PDA

View Full Version : ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΤΟΧΗΣ TDM 900!!!



lefteris_25
25/03/2010, 12:27
Γεια σας παιδια εχω ενα xt600 και και ειμαι σε φαση να το δοσω για να παρω κατι ποιο stret,για να παμε και κανα ταξιδακι, και ειμαι αναμεσα στο TDM900 και στο fazer 600..
αν και ποιο πολυ γουσταρω ΤDM το σκευτομε να ανεβω κατιγορια...:confused:
θελv να ρωτισω τους κατοχους TDM 900 ποσο ειναι το κοστος για την ασφαλια και το σιμα το χρονο???
για το xt600 εγω δινω 300 euro peripou...
και αν εχει μεγαλη διαφορα στην καταναλοση σε σχεση με το fazer??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

TheFace
25/03/2010, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lefteris_25
Γεια σας παιδια εχω ενα xt600 και και ειμαι σε φαση να το δοσω για να παρω κατι ποιο stret,για να παμε και κανα ταξιδακι, και ειμαι αναμεσα στο TDM900 και στο fazer 600..
αν και ποιο πολυ γουσταρω ΤDM το σκευτομε να ανεβω κατιγορια...:confused:
θελv να ρωτισω τους κατοχους TDM 900 ποσο ειναι το κοστος για την ασφαλια και το σιμα το χρονο???
για το xt600 εγω δινω 300 euro peripou...
και αν εχει μεγαλη διαφορα στην καταναλοση σε σχεση με το fazer??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Το κοστος του σηματος για φετος ηταν στα 112ευρω.

Μια μεση τιμη για ασφαλεια (την πιο απλη) σε σχετικα καλη εταιρια να την υπολογιζεις γυρω στα 250 ευρω το χρονο.

Μπορει να βρεις και λιγο φτηνοτερα (κανα 50ρικο), αλλα για μενα δεν αξιζει σε μια εποχη που οι ασφαλιστικες κλεινουν η μια μετα την αλλη. Ετσι την πατησα κι εγω που για να γλυτωσω αυτο το 50ρικο, εχασα 6 μηνες απο το υπολοιπο συμβολαιου που ειχα στην commercial value.

Για το θεμα συγκρισης της καταναλωσης με το fazer δεν μπορω να σε βοηθησω μιας και δεν ειχα fazer ποτε, μπορω ομως να σου πω οτι ενα ντεποζιτο του tdm θα σε βγαλει για περιπου 300 χιλιομετρα (αναλογως βεβαια και το πως το πας :winka: ).

Καλως ηρθες! :beer:

sabayam
25/03/2010, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Το κοστος του σηματος για φετος ηταν στα 112ευρω.

Μια μεση τιμη για ασφαλεια (την πιο απλη) σε σχετικα καλη εταιρια να την υπολογιζεις γυρω στα 250 ευρω το χρονο.

Μπορει να βρεις και λιγο φτηνοτερα (κανα 50ρικο), αλλα για μενα δεν αξιζει σε μια εποχη που οι ασφαλιστικες κλεινουν η μια μετα την αλλη. Ετσι την πατησα κι εγω που για να γλυτωσω αυτο το 50ρικο, εχασα 6 μηνες απο το υπολοιπο συμβολαιου που ειχα στην commercial value.

Για το θεμα συγκρισης της καταναλωσης με το fazer δεν μπορω να σε βοηθησω μιας και δεν ειχα fazer ποτε, μπορω ομως να σου πω οτι ενα ντεποζιτο του tdm θα σε βγαλει για περιπου 300 χιλιομετρα (αναλογως βεβαια και το πως το πας :winka: ).

Καλως ηρθες! :beer:

απο θεμα καταναλωσης ειναι περιπου η ιδια αλλα παιζει ρολο ο τροπος οδηγησης......

τωρα εξαρταται τη θελεις να παρεις, τη χρηση θα κανεις. το tdm βολικο στη πολη για ταξιδια αρκετα βολικο.......

το fz6 στη πολη θα σε κουραση γιατι χαμηλα ειναι ψοφιο ξυπναει μετα τις 7000 στρφ αλλα σε ενα ταξιδι αυτο dε παιζει ρολο εχει περιπου τελικη 240-250 εν'αντιθεση 220 tdm!!!

lefteris_25
26/03/2010, 15:05
Το εχω ακουσει ξανα για το fz6 οτι χαμιλα ειναι ψοφιο και με εχει χαλασει πολυ, αλα ειναι τοσο πολυ ρε παιδια που να γεινετε κουραστικο??
Την μηχανη την θελω κυριος για την Αθηνα γιατι μετακινουμε πολυ και με εχει προβληματισει λιγο αυτο..
Το TDM ειναι γαμοο αλα ειναι το ποιο ακριβο..
Aλα μηχανακια που μου αρεσουν ειναι το CBF 600 και το Vstom 650.. για αυτα ποια ειναι η αποψη σας??

Sephiroth5
26/03/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam

το fz6 στη πολη θα σε κουραση γιατι χαμηλα ειναι ψοφιο ξυπναει μετα τις 7000 στρφ αλλα σε ενα ταξιδι αυτο dε παιζει ρολο εχει περιπου τελικη 240-250 εν'αντιθεση 220 tdm!!!

Επειδή δεν μπορώ να ακούω συνέχεια το ίδιο ποιηματάκι που πραγματικά δεν ξέρω από πού το έχετε βγάλει:
Από πού κ ως που είναι ψόφιο?
Έχεις δει δυναμομετρήσεις κ το στηρίζεις αυτό που λες?
Είχες ποτέ το FZ6?
Στην ιδια κατηγορια δεν εχει με κανενα διαφορα πανω απο 5 hp λιγοτερα,
Εψαξα dyno για το CBF-600 αλλα δεν βρηκα κ σου δειχνω με το Hornet που ειναι 25 hp δυνατοτερο του CBF600.

Hornet 600
http://www.akrapovic.com/motorcycle-exhaust/products/honda/model/cb-600f-hornet-2007/slip-on-25/
Fazer 600
http://www.akrapovic.com/motorcycle-exhaust/products/yamaha/model/fz-6-s2-fz-6-fazer-s2-2004-2009/slip-on-9bf1ac3900/

Τώρα λοιπόν που τις έχεις μπροστά σου πες μου σε πιο ακριβώς φάσμα στροφών είναι ψόφια.
Εγώ βλέπω
Fz6 4.000στρ -27hp , 5.000 -34hp ,6.000 - 38hp, 7.000 -45hp
Hornet 4.000str- 25hp , 5.000 -32hp, 6.000 - 38hp, 7.000 -50hp

Και τι ακριβώς χρειάζεται στην πόλη για να μην σε κουράσει?
Εσύ χρειάζεσαι 100 ίππους από τις 4,000 στροφές μέσα στην πόλη?

zisisx
27/03/2010, 08:09
αν το θεμα ειναι τα λεφτα αγορας δε μπορει νομιζω να σε βοηθησει κανενας:( !αν ειναι το θεμα εμφανισης παλι δε μπορει να σε βοηθησει κανενας....τα μηχανακια που αναφερεις ειναι τα best seller τις αγορας(με το cbf να εχει πουλησει λιγοτερο) ολα κανουν για τη δουλεια που θελεις,το tdm κ το vstrom να ειναι ισως τα καταλληλοτερα για ταξιδι ισως επαναλαμβανω...μονο μια βολτα θα σε βοηθησει κ το ψαξιμο!