PDA

View Full Version : ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΕΑΣΤΥ



AUFGEBRACHT
25/03/2010, 14:18
Καλά,σήμερα το Τελεάστυ έγραψε!!!!!! Δεν ξέρω αν έτυχε να το δει και κάποιος άλλος αλλά τα φωτεινά μυαλά του ΛΑ.Ο.Σ. συνεχίζουν να με εκπλήσσουν...Διαμαρτυρόμενοι για τη στρατιωτική παρέλαση στην οποία συμμετείχαν μόνο πεζοπόρα τμήματα και όχι μηχανοκίνητα, μετέδωσε την ΠΕΡΣΙΝΗ παρέλαση και στο πάνω μέρος της οθόνης πέρναγε σούπερ που έλεγε "ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΕΛΑΣΕΩΝ,ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ". :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Σε όποιον λοιπόν έλειψαν τα Leopard,τα Apache και τα F16, γύρναγε στο τελεάστυ και τα έβλεπε κονσέρβα από το 2009....Φαντάζομαι πως βάσει αυτής της λογικής στην επόμενη ορκωμοσία προέδρου της Δημοκρατίας το ΤελεΑστυ θα μεταδώσει την ενθρόνιση του Παύλου και της Φρειδερίκης, στην επέτειο της Άλωσης της Πόλης θα μεταδώσει την παρέλαση του ελληνικού εκστρατευτικού σώματος στη Σμύρνη το 1919, στο μουντιάλ το καλοκαίρι αντ'αυτού θα δείξει το Euro2004 και όταν ξαναγίνουν εκλογές θα μεταδίδει τα αποτελέσματα από το δημοψήφισμα της χούντας.

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 14:19
Ίσως το thread πρέπει να μεταφερθεί στα ανέκδοτα τώρα που το σκέφτομαι...

koulis19
25/03/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Καλά,σήμερα το Τελεάστυ έγραψε!!!!!! Δεν ξέρω αν έτυχε να το δει και κάποιος άλλος αλλά τα φωτεινά μυαλά του ΛΑ.Ο.Σ. συνεχίζουν να με εκπλήσσουν...Διαμαρτυρόμενοι για τη στρατιωτική παρέλαση στην οποία συμμετείχαν μόνο πεζοπόρα τμήματα και όχι μηχανοκίνητα, μετέδωσε την ΠΕΡΣΙΝΗ παρέλαση και στο πάνω μέρος της οθόνης πέρναγε σούπερ που έλεγε "ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΕΛΑΣΕΩΝ,ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ". :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Σε όποιον λοιπόν έλειψαν τα Leopard,τα Apache και τα F16, γύρναγε στο τελεάστυ και τα έβλεπε κονσέρβα από το 2009....Φαντάζομαι πως βάσει αυτής της λογικής στην επόμενη ορκωμοσία προέδρου της Δημοκρατίας το ΤελεΑστυ θα μεταδώσει την ενθρόνιση του Παύλου και της Φρειδερίκης, στην επέτειο της Άλωσης της Πόλης θα μεταδώσει την παρέλαση του ελληνικού εκστρατευτικού σώματος στη Σμύρνη το 1919, στο μουντιάλ το καλοκαίρι αντ'αυτού θα δείξει το Euro2004 και όταν ξαναγίνουν εκλογές θα μεταδίδει τα αποτελέσματα από το δημοψήφισμα της χούντας. Και εγω γουσταρω τις παρελασεις.Αλλα στις μερες αυτες δεν αξιζει να κατεβασεις τα λεοπαρντ και τα φ16 που για μια πτηση κοστιζουν οσο 2 bmw.Αλλο τωρα αμα ο καρατζαφερης γουσταρει,θα μπορουσε να χρηματοδοτηση αυτος ωστε να πετυχει αυτο που θελει.

QSpec
25/03/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Φαντάζομαι πως βάσει αυτής της λογικής στην επόμενη ορκωμοσία προέδρου της Δημοκρατίας το ΤελεΑστυ θα μεταδώσει την ενθρόνιση του Παύλου και της Φρειδερίκης, στην επέτειο της Άλωσης της Πόλης θα μεταδώσει την παρέλαση του ελληνικού εκστρατευτικού σώματος στη Σμύρνη το 1919, στο μουντιάλ το καλοκαίρι αντ'αυτού θα δείξει το Euro2004 και όταν ξαναγίνουν εκλογές θα μεταδίδει τα αποτελέσματα από το δημοψήφισμα της χούντας.

Χαχαχαχαχα!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gixxerpap
25/03/2010, 15:21
μωρε δεν την καταργούν τελείως να ησυχάσουμε..... μια μέρα να τιμούμε τη σημαία και 364 να την ξεφτιλίζουμε ...

CAPPO
25/03/2010, 17:13
γιατι ρε μεγαλε να την καταργησουμε?
τοσο πολυ σας πειραζει?

ειναι μερα εθνικης υπεριφανιας

EddY
25/03/2010, 17:26
ΑΜΑ αρχίσουμε και ρωτάμε τα μικρά παιδιά τη γιορτάζουμε σήμερα μπορεί να πουν τον ευαγγελισμό άντε και κάποια λίγο ποιο μορφωμένα να μας πουν την απελευθέρωση μας από τους Γερμανούς...έχω άδικο σε αυτό???μια φορά ρώτησα μια κοπέλα 25χρονων φιλόλογο ενάντια σε ποιους πολεμήσαμε το 21 και μου είπε με τους Γερμανους...

chr1s_86
25/03/2010, 18:53
Αναρωτιόμουν εχθές αν θα βάλουν για παρέλαση τεθωρακισμένα και μαχητικά =έξοδα χωρίς λόγο ενώ η οικονομία της χώρας είναι ζω-πεθαίνω...


Ευτυχώς δεν έγινε.

gixxerpap
25/03/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από CAPPO
γιατι ρε μεγαλε να την καταργησουμε?
τοσο πολυ σας πειραζει?

ειναι μερα εθνικης υπεριφανιας


γιατί μεγάλε, πρέπει κάποια στιγμή να αρχίσουμε να αισθανόμαστε υπερήφανοι για τα δικά μας κατορθώματα και επιτεύγματα, γιατί όλοι οι συμμετέχοντες στην παρέλαση έχουν διάθεση αγγαρείας, γιατί το ότι οι κατακτητές φρέναραν την ανάπτυξη αυτης της χώρας δε μπορεί να είναι αιωνίως δικαιολογία, γιατί υπερήφανοι έχουν το δικαίωμα να αισθάνονται, όσοι βοήθησαν στην απελευθέρωση αυτής της χώρας, γιατί την υπερηφάνΕΙα τη θυμόμαστε μόνο μια μέρα το χρόνο και όλο τον υπόλοιπο καιρό, κάνουμε ότι μπορούμε για να ξεφτιλίσουμε το όνομα αυτής της χώρας, γιατί άλλο να πεθαίνεις για την Ελλάδα και άλλο αυτή να σε πεθαίνει ...

the who
25/03/2010, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
γιατί μεγάλε, πρέπει κάποια στιγμή να αρχίσουμε να αισθανόμαστε υπερήφανοι για τα δικά μας κατορθώματα και επιτεύγματα, γιατί όλοι οι συμμετέχοντες στην παρέλαση έχουν διάθεση αγγαρείας, γιατί το ότι οι κατακτητές φρέναραν την ανάπτυξη αυτης της χώρας δε μπορεί να είναι αιωνίως δικαιολογία, γιατί υπερήφανοι έχουν το δικαίωμα να αισθάνονται, όσοι βοήθησαν στην απελευθέρωση αυτής της χώρας, γιατί την υπερηφάνΕΙα τη θυμόμαστε μόνο μια μέρα το χρόνο και όλο τον υπόλοιπο καιρό, κάνουμε ότι μπορούμε για να ξεφτιλίσουμε το όνομα αυτής της χώρας, γιατί άλλο να πεθαίνεις για την Ελλάδα και άλλο αυτή να σε πεθαίνει ...

Ρε Παπ συμφωνουμε εντελως?Θα τρελαθω ρπμ.:rotflmao: :rotflmao: :beer:

Akatanomastos
25/03/2010, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από EddY
μια φορά ρώτησα μια κοπέλα 25χρονων φιλόλογο ενάντια σε ποιους πολεμήσαμε το 21 και μου είπε με τους Γερμανους...


οταν σταματησατε τα κουιζ τι κανατε με την κοπελια?:wacko:

emiliano
25/03/2010, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Καλά,σήμερα το Τελεάστυ έγραψε!!!!!! Δεν ξέρω αν έτυχε να το δει και κάποιος άλλος αλλά τα φωτεινά μυαλά του ΛΑ.Ο.Σ. συνεχίζουν να με εκπλήσσουν...Διαμαρτυρόμενοι για τη στρατιωτική παρέλαση στην οποία συμμετείχαν μόνο πεζοπόρα τμήματα και όχι μηχανοκίνητα, μετέδωσε την ΠΕΡΣΙΝΗ παρέλαση και στο πάνω μέρος της οθόνης πέρναγε σούπερ που έλεγε "ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΕΛΑΣΕΩΝ,ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ". :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Σε όποιον λοιπόν έλειψαν τα Leopard,τα Apache και τα F16, γύρναγε στο τελεάστυ και τα έβλεπε κονσέρβα από το 2009....Φαντάζομαι πως βάσει αυτής της λογικής στην επόμενη ορκωμοσία προέδρου της Δημοκρατίας το ΤελεΑστυ θα μεταδώσει την ενθρόνιση του Παύλου και της Φρειδερίκης, στην επέτειο της Άλωσης της Πόλης θα μεταδώσει την παρέλαση του ελληνικού εκστρατευτικού σώματος στη Σμύρνη το 1919, στο μουντιάλ το καλοκαίρι αντ'αυτού θα δείξει το Euro2004 και όταν ξαναγίνουν εκλογές θα μεταδίδει τα αποτελέσματα από το δημοψήφισμα της χούντας.


:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Εσυ σίγουρα έχεις ταλέντο....

:a18: :a20: :a18: :a20: :a18: :a20:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από emiliano
:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Εσυ σίγουρα έχεις ταλέντο....

:a18: :a20: :a18: :a20: :a18: :a20:

Σ ευχαριστώ πολύ,η αγάπη του κόσμου μου δίνει δύναμη να συνεχίζω...:wave2:

EddY
26/03/2010, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οταν σταματησατε τα κουιζ τι κανατε με την κοπελια?:wacko:


την δούλευα για ώρες τι άλλο μπορούσα να κάνω??? :p :p

liakaros
26/03/2010, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από EddY
την δούλευα για ώρες τι άλλο μπορούσα να κάνω??? :p :p

E κοιτα...με μια γκομενα και ειδικα χαζη μπορεις να κανεις διαφορα πραγματα βασικα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EddY
26/03/2010, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
E κοιτα...με μια γκομενα και ειδικα χαζη μπορεις να κανεις διαφορα πραγματα βασικα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


με την συγκεκριμένη δεν νομίζω...

DAYMAN
26/03/2010, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από CAPPO
γιατι ρε μεγαλε να την καταργησουμε?
τοσο πολυ σας πειραζει?

ειναι μερα εθνικης υπεριφανιας

Μην λες τέτοια γμτ!:wave2:

Akatanomastos
26/03/2010, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από CAPPO
γιατι ρε μεγαλε να την καταργησουμε?
τοσο πολυ σας πειραζει?

ειναι μερα εθνικης υπεριφανιας



και να μην ξανασηκωσει αλβανακι την ελληνικη σημαια:mad:



εκτος και αν ειναι ολυμπιονικης ή παιζει στον παναθηναικο:look:

SNORLAX2
26/03/2010, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Αναρωτιόμουν εχθές αν θα βάλουν για παρέλαση τεθωρακισμένα και μαχητικά =έξοδα χωρίς λόγο ενώ η οικονομία της χώρας είναι ζω-πεθαίνω...


Ευτυχώς δεν έγινε.

ναι απο αυτο κρινοτανε η οικονομια μασ..αυτοι ημαστε
ετσι μασ καταντησανε..να ντρεπομαστε που ειμαστε ελληνεσ..
να ντρεπομαστε για τισ παρελασεισ,για τα κατορθωματα
των προγονων μασ,στουσ οποιουσ οφειλουμε αυτη τη
στιγμη ,που μπορει να λεει ο καθενασ το δικοτου..

μαλλον δεν επρεπε να γινει κ η επανασταση,διοτι κοστισε
πολλα στο ελληνικο κρατοσ,κ απο τοτε πηρε την
κατω βολτα η οικονομια..ε ρε σαν δεν ντρεπομαστε λεω εγω.

ggs
26/03/2010, 11:25
Ο αφορισμός αυτός υπεγράφη στις 23/3/1821, τη μέρα που ο Κολοκοτρώνης στην Καλαμάτα μαζί με τον Πετρόμπεη έλεγαν κάτι... αηδίες προς τους Ευρωπαίους περί ανεξαρτησίας, Πελοποννησιακής Γερουσίας και κάτι τέτοια...

Από το κείμενο του αφορισμού:

«Γρηγόριος ελέω Θεού αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, νέας Ρώμης και Oικουμενικός Πατριάρχης.
Οι τω καθ’ ημάς αγιωτάτω, πατριαρχικώ, αποστολικώ και οικουμενικώ θρόνω υποκείμενοι ιερώτατοι μητροπολίται και υπέρτιμοι και θεοφιλέστατοι αρχιεπίσκοποι τε και επίσκοποι [...] και λοιποί απαξάπαντες ευλογημένοι Χριστιανοί, τέκνα εν Κυρίω ημών αγαπητά, χάρις είη υμήν και ειρήνη παρά Θεού, παρ’ ημών δε ευχή, ευλογία και συγχώρεσις.
Η πρώτη βάσις της ηθικής, ότι είναι η προς τους ευεργετούντας ευγνωμοσύνη είναι ηλίου λαμπρότερον και όστις ευεργετούμενος αχαριστεί είναι ο κάκιστος των ανθρώπων [...]. Όταν δε η αχαριστία ήναι συνωδευμένη και με πνεύμα κακοποιόν και αποστατικόν εναντίον της κοινής ημών ευεργέτιδος και τροφού, κραταιάς και αηττήτου βασιλείας, τότε εμφαίνει και τρόπον αντίθεον, επειδή ουκ έστι, φησί, βασιλεία και εξουσία ειμή υπό Θεού τεταγμένη· όθεν και πας ο αντιττατόμενος αυτή τη θεόθεν εφ’ ημάς τεταγμένη κραταιά βασιλεία, τη του Θεού διαταγή ανθέστηκε. Και τα δύο ταύτα ουσιώδη και βάσιμα ηθικά και θρησκευτικά χρέη κατεπάτησαν με απαραδειγμάτιστον θρασύτατα και αλαζονείαν ο, τε προδιορισθείς της Μολδαυίας ηγεμών ως μη ώφειλε, Μιχαήλ, και ο του γνωστού αγνώμονος και φυγάδος Υψηλάντου αγνώμων υιός Αλέξανδρος Υψηλάντης. [...]
[...] Αυτός όμως, φύσει κακόβουλος ων, εφάνη τέρας έμψυχον αχαριστίας και συνεφώνησε μετά του Αλεξάνδρου Υψηλάντου, υιού του δραπέτου και φυγάδος εκείνου Υψηλάντου, όστις παραλαβών μερικούς ομοίους του βοηθούς ετόλμησε να έλθη αίφνης εις την Μολδαυίαν, και αμφότεροι απονενοημένοι επίσης, αλαζόνες και δοξομανείς, ή μάλλον ειπείν, ματαιόφρονες, εκήρυξαν του γένους ελευθερίαν και με την φωνήν αυτήν εφείλκυσαν πολλούς των εκεί κακοήθεις και ανοήτους, διασπείραντες και αποστόλους εις διάφορα μέρη διά να εξαπατήσωσι και να εφελκύσωσιν εις τον ίδιον της απωλείας κρημνόν και άλλους πολλούς των ομογενών μας. [...]
[...] Με τοιαύτας ραδιουργίας εσχημάτισαν την ολεθρίαν σκηνήν οι δύο ούτοι και οι τούτων συμπράκτορες φιλελεύθεροι, μάλλον δε μισελεύθεροι, και επεχείρησαν εις έργον μιαρόν, θεοστυγές και ασύνετον, θέλοντες να διαταράξωσι την άνεσιν και ησυχίαν των ομογενών μας πιστών ραγιάδων της κραταιάς βασιλείας, την οποίαν απολαμβάνουσιν υπό την αμφιλαφή αυτής σκιάν με τόσα ελευθερίας προνόμια, όσα δεν απολαμβάνει άλλο έθνος υποτελές και υποκείμενον, ζώντες ανενόχλητοι με τας γυναίκας και τα τέκνα των, με τας περιουσίας και καταστάσεις, και με την ύπαρξιν της τιμής των, και κατ’ εξοχήν με τα προνόμια της θρησκείας, ήτις διεφυλάχθη και διατηρείται ασκανδάλιστος μέχρι της σήμερον επί ψυχική ημών σωτηρία [...]
[...] Αντί λοιπόν φιλελευθέρων εφάνησαν μισελεύθεροι, και αντί φιλογενών και φιλοθρήσκων εφάνησαν μισογενείς, μισόθρησκοι και αντίθεοι, διοργανίζοντες, φευ, οι ασυνείδητοι με τα απονενοημένα κινήματά των την αγανάκτησιν της ευμενούς κραταιάς βασιλείας εναντίον των ομογενών μας υπηκόων της, και σπεύδοντες να επιφέρωσι κοινόν και γενικόν τον όλεθρον εναντίον παντός του γένους. [...]»




και του χρονου...:D

MikeG
26/03/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
ναι απο αυτο κρινοτανε η οικονομια μασ..αυτοι ημαστε
ετσι μασ καταντησανε..να ντρεπομαστε που ειμαστε ελληνεσ..
να ντρεπομαστε για τισ παρελασεισ,για τα κατορθωματα
των προγονων μασ,στουσ οποιουσ οφειλουμε αυτη τη
στιγμη ,που μπορει να λεει ο καθενασ το δικοτου..

μαλλον δεν επρεπε να γινει κ η επανασταση,διοτι κοστισε
πολλα στο ελληνικο κρατοσ,κ απο τοτε πηρε την
κατω βολτα η οικονομια..ε ρε σαν δεν ντρεπομαστε λεω εγω.


Δηλαδή εσένα σε κάνει Έλληνα και νιώθεις εθνική υπερηφάνια όταν βλέπεις Ρωσσικά, Γερμανικά, Γαλλικά, Αμερικάνικα & Τούρκικα κατασκευάσματα να παρελάζουν, τα οποία έχουμε πληρώσει σα μ@λ@κες?? Ότι ναναι...


Κοίτα τη καθημερινότητα και νιώσε τι είναι Έλληνας, αλλιώς βάλε καμιά ταινεία στο dvd.

byron
26/03/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
και του χρονου...:D

Εχω κάποιες ενστάσεις όχι επι της ουσίας που είναι σωστή, αλλά επι της ημερ/νίας. :lol:

ggs
26/03/2010, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εχω κάποιες ενστάσεις όχι επι της ουσίας που είναι σωστή, αλλά επι της ημερ/νίας. :lol:

μηπως λες για τον αφορισμο του κολοκοτρωνη τα 1806 ?

byron
26/03/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δηλαδή εσένα σε κάνει Έλληνα και νιώθεις εθνική υπερηφάνια όταν βλέπεις Ρωσσικά, Γερμανικά, Γαλλικά, Αμερικάνικα & Τούρκικα κατασκευάσματα να παρελάζουν, τα οποία έχουμε πληρώσει σα μ@λ@κες?? Ότι ναναι...


Κοίτα τη καθημερινότητα και νιώσε τι είναι Έλληνας, αλλιώς βάλε καμιά ταινεία στο dvd.

Ρε Μιke ντίρλα είσαι? :look:

ΔηλαδήΣ αν στην παρέλαση κατεβαίναμε με Artemis-30 και Demca ψαροντούφεκα θα είμαστε εθνικά υπερήφανοι? Τι σχέση έχει η προέλευση του οπλισμού ?
Δεν νομίζω οτι υπάρχει στρατός στον πλανήτη που να χρησιμοποιεί εγχώριας σχεδίασης και κατασκευής οπλισμό btw...:alien:

byron
26/03/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
μηπως λες για τον αφορισμο του κολοκοτρωνη τα 1806 ?

Deν έχω πρόσβαση στα αρχεία μου :lol:, αλλά μιλάω για τον αφορισμό του Υψηλάντη που παρέθεσες. Έχω (πιθανόν λανθασμένα) την εντύπωση ότι ήταν προγενέστερη του 3/1821

MikeG
26/03/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε Μιke ντίρλα είσαι? :look:

ΔηλαδήΣ αν στην παρέλαση κατεβαίναμε με Artemis-30 και Demca ψαροντούφεκα θα είμαστε εθνικά υπερήφανοι? Τι σχέση έχει η προέλευση του οπλισμού ?
Δεν νομίζω οτι υπάρχει στρατός στον πλανήτη που να χρησιμοποιεί εγχώριας σχεδίασης και κατασκευής οπλισμό. btw...:alien:


Δε το πήρες από τη πλευρά που το γράφω... Δεν ήταν το ζουμί εκεί. Προφανώς και δε παράγουμε δικό μας οπλισμό.. Το ζουμί ήταν στο γεγονός ότι α) τα χώνουμε κάργα σε οπλισμό, δίχως να μπορούμε να κάνουμε αλλιώς, αφού είναι προαποφασισμένα όλα, β) βλέπω δηλαδή 100 leopard και νιώθω Έλληνας? δε βλέπω πόσο πουτάνα τα έχω κάνει κάθε μέρα? γ) τα χώνω κάργα σε όσους προανέφερα για τον εξοπλισμό & σε όλες τις υπόλοιπες δαπάνες δίνω ελάχιστα..

Νομίζω ότι τώρα με πιάνς :D

perastikos
26/03/2010, 11:48
Πάντως χθες στην παρέλαση μπορεί να μην είχε άρματα και πυροβόλα αλλά είχε ωραία τραγούδια όπως το αξέχαστο....

"Ελληνας γεννιέσαι
δεν γίνεσαι ποτέ
το αίμα σου θα χύσουμε
γουρούνι Αλβανέ"

http://www.youtube.com/watch?v=hslGF-0KRqI

Μάλιστα είχε τόση επιτυχία που συνεπήρε και τα παιδάκια (αν ακούσετε προσεκτικά...)


:rolleyes:

ggs
26/03/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Deν έχω πρόσβαση στα αρχεία μου :lol:, αλλά μιλάω για τον αφορισμό του Υψηλάντη που παρέθεσες. Έχω (πιθανόν λανθασμένα) την εντύπωση ότι ήταν προγενέστερη του 3/1821

:lol: :lol:

ηταν παραγωγικο το πατρειαρχειο τοτες....



Πάντως , αντί να κουνάμε πλαστικά σημαιάκια και να θαυμάζουμε τα ηρωικά ελληνικά στρατα στο σύνταγμα , μπορούμε να πάρουμε καμιά σκούπα και κανένα φαράσι (ή κανενα λουλούδι)και να πάμε λίγο παραπάνω , στο μετς…

(από περσινό ρεπορτάζ του ΕΘΝΟΥΣ)

Οποιος περπατήσει λίγο πιο προσεκτικά στα «δρομάκια» του Α Νεκροταφείου της Αθήνας αντιλαμβάνεται ότι η λαμπρότητα με την οποία τιμούμε κάθε χρόνο την Επανάσταση του Γένους μάλλον δεν αφορά και πολύ τους πρωταγωνιστές της. Γιατί εάν, όντως, η ελληνική πολιτεία ήθελε να τιμήσει τους ήρωες του 21, θα είχε φροντίσει διαφορετικά τα μνήματά τους, στο βασικό κοιμητήριο της πρωτεύουσας.
Και όμως η επιτύμβια επιγραφή «σιγά διαβάτη. Εδώ είναι ο τάφος του Γέρου του Μοριά. Τον ύπνο του μην χαλάς..», με μεγάλη δυσκολία διαβάζεται... Κανείς δεν σκέφτηκε ότι χρειάζεται μια σχετική φροντίδα ο τάφος του βασικού πρωταγωνιστή της Παλιγγενεσίας. Αγριόχορτα, πυκνή απεριποίητη βλάστηση προδίδουν εγκατάλειψη. Το μνημείο του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη (1770-1843) αργοσβήνει και ας παραμένει κάθε χρόνο τέτοιες μέρες ολοζώντανο το όνομά του στα στόματα μικρών και μεγάλων.
Πολύ κοντά στον «Γέρο του Μοριά» βρίσκεται ο τάφος του Ανδρέα Μιαούλη (1769-1835), ακόμα πιο παραμελημένος. Σκουριασμένα κάγκελα, αγριόχορτα παντού, στρώμα οι πευκοβελόνες σε μια συμπαγή πλέον μάζα με τη λάσπη και το όνομά του...
Θ. ΒΓΕΝΗΣ

Cpt. Haddock
26/03/2010, 11:49
Είμαι υπέρ των εορτών.

Είμαι υπέρ του η ημέρα ανεξαρτησίας να περιλαμβάνει και παρέλαση

Είμαι ΚΑΤΑ στο τσιρκο που βλέπουμε καθε χρόνο που θυμίζει κατι απο τριτοκοσμικές δικτατορίες και σοβιετικές πρωτομαγιές

Είναι θεαμα της συμφοράς για να έχει δουλειά ο "εχων το γενικό πρόσταγμα" αντιστράτηγος Καραβανόπουλος...

Έτσι ωστε 1 - 1,5 μηνα πριν καθε εκπαιδευτική δραστηριότητα να σταματάει και όλοι να επικεντρώνονται στη βιτρίνα.

Παρελαύνουν τα καλογυαλισμένα Λεο-2 για να δείξουν τη μαχητική ισχύ της χώρας υποτίθεται και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει την τσίπα να πει οτι δεν έχουν πυρομαχικά να ρίξουν εαν χρειαστεί.

Ποτέ δεν είπε ο εκφωνητής όταν περνανε τα F-16 και Mirage2000 οτι για 15 χρονια πετούσαν χωρίς σύστημα αυτοπροστασίας...

Εδώ έλεγε "υπερσύγχρονο αντιαεροπορικό σύστημα" το "Νικη Ηρακλης" :bigcry:

Παρελαύνει η 71η αερομεταφερόμενη με τους κόκκινους μπερέδες και κανένας γαλονάς δεν εχει τα κοχονες να βγει και να φωνάξει "με ΤΙ θα την αεροκινήσουμε ρεεεεεε; Με τα 15-20 χιούι που έχουν απομείνει να πετάνε;"

Άσε που βαζουμε και παρελαύνουν όλα τα άσχετα, όπως επι ΕΣΣΔ παρελαυναν τα τάγματα εργατών μεταλλείων και το τρίτο κολχόζ του Κρασνοντάρ...

Χρησιμότητα παρέλασης; Μεγάλη. Δείτε την εικόνα απο την εξέδρα στην 28η Οκτωβρίου. Στη σειρά όλοι οι υποψήφιοι αρχηγοι της ΝΔ να κάνουν δημόσιες σχέσεις... Χεσμένο το έχουν το "εθνικό φρόνημα"

Θέλετε παρέλαση; Ναι. ΜΙΑ. Την 25η. Και κάθε φορά σε άλλη πόλη, καθε φορα να γιορτάζει άλλη πόλη, γιατι τώρα έχουμε το μεγάλο πανηγυρι στην Αθήνα και τα μικρά πανηγυράκια σε καθε πόλη για να κάνει το κομματι του ο δημαρχίδης και να μαζεύονται οι "πολιτικές, θρησκευτικές και στρατιωτικές αρχές του τόπου"



Μια λίστα με τις εναπομείνασες χώρες που κανουν "μεγαλειωδεις" στρατιωτικές παρελάσεις θα ήταν αποκαλυπτική

:wave2:

byron
26/03/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δε το πήρες από τη πλευρά που το γράφω... Δεν ήταν το ζουμί εκεί. Προφανώς και δε παράγουμε δικό μας οπλισμό.. Το ζουμί ήταν στο γεγονός ότι α) τα χώνουμε κάργα σε οπλισμό, δίχως να μπορούμε να κάνουμε αλλιώς, αφού είναι προαποφασισμένα όλα, β) βλέπω δηλαδή 100 leopard και νιώθω Έλληνας? δε βλέπω πόσο πουτάνα τα έχω κάνει κάθε μέρα? γ) τα χώνω κάργα σε όσους προανέφερα για τον εξοπλισμό & σε όλες τις υπόλοιπες δαπάνες δίνω ελάχιστα..

Νομίζω ότι τώρα με πιάνς :D


Σι πιάνου...:D

Λυπηρή ιστορία το θέμα εξοπλισμών ιδιαίτερα αν σκεφτείς ότι οι "τιμωροί" μας αυτήν τη περίοδο είναι οι Γερμανοί που έχουν φάει τον ΑΜΠΑΚΟ στους εξοπλισμούς. Μας το παίζουν τιμητές και μας κάνουν και κ@λοδάχτυλα τα υπερ-λαμόγια.... :yuck:

Cpt. Haddock
26/03/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σι πιάνου...:D

Λυπηρή ιστορία το θέμα εξοπλισμών ιδιαίτερα αν σκεφτείς ότι οι "τιμωροί" μας αυτήν τη περίοδο είναι οι Γερμανοί που έχουν φάει τον ΑΜΠΑΚΟ στους εξοπλισμούς. Μας το παίζουν τιμητές και μας κάνουν και κ@λοδάχτυλα τα υπερ-λαμόγια.... :yuck:

Ακόμα και το Αρτεμις-30, γερμανική τεχνολογία (υποτίθεται οτι) είχε :bigcry:

byron
26/03/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ακόμα και το Αρτεμις-30, γερμανική τεχνολογία (υποτίθεται οτι) είχε :bigcry:

Δεν υποτίθεται. Eνα ραιμένταλ με ελληνικά φρου φρου ήταν.....

Αλλο όργιο ρεμούλας εκεί....:a31:

atom_smasher
26/03/2010, 11:57
Ενταξει αρκετα με τους προγονους, σε ολα τα επιπεδα. Δεν κοιταμε λιγο και το παρον και το μελλον μπας και υπαρχει και τιποτα σε 100 χρονακια;

ggs
26/03/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Πάντως χθες στην παρέλαση μπορεί να μην είχε άρματα και πυροβόλα αλλά είχε ωραία τραγούδια όπως το αξέχαστο....

"Ελληνας γεννιέσαι
δεν γίνεσαι ποτέ
το αίμα σου θα χύσουμε
γουρούνι Αλβανέ"

http://www.youtube.com/watch?v=hslGF-0KRqI

Μάλιστα είχε τόση επιτυχία που συνεπήρε και τα παιδάκια (αν ακούσετε προσεκτικά...)


:rolleyes:

.....και μπροστά σας παρελαυνει η ντροπη της χώρας.....Ομαδική Υστερια Καραγκιόζηδων

MikeG
26/03/2010, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
.....και μπροστά σας παρελαυνει η ντροπη της χώρας.....Ομαδική Υστερια Καραγκιόζηδων


Τους οποίους να ξαναγράψω πληρώνουμε.... Θα μου πεις, τόσους μ@λ@κες πληρώνουμε... εκεί θα κολλήσουμε...

Cpt. Haddock
26/03/2010, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν υποτίθεται. Eνα ραιμένταλ με ελληνικά φρου φρου ήταν.....

Αλλο όργιο ρεμούλας εκεί....:a31:

Δε λες τίποτα....

Τελικά μετά απο χρόνια κι αφού το βλέπαμε σε καθε παρέλαση ως το "υπερσύγχρονο ελληνικό αντιαεροπορικό σύστημα", αφού υπήρχε ενα σε κάθε Defendory στο περίπτερο της ΕΒΟ, παρελήφθησαν 30 συστήματα και χρησιμοποιήθηκαν ως μονάδες δίδυμων Α/Α πυροβόλων...

Διαπρέψαμε και πάλι
:bigcry:

MikeG
26/03/2010, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Διαπρέψαμε και πάλι
:bigcry:


Βρε, μη με χαλάς την εθνική μου υπερηφάνια....... :wave2:

ggs
26/03/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
Ενταξει αρκετα με τους προγονους, σε ολα τα επιπεδα. Δεν κοιταμε λιγο και το παρον και το μελλον μπας και υπαρχει και τιποτα σε 100 χρονακια;

Βρε δίκιο έχεις ….
Απλώς , κατά πως λένε κι οι σοφοί , άμα δεν ξέρεις το παρελθόν σου ,θα το (ξανα)ζήσεις στο παρόν και στο μέλλον σου (ή κάπως έτσι)…
Π.χ. οι έλληνες δεν μάθανε από το 1821 και το ξανάζησαν τουλάχιστον δυο φορές τα επόμενα 150 χρόνια….

BELZEBOYLIS
26/03/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Παρελαύνει η 71η αερομεταφερόμενη με τους κόκκινους μπερέδες και κανένας γαλονάς δεν εχει τα κοχονες να βγει και να φωνάξει "με ΤΙ θα την αεροκινήσουμε ρεεεεεε; Με τα 15-20 χιούι που έχουν απομείνει να πετάνε;"

:wave2:


δεν έχεις δίκιο !! Έχουμε άλλα δέκα λιούι και τουλάχιστο 18 ντιούι !!! Τα Ντόναλντ είναι σε αναμονή ...... :lol: :wave2:



όλα τα έχει η Μαριορή ,οι παρελάσεις την μάραναν !!!

super_toto
26/03/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Πάντως χθες στην παρέλαση μπορεί να μην είχε άρματα και πυροβόλα αλλά είχε ωραία τραγούδια όπως το αξέχαστο....

"Ελληνας γεννιέσαι
δεν γίνεσαι ποτέ
το αίμα σου θα χύσουμε
γουρούνι Αλβανέ"

http://www.youtube.com/watch?v=hslGF-0KRqI

Μάλιστα είχε τόση επιτυχία που συνεπήρε και τα παιδάκια (αν ακούσετε προσεκτικά...)


:rolleyes:

Καλά έγινε όντως αυτό το πράγμα στο κέντρο της Αθήνας?

stvr1
26/03/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Καλά έγινε όντως αυτό το πράγμα στο κέντρο της Αθήνας?

Δυστυχώς ναι...

Πάντως επείδή ειπόθηκαν πολλά για την απουσία αρμάτων και αεροπλάνων, εγω συμφωνώ με αυτήν.
2,5 εκατομύρια κοστίζουν σε κάθε παρέλαση!! Δεν νοήται να κόβονται επιδόματα, να παγώνουν μισθοί, να μπαίνουν φόροι και από την άλλη να πετάμε λεφτά για άσκοπες μετακινήσεις αρμάτων και αεροσκαφών.
Εθνικά υπερήφανο δεν σε κάνουν τα σίδερα αλλά το έμψυχο δυναμικό που βλέπεις να παρελαύνει (αν έχεις ανάγκη να δεις παρέλαση, βέβαια, για να νιώσεις περήφανος για την χώρα και την ιστορία σου).
Δυστυχώς φέτος τα πιο επίλεκτα σώματα μας προκάλεσαν αντίθετα συναισθήματα...

perastikos
26/03/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Δυστυχώς ναι...

Πάντως επείδή ειπόθηκαν πολλά για την απουσία αρμάτων και αεροπλάνων, εγω συμφωνώ με αυτήν.
2,5 εκατομύρια κοστίζουν σε κάθε παρέλαση!! Δεν νοήται να κόβονται επιδόματα, να παγώνουν μισθοί, να μπαίνουν φόροι και από την άλλη να πετάμε λεφτά για άσκοπες μετακινήσεις αρμάτων και αεροσκαφών.
Εθνικά υπερήφανο δεν σε κάνουν τα σίδερα αλλά το έμψυχο δυναμικό που βλέπεις να παρελαύνει (αν έχεις ανάγκη να δεις παρέλαση, βέβαια, για να νιώσεις περήφανος για την χώρα και την ιστορία σου).
Δυστυχώς φέτος τα πιο επίλεκτα σώματα μας προκάλεσαν αντίθετα συναισθήματα...

Είναι γνωστό ότι τέτοιου είδους συνθήματα παίζουν πάρα πολύ στις Ειδικές δυνάμεις, ακόμη και αυτές που στελεχώνονται από κληρωτούς (στα ΟΥΚ πλέον είναι μόνο μόνιμοι) αλλά και εγώ δεν το πίστευα ότι θα τα φωνάζανε μες στον κόσμο στην παρέλαση....

perastikos
26/03/2010, 16:30
Τελικά πέσαν καμπάνες.....

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/blog-post_8852.html
http://troktiko.blogspot.com/2010/03/video_1414.html

koulis19
26/03/2010, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Τελικά πέσαν καμπάνες.....

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/blog-post_8852.html
http://troktiko.blogspot.com/2010/03/video_1414.html Τουλαχιστον εδειξε και το ελαχιστο ενδιαφερον ο Χρυσοχοιδης.Κατι ειναι και αυτο

DAYMAN
26/03/2010, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Τελικά πέσαν καμπάνες.....

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/blog-post_8852.html
http://troktiko.blogspot.com/2010/03/video_1414.html

Καλα μην το δέσεις κόμπο.Αν τοσο ευκολα ξηλωναν ενα στέλεχος των ΕΔ με τετοιο ειδικο βαρος και με τα οσα χρειάστηκαν για να φτασει στο επίπεδο που εχει φτασει(εκπαίδευση,χρόνος,χρήματα) γιατι τραγούδησε ενα τραγούδι εθνικιστικό τοτε οι ΕΔ πρεπει να μην υφίστανται σημερα.Βγήκε ενα δελτίο τυπου με την καμπάνα του εν λογω για να κλείσουν τα στόματα του τύπου και των πολύ ευαίσθητων συριζαιων.

AUFGEBRACHT
26/03/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Καλα μην το δέσεις κόμπο.Αν τοσο ευκολα ξηλωναν ενα στέλεχος των ΕΔ με τετοιο ειδικο βαρος και με τα οσα χρειάστηκαν για να φτασει στο επίπεδο που εχει φτασει(εκπαίδευση,χρόνος,χρήματα) γιατι τραγούδησε ενα τραγούδι εθνικιστικό τοτε οι ΕΔ πρεπει να μην υφίστανται σημερα.Βγήκε ενα δελτίο τυπου με την καμπάνα του εν λογω για να κλείσουν τα στόματα του τύπου και των πολύ ευαίσθητων συριζαιων.

Καλά ρε γαμώτο,φοβερή αυτή η καραμέλα με το ΣΥ.ΡΙΖ.Α, τα πάντα τελικά γίνονται είτε από τους "συριζαίους" όπως υποτιμητικά αποκαλούνται, είτε για να ικανοποιηθεί ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. Αρχίζω να πιστεύω ότι ο κόσμος δεν κυβερνάται πραγματικά ούτε από τους WASP,ούτε από τους ILLUMINATI,ούτε από τους μασώνους και τους Εβραίους αλλά από τον Τσίπρα και τον Παπαδημούλη...Τις προάλλες μου έστειλε ένας οπαδός του Καρατζαφύρερ ένα ηλίθιο email που υποτίθεται ότι το έχει στείλει ένας καθηγητής σε σχολείο,ανυπόγραφο εννοείται και έλεγε εν ολίγοις ότι οι Αλβανοί,Πακιστανοί και γενικά μουσουλμάνοι μαθητές βρίζουν την Ελλάδα,τους Έλληνες και λένε ότι άμα γίνει πόλεμος θα πολεμήσουν με την πλευρά της Τουρκίας και πως αυτά τα αποσιωπούν οι συνδικαλιστές ευαίσθητοι συριζαίοι (καρμπόν φρασεολογία) εκπαιδευτικοί...

route 66
26/03/2010, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Πάντως χθες στην παρέλαση μπορεί να μην είχε άρματα και πυροβόλα αλλά είχε ωραία τραγούδια όπως το αξέχαστο....

"Ελληνας γεννιέσαι
δεν γίνεσαι ποτέ
το αίμα σου θα χύσουμε
γουρούνι Αλβανέ"

http://www.youtube.com/watch?v=hslGF-0KRqI

Μάλιστα είχε τόση επιτυχία που συνεπήρε και τα παιδάκια (αν ακούσετε προσεκτικά...)


:rolleyes:

υπαρχει και ενα αλλο που κυκλοφορει.
ΕΛΛΗΝΑΣ δε γινεσαι,ουτε γεννιεσαι...καταντας
:sad:

Ζεύκας
27/03/2010, 01:46
Δεν θα γίνεις γρήγορος ποτέΕεΕεΕ
ΙταλέΕεΕ ΙταλέΕεΕεΕεΕεΕεΕ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

aakkuan
27/03/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Καλα μην το δέσεις κόμπο.Αν τοσο ευκολα ξηλωναν ενα στέλεχος των ΕΔ με τετοιο ειδικο βαρος και με τα οσα χρειάστηκαν για να φτασει στο επίπεδο που εχει φτασει(εκπαίδευση,χρόνος,χρήματα) γιατι τραγούδησε ενα τραγούδι εθνικιστικό τοτε οι ΕΔ πρεπει να μην υφίστανται σημερα.Βγήκε ενα δελτίο τυπου με την καμπάνα του εν λογω για να κλείσουν τα στόματα του τύπου και των πολύ ευαίσθητων συριζαιων.

με τετοιες αποψεις που βλεπω γενικα να εκφραζεις, κριμα οι clash που εχεις στο αβαταρ...

DAYMAN
27/03/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
με τετοιες αποψεις που βλεπω γενικα να εκφραζεις, κριμα οι clash που εχεις στο αβαταρ...
Δεν ειναι αποψη ετσι γίνεται παντα.Ειναι πραγματικότητα.Τώρα σε οτι αφορά τους clash ακούει μόνο κάποιος συριζαιος;:rolleyes:

BLiTzER
27/03/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
κριμα οι clash που εχεις στο αβαταρ...

http://www.stlyrics.com/songs/a/analcunt22680/rancidsucksandtheclashsuckedtoo586820.html

DAYMAN
27/03/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
http://www.stlyrics.com/songs/a/analcunt22680/rancidsucksandtheclashsuckedtoo586820.html

Ωραιο αυτο το κρατησα!ΤΝΧ.:beer:

TheFace
27/03/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Καλα μην το δέσεις κόμπο.Αν τοσο ευκολα ξηλωναν ενα στέλεχος των ΕΔ με τετοιο ειδικο βαρος και με τα οσα χρειάστηκαν για να φτασει στο επίπεδο που εχει φτασει(εκπαίδευση,χρόνος,χρήματα) γιατι τραγούδησε ενα τραγούδι εθνικιστικό τοτε οι ΕΔ πρεπει να μην υφίστανται σημερα.Βγήκε ενα δελτίο τυπου με την καμπάνα του εν λογω για να κλείσουν τα στόματα του τύπου και των πολύ ευαίσθητων συριζαιων.

:winka: