PDA

View Full Version : aprilia tuono περι καταναλωσης...



picramenos
13/06/2005, 11:10
μια χαρα το μηχανακι ολα super αλλα απο καταναλωση δεν με ικανοποιει.
τεσπαντων την εψαξα λιγο κ εμαθα οτι με φιλτρο k&n κερδιζει
περιπου 30 χλμ αυτονομια

θα ηθελα να μαθω το εξης απο σας τους ειδικους
αν το αλλαξω διακυδευεται η εγγυηση?

κανεις ειδικος?

powerphot
13/06/2005, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από picramenos
μια χαρα το μηχανακι ολα super αλλα απο καταναλωση δεν με ικανοποιει.
τεσπαντων την εψαξα λιγο κ εμαθα οτι με φιλτρο k&n κερδιζει
περιπου 30 χλμ αυτονομια

θα ηθελα να μαθω το εξης απο σας τους ειδικους
αν το αλλαξω διακυδευεται η εγγυηση?

κανεις ειδικος?

Δεν ξέρω να σου πω πολλά πράγματα απο aprilia tuono
αλλα, μπες και ρώτα ΕΔΩ (http://apriliafun.freesuperhost.com/html/)μήπως ξέρει κανείς:wave2:

SeNNinhA
13/06/2005, 18:38
1) δεν έχεις πρόβλημα με την εγγύηση αν αλλάξεις οτιδήποτε από τα αναλώσιμα της μηχανής σου (και οποιασδήποτε μηχανής) με άλλα αντιστοίχων προδιαγραφών. Υπάρχει και απόφαση της Ε.Ε. για αυτό και για να μην είμαστε δέσμιοι των αντιπροσωπιών.

2) Θα κερδίσεις μερικά χιλιομετράκια ακόμη, αλλά περισσότερα θα κερδίσεις με καλύτερη διαχείριση του δεξιού γκρίπ. Με 6-7000 στροφές πάς πολύ μακρύτερα. Πολλές φορές κάνουμε κατάχρηση ακόμη και όταν δεν πρέπει. Πάντως να ξέρεις ότι όλα τα V έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση από τα εν σειρά.

3) Καλά τα Κ&Ν αλλά όχι τα καλύτερα. BMC ή ακόμη καλύτερα EVO ταιριάζουν πιο σωστά. Συμβουλή: απο μόνο του το φίλτρο δεν θα βοηθήσει. Για καλύτερη αναπνοή όπως θα ανοίξεις το φίλτροκούτι για να βάλεις το νέο φίλτρο, υπάρχει μια τάπα βιδωμένη που περιορίζει την είσοδο του αέρα σε ένα μικρό στόμιο. Ξεβίδωσέ την και πέταξέ την. Είναι εκεί για να κάνει λιγότερο θόρυβο η εισαγωγή καθώς και για τους να περνά τους ρύπους. Derestriction λέγετε η διαδικασία. Αν έχεις να δώσεις γύρω στα 200 ευρώ (με το φίλτρο μαζί) υπάρχει σετ που μεγαλώνει τον όγκο από το φιλτροκούτι και δίνει και μερικά αλογάκια (ειδικά σε συνδιασμό με εξάτμιση)

4) άλλαξε το μπροστά γρανάζι από 17άρι σε 16άρι (23 ευρώ απο τον Αλεξόπουλο). Θα ξεχάσεις τα εκνευριστικά σκορτσαρίσματα με χαμηλές στροφές. Θα χάσεις λίγο τελική αλλά κερδίζεις σε συμπεριφορά και λίγο σε κατανάλωση.

5) μπές στο aprilia forum (http://www.apriliaforum.com) και θα ενημερωθείς για όλες σου τις απορίες αν έχεις όρεξη και χρόνο να διαβάσεις όλα τα παλιά και νέα post. Είναι το καλύτερο site που θα βρείς για τα Aprilia.

6) Έχεις πάρει από τα πιο FUN μηχανάκια που κυκλοφορούν. Streetfighter Νο1 (ίσως μόνο το νέο ΚΤΜ είναι σε σημεία μόνο καλύτερο) και ταυτόχρονα μηχανή έτοιμη και στημένη για πίστα. Ο αέρας ενοχλεί λίγο στις υψηλές ταχύτητες αλλά για γυμνό πάλι καλά είναι. Υπάρχουν και πιο ψηλές ζελατίνες βέβαια αλλά δεν μου αρέσουν.

7) Αν έχεις όρεξη για να δίνεις χρήματα υπάρχουν πολλά εξαρτήματα έτοιμα για βελτιώσεις από την αγωνιστική εμπείρία της aprilia.

ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ

picramenos
13/06/2005, 20:26
ωραιος!

gcrook
14/06/2005, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA


4) άλλαξε το μπροστά γρανάζι από 17άρι σε 16άρι (23 ευρώ απο τον Αλεξόπουλο). Θα ξεχάσεις τα εκνευριστικά σκορτσαρίσματα με χαμηλές στροφές. Θα χάσεις λίγο τελική αλλά κερδίζεις σε συμπεριφορά και λίγο σε κατανάλωση.





Καλυτερα να παιξει με το πισω με 1 αντε 2 δοντια το πολυ.
Η διαφορα ακομα και με 1 δοντι ειναι αρκετα μεγαλη στα V.

Η αλλαγη του μπροστινου ισοδυναμει με 3 δοντια πισω και μπορει να κοντυνει υπερβολικα την μεταδοση του συγκεκριμενου κινητηρα, ο οποιος αποδιδει σχετικα ψηλα παρ'ολο που ειναι V.


:wave2:

SeNNinhA
14/06/2005, 19:12
Μην το συζητάς καθόλου.

Το 16άρι μπροστά είναι standard για τις εκδόσεις στο USA καθώς και για το Racing. Μάλιστα πολλοί από το 16άρι περνάνε στο 15άρι και είναι τρισευτυχισμένοι. Ή από 17/42 σε 16/44 ή ακόμη και 15/44

Έχω βάλει το 16άρι μπροστά και το μηχανάκι έχει έλθει στα ίσια του. Στο λέει και το καταλαβαίνεις ότι είναι πιο ευτυχισμένο έτσι. Και τελική στην πράξη δεν χάνεις γιατί πριν η 6η ήταν κάτι σαν overdrive.

Όταν αλλάξω αλυσιδογράναζα μπορεί να δοκιμάσω και το 44άρι πίσω. Άλλωστε η αλλαγή σε 16άρι κοστίζει μόνο 23ευρώ ενώ η αλλαγή σε 44άρι τουλάχιστον τα διπλάσια.

Με κλειστά τα μάτια 16άρι αύριο κι όλας. Το προτείνει και η μαμά Aprilia. Απλά απορώ πως τους ήρθε το 17άρι και μάλιστα μόνο για την Ευρώπη και για τα απλά μοντέλα!!!!

picramenos
15/06/2005, 08:10
το 16αρι το εχω βαλει καιρο τωρα,τεραστια διαφορα!


ο Μαραγκακης στην καλλιροης τι λεει?σκεφτομαι να φυγω απο το μπολασικη,κατι δεν μου παει...

SeNNinhA
15/06/2005, 10:48
Δεν έχω εμπειρία από τα service της Aprilia. Εγώ θα παραμείνω Μπολασίκη προς το παρόν (εκτός αν γίνει καμία στραβή) γιατί είναι και γνωστός. Αν ξέρει κανείς από άλλο συνεργείο τίποτε ας μας το πει να μάθουμε κι εμείς.