PDA

View Full Version : Φυλα τα μπουτια σου,να τα χεις ασυγκαυτα



mparmpanik
23/03/2010, 23:08
Ανεβαινε την μεσογειων.
Στην αδεια λεωφορειολωριδα το καβασακι καταβροχθιζε τα μετρα
πλησιαζοντας την διασταυρωση.
Το φαναρι καταπρασινο κι αυτος δεν εκοψε.
Το αμαξι στριβει αποτομα δεξια, αποφαση τελευταιας στιγμης του οδηγου του.
Ο Τασος δεν προλαβε να αντιδρασει κι ας πηγαινε (όπως λεει ο ιδιος) με 60.
Ακουσε το χτυπημα, ενιωσε ένα πονο στο ποδι και την επομενη στιγμη βρεθηκε
στην ασφαλτο να σφαδραζει.
Ο Τασος είναι στον Ευαγγελισμο με ένα χτυπημα στον ωμο,
ένα βαθυ τραυμα στο ποδι και με μια μεγαλη τρομαρα στην ψυχη.
Κρανος και μπουφαν τον γλυτωσαν από τα χειροτερα.
Η μηχανη κομματια σιδερα μπορει να φτιαχνεται μπορει και όχι.

Δεν είναι ο Τασος που φταιει αλλα είναι αυτος που εκανε λαθος.
Αφησε τον εαυτο του εκτεθειμενο στην απροσεξια και την επιπολαιοτητα
του κάθε τυχαρπαστου οδηγου.
Αφησε την τυχη να αποφασισει για την σωματικη του ακεραιοτητα
ευελπιστωντας οτι δεν θα κατσει σε αυτόν η στραβη.
Δεν προβλεψε, δεν οδηγουσε υποψιασμενος.
Δεν οδηγουσε αμυντικα.

Δεν εχει νοημα να εξετασουμε ποιος φταιει και να ριξουμε αναθεματα
και καταρες στον εν δυναμει φονια που κυκλοφορει στον δρομο.
Νομιζω οτι δεν εχει καμμια απολυτως σημασια.

Σημασια εχει πως ο Τασος, φταιχτης ή όχι, είναι αυτος που ποναει,
αυτος που για το επομενο μακρυ διαστημα δεν θα μπορει να περπατησει,
αυτος που ειδε τον χαρο με τα ματια του.

Σημασια εχει να καταλαβουμε εμεις οι αναβατες
οτι η στραβη είναι ένα δευτερολεπτο μακρια
και πως αν δεν φυλαμε μονοι μας τον κωλο μας,
καποιο αγγουρι θα μας κανει βιζιτα.

Παντα ορθιοι.


193312

harris_x
23/03/2010, 23:11
Καλή ανάρρωση να έχει το παλικάρι και όσο για αυτά που γράφεις...


+πολλά

ggs
23/03/2010, 23:11
Γρήγορα περαστικά στον Τάσο….
Για όλα τα άλλα …..
:(

guzzistas
23/03/2010, 23:16
Περαστικά στον φίλο....

Παίδες προσοχή εκεί έξω...
Μόνο εμείς μπορούμε να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας.... κανένας νόμος και κανένας δρόμος δεν μπορεί...

nic mor
23/03/2010, 23:16
περαστικα:beer:

Tpap
23/03/2010, 23:18
Περαστικά στον φίλο...:( :(

Το πράσινο ''αέρα'' είναι πιό επικίνδυνο από κόκκινο.

granazi
23/03/2010, 23:22
περαστικα στο παληκαρι
..........εκει εξω ειναι εμπολεμη ζωνη και εμεις εχουμε μεγαλυτερο ρισκο απο κυανοκρανοι...........
να το καταλαβουν αυτοι και οι ακρανοι..........:wave2:

nic mor
23/03/2010, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik

Στην αδεια λεωφορειολωριδα το καβασακι καταβροχθιζε τα μετρα



παρεμπιπτοντως,καλο ειναι να αποφευγουμε τους
λεωφορειοδρομους,γιατι ολοι οι κουτακιδες τους εχους
σαν εξοδο διαφυγης,με το που κολλησει η λωριδα τους,
κωβουν μια δεξια και οποιον παρει ο χαρος!!


αν και δεν εγινε ετσι ακριβως το ατυχημα του φιλου σου
εγω το λεω,ετσι προς γνωση :beer:

Ichigo
23/03/2010, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
παρεμπιπτοντως,καλο ειναι να αποφευγουμε τους
λεωφορειοδρομους,γιατι ολοι οι κουτακιδες τους εχους
σαν εξοδο διαφυγης,με το που κολλησει η λωριδα τους,
κωβουν μια δεξια και οποιον παρει ο χαρος!!


αν και δεν εγινε ετσι ακριβως το ατυχημα του φιλου σου
εγω το λεω,ετσι προς γνωση :beer:

Περαστικά στο παιδί. Ειδικότερα αυτή την κακή συνήθεια έχουν οι ταρίφες.:a52:

mparmpanik
24/03/2010, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
παρεμπιπτοντως,καλο ειναι να αποφευγουμε τους
λεωφορειοδρομους,γιατι ολοι οι κουτακιδες τους εχους
σαν εξοδο διαφυγης,με το που κολλησει η λωριδα τους,
κωβουν μια δεξια και οποιον παρει ο χαρος!!


αν και δεν εγινε ετσι ακριβως το ατυχημα του φιλου σου
εγω το λεω,ετσι προς γνωση :beer:

δεν το γνωριζα το παλικαρι, βρεθηκα ομως τυχαια στο συμβαν και το βοηθησα
μεχρι να ερθει το εκαβ να τον μεταφερει.
(που ως θαυμα σε 10 λεπτα ηταν επι τοπου).

να πω κι ενα μπραβο στους μοτοσυκλετιστες που σταματησαν και δημιουργησαν
ενα τοιχος με τις μηχανες τους μπροστα μας για να μας προστατεψουν απο τα κουτια
που δεν ηταν και πολυ σιγουρο αν θα σταματουσαν ή αν θα περνουσαν απο πανω μας.

επισης στον μπαγλαμα που κορναρε δαιμονισμενα για να ανοιξουν τον δρομο
να περασει, να του ευχηθω ο γιος του να διασταυρωθει με οδηγο ακριβως ιδιον σαν αυτον.
κι αν ισχυριστει οτι ο ζητας τον περασε γενεες δεκατεσσερις για την συμπεριφορα του,
θα του πω οτι πρεπει να κοψει τα ληγμενα γιατι του κανου προβλημα στην ακοη.
το "ενα νερο κυρα βαγγελιω" του τραγουδουσε.

granazi
24/03/2010, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
δεν το γνωριζα το παλικαρι, βρεθηκα ομως τυχαια στο συμβαν και το βοηθησα
μεχρι να ερθει το εκαβ να τον μεταφερει.

μπραβο σε αυτο !

(που ως θαυμα σε 10 λεπτα ηταν επι τοπου).

ναι συμβαινει καμια φορα αν δεν ειναι απασχολημενο στο να κανει το taxi σε ασκοπες κλησεις......

να πω κι ενα μπραβο στους μοτοσυκλετιστες που σταματησαν και δημιουργησαν
ενα τοιχος με τις μηχανες τους μπροστα μας για να μας προστατεψουν απο τα κουτια
που δεν ηταν και πολυ σιγουρο αν θα σταματουσαν ή αν θα περνουσαν απο πανω μας.

μπραβο σε ολους για την βοηθεια

επισης στον μπαγλαμα που κορναρε δαιμονισμενα για να ανοιξουν τον δρομο
να περασει, να του ευχηθω ο γιος του να διασταυρωθει με οδηγο ακριβως ιδιον σαν αυτον.
κι αν ισχυριστει οτι ο ζητας τον περασε γενεες δεκατεσσερις για την συμπεριφορα του,
θα του πω οτι πρεπει να κοψει τα ληγμενα γιατι του κανου προβλημα στην ακοη.
το "ενα νερο κυρα βαγγελιω" του τραγουδουσε.

εδω το χαλας ρε φιλε..........αστοχη ευχη.....δεν περισευει κανεις αλλωστε .............:beer:

klaudiog
24/03/2010, 01:05
περαστικα στο παληκαρι :sad:

lanzaman
24/03/2010, 05:50
περαστικα στο παιδι και αγυριστα..
το κουτι σταματησε η εφυγε??

chris_honda
24/03/2010, 06:57
Περαστικά στο παληκάρι. Μακάρι να γίνει όσο το συντομότερο καλλά. :beer:

XJR_Billy
24/03/2010, 07:08
Περαστικά στον Τάσο και προσοχή...

Κάθε βόλτα, κάθε έξοδος με μηχανή είναι πολεμική αποστολή.
Και δυστυχώς χάνουμε τον πόλεμο...:(

jimmis5
24/03/2010, 08:19
:a18: Σε εσας που δειξατε πως πρεπει να συμπεριφερονται οι ανθρωποι.
Δυστυχως πολλα ειναι τα περιστατικα τελευταια ο καιρος ανοιγει η κριση υπαρχει οπως και η αδιαφορια απροσεξια ας κλεισουμε λιγο το γκαζι μπας και γλυτωσουμε τα χειροτερα
Περαστικα στο Παλικαρι :wave2:

lanzaman
24/03/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Περαστικά στον Τάσο και προσοχή...

Κάθε βόλτα, κάθε έξοδος με μηχανή είναι πολεμική αποστολή.
Και δυστυχώς χάνουμε τον πόλεμο...:(


+οσα θες

chr1s_86
24/03/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Περαστικά στον φίλο...:( :(

Το πράσινο ''αέρα'' είναι πιό επικίνδυνο από κόκκινο.

+1

TROOPER
24/03/2010, 08:51
περαστικα στο παιδι.μπραβο στα παιδια που βοηθησατε.καλα τα λες μπαρμπανικ αλλα μπορω να σε ρωτησω κατι?

αντε και το βαλαμε καλα στο κεφαλι μας οτι πρεπει να οδηγαμε αμυντικα.αυτο το αμυντικα σου το διδαξε κανενας η θεωρεις αμυντικα αυτο που κανεις εσυ αυθαιρετα?γιατι και το παλικαρι μπορει αμυντικα να θεωρουσε οτι οδηγει.

θελω να πω απλα οτι εδω μεσα στα χρονια που ειμαι εγω και με ανθρωπους που ασχολουνται περισσοτερο απο τον μεσο ορο ''ολο μελι-μελι και απο τηγανιτα τπτ''.φτιαξαμε dvd,φυλλαδια,κινηση υπερ της ασφαλους οδηγησης και παντα τρεχανε 10-15 ατομα (και παρα πολλους λεω) και η ανταποκριση δεν ηταν απλα μηδαμινη.ηταν κατι λιγοτερο.στο σεμιναριο ασφαλους οδηγησης του 0-300 πηγαμε καμια 100στη νοματεοι απο το συνολο της μοτοσυκλετιστικης κοινοτητας στην ελλαδα!

γιατι τα γραφω ολα αυτα?απλα βαρεθηκα τις κορωνες και τις βαρυγδουπες ατακες απο τοσους-και τοσους που απλα λενε λογια.δεν ειναι προσωπικη επιθεση.μην το παρεις ετσι.δες το σαν προσπαθεια αφυπνησης.

καλους δρομους.

EVI
24/03/2010, 10:25
περαστικα στον Τασο :beer:

2stroker
24/03/2010, 10:30
περαστικα στον φιλο και γρηγορη αναρωση να εχει!!:wave2:

kxIII
24/03/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
παρεμπιπτοντως,καλο ειναι να αποφευγουμε τους
λεωφορειοδρομους,γιατι ολοι οι κουτακιδες τους εχους
σαν εξοδο διαφυγης,με το που κολλησει η λωριδα τους,
κωβουν μια δεξια και οποιον παρει ο χαρος!!


+1

mparmpanik
24/03/2010, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
περαστικα στο παιδι.μπραβο στα παιδια που βοηθησατε.καλα τα λες μπαρμπανικ αλλα μπορω να σε ρωτησω κατι?

αντε και το βαλαμε καλα στο κεφαλι μας οτι πρεπει να οδηγαμε αμυντικα.αυτο το αμυντικα σου το διδαξε κανενας η θεωρεις αμυντικα αυτο που κανεις εσυ αυθαιρετα?γιατι και το παλικαρι μπορει αμυντικα να θεωρουσε οτι οδηγει.

θελω να πω απλα οτι εδω μεσα στα χρονια που ειμαι εγω και με ανθρωπους που ασχολουνται περισσοτερο απο τον μεσο ορο ''ολο μελι-μελι και απο τηγανιτα τπτ''.φτιαξαμε dvd,φυλλαδια,κινηση υπερ της ασφαλους οδηγησης και παντα τρεχανε 10-15 ατομα (και παρα πολλους λεω) και η ανταποκριση δεν ηταν απλα μηδαμινη.ηταν κατι λιγοτερο.στο σεμιναριο ασφαλους οδηγησης του 0-300 πηγαμε καμια 100στη νοματεοι απο το συνολο της μοτοσυκλετιστικης κοινοτητας στην ελλαδα!

γιατι τα γραφω ολα αυτα?απλα βαρεθηκα τις κορωνες και τις βαρυγδουπες ατακες απο τοσους-και τοσους που απλα λενε λογια.δεν ειναι προσωπικη επιθεση.μην το παρεις ετσι.δες το σαν προσπαθεια αφυπνησης.

καλους δρομους.

Για μισο λεπτο βρε φιλε μου, ετσι όπως το διατυπωνεις
είναι σαν να λες πως δικαιουνται να μιλουν μονο οσοι εχουν συμμετασχει σε καποια σεμιναρια που καποιοι ειχαν
την καλη θεληση να διοργανωσουν.
Σαν το «πας μη ελλην βαρβαρος» μου ακουστηκε.
Σαν το τεχνοκρατικο δογμα που αποδεχεται μονο το κάθε Λογης πτυχιο ως μοναδικη συνθηκη για να εισαι εξπερ στο αντικειμενο σου.


Πραγματι φιλε μου, αυτό το αμυντικα που τσαμπουναω από δω κι από κει, δεν μου το διξαξε κανεις
ουτε το διαβασα σε κανενα εγχειριδιο ασφαλης οδηγησης.
Μου εγινε βιωμα όμως στα 20 χρονια που καθομαι στη σελα.
Χρονια που με εμαθαν το τι σημαινει ανοητο ρισκο, το ποσο ευκολα μπορεις στο επομενο δευτερολεπτο να βρεθεις
στην ασφαλτο, το ότι εχεις 70% πιθανοτητες να μην σε εχει δει
ο οδηγος του κουτιου κι αλλα χιλια που αν αρχισουμε την απαριθμιση θα ξημερωσουμε.

Το πιο σημαντικο όμως που εμαθα φιλε μου είναι πως
Οποιος καβαλαει με αλαζονεία, το σιγουρο είναι ότι θα φαει τα μουτρα του.
Ειτε αυτή η αλαζονεια προερχεται από δεκα σεμιναρια που παρακολουθησε ειτε από απειρα χρονια πειρας.

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 09:18
Φίλε mparmpanik,

σε αυτό που λέει ο Trooper έχει δίκιο... και εξηγούμαι το γιατί...

Οδηγώ μηχανή απο το 95 περίπου και μέχρι το 04 ένιωθα οτι οδηγούσα προσεκτικά, αμυντικά, πάντα με το μυαλό στο δεξί καρπό.

Αποδείχτηκε οτι αμέσως μετά την συμμετοχή μου σε ενα σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης πως ούτε το 30% των όσων έκανα δεν ήταν προσεκτική οδήγηση και φυσικά με πολλά λάθη στον τεχνικό τρόπο οδήγησης.

Παράδειγμα;... το φρενάρισμα πανικού που πας και ενστικτωδώς καρφώνεις το βλέμα στο εμπόδιο ενώ χρειάζεται να δείς δίοδο διαφυγής, να αποφυγείς και μετά να φρενάρεις αν χρειάζεται. Αυτά όμως δεν μπορείς να τα μάθεις στον δρόμο , όσα χρόνια και αν οδηγείς.

Το θέμα του παραπόνου που εκφράστηκε απο τον Trooper είναι οτι όταν αναφέρονται τα παραπάνω και η χρηστικότητα τους, στην πλειοψηφία των αναβατών ακούς ενα "ωχ αδερφέ, παράτα μας... εγώ ξέρω". Και μόλις συμβεί το κακό όλοι αρχίζουν το "περί αμυντικής οδήγησης" κτλ, χωρίς όμως να γνωρίζουν τι είναι αυτό και πως μπορείς να το εφαρμόσεις.

Όπως είπε και ο Trooper, δεν είναι κάτι σχετικό με σένα ή με το παληκάρι που χτύπησε (περαστικά του και γρήγορα και ανώδυνα όρθιος) ... χρησιμοποιήθηκε ώς αφορμή το μύνημα σου για εξέφραση παραπόνου και τίποτα παραπάνω απο αυτό. Τουλάχιστον απο όσα χρόνια γνωρίζω τον Trooper και τα γραφόμενα του , σπάνια καταφέρεται εναντίον κάποιου προσωπικά και όταν το κάνει γίνεται αμέσως αντιληπτό.


π.χ. η αιώνια "κόντρα" μας που τείνει να γίνει τελευταία "συμφωνία σε όλα" και ανησυχώ...:lol: :lol: :lol:


Gandalf

Greg_950 S
25/03/2010, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Φίλε mparmpanik,
.................................................................................................... .........................................
Αποδείχτηκε οτι αμέσως μετά την συμμετοχή μου σε ενα σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης πως ούτε το 30% των όσων έκανα δεν ήταν προσεκτική οδήγηση και φυσικά με πολλά λάθη στον τεχνικό τρόπο οδήγησης.
Παράδειγμα;... το φρενάρισμα πανικού που πας και ενστικτωδώς καρφώνεις το βλέμα στο εμπόδιο ενώ χρειάζεται να δείς δίοδο διαφυγής, να αποφυγείς και μετά να φρενάρεις αν χρειάζεται. Αυτά όμως δεν μπορείς να τα μάθεις στον δρόμο , όσα χρόνια και αν οδηγείς.
.................................................................................................... .....................
Gandalf

Δυστυχώς αν δεν εκπαιδευθείς σε ασκήσεις αμέσου αντιδράσεως ( επιβίωσης) μέσω σεμιναρίων, έμπειρων φίλων, σχετικών άρθρων σε moto/0-300,κλπ ή δεν πάθεις κάτι σοβαρό με ή χωρίς τραυματισμό, δεν μεταφράζεται σε επίκτητη οδηγική εμπειρία....:uplate:
Και αυτό βέβαια, μόνο αν το αναλύσεις αντικειμενικά και καταλάβεις τι πραγματικά έφταιξε.

Δεν είναι τυχαίο ότι το αστικό περιβάλλον (και ανεξαρτήτου ταχύτητας) είναι πολύ πιο επικίνδυνο από πίστες (ασφάλτινες και Μ/Χ), enduro-μονοπάτια, κλπ λόγω πολλών αστάθμητων και απρόβλεπτων οδηγών, οπότε η σύνεση-αυτοσυγκράτηση είναι MUST..:wave2:

route 66
25/03/2010, 11:18
Περαστικα στον τασο.
και κατι αλλο. ασφαλης οδηγηση(ή αμυντικη) επρεπε να διδασκεται απο τις σχολες οδηγων με επιχορηγηση απο το κρατος(πεντε τουλαχιστο μαθηματα πρακτικα) για να μην πω οτι θα επρεπε να ειναι μαθημα απο το λυκειο.πανεπιστιμιο μπορει να μην πας, αλλα αμαξι ή μοτοσυκλετα θα οδηγησεις 90%.
που ζω ε?
:sad:

mparmpanik
25/03/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Φίλε mparmpanik,

σε αυτό που λέει ο Trooper έχει δίκιο... και εξηγούμαι το γιατί...

Οδηγώ μηχανή απο το 95 περίπου και μέχρι το 04 ένιωθα οτι οδηγούσα προσεκτικά, αμυντικά, πάντα με το μυαλό στο δεξί καρπό.

Αποδείχτηκε οτι αμέσως μετά την συμμετοχή μου σε ενα σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης πως ούτε το 30% των όσων έκανα δεν ήταν προσεκτική οδήγηση και φυσικά με πολλά λάθη στον τεχνικό τρόπο οδήγησης.

Παράδειγμα;... το φρενάρισμα πανικού που πας και ενστικτωδώς καρφώνεις το βλέμα στο εμπόδιο ενώ χρειάζεται να δείς δίοδο διαφυγής, να αποφυγείς και μετά να φρενάρεις αν χρειάζεται. Αυτά όμως δεν μπορείς να τα μάθεις στον δρόμο , όσα χρόνια και αν οδηγείς.

Το θέμα του παραπόνου που εκφράστηκε απο τον Trooper είναι οτι όταν αναφέρονται τα παραπάνω και η χρηστικότητα τους, στην πλειοψηφία των αναβατών ακούς ενα "ωχ αδερφέ, παράτα μας... εγώ ξέρω". Και μόλις συμβεί το κακό όλοι αρχίζουν το "περί αμυντικής οδήγησης" κτλ, χωρίς όμως να γνωρίζουν τι είναι αυτό και πως μπορείς να το εφαρμόσεις.

Όπως είπε και ο Trooper, δεν είναι κάτι σχετικό με σένα ή με το παληκάρι που χτύπησε (περαστικά του και γρήγορα και ανώδυνα όρθιος) ... χρησιμοποιήθηκε ώς αφορμή το μύνημα σου για εξέφραση παραπόνου και τίποτα παραπάνω απο αυτό. Τουλάχιστον απο όσα χρόνια γνωρίζω τον Trooper και τα γραφόμενα του , σπάνια καταφέρεται εναντίον κάποιου προσωπικά και όταν το κάνει γίνεται αμέσως αντιληπτό.


π.χ. η αιώνια "κόντρα" μας που τείνει να γίνει τελευταία "συμφωνία σε όλα" και ανησυχώ...:lol: :lol: :lol:


Gandalf


φιλε Gandalf dr685sm
(στραμπουλιξα την γλωσσα μου για να το πω)

δεν απαξιωνω ουτε αμφισβητω την χρησιμοτητα των σεμιναριων και γενικα
της εκπαιδευσης οσο αφορα τον ασφαλη τροπο οδηγησης
απεναντιας το θεωρω αναγκαιοτητα.
Η ενσταση μου ηταν αποκλειστικα και μονο στον τροπο που κατατεθηκε το παραπονο του φιλου Trooper κι όχι στο περιεχομενο αυτου.
Και φυσικα δεν το εξελαβα σαν προσωπικη επιθεση.
Δεν θα διαφωνησω ουτε μαζι σου οσο αφορα τον ωχαδελφισμο των περισσοτερων αναβατων που είναι ένα φαινομενο ακρως ανησυχητικό.

Θα συμφωνησω επισης μαζι σου ότι πολύ συμφωνια μας εκατσε
κι εχω αρχισει να νοιωθω δυσπνοια..

TROOPER
26/03/2010, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
.........

συμφωνεις οπως λες στην ουσια αυτου που γραφω και νομιζω οτι αυτο ειναι που μετραει.οσον αφορα το σημειο της διαφωνιας σου απλα να πω οτι ειμαι της λογικης ''εκαστος στο ειδος του''.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
............

π.χ. η αιώνια "κόντρα" μας που τείνει να γίνει τελευταία "συμφωνία σε όλα" και ανησυχώ...:lol: :lol: :lol:


Gandalf

αν συνεχισουμε ετσι θα πηδηχτουμε

























































απο το παραθυρο :lol: :lol: :lol: :lol:

koneae
06/04/2010, 14:38
Χρόνια Πολλά σε όλους,

Δεν περίμενα πως θα βρώ αυτό το ποστ δημοσιευμένο, όμως μιας και το ανακάλυψα θέλω κι εγώ να προσθέσω μια πινελιά στην όλη ιστορία.
Εκείνο το απόγευμα, "μύριζε" ατύχημα.. Ήταν τόση πολλή η κίνηση στους δρόμους, που ενώ ποτέ μου δεν πήρα κάποιον άλλο μοτοσυκλετιστή από πίσω για να νοιώσω ασφαλής, κι όμως ακολούθησα τον Τάσο (χωρίς να τον γνωρίζω, κρίνοντας μόνο τη συμπεριφορά του στο δρόμο) από το ύψος περίπου της Κατεχάκη.
Ήλπιζα πως αν οδηγούσαμε 2 μοτοσυκλέτες μαζί θα μας έβλεπαν όλοι.
Όλα πήγαιναν καλά, ο Τάσος πολύ ήρεμος στο τιμόνι (όντως δεν ξεπεράσαμε πουθενά τα 50-60χλμ.), όμως κάτι με έτρωγε.. Είχα τα μάτια μου κάτι παραπάνω από δεκατέσσερα, για κανένα πεζό αναμεσα στα αυτοκίνητα, για τα ίδια τα αυτοκίνητα στην τελική.
Όσο όμως και να προσέχεις, ο παράγοντας τύχη πάντα μετράει.
Το αυτοκίνητο άλλαξε ακαριαία πορεία, ο Τάσος δεν πρόλαβε ούτε να δει κι εγώ που είμουν πίσω του τον είδα μόνο να απογειώνεται και εν συνεχεία να πέφτω κι εγώ με τη σειρά μου επάνω στο αυτοκίνητο. Κι οι δυο μας τη γλυτώσαμε πολύ φτηνά, θα μπορούσε να ήταν πιο βαρύ το χτύπημα. Προληπτικά, κι έπειτα από πολλές πιέσεις δέχτηκα να πάω κι εγώ στο νοσοκομείο, αφού οι πόνοι στο στομάχι και τον αστράγαλο μου ήταν αφόρητοι, δεν είναι κι ότι καλύτερο να τρως ένα τιμόνι από africa στο στομάχι και ένα απο τα κομμάτια της ζελατίνας να σου τρυπάει το πόδι. Τάσο, σιδερένιος κι από εδώ ρε φίλε (αν και τα είπαμε μπόλικες φορές στο κινητό) και το συντομότερο θα έρθω να πιούμε πολλούς καφέδες..

Υ.Γ. Ωραίο δώρο γενεθλίων (για μένα μιλάω χαχαχαχαχαχαχα)




Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
Ανεβαινε την μεσογειων.
Στην αδεια λεωφορειολωριδα το καβασακι καταβροχθιζε τα μετρα
πλησιαζοντας την διασταυρωση.
Το φαναρι καταπρασινο κι αυτος δεν εκοψε.
Το αμαξι στριβει αποτομα δεξια, αποφαση τελευταιας στιγμης του οδηγου του.
Ο Τασος δεν προλαβε να αντιδρασει κι ας πηγαινε (όπως λεει ο ιδιος) με 60.
Ακουσε το χτυπημα, ενιωσε ένα πονο στο ποδι και την επομενη στιγμη βρεθηκε
στην ασφαλτο να σφαδραζει.
Ο Τασος είναι στον Ευαγγελισμο με ένα χτυπημα στον ωμο,
ένα βαθυ τραυμα στο ποδι και με μια μεγαλη τρομαρα στην ψυχη.
Κρανος και μπουφαν τον γλυτωσαν από τα χειροτερα.
Η μηχανη κομματια σιδερα μπορει να φτιαχνεται μπορει και όχι.

Δεν είναι ο Τασος που φταιει αλλα είναι αυτος που εκανε λαθος.
Αφησε τον εαυτο του εκτεθειμενο στην απροσεξια και την επιπολαιοτητα
του κάθε τυχαρπαστου οδηγου.
Αφησε την τυχη να αποφασισει για την σωματικη του ακεραιοτητα
ευελπιστωντας οτι δεν θα κατσει σε αυτόν η στραβη.
Δεν προβλεψε, δεν οδηγουσε υποψιασμενος.
Δεν οδηγουσε αμυντικα.

Δεν εχει νοημα να εξετασουμε ποιος φταιει και να ριξουμε αναθεματα
και καταρες στον εν δυναμει φονια που κυκλοφορει στον δρομο.
Νομιζω οτι δεν εχει καμμια απολυτως σημασια.

Σημασια εχει πως ο Τασος, φταιχτης ή όχι, είναι αυτος που ποναει,
αυτος που για το επομενο μακρυ διαστημα δεν θα μπορει να περπατησει,
αυτος που ειδε τον χαρο με τα ματια του.

Σημασια εχει να καταλαβουμε εμεις οι αναβατες
οτι η στραβη είναι ένα δευτερολεπτο μακρια
και πως αν δεν φυλαμε μονοι μας τον κωλο μας,
καποιο αγγουρι θα μας κανει βιζιτα.

Παντα ορθιοι.