PDA

View Full Version : Βοηθάτε χωριανοιοιοιοιοί ... ΑναποφΑσιστος V2 Μπερδεμα..



SVX
25/03/2010, 21:06
Ok ....Βοηθήστε με επιχειρήματα ή και από εμπειρίες προσωπικές που είχατε (αν είχατε ) από τα συγκεκριμένα..... Είπα ότι θα περάσω όλες τις εταιρείες σιγα-σιγά και τώρα βγηκαν στην φόρα ΟΛΑ ΜΑΖι που έχω καψουρα να καβαλήσω....

οποτε Ριξτε μου ΥΠΕΡ & κατα που εγω μπορει ΛΟγω Ανοιξης και "ανεμελιάς της στιγμής " να ξέχασα...

Τα υποψήφια μοντέλα ... ( Οι φωτό ειναι πραγματικες)



1.Cagiva RAPTOR 1000 2004 (20 000km)


193542

SVX
25/03/2010, 21:08
2. Buell XB9SX 2008 (3 500km)


193543

SVX
25/03/2010, 21:10
3. Moto Guzzi Griso 2007 ( 9 000 km)


193544

SVX
25/03/2010, 21:11
Aprilia DorsoDuro 750 SMV 2008 (5 100km)


193545

SVX
25/03/2010, 21:14
SUZUKI SV650 2006 (20 000km) +USD Power COmmander +Ohlins Εμπρος-πισω


193546

Sapadak
25/03/2010, 21:19
buell για τη ροπακλα του και τον ηχο του

Δεν εχω οδηγησει το συγκεκριμενο αλλα το Ullyses και επαθα πλακα.

Φανταζομαι οτι αυτο θα ειναι και καλυτερα στημενο απο το Ullyses (το οποιο πηγαινε φανταστηκα) οποτε θα ειναι πολυ παχνιδιαρικο

Tpap
25/03/2010, 21:20
Mήτσο, τελείωσες με τα υποψήφια, για να πούμε...?

Για έχεις κι άλλα...? :ninja:

p@nos
25/03/2010, 21:24
ta πρωτα δυο οχι, γιατι δε θα μπορεις να βρεις ενα ανταλλακτικο οταν το χρειαστεις,η αν το βρεις, θα δωσεις το κεφαλι σου για να το παρεις...
(δε μιλαω για να χαλασει, πες εστω μια χαζοτουμπα, η μια πτωση απο σταντ)
edit:το μπουελ, αμα εισαι πανω απο 1,60, το απορριπτεις ετσι κι αλλιως γιατι θα ειναι σαν να καβαλας minibike, και ειναι και υπερβολικα ασχημο

το γκουτσι πανεμορφο...αυτο θα επερνα αμα δεν ηθελα τρελες συγκινησεις και στροφυλικια, αλλα καθε φορα που το χαζευω να εχω ενα χαμογελο μεχρι τα αφτια...

απριλια αμα εισαι καγκουρας πρεπει να εχει πλακα, αν και δε ξερω κατα ποσο συναγωνιζεται στα ισα ενα πραγματικο SM
εμφανισιακα δε μ'αρεσει, και λενε οτι εχει βγαλει πολλα προβληματα(δε ξερω κατα ποσο ισχυει)

το SV οχι, γιατι εχεις το ιδιο μηχανακι:D



γκουτσι απο μενα...

road spirit
25/03/2010, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Mήτσο, τελείωσες με τα υποψήφια, για να πούμε...?

Για έχεις κι άλλα...? :ninja: τι κι άλλα ρε συ? 2 μηχανάκια έβαλε ο άνθρωπΑς

το SV και το Μπλιό Μπούλε Μπούελ πως σκατά το λένε :rotflmao:

δεν βλέπω τίποτα άλλο :smokin:

Tpap
25/03/2010, 21:27
Γκρίσο. Και τέλος.

Αν μου έβαζες το ΧΒ12ς -αντΙς για το 9- τότε μάλλον δεν θα ήξερα πιό να σου προτείνω από τα δύο.

Οδήγησε ότι μπορείς, πάντως... ;)



ΚΑΙ ΞΕΚΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΣΒΕ, ΡΕΕΕΕΕ...!!!


:beer: :beer: :beer: :beer:

Sapadak
25/03/2010, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Αν μου έβαζες το ΧΒ12ς -αντΙς για το 9- τότε μάλλον δεν θα ήξερα πιό να σου προτείνω από τα δύο.




Ακυρο το σχολιο μου τοτε για τη ροπακλα και τον ηχο νομιζα ηταν το ΧΒ12

Δεν ξερω πως παει το 984 ή πως ακουγετε

golis
25/03/2010, 21:45
.


193547

Tpap
25/03/2010, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
.

:bawl: :bawl::rotflmao:

guzzistas
25/03/2010, 22:03
Jim.... εγώ ξέρεις τι θα σου πω...

GUZZI μανούλα μου... τι ψάχνεσαι? Ειδικά το GRISO είναι ΜΟΥΝ@Ρ@


:lol:

:wave2:

Hiro
25/03/2010, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
. Μα...
Δεν είπε για ταξίδια:D

menelaos46
25/03/2010, 22:13
Ψηφιζω απριλια:wave2:


αλλα να ξερεις οτι με τοσα περνεις β στοοοοοοοοοοοοοοοοοοοορμ!!!
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Cpt. Haddock
25/03/2010, 22:18
γκρίσο :wave2:

SeNNinhA
25/03/2010, 22:37
Από αυτά το Dorsoduro

Αλλά γιατί όχι

- TUONO gen1
- SV 1000

SVX
25/03/2010, 22:59
Ok.....Να πω κι εγω...


Cagiva raptor 1000
+ 1000αρι , 2κυλινδρο , Ιταλικη σχεδιαση,Ιαπωνικη αξιοπιστια, Καλη σελα...


- Ανυπαρκτο στην ελληνικη αγορα(σχεδον φαντασμα) , μεταπωληση (υποστηριξη?) ,

Buell
+ δυνατο και δοκιμασμενο μοτερ, φοβερο Look, μεταδοση με ιμαντα,

- ανταλλακτικα απο Ebay (απο αλλου δεν συμφερει), μεταπωληση(τωρα που εκλεισε και η εταιρεια), στενη σελα... ασαφες και σκληρο σασμαν, Υπερβολικη θερμοτητα κινητηρα

Dorsoduro

+ Λιγο απ'ολα, Fun bike-workbike, Φοβερο Look και αγχολυτικο οδηγημα, Ψηλο Street που συγχωρει πιο ευκολα απο ενα αποτομο SUpermoto,

- στενη σελα που θελει εξοικειωση, μικρο ρεζερβουαρ, παιδικες ασθενειες(φυσα,σασμαν,μπροστινο,ψιλοδιαρροες κλπ)

Moto Guzzi

+ Καλη σελα (χαμηλη και πλατια), Τσαμπουκας V2 με υπεροχες διαχρονικες γραμμες, χαμηλο κεντρο βαρους

- παραξενη θεση οδηγησης(μια χαρα οταν την συνηθισεις), βαρος(?), ταξιδι με αλλου ειδους μοτο (σε Group με Street π.χ.)

Suzuki SV

+δοκιμασμενη συνταγη, οικονομικο, πολλα εξτρα (το ονειρο της μοντιφας) , και fairing με καλη προστασια

- οχι καλη μεταπωληση , στενη και σκληρη σελα, ΠΑΛΙ Clip on? :dizzy:

nobody
25/03/2010, 23:05
χωρις να ξερω πολλα για τα παραπανω,διαβαζοντας μονο οσα εγραψες,θεωρω πως ηδη εδωσες την απαντηση

moto guzzi

aris_n
25/03/2010, 23:15
Griso και dry bread:smokin:

gcrook
25/03/2010, 23:16
BUELL

catmaster
25/03/2010, 23:25
Raptor ...

nic mor
25/03/2010, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ok.....Να πω κι εγω...





για το v-strom δεν θα πεις:confused: :confused:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





σοβαρα τωρα,αν και δεν λες για ποια χρηση το θες,
θα πω και εγω τη γνωμη μου!
το γκουζι:wave2:

MikeG
25/03/2010, 23:36
:sun:


193555

koulis19
25/03/2010, 23:39
Εγω ψηφιζω dorsoduro αλλα και εγω ακουσει για καποια προβληματα που ειναι ανουσιο να τα παρουσιαζει.Απ'οτι καταλαβαινεις ο καθενας μας λεει τα δικα του και οτι γουσταρει.Εσυ θα επιλεξεις αυτο που γουσταρεις οτι και να λενε εδω μεσα(αυτο το cagiva που το βρηκες?)Πρωτη φορα το ακουω.:beer: :beer:

Hell_Rider
25/03/2010, 23:45
Μητσο....παρε αυτο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο....οικονομικοτατο...κανεις και γυμναστικη...ανετη μεγαλη σελα...χωρις τελη... και χωρις Clip On !!!

:smokin:


193556

liakaros
25/03/2010, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
:sun:

Α,γεια σου...

Προχθες οδηγησα ενα τετοιο (σε κοκκινο) και μου εφυγε η μαγκια...

Κοντεψα να σκοτωθω κανα δυο φορες βεβαια...αλλα ρε παιδι μου αυτο το πραγμα παει σαν το enterprise...:alien:

Ππωπωπω ενα αρκουδογκαζο που εχει...:uplate: :uplate:

menelaos46
25/03/2010, 23:57
Μητσο....παρε αυτο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο....οικονομικοτατο...κανεις και γυμναστικη...ανετη μεγαλη σελα...χωρις τελη... και χωρις Clip On !!!


Και μετραει και στα θυλικα:evil: :evil:

Αυτο που το πας...

andgeo
26/03/2010, 00:27
Αδερφέ μιας και ψάχνεις για μια ονείρωξη της ζωής σου σε κάποια φάση αυτής , τότε πάρε το γκρίζο , απλά για την εξωτική χάρη που το συνοδεύει . Συγκρίσεις μεταξύ τους δεν νομίζω ότι αξίζει να κάνουμε , ειδικά όταν μερικά απέχουν παρασάγκας από τα υπόλοιπα , πχ ο dorsoduros είναι κάτι άλλο , τα απρίλια πάνε να γίνουν κοινά , τα sv είναι ήδη κοινά και το moto guzzi φέρει κάτι το εξωτικό και μόνο από το όνομα του . Και επειδή συνήθως στις ονειρώξεις μου , βλέπω εξωτικά μέρη με ονειρικές και απλησιαστες καλονές , σου ξαναλέω το guzzi . Και αν κάνεις και καμιά μαλακία που λέει ο λόγος , αξίζει αυτή να έχει γίνει για ένα όνειρο!!!!!

andgeo
26/03/2010, 00:30
Ο gagivas πάλι νομίζω ότι πέθανε και καλό είναι να τον αποφύγεις . Κρίμα βέβαια αλλά όταν η νοοτροπία όλων είναι παίρνω γιαπωνέζο γιατί μου είπαν ότι είναι αξιόπιστος , τότε η τύχη τέτοιων μικρών βιοτεχνιών στην ουσία είναι προδιαγεγραμμένη .

camen
26/03/2010, 00:50
Eγω δινω μια ψηφο υπερ στο SV και ας ειχες παλι...Νομιζω την αξιζει και με το παραπανω...
Αμα παρεις και το 1000 εκει να δεις ροπες :D

:beer: :beer: :beer:

giannis113
26/03/2010, 01:12
dorso μη παρεις μονο

Pardalotzatziki
26/03/2010, 01:32
Guzzi λεω και γω....

Νομιζω οτι ειναι για πολλες χρησεις...τα αλλα ειναι λιγο πιο συγκεκριμενα...
Το Buell βλεπω να το παντρευεσαι...αν δεν εκλεινε η εταιρια....ισως...
Raptor το ιδιο...

Guzzi...

:wave2: :wave2: :wave2:

dond4le
26/03/2010, 01:56
Εγω θα σου προτεινα να δοκειμασεις SV1000 - Aprilia tuono και τελος το guzzi.

Αν και θαρω πωε τελικα στο guzzi θα καταληξεις.......

1.το sv1000 με αναποδο μπροστινο και μια καλη αναρτηση θα σε ικανοποιησει σε ολες σου τις

αναγκες. Ειναι ποιο ανετο απο το δικο σου. Εχει φαιρινγκ και ειναι SUZUKI Υ.Σ θυμασε που ελεγες οτι ειναι all around μηχανη εεεε!!!:wave2: :wave2:

2.To tuono παροτι ιταλικο (με ηλεκτρικα μικροπροβληματα που ειναι χειροτερα και απο κλρεβατομουρμουρα) ειναι κατα την γνωμη μου ετοιμο και στημενο για καθε προκληση.

3.Το Guzzi σου δινει την εμπνευση και την αφορμη το καθε ταξιδι σου να γινετε και μακρυτερο.

Ειναι πολυ macho.... πανεμορφο και ο ηχος του προκαλει δεος!!!!!!!!

καλες αγορες:beer: :beer: :beer:

Pardalotzatziki
26/03/2010, 02:03
http://www.youtube.com/watch?v=PWs_FIsdwaU

full screen και ανοιξε ηχεια....

:D

SeNNinhA
26/03/2010, 06:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
:sun:


ΑΥΤΟ και ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ. Και μάλιστα σε αυτό το χρώμα.

Από όλα τα άλλα θα σου λείπει πάντα κάτι. Γκάζι, ροπή, fun, ήχος, προστασία από αέρα. Εδώ τα έχεις όλα σε ένα. Και έχει και την ίδια ή μικρότερη τιμή. Κάντο μια βόλτα μαζί με τα άλλα και θα το αποφασίσεις μόνος σου.

:a30: :a30: :a30: :a30:


193560

hidefnick
26/03/2010, 06:49
Μην αγχόνεσαι με το βάρος του Guzzi. Απλά δεν υπάρχει. Είναι ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ το κβ. :wave2:

dimr1
26/03/2010, 07:14
Είναι πολύ διαφορετικές μηχανές, εξαρτάται πολύ από εσένα τι θέλεις να κάνεις εκτός της εμφάνισης. Τα πρώτα δύο μπορεί και να τα παντρευτείς.

TROOPER
26/03/2010, 07:55
μητσο αυτοκτονα καλυτερα ρε :lol: :lol: :lol:

byron
26/03/2010, 08:13
Ti διάλα, όλοι με oi mods με V2 έχετε φάει πετριά? :look:

Raptor.....άγνωστο μηχανάκι. Εκτός του ευτυχούς γεγονότος του γάμου με κουφέτα, ρύζια κλπ, γιατί να μπλέξεις με κάτι που έχει θεματάκι στην ύπαρξη ανταλλακτικών?

Buell...προσωπικά δεν, λόγω αισθητικής και ξεπερασμένου κινητήρα κυρίως. Εν κακό όμως σε τέτοια λεφτά, μιας το κόστος του ως καινούργιο ήταν too much (εως για γέλια)

Grisso.... Ωραίο, διαχρονικό, βαβούρα look αλλά μόνο look :(. Σα να βλέπεις έναν δρομέα να κάνει ζέσταμα και επι τόπου τροχάδην και να μένει εκεί. Αν δεν σε νοιάζει το κάτι παραπάνω σε ίππους go for it.

dorsoduro....και αυτό ιδιαίτερο. Ούτε τόσο extreme όσο το Hyper, αλλά ούτε και τόσο φιλικο. Αρκετό εώς πολύ γκάζι με έναν ηλεκτρικό τρόπο λειτουργίας που δεν συμπαθώ. Τα πρώτα μοντέλα κυρίως είχαν βγάλει κάποια προβλήματα που φτιάχτηκαν στην πορεία. Σε αυτά ανήκε και ένα Dorso φίλου του οποίου έχω οδηγήσει μερικές φορές. Εκτοτε έχει κάνει 15.000χλμ χωρίς πρόβλημα.

SV...Όμορφο, τίμιο αλλά έχεις το προηγούμενο μοντέλο. Σε 3 ώρες θα νοιώθεις ότι το ξέρεις από παλιά. Αν πας σε SV καλύτερα στο 1000.

Προσωπικές απόψεις βέβαια αν είχα παρόμοιο δίλημμα. :wave2:

McGyver
26/03/2010, 08:20
Να πετάξω κι εγώ τη μαλακίτσα μου τώρα;

Ευχαριστώ...

Honda VTR1000

Π.χ. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/504717/

:wave2:

guzzistas
26/03/2010, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
http://www.youtube.com/watch?v=PWs_FIsdwaU

full screen και ανοιξε ηχεια....

:D

Να ήξερε να το στρίψει κιόλας.....
:beer:

DUKASII
26/03/2010, 08:24
PARE ENA VARADERO..:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

McGyver
26/03/2010, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
PARE ENA VARADERO..:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

Φιλαράκι, το παιδί προφανώς ψάχνει ένα πολυχρηστικό μηχανάκι.
Άμα ξεκινήσουμε να του προτείνουμε σκληροπυρηνικά εργαλεία, μόνο ένα V2 υπάρχει και λέγεται TRANSALP...

:wave2:

DUKASII
26/03/2010, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Φιλαράκι, το παιδί προφανώς ψάχνει ένα πολυχρηστικό μηχανάκι.
Άμα ξεκινήσουμε να του προτείνουμε σκληροπυρηνικά εργαλεία, μόνο ένα V2 υπάρχει και λέγεται TRANSALP...

:wave2: TON EIDA KAYLOGAZO K EIPA NA TO PROTINO..


:rotflmao: :lol: :bawl:

ALLA TO NA XEI SV..KAI NA EXEI SAN EPILOGH..ALLO SV......


:rotflmao: :lol: :bawl:

zezes
26/03/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Ο gagivas πάλι νομίζω ότι πέθανε και καλό είναι να τον αποφύγεις . Κρίμα βέβαια αλλά όταν η νοοτροπία όλων είναι παίρνω γιαπωνέζο γιατί μου είπαν ότι είναι αξιόπιστος , τότε η τύχη τέτοιων μικρών βιοτεχνιών στην ουσία είναι προδιαγεγραμμένη .

Angeo ολα καλά ??? Συμφωνώ απόλυτα μαζι σου ΔΥΣΤΥΧΩΣ...:mad:

Οποτε η δικη μου πρόταση είναι







Παρε όποιο σου αρέσει περισσότερο, γιατί εσύ θα το χαζέβεις σε μια στάση και θα χαμογελάς μέχρι τα αυτιά.
Όσο για ανταλλακτικά και τα λοιπά..... καλή θέληση μόνο και όλα βρίσκονται..

Καλή επιλογή.. :wave2:

SVX
26/03/2010, 08:44
Bike Test BUELL XB9SX

http://www.youtube.com/watch?v=MILtFY9Zngk

2007 Moto Guzzi Griso 1100 Motorcycle Review

http://www.youtube.com/watch?v=yJWFiNjUidY&feature=fvw


Με απασχολει η θεση των ποδιων (λυγισμενα γονατα-πολυωρο ταξιδι?) και η θερμοτητα σε αυτα τα 2 :sad:

Bike test APRILIA 750 DORSODURO

http://www.youtube.com/watch?v=7b2Du4fx_4U

Αυτο παλι σιγουρα θαχει καλυτερη μεταπωληση-μικροτερη καταναλωση/συντηρηση και ειναι All-Around...ΑΛΛΑ , τα προβληματα που εχει βγαλει κανει ακομα και τους κατοχους του να μη μιλανε με τα καλυτερα λογια :sad:

SVX
26/03/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Να πετάξω κι εγώ τη μαλακίτσα μου τώρα;

Ευχαριστώ...

Honda VTR1000

Π.χ. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/504717/

:wave2:

Διχνει τα χρόνια του ρε γμτ....μια γεννια ηταν ολη κι ολη με συμβατικό μπροστινό....και με τα καρμπουρατόρια θα ρουφαει πιο πολυ κι απο το Griso.....

Στα ιδια λεφτα παιζει & το Tuono (στο Οποιο ειμαι πολυ κοντα αλλα εχει γινει τοσο σουπα...ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ κατοχους...οποτε μτχ ειναι ρωσικη ρουλετα) :sad:

McGyver
26/03/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Διχνει τα χρόνια του ρε γμτ....μια γεννια ηταν ολη κι ολη με συμβατικό μπροστινό....και με τα καρμπουρατόρια θα ρουβαει πιο πολυ κι απο το Griso.....

Στα ιδια λεφτα παιζει & το Tuono (στο Οποιο ειμαι πολυ κοντα αλλα εχει γινει τοσο σουπα...ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ κατοχους...οποτε μτχ ειναι ρωσικη ρουλετα) :sad:

Πάσο, your money, your taste, your call...

byron
26/03/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Διχνει τα χρόνια του ρε γμτ....μια γεννια ηταν ολη κι ολη με συμβατικό μπροστινό....και με τα καρμπουρατόρια θα ρουφαει πιο πολυ κι απο το Griso.....

Στα ιδια λεφτα παιζει & το Tuono (στο Οποιο ειμαι πολυ κοντα αλλα εχει γινει τοσο σουπα...ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ κατοχους...οποτε μτχ ειναι ρωσικη ρουλετα) :sad:

Δεν μπορώ να δώ για ποιό VTR λέτε, αλλα φαντάζομαι το F. Το θέμα των F δεν ήταν η κατανάλωση, αλλά οι τραγικές αναρτήσεις του.

Τον γρίφο σου με το Tuono δεν τον κατάλαβα...:confused:

DUKASII
26/03/2010, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν μπορώ να δώ για ποιό VTR λέτε, αλλα φαντάζομαι το F. Το θέμα των F δεν ήταν η κατανάλωση, αλλά οι τραγικές αναρτήσεις του.

Τον γρίφο σου με το Tuono δεν τον κατάλαβα...:confused: Ουτε εγω..κ απο οσα μπηκανε το τουονο ειναι κ το μοναδικο που τα κανει ολα μια χαρα...
και με τα πιο πολλα γκαζια..

McGyver
26/03/2010, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν μπορώ να δώ για ποιό VTR λέτε, αλλα φαντάζομαι το F.

Αυτούνο...


193567

SVX
26/03/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τον γρίφο σου με το Tuono δεν τον κατάλαβα...:confused:

εννοώ πως το Tuono δεν νομιζω να το αγοράζουν (στην πλειοψηφία) σαν Commuter ή Sport -Touring και All around.... το παιρνουν για να γουσταρουν... μπορει για πιστα ...μετα παν πειραζουν προγραμματα, ελαφρωνουν βολαν κλπ κλπ

Shaolin Monk
26/03/2010, 09:36
Διαβασα στο μοτο για το Raptor 650 καινουριο με 4950. Οσο παιρνεις μεταχειρο τα υπολοιπα. Κινατηρας sv650 οποτε εχεις και αξιοπιστια και ανταλλακτικα αν χρειαστει...
Ολα ειναι ωραια παντως... :wave2:

byron
26/03/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εννοώ πως το Tuono δεν νομιζω να το αγοράζουν (στην πλειοψηφία) σαν Commuter ή Sport -Touring και All around.... το παιρνουν για να γουσταρουν... μπορει για πιστα ...μετα παν πειραζουν προγραμματα, ελαφρωνουν βολαν κλπ κλπ

Βρε λεβέντμ....εννοείται ότι όσοι παίρνουν μηχανάκια τύπου Tuono, Super Duke, Speed Triple κλπ τα παίρνουν κυρίως επειδή τα γουστάρουν.
Αν εσύ θέλεις να πάρεις μηχανάκι που το γουστάρουν οι άλλοι πάρε ένα Vstrom που σου΄πε και ο golis. :D

Το οτι μπορεί να έχει μπει πίστα ..... no comment. Μάλλον λίγο μπερδεμένα τα έχεις, του τι σημαίνει πίστα για ένα μηχανάκι εκτός και μιλάμε για αγωνιστικό :lol:
Ουκ ολίγες φορές έχω βρει στη πίστα monster, S4, SV650-1000 & moto guzzi που ανέφερες. Και? :confused:

To πειράζουν προγράμματα επίσης δεν κατάλαβες τι σημαίνει.
Τα tuono gen I έπαιρναν ένα chip της aprilia στην ECU αντικαθιστώντας το stock εφόσον άλλαζε η εξάτμιση. Αυτό που άλλαζε ήταν αβάνς και ψεκασμός μιας και ο κινητήρας δούλευε πλέον πιο ελεύθερος. Βολάν μπορούσαν να πειράξουν μόνο σε τόρνο και δεν έχω ακούσει να το έχει κάνει κάποιος σε Gen I.
Σε Tuono σαν το δικό μου δεν αλλάζεις chip γιατί το νέο πρόγραμμα "κατεβαίνει" απ΄το axone σαν νέο software εφόσον έχουν αλλαχτεί οι εξατμίσεις. Εννοείται οτι τα προγράμματα αυτά είναι της aprilia. Διαφορετικά θα έπρεπε κάποιος να βάλει PCIII για να φτιάξει το μίγμα.
Βολάν μπορεί να πειραχτεί μόνο σε Tuono σαν το δικό μου και για να είμαστε ακριβείς, όχι το βολάν το ίδιο αλλά ένα πρόσθετο βάρος που είναι βιδωμένο πάνω στο βολάν. Με το βάρος πάνω έχεις πιο γλυκειά λειτουργία. Με το βάρος εκτός είναι πιο απότομο αλλά ανεβάζει στροφές πολύ γρήγορα. Το δικό μου είναι χωρίς βάρος βολάν απ΄την αρχή.

Ακαιπουστε γιατί διαβάζω κάποια κουλά. Τα Tuono & Mille Gen I δεν έχουν ηλεκτρικά προβλήματα λέμε....:evil:

SeNNinhA
26/03/2010, 09:49
Ότι και να του κανείς το TUONO δεν σπάει.

Μην το σκέφτεσαι. Το μοναδικό μείον ότι δεν του αρέσει η πόλη και κόβει λίγο το τιμόνι

byron
26/03/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Αυτούνο...

Σωστά υπέθεσα. Οι αναρτήσεις του είναι ο ορισμός του σουμιέ ντιβανοκασέλλας. :wave2:

SVX
26/03/2010, 09:55
MikeG , Senhinna + byron...








































:rolleyes: με Γ@μ1σΑΤΕ τα Καλλιστεία!!!!!! :bawl: :bawl:


:sick: αντε να ψαξομε παλι...

road spirit
26/03/2010, 09:56
Μήτσο μη κάνεις καμιά μαλακία και πας και πάρεις ντόρσο ... άμα είναι να πάρεις απρίλια πάρε τουόνο να γουστάρεις με χίλια ... το ντόρσο είναι για το φούτσο καβάλα (και τσαγιώνεται και απο το 800gs... κρίμα...)

byron
26/03/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αντε να ψαξομε παλι...

Προσωπικά δεν σου λέω να πάρεις Tuono ή οποιοδήποτε άλλο, γιαυτό και σχολίασα μόνο τις αρχικές επιλογές σου. Απλά επειδή αναφέρθηκαν κάποια πράγματα που δεν ισχύουν, είπα να βοηθήσω.

Πάντως....τέτοια μηχανάκια τα διαλέγεις και δεν ρωτάς. Αν κάτι δεν σου κάθεται καλά το αφήνεις και παίρνεις κανένα SV 1000 να είσαι πιο ήσυχος (κυριολεκτικά). :wave2:

SeNNinhA
26/03/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Βρε λεβέντμ....εννοείται ότι όσοι παίρνουν μηχανάκια τύπου Tuono, Super Duke, Speed Triple κλπ τα παίρνουν κυρίως επειδή τα γουστάρουν.
Αν εσύ θέλεις να πάρεις μηχανάκι που το γουστάρουν οι άλλοι πάρε ένα Vstrom που σου΄πε και ο golis. :D

Το οτι μπορεί να έχει μπει πίστα ..... no comment. Μάλλον λίγο μπερδεμένα τα έχεις, του τι σημαίνει πίστα για ένα μηχανάκι εκτός και μιλάμε για αγωνιστικό :lol:
Ουκ ολίγες φορές έχω βρει στη πίστα monster, S4, SV650-1000 & moto guzzi που ανέφερες. Και? :confused:

To πειράζουν προγράμματα επίσης δεν κατάλαβες τι σημαίνει.
Τα tuono gen I έπαιρναν ένα chip της aprilia στην ECU αντικαθιστώντας το stock εφόσον άλλαζε η εξάτμιση. Αυτό που άλλαζε ήταν αβάνς και ψεκασμός μιας και ο κινητήρας δούλευε πλέον πιο ελεύθερος. Βολάν μπορούσαν να πειράξουν μόνο σε τόρνο και δεν έχω ακούσει να το έχει κάνει κάποιος σε Gen I.
Σε Tuono σαν το δικό μου δεν αλλάζεις chip γιατί το νέο πρόγραμμα "κατεβαίνει" απ΄το axone σαν νέο software εφόσον έχουν αλλαχτεί οι εξατμίσεις. Εννοείται οτι τα προγράμματα αυτά είναι της aprilia. Διαφορετικά θα έπρεπε κάποιος να βάλει PCIII για να φτιάξει το μίγμα.
Βολάν μπορεί να πειραχτεί μόνο σε Tuono σαν το δικό μου και για να είμαστε ακριβείς, όχι το βολάν το ίδιο αλλά ένα πρόσθετο βάρος που είναι βιδωμένο πάνω στο βολάν. Με το βάρος πάνω έχεις πιο γλυκειά λειτουργία. Με το βάρος εκτός είναι πιο απότομο αλλά ανεβάζει στροφές πολύ γρήγορα. Το δικό μου είναι χωρίς βάρος βολάν απ΄την αρχή.

Ακαιπουστε γιατί διαβάζω κάποια κουλά. Τα Tuono & Mille Gen I δεν έχουν ηλεκτρικά προβλήματα λέμε....:evil:


:a013: :a013: :a013: :a013: :a013: :a013: :a013: :a013: :a013:

To είχαμε και ξέρουμε

Ενα είναι σίγουρο. Ακόμη κι αν δεν είναι αυτό που πραγματικά θέλεις, δεν θα μετανιώσεις για την αγορά του.

Ασε που το παίρνεις φθηνά και το πουλάς και ότι ώρα θέλεις.

SeNNinhA
26/03/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σωστά υπέθεσα. Οι αναρτήσεις του είναι ο ορισμός του σουμιέ ντιβανοκασέλλας. :wave2:

Σωστό. Σωστότατο !!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Από το VTR που είναι και οι δύο αναρτήσεις σουμιέδες, πολύ καλύτερο το SV1000 που είναι μόνο η μία ημι-σουμιές. Έχει και καλύτερο πλαίσιο το SV, δεν έχει και τα ψυγεία στο πλάι για να τα κλαις σε μια πτώση.

Ξεκίνησα να ψάχνω παλιότερα για VTR f, τελικά βρέθηκα να ψάχνω για SV1000 αλλά δεν υπήρχε μεταχειρισμένο ούτε για δείγμα τότε και τελικά κατέληξα με το TUONO και ακόμη μου λείπει. :sad: :sad:

DimST
26/03/2010, 11:35
svx... όλα ξεκινάνε με το τί θές να κάνεις. Γενική χρήση; σπορ; δικάβαλα ταξίδια;;

Αν ξεκαθαρίσεις αυτό σίγουρα μόνος σου θα αρχίσεις να αποκλείεις κάποια μηχανάκια.

Buell, guzzi, ducati mostro (πώς και δε το ανέφερες) είναι ιδιαίτερα και όταν πάς σ’αυτά δε κοιτάς κάτι άλλο. Για ’μένα εφόσον δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο κόλλημα μ’αυτά μην ασχοληθείς.

raptor αποτυχία συνολικά μην ασχοληθείς.

Αprilia dorso, το πλασάρουν σαν sm αλλά έχει το βάρος του tuono με αρνητικό τη φλάτ απόδοση και τι μισή αυτονομία λόγο πολύ μικρού ρεζερβουάρ... σίγουρα χειρότερο απ’όλα σε δικάβαλα

tuono, ενδιαφέρουσα επιλογή, είτε πάς για τη πρώτη ή τη δεύτερη γενιά. SS αναρτήσεις και στήσιμο, σε βάζει στη πρίζα να το πιέζεις παντού... απο τις κουβέντες των άλλων παιδιών έχεις καταλάβει αρκετά νομίζω :)

vtr-f ελαστικό μοτεράκι, τέρας αξιοπιστίας αλλά με υψηλή κατανάλωση και κατα συνέπεια μικρή αυτονομία - ειδικά για τα πρό 2001 μηχανάκια που είχαν 13,5+2,5λίτρα ρεζερβουάρ.
Στενή σιλουέτα με άνετη αλλά σπόρ θέση οδήγησης και καλή κάλυψη αέρα σε μεγάλα αναστήματα με μια καλή ζελατίνα.
Aναρτήσεις-φρένα είναι μέτρια αλλά δουλεύουν. Πίσω για μοτο με 40000χλμ+ αν δεν έχει αλλαχτεί η ανάρτηση δεν είναι για στήψιμο πάνω απο 140-150 παρατεταμένα και σίγουρα ούτε για δικάβαλα, δε θα προβληματίσει σε σφiχτή διαδρομή - αρκεί να υπάρχουν καλά λάστιχα. Το μπροστινό με καλά λαδάκια θα είναι καλό για το δρόμο ακόμα και σε πολύ πιεσμένες καταστάσεις. Τα φρένα είναι αποδεκτά.
Πρόβλημα βγάζουν όλα τα vtr με τους τεντωτήρες καδένας (150-200Ε για μηχανικούς τεντωτήρες + εργασία τοποθέτησης).
Όμορφο μηχανάκι, θα το ξανα αγόραζα.

sv... Το συγκεκριμένο που έχεις στη φώτο μοιάζει ευκαιρία μια και είναι βελτιωμένο στα σημεία που πονάει χωρίς να ζητάει παράλογα χρήματα + ολόκληρη εξάτμιση τιτανίου.
Καλή επιλογή χωρίς να έχω ιδία άποψη.



:beer: :beer: :wave2:

byron
26/03/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Αprilia dorso, το πλασάρουν σαν sm αλλά έχει το βάρος του tuono

+990...
θα ΄θελα να ΄ξερα πως το κατάφεραν αυτό. :sick:

koulis19
26/03/2010, 12:33
Αρα το συμπερασμα ειναι ενα.Μην παρεις dorsoduro.:beer: