το φειζερακι καταλαβαινω τη διαφορα της. τι εχεις βαλει εσυ? ουτε εγω ειμαι πρωτο μποι (1.75) αρα να θεωρησω οτι θα κανω ικανοποιητικί ταξιδι με αυτη?

απο καταναλωση που βρισκεται το θηριακι σου? και ποση αυτονομια σου βγαζει? ειναι ενα θεμα που μ ενοχλει στο fazer να ψαχνω συνεχεια για βενζιναδικα..

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σου

Man7
23/03/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
καλημερα και σ ευχαριστω για τις πληροφοριες

ο λογος που σκεφτομαι το honda ειναι γιατι το θεωρω το πιο συγχρονο απ ολα. αν ηταν να διαλεξω με βαση τι μ αρεσει θα επελεγα το gsx αλλα βλεπεις δεν παραγεται πλεον και επισης θεωρω οτι ειναι δυσκολοτερο να το ξαναπουλησεις αν θες να πας σε κατι αλλο..

Για να είμαι ειληκρινής, το GSX είναι το τελευταίο που θα έπαιρνα. Το XJR μου αρέσει πολύ περισσότερο και το ZRX μου αρέσει γι’αυτά που μπορεί να κάνει και αυτά που μπορώ να του κάνω. Απόψεις βέβαια είναι αυτά. Εγώ εύχομαι ό,τι πάρεις να το χαρείς...


Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
τη ζελατινα τη σκεφτομαι κι εγω γιατι με το φειζερακι καταλαβαινω τη διαφορα της. τι εχεις βαλει εσυ? ουτε εγω ειμαι πρωτο μποι (1.75) αρα να θεωρησω οτι θα κανω ικανοποιητικί ταξιδι με αυτη?

Κατ’αρχάς, υποθέτω ότι μιλάς για το παλαιότερο CB, αυτό με τα καρμπυρατέρ (το οποίο είναι και μακράν ωραιότερο του επόμενου). Του έχω βάλει μια universal μάσκα για café racer της EMGO, που νομίζω ότι του ταιριάζει πολύ. Επισυνάπτω φωτό (αλλά σε μαύρο – τώρα είναι Rothmans replica!). Τώρα, το αν θα σε ικανοποιήσει σε ταξίδι, φαντάζομαι ότι εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Εγώ το έχω ταξιδέψει χωρίς πρόβλημα επανειλλημένως μέχρι βόρεια Εύβοια και Επίδαυρο χωρίς στάση και έφτασα σχετικά ξεκούραστος. Τουριστάδικο πάντως δεν είναι.
(Μιλάμε πάντα για την κάλυψη από τον αέρα. Αλλιώς, τραβάς και τροχόσπιτο!)

Αν μιλάς για το νεώτερο, το ψεκαστό, τότε βγαίνει και με σταθερό φαίρινγκ 3/4 οπότε δεν τίθεται θέμα νομίζω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
απο καταναλωση που βρισκεται το θηριακι σου? και ποση αυτονομια σου βγαζει? ειναι ενα θεμα που μ ενοχλει στο fazer να ψαχνω συνεχεια για βενζιναδικα..

Με μεικτή χρήση, επί το πλείστον σε ανοικτούς δρόμους όπου έχει ζήσει και το 90% της ζωής του, του βάζω βενζίνη κάθε 210-220 χλμ. Σε πιο στενό περιβάλλον μου έχει κατέβει και στα 180 περίπου. Υπολόγισε γύρω στα 7 λτ/100 χλμ. Μπορεί να κατέβει κι άλλο, αν το δουλεύεις με μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και χαμηλομεσαίες στροφές (αλλά έτσι χάνεις το κύμα ισχύος και το σπινάρισμα στις 4-5,000 σαλ που σε κάνει να γελάς σαν χαζός μέσα από το κράνος!)

[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
[B]ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σου

Παρακαλώ.

Μ.


193215

aquatic
23/03/2010, 12:24
ευχαριστώ!

Καταρχάς σκέφτομαι να πάρω καινουργιο, άρα όχι το καρμπυρατερατο. Με φερινγκ δεν θα το αγοραζα μιας και δεν υπηρχε λογος να πουλησω το fazer αν ηθελα με φερινγκ. θα μου πεις με το τζαμακι δεν ειναι σαν να υπαρχει φερινγκ? ε, για μενα δεν ειναι μιας και ακομη γυμνο θα το ελεγα.. ιδιοτροπιες μηχανοβιων!

ο κυριοτερος λογος που μ αρεσουν αυτες οι μηχανες ειναι γιατι οταν μαθαιναμε τι θα πει μηχανη (80s) τέτοιες κυκλοφορούσαν αλλά ηταν αδύνατον (οικονομικα) να τις προσεγγισεις! ειναι να μη σου μεινει το κομπλεξ..

και παλι ευχαριστω και αν την αγορασω τελικα θα σου στειλω μηνυμα να μου πεις περισσοτερες πληροφοριες

Man7
23/03/2010, 13:12
Καλές αγορές λοιπόν, κι ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε!
(Ψάξε πάντως και την αγορά μεταχειρισμένων. Υπάρχουν καλές ευκαιρίες. – Γνώμη μου...)

Μ.