PDA

View Full Version : Help λιγο σε διαρροη λαδιου



Panopticon7
23/03/2010, 15:30
Hornet 08

Βλεπω οτι κατω απο την περιοχη τις κοιλιας, στο καρτερ λαδιου (εκει που ειναι μια βιδα η οποια ανοιγει με αλλεν) υπαρχει λαδι.

Οχι καμια τρομερη ποσοτητα αλλα παλι φανταζομαι δεν ειναι φυσιολογικο.

(ΔΕΝ ειναι η βιδα που φευγει το χρησιμοποιημενο λαδι.)

Ξερει καποιος τι ειναι αυτη η βιδα ?

Μπορει να ειναι κατι σοβαρο ?


Υπαρχει και φωτογραφια αν υπαρξει ενδιαφερον.
Σας ευχαριστω.

chr1s_86
23/03/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7

Υπαρχει και φωτογραφια αν υπαρξει ενδιαφερον.
Σας ευχαριστω.

ε αφού την έβγαλες που την έβγαλες, βάλε να δούμε τι γίνεται... :rolleyes:

Panopticon7
23/03/2010, 15:37
Ναι φιλε μου θα βαλω το βραδυ γιατι τωρα δεν μπορω να συνδεσω το pc με το κινητο.

Δεν δειχνει και τιποτα ομως απλα λιγο λαδακι απο την εν λογω βιδα που ετρεξε προς τα πισω λογω του αερα.

Και του μηχανικου μου του φανηκε περιεργο να βγαζει λαδι απο εκει... Ειδωμεν.

Ολοκαινουργιο μηχανακι ρε γαμωτο με 6.000 κμ, ετσι κ ειναι τπτ σοβαρο θα φρικαρω.

camen
23/03/2010, 15:40
Αμα χαλανε πλεον και τα Χονδα τι να πουμε και εμεις δλδ:look: :look: :look: :D

Βαλε την φωτο να δουμε για ποια βιδα μιλας γτ δεν εχει και λιγες...:winka:

Panopticon7
23/03/2010, 16:11
Παιδια η βιδα ειναι αυτη αριστερα απο το φιλτρο.



Help Help Help

http://i25.photobucket.com/albums/c70/Sn7per/DSC00050.jpg

toyar
23/03/2010, 17:09
Μήπως από κει γίνεται εξαέρωση στο φίλτρο και έχει λιώσει το o-ring;

bentouza
23/03/2010, 17:30
ο μηχανικος σου δεν ξερει τι βιδα ειναι αυτη;
αναλογως τη δουλεια της καποιος λογος θα υπαρχει που δακρυζει.
οπως ειπε το παιδι μπορει να ειναι καποιο oring που τακλασε.
βρες τι βιδα ειναι κ τι κανει για αρχη.

camen
23/03/2010, 17:40
Για o-ring μου κανει και εμενα αν και η βιδα δεν ξερω τι κανει...:rolleyes:
Αν χανει ελαχιστα,δοκιμασε να την σφιξεις λιγακι αλλα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ μην κανεις ζημια...

gsx1400
23/03/2010, 17:43
φίλε βγάλε την βιδα με προσοχή, Πρόσεχε μεσα γιατι μπορει να εχει ενα ελατήριο και μια μπίλια. στην βιδα απανω εχει μια ροδελα αυτη χανει λαδι αν δεν εχεις ροδελα τοτε μπορεις να βαλεις λιγο τεφλον, η λιγω στουπι και δεν θα εχεις κανενα προβλημα :wave2:

camen
23/03/2010, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
φίλε βγάλε την βιδα με προσοχή

Εισαι βεβαιος οτι δεν θα τρεξουν τα λαδια:confused:

gsx1400
23/03/2010, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εισαι βεβαιος οτι δεν θα τρεξουν τα λαδια:confused:


αν ειναι πολυ ωρα το μιχανακι σβηστώ τοτε θα τρεξει πολυ λιγω λαδι.

Panopticon7
23/03/2010, 19:30
Παιδια ευχαριστω.

O-ring ? Δηλαδη ?

Σε 6.000κμ μπορει να γινει κατι τετοιο ?

camen
23/03/2010, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Παιδια ευχαριστω.

O-ring ? Δηλαδη ?

Σε 6.000κμ μπορει να γινει κατι τετοιο ?

ο-ring=ενα λαστιχενιο δαχτυλιδι που χρησιμοποιειται για μονωση...Σχεδον μηδενικο κοστος επισκευης...:winka:

Μπορει να ηταν ξεραμενο ή να κακομεταχειριστηκε σε καποια αλλαγη λαδιων απο τον μηχανικο.
Μπορει να εχει στραβωπατησει κιολας ή να θελει λιγο σφιξιμο η βιδα...

:wave2:

bentouza
23/03/2010, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Παιδια ευχαριστω.

O-ring ? Δηλαδη ?

Σε 6.000κμ μπορει να γινει κατι τετοιο ?

Ειναι σαν ελαστικη ροδελα-φλαντζα.Στεγανοποιει.
Μπορει απο αστοχια, απο υπερβολικο σφιξιμο, κλπ.

Αν δεν εισαι σχετικος μην αρχισεις τα λυσε δεσε.
Ρωτα το μηχανικο σου επιμονα να σου πει τι ειναι κ πως δουλευει.
Αν δεν εχει ορεξη να ασχοληθει πηγαινε σε καποιον αλλον εξουσιοδοτημενο.
Θα σου έλεγα να βρεις κ ενα service manual στην τελικη να δεις κ μονος σου τι παιζει αλλα δεν ξερω αν θελεις να ασχοληθεις.

Panopticon7
23/03/2010, 20:36
Οποτε δεν ειναι κατι σοβαρο κ επεισης δεν επειγει και τοσο.

Σας ευχαριστω πολυ παιδια

camen
23/03/2010, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Οποτε δεν ειναι κατι σοβαρο κ επεισης δεν επειγει και τοσο.

Σας ευχαριστω πολυ παιδια
Λογικα δεν επιγει αλλα να τσεκαρεις τα λαδια τακτικα μην σουρωσει και παθεις καμια ζημια αδικα...:winka:

Panopticon7
26/03/2010, 18:50
Η βιδα αυτη τελικα απ οτι μου ειπε ο μαστορης ειναι βοηθητικη και δεν εχει προφανη χρησιμοτητα.

(καμια σχεση με το αλλο θεμα)

drspeed
26/03/2010, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Η βιδα αυτη τελικα απ οτι μου ειπε ο μαστορης ειναι βοηθητικη και δεν εχει προφανη χρησιμοτητα.

(καμια σχεση με το αλλο θεμα)
Δηλαδή του περίσσευε του κατασκευαστή μία βίδα και λέει δεν την βάζω εκεί για βοήθεια??????

Πες στον μάστορα ότι είναι πολύ μαλάκας και μη ξαναπάς την μηχανή σου εκεί γιατί μπορεί να θεωρήσει βοηθητικό και τίποτα άλλο και στην καλύτερη θα πάρεις την μηχανή στο χέρι.Στην χειρότερη ούτε εσύ θες να ξέρεις ούτε εγώ τολμώ να πάω τι θα γίνει.
Άκου εκεί δεν έχει προφανή χρησιμότητα:eyepop:

thagro
27/03/2010, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Η βιδα αυτη τελικα απ οτι μου ειπε ο μαστορης ειναι βοηθητικη και δεν εχει προφανη χρησιμοτητα.

(καμια σχεση με το αλλο θεμα)



Ημαρτον ρε παιδιά....
δηλαδη μας λεει οτι αν εισαι καπου στην εθνικη και διαπιστωσεις οτι μια βιδα απο το τιμονι εχει φυγει και την εχασες εχεις καβαντζα μια βοηθητικη...
Μηπως πρεπει να τον πιεσεις λιγο παραπανω...?

DUKASII
27/03/2010, 20:01
Ναι είναι σα τα πουκάμισα μωρε λΑλακες οπου παντα παίζουν κάπου κάβατζα ραμενα κανά δυο κουμπακιαν μην τυχόν ξηλωσουμε τα μανικετοκουμπα σε κανά τσαμπουκά Η σε καμία λατζα ξέρω γω.. Έτσι και το χοντα σε λέει ο μηχανικατζας θα χει τη κάβα του σε βίδες... Αμέσως εσείς να τον κακολογησετε...

camen
27/03/2010, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Ναι είναι σα τα πουκάμισα μωρε λΑλακες οπου παντα παίζουν κάπου κάβατζα ραμενα κανά δυο κουμπακιαν μην τυχόν ξηλωσουμε τα μανικετοκουμπα σε κανά τσαμπουκά Η σε καμία λατζα ξέρω γω.. Έτσι και το χοντα σε λέει ο μηχανικατζας θα χει τη κάβα του σε βίδες... Αμέσως εσείς να τον κακολογησετε...

Δεν υπαρχεις ρε φιλε...:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:


Παντως,αν δεν χρειαζεται η βιδα πετα την.Θα κερδισεις σε βαρος αρα και σε αποδοση:smokin:

Ferro
28/03/2010, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Η βιδα αυτη τελικα απ οτι μου ειπε ο μαστορης ειναι βοηθητικη και δεν εχει προφανη χρησιμοτητα.

(καμια σχεση με το αλλο θεμα)



Πες του "μάστορη" ότι η βίδα αυτή είναι η βίδα της ασφαλιστικής βαλβίδας του κάρτερ.Οταν η πιέση του λαδιού στο κάρτερ ανέβει τότε το ελατήριο που συγκρατεί η βίδα αυτή, απελευθερώνει τον μηχανισμό και στέλνει το λάδι από άλλη δίοδο για να εκτονωθεί η πίεση μέσα στο κάρτερ και να μην το πάρεις στο χέρι και πεις χαιρετίσματα στο μοτέρ.
Η βίδα αυτή έχει ένα O-ring που την στεγανοποιεί και μάλλον αυτό το O-ring έχει χαλάσει.Δεν παίζουν ρόλο τα χιλιόμετρα.Λύσε σιγά σιγά τη βίδα με προσοχή για να μη πεταχτεί το ελατήριο (θα τρέξει ελάχιστο λάδι) και άλλαξε το O-ring...μαζί με αυτό άλλαξε και "μάστορη" :wave2:


Στο ίδιο σημείο λίγο πιό δεξιά έχει αντίστοιχη βίδα και το Bandit.:beer:

GiannisBlessed
28/03/2010, 00:04
mporei na einai tapa.
otan ftiaxnoyn sta karter ktl tiw diodoys ladioy menoyn akalyptes trypes poy kleinontai me tapes.
syny8ws den einai bides alla presarista metala(kati tetoio)
an omws yparxei logos na mporei na anoixtei sto mellon me eykolia bazoyn tapa-bida
ayto einai mallon

Panopticon7
28/03/2010, 00:07
την ανοιξαμε αυτην τη βιδα, δεν εχει κανενα ελατηριο φιλε μου.

drspeed
30/03/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
την ανοιξαμε αυτην τη βιδα, δεν εχει κανενα ελατηριο φιλε μου.
Μάλλον δεν θα είχε και το ελατήριο προφανή χρησιμότητα και να το έβγαλε ο μάστορης κάποια στιγμή.

camen
30/03/2010, 19:25
Δεν μας ενδιαφερει ποια...Το μηχανακι στουκαριστηκε:( :( :( :wave2:

OldMan
31/03/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
σβηστώ.. λιγω..
Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που χρησιμοποιούν Επιρρηματικούς Προσδιορισμούς ..!! :beer:

Panopticon7
31/03/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν μας ενδιαφερει ποια...Το μηχανακι στουκαριστηκε:( :( :( :wave2:

Ευχομαι να στουκαρεις και εσυ φιλε, και απο την απεναντι να εχεις 5 μαλακες σαν εσενα να κανουν τα ιδια σχολια.

DUKASII
31/03/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ευχομαι να στουκαρεις και εσυ φιλε, και απο την απεναντι να εχεις 5 μαλακες σαν εσενα να κανουν τα ιδια σχολια. kala lalakas eisai k esy tora?de xarike..apla den ypirxe noima sinexisis anazitisis toy ti kanei i bida poy brikes na periseyei.


oraies eyxes dineis palikari na xanarhteis edo na se poyme poy na baleis tis vides poy soy periseyoyne..

camen
31/03/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ευχομαι να στουκαρεις και εσυ φιλε, και απο την απεναντι να εχεις 5 μαλακες σαν εσενα να κανουν τα ιδια σχολια.

Αυτα τα ειδες μεγαλε:confused:

":( :( :( :( :( :( :( :( :( :( "

Στο χωριο μου σημαινουν οτι λυπαμαι πολυ για οτι εγινε...:rolleyes:

Panopticon7
31/03/2010, 14:49
δεν ειναι για πεταμα η μηχανη, απλως χτυπησε και θελει περι τα 1500 ευρω περιπου για να γινει οπως πριν.

Με απασχολει ακομα, και ας στουκαριστηκε το μοτοσακο.



Ας τα βαλω και εγω τοτε. :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

Που σημαινει οτι μπορει να το πηρα και εγω λαθος, ειμαι πολυ φορτησμενος αυτες τις μερες λογω του συμβαντος, η αλλη θελει αποζημιωση για την στραβωμενη ζαντα και εγω ακομα το χερι το εχω δεμενο και με το ζορι γραφω σε ετουτο το πληκτρολογιο.

camen
31/03/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
δεν ειναι για πεταμα η μηχανη, απλως χτυπησε και θελει περι τα 1500 ευρω περιπου για να γινει οπως πριν.

Με απασχολει ακομα, και ας στουκαριστηκε το μοτοσακο.



Ας τα βαλω και εγω τοτε. :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

Που σημαινει οτι μπορει να το πηρα και εγω λαθος, ειμαι πολυ φορτησμενος αυτες τις μερες λογω του συμβαντος, η αλλη θελει αποζημιωση για την στραβωμενη ζαντα και εγω ακομα το χερι το εχω δεμενο και με το ζορι γραφω σε ετουτο το πληκτρολογιο.

Δεν παρεξηγω...:beer: :beer: :beer:
Απλα εννουσα οτι τωρα η βιδα ειναι το τελευταιο που σε απασχολει...:winka:

Με το καλο να ξαναφτιαξεις το μηχανακι σου και να γινεις και εσυ καλα και εδω ειμαστε να βοηθησουμε σε οτι χρειαστεις...:beer: :beer: :beer: