PDA

View Full Version : πηρα το G 650 Gs



tm2046
25/03/2010, 11:37
Τελικά μετά από πολύ σκέψη σε σχέση με τις ανάγκες μου πήρα το G650GS
Καλό είναι έχει καλό στήσιμο και καλή οδική συμπεριφορά, αυτό που με ξενίζει λίγο είναι το κούμπωμα των ταχυτήτων, είναι κάπως άγριο και με θόρυβο καθώς και η λειτουργία του κινητήρα κατά τα άλλα είναι τέλειο
Ακούω συμβουλές για οτιδήποτε σε σχέση με αυτή τη μηχανή
;)

Shaolin Monk
25/03/2010, 11:43
Καλοριζικο... παντα ορθιος...:beer:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 12:25
Φίλε καλορίζικο και πάντα όρθιος!!! Πολύ καλή η επιλογή σου,εγώ έχω το F650GS και κάθε μέρα που περνάει το γουστάρω ακόμα πιο πολύ.Για το θέμα του σασμάν έχεις δίκιο,στην αρχή σε ξενίζει αλλά συνηθίζεται,ιδιαίτερα η πρώτη ταχύτητα όταν κουμπώνει είναι αρκετά θορυβώδης.Η λειτουργία του κινητήρα σε τί ακριβώς σε ξενίζει; Ο ήχος του; Πάντως είναι απίστευτα οικονομικός σε κατανάλωση.Για κάτι ιδιαίτερο δε χρειάζεται να ανησυχείς,απλά σε συμβουλεύω να την απολαύσεις!!!!:wave2:

tm2046
25/03/2010, 19:35
ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια :)
θελω να σε ρωτησω αν ξερεις κατι για ζελατινες γιατι η μαμισια παρ΄οτι εβαλα τη μεγαλη, δεν καλυπτει, τρωω ολο τον αερα στο προσωπο και δεν ειμαι και πρωτο μποι 1.70 :eyepop:

tm2046
25/03/2010, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Καλοριζικο... παντα ορθιος...:beer:
ευχαριστω!!:beer: :beer:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tm2046
ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια :)
θελω να σε ρωτησω αν ξερεις κατι για ζελατινες γιατι η μαμισια παρ΄οτι εβαλα τη μεγαλη, δεν καλυπτει, τρωω ολο τον αερα στο προσωπο και δεν ειμαι και πρωτο μποι 1.70 :eyepop:

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα,έβαλα τη ζελατίνα που φοράει το dakar και η οποία ταιριάζει χωρίς μετατροπή,είναι μαύρη αλλά υπάρχει και αντίστοιχη διαφανής από τη BMW.Αν θές και σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά και παρακάτω:

http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=23_44_48_82&osCsid=4ea2eae392348f3f96d4892f46482c65

Gia
26/03/2010, 08:33
Γειά χαρά και καλορίζικο.

Για ζελατίνα ενδιαφέρομαι και εγώ και κάπου στο φόρουμ βρήκα αυτό το μαγαζί..
Ρίξε ένα βλέφαρο...

http://www.mpf-windshields.com/home.html


:wave2: :beer: :beer:

harris_x
26/03/2010, 09:32
Καλορίζικο και καλοτάξιδο!

Photos δε βλεπω....


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

vthn
26/03/2010, 10:03
Καλοτάξιδο!!

είμαι 1,88 και η μαμά ζελατίνα είναι σαν να είσαι σε γυμνό μηχανάκι...
Εάν κάποιος με παρεμφερές ύψος έχει χρησιμοποιήσει κάποια ζελατίνα και είδε αποτέλεσμα είμαι όλος αυτιά!

Pardalotzatziki
26/03/2010, 10:24
Καλοταξιδο....

:beer: :beer: :beer: :beer:

JohnSim25
17/05/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tm2046
Τελικά μετά από πολύ σκέψη σε σχέση με τις ανάγκες μου πήρα το G650GS
Καλό είναι έχει καλό στήσιμο και καλή οδική συμπεριφορά, αυτό που με ξενίζει λίγο είναι το κούμπωμα των ταχυτήτων, είναι κάπως άγριο και με θόρυβο καθώς και η λειτουργία του κινητήρα κατά τα άλλα είναι τέλειο
Ακούω συμβουλές για οτιδήποτε σε σχέση με αυτή τη μηχανή
;)


Φίλε μου καλησπέρα , μετά απο πολύ σκέψη και ψάξιμο έχω καταλήξει και εγώ σε αυτήν την μηχανή και θέλω να με βοηθήσεις αν μπορείς... Την θέλω για μες την πόλη αλλά και για αρκετά ταξιδάκια τουλάχιστον 10-15 το χρόνο μέχρι 300-350 χιλιόμετρα απόστασή... Πιστεύεις ότι είναι άνετο μηχανάκι για ταξίδια ??? ή το γεγονός οτι είναι μονοκύλινδρο το χαλάει λίγο???
Εσένα ποια είναι η άποψή σου απο την χρήση που της κάνεις σαν μηχανή???

AUFGEBRACHT
17/05/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από JohnSim25
Φίλε μου καλησπέρα , μετά απο πολύ σκέψη και ψάξιμο έχω καταλήξει και εγώ σε αυτήν την μηχανή και θέλω να με βοηθήσεις αν μπορείς... Την θέλω για μες την πόλη αλλά και για αρκετά ταξιδάκια τουλάχιστον 10-15 το χρόνο μέχρι 300-350 χιλιόμετρα απόστασή... Πιστεύεις ότι είναι άνετο μηχανάκι για ταξίδια ??? ή το γεγονός οτι είναι μονοκύλινδρο το χαλάει λίγο???
Εσένα ποια είναι η άποψή σου απο την χρήση που της κάνεις σαν μηχανή???

Καλησπέρα...θες απάντηση αποκλειστικά από τον φίλο παραπάνω επί των ερωτημάτων σου;;;:wave2: :wave2:

zanny
18/05/2010, 04:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
Καλοτάξιδο!!

είμαι 1,88 και η μαμά ζελατίνα είναι σαν να είσαι σε γυμνό μηχανάκι...
Εάν κάποιος με παρεμφερές ύψος έχει χρησιμοποιήσει κάποια ζελατίνα και είδε αποτέλεσμα είμαι όλος αυτιά!

Εγώ έχω το Dakar, και είμαι περίπου στο ύψος σου.
Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην ψηλή ζελατίνα της Wunderlich, πραγματικά κάνει δουλειά.

Cpt. Haddock
18/05/2010, 04:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tm2046
[...]θελω να σε ρωτησω αν ξερεις κατι για ζελατινες γιατι η μαμισια παρ΄οτι εβαλα τη μεγαλη, δεν καλυπτει, τρωω ολο τον αερα στο προσωπο και δεν ειμαι και πρωτο μποι 1.70 :eyepop:

φόρα κράνος :wave2:

DAYMAN
18/05/2010, 04:48
Καλορίζικο-καλοτάξιδο!:beer:

JohnSim25
18/05/2010, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Καλησπέρα...θες απάντηση αποκλειστικά από τον φίλο παραπάνω επί των ερωτημάτων σου;;;:wave2: :wave2:

Ενοείται πως όχι , κάθε άποψη και γνώμη δεκτή ... απλά άπέυθηνα την ερώτηση προς αυτόν ,λόγο του οτι είναι κάτοχος του G650gs που είναι και η μηχανή που με ενδιαφέρει :)

Και για να ξαναδιατυπώσω την ερώτηση μου και προς όλους όσους οδηγούν τα μονοκύλινδρα της BMW , Το μονοκυλινδρο της BMW είναι άνετο κλαι αξιόπιστο στα ταξίδια μέχρι 300 - 350 χλμ???

foogr01
18/05/2010, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από JohnSim25
Ενοείται πως όχι , κάθε άποψη και γνώμη δεκτή ... απλά άπέυθηνα την ερώτηση προς αυτόν ,λόγο του οτι είναι κάτοχος του G650gs που είναι και η μηχανή που με ενδιαφέρει :)

Και για να ξαναδιατυπώσω την ερώτηση μου και προς όλους όσους οδηγούν τα μονοκύλινδρα της BMW , Το μονοκυλινδρο της BMW είναι άνετο κλαι αξιόπιστο στα ταξίδια μέχρι 300 - 350 χλμ???

Είμαι κ γω ένας ευτυχισμένος κάτοχος G650GS :a07:
Το μηχανάκι κάνει όλα όσα υπόσχεται χωρίς κανένα παράπονο!

Μες την πόλη είναι πολύ εξυπηρετικό κ περιττό να σου πω ότι το χρησιμοποιώ συνέχεια
λιάζει-βρέχει.

Για τα ταξίδια δεν μπορώ να σου πω πολλά γιατί ακόμα δεν το έβγαλα για μια
μεγάαααααλη βόλτα. Κάνω όμως σε μια μέρα 120 - 170 χλμ (ανά τακτά χρονικά
διαστήματα) κ μπορώ να σου πω ότι είναι πολύ άνετο, τραβάει όπου χρειάζεται,
οικονομικό στην κατανάλωση κ ακούραστο. Δε νομίζω να έχει πρόβλημα κ στα 300-350 :p
Σκυλί !!!
Μην περιμένεις όμως τρελές ταχύτητες γιατί δεν φτιάχτηκε γι' αυτό (εξάλλου οι δρόμοι,
τουλάχιστον εδώ στην Κρήτη δεν είναι για πολλά πολλά). Μέσο όρο ταξιδεύω περίπου στα
80 - 100χλμ/ώρα ανάλογα τη διαδρομή που κάνω, φορτωμένη τη μπαγκαζιέρα πάντα κ
δεν έχω πρόβλημα.

Αυτά από μένα :wave2:

ΚΑΙ tm2046 : συγχαρητήρια, καλοτάξιδο κ πάντα όρθιος (έστω κ λίγο αργά) :winka:

AUFGEBRACHT
18/05/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από JohnSim25
Ενοείται πως όχι , κάθε άποψη και γνώμη δεκτή ... απλά άπέυθηνα την ερώτηση προς αυτόν ,λόγο του οτι είναι κάτοχος του G650gs που είναι και η μηχανή που με ενδιαφέρει :)

Και για να ξαναδιατυπώσω την ερώτηση μου και προς όλους όσους οδηγούν τα μονοκύλινδρα της BMW , Το μονοκυλινδρο της BMW είναι άνετο κλαι αξιόπιστο στα ταξίδια μέχρι 300 - 350 χλμ???


...Αφού λοιπόν κάθε γνώμη είναι δεκτή ας καταθέσω και τη δική μου εμπειρία. Είμαι εδώ και 4 χρόνια ευτυχής κάτοχος μιας μονοκύλινδρης F650GS, μοντέλο 2006. Ουσιαστικά η διαφορά με το δικό σου G650GS είναι ότι ο κινητήρας στο δικό σου μοντέλο κατασκευάζεται στην Κίνα για λόγου κόστους και κινεί τη σειρά G της BMW. Μέσα στην πόλη πραγματικό παπί, ευκολοδήγητη, χωράει σχεδόν παντού και έχεις το πλεονέκτημα ότι το τιμόνι (το οποίο κόβει πολύ και συντελεί στην ευκολία χειρισμών και στις μανούβρες) βρίσκεται πάνω από το ύψος των καθρεπτών των αυτοκινήτων, φρένα πολύ καλά και ιδιαίτερα το μπροστινό και επιπλέον η στάνταρ ύπαρξη ABS που προσθέτει παραπάνω πόντους στο θέμα ασφάλεια,3-4 φορές το έχω χρειαστεί κι έχω φρενάρει με ασφάλεια σε καταστάσεις που χωρίς ABS θα είχαμε δράματα...
Πάμε τώρα στο θέμα που σε ενδιαφέρει...ταξίδι. Φίλε μου,από τα μονοκύλινδρα που κυκλοφορούν ίσως έιναι το πιο κατάλληλο για ταξίδια και έχει τις περισσότερες τουριστικές καταβολές,τόσες autobahn έχουν εκεί στη Γερμανία άλλωστε,κάτι θα ξέρουν παραπάνω. 300 και 350 χιλιόμετρα δεν είναι ταξίδι,είναι εκδρομούλα για τη μικρή μπουμπού.Σέλα αρχοντική και άνετη,ιδιαίτερα για τον συνεπιβάτη,σε βάζει μέσα στη μηχανή σαν θέση οδήγησης.Την καβάλησε για λίγο φίλος με Kawasaki και μόλις κατέβηκε μου είπε πως σε σύγκριση με το δικό του μπορούσε άνετα να κάνει το γύρο του κόσμου,έπαθε πλάκα.Φορτώνεται άνετα σα μουλάρι και η σχάρα έχει αρκετά σημεία για να δέσεις χταπόδια,ιμάντες κτλ. Πολύ καλή ποιότητα κύλισης στην άσφαλτο, οι αναρτήσεις φιλτράρουν τις περισσότερες ανωμαλίες του δρόμου. Κραδασμοί υποφερτοί έως απαρατήρητοι για μονοκύλινδρο σε μεγάλο βαθμό μπορώ να πω. Μοτοσυκλέτες αυτής της κατηγορίας δεν τις αγοράζεις για επιδόσεις και για να τσακίζεις το γκάζι, με 130-140 ταξιδεύει ΑΝΕΤΑ στην εθνική και δεν καίει ΤΙΠΟΤΑ, με σταθερή ταχύτητα σε ταξίδι τα 120 χ.α.ω. έκανα μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα με ένα γέμισμα 380 χιλιόμετρα,οπότε δε σε πιάνει και κρύος ιδρώτας αν εκεί που πας θα βρεις βενζινάδικο. Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα μεγαλύτερο ανεμοθώρακα κοινώς ζελατίνα για μεγαλύτερη προστασία από τον αέρα,καθώς και χούφτες,κάπου εδώ μέσα κάποιο παληκάρι πουλάει τις μαμίσιες σχετικά φτηνά αν το βρεις...
Το καλοκαίρι που μας πέρασε ξεκίνησα δικάβαλος από Ισθμό για Μάνη και τελικά η πρώτη στάση για ξεκούραση έγινε στη...Σπάρτη. Καλορίζικη,μην το φοβάσαι,φόρτωσέ το άφοβα και απόλαυσε τη διαδρομή,η μπέμπα σου τρέφεται με χιλιόμετρα η συμβουλή μου. Ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε:wave2: :wave2:

vthn
19/05/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
Εγώ έχω το Dakar, και είμαι περίπου στο ύψος σου.
Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην ψηλή ζελατίνα της Wunderlich, πραγματικά κάνει δουλειά.

ευχαριστώ!
το τιμόνι κλειδώνει με αυτή τη ζελατίνα ή δημιουργεί πρόβλημα;


Το καλοκαίρι θα πάω δικάβαλος για κάποιες μέρες. Υπάρχει τριβάλιτσο, αλλά επειδή πάω για γάμο θέλω στη μία τα πράγματα να είναι χαλαρά (κοστούμι, φόρεμα κλπ), στην άλλη τα θαλασσινά οπότε περισσεύει μία...
Αν έχετε φωτογραφίες από φόρτωμα, ρίξτε να πάρουμε καμμιά ιδέα...
Αλλιώς, μάλλον θα πάρω τις δύο πλαϊνές και θα δέσω δύο τσάντες στη σχάρα.

OldMan
19/05/2010, 13:02
Συγχαρητήρια φιλαράκι ...!!! :wave2: :beer: :wave2:


Καλύτερη επιλογή δεν μπορούσες να κάνεις ...!!! :a23: :a19: