PDA

View Full Version : Kawasaki Max100 90'



ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 12:00
Χαιρετώ τους απανταχού μηχανόβιους, είμαι περήφανος ιδιοκτήτης ενός Kawasaki Max100 του 90' με 70.000 χμ περίπου. Γενικά μου έχει βγάλει ελάχιστα προβλήματα, και έχω δεθεί μαζί του αφου, μπορώ να παίρνω όλα τα βλαμμένα παιδάκια με τα αυτόματα σκουτεράκια. Τώρα τελευταία έχει αρχίσει να μου κάνει κενά ο κινητήρας οταν ανεβαζει στροφές. Δίνω γκάζι δηλαδή αλλα μόλις ανέβαζει στροφές, ο κινητήρας συνεχίζει να δουλευει ανεβάζοντας στροφές χωρίς όμως να δίνει επιτάχυνση στο μηχανάκι. Καμιά ιδέα?

Επίσης θα με ενδιέφερε να επεκτείνω την χωρητικότητα του ντεπόζιτου μου, αν υπάρχει κάποια γνωστή πατέντα θα με ενδιέφερε να ενημερωθώ...

lanzaman
23/03/2010, 12:03
κοιτα δισκακια συμπλεκτη :wave2:

edit:ααα... και καλωσηλθες :wave2:

OldMan
23/03/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
θα με ενδιέφερε να επεκτείνω την χωρητικότητα του ντεπόζιτου μου, αν υπάρχει κάποια γνωστή πατέντα θα με ενδιέφερε να ενημερωθώ...
Ετοιμάζεσαι για το big trip του Αυγούστου ..?? :winka:

ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 12:12
@lanzaman Ναι βασικά θέλω να το ανοίξω να δω γενικά τι εχει διαλυθεί αφού σύμφωνα με τους πιο πολλούς μηχανικους που το έχουν δει, αυτό το μηχανάκι δν θα έπρεπε να δουλεύει μετά τα 30.000 χμ.

@ΟldMan Ακριβώς! Θέλω να βελτιώσω την αυτονομία του αφόυ μάλλον θα είμαι μακριά απο βενζινάδικα κλπ...

Αν παιζει καμια καλή ιδέα εκτός απο το να κουβαλάω απλός ενα μπιτόνι... πειτε μου.

lanzaman
23/03/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
@lanzaman Ναι βασικά θέλω να το ανοίξω να δω γενικά τι εχει διαλυθεί αφού σύμφωνα με τους πιο πολλούς μηχανικους που το έχουν δει, αυτό το μηχανάκι δν θα έπρεπε να δουλεύει μετά τα 30.000 χμ.


this is bullshit!!!
τι θα πει δε θα επρεπε να δουλευει μετα απο τα 30000χλμ???:confused:
δεν υπαρχει μηχανακι και ειδικα παπι που δε θα επρεπε να δουλευει μετα τα 30000χλμ...
εδω βλεπεις παπακια με 150000-200000χλμ και ειναι σκυλια.. ειδικα αν το μηχανακι ειναι μαμισιο...
τωρα αν ειναι καγκουρομοντιφαρισμενο αυτο ειναι αλλο θεμα..

OldMan
23/03/2010, 12:17
Εσύ πρέπει να είσαι ο Cil (core member of Stoned Ducks gang) ... :winka:


Υ.Γ.
Να προσέχεις τις παρέες σου ...
(και ειδικά εκείνον τον Cthulhu - εδώ μέσα κυκκλοφοράει σαν Firmis132) :smokin:

lanzaman
23/03/2010, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ πρέπει να είσαι ο Cil (core member of Stoned Ducks gang) ... :winka:


Υ.Γ.
Να προσέχεις τις παρέες σου ...
(και ειδικά εκείνον τον Cthulhu - εδώ μέσα κυκκλοφοράει σαν Firmis132) :smokin:

εγω παντως ημουν διακριτικος.. τωρα εσυ που εχεις φτασει τα ???ήντα εισαι δικαιολογημενος...:smokin:

ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 12:21
Μωρέ το μηχανάκι μαμίσιο είναι ολόκληρο, απλά το συγκεκριμένο μοντέλο έχει βγει προβληματικό και καλά.
Δείτε και αυτό το άρθρο είναι αρκέτα ενδιαφέρων για αυτούς που ασχολούνται με παπιά.


http://library.techlink.gr/2t/article-main.asp?mag=3&issue=36&article=262

κομμάτι απο το παραπάνω άρθρο:

KAWASAKI MAX 100
Έκπληξη προκάλεσε στην αρχή που εμφανίστηκε με τις επιδόσεις του έκπληξη και στη συνέχεια με τα πολλαπλά προβλήματα αξιοπιστίας που παρουσίαζε. Mετά από 30.000 χλμ. περίπου αυτοκαταστρέφονταν! Tο κιβώτιο έσπαζε στα γρανάζια και τους άξονες, το κόμβιο κόλλαγε στον στρόφαλο, οι ηλεκτρονικές καίγονταν. Tα πλαστικά δεν ήταν καλής ποιότητας ούτε είχαν καλή εφαρμογή μεταξύ τους ενω και το ηλεκτρικό σύστημα ήταν πρωτόγονο για την εποχή του. Για τους παραπάνω λόγους κυκλοφόρησαν ελάχιστα, παρά τις μεγάλες πωλήσεις που σημείωσε το μοντέλο.

lanzaman
23/03/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Mετά από 30.000 χλμ. περίπου αυτοκαταστρέφονταν!


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
συνομοτησαν οι ιαπωνες εναντιον μας???

ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 12:27
Δεν νομίζω ρε μαν, απλά ήταν το πρώτο της kawasaki σε αυτή την κατηγορία και μάλλον δεν ήταν και πολύ προσεγμένο. Παρόλαυτα, εγώ το λατρεύω και υπάρχουν πάρα πολλά max που κυκλοφορούν στην αθήνα με πολλά χιλιόμετρα.

lanzaman
23/03/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Δεν νομίζω ρε μαν, απλά ήταν το πρώτο της kawasaki σε αυτή την κατηγορία και μάλλον δεν ήταν και πολύ προσεγμένο. Παρόλαυτα, εγώ το λατρεύω και υπάρχουν πάρα πολλά max που κυκλοφορούν στην αθήνα με πολλά χιλιόμετρα.


:beer:

Tpap
23/03/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Αν παιζει καμια καλή ιδέα εκτός απο το να κουβαλάω απλός ενα μπιτόνι... πειτε μου.

1 κουτάκι προφυλακτικά κάτω από την σέλα.

Και δεν μένεις πουθενά και δεν κολάς τίποτα.

Δυνατό τιp, έχετο υπ'όψιν σου. :wave2:

ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 12:35
Χεχεχε οκ μαν! θα το εχω υπόψιν μου.

OldMan
23/03/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Χεχεχε οκ μαν! θα το εχω υπόψιν μου.
Δεν σε δουλεύει ρε ... :smokin:

Μια καπότα μπορεί να χωρέσει μέχρι 5 λίτρα βενζίνης άνετα ...

ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 12:44
Τι δηλαδή θα πάω στον βενζινά και θα του πω "Μήπως θα μπορούσατε να μου βάλετε 5 ευρώ σούπερ στην καπότα μου?"

sapila racing
23/03/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Τι δηλαδή θα πάω στον βενζινά και θα του πω "Μήπως θα μπορούσατε να μου βάλετε 5 ευρώ σούπερ στην καπότα μου?"

Δεν παίζει αυτό, αλλά αν πχ μείνεις απο βενζίνη κι εχεις ενα σωληνακι και μια καπότα, όλο και καποιος μηχανόβιος θα σταματήσει και θα σε βολέψει.

Εγω έκανα ενα πείραμα γιατι ειχα κι εγω πρόβλημα αυτονομίας, αλλά τελικά δεν με βόλεψε....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94652&highlight=%E1%F5%F4%EF%ED%EF%EC%DF%E1


:lol: :wave2:

Χωρίς πλάκα, μια και το παπάκι και με ενα λίτρο μπορει να σε παει αρκετά χιλιόμετρα, παρε ενα τέτοιο ενός λίτρου.
http://www.gear-zone.co.uk/eshop/Msr-Fuel-Bottles.html

OldMan
23/03/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Τι δηλαδή θα πάω στον βενζινά και θα του πω "Μήπως θα μπορούσατε να μου βάλετε 5 ευρώ σούπερ στην καπότα μου?"
Άν έχεις να πληρώσεις, why not ..??? :confused:


Αλλά μην την χρησιμοποιήσεις μετά για τον σκοπό που φτιάχτηκε, για 2 λόγους:

1. Η βενζίνη διαβρώνει γρήγορα το Latex, οπότε η εγκυμοσύνη καραδοκεί ...
(εκτός αν έχεις άλλα γούστα, οπότε πάμε για το Λοιμωδών)

2. Αν δεν καεί το πουλί σου από τη βενζίνη, θα καεί σίγουρα στο τσιγάρο "μετά"...


:beer:

ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 12:56
Ωπ! γαμώ τις πατέντες έκανες! Πάντα το λέω οτι με λιγη κολλητική ταινία μπορείς να φτιάξεις τα πάντα! Ναι έχω ψιλοκαταλήξει σε 1,5λίτρα πλαστικά μπουκάλια που θα εφαρμόσουν μεσα στον σκελετό του μηχανακιόυ για να μήν φαίνονται και να μην εμποδίζουν.

OldMan
23/03/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
αν πχ μείνεις απο βενζίνη κι εχεις ενα σωληνακι και μια καπότα, όλο και καποιος μηχανόβιος θα σταματήσει και θα σε βολέψει.
Ρε συ Άρη ...

Εσύ δηλαδή θα σταματούσες σε κάποιον που θα σου έκανε νόημα και θα κρατούαε ένα σωληνάκι στο ένα χέρι και μια καπότα στο άλλο ...??? :look:



(ή για κλύσμα θα σε ήθελε ή για πήδημα...) :winka:

ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 12:58
χεχε επικίνδυνα πράγματα...

Tpap
23/03/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(ή για κλύσμα θα σε ήθελε ή για πήδημα...) :winka:


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:






Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Τι δηλαδή θα πάω στον βενζινά "

''Ότι τί δηλαδή'' είναι το σωστό, πέτρινε φίλε...:D

ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 13:01
Δεν ειμαι πέτρινος ρε μαν! Μαστουρομένος είμαι.

sapila racing
23/03/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Ωπ! γαμώ τις πατέντες έκανες! Πάντα το λέω οτι με λιγη κολλητική ταινία μπορείς να φτιάξεις τα πάντα! Ναι έχω ψιλοκαταλήξει σε 1,5λίτρα πλαστικά μπουκάλια που θα εφαρμόσουν μεσα στον σκελετό του μηχανακιόυ για να μήν φαίνονται και να μην εμποδίζουν.

Aν είναι πλαστικό το μπουκάλι θέλει πολύ προσοχή, γιατί εκει που θα το βάλεις μπορεί να λιώσει και να γίνεις πυρανάλωμα!
Αυτα τα αλουμινένια ειναι πολύ καλά, εχω κι εγω ένα. Αν ειναι να εχεις πλαστικο, θα πρεπει να ειναι σε νορμαλ θερμοκρασία, στη σχάρα πχ.

Τι λέτε ρε για κλύσματα? :bigcry:

OldMan
23/03/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τι λέτε ρε για κλύσματα? :bigcry:
Για το πήδημα, δεν αναρωτιέσαι ... :bigcry:

ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 13:10
Τα μεταλικά μπουκάλια δηλαδη μπορούν να μπούν και κοντά στον κινήτηρα?

sapila racing
23/03/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για το πήδημα, δεν αναρωτιέσαι ... :bigcry:


Οχι βέβαια και γι αυτό και δεν θα ανησυχούσα σε τέτοια περίπτωση, ειναι ξεκάθαρο.
Πρωτα κλύσμα, μετα πήδημα. Μην το λερώσουμε κιόλας. :winka:




:lol:

OldMan
23/03/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Τα μεταλικά μπουκάλια δηλαδη μπορούν να μπούν και κοντά στον κινήτηρα?
Θα σε γελάσω (και δεν το θέλω..)

Για τα γυάλινα, μπορείς να απευθυνθείς σε γνωστή celebrity του χώρου ...:winka:

MikeG
23/03/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πρωτα κλύσμα, μετα πήδημα. Μην το λερώσουμε κιόλας. :winka:




:lol:




Kinky boy :blush:

ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 13:19
Τζούλιαααα σαμπανιααααά

ΣσιΙλΛ
23/03/2010, 14:03
Οποιος μετακίνησε το thread παρακαλώ να μου πει το λόγο εαν αυτό είναι εφικτό φυσικα....

MikeG
23/03/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Οποιος μετακίνησε το thread παρακαλώ να μου πει το λόγο εαν αυτό είναι εφικτό φυσικα....


Τον έγραψες πριν το λόγο, στο άλλο thread. Spam.

Hiro
23/03/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Ωπ! γαμώ τις πατέντες έκανες! Πάντα το λέω οτι με λιγη κολλητική ταινία μπορείς να φτιάξεις τα πάντα! Ναι έχω ψιλοκαταλήξει σε 1,5λίτρα πλαστικά μπουκάλια που θα εφαρμόσουν μεσα στον σκελετό του μηχανακιόυ για να μήν φαίνονται και να μην εμποδίζουν. Πιστεύω ότι τα πλαστικά μπουκάλια θα καούν απ' τη βενζίνη και θα έχεις πρόβλημα:wave2:

OldMan
23/03/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣσιΙλΛ
Οποιος μετακίνησε το thread παρακαλώ να μου πει το λόγο εαν αυτό είναι εφικτό φυσικα....
Φιλαράκι, για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά...

Εδώ το forum είναι κάτι σαν "παράγκα", όπου έχουν μαζευτεί 5-6 ξενέρωτοι και αγάμητοι τύποι (O Vandas εξαιρείται, γιατί είναι σπαθί παλίκαρος...) και κάνουν ουσιαστικά ότι γουστάρουν ...

Έχουν - θεωρητικά και μόνο - από πάνω τους τον Τρισμέγιστο και τον Μπάμπουρα (ή κλάξον ή μπουρού) αλλά επειδή είναι κολλητάρια (και τους αφήνουν να κερδίζουν στο τάβλι για να τα έχουν καλά μαζί τους), αλωνίζουν κατά το δοκούν ...


Υπάρχουν βέβαια και κάτι δεινόσαυροι τύπου Άλκη, αλλά δεν προλαβαίνουν τίποτε γιατί ξημεροβραδιάζονται με το στουπί και το 5/8" γερμανοπολύγωνο...



Conclusion: Μην ζητάς τον λόγο από κανέναν γιατί είτε δεν τον έχει είτε δεν θα στον δώσει ...!!! :beer:

drspeed
23/03/2010, 15:59
Έγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει κάτι,
Θέλεις να ξεκινήσεις ταξίδι στο οποίο τα βενζινάδικα θα είναι σπάνια(και ο κόσμος το ίδιο φαντάζομαι) με ένα παπί που, σου έχει παρουσιάσει ήδη πρόβλημα ,το οποίο δεν έχεις φτιάξει ακόμα και δεν ξέρεις καν τι πρόβλημα είναι, που κατά γενική ομολογία δεν θα έπρεπε να δουλεύει για διάφορους λόγους εδώ και αρκετές χιλιάδες χλμ και το μόνο που σε νοιάζει είναι πώς θα μεγαλώσεις την αυτονομία του????

Πες μου σε παρακαλώ το γιατί?????

Προσπαθείς να σε αφήσει όσο πιο μακρυά από τον πολιτισμό γίνεται????:look:

Μετά σίγουρα θα σου χρειαστούν οι καπότες αλλά όχι για να κουβαλάς βενζίνη.Οι φορτηγατζήδες έχουν περίεργα γούστα


Και μετά ρωτάς γιατί βάλανε το Thread στα ανέκδοτα!!!!!!
Έχω την εντύπωση ότι πρώτος εσύ το ξεκίνησες!!!!!!!!!