PDA

View Full Version : ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Xt660z Tenere 08



ggelos
25/03/2010, 15:56
ΠΑΙΔΕΣ ΧΑΙΡΕΤΑΙ!.ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΕΝΕΡΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ.ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΜΕ 6400ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ 6800.ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΡΟΛΟΙ.ΟΜΩΣ ΧΤΕΣ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΨΕ Η ΕΝΔΕΙΞΗ Η ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ Η ΜΙΧΑΝΗ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΦΟΡΤΙΣΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ.ΑΛΛΑΞΑ ΑΝΟΡΘΩΤΗ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΕΙ ΑΛΛΑ... ΤΟ ΙΔΙΟ.5 ΛΕΠΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΟΣ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.Η ΟΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ= ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

SVX
25/03/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggelos
ΠΑΙΔΕΣ ΧΑΙΡΕΤΑΙ!.ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΕΝΕΡΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ.ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΜΕ 6400ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ 6800.ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΡΟΛΟΙ.ΟΜΩΣ ΧΤΕΣ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΨΕ Η ΕΝΔΕΙΞΗ Η ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ Η ΜΙΧΑΝΗ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΦΟΡΤΙΣΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ.ΑΛΛΑΞΑ ΑΝΟΡΘΩΤΗ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΕΙ ΑΛΛΑ... ΤΟ ΙΔΙΟ.5 ΛΕΠΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΟΣ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.Η ΟΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ= ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


καλωσηρθες φιλε μου....


Αλλαξες ανορθωτη πριν τσεκαρεις την μπαταρια?


:look:


καλα ειναι να πας σε εναν ηλεκτρολογο (φιλο κατα προτιμηση ΜΗ σου πει θες μπαταρια ενω ειναι καινουρια π.χ.) ΚΑΙ πες του να ελεγξει την πλεξουδα για διαρροες κλπ που μπορει να "στραγγιζουν" την μπαταρια.... Ισως καποια γειωση γδαρθηκε η υπερθερμανθηκε και διαρρεει ρευμα στο σασι.... Τσεκαρε το :wave2:

belvedere
25/03/2010, 17:18
ένας φίλος με τενερε ειχε το ίδιο ακριβώς θέμα και τραβιόταν με ανορθωτες και μπαταρια αλλά τελικά ήθελε ενα πιο χονδρο καλωδιο για περναει περισσοτερο ρευμα από κάπου σε καπου δε θυμαμαι, πηγαινε σε ηλεκτρολογο να σου πει

MAG/FMX
25/03/2010, 18:07
Exeis συναγερμο πανω .............. καλα αλαξες ανορθωτη ετσι απλα ......... πλακα κανεις .....?

ggelos
25/03/2010, 18:23
ΕΙΧΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΒΓΗΚΕ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ.ΤΟΝ ΑΝΟΡΘΩΤΗ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΟΥ "ΜΑΣΤΟΡΑ" ΤΟΥ ΕΠΙΣΗΜΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΤΗΣ YAMAHA ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ (ΕΠΑΡΧΙΑ ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...)ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ...ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΕΡΕΙ AUTOΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΟ ΣΕ YAMAHA.ΤΕΣΠΑ.ΑΥΡΙΟ ΠΑΩ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.

kawazoyras
25/03/2010, 18:24
βασικά πρέπει να μετρήσεις αν φορτίζει τη μπαταρία ο κινητήρας, τη βάζεις μπροστά κ μετράς τους πόλους πρέπει να δείχνει περίπου 13Volts κ όσο ανοίγεις τό γκάζι να ανεβαίνει μέχρι 13,5Volts..
αν όχι τότε πάς πιό πίσω ως τη γενήτρια....:wave2: :wave2:

belvedere
25/03/2010, 18:41
@ggelos ειμαι στο pc ενος κολλητου με το ιδιο μηχανακι με σενα και ταλαιπωρηθηκε και εμεινε 3 φορες στο δρομο και αγορασε και μπαταρια χωρις να χρειαζεται με ακριβως τα ιδια θεματα στο μηχανακι (μπαταρια φορτιζε και μετα απο λιγο επεφτε, κιτρινο λαμπακι κτλ). Τελικα πηγε στο μαστορα του και αυτος το στειλε στον ηλεκτρολογο επειδη δεν εβγαζε ακρη και απο τοτε δεν εχει προβλημα. 30 ευρω κοστισε η επισκευη. Δε ξερω σε ποιον ηλεκτρολογο το στειλε, ο μαστορας ηταν ο κοβαιος. Μη σου φανε λετα με μπαταριες και συναγιαρμους και ανορθωτες, ενα απλο καλωδιο ειναι

ggelos
25/03/2010, 18:44
BELVEDERE ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗ ΜΟΥ.

MAG/FMX
25/03/2010, 18:46
Καλα εμενα οταν μου αλαζουν μπαταρια , τσεκαρουν τα volt στο ρελαντι κ στο γκαζι , εκει δε θα fanei oti καπου υπαρχει προβλημα.........?

belvedere
25/03/2010, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggelos
BELVEDERE ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗ ΜΟΥ.

ακριβως δε θυμαται, μου λεει πιθανον για ενα καλωδιο που παει στον ανορθωτη απο το οποιο δεν παιρναει αρκετο ρευμα. Σορρυ δεν ειμαστε ηλεκτρολογοι φιλε,παντως οτι σου παρουσιαζει του εκανε και αυτου το νοεμβριο, απο οταν αλλαξε αυτο το καλωδιο δεν εχει προβλημα. Αμα εχω κατι πιο συγκεκριμενο θα σου στειλω πμ....

ggelos
26/03/2010, 19:17
ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΕΘΗΚΕ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ.Ο ΠΑΛΙΟΣ ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΕ ΚΑΙ ΕΚΑΨΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΩΔΙΑ.ΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ.

DUKASII
27/03/2010, 08:41
Καλούς δρόμους αλλά έχε καμία καβατζα μαζί σε ανορθωτες μπαταρίες κτλ γιατί αυτά τα ηλεκτρικά προβλήματα ποτέ δε ξέρεις ποτέ και που θα ξανά εμφανιστούν..

panos77
03/04/2010, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
βασικά πρέπει να μετρήσεις αν φορτίζει τη μπαταρία ο κινητήρας, τη βάζεις μπροστά κ μετράς τους πόλους πρέπει να δείχνει περίπου 13Volts κ όσο ανοίγεις τό γκάζι να ανεβαίνει μέχρι 13,5Volts..
αν όχι τότε πάς πιό πίσω ως τη γενήτρια....:wave2: :wave2:

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα στο τενερε μου και δεν εβρησκα τι εφταιγε....οτι σου γραφει ο παραπανω φιλος ειναι απολυτα σωστο ... ** ******* πρεπει να μετρισεις αν φορτιζει η μπαταρια απο τον ανορθωτη και αν ανεβενει στα 13v+..αλιως υπαρχει θεμα...και καινουρια μπαταρια να βαλεις,παλι θα σου καψει στοιχειο και θα βγει αχρηστη και τσαμπα λεφτα....τελικα τα καλυψε ολα η εγγυηση,ανορθωτης-πλεξουδα-καλωδιωση-μπαταρια και ησυχασα...

Anty12
07/04/2010, 12:54
Αν διαβάζατε τα ποσταρίσματα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57909&perpage=15&pagenumber=70) ....θα είχατε γλιτώσει χρόνο και χρήμα.....:wave2:











edit by harris_x: To σωστό link είναι: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=57909&page=70&p=1319747&viewfull=1#post1319747

leontheprof
24/11/2012, 17:00
Ξεθαβω ενα παλιο θεμα γιατι σημερα επαθα ακριβως το ιδιο. Δυσκολευτηκε να παρει μπρος με μιζα παρολο που πριν ειχα κανει αρκετες βολτες. Στο δρομο αντιλαμβανομαι οτι εχει αναψει το πορτοκαλι κουμπι, κανω ακρη να την σβησω και να την ξαναανοιξω αλλα μολις την εσβησα δεν επαιρνε μπρος με τπτ...πεθαμενη μπαταρια. Την βαλαμε μπρος με το φιλο μου σπρωχνωντας μιας και ειμασταν στη μεση του πουθενα, πηρε με τα πολλα ζορια αλλα 500 μετα πιο κατω εσβησε. Τεσπα δεν εμενε ανοιχτη η μηχανη, τη βαζαμε μπρος με καλωδια και μετα απο μισο λεπτο εσβηνε.
Την πηγα στο μαστορα (με οδικη) να την δει και μου ειπε οτι ειναι ανορθωτης. Αυτος μετρησε την ταση της μπαταριας και εγραφε 8-10 volt. Τσεκαρε και τα πηνια και μου ειπε οτι ειναι αυτα κομπλε.. Αρα μου λεει ειναι ανορθωτης.

Το τενερε ειναι το 660 του 08 και η μπαραρια πρεπει να ειναι η εργοστασιακη,εγω την εχω 1.5 χρονο περιπου και δεν εχω αλλαξι μπαταρια. Με αυτα τα δεδομενα υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ο ανορθωτης?
Ο μαστορας μου ειπε θα αλλαξει ανορθτωτη και θα φοτισει την μπαταρια μηπως τη σωσουμε.

Anty12
28/11/2012, 08:45
Με αυτα τα δεδομενα υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ο ανορθωτης?

Υπάρχει...διάβασε το ποστάρισμα από πάνω από το δικό σου πρώτα....
την μπαταρία χειμωνιάτικα δύσκολα θα την σώσεις...

Nicolas
10/04/2014, 16:21
γεια σας
ειναι δυνατον να βραχυκυκλωνει ο ανορθωτης απο την φισα και μονο
εχω το ιδιο προβλημα,κιτρινο λαμπακι μετα καμια ενδειξη στο καντραν μετα πεσμενη μπαταρια
αλλαξα εναν ανορθωτη και εκανα αλλα 300χμ
παλι τα ιδια αλλα περασα απο λασπες πριν την παθω
πριν ψαχτω για πλεξουδα λεω να βαλω παλι αλλο ανορθωτη και να καλυψω την φισα με σαμπρελα,
ευχαριστω,

sapila racing
10/04/2014, 16:30
γεια σας
ειναι δυνατον να βραχυκυκλωνει ο ανορθωτης απο την φισα και μονο
εχω το ιδιο προβλημα,κιτρινο λαμπακι μετα καμια ενδειξη στο καντραν μετα πεσμενη μπαταρια
αλλαξα εναν ανορθωτη και εκανα αλλα 300χμ
παλι τα ιδια αλλα περασα απο λασπες πριν την παθω
πριν ψαχτω για πλεξουδα λεω να βαλω παλι αλλο ανορθωτη και να καλυψω την φισα με σαμπρελα,
ευχαριστω,

Διάβασε παραπάνω.
Απ οτι λένε οι παθόντες το πρόβλημα είναι οτι οσο ζορίζεται ο ανορθωτής ζορίζει και καποια καλώδια.
Με το να αλλάξεις απλά τον ανορθωτη δεν διορθώνεται το πρόβλημα ποηυ έχει δημιουργηθεί στα καλώδια.

Nicolas
10/04/2014, 18:27
ok εχεις δικιο θα το ψαξω με ηλεκτρολογο και πιστευω να βρω λυση.
ευχαριστω.

ego_o_idios
10/04/2014, 20:08
ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΕΘΗΚΕ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ.Ο ΠΑΛΙΟΣ ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΕ ΚΑΙ ΕΚΑΨΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΩΔΙΑ.ΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ.
apokliete perimene den to vrikame emis ara den iparxi i lisi akoma logika exis akoma provlima pios ine diladi aftos o ilektrologos pou ine kaliteros apo mas...:lol::lol:

ggs
11/04/2014, 11:28
Δυο θέματα που μπορει να έχει το τενερε και αφορούν ηλεκτρικά είναι τα παρακάτω
Ελέγξτε τα όταν μπορέσετε

1.
Σφίξιμο – μονωση τα καλώδια στη φίσα του του ανορθωτή γιατι βραχυκυκλώνει και καίει ανορθωτή.

314101

2.
η πλεξούδα κάτω απ' το ρεζερβουάρ στην δεξιά, μεριά του, ακουμπάει πάνω στο σκελετό και σε μερικούς έχει δημιουργήσει πρόβλημα λόγο τριβής. Η λύση είναι να κοπεί το δεματικό και να πιαστεί λίγο πιο μέσα.

314102

Nicolas
11/04/2014, 23:02
τελικα μονο ανορθωτης και εβαλα τον πρωτο που ειχα αλλαξει δεν ηταν καμενος.
καθαρισα πολυ καλα την φισα της εβαλα και σιλικονη και σαμπρελιτσα κουκλα εγινε
ο ηλεκτρολογος δεν ειδε τιποτα αλλο αφου φορτωνει η μπαταρια, απο την φισα λεει ηταν το προβλημα.
Μακαρι.

Nicolas
28/04/2014, 15:51
ΚΑΙ παλι χτες μια απο τα ιδια,,,,
:confused:

Dbnn
28/04/2014, 15:55
Μήπως πρέπει να αλλάξεις φισα ή να κοιτάξεις πίσω απο αυτήν τι παίζει?

daz
28/04/2014, 18:07
Άλλαξε μάστορα (αν είναι εξουσιοδοτημένος) όχι φίσα.

Το πιο κοινό πρόβλημα του τενερέ από τότε που βγήκε, εδώ και 6 χρόνια, και υπάρχει ακόμα κόσμος που δεν το γνωρίζει!.

Και εμένα που λες, εκεί που πήγαινα ξέγνοιαστος και αμέριμνος με το Ιαπωνικό υπερτούμπανο υπεργυαλιστερό υπεροχο μπουρδελάκι μου, μου άναψε κίτρινο λαμπάκι. Ωραία λέω!!! Ευτυχώς ήμουν κοντά στο σπίτι μου και πρόλαβα να φτάσω. Αυτό το λαμπάκι άναψε διότι διέγνωσε ηλεκτρικό πρόβλημα. Τι είναι το πρώτο που κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? Μετράμε μπαταρία και το ρεύμα που στέλνει ο ανορθωτής σε αυτή. Ωραία λέω μείναμε από ανορθωτή. Ρε μπας και πήρα χοντα λέω!
Η μηχανή λειτουργούσε από την μπαταρία και όταν άδειασε έσβησε. Ο λόγος είναι ότι η αντλία δεν είναι μηχανική αλλά αλλά ηλεκτρική και χρειάζεται ρεύμα. Χωρίς μπαταρία το τενεκε δεν κάνει βήμα.


Φορτίζω την μπαταρία και το επόμενο πρωί πάω σε εξουσιοδοτημένο (εγγύηση γαρ) 27 χλμ από το σπίτι. Τα τελευταία 50 μέτρα την έσπρωξα. (γμνα Ιαπωνικά μπουρδέλα έλεγα από μέσα μου, έπρεπε να πάρω απρίλια)

Μάστορα του λέω δεν φορτίζει την μπαταρία. Μάλλον είναι ανορθωτής ή δεν ξέρω. Μετράει και ο ίδιος και βλέπει ότι δεν φορτίζει. Βάζει βγάζει φύσα και βλέπει ότι φορτίζει. Εντάξει μου λέει πάρτο, δεν είχε πατήσει καλά η φίσα. Και τώρα πάτησε και δε θα ξεπατήσει πάλι να σπρώχνω 200 κιλά γυαλιστερά σίδερα? Όχι μου λέει! 2 μέρες μετά το έφτιαξα στην Πάτρα γιατί έμεινε πάλι. Άνοιξε τη φίσα έφτιαξε (έσφιξε?) τις επαφές και μου είπε ότι αν θέλω μου αλλάζει την πλεξούδα μέσα στην εγγύηση. Από τότε έτσι είναι. 70.000 χλμ και 6 χρόνια να κάνει μπάνιο σε νερά με την ίδια μπαταρία χειμώνα καλοκαίρι.

Αυτό που έβαλε ο ggs παραπάνω να το κοιτάξεις. Reroute την πλεξούδα λένε στο χωριό μου ή βάλε ελαστικό παρέμβυσμα . Και απ' αυτό μένεις γιατί απ' τους κραδασμούς τρίβεται ένα καλωδιάκι και κάνει σώμα στο πλαίσιο, αλλά στο δικό σου φταίει η φίσα. Πάνε σε ηλεκτρολόγο που να έχει τα σωστά εργαλεία ώστε να σου φτιάξει τις επαφές.

Άλλο θέμα είναι το αριστερό (όπως οδηγείς) προστατευτικό που ακουμπάει πάνω στο ψυγείο το οποίο μετά τα 80.000 χλμ μπορεί να καταλήξει με μια μικρή τρυπούλα λόγο κραδασμών. Αυτές είναι παιδικές ασθένειες του τενεκε. Θα τις βρεις στο ανάλογο θρεντ με φωτό κτλ αλλά τις ξαναέγραψα γιατί είναι αχανές.

daz
28/04/2014, 18:10
τελικα μονο ανορθωτης και εβαλα τον πρωτο που ειχα αλλαξει δεν ηταν καμενος.


Πόσο τον πλήρωσες? Οι ανωρθοτές δεν είναι καραμέλες ρε συ. Μόνο οι χοντάκιδες κυκλοφορούν με ανορθωτές στην κωλότσεπη.


Μήπως πρέπει να αλλάξεις φισα ή να κοιτάξεις πίσω απο αυτήν τι παίζει?

Δεν αλλάζει. Πάει πακέτο με την πλεξούδα. Πίσω απ' αυτήν το μόνο θέμα είναι αυτό που έβαλε ο ggs.

Nicolas
28/04/2014, 19:29
Ευχαριστω Παιδια για της απαντησεις.
Εχω διαβασει και σε αλλα φορουμ για το ιδο προβλημα,
Πηρα καινουργιο ανορθωτη(70 ευρω)και μπαταρια σημερα,
ο τελευταιος που ειχα βαλει ηταν ο πρωτος που ειχα βγαλει στην αρχη δεν φορτωνε μετα εδειχνε οτι φορτωνε.
αυριο τα αλλαζω και αν το ξανακανει μετα παω για πλεξουδα.
Και θα κοιταξω και της επαφες στην φισα παλι με τον ηλεκτρολογο .
Παω να το φορτωσω στον αγροτη τωρα(μαθημενος πια)
και παλι μερσι.

daz
28/04/2014, 23:35
Κοίτα και αυτό που σου είπε ο ggs.

Nicolas
29/04/2014, 14:37
κΑλημερα
βαζω τον καινουργιο ανορθωτη αλλα τιποτα,η μπαταρια ειχε πεσει 11β
αλλαζω καινουργια,τσακμακι και ολα καλα δειχνει 13,5β
Μετα βγαζουμε το ντεποζιτο (ggs)ola ta καλωδια μια χαρα.
τα γυρναμε ολα την βαζω μπρος παλι τα ιδια 12,4 η μπαταρια.
Βαζω βγαζω φισα ολα οκ,
την ειχα ειδη καθαρισει και σφιξιμο της επαφες,
απο αντιπροσωπεια δεν δινουν φισα μονο πλεξουδα,
περιμενω απαντηση απο Yamaha an apo R6 o ανορθωτης κανει για τον τενεκε,
εχει καλωδια που βγαινουν απο πανω οχι φισα,
καπου το ειχα δει και εκανε
θα ψαξω φωτο,
Ευχαριστω.

Nicolas
29/04/2014, 14:46
315172

daz
30/04/2014, 00:14
Σταμάτα να αλλάζεις μπαταρίες και ανορθωτές. Η φίσα φταίει. Βρες κάποιον να στη φτιάξει. Γιατί τη δική μου την έφτιαξαν και τη δική σου δεν μπορούν. Διαφορετική είναι?




Νικολα.. :beer:

Nicolas
30/04/2014, 13:13
Τελικα περασα δεματικο απο πανω απο την φισα μεχρι κατω στον ανορθωτη και το εσφιξα γερα,ελπιζω να μη σπασει η φισα απο κραδασμους,
Η φισα λιγο να ανεβει πιο πανω αμεσως η μπαταρια δεν φορτωνει,
και παλι μερσι,

:beer:

Dbnn
30/04/2014, 13:22
Τελικα περασα δεματικο απο πανω απο την φισα μεχρι κατω στον ανορθωτη και το εσφιξα γερα,ελπιζω να μη σπασει η φισα απο κραδασμους,
Η φισα λιγο να ανεβει πιο πανω αμεσως η μπαταρια δεν φορτωνει,
και παλι μερσι,

:beer:

Κοφτην και φτιάξε άλλη φίσα. Πόσο δύσκολο είναι να πάρεις αρσενικά και θυληκά φισάκια να τα αντικαταστήσεις? ;)

daz
30/04/2014, 15:20
Ρε τρελέ επιστήμονα τι του λες? Να κόψει την πλεξούδα? Μήπως αυτή έπρεπε να είναι η τελευταία επιλογή?

Νικόλα το έχεις ακούσει ότι τα εργαλεία κάνουν το μάστορα? ΠάΝΕ το μηχανάκι σε έναν ΜΑΣΤΟΡΑ να στο φτιάξει. Οι ακροδέκτες θέλουν το εργαλείο τους. Δεν βάζεις κατσαβίδια και δεματικά και λες ότι το έφτιαξες ούτε κόβεις ράβεις καλώδια κατά το δοκούν. Αυτός που έχει τα μέσα και τις γνώσεις, μπορεί και ακροδέκτες να σου αλλάξει και φίσα κτλ.

315275

315276

Nicolas
30/04/2014, 16:39
ωραια εργαλεια,
αν δεις αυτα που δουλευε ο δικος μου ηλεκτρολογος θα γελαγες,
Παντως ευχαριστω για ολα,
:beer::beer:

Nicolas
12/06/2014, 09:09
http://www.ebay.co.uk/itm/FOR-YAMAHA-6-WAY-REGULATOR-RECTIFIER-MALE-CONNECTOR-PLUG-XVS1100-XVS-1100-XVS125-/251199704473

Dbnn
15/06/2014, 04:47
Τι παραπάνω να έχει λίγο εξάσκηση στο να βγάζεις ακροδέκτες απο το πλαστικό καβούκι με ένα δοκιμαστικό κατσαβιδάκι απο μια συλλογή με κατσαβίδια?

daz
15/06/2014, 15:45
Τι παραπάνω να έχει λίγο εξάσκηση στο να βγάζεις ακροδέκτες απο το πλαστικό καβούκι με ένα δοκιμαστικό κατσαβιδάκι απο μια συλλογή με κατσαβίδια?

Είναι σαν να προσπαθείς να βγάλεις το ραδιοcd του αυτοκινήτου σου με ένα σετ κατσαβίδια.

Ακόμα και αν πας σε ένα φίλο που έχει το κατάλληλο εργαλείο για το δικό του ραδιο cd δεν είσαι σίγουρος ότι κάνει στο δικό σου.

Αν θέλεις να δεις πόσα διαφορετικά είδη υπάρχουν πάτα metripack στο google και επέλεξε να σου δείξει εικόνες.

Εδώ.. https://www.google.gr/search?q=metripack&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=RqOdU86rEamr0QX_-IGADA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1920&bih=923

Ακόμα και η συλλογή που έβαλα παραπάνω δεν κάνει για όλους του τύπους και τα μεγέθη που υπάρχουν.

Το ίσιο κατσαβιδάκι Νο3 και το σφυρί μπορούν να κάνουν όλες τις δουλειές αλλά δεν μπορούν να τις κάνουν σωστά.

Αν είναι εύκολο να βρεις φίσα που να ταιριάζει στον ανορθωτή τότε κόβεις πετάς την παλιά και αγοράζεις μια καινούρια μαζί με ακροδέκτες και τελειώσες. Σε διαφορετική περίπτωση χρειάζεσαι το σωστό εργαλείο για να αφαιρέσεις τους ακροδέκτες και να τους αλλάξεις ή να σφίξεις τα καλώδια επάνω τους.
Δες εδώ την διαδικασία σε μια τυπική στρογγυλή φύσα με ακροδέκτες που έχουν δυο μεταλλικά ελάσματα για να ασφαλίζουν και πες μου πως θα τα αφαιρούσες με ένα ίσιο κατσαβίδάκι. Στο τέλος της διαδικασία δείχνει και το κατάλληλο εργαλείο για την αφαίρεση το οποίο είναι παρόμοιο με εκείνο που πόσταρα παραπάνω στο κατάλληλο μέγεθος.
Εδώ. http://www.rodandcustommagazine.com/techarticles/1405_three_plug_options_for_wiring_systems/weather_pack.html

Η γνώμη μου είναι πως με αυτά τα πράγματα πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί. Σε αντίθετη περίπτωση ευκολα από ένα τέτοιο..

318362

Καταλήγουμε με ένα τέτοιο.

318363

toyar
15/06/2014, 16:21
το πανω (λιωμενη φισα πηνιων)το εχω παθει σε παλιο μηχανακι που τωρα κανω ανακατασκευη
για το λογο αυτο προκειται να κανω ειδικα τις συγκεκριμενες συνδεσεις κολλητες με καλαι, διπλο θερμοσυστελλομενο και μακαρονι για προστασια

Dbnn
15/06/2014, 17:38
Στην πρώτη περίπτωση φίλε μου θα έκοβα την φίσα και ή θα έβρισκα άλλη να κολλήσω με καινούρια φίς και πλαστικό ή αν δεν έβρισκα το πλαστικό κάλυμα, θα έπαιρνα 3 φίς θα κολλούσα τα καλώδια και θα τα μόνωνα με θερμοστελόμενο για να μην καταλήξω στην 2η περίπτωση.

daz
15/06/2014, 19:06
Στην πρώτη περίπτωση φίλε μου θα έκοβα την φίσα και ή θα έβρισκα άλλη να κολλήσω με καινούρια φίς και πλαστικό ή αν δεν έβρισκα το πλαστικό κάλυμα, θα έπαιρνα 3 φίς θα κολλούσα τα καλώδια και θα τα μόνωνα με θερμοστελόμενο για να μην καταλήξω στην 2η περίπτωση.

Επειδή δεν καταλαβαίνω τι μου λες και για να μην το κουράζουμε.

Ο ανορθωτής του χτ είναι αυτός.

318378

Αν έχει πρόβλημα η φίσα της πλεξούδας ή την επισκευάζεις ή την αλλάζεις.

Η Yamaha δεν την δίνει ξεχωριστά αλλά με όλη την πλεξούδα. Αν στραφείς στο εμπόριο θα πρέπει να βρεις μια θηλυκή υποδοχή που να ταιριάζει στον ανορθωτή και είναι "αδιάβροχη".
Αν δεν καταφέρεις να βρεις στο εμπόριο είσαι υποχρεωμένος να φτιάξεις αυτή που έχεις. Δεν υπάρχουν καλώδια να κολλήσεις. Δεν είναι σαν των honda που ο ανορθωτής έχει καλώδια με ένα φισάκι στην άκρη τους ώστε να τα ενώσεις με αυτά της πλεξούδας με θερμοσυστελλόμενο.

toyar
15/06/2014, 19:21
εγω τι θα εκανα:
με τον ανορθωτη στο χερι θα εψαχνα σε εξειδικευμενα καταστηματα να βρω φισα που να ταιριαζει
αν δεν εβρισκα θα επαιρνα θυληκα φισακια μονωμενα καλης ποιοτητας και θα τα εβαζα πανω ενα-ενα και θα κοιταγα να πιασω καπου σταθερα το κομματι της πλεξουδας ωστε να μη ζοριστουν μηχανικα σε καμμια περιπτωση
καπου ακουσα οτι ενας ηλεκτρολογος χρησιμοποιησε ειδικη σιλικονη την οποια εχυσε μεσα στην υποδοχη εχοντας κουμπωμενα τα φισακια κι οταν αυτη στερεοποιηθηκε δημιουργησε αντιστοιχη αφαιρουμενη αρσενικη υποδοχη αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια