PDA

View Full Version : Λάστιχα για Versys



VGER
23/03/2010, 18:08
Ψάχνομαι εδώ και λίγες μέρες για να βάλω λαστιχάκια στην καλή μου...

Έχω ψιλοκαταλήξει λοιπόν, σε αυτά τα 3:

1) Pirelli Scorpion Sync (δείκτης Η ή W)
2) Pirelli Diablo H (δείκτης Η)
3) Pirelli Diablo Rosso (δείκτης W)

Οι διαστάσεις (χωρίς να παίζει νομίζω σημαντικό ρόλο) είναι πίσω 160/60/17 και μπροστά 120/70/17.

Έχω πάρει κάμποσους λαστιχάδες για να ρωτήσω γνώμες, αλλά δεν πολυβγάζω άκρη....

Το ρεζουμέ είναι το εξής:

Συνεργείο για Kawasaki μου προτείνει το 1).
Ένας λαστιχάς μου προτείνει το 1) και το 2)
Ένας άλλος λαστιχάς μου προτείνει το 2) και το 3)

Ταυτόχρονα οι απόψεις του καθενός είναι αντικρουόμενες. "Αυτό το λάστιχο θα σου γλυστράει", "αυτό είναι σχεδόν ίδιο με το άλλο, δεν έχει διαφορά", κλπ...

Να επισημάνω ότι:
α) Ο δείκτης W (μαζί με τα ZR που έχει το λάστιχο πάνω, είναι ουσιαστικά για ταχύτητες 240-270 Km/h, ταχύτητες που ούτε στον ύπνο μου δε θα δω με το Versys.
β) Η μηχανή από το εργοστάσιο έχει πάνω λάστιχο W.
γ) Έχω επιφυλάξεις αν θα ζεσταίνεται το λάστιχο με δείκτη W σε αυτή τη μηχανή.
δ) Τα παλιά Dunlop (με δείκτη W) που έχει αυτή τη στιγμή πάνω είναι ΓΤΠΚ (που ούτως ή άλλως είναι τα μαμά λάστιχα σε αυτή τη μηχανή)
ε) Ο δείκτης H είναι για ταχύτητες έως 210 Km/h, και ρωτώντας μου είπανε ότι για αυτές τις μηχανές σε πολλές περιπτώσεις κάθεται καλύτερα καθώς ζεσταίνεται πιο γρήγορα.
στ) Δεν είμαι λαστιχοφάγος.
ζ) Δε με ενδιαφέρει το κόστος.
η) Τη μηχανή τη χρησιμοποιώ για το κέντρο και για βόλτες εντός Αττικής και για κάποιες βόλτες μέχρι στιγμής κοντά στην Αττική.
θ) Η μηχανή χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ στην άσφαλτο.

Από άποψη εμφάνισης, για να είμαι ειλικρινής μου αρέσουν τα 2,3.
Αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βεντουζάρει:
1) Σε στροφές/πλαγιάσματα
2) Γρήγορα στην πόλη
3) Σε βροχή.

Τι λέτε;

George20vt
24/03/2010, 07:44
Έγώ φοράω τα diablo rosso σε 120 εμπρός και 160 πίσω και έχω μείνει ικανοποιημένος από την απόδοσή τους.

Θα τα χαρακτήριζα σαν μια μέση κατάσταση από κάτι εντελώς τουριστικό και από κάτι εντελώς σπόρ.

Είναι ένα λάστιχο που δε με έχει προβληματίσει ποτέ σε καθημερινή αστική χρήση, αλλά και που δε θα πεί όχι όταν ανέβουν κάπως οι ρυθμοί.

Όλα αυτά βέβαια στο CBF (των 230 περίπου κιλών). Όταν ρωτήθηκα για τι χρήση προορίζεται και ανέφερα το τρίπτυχο "καθημερινή - ταξίδι - σβέλτα όπου λάχει" ήταν η νο1 πρόταση και μάλλον δίκαια.