PDA

View Full Version : Τα bar-end mirrors θα με σωσουν?



Panos1313
25/03/2010, 15:36
Σημερα πηγαινα προς Μεγαρα με καμια 180 και ειχα πιασει την τριτη λωριδα. Βλεπω να με περνανε κατι μηχανες, οποτε βγαζω φλας, ελεγχω καθρεφτες και πολυ σιγα σιγα και σταδιακα αρχιζω να μετακινουμαι στο μεσσαιο ρευμα. Ξαφνικα περναει απο διπλα μου ενα SS δικαβαλο με πολυ μεγαλη ταχυτητα (τουλαχιστον 250+), σε αποσταση 10 cm. Και σκεφτομαι τωρα, αν δεν αλλαζα λωριδα τοσο αργα και αλλαζα με ενα πιο νορμαλ ρυθμο, αυτο το παλικαρι θα επεφτε πανω μου?

Φανταζομαι οτι ο λογος που δεν τον ειδα, ηταν οτι ηταν ακριβως απο πισω μου, οποτε οι καθρεπτες μου δεν εφτασαν να μου τον δειξουν (πηγαινα και με μια α' ταχυτητα, ειχε και ΠΟΛΥ αερα , ηταν δυσκολο να βγω ολοκληρος για να κοιταξω ακριβως απο πισο μου). Με bar-end mirrors θα τον εβλεπα? Ηταν κατι που θα μπορουσα να κανω καλυτερα ?

camen
25/03/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
Σημερα πηγαινα προς Μεγαρα με καμια 180 και ειχα πιασει την τριτη λωριδα. Βλεπω να με περνανε κατι μηχανες, οποτε βγαζω φλας, ελεγχω καθρεφτες και πολυ σιγα σιγα και σταδιακα αρχιζω να μετακινουμαι στο μεσσαιο ρευμα. Ξαφνικα περναει απο διπλα μου ενα SS δικαβαλο με πολυ μεγαλη ταχυτητα (τουλαχιστον 250+), σε αποσταση 10 cm. Και σκεφτομαι τωρα, αν δεν αλλαζα λωριδα τοσο αργα και αλλαζα με ενα πιο νορμαλ ρυθμο, αυτο το παλικαρι θα επεφτε πανω μου?

Φανταζομαι οτι ο λογος που δεν τον ειδα, ηταν οτι ηταν ακριβως απο πισω μου, οποτε οι καθρεπτες μου δεν εφτασαν να μου τον δειξουν (πηγαινα και με μια α' ταχυτητα, ειχε και ΠΟΛΥ αερα , ηταν δυσκολο να βγω ολοκληρος για να κοιταξω ακριβως απο πισο μου). Με bar-end mirrors θα τον εβλεπα? Ηταν κατι που θα μπορουσα να κανω καλυτερα ?

Αμα ο αλλος ειναι μαλακας μονο την προσευση σου κανεις ...:rolleyes:
Αμα ο αλλος ερχεται με 200-250+ και καθρεφτη να κοιταξεις μαλλον δεν θα δεις κατι ...:hypnotize

mizz
25/03/2010, 16:36
προσοχή αργίες και ΣΚ βγαίνει ο κάθε άμπαλος! από το παππού που είδε το καλό καιρό και λέει να ξεμυτίσει μέχρι τον καυλωμένο που πάει να το παίξει χεράς στη γκόμενα

camen
25/03/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
προσοχή αργίες και ΣΚ βγαίνει ο κάθε άμπαλος! από το παππού που είδε το καλό καιρό και λέει να ξεμυτίσει μέχρι τον καυλωμένο που πάει να το παίξει χεράς στη γκόμενα

Ανοιγει και ο καιρος τωρα και ολοι οι καυλωμενοι-χεραδες θα βγαλουν τα τουμπανα εξω:yuck:
Κ οποιον παρει ο χαρος...:mad:

billanti
25/03/2010, 17:01
Κάθομαι πάντα στην μεσαία λουρίδα.Γρήγορη προσπέραση(αφού ελέγξω πρώτα)απ'την
αριστερή και πάλι μεσαία.
Αν απ'τον καθρέφτη δω μηχανή δεν κουνιέμαι μέχρι να με περάσει ή μέχρι να καταλάβω
ότι δεν θα με περάσει.
Ο κάγκουρας μπερδεύεται αν αλλάξεις πορεία.
Για να ελέγξω καθρέφτη πάντα σηκώνω το αντίστοιχο χέρι γιατί αλλιώς δε βλέπω τίποτα.
Νομίζω ότι κανένα ss δεν έχει καλή ορατότητα απ'τους καθρέφτες λόγω θέσης.

TROOPER
26/03/2010, 07:38
αντε παλιιιιι

ego_o_idios
26/03/2010, 12:57
i ka8reptes iparxoun mon gia na vlepoume na xtenizoume ta mpratsa mas emis i trixoti..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

twat
26/03/2010, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
i ka8reptes iparxoun mon gia na vlepoume na xtenizoume ta mpratsa mas emis i trixoti..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: εγω παλι επειδη ξυριστικα τελευταια τους εβγαλα τελειως, γιατι ετσι κι αλλιως δεν με περνουσε κανεις:rotflmao: :beer:

ego_o_idios
26/03/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
εγω παλι επειδη ξυριστικα τελευταια τους εβγαλα τελειως, γιατι ετσι κι αλλιως δεν με περνουσε κανεις:rotflmao: :beer:

ine kompleksikoi pedi mou gia afto
katse na tous valo xeri

ti sas exi kani to pedi re ke den to pernate?:mad:

e?:mad:

ana xa8ite apo kipera:mad:

8a 8elate re o 8eos na sa kani san ki afton?:mad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

twat
26/03/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
ine kompleksikoi pedi mou gia afto
katse na tous valo xeri

ti sas exi kani to pedi re ke den to pernate?:mad:

e?:mad:

ana xa8ite apo kipera:mad:

8a 8elate re o 8eos na sa kani san ki afton?:mad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: μην μου βαζεις ιδεες!!! Ρε μηπως δεν με περνανε για να μην βλεπω πως εκανε αυτους:confused: :confused: :confused: :lol:

reinmeister
26/03/2010, 13:14
ξεκολατε...οι καθρεφτες ειναι μονο για να τσεκαρουν οι γκομενες σας την μασκαρα...και στην τελικη δεν χρειαζονται,γιατι εχουν δικα τους καθρεφτακια...

κοιτατε περισσοτερο τον δρομο μπροστα...θα ειστε πιο ασφαλεις ετσι...

:wave2:

camen
26/03/2010, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


κοιτατε περισσοτερο τον δρομο μπροστα...θα ειστε πιο ασφαλεις ετσι...

:wave2:
Αυτο εννοειται αλλα αμα σε περνα και ο αλλος παρα τριχα με 200 μια τρομαρα την περνεις βρε αδερφε...:D :smokin:

reinmeister
26/03/2010, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αυτο εννοειται αλλα αμα σε περνα και ο αλλος παρα τριχα με 200 μια τρομαρα την περνεις βρε αδερφε...:D :smokin:

εγω δεν παω ποτε μονο με 200...:rotflmao: :rotflmao:

camen
26/03/2010, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω δεν παω ποτε μονο με 200...:rotflmao: :rotflmao:

Αν σου πω οτι ηξερα την απαντηση σου ακριβως...:p :p :p

BLiTzER
26/03/2010, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αμα ο αλλος ειναι μαλακας μονο την προσευση σου κανεις ...:rolleyes:
Αμα ο αλλος ερχεται με 200-250+ και καθρεφτη να κοιταξεις μαλλον δεν θα δεις κατι ...:hypnotize

Εεε.. από που ακριβώς συμπεραίνουμε ότι ο τύπος ήταν μαλάκας? Σωστά. Αφού πήγαινε με 250, πρέπει να είναι μαλάκας, με τατού και σκουλαρίκια τουλάχιστον και πιθανότατα ο πατέρας του τον βίαζε σε βρεφική ηλικία.

Σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, άλλος άλλαξε πορεία. Και όταν είσαι με 180 και σε πλησιάζουν με 250, χαλαρά βλέπεις αν θες. Δεν ήταν με 20. Όταν θες να παίξεις με τους γρήγορους, να είσαι προετοιμασμένος για τα ΠΑΝΤΑ. Αλλιώς 80 και δεξιά.

menelaos46
27/03/2010, 00:00
Εεε.. από που ακριβώς συμπεραίνουμε ότι ο τύπος ήταν μαλάκας? Σωστά. Αφού πήγαινε με 250, πρέπει να είναι μαλάκας, με τατού και σκουλαρίκια τουλάχιστον και πιθανότατα ο πατέρας του τον βίαζε σε βρεφική ηλικία. Σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, άλλος άλλαξε πορεία. Και όταν είσαι με 180 και σε πλησιάζουν με 250, χαλαρά βλέπεις αν θες. Δεν ήταν με 20. Όταν θες να παίξεις με τους γρήγορους, να είσαι προετοιμασμένος για τα ΠΑΝΤΑ. Αλλιώς 80 και δεξιά.


Ρε τσου ρε οι γρηγοροι με τα 250+ χαλαρωστε λιγο.....

BLiTzER
27/03/2010, 00:08
Εγώ πάω πάντα δεξιά και δεν ανοίγω θέματα "ZOMG με πέρασαν ξυστά στην εθνική ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ". Κάτι καλύτερο έχεις να προσθέσεις?

menelaos46
27/03/2010, 00:11
Εγώ πάω πάντα δεξιά και δεν ανοίγω θέματα "ZOMG με πέρασαν ξυστά στην εθνική ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ". Κάτι καλύτερο έχεις να προσθέσεις?


Εχω να μη περναει ο ενας τον αλλο στα 20 εκατοστα...

BLiTzER
27/03/2010, 00:18
Δε λέω ότι είναι σωστό. Λέω να είναι προετοιμασμένος για όλα, σε τέτοιες ταχύτητες. Και ο καθένας μας. Για το καλό μας.

Πιθανότατα ο τύπος σε είδε ότι άλλαζες λωρίδα σιγά-σιγά (ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις) και ήξερε τι έκανε. Ίσως κιόλας υπερβάλλεις για τους 10 πόντους. Αν το έκανες πιο απότομα, χωρίς να έχεις ορατότητα πίσω (όπως, τελικά, διαπιστώθηκε, εφόσον δεν πήρες χαμπάρι καν), θα ήταν απλά βλακεία σου.

menelaos46
27/03/2010, 00:22
Δε λέω ότι είναι σωστό. Λέω να είναι προετοιμασμένος για όλα, σε τέτοιες ταχύτητες. Και ο καθένας μας. Για το καλό μας. Πιθανότατα ο τύπος σε είδε ότι άλλαζες λωρίδα σιγά-σιγά (ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις) και ήξερε τι έκανε. Ίσως κιόλας υπερβάλλεις για τους 10 πόντους. Αν το έκανες πιο απότομα, χωρίς να έχεις ορατότητα πίσω (όπως, τελικά, διαπιστώθηκε, εφόσον δεν πήρες χαμπάρι καν), θα ήταν απλά βλακεία σου.

Ενταξει αν ηξερε τι εκανε τι να πω....
Ειναι και αργα για τετοιες κουβεντες αντε καληνυχτα...

Allst@rf
27/03/2010, 00:47
ο trooper ,έδωσε τη λύση αλλά δεν του δίνει κανείς σημασία...

έχει ξαναγίνει η κουβέντα παιδιά...:wave2:

junkier6
27/03/2010, 01:16
η μαλακια του τυπου ηταν οτι ηταν δικαβαλος...

με τετοιες ταχυτητες τι σου φταιει ο αλλος ( που καθεται πισω σου)...

κατα τα αλλα φιλαρακι καθρεφτες, κεφαλι κ οπως ακριβως εκανες:

προοδευτικα αριστερα.

οποιοι δεν γουσταρουν εχει κ ποδηλατα...

junkier6
27/03/2010, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Ρε τσου ρε οι γρηγοροι με τα 250+ χαλαρωστε λιγο.....

δεξια κ εισαι safe...

BLiTzER
27/03/2010, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ο trooper ,έδωσε τη λύση αλλά δεν του δίνει κανείς σημασία...

έχει ξαναγίνει η κουβέντα παιδιά...:wave2:

Έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις τέτοια ώρα? :P

SeNNinhA
27/03/2010, 05:34
Αυτό θα σε σώσει:

............

:smokin: :smokin: :smokin:


193633