PDA

View Full Version : 25η Μαρτίου 1821



notakos600
24/03/2010, 21:33
«Όταν αποφασίσαμε να κάμουμε την Επανάσταση, δεν εσυλλογισθήκαμε, ούτε πόσοι είμεθα, ούτε πως δεν έχουμε άρματα, ούτε ότι οι Τούρκοι εβαστούσαν τα κάστρα και τας πόλεις, ούτε κανένας φρόνιμος μας είπε; «πού πάτε εδώ να πολεμήσετε με τα σιταροκάραβα βατσέλια». Αλλά, ως μια βροχή, έπεσε εις όλους μας η επιθυμία της Ελευθερίας μας και όλοι και οι κληρικοί και οι προεστοί και οι καπεταναίοι και οι πεπαιδευμένοι και οι έμποροι, μικροί και μεγάλοι, όλοι εσυμφωνήσαμε εις αυτόν το σκοπό και εκάμαμε την επανάσταση».

Θεόδωρος Κολοκοτρώνης (Από το λόγο του στην Πνύκα στις 8 Οκτωβρίου 1838).


Η ελληνική επανάσταση του 1821, επικός απελευθερωτικός αγώνας, του επί αιώνες, υπόδουλου ελληνικού λαού, υπήρξε ο πιο σημαντικός σταθμός της ιστορίας του Νεώτερου Ελληνισμού.

Σφράγισε την εθνική πορεία των Ελλήνων, αφού η επιτυχής τελική έκβασή του, μετά από εννιά χρόνια σκληρού, ηρωικού, αλλά και αιματηρού πολέμου, σε πολλά μέτωπα, σήμανε την ίδρυση, από το 1830, του ελληνικού κράτους και την ένταξη της Ελλάδος, ύστερα από πολλούς αιώνες, στον πολιτικό χάρτη των ανεξάρτητων κρατών της γης.

Και γύρω απ' αυτό το, αρχικά, μικρό κράτος, που δεν ανταποκρινόταν στις προσδοκίες και τις θυσίες των αγωνιστών του '21, θα συγκεντρωθεί σιγά-σιγά όλος ο Ελληνισμός για να πραγματοποιήσει τη νέα του ιστορική πορεία.

Ο αγώνας της εθνικής παλιγγενεσίας, μακροχρόνιος, άνισος, με κορυφώσεις ηρωισμού αλλά και με περιόδους κάμψης και κατάπτωσης, κατόρθωσε να σφυρηλατήσει την εθνική συνείδηση των Ελλήνων, να αναπτύξει την εθνική τους ενότητα και να εμπνεύσει τις επόμενες γενιές για διαδοχικές εξορμήσεις και απελευθερώσεις ώστε να λάβει η Ελλάδα τη σημερινή της μορφή.

Ακόμη, σε καιρούς απογοήτευσης και δοκιμασίας, εμψύχωσε τους αλύτρωτους Έλληνες και τους έδωσε τη δύναμη για καρτερία και αντίσταση, μέχρι να μπορέσουν να πετύχουν κι αυτοί την εθνική τους αποκατάσταση και ένταξη στον εθνικό κορμό.

Ταυτόχρονα, υπήρξε κορυφαίο πολιτικό γεγονός και για την ίδια την ιστορία της Ευρώπης, αφού απασχόλησε την ευρωπαϊκή διπλωματία, ενεργοποίησε τις φιλελεύθερες συνειδήσεις, προκάλεσε το φιλελληνικό κίνημα, όπλισε με προσδοκίες τους ευρωπαϊκούς λαούς που αναζητούσαν την εθνική τους δικαίωση, παρέσυρε κυβερνήσεις μεγάλων δυνάμεων να ενδιαφερθούν, θετικά ή αρνητικά, και στο τέλος να υποχρεωθούν να συνεργασθούν και να συνυπογράψουν τα πρωτόκολλα για την ίδρυση του νεοελληνικού κράτους.

Η ελληνική επανάσταση παρουσίασε έντονες διακυμάνσεις κατά τα εννέα χρόνια της διάρκειάς της, με εναλλαγές επιτυχιών αλλά και αποτυχιών, εμφύλιους σπαραγμούς, μέχρι να μπορέσει να ισχυροποιηθεί και να αναγνωριστεί από τις εγγυήτριες δυνάμεις με την υπογραφή του Πρωτοκόλλου του Λονδίνου του 1830, που δημιούργησε το ανεξάρτητο ελληνικό κράτος.

Και ένα απόσπασμα από τον αυθεντικό λόγο του στρατηγού, Γιάννη Μακρυγιάννη:

».Τούτην την πατρίδα την έχομεν όλοι μαζί, και σοφοί και αμαθείς και στρατιωτικοί και οι πλέον μικρότεροι άνθρωποι. Όσοι αγωνιστήκαμεν, αναλόγως ο καθείς, έχομεν να ζήσωμεν εδώ. Το λοιπόν δουλέψαμεν όλοι μαζί, να την φυλάμεν κι όλοι μαζί.
Και να μην λέγει ούτε ο δυνατός «εγώ», ούτε ο αδύνατος. Ξέρετε πότε να λέγη ο καθείς «εγώ»; Όταν αγωνιστή μόνος του και φκιάση ή χαλάση, να λέγη «εγώ». Όταν όμως αγωνίζωνται πολλοί και φκιάνουν, τότε να λέη «εμείς». Είμαστε εις το «εμείς» και όχι εις το «εγώ». Και εις το εξής να μάθωμεν γνώση, αν θέλωμεν να φκιάσωμεν χωριόν, να ζήσωμεν όλοι μαζί».


193453

super_toto
24/03/2010, 21:47
Ούτε 200 χρόνια δεν χρειάστηκαν, ώστε όλα τα άνωθεν να φαίνονται σαν μυθιστόρημα, σαν να αφορούν κάποιον άλλο λαό.

Γιατί πλέον, ο Ελληνικός λαός δεν διαθέτει ούτε παιδεία, ούτε εθνική συνείδηση, ούτε πυγμή, ούτε αξιοπρέπεια, ούτε ήθος, ούτε αρετή, ούτε παιδεία.

Διότι στρατηγέ μου είμαστε πλέον στο ΕΓΩ και όχι στο ΕΜΕΙΣ

Τραγικά σαπρόφυτα, μπαμπουίνοι της παγκοσμιοποίησης.

Ζεύκας
25/03/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ούτε 200 χρόνια δεν χρειάστηκαν, ώστε όλα τα άνωθεν να φαίνονται σαν μυθιστόρημα, σαν να αφορούν κάποιον άλλο λαό.

Γιατί πλέον, ο Ελληνικός λαός δεν διαθέτει ούτε παιδεία, ούτε εθνική συνείδηση, ούτε πυγμή, ούτε αξιοπρέπεια, ούτε ήθος, ούτε αρετή, ούτε παιδεία.

Έτσι για την ιστορία, σήμερα είμαστε πιο μορφωμένοι,πιο ενωμένοι και πιο ανεξάρτητοι από το 1821.

απλά 35 χρόνια συνεχόμενης δημοκρατίας φαίνεται πως μας έχουν κάνει μαλθακούς



Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Διότι στρατηγέ μου είμαστε πλέον στο ΕΓΩ και όχι στο ΕΜΕΙΣ

Τραγικά σαπρόφυτα, μπαμπουίνοι της παγκοσμιοποίησης.


Ανέκαθεν ο Έλληνας ήταν παρτάκιας αλλά σε στιγμές κρίσεως ενωνόμασταν εναντίον του κοινού εχθρού.

Είμαστε αυτοκαταστροφική φυλή,τι να κάνουμε? :lol:

Tpap
25/03/2010, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
».Τούτην την πατρίδα την έχομεν όλοι μαζί, και σοφοί και αμαθείς και στρατιωτικοί και οι πλέον μικρότεροι άνθρωποι. Όσοι αγωνιστήκαμεν, αναλόγως ο καθείς, έχομεν να ζήσωμεν εδώ. Το λοιπόν δουλέψαμεν όλοι μαζί, να την φυλάμεν κι όλοι μαζί.».

:( :(
Διαχρονικός ο στρατηγός, όσο δεν πάει. Γερό μάθημα οι δυό παραπάνω σειρές.


Θ.Κολοκοτρώνης...Ο σοφός αγωνιστής γέροντας που ξεπληρώθηκε από την Έλλάδα με έναν υπέροχο τρόπο... :(

Hillbilly
25/03/2010, 16:07
καμια συγκριση δεν μπορει να υπαρξει με εκεινη την εποχη και την σημερινη διοτι εκεινη την εποχη ηταν η ελλαδα ΥΠΟ τωρα οχι...εκεινη την εποχη δεν υπηρχε νατο αμερικη εε και τετοια ...μια ιερη συμμαχια υπηρχε που στο κατω κατω εκανε τα στραβα ματια...εκεινη την εποχη δεν υπηρχαν πολιτικοι για αποπροσαναταλισμο αλλα μονο ο λαος με καπιους πιο ικανους(μην ξεχναμε ο μακυγιαννης δεν ηξερε ουτε να γραφει μην λεμε μαλακιες περι μορφοσης) εκεινη την εποχη υπηρχε παρακμη της τουρκιας γι αυτο και πετυχε...εκινη την εποχη η ελλαδα νωμιζε οτι την βοηθισαν οι μεγαλες δυναμεις οταν αυτες απλως την εκμεταλλευτικαν...εκεινη η εποχη χωρουσε ηρωες...η δικη μας οχι.

zagaro
25/03/2010, 17:55
Είναι να κλαις όταν συνειδητοποιείς τι κατηφόρα είναι αυτή που έχουμε πάρει...:bigcry:
Να'ταν οι ηγέτες μας στο μισό πατριώτες απ΄οτι εκείνοι...
Μας έχουν κάνει ν'απεχθανόμαστε το χώμα στο οποίο έχυσαν το αίμα τους!

super_toto
25/03/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Έτσι για την ιστορία, σήμερα είμαστε πιο μορφωμένοι,πιο ενωμένοι και πιο ανεξάρτητοι από το 1821.

απλά 35 χρόνια συνεχόμενης δημοκρατίας φαίνεται πως μας έχουν κάνει μαλθακούς





Ανέκαθεν ο Έλληνας ήταν παρτάκιας αλλά σε στιγμές κρίσεως ενωνόμασταν εναντίον του κοινού εχθρού.

Είμαστε αυτοκαταστροφική φυλή,τι να κάνουμε? :lol:

Ναι οκ μόνο που εγώ δεν μίλησα ούτε για μόρφωση, ούτε για ενότητα ούτε για ανεξαρτησία.

Όσο για το δεύτερο που λες, νομίζω ότι αυτό είναι μια κοινοτυπία που δεν ισχύει ούτε κατα το ελάχιστο.

granazi
25/03/2010, 19:06
διαβαζοντας μακρυγιαννη βλεπει καποιος οτι και ηρωισμος υπηρχε και οραμα και ολα τα καλα αλλα και πλιατσικο και μισθοφοροι και προδοσιες και απ ολα. ο ανδρουτσος επαιρνε τα κτηματα των αθηναιων με τον μπουρα αλλιως τους πετουσε απο την ακροπολη.
δεν τα λεω εγω ο μακρυγιαννης τα γραφει.
λιγο πολυ ο λαος μας ιδιος ειναι παντα. το 40 οι βετερανοι των βαλκανικων πολεμων υποτιμουσαν την τοτε νεολαια οτι δεν θα ειχε σθενος και κοτσια.
εχουμε χαλαρωσει απο την ευμαρεια σιγουρα και λογικο ειναι και ευτυχως δεν χρειαστηκε στις γενεες μας.
και φυσικα μακαρι να μην χρειαστει αλλα στα δυσκολα το μικροβιο υπαρχει στο αιμα μας...........

:wave2:

billanti
25/03/2010, 19:18
Και ο Μακρυγιάννης ήταν ένας από τους πλουσιότερους Έλληνες της εποχής.
Την οποία περιουσία του την απέκτησε κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας!

notakos600
25/03/2010, 22:07
Δεν μπόρεσαν δυστυχώς οι ηγέτες αυτής της χώρας να καταφέρουν τίποτα σημαντικό.

Τελικά η εξάρτησή μας από τις ''μεγάλες'' δυνάμεις ήταν και είναι κάτι που θα μας ακολουθεί για πάντα.

stavrogin
26/03/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
διαβαζοντας μακρυγιαννη...
...ο ανδρουτσος επαιρνε τα κτηματα των αθηναιων με τον μπουρα αλλιως τους πετουσε απο την ακροπολη.
...

:wave2:

Με το Γκουρα ρε οχι με το μπουρα:rotflmao:

κατα τα αλλα βεβαια συμφωνω απολυτα.

Στον Billanti να προσθεσω πως ο Μακρυγιαννης ηταν και τοκογλυφος κι εκανε και πολλα λεφτα μετα την επανασταση κι για αρχαιοκαπυλος κατηγορηθηκε μαλλον οχι αδικα,αλλα επισης πληρωνε για χρονια τους στρατιωτες του απο την τσεπη του κι ολοι αυτοι οι ηρωες ειχαν αντιφατικοτατα κι αχονευτα χαρακτιριστικα αλλα ηταν αυτοι που ηταν και πετυχαν αυτα που πετυχαν ,κατα τη γνωμη μου πολλα.

Εγω παντως ειμαι καραϊσκακικος εως το κοκκαλο.:)

Gandalf dr685sm
26/03/2010, 14:40
Είχε ενα πολύ ωραίο αφιέρωμα ιστορικό για τον Κολοκοτρώνη χθες στην ΝΕΤ (Μηχανή του Χρόνου).
Ανέφερε οτι πάνω απο 4-5 εμφύλιοι έγιναν απο την έναρξη της Επανάστασης μέχρι και την αναγνώριση απο τους ξένους , του κρατιδίου της Ελλάδος τότε.

Ενα πολύ καλό βιβλίο με ουδέτερη ματιά της εποχής που συνιστώ ανεπιφύλακτα για όποιον ενδιαφέρεται είναι το "Ξενοκρατία, Μισελλληνισμός και Υποτέλεια" του Κ.Σιμόπουλου (εκδόσεις Στάχυ) που έχει όλες τις σχετικές αναφορές με ονόματα και ημερομηνίες.

Έθνος ανάδελφον έχουν αποκαλεσθεί και σε τίποτα δεν θα έλεγα οτι έχει πέσει έξω η συγκεκριμένη φράση.


Gandalf

granazi
26/03/2010, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Με το Γκουρα ρε οχι με το μπουρα:rotflmao:

κατα τα αλλα βεβαια συμφωνω απολυτα.

Στον Billanti να προσθεσω πως ο Μακρυγιαννης ηταν και τοκογλυφος κι εκανε και πολλα λεφτα μετα την επανασταση κι για αρχαιοκαπυλος κατηγορηθηκε μαλλον οχι αδικα,αλλα επισης πληρωνε για χρονια τους στρατιωτες του απο την τσεπη του κι ολοι αυτοι οι ηρωες ειχαν αντιφατικοτατα κι αχονευτα χαρακτιριστικα αλλα ηταν αυτοι που ηταν και πετυχαν αυτα που πετυχαν ,κατα τη γνωμη μου πολλα.

Εγω παντως ειμαι καραϊσκακικος εως το κοκκαλο.:)
_________________________________________________________________________
ναι μωρε κ εγω το ειδα αφου το εστειλα αλλα α'ι μαζευτο μετα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: