PDA

View Full Version : Σέλα για Xr650



apostat
22/03/2010, 13:57
Έχω ένα XR650L και το ετοιμάζω για ταξίδι στην Τυνησία. Η σέλα του όμως δεν είναι για τέτοιες αποστάσεις, οπότε σκεφτόμουνα να πάρω μια μεταχειρισμένη και να την μαγαρίσω.
Κάπου άκουσα όμως, ότι η σέλα του Africa ταιριάζει στο XR600, XR650L κλπ. οπότε θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτήν (http://www.tonimpatzio.com/9FD19EEA.el.aspx) την πολύ καλή.

Ξέρει κανείς κάτι περί αυτού;

MAG/FMX
22/03/2010, 15:07
Παντως εχω ακουσει καλα λογια γιαυτον ............ εγω πηγα σε ενα φτηνο κ καλα καλο μαστορα κ μου την γ@μησε .......... Τωρα λεω να παω στο moto-k ......... πιστευω οτι ειναι στο επιπεδο του μπατζιου αλλα ειναι αθηνα οποτε να κανω κ καμια δοκιμη ......... Εχω κ εγω εχω απορια αν εχω ιδια σελλα με κανα αλλο χοντα ......... Ξερει κανεις κατι για μοτο Κ ......... αμα ακουσεις για ενα αιγυπτιο που κανει καλες σελλες , κανε την καλητερα ........ μπορει να βαζει κανα καλημα αλλα δεν ειναι για παραπανω......

stefanos
22/03/2010, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από apostat
Έχω ένα XR650L και το ετοιμάζω για ταξίδι στην Τυνησία. Η σέλα του όμως δεν είναι για τέτοιες αποστάσεις, οπότε σκεφτόμουνα να πάρω μια μεταχειρισμένη και να την μαγαρίσω.
Κάπου άκουσα όμως, ότι η σέλα του Africa ταιριάζει στο XR600, XR650L κλπ. οπότε θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτήν (http://www.tonimpatzio.com/9FD19EEA.el.aspx) την πολύ καλή.

Ξέρει κανείς κάτι περί αυτού;

Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις άλλη.
Βγάζεις το κάλυμμα και το ψωμάκι της μαμάς τα κρατάς καβάτζα και φτιάχνεις ένα καινούργιο ψωμάκι και ένα νέο κάλυμμα σύμφωνα με τα γούστα σου.

apostat
22/03/2010, 20:00
Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις. Σίγουρα είναι ο εύκολος και γρήγορος δρόμος να πάω σε έναν σελά.

Η ερώτηση όμως παραμένει: Ξέρετε αν μπαίνει σέλα από Africa Twin στο XR600, XR650L ;

stefanos
22/03/2010, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από apostat
Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις. Σίγουρα είναι ο εύκολος και γρήγορος δρόμος να πάω σε έναν σελά.

Η ερώτηση όμως παραμένει: Ξέρετε αν μπαίνει σέλα από Africa Twin στο XR600, XR650L ;

Στο 600 όχι, τουλάχιστον χωρίς τεράστιο σφάξιμο και πατέντα στις βάσεις.
Πρίν φύγεις φορτωμένος, τσεκάρισε το πλαίσιο στην περιοχή της έδρασης τού ψαλιδιού.

MAG/FMX
22/03/2010, 22:33
Παντως βαλε μια φοτο , της σελας σου απο πανω κ απο κατω να δουμε απο τις βασεις αν κανει........ γιατι ετσι οπως ρωτας ειναι δυσκολο να το ξερει καποιος........

ΒΑΣΙΛΗΣ1
23/04/2010, 08:19
Μιας και δεν ακούμε συχνά γιά τέτοια ταξίδια πες μας περισσότερα γιά την
προετοιμασία.
( θα κάνεις άσφαλτο ή χώμα?, κάποιες βελτιώσεις?)

Μικρή Λουλού
23/04/2010, 23:56
η σελα του Μπατζιο ειναι καταπληκτικη για στρηταδικα ταξιδια,αλλα αν θεςνα κανεις και πιστες στην Τυνησια,(χωμα με αμμο) ειναι απελπιστικη μιας και δεν μπορεις να κινηθεις πανω σ'αυτην μπρος-πισω.