PDA

View Full Version : αναδιπλούμενη βάση πινακίδας ηλεκτρική



Panos1313
07/03/2010, 23:50
Γεια :eek: Ενω εχω διαβασει πολλα θρεντ για το θεμα, στανταρ απαντηση δεν βρηκα.

Ψαχνω μια αναδιπλουμενη βαση πινακιδας , η οποια θα ελεγχεται ειτε με τηλεχειριστηριο ειτε με ενα κουμπι που θα ειναι στερεωμενο πανω στη μηχανη. Εχω gsxr 600 k8. Υπαρχει τετοιο πραγμα που ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ καποιος και σε λογικη τιμη?( ψαχνω μεχρι 150 ευρα αν γινεται).

Εχω δει καμποσα τετοια προιντα σε sites αλλα πουθενα δεν μπορω να βρω info αν θα κανει οντως στην μηχανη μου, αν θα μπορει να σηκωσει τις βαριες ελληνικες πινακιδες, αν δεν θα χαλασει πανω στον μηνα κτλπ. Εχω δει και κατι αλλα οτι-να-ναι μοντελα που αντι να κλεινουν κατω απτην μηχανη, κλεινουν προς την αντιθετη πλευρα (προς τα πισω δηλαδη..:P)

SVX
08/03/2010, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
Υπαρχει τετοιο πραγμα που ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ καποιος και σε λογικη τιμη?( ψαχνω μεχρι 150 ευρα αν γινεται).



Ακυρο....Υπαρχει ΕΔΩ (http://trydeal.com/) κι ΕΔΩ (http://www.plateflipper.com/)

Ψαξε τα διαφορα SIte του εξωτερικου, δες αν στελνουν Ελλαδα, Υπολογισε μεταφορικα....πιθανους τελωνειακους δασμους... ΚΛΠ ΚΛΠ :beer:

TROOPER
08/03/2010, 08:05
πηγαμε ανταλακτικα :wave2:

melowolem
08/03/2010, 09:33
κοιτα εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=90865

Panos1313
08/03/2010, 22:26
Παιδια ευχαριστω αλλα ειχα ηδη δει ολα τα links που μου δωσατε. Εγω αυτο που ρωταω ειναι (και που το διευκρινιζω με κεφαλαια στο αρχικο ποστ :P) : Εχει δοκιμασει κανεις καποια απο αυτες τις βασεις?

SVX
08/03/2010, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
Παιδια ευχαριστω αλλα ειχα ηδη δει ολα τα links που μου δωσατε. Εγω αυτο που ρωταω ειναι : Εχει δοκιμασει κανεις καποια απο αυτες τις βασεις?

Οχι.... αλλα σαμα τις δοκιμασεις εσυ πες μας....οκ? :beer:

NikAp
10/03/2010, 01:37
Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι τετοιο που ψάχνεις άλλα το έχω δει πατενταρισμένο με ντίζα όπως το τσοκ του αέρα. Δεν ξέρω αν σε βοηθάω με αυτό άλλα είναι πολύ διακριτικό και δεν το καταλαβαίνεις αν δεν στο πούνε. ψάξε το λιγάκι.

performerk
22/03/2010, 14:02
εχει καποιος κατι τετοιο...?

Antwnis
22/03/2010, 14:20
Ηλεκτρική.......??
Ολα γινονται με λιγη δουλεια άμα θες..
Αλλα...
Ποιο είναι το "concept" που κρύβεται στο να βρείς μια ηλεκτρική βάση πινακίδας?
Πως δηλαδή σκοπεύεις να την χρησιμοποιεις?
Για λέγε, για λέγε....

:eyepop:

performerk
22/03/2010, 14:23
κατι τετοιο...


http://www.trydeal.com/index.html

djspy21
24/03/2010, 16:17
Και να μας πεί και όποιος το κάνει, την χρησιμότητά του....

Δηλαδή γιατί να ξοδέψεις κόπο....χρόνο και χρήμα για κάτι τέτοιο.

Αν ο μπάτσος σε δεί με ανεβασμένη την πινακίδα , τσάκ θα πατήσεις το κουμπάκι να κατέβει, και δεν θα σου κόψει κλήση?

performerk
24/03/2010, 18:10
απλα αν θελω να παω βολτα με την κοπελα μου θα την εχω κατω για να μην μου σπασουν τα νευρα οι μπατσοι αλλα πρωτα πρωτα η κοπελια μου...


ελπιζω να σε καλυψα

irinia
24/03/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από performerk
απλα αν θελω να παω βολτα με την κοπελα μου θα την εχω κατω για να μην μου σπασουν τα νευρα οι μπατσοι αλλα πρωτα πρωτα η κοπελια μου...


ελπιζω να σε καλυψα



ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ......




Άν γιά όποιοδήποτε λόγο καταλάβει ό μπάτσος ότι αύτή ή πινακίδα
άναδιπλώνεται ήλεκτρικά θάχεις πρόβλημα...
Μιά άπλή σπαστή χειροκίνητη βάση άρκεί.
Κανείς δέ μπορεί νά σού πεί γιατί έχεις σπαστή βάση.
ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ....!!
Μιά άναδιπλούμενη όμως ήλεκτρική παραπέμπει σέ πονηριά έτσι
κι άλλιώς....!!!
Σταματάς σέ μιά γωνία μόλις τελειώσει ή βόλτα κατεβαίνεις γιά
δύο δευτερόλεπτα.........καί τή γυρίζεις μέ τά χεράκια σου....
Νάσαι σίγουρος ότι δέν μπορούν νά σού κάνουν τίποτε,ένώ μέ
τήν ήλεκτρική είσαι έκτεθειμένος......ΑΝ ΤΟ ΨΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...!!
Άσε πού βολεύεσαι καί μέ 10-20 εύρώ...
Βρωμάει ή άγορά....!!!
Καί μέ άνεβασμένη πινακίδα νά σέ σταματήσουν,τό πολύ νά φάς
150 εύρώ πρόστιμο.......
έπλυνα τή μηχανή καί ξέχασα νά τή γυρίσω.....150 εύρώ στό πιό
στραβόξυλο.....
ή ήλεκτρική όμως άλλού παραπέμπει....!!!




:wave2:

djspy21
24/03/2010, 19:10
Μπορείς απλά να πάρεις μια ανδιπλούμενη βάση πινακίδας με 25 ευρώ, και όποτε θέλεις να ξεσφίγγεις τις 2 βιδούλες και να την κατεβάζεις, και μετά την επόμενη μέρα αν θέλεις την ανεβάζεις και την κρύβεις. 5 λεπτά υπόθεση.

Εγώ επειδή έχω πληρώσει την λυπητερή των 150ευρώ,,, ήρθαν 2 ζητάδες απο πίσω μου στην Κηφισίας, χωρίς να το αντιληφθώ και με σταματήσανε καθώς είχα την πινακίδα ανεβασμένη,,, απο τότε την έχω πάντα κανονικά,,,και μόνο σε trackday την βγάζω τελείως.

irinia
24/03/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
Μπορείς απλά να πάρεις μια ανδιπλούμενη βάση πινακίδας με 25 ευρώ, και όποτε θέλεις να ξεσφίγγεις τις 2 βιδούλες και να την κατεβάζεις, και μετά την επόμενη μέρα αν θέλεις την ανεβάζεις και την κρύβεις. 5 λεπτά υπόθεση.

Εγώ επειδή έχω πληρώσει την λυπητερή των 150ευρώ,,, ήρθαν 2 ζητάδες απο πίσω μου στην Κηφισίας, χωρίς να το αντιληφθώ και με σταματήσανε καθώς είχα την πινακίδα ανεβασμένη,,, απο τότε την έχω πάντα κανονικά,,,και μόνο σε trackday την βγάζω τελείως.




AN ΒΑΛΕΙΣ ΔΥΟ ΓΚΡΟΒΕΡΑΚΙΑ ΣΤΑ ΠΑΣΣΑ..........



Δέ χρειάζεται ούτε κάν νά σφίγγεις καί νά ξεσφίγγεις.
Τή σφίγγεις τόσο ώστε νά μπορεί νά γυρίζει άμεσα....
σέ δύο δεύτερα.....!!!
καί τήν έλέγχεις πού καί πού μή ξεσφίξει άπό τούς
κραδασμούς...





:wave2:

Antwnis
25/03/2010, 10:49
Ποτέ δεν κατάλαβα την λογική του να κρύβεις την πινακίδα με αναδιπλούμενες βάσεις η να την βιδώνειςς στο tray της ουράς των ss........
Για να μην σε γράψουν όταν κάνεις καγκουριές στην Λ. Αλεξάνδρας και την καταιβαίνεις με 200??
Μήπως για να σου έρχονται τα νερά του δρόμου πιο εύκολα στη πλάτη?
Μήπως αρέσει η αισ8ητική της λασπωμένης γεμάτης βρωμόνερα πινακίδας που είναι στρβοβιδωμένη και τσακισμένη στα under tray των R1, GSXR κλπ?
Η μήπως κερδίζεις τουλάχιστον 2 χλμ/ω σε τελική όταν ανεβαίνεις τσίτα την Κηφισίας?
Η μόνη περίπτωση που μπορεί έχει νόημα είναι όταν μπεις με το μηχανάκι σου σε πίστα για track day....
:confused:

djspy21
25/03/2010, 13:38
+1000.... Συμφωνώ...

Απλά στα ss , είναι καθαρά θέμα εμφάνισης, το να μην βάζεις πινακίδα.

melowolem
25/03/2010, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
+1000.... Συμφωνώ...

Απλά στα ss , είναι καθαρά θέμα εμφάνισης, το να μην βάζεις πινακίδα.

βασικα σε πολλα μηχανακια ειναι θεμα εμφανισης η πινακιδα να ειναι κρυμενη,οπως σε σουπερμπαικ και σε μοταρντ.

ειναι 8εμα καλαισθησιας και μονο

κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα.