PDA

View Full Version : Πώς ξέρω ότι στέλνει αρκετό λάδι?



johnpan
25/03/2010, 21:25
Γεια σας και πάλι, εχω το yamaha DT 200 1994 και μετά από πολλή ταλαιπωρία αποφάσισα όπως έχω γράψει και αλλού (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=94900) να το μαστορεύω μόνος μου μετά από πολλές ατυχίες με μαστόρια - μαστούρια.

Θέλω να βρω έναν τρόπο να είμαι σίγουρος ανά πάσα στιγμή ότι η τρόμπα λαδιού στέλνει την κατάλληλη ποσότητα. Εχουν αναφερθεί κολλήματα στα DT επειδή ενώ η τρόμπα δούλευε, δεν έστελνε αρκετό λάδι. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει αλλάξει καρμπυρατέρ και το μηχανάκι πάει πολύ καλύτερα. (α) Λογικά έτσι όμως θα χρειάζεται και περισσότερο λάδι έτσι δεν είναι?

β. Μπορώ να ρυθμίσω πόσο λάδι στέλνω?
γ. Πώς θα υπολογίσω πόσο λάδι πρέπει να στέλνω?
δ. Πώς θα είμαι σίγουρος ότι η τρόμπα δεν υπολειτουργεί?

Ενα διάφανο σωληνάκι δε μου αρκεί σα λύση. Ολες οι ιδέες / μόντες είναι ευπρόσδεκτες. Σκέφτομαι και να καταργήσω την τρόμπα μια και καλή και να ησυχάσω. Αλλά αυτό θα είναι η τελευταία λύση.
Ευχαριστώ

kerasaki
25/03/2010, 21:44
Για το dt δεν γνωριζω αλλα ενα z125 που εχω (ειναι κι αυτο με τρομπα) στο πλαι που ειναι η τρομπα εχει κατι σημαδια με γραμμες. Αλλη γραμμουλα για ρελαντι αλλη για τερμα γκαζι και κατι αλλες που δεν γνωριζω(ισως σε περιπτωση στρωσιματος). Στυβεις το γκαζι και βλεπεις που ευθυγραμμιζεται η τρομπα με τις γραμμες. Τωρα αν ψαχνεις τι γινεται απο κει και περα ισως ενας κατοχος να σε κατατοπισει.
Παντως να ειναι μεγαλη ευκολια η τρομπα σε σχεση με τη μιξη στο τεποζιτο

MAG/FMX
25/03/2010, 21:47
Δεν την καταργεις να υσηχασεις , η βαζεκανα καπακι λαδι στο ντεποζητο........

2stroker
25/03/2010, 22:21
εγω παντως οταν ειχα το kdx την ειχα καταργησει.τα πεταγα μεσα στο ντεποζιτο και ειχα το κεφαλι μου ησυχο
:beer:

MAG/FMX
25/03/2010, 22:24
A re τι μου θυμησες τωρα .......... παλιες εποχες που παταγα τα KDX 250 me to WR 200 ........ :lol:

2stroker
25/03/2010, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
A re τι μου θυμησες τωρα .......... παλιες εποχες που παταγα τα KDX 250 me to WR 200 ........ :lol:

διχρονιλα λαδιλα αλητεια!!!:lol:
πρωτη αγαπη και παντοτινη:beer:

izzy
25/03/2010, 22:46
Λαδι στο τεποζιτο ..οτι πιο αξιοπιστο !

MAG/FMX
25/03/2010, 22:47
Ναι χαμος γεινοτανε τοτε , οταν το εβλεπα ετσι αραχτο στον τειχο με τα τυγκα τακουνι λαστιχα , ανατρηχιαζα , ολες τις ταχυτητες εχοταν ορθιο στις αλλαγες αμα δεν το κολαγα απο μαλακια , ακομα θα το χα , δεν μπορω να το ξεπερασω το εργαλειο , ολοσωμη procircuit , eixe ayto to metaliko hxo sto relanti ..........


193554

SeNNinhA
26/03/2010, 06:52
Είχα το DT200WR και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την αντλία λαδιού. Ανά διαστήματα τσέκαρα την στάθμη του λαδιού στο τεποζιτάκι κάτω από το πίσω αριστερό panel και εφόσον κατέβαινε η στάθμη όλα ήταν ΟΚ.

Δεν την κατάργησα γιατί είναι πού βολικό να μην ασχολείσαι με μίξη. Άλλωστε κι αν κολλήσει (που δεν θα κολλήσει γιατί είναι σκυλί) είναι φθηνό να το επισκευάσεις.

Βάζεις κι ενα λαδάκι με άρωμα φράουλα και μυρίζεις κι όμορφα... :D :D :D

catmaster
26/03/2010, 08:28
Κάποτε είχα και εγώ ένα δίχρονο που κατά καιρούς κόλλαγε το σύστημα λίπανσης (αντλία λαδιού) ... αφού πήρα το μοτέρ στο χέρι την κατήργησα τη μαμημένη και το γύρισα σε "φραπεδιάρικο" ....

(είχα και ένα Dtάκι κάποτε -επίσης φραπεδιάρικο- αλλά μου το καβάτζωσε μια καργιόλα στην Πάρο - αν θυμάμαι καλά ήμουν πολύ καμμένος τότες ... ωραίο μωράκι όμως .... )


:wave2:

reinmeister
26/03/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
A re τι μου θυμησες τωρα .......... παλιες εποχες που παταγα τα KDX 250 me to WR 200 ........ :lol:

κι εμενα μου θυμισε παλιες εποχες που παταγα τα wr 200 με crm 250...:rotflmao: :rotflmao:

καταργησε την τρομπα...

OldMan
26/03/2010, 10:04
Θα πάει στον αγύριστο το thread, μΕ φαίνεται ... :smokin:

Γιαννίσκο, η τρόμπα σου έχει ή έναν πλαστικό ατέρμονα ή ένα πλαστικό "γρανάζι"...
(δεν θυμάμαι πια χρονολογία έγινε η άλλαγή..)


Και στις 2 περιπτώσεις, μπορείς να αυξήσεις την παροχή λαδιού, πειράζοντας την ελίκωση (ή τα δόντια..), αλλά επειδή είσαι γνωστός και μη εξαιρετέος, κάνε την μιξη στο ρεζερβουάρ και άσε μας να περάσουμε μια ήσυχη και κατανυκτική Μεγαλοβδομάδα... :winka:

dirtbird
26/03/2010, 10:42
Είναι εύκολο να ελέγξεις εάν δουλεύει η τρόμπα.
Βγάζεις το καπάκι της (3 ίσως και 2 σταυρόβιδες είναι, όχι δεν εννοώ ότι είναι του σκατανα) και με το μοτέρ σε λειτουργία βλέπεις εάν το εμβοολάκι της κάνει γούτσου-γούτσου (το γράφω πρόχειρα τώρα - σίγουρα ο κρούκης μπορεί καλύτερα από μένα).

Εάν κάνει τότε σίγουρα έχεις όσο λάδι χρειάζεται.
Μετά υπάρχει και ένας άλλος έλεγχος πάνω στο δίσκο που ενώνεται με το παρακλάδι της ντίζας γκαζιού και από εκεί διαπιστώνεις εάν έχεις παραπάνω λάδι (αλλά -όπως και στο παρελθόν- δεν θα μπω στον κόπο να εξηγήσω το πως και γιατί).


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα πάει στον αγύριστο το thread, μΕ φαίνεται ... :smokin:

Γιαννίσκο, η τρόμπα σου έχει ή έναν πλαστικό ατέρμονα ή ένα πλαστικό "γρανάζι"...
(δεν θυμάμαι πια χρονολογία έγινε η άλλαγή..)


Και στις 2 περιπτώσεις, μπορείς να αυξήσεις την παροχή λαδιού, πειράζοντας την ελίκωση (ή τα δόντια..),

Μάστορα μάλλον έχεις μπερδέψει τα μηχανάκια ή έχεις δει τρόμπα λαδιού DT, μόνο χαλασμένη... :winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.... και άσε μας να περάσουμε μια ήσυχη και κατανυκτική Μεγαλοβδομάδα... :winka: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: TFIF:smokin:

OldMan
26/03/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μάστορα μάλλον έχεις μπερδέψει τα μηχανάκια ή έχεις δει τρόμπα λαδιού DT, μόνο χαλασμένη... :winka:
Θα με τρελάνεις ρε Σωτήρ ..??? :look:

fazya
27/03/2010, 06:33
(((α) Λογικά έτσι όμως θα χρειάζεται και περισσότερο λάδι έτσι δεν είναι)))

Γιατί δεν μετρας την καταναλωση λαδιου σε σχεση με την καταναλωση
βενζινης?

(((β. Μπορώ να ρυθμίσω πόσο λάδι στέλνω?)))

1.Απο την ντίζα που παει στη αντλια λαδιου. 2.Απο την χαλκινη ροδελα που βρισκεται στο αξονακι που κανει την κινηση(πανω κατω).

(((γ. Πώς θα υπολογίσω πόσο λάδι πρέπει να στέλνω?)))

Μολις μετρησεις την καταναλωση θα την ρυθμισεις βαση του manual απο την ντιζα.

(((δ. Πώς θα είμαι σίγουρος ότι η τρόμπα δεν υπολειτουργεί?)))

Ριξε λαδι στο τεποζιτο βενζινης για να μην κολησει.
Βγαλε το σωληνακι λαδιου απο την ενωση της εισαγωγης και βαλτο να ριχνει το λαδι σε διαφανες μπουκαλακι.
Ταπωσε την εισοδο που αφησες ανοιχτη(εισαγωγη) για να μην τραβαει αερα το μοτερ.
Βαλε μπρος και παρατηρησε ποσο λαδι βγαζει στο μπουκαλακι.
Την ποσοτητα την αναφερει το Service manual.

johnpan
27/03/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazya
(((α) Λογικά έτσι όμως θα χρειάζεται και περισσότερο λάδι έτσι δεν είναι)))

Γιατί δεν μετρας την καταναλωση λαδιου σε σχεση με την καταναλωση
βενζινης?

(((β. Μπορώ να ρυθμίσω πόσο λάδι στέλνω?)))

1.Απο την ντίζα που παει στη αντλια λαδιου. 2.Απο την χαλκινη ροδελα που βρισκεται στο αξονακι που κανει την κινηση(πανω κατω).

(((γ. Πώς θα υπολογίσω πόσο λάδι πρέπει να στέλνω?)))

Μολις μετρησεις την καταναλωση θα την ρυθμισεις βαση του manual απο την ντιζα.

(((δ. Πώς θα είμαι σίγουρος ότι η τρόμπα δεν υπολειτουργεί?)))

Ριξε λαδι στο τεποζιτο βενζινης για να μην κολησει.
Βγαλε το σωληνακι λαδιου απο την ενωση της εισαγωγης και βαλτο να ριχνει το λαδι σε διαφανες μπουκαλακι.
Ταπωσε την εισοδο που αφησες ανοιχτη(εισαγωγη) για να μην τραβαει αερα το μοτερ.
Βαλε μπρος και παρατηρησε ποσο λαδι βγαζει στο μπουκαλακι.
Την ποσοτητα την αναφερει το Service manual.

Ευχαριστώ, δεν τα είχα σκεφτεί αυτά! Service manual όμως έχω για το wr, για το δικό μου όσο κι αν έψαξα δε βρήκα. :confused:

lanzaman
27/03/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ευχαριστώ, δεν τα είχα σκεφτεί αυτά! Service manual όμως έχω για το wr, για το δικό μου όσο κι αν έψαξα δε βρήκα. :confused:
οπως ειπε και το kerasaki(:p ) απο πανω εχει σημαδια η τρομπα λαδιου πανω..
δε ξερω κατα ποσο μπορει να σε βοηθησει αλλα εχω το owner's manual απο το 200 και το parts catalog..
αν θες δωσε μου ενα mail να στα στειλω

lanzaman
27/03/2010, 12:51
βασικα η τρομπα λαδιου σου ειναι ιδια με τη δικια μου(απο το lanza) οποτε μπορω να σου στειλω και το service manual απο το δικο μου για να δεις για την τρομπα λαδιου αναλυτικα

santorius
27/03/2010, 16:29
Ο 2ος τροπος να καίει πιο πολυ λαδι, είναι προσθέτωντας πιο χοντρη ροδελα στο Νο 4 στη φωτο.
Το σχημα ειναι απο tzr αλλα ο τροπος ο ιδιος.
Ετσι εχεις πιο μεγαλη τροφοδοσια λαδιου σε ολο το φασμα των στροφων.


193669

johnpan
27/03/2010, 20:17
τέλεια! Οπότε ανοίγω την τρόμπα και βλέπουμε! Ευχαριστώ παιδιά, θα σας πω εξελίξεις! :beer: :beer:

OldMan
29/03/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
θα σας πω εξελίξεις!
Γιατί ρε Γιαννάκη ...??? :look: :alien: