PDA

View Full Version : Keat - Σot



Gandalf dr685sm
25/03/2010, 10:15
http://www.youtube.com/watch?v=a_lAbTTa4v8&feature=related

Ψάχνωντας κάτι στο web, έπεσα πάνω σε αυτό. Ήξερα οτι υπήρχε το ΚΕΑΠ... (Κέντρο Εκπαίδευσης Ανορθοδόξου Πολέμου) αλλά δεν είχα ακούσει κάτι για αυτό.

Απλά εντυπωσιάστηκα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας... ή τουλάχιστον με όσους δεν το γνώριζαν.


Gandalf

koulis19
25/03/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
http://www.youtube.com/watch?v=a_lAbTTa4v8&feature=related

Ψάχνωντας κάτι στο web, έπεσα πάνω σε αυτό. Ήξερα οτι υπήρχε το ΚΕΑΠ... (Κέντρο Εκπαίδευσης Ανορθοδόξου Πολέμου) αλλά δεν είχα ακούσει κάτι για αυτό.

Απλά εντυπωσιάστηκα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας... ή τουλάχιστον με όσους δεν το γνώριζαν.


Gandalf Αμα σε ενδιαφερουν θεματα για την ελληνικη πολεμικη αεροπορια εχω μια σειρα απο dvd πολυ ενδιαφεροντα με αεροπορικες επιδειξεις,εκπαιδευση κτλ.Αμα θελεις να στα γραψω πες μου αμα ειναι.:beer:

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 10:55
koulis19... θα σου ήμουν υπόχρεος φίλε... απλά να μου πείς πόσα δισκάκια θες να στα φέρω ή τα γράφεις και στα δίνω μετά ... οτι θες.

Ευχαριστώ πολύ.

Gandalf

Greg_950 S
25/03/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
http://www.youtube.com/watch?v=a_lAbTTa4v8&feature=related

Ψάχνωντας κάτι στο web, έπεσα πάνω σε αυτό. Ήξερα οτι υπήρχε το ΚΕΑΠ... (Κέντρο Εκπαίδευσης Ανορθοδόξου Πολέμου) αλλά δεν είχα ακούσει κάτι για αυτό.

Απλά εντυπωσιάστηκα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας... ή τουλάχιστον με όσους δεν το γνώριζαν.


Gandalf

Το ΚΕΑΤ οργανώθηκε τη δεκαετία του '90, με κύριο αντικείμενο την σωστή θεωρητική τακτική και την on the jοb training, για τις αερομαχίες και προσβολές εδάφους.
Σήμερα κρίνεται πολύ πετυχημένο, ακόμα και με τα US & NATO military aviation standards.
Λοιπόν, δεν είναι τυχαίο το lock-άρισμα της ουράς των Τουρκικών F-16 στις dogfights από τα δικά μας αναχαιτιστικά, παρόλη την αριθμητική υπεροπλία τους ....

Αν χρειάζεσαι παραπάνω λεπτομέρειες και για το ΚΕΑΠ , υπάρχει προσωπική εμπειρία... :wave2:

SVX
25/03/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ήξερα οτι υπήρχε το ΚΕΑΠ... (Κέντρο Εκπαίδευσης Ανορθοδόξου Πολέμου) αλλά δεν είχα ακούσει κάτι για αυτό.


Μπαααα.... :rolleyes: Κέντρο Εκπαίδευσης Ανελέητου Περπατήματος... ..... εκεί.....ΣΚΙΣΙΜΟ!!!! :dizzy: :bawl:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 15:23
http://www.haf.gr/el/structure/units/ata/units/keat.asp

Tpap
25/03/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg_950 S
Αν χρειάζεσαι παραπάνω λεπτομέρειες και για το ΚΕΑΠ , υπάρχει προσωπική εμπειρία... :wave2:

Πότε ήσουν? :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Μπαααα.... :rolleyes: Κέντρο Εκπαίδευσης Ανελέητου Περπατήματος... ..... εκεί.....ΣΚΙΣΙΜΟ!!!! :dizzy: :bawl:

:rotflmao: :rotflmao:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 15:30
ΠΤΗΣΗ & ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΕΥΧΗ 110 ΚΑΙ 220 ΕΙΧΑΝ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΕΑΤ ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΕΥΧΩΝ ΜΟΥ

project.breeze
25/03/2010, 16:54
Το ΣΟΤ (Σχολείο Όπλων Τακτικής) είναι κάτι σαν το Αμερικανικό Top Gun,μόνο που θεωρώ το επίπεδο εκπαίδευσης των Ελλήνων πιλότων σαφώς ανώτερο από των Αμερικανών:beer:

project.breeze
25/03/2010, 16:56
Δείτε και αυτό το βίντεο που τραβήχτηκε στην Σχολή Ικάρων http://www.youtube.com/watch?v=Ol3XTGvFm2w&feature=fvw


:beer: :beer:

Mr Pif
25/03/2010, 18:50
ωραιο Φυλλο Πορειας...
Καποτε...

Cpt. Haddock
25/03/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
http://www.youtube.com/watch?v=a_lAbTTa4v8&feature=related

Ψάχνωντας κάτι στο web, έπεσα πάνω σε αυτό. Ήξερα οτι υπήρχε το ΚΕΑΠ... (Κέντρο Εκπαίδευσης Ανορθοδόξου Πολέμου) αλλά δεν είχα ακούσει κάτι για αυτό.

Απλά εντυπωσιάστηκα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας... ή τουλάχιστον με όσους δεν το γνώριζαν.


Gandalf

Με εντυπωσιάζει που εσύ δεν ήξερες το ΚΕΑΤ/ΣΟΤ της Ανδραβίδας.... :look:

Δε διάβαζες ΠΤΗΣΗ μικρός; :evil:

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 19:44
βρε άμε μου στο διάτανο...θα με κάνεις να αποκαλύψω την ηλικία μου.

Ναι ρε διάβαζα... αλλά στα τεύχη νο1 εώς 10 που είχα πάρει δεν έλεγε τίποτα μέσα... και ναι... γερο-μάγος είμαι και δεν τα παρακολουθώ όλα ώς εξελίξεις...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

epp1640
25/03/2010, 19:59
μα που το είχα ένα video από το ΣΟΤ με CG και F5.. :confused:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
μα που το είχα ένα video από το ΣΟΤ με CG και F5.. :confused:

CG φαντάζομαι εννοείς όχι τίποτα Call Girls αλλά Mirage F1CG έ;;;;

Allst@rf
25/03/2010, 20:10
είχα επισκεφθεί το σχολείο ,όταν ήμουν 15 χρονών με τον πατέρα μου ,στην γιορτή των αρχάγγελών,γιορτή και της αεροπορίας.μου είχαν δώσει και ραφτόσημα του σχολείου.το θυμάμαι σαν χθες, που είχα μπει και σε ένα f5 και μας εξηγούσε ένας πιλότος πως πετάει ένα αεροσκάφος.:wave2:

SoulGR
25/03/2010, 20:12
Αμα σε ενδιαφερουν θεματα για την ελληνικη πολεμικη αεροπορια εχω μια σειρα απο dvd πολυ ενδιαφεροντα με αεροπορικες επιδειξεις,εκπαιδευση κτλ.Αμα θελεις να στα γραψω πες μου αμα ειναι.
φιλε μου αν βρουμε καποιο τροπο και μπορουμε θα τα ηθελα κα γω..




Το ΚΕΑΤ οργανώθηκε τη δεκαετία του '90, με κύριο αντικείμενο την σωστή θεωρητική τακτική και την on the jοb training, για τις αερομαχίες και προσβολές εδάφους. Σήμερα κρίνεται πολύ πετυχημένο, ακόμα και με τα US & NATO military aviation standards. Λοιπόν, δεν είναι τυχαίο το lock-άρισμα της ουράς των Τουρκικών F-16 στις dogfights από τα δικά μας αναχαιτιστικά, παρόλη την αριθμητική υπεροπλία τους .... Αν χρειάζεσαι παραπάνω λεπτομέρειες και για το ΚΕΑΠ , υπάρχει προσωπική εμπειρία...
αν εχεις τον χρονο και την διαθεση οτιδηποτε μπορεις να μας πεις θα ηταν ενδιαφερον και χρησιμο




Δείτε και αυτό το βίντεο που τραβήχτηκε στην Σχολή Ικάρων http://www.youtube.com/watch?v=Ol3X...amp;feature=fvw
απο Σεπτεμβρη ελπιζουμε να ειμαστε εκει:beer: :beer:

epp1640
25/03/2010, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
CG φαντάζομαι εννοείς όχι τίποτα Call Girls αλλά Mirage F1CG έ;;;;

:winka:

epp1640
25/03/2010, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
φιλε μου αν βρουμε καποιο τροπο και μπορουμε θα τα ηθελα κα γω..




αν εχεις τον χρονο και την διαθεση οτιδηποτε μπορεις να μας πεις θα ηταν ενδιαφερον και χρησιμο




απο Σεπτεμβρη ελπιζουμε να ειμαστε εκει:beer: :beer:

Σου το εύχομαι ολόψυχα.. εμένα με έφαγε το Falcon 4.0 και ο IVAO.. και κόπηκα ΚΑΙ.. :cry: :sad:

μάζευε τώρα μαλάκα λεφτά για ATPL.. :rotflmao:

σαν το ανέκδοτο με τον τοτό που γίνεται γιατρός για να πάρει datsun έχω καταντήσει.. :lol:

:beer: :beer: :beer:

SoulGR
25/03/2010, 20:34
γιατι κοπηκες φιλε??
καλα ε? πριν 5 λεπτα επαιζα ενα dogfight στο falcon :P
τι ειναι το ATPL?

koulis19
25/03/2010, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
είχα επισκεφθεί το σχολείο ,όταν ήμουν 15 χρονών με τον πατέρα μου ,στην γιορτή των αρχάγγελών,γιορτή και της αεροπορίας.μου είχαν δώσει και ραφτόσημα του σχολείου.το θυμάμαι σαν χθες, που είχα μπει και σε ένα f5 και μας εξηγούσε ένας πιλότος πως πετάει ένα αεροσκάφος.:wave2: Εγω το 2005 ειχα παει στον Αρχαγγελο και ειχα μπει σε eurofighter.Αλλα να σου πω κατι τωρα?Μου φανηκε ευκολοδηγητο.Επρεπε να το κανω καμια βολτα.

SoulGR
25/03/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Εγω το 2005 ειχα παει στον Αρχαγγελο και ειχα μπει σε eurofighter.Αλλα να σου πω κατι τωρα?Μου φανηκε ευκολοδηγητο.Επρεπε να το κανω καμια βολτα. εγω προχτες πηγα στην 111 Π.Μ. και μπηκα σε ενα f 16 c block 50 + αλλα δεν μου το δωσανε βολτα:sad: :lol:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
γιατι κοπηκες φιλε??
καλα ε? πριν 5 λεπτα επαιζα ενα dogfight στο falcon :P
τι ειναι το ATPL?

Airline Transport Pilot's Licence

epp1640
25/03/2010, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
γιατι κοπηκες φιλε??
καλα ε? πριν 5 λεπτα επαιζα ενα dogfight στο falcon :P
τι ειναι το ATPL?

Διοπτροφόρος Μύωπας.. :cry:

Airline Transport Pilot Lisence.. Βασικά ελπίζω με τα χρήματα της προικοδότησης να φτάσω μέχρι CPL (Commercial)..

SoulGR
25/03/2010, 20:52
εγω εκανα εξετασεις πριν κανα μηνα και ειχα 20/20 ευτυχως...

δηλαδη μπορεις να βγαλεις διπλωμα πιλοτου και ας μην εχεις αριστη οραση??

Cpt. Haddock
25/03/2010, 20:54
Την "Ικαριαδα" την εχει δει κανένας σας; :smokin:

epp1640
25/03/2010, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
εγω εκανα εξετασεις πριν κανα μηνα και ειχα 20/20 ευτυχως...

δηλαδη μπορεις να βγαλεις διπλωμα πιλοτου και ας μην εχεις αριστη οραση??

Ναι, μπορείς να αποκτήσεις πτυχίο χειριστού αεροσκαφών από Private Pilot Lisence εώς και ATPL και διάφορα Ratings.. Το θέμα είναι ότι το κόστος για ένα κλικ πριν το ATPL είναι γύρω στα 40.000 ευρώ στην Ελλάδα και δυστηχώς από την 11η Σεπτεμβρίου και μετά τα πράγματα είναι δύσκολα.. Έκλεισαν πολλές εταιρίες και αυτό δημιούργησε μία δεξαμενή πολύ έμπειρων και άνεργων πληρωμάτων.. Επιπλέον αν πας ΗΠΑ μετά θα πρέπει να το γυρίσεις σε JAR που από ότι έχω ακούσει από μερικά παιδιά δεν είναι ότι πιο εύκολο... Ο πατέρας μου επέμενε να σπουδάσω κάτι πρώτα (όχι πως θα το αντέχαμε οικονομικά) γιατί το ATPL δεν θα με εξασφάλιζε.. εκ των υστέρων βλέπω ότι είχε δίκιο και απλά ελπίζω να μην χρειαστώ την προικοδότηση..

Ξεφύγα πάλι... :lol:

SoulGR
25/03/2010, 21:05
μαλιστα...και με αυτο το διπλωμα τι ειδους α/φ μπορεις να πεταξεις?

epp1640
25/03/2010, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
μαλιστα...και με αυτο το διπλωμα τι ειδους α/φ μπορεις να πεταξεις?

ATPL (μαζί με το multi engine rating) - πολυκινητήριο αεροσκάφος. Από εκεί και πέρα είτε πληρώνεις για πιστοποίηση & build time σε κάποιον τύπο :cry: κοινώς τα κέρατα σου.. είτε στις χρυσές εποχές πήγαινες για εκπαίδεση με έξοδα κάποιας αεροπορικής.. νομίζω.. :p

SoulGR
25/03/2010, 21:15
μαλιστα.. και μετα μπαινεις στα επιβατικα ε?

εσυ πιλοτος θες να γινεις?



υ.γ. συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα αυτα τα πραγματα δεν τα κανουμε στο σχολειο:smilea: :D :beer:

epp1640
25/03/2010, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
μαλιστα.. και μετα μπαινεις στα επιβατικα ε?

εσυ πιλοτος θες να γινεις?



υ.γ. συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα αυτα τα πραγματα δεν τα κανουμε στο σχολειο:smilea: :D :beer:

ναι.. και... ναι..

Κάνα IL-2 παίζουμε? :lol:

SoulGR
25/03/2010, 21:41
δεν το ηξερα...τωρα το εψαξα λιγο...αν ειναι καλυτερο απ το falcon και εχει multiplayer μετα τις πανελληνιες ετοιμασου να δεις το εδαφος απο πολυ κοντα....:lol: :beer: :beer:

project.breeze
25/03/2010, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
απο Σεπτεμβρη ελπιζουμε να ειμαστε εκει:beer: :beer:



Να πας να πας,γιατί εγώ δυστυχώς είχα μυωπία και έτσι το όνειρο παρέμεινε όνειρο:bigcry: Τώρα την παλεύω με Falcon στην e-haf,δες και ένα δοκιμαστικό βιντεάκι που έφτιαξα στο movie maker

http://www.youtube.com/watch?v=cyNzWxJGR8Y&feature=fvsr

:beer:

SoulGR
25/03/2010, 21:51
ωραιος ρε project ! στην 320 Ηνιοχος εισαι?ωραιο το falcon αλλα θελει χρονο ρε γαμωτο και τωρα με τις εξετασεις....


193549

project.breeze
25/03/2010, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
ωραιος ρε project ! στην 320 Ηνιοχος εισαι?ωραιο το falcon αλλα θελει χρονο ρε γαμωτο και τωρα με τις εξετασεις....


Ναι ήμουν και είχα ξεκινήσει και τις διαδικασίες για να μπω στην 391 αλλά επειδή χρειάζεται πολλές ώρες πτήσεων καθημερινά και δεν είχα χρόνο το σταμάτησα και τώρα "πετάω" για την πάρτη μου.Πάντως έχω ρίξει πολύ διάβασμα,φύλλο και φτερό το έχω κάνει το manual του F-16 και είναι και 400 σελίδες :rotflmao: :rotflmao:

SoulGR
25/03/2010, 22:03
και γω το εχω διαβασει κανα 2 φορες,η βλακεια ειναι οτι ηταν στα αγγλικα και θελει πιιο πολυ χρονο.το κακο με το falcon ειναι οτι πετας μονο με f 16...θα θελα να χε και τα καινουρια α/φ :smilea: :smilea:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 22:12
Συγγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτησή σας αλλά όπως εσείς έχετε κόλλημα με το F16 εγώ έχω με το MiG29 μάλιστα η Novalogic το έδινε σε πακέτο με το F16 της..το είχε κανείς;;;


193552

SoulGR
25/03/2010, 22:24
δεν το εχω αλλα απ οτι ειδα και αυτο χαλια γραφικα εχει...οπως και περιεργο cockpit:D

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 22:31
Από γραφικά με τα σημερινά δεδομένα και βέβαια έχει χάλια γραφικά,άλλωστε είναι παιχνίδι του 1996 αν θυμάμαι καλά...όσο για το cockpit καμιά σχέση με αυτό που λέμε glass cockpit,τίγκα στα αναλογικά όργανα...αλλά παρά το αρχαιολογικό του παιχνιδιού ακόμα με κεντρίζει.Ιδιαίτερα να εκτελείς τον ελιγμό Cobra...

SoulGR
25/03/2010, 22:45
φιλε μου αφου σου αρεσει τοτε καλα κανεις...τα παιχνιδια για να περναμε καλα ειναι....



αυτο το βλεπει κανενας?http://www.skai.gr/tv/show/?showid=64306

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 22:46
Εγώ!!!!! Ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.youtube.com/results?search_query=dogfights+history+channel&search_type=&aq=1

SoulGR
25/03/2010, 22:48
το πετυχα τυχαια και ειχε απιστευτες ιστοριες.....που θα τα βρουμε να κατεβασουμε οεο?

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 22:50
Σου έβαλα ήδη παραπομπή για το youtube:wave2:

epp1640
25/03/2010, 23:00
Lock on (ή Flanker 1.0 & Flanker 2.0 για τους παλαιώτερους)? :ninja:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 23:04
Το Flanker 2 το είχα πάρει αυθεντικό αλλά ποτέ δεν έπαιξε σωστά και το απεγκατέστησα,θυμάμαι πάντως έιχε μια ωραία αποστολή στη Μαύρη Θάλασσα εναντίων τουρκικών F16...Το δε Lock On το έχω ακόμα αλλά είχε πολλά bugs και ήθελε πολύ χρόνο να ασχοληθείς μαζί του

epp1640
25/03/2010, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Το Flanker 2 το είχα πάρει αυθεντικό αλλά ποτέ δεν έπαιξε σωστά και το απεγκατέστησα,θυμάμαι πάντως έιχε μια ωραία αποστολή στη Μαύρη Θάλασσα εναντίων τουρκικών F16...Το δε Lock On το έχω ακόμα αλλά είχε πολλά bugs και ήθελε πολύ χρόνο να ασχοληθείς μαζί του

To Flanker 2.0 όπως και όλα της σειράς είχαν πολύ καλά πτητικά μοντέλα.. θυμάμαι ακόμα που μαζεύονταν κάποια ΣΚ που είχε λιγότερη ένταση 4 χειριστές της 334, με ισάριθμα PC.. τα οποία κουβαλούσαν από το σπίτι τους και έλιωναν 2 vs 2.. :lol:

To lock on όντως έχει κάποια bugs αλλά στο flamming cliffs έχουν διορθωθεί αρκετά.. και τώρα αν δεν κάνω λάθος πάμε για flamming cliffs 2..

Greg_950 S
25/03/2010, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Πότε ήσουν? :wave2:
:rotflmao: :rotflmao:

Τέλη δεκαετίας '80, στο σχολείο καταδρομών και ΣΣΟΕΚ... :wave2:

DAYMAN
26/03/2010, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg_950 S
Τέλη δεκαετίας '80, στο σχολείο καταδρομών και ΣΣΟΕΚ... :wave2:

Χαλαρό σχολείο αλλα καλο για αρκετούς.

Tpap
26/03/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg_950 S
Τέλη δεκαετίας '80, στο σχολείο καταδρομών και ΣΣΟΕΚ... :wave2:

:beer: :beer:

Giorgos19
26/03/2010, 10:10
Καλημερα και απο εμενα!

Ετσι εγκυκλοπαιδικα, αφου δεν το διαβασα και παραπανω, εχω να προσθεσω το εξης: To KEAT μαζι με το ΣΟΤ ειναι οι 2 οργανισμοι που αναλαμβανουν να "χτισουν" και να πραγματοποιησουν σεναρια αξιολογησης οποιουδηποτε οπλικου συστηματος εισερχεται στη πολεμικη αεροπορια.. Και λεγοντας οπλικου, δεν αναφερομαι μονο σε αεροπλανα αλλα και σε πυρομαχικα, αντιαεροπορικα κλπ!

:beer: :beer: :wave2:

Giorgos19
26/03/2010, 10:12
:D


193571

SoulGR
26/03/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
ναι.. και... ναι..

Κάνα IL-2 παίζουμε? :lol:
μολις κατεβηκε :D :D

SoulGR
26/03/2010, 16:47
παμε παλι στα αεροπλανα?? στρατοκαυλια αλλα τι να κανουμε?? (http://www.youtube.com/watch?v=h1geh_MfaOM&feature=related) :D :D

uberalles
27/03/2010, 03:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
ATPL (μαζί με το multi engine rating) - πολυκινητήριο αεροσκάφος. Από εκεί και πέρα είτε πληρώνεις για πιστοποίηση & build time σε κάποιον τύπο :cry: κοινώς τα κέρατα σου.. είτε στις χρυσές εποχές πήγαινες για εκπαίδεση με έξοδα κάποιας αεροπορικής.. νομίζω.. :p

εχεις ξεκινησεις για ppl?

byron
27/03/2010, 08:49
Η κουβέντα καθαρίστηκε απ΄τα άσχετα που μεταφέρθηκαν εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99945).
Παράκληση να μείνει καθαρό το παρόν.

epp1640
27/03/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
εχεις ξεκινησεις για ppl?

όχι.. :sad: υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω υπερελαφρύ σε μία νέα μικρή αερολέσχη που δημιουργήθηκε εδώ είτε ανεμόπτερο. Το μόνο που με φοβίζει στο ανεμόπτερο είναι η απογείωση που γίνεται με βίντσι.. :sick:

Πλέον δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσεις PPL αν θες απλά να πετάς για Leisure.. Το υπερελαφρύ ή light sport aircraft είναι εξίσου καλό, για να μην σου πω καλύτερο σε πολλές περιπτώσεις, κοστίζει τα μισά χρήματα, η έκδοση του είναι πιο εύκολη κτλπ..

Οπότε περιμένω, αν τελικά αξιοποιήσω την προικοδότηση στα 25 μου για να συνεχίσω θα βγάλω PPL, αλλιώς υπερελαφρού..

SoulGR
27/03/2010, 11:18
παιδες αν μπορειτε εξηγειστε και σε μας που δεν ξερουμε τι ειναι αυτα...?

επισης εδω μεσα εχουμε κανεναν πιλοτο?

epp1640
27/03/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
παιδες αν μπορειτε εξηγειστε και σε μας που δεν ξερουμε τι ειναι αυτα...?

επισης εδω μεσα εχουμε κανεναν πιλοτο?

Υπερελαφρά, αν δεν κάνω λάθος (για να μην ψάχνω τώρα) χαρακτηρίζονται τα Α/Φ τα οποία δεν ξεπερνάνε τα 450 κιλα?

Ένα κλασσικο παράδειγμα υπερελαφρού είναι το ICP Savanah

http://farm3.static.flickr.com/2371/2558761138_04d9f06b4d.jpg?v=0

Ενώ ένα σχετικά νέο υπερελαφρό πάλι, με καλύτερες όμως επιδόσεις και πτητικά χαρακτηριστικά είναι το zephyr 2000..

http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/3/3/0/1413033.jpg

Ελαφρα είναι χονδρικα τα μικρά αεροσκάφη που ξεπερνούν τα 450 κιλά.. πχ το C172..


Αν συγκρίνεις πχ zephyr με C172 θα δεις ότι το δεύτερο στοιχίζει 3 φορές πάνω στην κτήση, 2 φορές+ πάνω στην χρήση, το zephyr έχει μεγαλύτερο cruise speed και μικρότερο stall speed που του δίνει την δυνατότητα να απο/προσγειώνεται σε μικρούς, πολύ μικρούς διαδρόμους, οι κινητήρες των υπερελαφρών είναι απλούστεροι στην συντήρηση και τέλος το δίπλωμα υπερελαφρού στην ελλάδα βγαίνει χονδρικά με 3500 - 4500 ευρώ ενώ του ελαφρού με 9.000 ευρώ..

Στην Τσεχία έχω βρει σχολή που βγάζει δίπλωμα υπερελαφρού με 1600 ευρώ, και εκπαιδευτές χειριστές αερογραμμών και πρώην χειριστές Mig21 της τσέχικης αεροπορίας.. το πρόβλημα είναι ότι ναι μεν τα μαθήματα θα είναι στα αγγλικά.. στο τέλος όμως στην εκεί ΥΠΑ θα δώσεις σε τσέχικα..:cry:

SoulGR
27/03/2010, 13:00
μαλιστα...το ATPL που ελεγες μπορεις να το δωσεις στην Ελλαδα?
και τι διαδικασιες χρειαζεται για να δωσεις??

φιλε μου συγνωμη αν σε κουραζω αλλα με ενδιαφερει να γινω πιλοτος και αν δεν μπω στην ικαρων κατι πρεπει να εχω σαν εναλλακτικη λυση:beer: :beer:

uberalles
27/03/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
μαλιστα...το ATPL που ελεγες μπορεις να το δωσεις στην Ελλαδα?
και τι διαδικασιες χρειαζεται για να δωσεις??

φιλε μου συγνωμη αν σε κουραζω αλλα με ενδιαφερει να γινω πιλοτος και αν δεν μπω στην ικαρων κατι πρεπει να εχω σαν εναλλακτικη λυση:beer: :beer:

Θα τα γραψω ολα πολυ γρηγορα γιατι βιαζομαι

το ATPL ή αλλιως πτυχιο εναεριων γραμμων, ειναι μια πιστοποιηση οτι εχεις φτασει στο υψηλοτερο σημειο γνωσεων. Το δινεις αφου εχεις τελειωσει και με το επαγγελματικο πτυχιο χειριστη. Ειναι θεωρητικο μαθημα και αποτελειται (τουλαχιστον η σειρα βιβλιων της jeppesen που χρησιμοποιουν οι πιο πολλοι τοσα βιβλια δινει) απο 14 βιβλια. Τελειωνοντας με το θεωρητικο εχεις παρει ATPL αλλα σε frozen. Για να το "ξε-froz-αρεις" πρεπει να εχεις 1500 ωρες πτητικες απο τις οποιες οι 500 να ειναι σε αεροπλανο διπλου χειρισμου. Οταν λεμε αεροπλανο διπλου χειρισμου εννοουμε αυτα που ειναι υποχρεωτικου διπλου χειρισμου, κατι το οποιο εξαρταται απο το βαρος του αεροπλανου.
Στις εταιρειες ομως σε προσλαμβανουν και με frozen atpl και στην πορεια του ξε-froz-αρεις κ ολα οκ.

Ξεκινώντας για πιλοτος, στην Ελλαδα, να ξερεις πως χρειαζεσαι μια 60αρα με 70αρα. Θα στα πω πολυ χοντρικα πως ειναι τα πραγματα και αν θες λεπτομερειες συνεχιζουμε πιο μετα..Ξεκινας με το ερασιτεχνικο πτυχιο το οποιο το παιρνεις σε 45 ωρες (αν χρειαζεται παραπανω βαζεις κι αλλες). Επισης δινεις και 7 θεωρητικα μαθηματα (αεροναυτιλια, μετεωρολογια, τεχνικες γνωσεις κλπ). Τελειωνοντας το ερασιτενχικο ερχεται η ωρα του build-up. Δηλαδη για να συνεχισεις για επαγγελματικο πρεπει να "χτισεις"(build-up) εμπειρια 100 ωρων. Συνεχιζεις με το επαγγελματικο πτυχιο στην πορεια. Μετα μαθαινεις πτηση δι οργανων ή αλλιως IFR (instrument flight rules). Μετα ακολουθει το me (Multi engine) δηλαδη για πολυκινητηρια. Μετα κανεις me με ifr, δηλαδη πτηση διοργανων σε πολυκινητηρια. Μετα κανεις το mcc (multi crew co-operation), δηλαδη μαθημα για το πως συνεργαζεσαι με το υπλοιπο πληρωμα κλπ κλπ και μετα το atpl.
Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι λιγα και χρειαζεται διαβασμα αρκετο. Επειδη τα γραψα κατεβατο ελπιζω να μη μου ξεφυγε κατι λαθος. Η σειρα με τα οποια τα εγραψα δεν ειναι υποχρεωτικη, ειδικα στα τελευτεαι πτυχια.
Ελπιζω να βοηθησα

uberalles
27/03/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
όχι.. :sad: υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω υπερελαφρύ σε μία νέα μικρή αερολέσχη που δημιουργήθηκε εδώ είτε ανεμόπτερο. Το μόνο που με φοβίζει στο ανεμόπτερο είναι η απογείωση που γίνεται με βίντσι.. :sick:

Πλέον δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσεις PPL αν θες απλά να πετάς για Leisure.. Το υπερελαφρύ ή light sport aircraft είναι εξίσου καλό, για να μην σου πω καλύτερο σε πολλές περιπτώσεις, κοστίζει τα μισά χρήματα, η έκδοση του είναι πιο εύκολη κτλπ..

Οπότε περιμένω, αν τελικά αξιοποιήσω την προικοδότηση στα 25 μου για να συνεχίσω θα βγάλω PPL, αλλιώς υπερελαφρού..

Ελλαδα εισαι ή οχι?

SoulGR
27/03/2010, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Θα τα γραψω ολα πολυ γρηγορα γιατι βιαζομα.....Ελπιζω να βοηθησα
ευχαριστω πολυ φιλε μου να'σαι καλα....για τον χρονο μην πιεζεσαι οποτε μπορεις αλλωστε εχουμε 2 μηνες ως τις πανελληνιες :smilea:
κατι ακομα ολα αυτα τα διπλωματα μπορεις να δωσεις στην Ελλαδα και στα ελληνικα ή πρεπει να φυγεις εξω ?

uberalles
27/03/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
ευχαριστω πολυ φιλε μου να'σαι καλα....για τον χρονο μην πιεζεσαι οποτε μπορεις αλλωστε εχουμε 2 μηνες ως τις πανελληνιες :smilea:
κατι ακομα ολα αυτα τα διπλωματα μπορεις να δωσεις στην Ελλαδα και στα ελληνικα ή πρεπει να φυγεις εξω ?

στην Ελλαδα τα δινεις αλλα οχι ολα στα Ελληνικα.
Μπορεις να σπουδασεις κι εκτος Ελλαδος ή κι εκτος Ευρωπης (βλ. Αμερικη) αλλα γυρνώντας για δουλεια πρεπει να κανεις convertion το πτυχιο σου για τα ευρωπαϊκα στανταρ..

epp1640
27/03/2010, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Ελλαδα εισαι ή οχι?

Κρήτη.. :winka:


<SPAM>

Μόλις παρακολούθησα εκκίνηση κινητήρων και απογείωση Eurofighter της Σαουδικής Αραβίας :smokin:

</SPAM>

koulis19
27/03/2010, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
ευχαριστω πολυ φιλε μου να'σαι καλα....για τον χρονο μην πιεζεσαι οποτε μπορεις αλλωστε εχουμε 2 μηνες ως τις πανελληνιες :smilea:
κατι ακομα ολα αυτα τα διπλωματα μπορεις να δωσεις στην Ελλαδα και στα ελληνικα ή πρεπει να φυγεις εξω ? Γιατι δεν το παλευεις ρε φιλε να μπεις Ικαρων?Σε ενδιαφερει μονο η πολιτικη αεροπορια?

SoulGR
27/03/2010, 18:26
μα οχι φυσικα...η ικαρων ειναι η πρωτη επιλογη αλλα απ οτι ακουω κοβουν αβερτα εκει περα οποτε θελω να ξερω τι γινεται μετα....μου αρεσουν πολυ τα αεροπλανα..ακομα και αν δεν ασχοληθω με αυτα ως επαγγελμα σιγουρα θα βγαλω διπλωμα για να μπορω να πεταω τα Σ/Κ....
κανεναν ικαρο δεν εχουμε εδω μεσα ε?

koulis19
27/03/2010, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
μα οχι φυσικα...η ικαρων ειναι η πρωτη επιλογη αλλα απ οτι ακουω κοβουν αβερτα εκει περα οποτε θελω να ξερω τι γινεται μετα....μου αρεσουν πολυ τα αεροπλανα..ακομα και αν δεν ασχοληθω με αυτα ως επαγγελμα σιγουρα θα βγαλω διπλωμα για να μπορω να πεταω τα Σ/Κ....
κανεναν ικαρο δεν εχουμε εδω μεσα ε? Εχουμε ρε.Ικαρους της μοτοσυκλετας.Και πολλους μαλιστα

SoulGR
27/03/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Εχουμε ρε.Ικαρους της μοτοσυκλετας.Και πολλους μαλιστα
χαχα

να 'χαμε και καναν για τα αεροπλανα να μας κανει καμια βολτα καλα θα ηταν:D :D

Viking
27/03/2010, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
μα οχι φυσικα...η ικαρων ειναι η πρωτη επιλογη αλλα απ οτι ακουω κοβουν αβερτα εκει περα οποτε θελω να ξερω τι γινεται μετα....μου αρεσουν πολυ τα αεροπλανα..ακομα και αν δεν ασχοληθω με αυτα ως επαγγελμα σιγουρα θα βγαλω διπλωμα για να μπορω να πεταω τα Σ/Κ....
κανεναν ικαρο δεν εχουμε εδω μεσα ε?
Κόβουν, παραιτούνται, άστα να παν...

Γίνε μηχανικός καλύτερα :D

SoulGR
27/03/2010, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Κόβουν, παραιτούνται, άστα να παν...

Γίνε μηχανικός καλύτερα :D

χαχα
να παραιτηθω δεν προκειται...αν μπω να με διωξουν δυσκολο...
το θεμα ειναι πως μπαινεις....ακουω για βυσματα γι αυτο φοβαμαι..

Viking
27/03/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
χαχα
να παραιτηθω δεν προκειται...αν μπω να με διωξουν δυσκολο...
το θεμα ειναι πως μπαινεις....ακουω για βυσματα γι αυτο φοβαμαι..
Με πανελλήνιες φίλε μου και αν είσαι νορμάλ άτομο ψυχικά (εδώ γελάμε, μαχητικό πας να πετάξεις...) και σωματικά περνάς και τις προκαταρκτικές δοκιμασίες για είσοδο σε στρατιωτική σχολή και τέλος.

Βύσματα παίζουν αλλά αφορούν άλλα πράγματα. Αν θες να γίνεις ιπτάμενος και περάσεις τις πανελλήνιες και τις προκαταρκτικές μετά δύσκολα κόβεσαι αν διαβάζεις και είσαι συνεπής.

Οι λόγοι που μπορείς να κοπείς γενικά είναι: λόγοι υγείας (δυστυχώς όσο ήμουν στη σχολή -μηχανικός- είδα αρκετά παιδιά να κόβονται από έξτρα εξετάσεις που διενεργούνται μετά την είσοδό τους στη σχολή), ναυτίες κατά την πτήση (συνεχόμενες), πτητική ανεπάρκεια (να πάρεις χαμηλή βαθμολογία στην πτητική σου εκπαίδευση), ακαδημαϊκή ανεπάρκεια (να κοπείς στα μαθήματα), στρατιωτική ανεπάρκεια (να πάρεις πολύ χαμηλή βαθμολογία στη στρατιωτική εκπαίδευση, μην το φοβάσαι, απλά δεν παίζει).

Γενικά, αν σου αρέσει πολύ και είσαι πραγματικά αποφασισμένος ότι θέλεις να πιλοτάρεις go for it.

Αν κοπείς από ιπτάμενος όσο είσαι στη σχολή, μπορείς να συνεχίσεις ως ελεγκτής αεράμυνας.

Προσωπικά γούσταρα μηχανιλίκι :smokin:

SoulGR
27/03/2010, 19:01
απο ολα αυτα που ειπες μονο για την οραση μου φοβαμαι....ενταξει πριν κανα 2 μηνες ειχα 10/10
αλλα φοβαμαι...θα ξαναπαω την δευτερα να δω τι γινεται να ηρεμησω κιολας λιγο....
και η ΣΜΑ μια χαρα ειναι αλλα εκει που ειναι η βαση της δεν με βλεπω να μπορω να την φτασω...

epp1640
27/03/2010, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
απο ολα αυτα που ειπες μονο για την οραση μου φοβαμαι....ενταξει πριν κανα 2 μηνες ειχα 10/10
αλλα φοβαμαι...θα ξαναπαω την δευτερα να δω τι γινεται να ηρεμησω κιολας λιγο....
και η ΣΜΑ μια χαρα ειναι αλλα εκει που ειναι η βαση της δεν με βλεπω να μπορω να την φτασω...

Ηρέμησε, δεν οφελεί τίποτα.. 10/10 θα έχεις ακόμα.. προσπάθησε μόνο να μην κουράζεις τα μάτια σου.. Εναλλακτικά της ΣΜΑ υπάρχει και η ΣΤΥΑ, σχολή τεχνικών υπαξιωματικών αεροπορίας. Να την έχεις υπόψην σου. Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη σχολή υπαξιωματικών. Βγάζει μεταξύ άλλων οπλουργούς, Τ/Η, μηχανοσυνθέτες κτλπ.. Η βάση της είναι αρκετά ψηλά, ίσως και πιο ψηλά από Ευελπίδων Όπλα. Η φοίτηση διαρκεί 5 εξάμηνα και τελειώνοντας φέρεις τον βαθμό του ΣΜΙΑ.

SoulGR
27/03/2010, 19:31
ναι την ξερω...επισης και για την ΣΥΔ ξερω...
επιπλεον φετος λειτουργει η σχολη ιπταμενων ραδιοναυτιλων και για πρατη φορα ανοιγει στην ικαρων τμημα ελεγκτων αεραμυνας....αλλα δεν συγκρινονται...

epp1640
27/03/2010, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Με πανελλήνιες φίλε μου και αν είσαι νορμάλ άτομο ψυχικά (εδώ γελάμε, μαχητικό πας να πετάξεις...) και σωματικά περνάς και τις προκαταρκτικές δοκιμασίες για είσοδο σε στρατιωτική σχολή και τέλος.

Βύσματα παίζουν αλλά αφορούν άλλα πράγματα. Αν θες να γίνεις ιπτάμενος και περάσεις τις πανελλήνιες και τις προκαταρκτικές μετά δύσκολα κόβεσαι αν διαβάζεις και είσαι συνεπής.

Οι λόγοι που μπορείς να κοπείς γενικά είναι: λόγοι υγείας (δυστυχώς όσο ήμουν στη σχολή -μηχανικός- είδα αρκετά παιδιά να κόβονται από έξτρα εξετάσεις που διενεργούνται μετά την είσοδό τους στη σχολή), ναυτίες κατά την πτήση (συνεχόμενες), πτητική ανεπάρκεια (να πάρεις χαμηλή βαθμολογία στην πτητική σου εκπαίδευση), ακαδημαϊκή ανεπάρκεια (να κοπείς στα μαθήματα), στρατιωτική ανεπάρκεια (να πάρεις πολύ χαμηλή βαθμολογία στη στρατιωτική εκπαίδευση, μην το φοβάσαι, απλά δεν παίζει).

Γενικά, αν σου αρέσει πολύ και είσαι πραγματικά αποφασισμένος ότι θέλεις να πιλοτάρεις go for it.

Αν κοπείς από ιπτάμενος όσο είσαι στη σχολή, μπορείς να συνεχίσεις ως ελεγκτής αεράμυνας.

Προσωπικά γούσταρα μηχανιλίκι :smokin:

ΕΑ συνεχίζεις αν κοπείς από το δεύτερο έτος και μετά.. Συμφωνώ σε όλα εκτός από το ότι είναι δύσκολο να κοπείς εντός.. Αρκετοί κόβονται ήδη στο πρώτο screening με τα Τ-41.. Πολλοί, θα κοπούν επίσης όταν θα εισαχθούν στο fast jet training και στα T-2. Επίσης οι λόγοι που στελέχοι αποφασίζουν να αποστρατευτούν νωρίτερα είναι είτε συνταξιοδοτικοί είτε οφείλονται σε πολλές μεταθέσεις.

AUFGEBRACHT
27/03/2010, 19:45
Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει και αν το έχετε υπόψιν σας αλλά υπάρχει μια ιστοσελίδα πολύ ενδιαφέρουσα κατά τη γνώμη μου για όποιον θέλει να την ψάξει,εγώ θα σας παραπέμψω σε ένα πίνακα που δίνει με καταρρίψεις ελληνικών και τουρκικών α/φων...με ημερομηνίες,πολλές φορές ονόματα πιλότων και s/n των αεροσκαφών,με τί όπλο έγινε η κατάρριψη...άλλες τις αναφέρει επιβεβαιωμένες,άλλες τις ισχυρίζονται αμφότερες οι πολεμικές αεροπορίες Ελλάδας και Τουρκίας.Πάντως φιγουράρουν ανάμεσά τους η διπλή κατάρριψη 2 τουρκικών F102 από τον Ντινόπουλο για όποιον ξέρει την θρυλική πιά ιστορία κατά τα τραγικά γεγονότα της Κύπρου,ο αείμνηστος Σιαλμάς που καρφώθηκε με το Mirage F1 προσπαθώντας να πάρει την ουρά του τουρκικού F16 (και τα είχε καταφέρει αλλά τον πρόδωσε το Mirage όντας λιγότερο ευέλικτο από το F16,δεν κατόρθωσε να σηκωθεί έγκαιρα,ο τούρκος πιό τυχερός πρόλαβε για δευτερόλεπτα να αποφύγει τη θάλασσα,τα ακροφύσιά του σήκωσαν τα νερά μέτρα ψηλά από την επιφάνεια της θάλασσας),η θρυλική κατάρριψη του τουρκικού F16 από τη "δασκάλα" ένα εκπαιδευτικό Τ33!!!! έχει αναφερθεί και στην Πτήση για τους παλαιότερους.

http://s188567700.online.de/CMS/index.php?option=com_content&task=view&id=47&Itemid=47

epp1640
27/03/2010, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
ναι την ξερω...επισης και για την ΣΥΔ ξερω...
επιπλεον φετος λειτουργει η σχολη ιπταμενων ραδιοναυτιλων και για πρατη φορα ανοιγει στην ικαρων τμημα ελεγκτων αεραμυνας....αλλα δεν συγκρινονται...

ΣΥΔ θα ξενερώσεις. Καμία σχέση, η ΣΥΔ βγάζει δκτικούς οπότε δεν θα έχεις καμία επαφή με το Α/Φ. ΣΙΡ βουρ στον πατσά, αν και δύσκολο. ΕΑ είναι κατ' εμέ καλή ειδικότητα, υπάρχει εώς και η δυνατότητα να επανδρώσεις AWACS αλλά κατά βάση θα σε φάνε οι λύκοι στα βουνά.. :lol:

epp1640
27/03/2010, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει και αν το έχετε υπόψιν σας αλλά υπάρχει μια ιστοσελίδα πολύ ενδιαφέρουσα κατά τη γνώμη μου για όποιον θέλει να την ψάξει,εγώ θα σας παραπέμψω σε ένα πίνακα που δίνει με καταρρίψεις ελληνικών και τουρκικών α/φων...με ημερομηνίες,πολλές φορές ονόματα πιλότων και s/n των αεροσκαφών,με τί όπλο έγινε η κατάρριψη...άλλες τις αναφέρει επιβεβαιωμένες,άλλες τις ισχυρίζονται αμφότερες οι πολεμικές αεροπορίες Ελλάδας και Τουρκίας.Πάντως φιγουράρουν ανάμεσά τους η διπλή κατάρριψη 2 τουρκικών F102 από τον Ντινόπουλο για όποιον ξέρει την θρυλική πιά ιστορία κατά τα τραγικά γεγονότα της Κύπρου,ο αείμνηστος Σιαλμάς που καρφώθηκε με το Mirage F1 προσπαθώντας να πάρει την ουρά του τουρκικού F16 (και τα είχε καταφέρει αλλά τον πρόδωσε το Mirage όντας λιγότερο ευέλικτο από το F16,δεν κατόρθωσε να σηκωθεί έγκαιρα,ο τούρκος πιό τυχερός πρόλαβε για δευτερόλεπτα να αποφύγει τη θάλασσα,τα ακροφύσιά του σήκωσαν τα νερά μέτρα ψηλά από την επιφάνεια της θάλασσας),η θρυλική κατάρριψη του τουρκικού F16 από τη "δασκάλα" ένα εκπαιδευτικό Τ33!!!! έχει αναφερθεί και στην Πτήση για τους παλαιότερους.

http://s188567700.online.de/CMS/index.php?option=com_content&task=view&id=47&Itemid=47

σωραίος.. το θέμα με το T-33 το είχα βρει σε μία πτήση που είχα βουτήξει από την 334 και δεν το ξαναβρήκα ποτέ.. :D

Viking
27/03/2010, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
ΕΑ συνεχίζεις αν κοπείς από το δεύτερο έτος και μετά.. Συμφωνώ σε όλα εκτός από το ότι είναι δύσκολο να κοπείς εντός.. Αρκετοί κόβονται ήδη στο πρώτο screening με τα Τ-41.. Πολλοί, θα κοπούν επίσης όταν θα εισαχθούν στο fast jet training και στα T-2. Επίσης οι λόγοι που στελέχοι αποφασίζουν να αποστρατευτούν νωρίτερα είναι είτε συνταξιοδοτικοί είτε οφείλονται σε πολλές μεταθέσεις.

Αυτό με τους ΕΑ ίσχυε όπως το λες όταν ήμουν στη σχολή και πρόσφατα νόμιζα ότι άλλαξε, μάλλον το καναν απλά να μην χάνεις έτος.

Έχεις δίκιο κόβονταν πολλοί αλλά νομίζω ότι αν διαβάζεις και είσαι λίγο "χέρι" δεν παίζει πρόβλημα, ειδικά Τ-41. Πολύ σημαντικό είναι το να ελέγχεις το άγχος σου. Θυμάμαι πολλοί απ'τους ιπταμένους είχανε άγχος ειδικά στο 1ο έτος.

epp1640
27/03/2010, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Αυτό με τους ΕΑ ίσχυε όπως το λες όταν ήμουν στη σχολή και πρόσφατα νόμιζα ότι άλλαξε, μάλλον το καναν απλά να μην χάνεις έτος.

Έχεις δίκιο κόβονταν πολλοί αλλά νομίζω ότι αν διαβάζεις και είσαι λίγο "χέρι" δεν παίζει πρόβλημα, ειδικά Τ-41. Πολύ σημαντικό είναι το να ελέγχεις το άγχος σου. Θυμάμαι πολλοί απ'τους ιπταμένους είχανε άγχος ειδικά στο 1ο έτος.

ΣΜΑτζής?

Viking
27/03/2010, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
ΣΜΑτζής?

Ναι :winka:

Εσύ?

epp1640
28/03/2010, 19:59
Να ρωτήσω και εγώ κάτι τώρα.. :lol: αν και θα μου λείπουν καμιά 15ριά για το ATPL frozen.. :cry: Έστω ότι πας και τα ακουμπάς τα 45-48k και βγάζεις CPL-Frozen ATPL.. τι πιθανότητες έχεις να δουλέψεις οπουδήποτε με 300 ώρες? Γιατί το build up, 100 ώρες μονοκινητήριο πχ.. το οποίο δεν έχει καμία αξία είναι 10.000 ευρώ.. :rolleyes: Μπορείς να πας για type rating σε κάποιο Α/Φ, πχ 734, με δικό σου κόστος, χωρίς να έχεις ξεπαγώσει το ATPL? Έχει νόημα?

uberalles
29/03/2010, 04:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Να ρωτήσω και εγώ κάτι τώρα.. :lol: αν και θα μου λείπουν καμιά 15ριά για το ATPL frozen.. :cry: Έστω ότι πας και τα ακουμπάς τα 45-48k και βγάζεις CPL-Frozen ATPL.. τι πιθανότητες έχεις να δουλέψεις οπουδήποτε με 300 ώρες? Γιατί το build up, 100 ώρες μονοκινητήριο πχ.. το οποίο δεν έχει καμία αξία είναι 10.000 ευρώ.. :rolleyes: Μπορείς να πας για type rating σε κάποιο Α/Φ, πχ 734, με δικό σου κόστος, χωρίς να έχεις ξεπαγώσει το ATPL? Έχει νόημα?

Το build up εχει σημασια. Αποκτας εμπειρια, προγραμματιζεις και βρισκεσαι μονος σου ή με φιλο,συγγενη κλπ (οχι ομως εκπαιδευτη) σε οτιδηποτε μπορει να προκυψει. Γι αυτο και οι ωρες του build-up ειναι πιο φθηνες γιατι δεν εχουν μεσα τον μισθο του εκπαιδευτη.
Οσο για το ερωτημα αν μπορεις να κανεις type rating χωρις να ξεφροζαρεις το atpl η απαντηση βρισκεται σε προηγουμενο μου ποστ! Ολοι οι νεοι πιλοτοι οταν πιανουν δουλεια ως airliner εχουν frozen atpl βεβαιως βεβαιως! Και μολις πιασουν 1500 ωρες απ τις οποιες οι 500 ωρες ειναι σε αεροπλανο που απαιτει τυπο (type rating) τοτε ξεφροζαρεις. Αρα ειναι λαθος να ρωτας αν μπορεις κανεις type rating χωρις να χεις ξεπαγωσει το atpl, διοτι απλα επιβαλεται να χεις 500 ωρες σε αεροπλανο που απαιτει type rating, για να το ξεπαγωσεις. Αν θες μπορω να σου απαντησω και για ποιο λογο δεν "μπορεις" να ξεφροζαρεις μονος σου το ATPL σου!

SoulGR
29/03/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ηρέμησε, δεν οφελεί τίποτα.. 10/10 θα έχεις ακόμα.. προσπάθησε μόνο να μην κουράζεις τα μάτια σου.. Εναλλακτικά της ΣΜΑ υπάρχει και η ΣΤΥΑ, σχολή τεχνικών υπαξιωματικών αεροπορίας. Να την έχεις υπόψην σου. Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη σχολή υπαξιωματικών. Βγάζει μεταξύ άλλων οπλουργούς, Τ/Η, μηχανοσυνθέτες κτλπ.. Η βάση της είναι αρκετά ψηλά, ίσως και πιο ψηλά από Ευελπίδων Όπλα. Η φοίτηση διαρκεί 5 εξάμηνα και τελειώνοντας φέρεις τον βαθμό του ΣΜΙΑ.
μόλις γύρησα από το γίατρο....εντάξει ακομα 10/10 έχω αλλά δεν μπορώ να πω οτί ησύχασα εντελώς...

epp1640
29/03/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
μόλις γύρησα από το γίατρο....εντάξει ακομα 10/10 έχω αλλά δεν μπορώ να πω οτί ησύχασα εντελώς...

έλα ρε συ.. χαλάρωσε.. τσάκω μία :beer:

epp1640
29/03/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Το build up εχει σημασια. Αποκτας εμπειρια, προγραμματιζεις και βρισκεσαι μονος σου ή με φιλο,συγγενη κλπ (οχι ομως εκπαιδευτη) σε οτιδηποτε μπορει να προκυψει. Γι αυτο και οι ωρες του build-up ειναι πιο φθηνες γιατι δεν εχουν μεσα τον μισθο του εκπαιδευτη.
Οσο για το ερωτημα αν μπορεις να κανεις type rating χωρις να ξεφροζαρεις το atpl η απαντηση βρισκεται σε προηγουμενο μου ποστ! Ολοι οι νεοι πιλοτοι οταν πιανουν δουλεια ως airliner εχουν frozen atpl βεβαιως βεβαιως! Και μολις πιασουν 1500 ωρες απ τις οποιες οι 500 ωρες ειναι σε αεροπλανο που απαιτει τυπο (type rating) τοτε ξεφροζαρεις. Αρα ειναι λαθος να ρωτας αν μπορεις κανεις type rating χωρις να χεις ξεπαγωσει το atpl, διοτι απλα επιβαλεται να χεις 500 ωρες σε αεροπλανο που απαιτει type rating, για να το ξεπαγωσεις. Αν θες μπορω να σου απαντησω και για ποιο λογο δεν "μπορεις" να ξεφροζαρεις μονος σου το ATPL σου!

:sun: ωραία.. 30.. αν πουλήσω και το αμάξι.. τη μηχανή... τη πεθερά μου.. τη μάνα μου... :rotflmao: :bigcry:

εντάξει τα μάζεψα.. :rotflmao:


Υ.Γ Το type rating ποιος το πληρώνει? :lol: και για τι κοστός μιλάμε..

Cpt. Haddock
29/03/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
μόλις γύρησα από το γίατρο....εντάξει ακομα 10/10 έχω αλλά δεν μπορώ να πω οτί ησύχασα εντελώς...

Στην εποχή μου* η Ικάρων ζήταγε 20/20 και όχι 10/10 (αυτα ήταν για τους καραβανάδες και τα πιλάφια :smokin: )





*είχαν αποσυρθεί τα spitfire
:rotflmao:

epp1640
29/03/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στην εποχή μου* η Ικάρων ζήταγε 20/20 και όχι 10/10 (αυτα ήταν για τους καραβανάδες και τα πιλάφια :smokin: )





*είχαν αποσυρθεί τα spitfire
:rotflmao:

20/20 ζητάει ακόμα.. :p (ηλίθιο)

Greg_950 S
29/03/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.................................................................................................... ................................................
*είχαν αποσυρθεί τα spitfire
:rotflmao: [/B]

Και εγώ ίσα που πρόλαβα για λίγο, τα Gloster Gladiator πριν αποσυρθούν....:sun:
Τα Spitfire MK IV τα είχαν σε κούτες προς συναρμολόγηση.....:rotflmao:
:beer:

Cpt. Haddock
29/03/2010, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
20/20 ζητάει ακόμα.. :p (ιλίθιο)

ορθογραφία ζητάει, ή μπα; :evil:

epp1640
29/03/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ορθογραφία ζητάει, ή μπα; :evil:

καταραμένα pc.. :lol: γράφω με το χέρι 1 φορά το εξάμηνο πλέον και αν.. :rolleyes:

SoulGR
30/03/2010, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
20/20 ζητάει ακόμα.. :p (ηλίθιο)
ποια η διαφορα του 20/20 με το 10/10?:sick: :blush:

Cpt. Haddock
30/03/2010, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
ποια η διαφορα του 20/20 με το 10/10?:sick: :blush:

To 20/20 είναι πιο ακριβές απο το 10/10

(καλα, κλάσματα δε μαθατε; :confused: :lol: )

koulis19
31/03/2010, 00:03
Εγω νομιζα οτι ηθελε 100/100.Αλλαξε και πηγε 20/20?:lol: :lol:

SoulGR
31/03/2010, 00:03
μπα...τα πηραμε αναποδα εμεις στο σχολιο ξεκινησαμε απο τον ολοκληρωτικο λογισμο μετα τον διαφορικο κλπ κλπ:D :D

παντως εναν πιλοτο που ρωτησα μου ειπε οτι ειναι το ιδιο:sick:

epp1640
31/03/2010, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
μπα...τα πηραμε αναποδα εμεις στο σχολιο ξεκινησαμε απο τον ολοκληρωτικο λογισμο μετα τον διαφορικο κλπ κλπ:D :D

παντως εναν πιλοτο που ρωτησα μου ειπε οτι ειναι το ιδιο:sick:

μεγαλύτερη ακρίβεια όπως είπε και ο κάπταιν βεβαίως βεβαίως.. anyway.. μην αγχώνεσαι.. αν έχεις ελάχιστο δεν υπάρχει θέμα... :winka:

πάω να πνίξω τον πόνο μου προσωρινά στο IL-2 Campaign.. :lol:

SoulGR
31/03/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
μεγαλύτερη ακρίβεια όπως είπε και ο κάπταιν βεβαίως βεβαίως.. anyway.. μην αγχώνεσαι.. αν έχεις ελάχιστο δεν υπάρχει θέμα... :winka:

πάω να πνίξω τον πόνο μου προσωρινά στο IL-2 Campaign.. :lol:
Α! τωρα που το θυμηθηκα...τι γαιομηλο ειναι το IL-2.....:alien: :lol: