PDA

View Full Version : Σκουτερ,παπακια απο σουπερ μαρκετ.Τι γνωμη έχετε



kounoupis
25/03/2010, 20:13
Τι γνωμη εχετε για τα σκουτερ και τα παπακια απο σουπερ μαρκετ;
Ειναι αξιοπιστα;
Σκεφτομαι οταν και οποτε μαζεψω καποια λεφτα να παρω ενα παπακι.Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις σε επιταχυνση ή τελική ταχυτητα.
Σιγουρα τα επωνυμα μηχανακια ειναι ελαφρως καλυτερα αλλα αυτα τα μηχανακια τι ακριβως ειναι και ειναι τοσο φθηνα;

Akatanomastos
25/03/2010, 20:14
Σε σουπερ μαρκετ?

τα δινουν δωρο με το 2κιλο SKIP?:confused:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 20:16
Εγώ έχω βρει πολλές φορές ληγμένο παπάκι σε σουπερμάρκετ,να κοιτάτε την ημερομηνία λήξης ΠΑΝΤΟΤΕ

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 20:22
1. η εγγύηση τους και η υποστήριξη είναι trademark του supermarket που τα ψωνίζεις. Άρα ανύπαρκτη.

2. Τα συγκεκριμένα , η ποιοτική τους συναρμόλόγηση είναι standard οχι CE αλλά..... LEGO...:D

Θα εμπιστευόσουνα την ζωή σου σε ενα μηχανάκι no name που δεν τηρεί πρότυπα ασφαλείας και μηχανικής συνδεσμολογίας-λειτουργίας κοκ;;;;

Gandalf

kounoupis
25/03/2010, 20:24
Απο ποδηλατα π.χ το praktiker εχει τις πλακας των 120-150 ευρω αλλα εχει και των 350-450.Νταξει εχω θελω ενα απλο μηχανακι για αστικες μετακινησεις χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις.Το πρωτο μου θα ειναι.
Σιγουρα σε νεα μελη στο φορουμ δεν θα ειναι οτι καλυτερο σε περιοδο κρισης η προτροπη η εστω συμβουλη να παρετε παπακι απο το praktiker η απο το αλεξ

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kounoupis
Απο ποδηλατα π.χ το praktiker εχει τις πλακας των 120-150 ευρω αλλα εχει και των 350-450.Νταξει εχω θελω ενα απλο μηχανακι για αστικες μετακινησεις χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις.Το πρωτο μου θα ειναι.
Σιγουρα σε νεα μελη στο φορουμ δεν θα ειναι οτι καλυτερο σε περιοδο κρισης η προτροπη η εστω συμβουλη να παρετε παπακι απο το praktiker η απο το αλεξ

Τί σχέση έχει αν είναι παλαιά ή νέα μέλη στο φόρουμ; Σου εξήγησε ο Gandalf παραπάνω γιατί πρέπει να τα αποφύγεις.

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 20:29
350-450;;.. βάλε ενα 100αρικο ακόμα και θα πάρεις ενα αξιοπρεπές , λίγο παραπάνω μτχ, astra Honda και θα έχεις κάτι καλό και αξιόπιστο. Μην μπλέκεις με οχήματα που δεν φέρουν σωστές προϋποθέσεις και καλύψεις για να λειτουργούν, ΕΙΔΙΚΑ για καθημερινή χρήση που σημαίνει πολλές ώρες λειτουργίας.

Gandalf

Εχετλαίος
25/03/2010, 20:31
Ένα θα σου πω, ρητό πανάρχαιο και σοφό!

"Έβαλες κώλο μάγειρα, σκ@τά θα μαγερέψει!"

:wave2:

kounoupis
25/03/2010, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
350-450;;.. βάλε ενα 100αρικο ακόμα και θα πάρεις ενα αξιοπρεπές , λίγο παραπάνω μτχ, astra Honda και θα έχεις κάτι καλό και αξιόπιστο. Μην μπλέκεις με οχήματα που δεν φέρουν σωστές προϋποθέσεις και καλύψεις για να λειτουργούν, ΕΙΔΙΚΑ για καθημερινή χρήση που σημαίνει πολλές ώρες λειτουργίας.

Gandalf Ποδηλατα ειπα ρε οχι μηχανακια

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 20:37
Μπα;... και στο πρώτο σου μήνυμα τι γράφει ακριβώς;... για να δούμε αλήθεια '


Τι γνωμη εχετε για τα σκουτερ και τα παπακια απο σουπερ μαρκετ;
Ειναι αξιοπιστα;
Σκεφτομαι οταν και οποτε μαζεψω καποια λεφτα να παρω ενα παπακι.Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις σε επιταχυνση ή τελική ταχυτητα.
Σιγουρα τα επωνυμα μηχανακια ειναι ελαφρως καλυτερα αλλα αυτα τα μηχανακια τι ακριβως ειναι και ειναι τοσο φθηνα;

Και το "ΡΕ" να λείπει... αν δεν θυμάσαι τι γράφεις δεν φταίμε εμείς...το budget σου αλήθεια ποιό είναι;

Gandalf

kounoupis
25/03/2010, 20:43
Βασικα εγινε παρεξηγηση.Ηθελα να πω οτι και το praktiker εχει φτηνα της πλακας και ακριβα καλα ποδηλατα,αρα μπορει να εχει εστω και ακριβα και μετρια μηχανακια
Το re ειναι αντωνυμια στα λατινικα και σημαινει καποιος νομιζω στην κλητικη πτωση
Bρηκα και links
http://www.taxiarchisgroup.gr/gr/tcb.htm
http://www.impact.gr/ebrochure/Praktiker_20100319/pages/download-pdf.pdf σελιδα 23 of 24 στο μενου του acrobat reader,σελιδα 22 στο φυλλαδιο πανω αριστερα
Εχει ενα χρονο εγγυηση

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 20:50
Δεν τσιμπάς εύκολα έτσι...χεχεχεχεχε... καλό αυτό....και παρεξήγηση δική μου. Ως γνωστόν ο γραπτός λόγος ξεγελάει... ειδικά ενα γερο-ξεκούτη σαν και μένα.

Γενικά τα μηχανάκια των supermarket δεν έχουν υποστήριξη που είναι το Α και το Ω σε μηχανάκια... όπως και το να λειτουργούν πολλές ώρες χωρίς προβλήματα...

Άποψη μου είναι να πληρώσεις κάτι παραπάνω απο όσα θα έδινες για αυτά και να πάρεις κάτι Ιαπωνικό σε παπί (Honda innova, grand, astra, supra, ) που και θα σε βγάλουν ασπρόπροσωπο και υποστήριξη θα έχεις.

Μην ξεχνάς οτι το παπί που θα οδηγείς θα κουβαλάει την ....

Ζωή σου, αρτιμέλεια σου και απο όσο καταλαβαίνω θα είναι και εργαλείο καθημερινής χρήσης. Οπότε μην το ρισκάρεις καθόλου.

Καλή αγορά σου εύχομαι οτι και αν πάρεις.

Gandalf

epp1640
25/03/2010, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ένα θα σου πω, ρητό πανάρχαιο και σοφό!

"Έβαλες κώλο μάγειρα, σκ@τά θα μαγερέψει!"

:wave2:

:bigcry: :rotflmao: :bigcry:

AUFGEBRACHT
25/03/2010, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kounoupis
Βασικα εγινε παρεξηγηση.Ηθελα να πω οτι και το praktiker εχει φτηνα της πλακας και ακριβα καλα ποδηλατα,αρα μπορει να εχει εστω και ακριβα και μετρια μηχανακια
Το re ειναι αντωνυμια στα λατινικα και σημαινει καποιος νομιζω στην κλητικη πτωση

Δηλαδή εσύ ήθελες να γράψεις "ποδήλατα είπα κάποιος όχι μηχανάκια"...μας περνάς και για ηλίθιους. Πληροφοριακά λοιπόν το ρε προέρχεται από την κλητική του μωρός που σημαίνει ανόητος...γκέκε;

kounoupis
25/03/2010, 21:02
Εγω φταιω που με ενα ρε και παρεξηγιεστε;End of all(τελοσπαντων).Εβαλα και links στο 4ο post για ενα σκουτερ.
Δηλαδη αν υπηρχαν αγοραστες ποιος ο λογος να κυκλοφορουν τετοια μηχανακια στην αγορα;
http://www.taxiarchisgroup.gr/gr/tcb.htm
http://www.impact.gr/ebrochure/Prak...ownload-pdf.pdf σελιδα 23 of 24 στο μενου του acrobat reader,σελιδα 22 στο φυλλαδιο πανω αριστερα
Εχει ενα χρονο εγγυηση

Gandalf dr685sm
25/03/2010, 21:15
εμείς την γνώμη μας στην είπαμε... αν εσύ θες να το αγοράσεις παρόλα όλα όσα ειπώθηκαν, τότε καλή και απροβλημάτιστη αγορά σου εύχομαι... (μην πείς μετά όμως οτι δεν σε προειδοποιήσαμε έτσι; ).

DUKASII
25/03/2010, 21:27
Κανείς απ τους δυο δε κατάλαβε τελικά πως τα λεφτά τα λεγες για τα ποδήλατα που χει το σούπερ μάρκετ...μετά απάντησες σαν να απαντας σε κανά φίλο σου παλικάρι μου ;;; Ρε;;;; στο πληθυντικό τουλάχιστον αγόρι μου την επόμενη φορά , τι γίναμε και τίποτα φίλοι ξαφνικά με το πρώτο ποστ;; :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

granazi
25/03/2010, 21:27
:look: :hypnotize :a24:

kounoupis
25/03/2010, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Κανείς απ τους δυο δε κατάλαβε τελικά πως τα λεφτά τα λεγες για τα ποδήλατα που χει το σούπερ μάρκετ...μετά απάντησες σαν να απαντας σε κανά φίλο σου παλικάρι μου ;;; Ρε;;;; στο πληθυντικό τουλάχιστον αγόρι μου την επόμενη φορά , τι γίναμε και τίποτα φίλοι ξαφνικά με το πρώτο ποστ;; :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol: :rotflmao:
Μου θυμιζεις ενα καθηγητη μου στο ιεκ που ειναι δεν ειναι 30 και ουτε ειπε ενας συμφοιτητης μου στο διαδρομο τι εγινε κωστα καλα; και του ειπε εχουμε παει μαζι στρατο;
Στην τελικη οι αρχαιοι ελληνες στον ενικο μιλουσαν.Απο τους ψευτοκυριλεδες τους γαλλους το πηραμε να μ,ιλαμε στον πληθυντικο.Αραξτε λιγο δεν σας ειπα και κινεζομηχανακηδες

panavour
25/03/2010, 21:48
Eπειδη η πειρα οπως εχω γραψει και παλαιοτερα δεν μεταβιβαζεται,και επειδη ολοι εμεις οι μεγαλυτεροι περασαμε απο το σταδιο που περνας και συ τωρα,και δεν ακουγαμε τους μεγαλυτερους και σοφοτερους,ετσι και γω τωρα θα γινω αιρετικος και θα σε συμβουλευσω,αφου το γλυκοκοιταζεις ,να το παρεις ,απο το σουπερ-μαρκετ το μηχανακι.Αν δεν παθεις κανενα κακο (που το ευχομαι ολοψυχα να μην παθεις)ειναι σιγουρο οτι σε κανα εξαμηνο καθημερινης χρησης ,θα εχεις πληρωσει τα διπλα και τα τριδιπλα για να το φτιαξεις.Ετσι θα βαλεις μυαλο για το μελλον και αυτο θα ειναι το καλυτερο μαθημα για την μετεπειτα μοτοσυκλετιστικη και οχΙ μονο ζωη σου.Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις που λεει και το ρητο.
Συγνωμην για το υφος μου αλλα εχω βαρεθει εδω μεσα να λεμε τα ιδια και τα ιδια.ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΠΑΠΙΑ.-ΤΟ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ-ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ (ΣΥΝΗΘΩΣ)ΠΑΙΡΝΕΙΣ :) :) :)

granazi
25/03/2010, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Eπειδη η πειρα οπως εχω γραψει και παλαιοτρερα δεν μεταβιβαζεται,και επειδη ολοι εμεις οι μεγαλυτεροι περασαμε απο το σταδιο που περνας και συ τωρα,και δεν ακουγαμε τους μεγαλυτερους και σοφοτερους,ετσι και γω τωρα θα γινω αιρετικος και θα ε συμβουλευσω,αφου το γλυκοκοιταζεις ,να το παρεις ,απο το σουπερ-μαρκετ το μηχανακι.Αν δεν παθεις κανενα κακο (που το ευχομαι ολοψυχα να μην παθεις)ειναι σιγουρο οτι σε κανα εξαμηνο καθημερινης χρησης ,θα εχεις πληρωσει τα διπλα και τα τριδιπλα για να το φτιαξεις.Ετσι θα βαλεις μυαλο για το μελλον και αυτο θα ειναι το καλυτερο μαθημα για την μετεπειτα μοτοσυκλετιστικη και οχο μονο ζωη σου.Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις πουλεει και το ρητο.
Συγνωμην για το υφος μου αλλα εχω βαρεθει εδω μεσα να λεμε τα ιδια και τα ιδια.ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΠΑΠΙΑ.-ΤΟ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ-ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ (ΣΥΝΗΘΩΣ)ΠΑΙΡΝΕΙΣ :) :) :)


+1000

Hiro
25/03/2010, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kounoupis
Τι γνωμη εχετε για τα σκουτερ και τα παπακια απο σουπερ μαρκετ;
Ειναι αξιοπιστα;
Σκεφτομαι οταν και οποτε μαζεψω καποια λεφτα να παρω ενα παπακι.Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις σε επιταχυνση ή τελική ταχυτητα.
Σιγουρα τα επωνυμα μηχανακια ειναι ελαφρως καλυτερα αλλα αυτα τα μηχανακια τι ακριβως ειναι και ειναι τοσο φθηνα; Απ' ότι φάνηκε έχεις τις ικανότητες να κάνεις έρευνα αγοράς. Σαν να θέλεις απλά να κάνεις κάποιου είδους σφυγμομέτρηση για το τι πιστεύουν τα μέλη του φόρουμ για τα μηχανάκια στα πολυκαταστήματα. Αν κάνεις αντίστοιχη έρευνα και για πιό επώνυμα μηχανάκια θα σου λυθούν οι απορίες σου εύκολα. Ρώτα και σε καταστήματα που διαθέτουν επώνυμα αλλά και κινέζικα να σου πουν τις διαφορές. Εγγύηση πρέπει να έχουν υποχρεωτικά 2 έτη μα θα πρέπει να βρείς και κάποιον για να σε καλύψει συνάμα.
Και καλωσήρθες:wave2:

bu32
25/03/2010, 21:58
eixa kai egw ena kinezeiko papi kai prokopei den eixa eixa ena cpi 125 sumplektiko enta3ei se seigrisei me alla kinezeika itan basilias alla meta apo kairw xreiseis arxise na xreiazetai sxedon kathe bdomada granazia kai alisides asxeta pou eixe kapsei pinia molis to eixa agorasei kai na mi sas ta polilogo mou eixe bgei ena deutero cpi me ta leuta pou eixa dwsei gia na ftiaxno tis mikro zimies.....giaponezos kai pali giaponezos

mankam
25/03/2010, 22:26
εγω θα σου προτεινα με τα ιδια χρηματα που διαθετεις για αμφιβολου ποιοτητας παπακι να παρεις ενα μεταχειρισμενο επωνυμο,κατα προτιμηση απο τα best seller της αγορας σε πωλησεις με αφθονα ανταλλακτικα και αναλωσιμα,αν το ψαξεις σιγουρα θα βρεις καλη περιπτωση,αν παλι "ξυνεσαι" οπως σου ειπαν τα παιδια παρε αυτο που θελεις για να καταλαβεις τι εννοουμε,ευχη σου δινω μονο να μην παθεις τιποτα στο δρομο,κανε και ενα γενικο τσεκ στις βασικες βιδες συναρμολογησης...........

DUKASII
26/03/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kounoupis
Μου θυμιζεις ενα καθηγητη μου στο ιεκ που ειναι δεν ειναι 30 και ουτε ειπε ενας συμφοιτητης μου στο διαδρομο τι εγινε κωστα καλα; και του ειπε εχουμε παει μαζι στρατο;
Στην τελικη οι αρχαιοι ελληνες στον ενικο μιλουσαν.Απο τους ψευτοκυριλεδες τους γαλλους το πηραμε να μ,ιλαμε στον πληθυντικο.Αραξτε λιγο δεν σας ειπα και κινεζομηχανακηδες Kai synexizoyme sto idio penyma pou de katalabes oti eironeyomoyn toys alloys k oxi esena..:rolleyes:

thoba
26/03/2010, 20:13
ΜΑΚΡΕΙΑ απο μηχανακια της πλακας .Καλητερα να δωσεις 5 φραγκα παραπανω για να γιαμαχα παρα για αυτα που λες αν γινει κατι πιο ευκολα θα βρεις ανταχτικα για ενα γιαπονεζικο παρα για αυτα που ανα φερεις και θα ηθελα να σου τονισω της διαφωρες στης τιμες και στην ποιοτητα τον ανταλακτηκων.Αν θες να με ακουσεις εχει καλιος αλλιος κανε αυτο που πιστευεις εσυ ορθο.

epp1640
26/03/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kounoupis
Απο τους ψευτοκυριλεδες τους γαλλους το πηραμ

:rolleyes: