PDA

View Full Version : Τι έφταιγε το κακόμοιρο;....



Gandalf dr685sm
25/03/2010, 16:31
Μιας και σήμερα εν αδεία όπως όλοι, είπα να πάρω τον γεράκο μου (ενας μουργάκος ονόματι μπάμπης ετών 14... ο κλασσικός Ελληνικός μούργος καφέ-σκούρο-κανελί) και πάμε μια βόλτα στην πλατεία.

Μετά απο λίγο περπάτημα πριν καν μπορέσω να τον δώ, απο απέναντι κάποιος (να μην χαρακτηρίσω καλύτερα τον τύπο αυτόν) έχει βγάλει τον σκύλο του βόλτα (ποιμενικός) χωρίς αλυσίδα ( !!!!! ).

Αποτέλεσμα;...

Ήρθε τρεχάτος να ορμήσει στον γεράκο όντας αρσενικοί και οι δύο και ο κακομοίρης ο δικός μου μην μπορώντας να αντιδράσει και πολύ , μόνο γρύλισε, σήκωσε τρίχα και στηλώθηκε...

Αναγκαστικά λοιπόν όπως κράταγα το ματσούκι (ενα ξύλο κλαδί απο ιτιά χοντρό χοντρό) άρχισα να κοπανάω με πολύ δύναμη στην μουσούδα τον άλλο , με αποτέλεσμα το κακόμοιρο και αυτό να ματώσει στην μουσούδα του και να κάτσει κάτω κλαίγοντας.

Ο $#@$#$#@$ αφεντικό του έρχεται να τον πάρει οχι τρέχωντας αλλά περπατώντας... Τι να του πεις τώρα του παπάρα;.. τι φταίει το άλλο το κακόμοιρο το ζωντανό; Αφού ξέρεις οτι είναι επιθετικό και δεν σε ακούει (του φώναξε η αλήθεια να γυρίσει πίσω, αλλά φυσικά τον "έγραψε" ώς μη εκπαιδευμένο προφανώς).. ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΚΟΡΑΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΝΕΙΣ;...

Αν ο σκύλος ήταν παιδί και του όρμαγε;... τρέμω ακόμα απο τα νεύρα μου ρε γμτ, με τον μαλάκα...

Τι έφταιγε και το άλλο το ζωντανό αλλά και ο δικός μου μουργάκος;

Η ερώτηση είναι.. ξέρετε άλλο λιγότερο βίαιο τρόπο να αποφύγεις σύρραξη σκύλων κανείς, πέρα απο το να ματσουκιάσεις το άλλο;... γενικά δεν μου αρέσει η βία, αλλά ρε γμτ... τι κάνεις εκεί;

Gandalf

power hornet
25/03/2010, 16:41
δυστηχως υπαρχουν κατι μαλακες αφεντικα που εχουν σκυλια.εμενα την δικια μου την αφηνω χωρις λουρι αλα ξερω οτι δεν αρπαζει κανενα σκυλο ουτε ορμαει σε ανθρωπους.αλα υπαρχουν και μερικοι που ενω ξερουν οτι αρπαζουν τα σκυλια τους εκει τα αφηνουν ελευθερα,εγω αμα μου κατσει τετοιο σκηνικο θα τον σκισω το αλλον το αφεντικο.

Εχετλαίος
25/03/2010, 16:41
Υψίσυχνη σφυρίχτρα
:wave2:

el_hymador
25/03/2010, 16:43
Μαγε, αν αποφασισουν να τσαμπουκαλευτουν δυσκολα τα κρατας...ειδικα αν προκειται για τσοπανη...(ειχα τρια ποιμενικα)

υποτιθεται οτι με ενα κουβα νερο διαλυεται η συρραξη αλλα αυτο δεν ειναι 100% σιγουρο, χωρια που δεν μπορεις να κυκλοφορεις με ενα κουβα γεματο με νερο οποτε βγαζεις βολτα το σκυλο σου...

υποτιθεται παλι οτι πρεπει να τα πιασεις απ το σβερκο (απο το δερμα οπως τα σηκωνει η μανα τους οταν ειναι κουταβια) αλλα εγω λεω οτι σε σκυλοκαβγα δεν βαζεις χερι με τη καμια γιατι μπορει να αρπαξεις καραμπινατη δαγκωματια...

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αποτρεψεις το καβγα πριν εκδηλωθει...αν δεις γρυλισματα και τριχες καγκελο μπες αναμεσα στο δικο σου και στον αλλο σκυλο και προσπαθησε να τον διωξεις...

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 16:48
Εχετλαίος ήξερα οτι η σφυρίχτρα είναι για κάλεσμα.. ισχύει και για να το διώχνεις;... θα πάρω μία φίλε και θα το δοκιμάσω....

El_hymador.. ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα αδερφέ για αυτό και πρόλαβα να μην κομματιαστούν... αλλά ο άλλος πήγε να ορμήσει απο το πλάι και αναγκάστηκα να τον χτυπήσω , κάτι που παιδιά, δεν το κρύβω... με στενοχώρησε αφάνταστα.. ειδικά τους σκύλους που τους υπεραγαπώ, δεν μου αρέσει να τα χτυπάνε... αλλά τι να κάνω εκεί;

Και όσον αφορά το αφεντικό του, τώρα τι να πω;... τέλος πάντων.. καταλαβαίνετε.

Gandalf

koulis19
25/03/2010, 16:52
Το σιγουρο ειναι οτι δεν εφταιγε ο σκυλος του.Ο ιδιος εφταιγε που ποιος ξερει τι του κανει στο σπιτι του.Δεν ειναι λιγες οι φορες που ο καθε καραγκιοζης βγαζει τα απωθημενα του στα ζωντανα.Μια λυση φιλε μου ειναι αν μπορεις να κρατας ενα πλαστικο μπουκαλι νερου και οταν σου ξανασυμβει κατι αντιστοιχο να το χτυπας στην παλαμη σου.Τα σκυλια αντιδρουν ασχημα σε τετοιους ηχους με αποτελεσμα να φευγουν.ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΛΟΥΚΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΞΑΝΑΠΕΤΥΧΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.:beer: :beer:

EVI
25/03/2010, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Το σιγουρο ειναι οτι δεν εφταιγε ο σκυλος του.Ο ιδιος εφταιγε που ποιος ξερει τι του κανει στο σπιτι του.Δεν ειναι λιγες οι φορες που ο καθε καραγκιοζης βγαζει τα απωθημενα του στα ζωντανα.Μια λυση φιλε μου ειναι αν μπορεις να κρατας ενα πλαστικο μπουκαλι νερου και οταν σου ξανασυμβει κατι αντιστοιχο να το χτυπας στην παλαμη σου.Τα σκυλια αντιδρουν ασχημα σε τετοιους ηχους με αποτελεσμα να φευγουν.ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΛΟΥΚΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΞΑΝΑΠΕΤΥΧΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.:beer: :beer:

συμφωνω και τωρα ξερω (μαλλον) οτι νιωθεις ασχημα που χτυπησες τον αλλον σκυλο και εγω θα ενιωθα γιατι εχω σκυλακι , μην το σκευτεσε δεν το εκανες επειδη σου αρεσει να ασκεις βια στα ζωα ουτε γιατι κατι τετοιο θα σε εκανε να νιωθεις δυνατος και μαγκας

τα κίνητρα σου ηταν διαφορετικα :wave2:

hidefnick
25/03/2010, 16:59
Παίζει ηλεκτικό buzzer (υπάρχει στο πετάδικο στην αρχή της Τατοίου) που τα διώχνει. Ελάχιστα όμως τα εξαγριώνει. Και παίζει και σπρευ αντίστοιχο του pepper, ειδικά για σκύλους.

Trickster
25/03/2010, 17:00
Λίγο νερό η βγες μπροστά με φωνές. Αλλά προκειμένου να σου δαγκώσει τον γεράκο σου καλά του έκανες. Πρώτα να είναι η δικιά μας αγέλη και για τις υπόλοιπες έχει ο θεός..:wave2:

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 17:03
αδερφέ .. το ηλεκτρικό buzzer είναι σαν το αντίστοιχο ανθρώπινο taser;... αν ναι, τότε ευχαριστώ αλλά το θεωρώ πιο βίαιο και απο την μαγκούρα. Αν δεν είναι , μήπως σου είναι εύκολο να δώσεις κανά link ή κάποια εξήγηση για αυτό;

Ευχαριστώ όλους παιδιά.

hidefnick
25/03/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
αδερφέ .. το ηλεκτρικό buzzer είναι σαν το αντίστοιχο ανθρώπινο taser;... αν ναι, τότε ευχαριστώ αλλά το θεωρώ πιο βίαιο και απο την μαγκούρα. Αν δεν είναι , μήπως σου είναι εύκολο να δώσεις κανά link ή κάποια εξήγηση για αυτό;

Ευχαριστώ όλους παιδιά.

Οχι, καμία σχέση. Κάνει ότι και η σφυρίχτρα αλλά τα ενοχλεί πολύ και φεύγουν. Απλώς κανα δύο φορές είχε ακριβώς ανάποδα αποτελέσματα. Λινκ δεν έχω αλλά παίζει εκεί που σου είπα. Θα κοιτάξω που το έχω να σου πω μάρκα (αμερικανία είναι)

Κάτι τέτοιο (http://www.ideashop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=4457&category_id=60&option=com_virtuemart&Itemid=9&vmcchk=1&ref=pathfinder) φαντάσου:wave2:

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 17:35
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται καθώς έχει και φακό που ξέρω πως συνοδεία με ήχο , σίγουρα θα τα ενοχλεί.. αν έχεις περισσότερες πληροφορίες σίγουρα με ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ φίλε.

Gandalf

Nikos988
25/03/2010, 18:06
Μάγε,

Γερμανικός Ποιμενικός ανεκπαίδευτος και χωρίς λουρί και φίμωτρο ισούται με ανασφάλιστο μάγκνουμ που το κρατάει πααιδάκι!!!!
Το κατάλαβα όταν κατά την εκπαίδευση του δικού μου, είδα τις δυνατότητες που έχουν!!!
Όποιος έχει τέτοιο σκυλί (και γενικά μεγαλόσωμο και δυνατό σκυλί) και δεν το έχει εκπαιδεύσει είναι τουλάχιστον ανεύθυνος. Και αυτό, γιατί μαζί με το σκυλί εκπαιδεύεται και ο ίδιος...ίσως πιο σημαντικό και από την ίδια την εκπαίδευση του σκύλου.
Από πλευράς καλά έκανες και προστάτεψες το σκύλο σου, αλλά μετά θα έπρεπε να βάλεις τον άλλον στη θέση του μόνο και μόνο για το ρίσκο που πήρες! Αν ο σκύλος έστρεφε την προσοχή του σε σένα...τότε θα είχες σοβαρό πρόβλημα!!!!

988

p@nos
25/03/2010, 18:18
τυχερος εισαι...


εμενα που εχω κοκερ την επεσαν στο δικο μου 2 λυμενα πιτ μπουλ...και το πιτμποθλ αμα δαγκωσει δεν αφηνει...και τα συγκεκριμενα ουτε το ''αφεντικο:a31: '' τους δεν ακουγαν...

:sick:

koulis19
25/03/2010, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τυχερος εισαι...


εμενα που εχω κοκερ την επεσαν στο δικο μου 2 λυμενα πιτ μπουλ...και το πιτμποθλ αμα δαγκωσει δεν αφηνει...και τα συγκεκριμενα ουτε το ''αφεντικο:a31: '' τους δεν ακουγαν...

:sick: Λογικο μου ακουγεται αφου τα πιτμπουλ ειναι οι αναρχικοι της κοινωνιας των σκυλων.Γι'αυτο και ειναι πιο δυσκολη η εκπαιδευση τους.Επειδη φτιαχτηκαν αρχικα για σκυλομαχιες.

georgis4
25/03/2010, 18:37
Επειδη μου εχει συμβει ακριβος το ιδιο το μονο που εκανα οταν το καταλαβα ηταν να παρω τον τζορνταν αγκαλια (μιλαμε για κανις-τεριε ομως) και να παω με γρηγορο βημα προς το αφεντικο του σκυλου (και τον σκυλο του να ακολουθει γαυγιζοντας) ο οποιος χεστηκε....αν δε κρατουσα το σκυλι δεν ξερω τι θα εκανα απο τα νευρα γιατι ηταν απλα θεατης ενω ο σκυλος του ορμουσε σε αλλον...
Το να κυκλοφορας με το σκυλι ΧΩΡΙΣ λουρι εχει και προστιμο αλλα τρεχα γυρευε με τους γκασμαδες αφεντικα που κυκλοφορουν :mad: :hypnotize


193533

EVI
25/03/2010, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
τον τζορνταν (μιλαμε για κανις-τεριε ομως)

:a8: :a07: :a07: :a07: :a07: :a07:


εμενα τον λενε rossi *δεν θελω σχολια και ειναι και αυτος σαν τον δικο σου (αλλη ρατσα ομως) γλυκοζουζουνοκουραμπιεδοζαχαροτουλης :blush: :blush: :blush: :blush:

hidefnick
25/03/2010, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:a8: ... γλυκοζουζουνοκουραμπιεδοζαχαροτουλης :blush: :blush: :blush: :blush:

:eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
25/03/2010, 18:51
:mad: Μιαγαμημενηπροσπαθειακανωναειμαιποιογλυκιακαιτουςπ εταγοντεταματιαεξω...ναουμ:mad:

:a22: :lol:

georgis4
25/03/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:mad: Μιαγαμημενηπροσπαθειακανωναειμαιποιογλυκιακαιτουςπ εταγοντεταματιαεξω...ναουμ:mad:

:a22: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


193534

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 19:43
Νίκο988 (να φανταστώ οτι είσαι ο γνωστός Νίκος που ξέρω απο κοντά; )...

Ο ποιμενικός ήταν νεαρός (αν κρίνω απο τα δόντια του που είδα 2-3 ετών) άρα ναι μεν σε πλήρη σωματική ανάπτυξη αλλά οχι ικανός ακόμα σε τέτοιου είδους αντιδράσεις που είδε απο μένα.

Για αυτό και μόλις ένιωσε έντονο πόνο , σε αντίθεση με ώριμους ποιμενικούς, σταμάτησε και έκλαιγε.

Στο αφεντικό του εκείνη την στιγμή για να μην μεγαλώσει και άλλο η ένταση και είχαμε και άλλα, απλά του έκανα μια αυστηρή παρατήρηση μιας και ο δικός μου την γλύτωσε χωρίς γρατζουνιά... αν τον τραυμάτιζε, μαύρο φίδι που θα τον έτρωγε έτσι όπως ήμουν εκτός εαυτού και με ρόπαλο-κλαδί στο χέρι.

Καλύτερα που έγινε έτσι τελικά...

Koulis19... τα pitbull , rotweiler και λοιπά όμοιας ράτσας έχουν δημιουργηθεί για σωματοφύλακες και οχι για κυνομαχίες. Εξού και προστατεύουν το αφεντικό τους μέχρι θανάτου και είναι και τα μόνα που επιτίθενται χωρίς δισταγμό σε ανθρώπους.

Τέλος πάντων , ξεφεύγουμε ... το θέμα είναι οτι πέρα απο μένα , ακόμα και ώς αναβάτες μηχανής και χωρίς τον 4ποδο σύντροφο μας για βόλτα (οχι ρε ... δεν εννοώ την συμβία που αποκαλείτε σκύλα...:D ) ενα μέτρο αποτροπής δαγκώματος το χρειαζόμαστε και εμείς χωρίς να τραυματίζουμε τα μουργάκια της γειτονιάς.

Αυτό με τον υψίσυχνο ήχο ήξερα οτι ήταν για να καλέσεις, αλλά πολλά παιδιά εδώ λένε πως διώχνει κιόλας.. οπότε πάω αύριο στο pet-shop να δώ τι υπάρχει.

Gandalf

latris mixanis
25/03/2010, 20:13
Κανονικά απαγορεύεται να κυκλοφορείς το σκυλί χωρίς λουρί αλλά λίγο πολύ όλοι το κάνουμε.
Το βασικό είναι όταν αφήνεις ένα σκυλί ελεύθερο να ξέρεις ότι σε ότι κι αν του πεις θα κάτσει σούζα και για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχεις ασχοληθεί με το σκυλί σου.
Υπάρχουν φορές που αφήνω κι εγώ το μικρογομάρο μου ελεύθερη όταν τη πηγαίνω βόλτα αλλά ξέρω ότι δε θα κάνει μαρς σε κανέναν(άνθρωπο και σκύλο), έχω πάντα πρόχειρο το λουρί της και το κάνω πάντα αργά το βράδυ. Βέβαια εγώ μπορεί να λέω ότι δε θα κάνει ντου σε κάποιον αλλά αν αισθανθεί απειλή δε θα κάνει??

Μάγε ούτε εγώ συμφωνώ με τη βια και με όλα αυτά τα νεα εξαρτήματα που έχουν βγει με ρεύμα κοκ
Δυστυχώς όμως δεν είχες άλλη λύση... σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Μακάρι όλοι οι ιδιοκτήτες να είχαν μυαλό!

:wave2:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Επειδη μου εχει συμβει ακριβος το ιδιο το μονο που εκανα οταν το καταλαβα ηταν να παρω τον τζορνταν αγκαλια (μιλαμε για κανις-τεριε ομως) και να παω με γρηγορο βημα προς το αφεντικο του σκυλου (και τον σκυλο του να ακολουθει γαυγιζοντας) ο οποιος χεστηκε....αν δε κρατουσα το σκυλι δεν ξερω τι θα εκανα απο τα νευρα γιατι ηταν απλα θεατης ενω ο σκυλος του ορμουσε σε αλλον...
Το να κυκλοφορας με το σκυλι ΧΩΡΙΣ λουρι εχει και προστιμο αλλα τρεχα γυρευε με τους γκασμαδες αφεντικα που κυκλοφορουν :mad: :hypnotize

Το να αφήνεις το σκύλο σου στην αυλή να ουρλιάζει και να γαβγίζει με τις ώρες έχει πρόστιμο ή όχι;;;

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 20:26
νόμος 3170/03 περί ζώων συντροφιάς

http://www.ecocrete.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=636&Itemid=82

Οι λέξεις κλειδιά είναι το "παραμένουν μόνιμα" και το "διατήρηση". Που σημαίνει μόνιμη παραμονή τους εκεί. Αν ο σκύλος είναι εκεί που είναι μόνο κατά τις ώρες που δεν είναι "κοινής ησυχίας" πολύ δύσκολα θα βρείς πάτημα για να βρείς το δίκιο σου.

Gandalf

latris mixanis
25/03/2010, 20:32
Έχω την εντύπωση ότι αν κάποιος έχει ένα σκύλο συνέχεια δεμένο στην αυλή και κλαίει νομίζω ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φωνάξεις την αρμόδια υπηρεσία κάποια φιλοζωική. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι θα γίνει κάτι το πολύ πολύ να πάρουν το ζώο από τον ιδιοκτήτη.

:wave2:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
νόμος 3170/03 περί ζώων συντροφιάς

http://www.ecocrete.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=636&Itemid=82

Οι λέξεις κλειδιά είναι το "παραμένουν μόνιμα" και το "διατήρηση". Που σημαίνει μόνιμη παραμονή τους εκεί. Αν ο σκύλος είναι εκεί που είναι μόνο κατά τις ώρες που δεν είναι "κοινής ησυχίας" πολύ δύσκολα θα βρείς πάτημα για να βρείς το δίκιο σου.

Gandalf

Από ότι θυμάμαι από το αστικό δίκαιο που έκανα στο πανεπιστήμιο,οι διατάξεις περί κοινής ησυχίας είναι λίγο παρεξηγημένες.Για παράδειγμα από τις 6 μέχρι τις 10 δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας,αυτό όμως δε σημαίνει ότι εγώ για 4 ώρες μπορώ να βάλω το ραδιόφωνο στη διαπασών

MAG/FMX
25/03/2010, 20:46
Εμενα μια μερα την επεσαν στο θυλικο που εχω μια σημορια 7 σκυλοι ....... νομιζα οτι θα μας ετρωγαν ζωντανους ετσι οπως γαυγιζαν κ τους τρεχαν τα σαλια ........... κ απο εμφανηση , ηταν εντελως παρακμιακοι αλητοβιοι σκυλοι με λυσσα μαζι .......... κ νευριαζω ...... ανατριχιαζω ...... γαυγιζω δυνατα .......... κ βγαζω ενα βρυχθησμο λιονταριου αλλο πραμα .......... τα σκυλια επαθαν σοκ ......... εγω επαθα αμοκ ............ εβγαλα την μπλουζα κ την εκανα κυκλους κ εριχνα κ καντηλια μαζι .............. Τωρα πλακα στη πλακα , ειχα μεγαλη επιτυχια .......... το προτεινω οταν δεν εχετε κανα ξυλο μαζι σας ........... :wave2: :evil:

hidefnick
25/03/2010, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:mad: Μιαγαμημενηπροσπαθειακανωναειμαιποιογλυκιακαιτουςπ εταγοντεταματιαεξω...ναουμ:mad:

:a22: :lol:

Ελα τσόπα.... Την λέξη σχολίασα :D

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 20:55
Aν έχεις καταρχάς θηλυκο δεν κινδυνεύεις απο αρσενικά σκυλιά... είναι νόμος αυτό. Τα θηλυκά συνήθως δεν επιτίθενται γιατί δεν προστατεύουν περιοχές όπως τα αρσενικά, αλλά υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις.

Πάντως να έχεις υπόψη οτι ειδικά αν βρείς θηλυκο αγριεμένο την κάνεις με τακτ, καθώς είναι σίγουρο οτι δεν θα κάνει πίσω με τίποτα. Το θηλυκό είναι πάντα πιο άγριο και πιο επιθετικό απο το αρσενικό σκυλί αν έρθει εκείνη η στιγμή.

Έχω δεί με τα μάτια μου θηλυκό αδέσποτο να προστατεύει το κουβάτι του απέναντι σε αρσενικό Rotweiler έχοντας το δαγκώσει απο το μουσούδι και αυτό να μην μπορεί να κάνει τίποτα.

Το κάναμε και αυτό σκυλο-thread τελικά....:lol: :lol: ... είναι γνωστό άλλωστε πως αρκετά μέλη του moto.gr έχουν κάθε λογής κατοικίδια αλλά κυρίως σκύλους. υπήρχε παλιότερα και ενα νήμα με φωτό του σκυλιού του καθενός.

Gandalf

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 21:00
το βρήκα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94858&perpage=15&highlight=%F3%EA%FD%EB%EF%F2&pagenumber=1

georgis4
25/03/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Εμενα μια μερα την επεσαν στο θυλικο που εχω μια σημορια 7 σκυλοι ....... νομιζα οτι θα μας ετρωγαν ζωντανους ετσι οπως γαυγιζαν κ τους τρεχαν τα σαλια ........... κ απο εμφανηση , ηταν εντελως παρακμιακοι αλητοβιοι σκυλοι με λυσσα μαζι .......... κ νευριαζω ...... ανατριχιαζω ...... γαυγιζω δυνατα .......... κ βγαζω ενα βρυχθησμο λιονταριου αλλο πραμα .......... τα σκυλια επαθαν σοκ ......... εγω επαθα αμοκ ............ εβγαλα την μπλουζα κ την εκανα κυκλους κ εριχνα κ καντηλια μαζι .............. Τωρα πλακα στη πλακα , ειχα μεγαλη επιτυχια .......... το προτεινω οταν δεν εχετε κανα ξυλο μαζι σας ........... :wave2: :evil:

Κανενα βιντεακι με ηχο παιζει?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MAG/FMX
25/03/2010, 21:04
Με οποιο σκυλο και να βγω , ειναι μην σου κατσει, παιζουν κατι συμοριες .......:smokin:

Με τον σκουπηδιαρη τι θα κανω που σκαει με 2 αγρια κοπρακια ........ κυνηγανε τις γατες , εχουν φαει κουκουλες αυτοκινητων , κυνηγανε εμενα που τα διοχνω τωρα , με εχουν βαλει στο ματι , τσουλαω την μηχανη περπατωντας για να φυγω .......... τωρα που το λεω τα λυπαμε , αλλα το πρωι μου ρχεται να βγω με κανα αεροβολο κ μονο που σκεφτομαι οτι θα μου φανε κανα γατι .......

MAG/FMX
25/03/2010, 21:07
Παιζει αλλα δεν ξερω να τα ανεβαζω........ :lol: και ειναι κ 15 λεπτα ....... :bawl:

Hiro
25/03/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Η ερώτηση είναι.. ξέρετε άλλο λιγότερο βίαιο τρόπο να αποφύγεις σύρραξη σκύλων κανείς, πέρα απο το να ματσουκιάσεις το άλλο;... γενικά δεν μου αρέσει η βία, αλλά ρε γμτ... τι κάνεις εκεί;Gandalf Επί 15 χρόνια που έβγαζα τον σκύλο μου βόλτα, αμέτρητες φορές αντιμετώπισα παρόμοιες καταστάσεις. Πολύ σύντομα παρατήρησα ότι όταν κρατούσα από το λουρί τον δικό μου γινόταν πιό επιθετικός απέναντι στο άλλο σκυλί και παράλληλα τον έκανα πιό ευάλωτο στις επιθέσεις μην αφήνοντάς του ελευθερία κινήσεων. Επίσης κάθε βίαιη ή απότομη κίνηση αγριεύει περισσότερο τα ζώα. Δοκίμασα λοιπόν το αντίθετο. Αφήνω τον δικό μου μιλώντας του με αποτρεπτικά λόγια για να ηρεμήσει και τσακώνω απ' το λουρί τον ξένο μέχρι να έρθει το αφεντικό του. ΟΛΕΣ τις φορές ο καυγάς λυνόταν αναίμακτα και χωρίς ίχνος βίας. Από κανίς μέχρι ντόπερμαν ροτβάιλερ και λυκόσκυλα αντιμετωπίστηκαν με τον ίδιο τρόπο χωρίς να κινδυνεύσω αφού τα σκυλιά δεν μου έδιναν ούτε σημασία μπροστά στην θέα του άλλου αρσενικού. Προϋπόθεση είναι, ο σκύλος μας να έχει εκπαιδευτεί ώστε να εκτελεί τις βασικές εντολές.

p@nos
25/03/2010, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
εβγαλα την μπλουζα κ την εκανα κυκλους κ εριχνα κ καντηλια μαζι .............. Τωρα πλακα στη πλακα , ειχα μεγαλη επιτυχια .......... το προτεινω οταν δεν εχετε κανα ξυλο μαζι σας ........... :wave2: :evil:


σε πιτμπουλ δε πιανουν αυτα...

:sad:


το τι κλωτσιδια τους εριξα, δεν καταλαβαιναν τιποτα...ενα μαχαιρακι ευχομουν να ειχα μονο:sad: :sad: :sad:

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 21:12
Hiro... παρά τις διαβεβαιώσεις σου , σε σκυλί που εφορμά και είναι εμφανώς αγριεμένο οχι να το πιάσω απο το λουρί δεν θα έκανα κίνηση αλλά θα είχα (όπως στο περιστατικό) άκρως αμυντική στάση καθώς δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει και είναι 110% σίγουρο οτι θα αντιδράσει πιο γρήγορα απο την κίνηση σου.

Στο περιστατικό οπως είπα το σκυλί αυτό παρέκαμψε την δική μου "εικονική" ασπίδα μπροστά στον δικό μου και πήγε να επιτεθεί απο το πλάι... οπότε δεν είχα και πολύ χρόνο για να κάνω αυτό που λές... βασικά αν τον είχα δεί απο μακριά απλά δεν θα πλησιάζαμε ποτέ και εκεί θα έληγε.

Gandalf

koulis19
25/03/2010, 21:12
Παντως το σιγουρο ειναι οτι αμα το σκυλι ειναι θυληκο δυσκολα θα κανουν ντου τα αλλα.Μονο για να την μυρισουν και να .............ξερετε θα ερθουν κοντα.Και φυσικα τα θυληκα ειναι πιο υπακουα απο τα αρσενικα.

Hiro
25/03/2010, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Hiro... παρά τις διαβεβαιώσεις σου... Ξέχασα να προσθέσω ότι έχω όλα μου τα δάχτυλα στη θέση τους. Πάντως πρέπει να πω ότι πολλές φορές τα αφεντικά, των σκύλων που ορμούσαν στον δικό μου έμεναν άφωνοι κατά την παραλαβή τους. Σε μένα δούλεψε το σύστημα αλλά φυσικά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις και μπορεί να μην πρόλαβε να τύχει σε μένα μια. :wave2:

MAG/FMX
25/03/2010, 21:37
Τωρα το θυμηθηκα ............ Παλυ ειμουν με θυλικο μποξερ του συνταγματαρχη ......... στηνΑσδεν στρατοπεδο στο καρεα ...... εσκασαν 5 σκυλια , περασαν την πυλη , κατεβηκαν κατω στο βενζινακδικο που ειμουν , νυχτα , τα 4 τα τρομαξα , τον αρχηγο ενα καφε λυκο με κιτρινα ματια σαν δολοφονος του ριξα 2 με μια αλυσιδα 3 μετρα , δεν καταλαβε τιποτα .......... ανεβηκα το συρματοπλεγμα .......... αυτος πηδηξε λιγο το μποξερ κ μετα κατεβηκα ....... την αλλη μερα εκανα αναφορα στον συνταγματαρχη ........ που εντρομος με ρωτησε αν την πηδηξε ...... κ του πα οτι απλα της τον ακουμπησε λιγο ........... αρε Hiro θυριοδαμαστη

Οποτε τι μου λετε για τα θυλικα .......... μαλλον ορμανε τοοτε σε αυτον που τα προστατευει......

tadi
26/03/2010, 04:28
Αεροβολο πιστολι με αμπουλα αερα. Χωρις σφαιρακια μεσα εννοειται. Κανει τοσο θορυβο που με οσο τσαμπουκα και να ερθει ο ''εχθρος'' η υποχωρηση ειναι ατακτη μιας και ολα τα σκυλια φοβουνται το κροτο αφου δεν μπορουν να καταλαβουν τι ειναι. Εκτος αν πεσεις σε κυνηγοσκυλο.

:beer: :rotflmao:

Λεωνίδας
26/03/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Υπάρχουν φορές που αφήνω κι εγώ το μικρογομάρο μου ελεύθερη όταν τη πηγαίνω βόλτα γιατί αν το 'χεις δεμένο το κρατάς :confused: νομίζω είναι περισσότερα κιλά από σένα :lol: