PDA

View Full Version : ρύθμιση co σε tenere



belvedere
25/03/2010, 17:23
πήγαμε να ανεβασουμε λιγο το καυσιμο στο τενερε ενος φιλου οπως το χα κανει στο xt αλλά δε γινοταν, ξερει κανεις πως γινεται? εβαλε πριν λιγο dna φιλτρο και το μπουζι ειναι πολυ ασπρο....

DrBig
25/03/2010, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
πήγαμε να ανεβασουμε λιγο το καυσιμο στο τενερε ενος φιλου οπως το χα κανει στο xt αλλά δε γινοταν, ξερει κανεις πως γινεται? εβαλε πριν λιγο dna φιλτρο και το μπουζι ειναι πολυ ασπρο....

ακομα και να ρυθμιστει απο το καντραν, τι σε κανει να πιστευεις οτι θα ειναι σωστο το μιγμα σε ολο το φασμα στροφων και ειδικα εικει που μετραει (δηλαδη ψηλα)?

thoukis
25/03/2010, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
ακομα και να ρυθμιστει απο το καντραν, τι σε κανει να πιστευεις οτι θα ειναι σωστο το μιγμα σε ολο το φασμα στροφων και ειδικα εικει που μετραει (δηλαδη ψηλα)?
Dηλαδη προτεινεις να μην το πειραξουμε καλυτερα......Απο ότι λενε σε ενα γειτονικο φορυμ είναι οτι δεν κανεις καμια ζημια με το να τα ανεβασεις καμια 10 ποντους...Τωρα τι σωστο τι λαθος......
Εγω το ανεβασα καμια 10 ρια εχω πιο πολυ δυναμη στα χαμηλα και στα ψηλα σχεδον καθολου.....:uplate: :wave2:

belvedere
25/03/2010, 18:10
το παιδι δεν εχει pc οποτε για απολυτη ρυθμιση δε γινεται, απλά θελουμε να δοκιμασουμε οπως γινοταν με xt. Τελικά δε ρυθμιζεται από καντράν? Το μειγμα είναι πολύ φτωχό,σίγουρα δε θα ναι χειροτερο με παραπανω καυσιμο σε ολο το φασμα των στροφών. Υπαρχει κανείς με τενερε που να χει παιξει με το καυσιμο και να ξερει πως το κανουμε

thoukis
25/03/2010, 18:15
kati eixe bgalei o kev gia το καυσιμο σαν ρυθμιστη στο www.xt660.com...δεν ξερω αν ειναι καλο......αποτι λενε εκει μεσα ειναι καλο...

DrBig
25/03/2010, 18:16
H ρυθμιση CO στην οποια αναφερεσαι εχει να κανει μονο με τα πολυ χαμηλα, αλλα ψηλα το μιγμα θα ειναι φτωχο με οτι μπορει να συνεπαγεται αυτο. Γνωμη μου ειναι οτι στη συγκεκριμενη μηχανη χρειαζεται PC αν αλλαξεις φιλτρο.

belvedere
25/03/2010, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
kati eixe bgalei o kev gia το καυσιμο σαν ρυθμιστη στο www.xt660.com...δεν ξερω αν ειναι καλο......αποτι λενε εκει μεσα ειναι καλο...

αυτό ειναι μια βλακεια, αμα δεν εχεις pc ή κατι αναλογο δεν κανεις σωστη δουλεια ειδικα σε φτιαγμενο μηχανακι. Σε ενα με μονο πιο ελευθερο φιλτρο δεν κανει κακο να δοκιμασεις λιγο να ανεβασεις απο το κανραν το καυσιμο


H ρυθμιση CO στην οποια αναφερεσαι εχει να κανει μονο με τα πολυ χαμηλα, αλλα ψηλα το μιγμα θα ειναι φτωχο με οτι μπορει να συνεπαγεται αυτο. Γνωμη μου ειναι οτι στη συγκεκριμενη μηχανη χρειαζεται PC αν αλλαξεις φιλτρο.

παντως στο δικο μου οταν ειχα μονο σταδιο 1 φιλτρο και λιγο ανεβασμενο το co πριν παρω κομμαντερ δεν ειχα τοσο φτωχο μειγμα. Για σταδιο 2 που επαιρνε πολυ αερα πηγα και πηρα κομμαντερ. Μαλλον η γιαμαχα θα κλειδωσε τη δνατοτητα ρυθμισης απο καντραν στο τενερε....

thoukis
25/03/2010, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
H ρυθμιση CO στην οποια αναφερεσαι εχει να κανει μονο με τα πολυ χαμηλα, αλλα ψηλα το μιγμα θα ειναι φτωχο με οτι μπορει να συνεπαγεται αυτο. Γνωμη μου ειναι οτι στη συγκεκριμενη μηχανη χρειαζεται PC αν αλλαξεις φιλτρο.
Me ti mporei na sυνεπαγετε αυτο;μπορει να προκαλεσει προβλημα στη μηχανη ή ειναι μονο θεμα αποδοσης;αν δεν εχεις την ευχαιρια για PC και εχεις φιλτρα και εξατμισεις τι προτεινεις;;:wave2:

georgis4
25/03/2010, 18:24
Επειδη η ιδια ρυθμιση γινεται και στο WRX απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να ειναι για τα καυσαερια και η ρυθμιση πρεπει να πιανει μονο στο ρελαντι....:confused:
Κακος χωρις PC που αλλαξε φιλτρο γιαυτο και το φτωχο μειγμα και ειναι και επικινδυνο για το μοτερ....ας ξαναβαλει το δικο του μεχρι να αποφασισει αν και ποτε θα βαλει PC :wave2:

belvedere
25/03/2010, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
Me ti mporei na sυνεπαγετε αυτο;μπορει να προκαλεσει προβλημα στη μηχανη ή ειναι μονο θεμα αποδοσης;αν δεν εχεις την ευχαιρια για PC και εχεις φιλτρα και εξατμισεις τι προτεινεις;;:wave2:

μη τρελαινεσαι οταν βάλω αγραφο εγκεφαλο και υπερκυβισω το xt θα σου δωσω το pc μου φθηνα :p

στη θεση σου παντως δε θα ειχα το σταδιο 2 στο μηχανακι μου οπως τοχεις εσυ χωρις διαχειριστη μειγματος, αν και πολλοι το κανουν. Οταν οδηγαω τετοια μηχανακια δεν το φχαριστιεμαι

belvedere
25/03/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Επειδη η ιδια ρυθμιση γινεται και στο WRX απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να ειναι για τα καυσαερια και η ρυθμιση πρεπει να πιανει μονο στο ρελαντι....:confused:
Κακος χωρις PC που αλλαξε φιλτρο γιαυτο και το φτωχο μειγμα και ειναι και επικινδυνο για το μοτερ....ας ξαναβαλει το δικο του μεχρι να αποφασισει αν και ποτε θα βαλει PC :wave2:

μιλαμε για σταδιο 1 φιλτρο σιγα τον πολυ αερα παραπανω. το καπακι στο φιλτροκουτι υπαρχει και η μαμα εισαγωγη του αερα. Δηλαδη ολοι με τα xt που βαλαν σταδιο 1 kn dna καναν ζημιες στα μηχανακια τους, μην εισαι υπερβολικος

georgis4
25/03/2010, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
μιλαμε για σταδιο 1 φιλτρο σιγα τον πολυ αερα παραπανω. το καπακι στο φιλτροκουτι υπαρχει και η μαμα εισαγωγη του αερα. Δηλαδη ολοι με τα xt που βαλαν σταδιο 1 kn dna καναν ζημιες στα μηχανακια τους, μην εισαι υπερβολικος
Αναφερεις φιλος οτι του ασπριζει το μπουζακι πραγμα που λεει φτωχο μιγμα το οποιο οφειλεται στο ανοιχτο φιλτρο σε συνδιασμο με την εξατμιση....:D Το ΧΤ πιθανον να εχει αλλη χαρτογραφηση ασχετος το ιδιο μοτερ :beer:

DrBig
25/03/2010, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
Me ti mporei na sυνεπαγετε αυτο;μπορει να προκαλεσει προβλημα στη μηχανη ή ειναι μονο θεμα αποδοσης;αν δεν εχεις την ευχαιρια για PC και εχεις φιλτρα και εξατμισεις τι προτεινεις;;:wave2:


Στη χειροτερη περιπτωση πολυ θερμη λειτουργια και προωρη φθορα. Η εξατμιση του τενερε δεν ειναι και τοσο περιοριστικη για παραπανω ισχυ, το φιλτρο και σνορκελ εισοδου ομως ειναι. Με αλλα λογια, αν βαλεις αρκετα πιο ανοικτο φιλτρο, η εξατμιση θα του επιτρεψει να αναπνευσει πολυ παραπανω, χωρις ομως να υπαρχει και το επιπλεον καυσιμο ωστε η αναλογια να ειναι σωστη. Το καλο ομως ειναι οτι δεν χρειαζεται αλλη εξατμιση για να δεις μεγαλη βελτιωση, αρκει φιλτρο και PC. Δεν ειχα ποτε τενερε οποτε ο,τι λεω βασιζεται σε δυναμομετρησεις και AFR που εχω δει σε αλλα φορουμ, και απ'ο,τι ειδα φιλτρο χωρις PC δεν ειναι καλη λυση εν προκειμενω, ουτε διορθωνεται απο το CO του καντραν. Οποτε εγω προτεινω μαμα φιλτρο μεχρι να αγοραστει PC. Βεβαια, αν γινουν αυτα, τοτε διακυβευεται η μακροζωια του καταλυτη αν διατηρηθει η μαμα εξατμιση. Παντως, αν βαλεις PC φιλτρο και εξατμιση η μηχανη μεταμορφωνεται και ειναι κατι που σιγουρα θα το εκανα αν ηταν δικο μου. Πληροφοριακα τελειως, αν σκεφτεις ποτε για εξατμιση, παρε οποιαδηποτε για μεγαλο μονοκυλινδρο (δευτερο χερι) η μια απο τις δυο μεγαλου δικυλινδρου και προσαρμοσε την. Συνολικο κοστος 150 ευρω.

DrBig
25/03/2010, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
μιλαμε για σταδιο 1 φιλτρο σιγα τον πολυ αερα παραπανω. το καπακι στο φιλτροκουτι υπαρχει και η μαμα εισαγωγη του αερα. Δηλαδη ολοι με τα xt που βαλαν σταδιο 1 kn dna καναν ζημιες στα μηχανακια τους, μην εισαι υπερβολικος

τα χτ και τενερε εχουν αρκετα διαφορετικα φιλτροκουτια...

belvedere
25/03/2010, 18:55
δεδομενου οτι για τενερε βγαινουν 3 σταδια dna, μου φαινεται παραξενο μονο απο την αντικατασταση του μαμα φιλτρου με dna/kn ή κατι αναλογο που απλα αλλαζει το υλικο κατασκευης να δημιουργηθει προβλημα σημαντικο. Απο το xt ξερω πως η μεγαλη διαφορα γινοταν στο σταδιο 2, καμια φορα ακουγεται και ο αερας που μπαινει απο το πλαι και αμα βαλω το χερι μου και δωσω γκαζι το νιωθω. Δε νομιζω πως θελει οπωσδηποτε κομμαντερ, καλο θα ηταν να χει αλλά νταξει

DrBig
25/03/2010, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
δεδομενου οτι για τενερε βγαινουν 3 σταδια dna, μου φαινεται παραξενο μονο απο την αντικατασταση του μαμα φιλτρου με dna/kn ή κατι αναλογο που απλα αλλαζει το υλικο κατασκευης να δημιουργηθει προβλημα σημαντικο. Απο το xt ξερω πως η μεγαλη διαφορα γινοταν στο σταδιο 2, καμια φορα ακουγεται και ο αερας που μπαινει απο το πλαι και αμα βαλω το χερι μου και δωσω γκαζι το νιωθω. Δε νομιζω πως θελει οπωσδηποτε κομμαντερ, καλο θα ηταν να χει αλλά νταξει

Ωραια λοιπον, προτεινω να μπει το φιλτρο και να παει η μηχανη για δυναμομετρηση (με απενεργοποιημενο το PAIR/SAS) και μετα να κανετε ποστ τα AFR πριν και μετα να τα συζητησουμε. :D

belvedere
25/03/2010, 19:19
ρωτησα απλά πως γινεται να παω στη ρυθμιση που στο xt πηγαινα πατωντας reset select,αμα γινεται, τα υπολοιπα που λες δεν τα καταλαβαινω σορρυ.

τα πραματα εχουν ως εξης, ο ανθρωπος ειναι στα 20000 χλμ με το τενερε, και ηθελε να κανει το αντιστοιχο σερβις, πηραμε οτι χρειαζοταν και το καναμε εκτος απο ρυθμισμα βαλβιδων. Το φιλτρο το βαλαμε με διαφορα μερικων ημερων απο οταν αλλαξαμε μπουζι. Οταν εβγαλα το μπουζι ηταν κατασπρο, εχω σαν μετρο συγκρισης το μπουζι του xt μου που ειναι δυναμομετρμενο στο δυναμομετρο του μονου με μενα μπροστα. Το τενερε εκτος απο το dna ειναι μαμα, δικαιολογειται το μπουζι να ειναι ασπρο?

Αμα υπηρχαν φραγκα να νοικιαζει ο ανθρωπος χρονο στα δυναμομετρα του καθε εξυπνακια θα ειχε παρει ενα pc 5 με δυνατοτητα tuning, οποτε DR μη περιμενεις ποστ με δυναμομετησεις :p

DrBig
25/03/2010, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
ρωτησα απλά πως γινεται να παω στη ρυθμιση που στο xt πηγαινα πατωντας reset select,αμα γινεται, τα υπολοιπα που λες δεν τα καταλαβαινω σορρυ.

τα πραματα εχουν ως εξης, ο ανθρωπος ειναι στα 20000 χλμ με το τενερε, και ηθελε να κανει το αντιστοιχο σερβις, πηραμε οτι χρειαζοταν και το καναμε εκτος απο ρυθμισμα βαλβιδων. Το φιλτρο το βαλαμε με διαφορα μερικων ημερων απο οταν αλλαξαμε μπουζι. Οταν εβγαλα το μπουζι ηταν κατασπρο, εχω σαν μετρο συγκρισης το μπουζι του xt μου που ειναι δυναμομετρμενο στο δυναμομετρο του μονου με μενα μπροστα. Το τενερε εκτος απο το dna ειναι μαμα, δικαιολογειται το μπουζι να ειναι ασπρο?

Αμα υπηρχαν φραγκα να νοικιαζει ο ανθρωπος χρονο στα δυναμομετρα του καθε εξυπνακια θα ειχε παρει ενα pc 5 με δυνατοτητα tuning, οποτε DR μη περιμενεις ποστ με δυναμομετησεις :p


Μια απλη καυσαναλυση κοστιζει 50 ευρω. Αν δεν θελει να τα δωσει για να εχει το κεφαλι του ησυχο τι να πω...
Εξ'αλλου και εσυ ειπες οτι το μπουζι ηταν κατασπρο. Αυτο δηλαδη δε 'τον' βαζει σε σκεψεις?
Και για τελευταια φορα, το χτ και το τενερε το μονο που εχουν κοινο ειναι ο κινητηρας, και το CO το μονο που επηρεαζει ειναι τα πολυ χαμηλα. Οι ζημιες ομως ψηλα γινονται.


παρεπιπτοντως....αν θελει βασει μπουζι να καταλαβει τι γινεται, θα πρεπει να κανει μια βολτα τερμα γκαζι με 4η-5η να σβυσει ακαριαια χωρις να κατεβασει στροφες και μετα να δει το μπουζι...

belvedere
25/03/2010, 19:30
οκ φχαριστω φιλε, απλα για ενα φιλτρακι καυσαναλυση δε με πειθει πως χρειαζεται, θα κοιταξουμε αυριο το μπουζι παλι.....
καμια γνωμη φιλου με τενερε για το καντραν και τις ρυθμισεις, την τροφοδοσια και τα φιλτρα

thoukis
25/03/2010, 20:25
As for the filters, you might need to increase the Co2 level but the best way to check your bike without a Dynometer is to inspect the spark plug say after a good 20 min ride, if its too dry and burnt you need more fuel go up 10 on the dash if its too wet (unilkely it will be) then take it down 5 until your spark plug is a clean tan colour.

Eventually the best way is to go the Power Commander way and all should be ok.

I have known however of a lot of our members who have run both filters with just a tiny Co2 adjustment and no power commander in their bikes at all still obtaining top performance.




Απο εδω...
http://www.xt660.com/showthread.php?t=9848&page=2
Δεν ξερω αν ειναι αληθης .....:wave2:

belvedere
26/03/2010, 18:42
μια φορα φορτωσα μηδενικο χαρτη στο κομμαντερ και οδηγησα λιγο το εξτι με εκκεντροφορο και ροικη και αηδιασα. με σταδιο 2 και εξατμισεις χωρις κομμαντερ παλι κατι δε μου κανει καθολου. θουκη το δικο σου σταδιο 2 ειναι και σε αθλια κατασταση κωλοφθαρμενο, καλυτερα βγαλτο και βαλε το καπακι παλι

αυτος ο κεβ νταξει ειναι μαστορακος αλλα αυτα που πουλαει στο ιντερνετ το "κεβ φιουελ μοντ" και την προφορτιση ελατηριων ειναι πεταμενα λεφτα. Αν δεν εχεις λεφτα για κομμαντερ ή ελατηρια καλυτερα μη κανεις τιποτα απο το να παρεις αυτες τις πέτσες! Εδω αυτοί απο το site αυτο μεχρι και το μανουαλ πουλανε και βιβλιο με οδηγιες για μοντες και πλασαρουν την απατεωνια το σταδιο 3 για xt (αντικατασταση φιλτροκουτι ουσιαστικα απο κατι λαμαρινες) γυρω στα 450 ευρω και λενε πως το μηχανακι θα πηγαινει οπως ενα υπερκυβισμενο με ανεβασμενη συμπιεση

daz
08/04/2010, 23:11
Τώρα το είδα..

Μάγκες άδικα ψάχνετε. Η ρύθμιση που λέτε δεν είναι εκεί, έχει αφαιρεθεί. Πρέπει να συνδεθεί ξεχωριστό μηχάνημα στην φίσα που υπάρχει για να γίνει αυτή η ρύθμιση. Δλδ πρέπει να πάτε σε κάποιο συνεργείο yamaha ή σε κάποιον που να έχει το κατάλληλο εργαλείο. Πάντως αν το μπουζί δεν σας τα λέει καλά ακούστε τον DrBig.