PDA

View Full Version : Kawasaki Zephyr 750



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7

sirjohnbest
05/07/2011, 12:35
Ψάχνοντας γενικά και αόριστα στο eBay βρήκα αυτό : http://viewitem.eim.ebay.gr/Steuerkette-Kawasaki-Zephyr-750-ZR750CD-ZR-750-ZR-NEU/230577341111/item
Νομίζω ότι ενδιαφέρει πάρα πολλούς που έχουν zephyr...

:)

MikeG
27/11/2011, 13:04
http://www.bikeexif.com/kawasaki-zephyr-750

dimmie_72
16/04/2012, 00:15
Το σίγουρο είναι οτι δεν θα βγεί μαμά. Λέω να βάψω πιρούνι, ψαλίδι, κέντρα, ζάντες μαύρα, με ανοξείδοτες ακτίνες. Η ιδέα για αλουμινένιες μου πέρασε τελείως όταν είδα τους τροχούς του CB του sv9cvk. Επίσης σίγουρα πάει για βάψιμο τεπόζιτο (και τα γύρω -γύρω) αλλά δεν έχω αποφασίσει χρώμα. Δεκτές προτάσεις.



Νομίζω το πιο αντιπροσωπευτικό χρώμα του συγκεκριμένου μοντέλου που θα προκαλεί και νοσταλγία για τους γνωρίζοντες είναι αυτό:
254028

dimmie_72
16/04/2012, 00:22
....ή αυτό που θυμίζει και H1 500:
254045

astroman76
19/04/2012, 15:30
παντος το zephyr-aki μου οσοι το βλεπουν στον δρομ νομιζουν οτι ειναι Ζ1 και ακουω πολλα θετικα σχολια... ωραια η γρια κτλ....

http://farm7.staticflickr.com/6100/7036241437_df14d7cd88_b.jpg

Julius
19/11/2012, 14:01
Η κούκλα άλλαξε χέρια το ΣΚ και το project ξανά ξεκίνησε. Θέλω τα φώτα σας όμως γιατί είμαι ασχετούμπα.

Πρώτη προτεραιότητα είναι να στηθεί στα «πόδια» της μετά από σχεδόν δύο χρόνια που πέρασε ξάπλα.
Θα μπει το πιρούνι από το ΖΧ9R και το ψαλίδι του ZXR με τις μαμά ζάντες γιατί είναι πώρωση η ακτίνα (και ας μην παίρνει φαρδύ λάστιχο πίσω) και μάλλον με κλιπον.

Λοιπόν μέσα στο ΣΚ

Α. Λύθηκε το πιρούνι, να πάνε οι μπότες υαλοβολή + ηλετροστατική και για την προβλεπόμενη συντήρηση. Θα παραγγελθούν σέτ τσιμούχες απο το net και μέσα την εβδομάδα θα καθαριστεί και το cartridge και θα περιμένει τσιμούχες και μπότες για να δεθεί.

Παρέα με τις μπότες θα πανε ηλετροστατική : το Ψαλίδι με την κόντρα της δαγκάνας, οι πλάκες, το μονό stand.


Παραγγέλθηκαν : set βίδες ανοξείδωτες (http://www.ebay.co.uk/itm/160554362168)

Και Αύριο :
Ρουλεμάν +τσιμούχες για το ψαλίδι
Τσιμούχες για το μπροστινό.




Έχω χεστεί απο την χαρά μου λέμεεεε. :tooth:


:wave2:

Julius
19/11/2012, 14:15
Ερωτήσεις :

1. Πού κάνω ηλετροστατική?

2. Πού υπάρχει τορναδόρος για ψιλοδουλειές (πχ κολαούζα μετά την ηλετροστατική)

3. Που έχουμε μάστορα για ψιλοδουλείες? (θέλω να πρεσάρω ρουλεμάν λαιμό και ψαλίδι όπως επίσης να αλλάξω και αλυσίδα εκκεντροφόρου γιατί κοπάναγε (μέχρι πριν απο δύο χρόνια που άφησε την τελευταία της πιστονία)

Θέλω να βάλω ένα ζευγάρι λάστιχα του πεταματού για να την στήσω και για να δω πως θα φαίνεται η πίσω ρόδα με το γαιδουροψάλιδο. Η ρόδα είναι 4” οπότε λογικά θα πάρει μέχρι 160 λάστιχο. Έχουμε «δικό μας» λαστιχά??

Τέλος το μπροστινό είναι ΖΧ9Ρ Ε2 46αρι και ψάχνω ebay για τσιμούχες...... ξέρει κανένας εάν κάνουν αυτές http://www.ebay.de/itm/330406953618 ή αυτές http://www.ebay.de/itm/330786914395


Θα σας τα πρήξω τα @@ είμαι σίγουρος



:look:

vag 70
19/11/2012, 14:17
μπραβο ιουλιε.και εγω χεσμενως θα ημουν με αυτο το μοτορι.ειναι απο τα αγαπημενα μου.
να το χαρεις...:a18:

sapila racing
19/11/2012, 14:22
Έχω χεστεί απο την χαρά μου λέμεεεε. :tooth:
:wave2:

Καλως ηρθες στομν κόσμο της ανακατασκευής! :beer:

Οτι χρειαστείς σφύρα. :wave2:

Το μηχανάκι θυμάμαι οτι ηταν πλήρως λειτουργικό πριν λυθεί, οπότε δεν θα ειναι δύσκολο να το ξαναστήσεις. Εξαρτάται βέβαια απο τις μετατροπές.

Julius
19/11/2012, 14:30
Καλως ηρθες στομν κόσμο της ανακατασκευής! :beer:

Οτι χρειαστείς σφύρα. :wave2:

Το μηχανάκι θυμάμαι οτι ηταν πλήρως λειτουργικό πριν λυθεί, οπότε δεν θα ειναι δύσκολο να το ξαναστήσεις. Εξαρτάται βέβαια απο τις μετατροπές.



Ναι έπαιζε μια χαρά

Μετόπες όπως με πάει..... προς το παρών ότι έγραψα παραπάνω και βλέπουμε.


Θέλω άμεσα (στις επόμενες 2-3 εβδομάδες) να το στήσω στις ρόδες του.

Todi
19/11/2012, 19:01
παρακολουθω....

(τα ρουλεμανια ειπαμε δεν θελουν μαστορα, βαλε την μπυρωηνη και ερχομαι)

sv9cvk
19/11/2012, 23:03
Η κούκλα άλλαξε χέρια το ΣΚ και το project ξανά ξεκίνησε. Θέλω τα φώτα σας όμως γιατί είμαι ασχετούμπα.

Πρώτη προτεραιότητα είναι να στηθεί στα «πόδια» της μετά από σχεδόν δύο χρόνια που πέρασε ξάπλα.
Θα μπει το πιρούνι από το ΖΧ9R και το ψαλίδι του ZXR με τις μαμά ζάντες γιατί είναι πώρωση η ακτίνα (και ας μην παίρνει φαρδύ λάστιχο πίσω) και μάλλον με κλιπον.

Λοιπόν μέσα στο ΣΚ

Α. Λύθηκε το πιρούνι, να πάνε οι μπότες υαλοβολή + ηλετροστατική και για την προβλεπόμενη συντήρηση. Θα παραγγελθούν σέτ τσιμούχες απο το net και μέσα την εβδομάδα θα καθαριστεί και το cartridge και θα περιμένει τσιμούχες και μπότες για να δεθεί.

Παρέα με τις μπότες θα πανε ηλετροστατική : το Ψαλίδι με την κόντρα της δαγκάνας, οι πλάκες, το μονό stand.


Παραγγέλθηκαν : set βίδες ανοξείδωτες (http://www.ebay.co.uk/itm/160554362168)

Και Αύριο :
Ρουλεμάν +τσιμούχες για το ψαλίδι
Τσιμούχες για το μπροστινό.




Έχω χεστεί απο την χαρά μου λέμεεεε. :tooth:


:wave2:


Καλοδετη καταρχην, και με το καλο να την κυκλοφορησεις!!:beer:
Πολυ ωραιο μηχανακι ,σιγουρα το αποτελεσμα θα ειναι "μια κουκλα" οπως λεει ο τιτλος!!
Αντε βαλε μπρος να δενεις και βαζε μπολικες φωτο φσκ :a014:

Julius
21/11/2012, 10:47
Καλοδετη καταρχην, και με το καλο να την κυκλοφορησεις!!:beer:
Πολυ ωραιο μηχανακι ,σιγουρα το αποτελεσμα θα ειναι "μια κουκλα" οπως λεει ο τιτλος!!
Αντε βαλε μπρος να δενεις και βαζε μπολικες φωτο φσκ :a014:


Ολα πάνε καλά και με βγάλει ο χρόνος θα πάω σήμερα το αργότερο αύριο τα πράγματα για ηλεκτροστατική ...... μπότες από τα καλάμια, το μονό σταντ, τις πλάκες, και το ψαλίδι από το ΖRX

Παραγγέλθηκαν τσιμούχες για το πιρούνι και ρουλεμάν για το ψαλίδι

Όσο περιμένω ασχολούμαι να καθαρίσω τα υπόλοιπα ανταλλακτικά ώστε να είναι σε καλή κατάσταση και να προχωρήσω ποιο γρήγορα.

Μια ερώτηση για το καθάρισμα


Με τί θα περάσω τον κινητήρα για να τον καθαρίσω απ’εξω?? Ό Βαγγέλης τον έκανε με αυτό http://must-dive.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=121_234&products_id=2488 αλλά έχει 32,5 ευρο το μισό λίτρο !!!!

Μπορεί κάποιος να προτείνει το κατάλληλο υλικό? Έστω και με link σε άλλο πόστ

Σημείωση ο κινητήρας ήταν από πριν πολύ βρώμικος με αρκετή ψώρα στα καπάκια, είναι επίσης 1,5 χρόνο κατεβασμένος χωρίς λάδια και ξετάπωτος (νικοτομπερνεις).

motomaniac
21/11/2012, 11:19
sweep ειναι αυτο που τα παιδια λενε σουαζ. απλωσε παντου κι αστο να δουλεψει...

vag 70
21/11/2012, 12:40
Ολα πάνε καλά και με βγάλει ο χρόνος θα πάω σήμερα το αργότερο αύριο τα πράγματα για ηλεκτροστατική ...... μπότες από τα καλάμια, το μονό σταντ, τις πλάκες, και το ψαλίδι από το ΖRX

Παραγγέλθηκαν τσιμούχες για το πιρούνι και ρουλεμάν για το ψαλίδι

Όσο περιμένω ασχολούμαι να καθαρίσω τα υπόλοιπα ανταλλακτικά ώστε να είναι σε καλή κατάσταση και να προχωρήσω ποιο γρήγορα.

Μια ερώτηση για το καθάρισμα


Με τί θα περάσω τον κινητήρα για να τον καθαρίσω απ’εξω?? Ό Βαγγέλης τον έκανε με αυτό http://must-dive.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=121_234&products_id=2488 αλλά έχει 32,5 ευρο το μισό λίτρο !!!!

Μπορεί κάποιος να προτείνει το κατάλληλο υλικό? Έστω και με link σε άλλο πόστ

Σημείωση ο κινητήρας ήταν από πριν πολύ βρώμικος με αρκετή ψώρα στα καπάκια, είναι επίσης 1,5 χρόνο κατεβασμένος χωρίς λάδια και ξετάπωτος (νικοτομπερνεις).




23 ευρω το εχει ο αντιπροσωπος ελευσινας

srxakias junior
24/11/2012, 20:21
κουκλι το μηχανακι!καλη συνεχεια!
:a014:

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
29/11/2012, 20:38
Από τα άπαιχτα μηχανακια κι’αυτό. Άντε καλή συνέχεια

Julius
04/12/2012, 23:20
Αρκετή πρόοδο για τα δεδομένα μου……

Σήμερα πάτησε το πίσω πόδι προσωρινά μέχρι να μας στείλει ο ολλανδός την σωστή γλίστρα για το πιρούνι και να μπουν όλα στην τελική τους θέση.
Αρχικά λόγο budget θα μπουν τα μαμά αμορτισέρ και λάστιχα καμένα και βλέπουμε όταν έρθει η ώρα να τσουλήσει.
Έχω αρρωστήσει γιατί μου κάνει τα χατίρια και προχωράει όπως την σκέφτομαι
Οκ οι φωτογραφίες είναι μάπα αλλά θα βάλω με καλύτερο φωτισμό το συντομότερο
Σειρά έχει το πιρούνι το οποίο θα δεθεί μέσα στην εβδομάδα ελπίζω.
Ψάχνω clipon 46αρια (zx9 κλπ κλπ) όποιος έχει κάτι υπόψη του μου σφυράει

Ave.

Julius
04/12/2012, 23:22
:eyepop: :uplate:

byron
05/12/2012, 07:37
Αρκετή πρόοδο για τα δεδομένα μου……
.

ουάου.!!

lspiros
05/12/2012, 08:31
ωραια πραματα ρε αρχοντα,απο δω και περα οτι βαζεις πανω δειχνει:beer:

επειδη ομως αυτες οι στιγμες δεν θα ξαναγυρισουν αφιερωσε λιγο παραπανω χρονο για τις φωτο;)

sapila racing
05/12/2012, 08:57
Μπράβο, καλα το πας! :beer:

Julius
05/12/2012, 12:12
Μπράβο, καλα το πας! :beer:


Ερώτησης.... να αλλάξω τις βίδες στα λεκανάκια με αντίστοιχες allen ανοξείδωτες???

Δεν ανοίγουν με τίποτα και φοβάμαι ότι εάν τις ζορίσω θα πάνε περίπατο.

Μου λεει εδώ ένας περίεργος συνάδελφος :a13: ότι εάν βάλω ανοξείδωτες στο carb θα σκουριάσουν :lol: :hmm:

sapila racing
05/12/2012, 12:36
Ερώτησης.... να αλλάξω τις βίδες στα λεκανάκια με αντίστοιχες allen ανοξείδωτες???

Δεν ανοίγουν με τίποτα και φοβάμαι ότι εάν τις ζορίσω θα πάνε περίπατο.

Μου λεει εδώ ένας περίεργος συνάδελφος :a13: ότι εάν βάλω ανοξείδωτες στο carb θα σκουριάσουν :lol: :hmm:

Να τις αλλάξεις με αλλεν ανοξειδωτες. Ο συνάδελφος δεν ξερει τι λέει, πες του χαιρετίσματα απο μένα.

Αν δεις και αντί να ξεβιδώνουν απλά χαλας το κεφάλι, μην μασήσεις. Ετσι γινεται γιατί ειναι απο πολύ μαπα μεταλλο.
Παρε dremel και κοψε το κεφαλι ωστε να φτιάξεις υποδοχή για ισιο κατσαβίδι. Μετα αν εχεις κι ενα σφυροκατσάβιδο βγαινουν εύκολα και τις πετας.
:wave2:

hidefnick
05/12/2012, 12:36
:a13: ότι εάν βάλω ανοξείδωτες στο carb θα σκουριάσουν :lol: :hmm:

Θα κολλήσουν ρε :dizzy:

ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ:
275990

Julius
05/12/2012, 12:39
Να τις αλλάξεις με αλλεν ανοξειδωτες. Ο συνάδελφος δεν ξερει τι λέει, πες του χαιρετίσματα απο μένα.

..........Παρε dremel και κοψε το κεφαλι ωστε να φτιάξεις υποδοχή για ισιο κατσαβίδι.

Αυτό ακριβός είχα υπόψη μου να κάνω. Ευχαριστώ ρε :beer:

sapila racing
05/12/2012, 12:43
Θα κολλήσουν ρε :dizzy:

ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ:
275990

Δεν κολλάει τίποτα, μια χαρά είναι οι αλλεν.
Αμα περισσεύει ενα χιλιαρικάκι μια χαρά θα είναι τα FCR αλλά οχι και 41!
Υπάρχουν και Mikuni flat slide πολύ φτηνότερα.

Julius
05/12/2012, 12:44
Θα κολλήσουν ρε :dizzy:

ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ:
275990

Α καλά εσύ έχεις ξεφύγει λέμε…… :a38:

Πακέτο με τα FCR (που νομίζω δεν βγαίνουν για ZR750) πάει και το ΚΙΤ 810 και οι εξατμίσεις και επειδή το πακέτο είναι κάνα 2500..... απορρίπτεται.

Προς το παρόν όταν ετοιμαστούν τα περιφερειακά, ο κινητήρας θα πάει στα χέρια του μάστορα για γενική (οτι χρειαστεί) και μετά βλέπουμε

Πάμε κάτω να πάρουμε βίδες ρε? Κερνάω τυρόπιτα με τυρί

MikeG
05/12/2012, 12:48
Αυτό το μηχανάκι μ'αρέσει πάρα πάρα πολύ.

Σε καμιά 25αρια χρόνια που θα αρχίζω να πουρεύω θα το ψάξω.. Μπράβο ρε Jul!


:beer: :beer: :beer:

Julius
08/12/2012, 00:50
απντειτ

Julius
08/12/2012, 00:53
:a2::a07:

dimmie_72
08/12/2012, 02:41
Πιο χοντρό, σε συμβατικο ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. (και είναι και Kawasaki :p )

225209

Kawasaki μπορεί να μην είναι, αλλά μέχρι και το V-STROM το έχει για πλάκα. :cool:

Αν το αποφασίσεις (αλλά σκέψου τις τιμονόπλακες που ήδη έχεις), μου περισσεύει Marzocchi 50mm από Caponord. ;)

lspiros
08/12/2012, 08:10
κουκλι ρε πστ μου.ακομα και σκετος σκελετος μαγνητιζει.υπεροχο ψαλιδι με ποιημα ρεγουλατορους και ωραια αντιθεση οι ταπες του πηρουνιου πανω στι πλακες.δωσε φωτο:beer:

sapila racing
08/12/2012, 09:42
Πολύ ωραίο θα γίνει! :)

Με τους ρεγουλατόρους που έχει πίσω μπορείς να το φέρνεις και λίγο εκει που θέλεις.
πχ αν εχει χαμηλώσει πολύ μπροστά το χαμηλώνεις λίγο και πίσω.
Παραδοσιακά οι αναβατες Kawasaki τους έβαζαν ετσι οπως ειναι τώρα, με τον αξονα στο ψηλότερο σημείο, ωστε να στρίβει πιο γρήγορα το μηχανάκι.

hidefnick
08/12/2012, 14:38
Πολύ ωραίο θα γίνει! :)

Με τους ρεγουλατόρους που έχει πίσω μπορείς να το φέρνεις και λίγο εκει που θέλεις.
πχ αν εχει χαμηλώσει πολύ μπροστά το χαμηλώνεις λίγο και πίσω.
Παραδοσιακά οι αναβατες Kawasaki τους έβαζαν ετσι οπως ειναι τώρα, με τον αξονα στο ψηλότερο σημείο, ωστε να στρίβει πιο γρήγορα το μηχανάκι.

Πρέπει να δει και που θα κάτσει η 4/1 γιατί το πιρούνι είναι 3-4 πόντους κάτω. Πάντως φαίνεται να μην έχει θέμα ύψους, ευτυχώς. (Και πρέπει να του βρω μια πάνω πλάκα, αφού θα βάλει clipons.....) Κουκλι βγαίνει πάντως!!!:beer: :beer: :beer:

Julius
08/12/2012, 17:10
Έχω βρεί ταπούλες μαύρες για την επάνω πλάκα έτσι ώστε να μείνει καρατιμόνα ready.

Θέλω να το κρατήσω χαμηλά αλλά πρώτα, όπως είπε και ο Νίκος, πρέπει να δούμε πόσο χαμηλά θα περάσει η εξάτμιση ΚΑΙ να βρεθούν κατάλληλα αμορτισέρ μια και αυτά που φοράει είναι κλασμένα και δεν παίρνουν επισκευή.

Τώρα για να προχωρήσω το δέσιμο πρέπει να βρω clipon 46αρια, να αποφασίσω για τους διακόπτες και να ξαναφτιάξω τα ηλεκτρικά όσο που μαζεμένα μπορώ (με μπαταρία μίνι).

:a013:

sv9cvk
08/12/2012, 17:50
Να τις αλλάξεις με αλλεν ανοξειδωτες. Ο συνάδελφος δεν ξερει τι λέει, πες του χαιρετίσματα απο μένα.

Αν δεις και αντί να ξεβιδώνουν απλά χαλας το κεφάλι, μην μασήσεις. Ετσι γινεται γιατί ειναι απο πολύ μαπα μεταλλο.
Παρε dremel και κοψε το κεφαλι ωστε να φτιάξεις υποδοχή για ισιο κατσαβίδι. Μετα αν εχεις κι ενα σφυροκατσάβιδο βγαινουν εύκολα και τις πετας.
:wave2:

+1!!

Κουκλα θα γινει!!!:a013:

harris_x
08/12/2012, 19:55
Μου λεει εδώ ένας περίεργος συνάδελφος :a13: ότι εάν βάλω ανοξείδωτες στο carb θα σκουριάσουν :lol: :hmm:
αν τα carb είναι από αλουμίνιο ο περίεργος συνάδελφός σου έχει δίκιο ;)

Julius
26/12/2012, 21:41
απντειτ ......

Πίσω τελειώσαμε…… μια νέα δισκόπλακα και ένα σοβαρό ζευγάρι αμορτισέρ λείπουν αλλά ΟΚ προς το παρών

Julius
26/12/2012, 21:48
Φορέθηκε πρόχειρα το ντεπόζιτο και φτιάχτηκε περίπου η βάση της σέλας για να δώ το κενό που μένει και τις αποστάσεις για να μεταφέρω τα ηλεκτρικά.

(Μέσα στο πορτοκαλί περίγραμμα)

Julius
26/12/2012, 21:50
:eyepop: :a8: :a8: :a8:

:a07: :rockon:

Julius
26/12/2012, 21:55
Και……. ένα προβληματάκι που πρέπει να λύσω (περιμένω να έρθουν πρώτα τα clipon)

Δεν υπάρχουν stop στην τιμονόπλακα …….. τα stop που είχε (του zx) έβρισκαν ελάχιστα και δεν άφηναν το τιμόνι να κινηθεί σχεδόν καθόλου οπότε κόπηκαν πριν την ηλεκτροστατική.

sv9cvk
26/12/2012, 21:55
:eyepop: :a8: :a8: :a8:

:a07: :rockon:

Χμμ! Απο τωρα δειχνει ομορφο!!!:beer:

sv9cvk
26/12/2012, 21:57
Και……. ένα προβληματάκι που πρέπει να λύσω (περιμένω να έρθουν πρώτα τα clipon)

Δεν υπάρχουν stop στην τιμονόπλακα …….. τα stop που είχε (του zx) έβρισκαν ελάχιστα και δεν άφηναν το τιμόνι να κινηθεί σχεδόν καθόλου οπότε κόπηκαν πριν την ηλεκτροστατική.

Ναι!!! Αλλα δεν θα επρεπε να ειχε λυθει πριν την ηλεκτροστατικη ???!!!:(

hidefnick
26/12/2012, 22:04
Βάλε τη βάση του τεπόζιτου, για να κάτσει στη θέση του σωστά ρεεεεεεεεεεεεεεε.

Julius
26/12/2012, 22:05
Ναι!!! Αλλα δεν θα επρεπε να ειχε λυθει πριν την ηλεκτροστατικη ???!!!:(

Πώς??? να τρυπήσω την κάτω πλάκα για να κάνω καινούργια στοπ δεν ήθελα γιατί αυτή τραβάει όλα τα ζόρια.
Λέω μπας και βάλω στόπ-λάστιχα με δαχτυλίδια στο μπροστινό αλλά πρώτα να έρθουν τα clipon να μπουν στην τελική τους θέση και μετά βλέπουμε.
Τελευταία λύση η custom κάτω πλάκα αλλά θα μου πιάσουν τον …

Julius
26/12/2012, 22:06
Βάλε τη βάση του τεπόζιτου, για να κάτσει στη θέση του σωστά ρεεεεεεεεεεεεεεε.

την έχω βάλει ρε μπάμια, πώς θα μέτραγα αλλιώς στον γάμο του καραγκιόζη?

hidefnick
26/12/2012, 22:11
την έχω βάλει ρε μπάμια, πώς θα μέτραγα αλλιώς στον γάμο του καραγκιόζη?

Μήπως την έχεις βάλει τούμπα? Λίγο ψιλά τα βλέπω τα αυτιά για τα πλαινά καπάκια :P

Julius
26/12/2012, 22:15
Μήπως την έχεις βάλει τούμπα? Λίγο ψιλά τα βλέπω τα αυτιά για τα πλαινά καπάκια :P


Ξέχασες τι σου έδειχνα ρε ?????

Ετσι θα μπει για να κάνει μικρότερη γωνία με τη σέλα και να αφήσει χώρο για τα ηλεκτρικά.

Και όπως λέει και ο Προκρούστης…. Ότι περισσεύει κόβεται

lspiros
26/12/2012, 22:24
τα πλαινα κενα μπορω να στα καλυψω εγω με plexyglass σε οτι σχημα,με ετοιμες τρυπες , και εκτυπωμενο μαλιστα.α και το βασικοτερο...τσαμπα:D

Julius
26/12/2012, 22:34
τα πλαινα κενα μπορω να στα καλυψω εγω με plexyglass σε οτι σχημα,με ετοιμες τρυπες , και εκτυπωμενο μαλιστα.α και το βασικοτερο...τσαμπα:D

:-D τις οδηγίες σου ακολουθώ απο το dax για να φτιάξω την σέλα. :beer:

Φιλτροκούτι και πλαϊνά καπάκια δέν θέλω να βάλω. βασικά για αυτό θέλω να χώσω και τα ηλεκτρικά κάτω απο την σέλα (με μίνι μπαταρία) για να το αφήσω κενό πίσω από carbs.
Να σαν το παρακάτω περίπου

lspiros
26/12/2012, 22:49
Για να γεμισεις το κενό τότε μπορείς να βάλεις ένα ωραίο δοχείο αναθυμιασεων;)

dimmie_72
26/12/2012, 23:58
Φιλτροκούτι και πλαϊνά καπάκια δέν θέλω να βάλω. βασικά για αυτό θέλω να χώσω και τα ηλεκτρικά κάτω απο την σέλα (με μίνι μπαταρία) για να το αφήσω κενό πίσω από carbs.

Άρα πας για καραμπινάτο cafe racer και όχι απλή επαναφορά. Σωστός και όλες πλέον οι κινήσεις σου πρέπει να έχουν αυτό τον προσανατολισμό. :a013:


Να σαν το παρακάτω περίπου

Το δικό σου είναι καλύτερο. Σαυτό σέλα και τεπόζιτο είναι σχεδόν στην ίδια ευθεία με αποτέλεσμα τα χέρια να μη τυλίγονται γύρω απ το ρεζερβουάρ όπως συνέβαινε στα τύπου cafe εποχής. Θυμάμαι πολλοί βγάζαν εντελώς τη σέλα και βάζανε μικρό κιλίμι η κομμάτι φλοκάτης να πετύχουν αυτό το στυλ. :lol:

:a23:

sapila racing
27/12/2012, 09:01
Άρα πας για καραμπινάτο cafe racer και όχι απλή επαναφορά. Σωστός και όλες πλέον οι κινήσεις σου πρέπει να έχουν αυτό τον προσανατολισμό. :a013:
Θυμάμαι πολλοί βγάζαν εντελώς τη σέλα και βάζανε μικρό κιλίμι η κομμάτι φλοκάτης να πετύχουν αυτό το στυλ. :lol:

:a23:

Δεν τα λες σωστά! Κουρελού βάζανε, ετσι ειναι original.
Julius προχώρα, σε θελει ολη η χώρα! :beer:

ps Αμα θες ταπετσερη για τη σέλα πες μου να σου στειλω πμ.

Julius
08/01/2013, 13:31
Καλησπέρα, πολύ πήξιμο και ακόμα και τις μέρες των εορτών έγινε λίγη δουλειά αλλά έπεσε πολύ διάβασμα. :eek:

Επόμενα -παράλληλα- βήματα

Ντεπόζιτο : Eίναι ξυσμένο και ανοικτό 1,5 χρόνο και εάν και έχει εσωτερικά ελάχιστα σημάδια σκουριάς θα ακολουθήσω το πρωτόκολλο του Τακατα από εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122984&page=44&highlight=POR-15 Βάζοντας ξύδι για ένα μικρό διάστημα, κατόπιν σταθεροποιητή σκουριάς και τέλος POR-15 fuel tank sealer.
Εξωτερικά θα το ξύσω καλά και θα το περάσω πάνω και κάτω πρόχειρα ένα αστάρι σιδηρού σε σπρέι εώς ότου αποφασίσω τι θα κάνω με τα χρώματα.


Έχουν λυθεί οι δαγκάνες των μπροστινών φρένων, οι τρομπα τους και οι βάσεις των μανετών και πρέπει να βαφτούν γιατί είναι πολύ ταλαιπωρημένες (Έσβησα τα χτυπήματα με το dremel και πολύ λεπτό γυαλόχαρτο νερού διαδοχικά 600-1000-1500)
Τι προτείνεται για βάψιμο??? Αποχρωματισμό και κατόπιν στάρι αλουμινίου και αντίστοιχο χρώμα (βάψιμο με σπρέι) Ή υαλοβολή και ηλεκτροστατική?? (γίνετε και στην τρόμπα άραγε?) :confused::confused::confused:


Τα ηλεκτρικά καθαρίζονται οι φυσες και θα μετρηθούν ώστε να μπουν προεκτάσεις όπου χρειάζονται για να μεταφερθούν όλα κάτω από την σέλα. Δεν θα είναι πολύ δουλεία γιατί εκεί ουσιαστικά ήταν η θέση τους.


Όλες οι γνώμες / επισημάνσεις / ενστάσεις κλπ είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες (εκτός απο του STOYBI :a027:)

:a4:

:)

STOYBI
08/01/2013, 15:18
:-D τις οδηγίες σου ακολουθώ απο το dax για να φτιάξω την σέλα. :beer:

Φιλτροκούτι και πλαϊνά καπάκια δέν θέλω να βάλω. βασικά για αυτό θέλω να χώσω και τα ηλεκτρικά κάτω απο την σέλα (με μίνι μπαταρία) για να το αφήσω κενό πίσω από carbs.
Να σαν το παρακάτω περίπου



Σαν να πυροβοληθηκε απο το πλαι με μπαζουκα θα ειναι.....! :smokin:

Julius
08/01/2013, 16:39
Σαν να πυροβοληθηκε απο το πλαι με μπαζουκα θα ειναι.....! :smokin:

Φίλος εσύ να διαβάσεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το προηγούμενο ποστ :boxing:

Takata Dome
08/01/2013, 18:48
Καλησπέρα, πολύ πήξιμο και ακόμα και τις μέρες των εορτών έγινε λίγη δουλειά αλλά έπεσε πολύ διάβασμα. :eek:

Επόμενα -παράλληλα- βήματα

Ντεπόζιτο : Eίναι ξυσμένο και ανοικτό 1,5 χρόνο και εάν και έχει εσωτερικά ελάχιστα σημάδια σκουριάς θα ακολουθήσω το πρωτόκολλο του Τακατα από εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122984&page=44&highlight=POR-15 Βάζοντας ξύδι για ένα μικρό διάστημα, κατόπιν σταθεροποιητή σκουριάς και τέλος POR-15 fuel tank sealer.
Εξωτερικά θα το ξύσω καλά και θα το περάσω πάνω και κάτω πρόχειρα ένα αστάρι σιδηρού σε σπρέι εώς ότου αποφασίσω τι θα κάνω με τα χρώματα.


Έχουν λυθεί οι δαγκάνες των μπροστινών φρένων, οι τρομπα τους και οι βάσεις των μανετών και πρέπει να βαφτούν γιατί είναι πολύ ταλαιπωρημένες (Έσβησα τα χτυπήματα με το dremel και πολύ λεπτό γυαλόχαρτο νερού διαδοχικά 600-1000-1500)
Τι προτείνεται για βάψιμο??? Αποχρωματισμό και κατόπιν στάρι αλουμινίου και αντίστοιχο χρώμα (βάψιμο με σπρέι) Ή υαλοβολή και ηλεκτροστατική?? (γίνετε και στην τρόμπα άραγε?) :confused::confused::confused:


Τα ηλεκτρικά καθαρίζονται οι φυσες και θα μετρηθούν ώστε να μπουν προεκτάσεις όπου χρειάζονται για να μεταφερθούν όλα κάτω από την σέλα. Δεν θα είναι πολύ δουλεία γιατί εκεί ουσιαστικά ήταν η θέση τους.


Όλες οι γνώμες / επισημάνσεις / ενστάσεις κλπ είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες (εκτός απο του STOYBI :a027:)

:a4:

:)

Μια παρατήρηση εδώ για την πλαστικοποίηση του ρεζερβουάρ
Έχε υπ'οψιν σου πως η διαδικασία καθαρισμού που περιέγραψα,κόστισε 42 ευρώ με ρεζερβουάρ 9 λίτρων.Αν πχ έχεις 15 λιτρα,πρόσθεσε αλλα 6 ευρώ για το ξύδι και πας κοντά στα 50.Συν το οτι η επιτυχία της πλαστικοποίησης,βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο πόσο σωστά θα γίνει ο καθαρισμός,το στέγνωμα,η εφαρμογή κλπ. Αυτό που θέλω να πω είναι,πριν ξεκινήσεις,πάρε μια τιμή απο έναν επαγγελματία

Επίσης,στην τρόμπα των φρένων δεν έχεις επιλογή βαφής με κανονικό χρώμα,καθώς τα υγρά φρένων θα το χαλάσουν μόλις πέσουν πάνω.Η ηλεκτροστατική είναι η καλύτερη λύση

Καλή συνέχεια

Stabak
09/01/2013, 08:38
Τζουλ, για βουρτσα, στραντζα, τιγκ κ λοιπες χαρουμενες εργασιες μη διστασεις να μου πρηξεις τα @@...

Julius
09/01/2013, 09:48
Τζουλ, για βουρτσα, στραντζα, τιγκ κ λοιπες χαρουμενες εργασιες μη διστασεις να μου πρηξεις τα @@...

φχαριστώ φίλε Χρηστάρα Τουμπανόπουλε :a10:

Julius
09/01/2013, 13:23
Απντειτ


Εχθές το βράδυ ήρθε η ώρα των ηλεκτρικών........

Προτίμησα να ξηλώσω ότι δεν χρειάζεται από την υπάρχουσα καλωδίωση από το να τραβήξω νέα καλώδια. ( Βέβαια ολόκληρη πλεξούδα μεταχείρο έχει 25euro στον θείο μπέη οπότε όσο σκατά και να τα κάνω στην χειρότερη παίρνω μια άλλη.)

Έμειναν μόνο τα απαραίτητα και όσο αφορά τα όργανα θα μπει μόνο ένα ταχύμετρο μικρό με το φως του και ένα λαμπάκι για την ένδειξη του λαδιού.


Ξηλώθηκαν με αλφαβητική σειρά :dizzy::

- Ο Συναγερμός (ο οποίος δέν δούλευε έτσι και αλλιώς)
- Το λαμπάκι τις νεκράς με την καλωδίωση του
Ο δείκτης βενζίνης με την καλωδίωση του έως το σέρσορα ο οποίος θα μπει για να κλείσει η τρύπα.
- Το λαμπάκι της μεγάλης σκάλας με την καλωδίωση του
- Τα καλώδια του στροφόμετρου και των φώτων του
- Οι ενδίξεις των φλάς (όχι τα φλάς ενοείτε)
- Το parking light
- O διακόπτης του stand
- O διακόπτης της νεκράς


Γενικά ελάφρωσε πολύ η πλεξούδα. Σήμερα θα πέσει θερμοσυστελόμενο στις συνδέσεις (ε έκανα και την μαλακία μου και έκοψα κατα λάθος την φύσα της κλειδαριάς κατά τις 2 το πρωί :moutza::a018::ZZZ:), ταινία 3Μ και μακαρόνι όπου είναι δυνατό να μπεί.


Φώτο απο το σφάξιμο, μπιλόου

Julius
09/01/2013, 13:31
Με τους γαμωδιακόπτες έχω ένα θεματάκι, δέν ανασταίνονται με τίποτα. Δοκίμασα βαζελίνη και σπρέι σιλικόνης και κετσεδάκι dremel αλλά τίποτα. Στήν φωτό παρακάτω είναι πριν την βαζελίνη, αλλά και πάλι δεν έχει σπουδαία διαφορά εκτός του ότι γλιστράει :tomates:

Θα τους βάλω έτσι και βλέπουμε

Καμία ιδέα?? Εκτός από το να πάρω καινούργιους??

sv9cvk
09/01/2013, 13:50
Με τους γαμωδιακόπτες έχω ένα θεματάκι, δέν ανασταίνονται με τίποτα. Δοκίμασα βαζελίνη και σπρέι σιλικόνης και κετσεδάκι dremel αλλά τίποτα. Στήν φωτό παρακάτω είναι πριν την βαζελίνη, αλλά και πάλι δεν έχει σπουδαία διαφορά εκτός του ότι γλιστράει :tomates:

Θα τους βάλω έτσι και βλέπουμε

Καμία ιδέα?? Εκτός από το να πάρω καινούργιους??

Eγω θα τους ελυνα και θα τους εβαφα !Γραμματα δεν ειδα (δεν βλεπω και καλα τελευταια!!:a024: ) οποτε δεν θα σε δυσκολεψει!! (νομιζω):rolleyes:

Julius
09/01/2013, 14:08
Eγω θα τους ελυνα και θα τους εβαφα !Γραμματα δεν ειδα (δεν βλεπω και καλα τελευταια!!:a024: ) οποτε δεν θα σε δυσκολεψει!! (νομιζω):rolleyes:


Τα γράμματα υπάρχουν είναι σχεδόν σβησμένα.

Χρηστο το σκέφτηκα και το έψαξα στις δουλείες σας αλλά όλοι χρησιμοποιείται κομπρεσέρ και πιστόλι και ειδικά χρώματα, εγώ δεν έχω κομπρεσέρ οπότε πάω σε λύση έτοιμη με σπρέι. Και δέν ξέρω καλά τα έτοιμα υλικά και την προεργασία. (μόνο τον ίδιο φούρνο με εσένα διαθέτει το κατάστημα χε χε)

Θα κρατήσει το χρώμα στους διακόπτες? Δεν τρίβεται με την χρήση?

DUKASII
09/01/2013, 14:20
αδελφε δεν μου έχουν βρει αμορτισερ....
παρτα.
επίσης κερασω κανα καφε?

Antonisss
09/01/2013, 14:23
Αυτό με τη νεκρά που έχεις ξηλώσει, είσαι σίγουρος ότι όταν το δέσεις θα μιζάρει το μηχανάκι? Μου έχει τύχει σε αλλαγή πλεξούδας να ξεχάσω να φισώσω τον αισθητήρα της νεκράς και δεν μίζαρε...

Julius
09/01/2013, 14:50
αδελφε δεν μου έχουν βρει αμορτισερ....
παρτα.
επίσης κερασω κανα καφε?

Οκεικ ρε μούχλα, κέρνα καφέ αλλά απο αύριο που σπάει το κρύο οκ?

:beer:

Julius
09/01/2013, 14:57
Αυτό με τη νεκρά που έχεις ξηλώσει, είσαι σίγουρος ότι όταν το δέσεις θα μιζάρει το μηχανάκι? Μου έχει τύχει σε αλλαγή πλεξούδας να ξεχάσω να φισώσω τον αισθητήρα της νεκράς και δεν μίζαρε...

Σωστός.
Έχει γεφυρώσει επάνω στον αριστερό διακόπτη μόνιμα και έχω αφήσει μόνο το κομμάτι καλωδίου από τον διακόπτη στον ρελέ τις μίζας. Έβγαλα δηλαδή μόνο το κομμάτι καλωδίου που πάει στο λαμπάκι και τον αισθητήρα.

stef88x
09/01/2013, 15:27
Με τους γαμωδιακόπτες έχω ένα θεματάκι, δέν ανασταίνονται με τίποτα. Δοκίμασα βαζελίνη και σπρέι σιλικόνης και κετσεδάκι dremel αλλά τίποτα. Στήν φωτό παρακάτω είναι πριν την βαζελίνη, αλλά και πάλι δεν έχει σπουδαία διαφορά εκτός του ότι γλιστράει :tomates:

Θα τους βάλω έτσι και βλέπουμε

Καμία ιδέα?? Εκτός από το να πάρω καινούργιους??

Σε ξεθωριασμενα ΑΒΑΦΑ πλαστικα εγω ριχνω πλαστικοποιητη σε σπρει . Ομως δε ξερω κατα ποσο θα κατσει με τη βαζελινη που εβαλες. Αν κατσει λογικα θα δειξει σα καινουριο.

motomaniac
09/01/2013, 15:42
Σε ξεθωριασμενα ΑΒΑΦΑ πλαστικα εγω ριχνω πλαστικοποιητη σε σπρει . Ομως δε ξερω κατα ποσο θα κατσει με τη βαζελινη που εβαλες. Αν κατσει λογικα θα δειξει σα καινουριο.

μπα δεν θα κατσει δυστυχως... δεν θυμαμαι πως το ειχε πει ο Σπυρος το υλικο για να καθαριζει..

Pardalotzatziki
09/01/2013, 15:47
μπα δεν θα κατσει δυστυχως... δεν θυμαμαι πως το ειχε πει ο Σπυρος το υλικο για να καθαριζει..

Τον ειχα ρωτησει και γω....

bodyantisil η διαλυτικο νιτρου εννοεις???

Julius
09/01/2013, 16:02
Τον ειχα ρωτησει και γω....

bodyantisil η διαλυτικο νιτρου εννοεις???


Ναί έχει γράψει για τα πλαστικά οτι εάν έχει πέσει επάνω τίποτα σπρει σιλικόνης κλπ με διαλυτικό νίτρου καθαρίζει

Θα το δοκιμάσω από αύριο και σας λέω αποτέλεσμα (καθάρισμα διαλυτικό και πέρασμα πλαστικοποιητή)


Ευχαριστώ Stef

Γιώργος Πλ.
09/01/2013, 16:40
Καλό κουράγιο

kostas_1100gs
10/01/2013, 02:34
Από τις ομορφότερες μοτοσικλέτες.

lspiros
11/01/2013, 08:09
Ναί έχει γράψει για τα πλαστικά οτι εάν έχει πέσει επάνω τίποτα σπρει σιλικόνης κλπ με διαλυτικό νίτρου καθαρίζει

Θα το δοκιμάσω από αύριο και σας λέω αποτέλεσμα (καθάρισμα διαλυτικό και πέρασμα πλαστικοποιητή)


Ευχαριστώ Stef
αν πλυνεις με διαλυτικο νιτρου το πλαστικο θα ασπρισει...(αν και χρειαζεται με τη βαζελινη).
περνα μετα bodyantisil και βαψε με χρωμα.οταν στεγνωσει βρες καλιτεχνη για τα υπολοιπα.
το plastoflex ειναι διαφανο αποροφιεται και δεν κανει τιποτα...

Julius
11/01/2013, 09:01
αν πλυνεις με διαλυτικο νιτρου το πλαστικο θα ασπρισει...(αν και χρειαζεται με τη βαζελινη).
περνα μετα bodyantisil και βαψε με χρωμα.οταν στεγνωσει βρες καλιτεχνη για τα υπολοιπα.
το plastoflex ειναι διαφανο αποροφιεται και δεν κανει τιποτα...

Διαλυτικό νίτρου, bodyantisil, στεγνο χαρτι για καθάρισμα καλό και χρώμα. το είχα δει στην φανοποιεία πλαστικών αλλά δέν ήμουν σίγουρος οτι θα κράταγε στους διακόπτες το χρώμα για αυτό το πάλευα με αλοιφές και τριψίματα.


:a23::)

lspiros
11/01/2013, 11:14
Διαλυτικό νίτρου, bodyantisil, στεγνο χαρτι για καθάρισμα καλό και χρώμα. το είχα δει στην φανοποιεία πλαστικών αλλά δέν ήμουν σίγουρος οτι θα κράταγε στους διακόπτες το χρώμα για αυτό το πάλευα με αλοιφές και τριψίματα.


:a23::)
αν δεν βρεις bodyantisil μην τρελενεσαι.πλυνε καλα με διαλυτικο,σαπουνισε με καινουργιο σφουγγαρι και στενωσε τα.παρε το σφουγγαρακι το scotch brite που πλενει ο κρητικος τα πιατα,τρξιψε τους διακοπτες μεχρι να ματαρουν(λιγο θελει ελαφρια),ριξε πλαστοφιξ και βαψε με οτι θελεις...

Julius
21/01/2013, 09:16
Λίγα πράγματα λόγο έλλειψης χρόνου......

Ντεπόζιτο καθαρό, έτοιμο για ένα ψιλοστοκαρισμα σε δυο λακουβάκια που έχει και αστάρωμα μέχρι να αποφασίσω το χρώμα.

Ένα πρώτο σχέδιο της βάσης της σέλας που θα φιλοξενήσει τα ηλεκτρικά. (θα γίνει από fiberglass μάλλον).

Η χαρτοταινία έχει μπει για να μαρκάρει το σημείο που θα κοπεί το υποπλαίσιο.

Α! Και cliponακια.

:vroum:

harris_x
21/01/2013, 09:24
nice :beer::beer::beer:

motomaniac
21/01/2013, 14:42
για κωλο-ουρα κοκοβιο-σελα τι εχεις επιλεξει? εγω ετοιαμαζα για το srx μου αυτην, που θα τα συμπεριλαμβανε ολα μαζι. αλλα το πουλησα..

280027

280029

280031

lspiros
21/01/2013, 14:50
στα πα και με πμ.μπορεις να βερνικαρεις απ ευθειας αλλα να ξερεις οτι μετα το βερνικι τα λακουβακια θα φαινοντε περισσοτερο...

εκτος.........:rolleyes:

:Dεκτος αν ζητησεις στο χρωματοπωλειο να σου ριξουν ματαριστικη παστα στο βερνικι.απο ελαφρως σατινε ως τελειως ματ.τοτε τα λακουβακια δεν θα χτυπανε στο ματι.αυτο που πρεπει να κανεις ομως αν δεν βαψεις ειναι να σπασεις τις γραμμες απο το τριψιμο απο κατω η να τις κανεις ομοιομορφες,ας πουμε σαν ομοκεντροι κυκλοι.τοτε θα εχεις ενα πιο hard factory look...:wave2:

Julius
22/01/2013, 09:41
για κωλο-ουρα κοκοβιο-σελα τι εχεις επιλεξει? εγω ετοιαμαζα για το srx μου αυτην, που θα τα συμπεριλαμβανε ολα μαζι. αλλα το πουλησα..

280027

280029

280031


κατα πάσα πιθανότητα, μια απο τις δύο παρακάτω....

sapila racing
22/01/2013, 09:50
κατα πάσα πιθανότητα, μια απο τις δύο παρακάτω....

Την ουρά να την κρατήσεις, είναι σημα κατατεθέν και του παει πολύ.

Η αλλη σέλλα, η σκέτη, είναι χάλια. :wave2:

Julius
22/01/2013, 09:52
αυτο που πρεπει να κανεις ομως αν δεν βαψεις ειναι να σπασεις τις γραμμες απο το τριψιμο απο κατω η να τις κανεις ομοιομορφες,ας πουμε σαν ομοκεντροι κυκλοι.τοτε θα εχεις ενα πιο hard factory look...:wave2:


Αυτό έχω υπόψη μου, θα το δουλέψω σήμερα λίγο με το dremel να φύγουν κάτι ψιλά από τις άκρες που έχουν μείνει χρωματάκια και σκουργιά και θα προσπαθήσω να το κάνω μετά όλο ομοιόμορφο. Εάν γίνει ωραίο ΟΚ θα πέσει βερνίκι ματ έτσι αλλιώς θα πέσει χρώμα.

Εντωμεταξύ εχθές έριξα μια πρώτη στρώση έποξικο αστάρι στο κάτω μέρος, που έτσι και αλλιώς δεν θα φαίνεται και θέλω να είναι ποιο καλά προφυλαγμένο.

Julius
22/01/2013, 10:00
Την ουρά να την κρατήσεις, είναι σημα κατατεθέν και του παει πολύ.

Η αλλη σέλλα, η σκέτη, είναι χάλια. :wave2:


Αυτό είναι το σχέδιο Α, έχω βρει το πατρόν για να την φτιάξω με fiberglass

Αλλά και το Β μου αρέσει σαν εναλλακτική.

lspiros
22/01/2013, 11:46
Αυτό έχω υπόψη μου, θα το δουλέψω σήμερα λίγο με το dremel να φύγουν κάτι ψιλά από τις άκρες που έχουν μείνει χρωματάκια και σκουργιά και θα προσπαθήσω να το κάνω μετά όλο ομοιόμορφο. Εάν γίνει ωραίο ΟΚ θα πέσει βερνίκι ματ έτσι αλλιώς θα πέσει χρώμα.

Εντωμεταξύ εχθές έριξα μια πρώτη στρώση έποξικο αστάρι στο κάτω μέρος, που έτσι και αλλιώς δεν θα φαίνεται και θέλω να είναι ποιο καλά προφυλαγμένο.
για να πετυχεις τις σκιες απο τις γραμμες καπως ομοιομορφες,χρησιμοποιησε ενα εκεντρο τριβειο και ενα γυαλοχαρτο ξηρας πανω απο 400.καλο ειναι η πλακα να ειναι η σπογγωδης και οχι η σκληρη μιας και εχουμε να κανουμε με καμπυλες.μην μενεις πολυ ωρα στο ιδιο σημειο γιατι θα ζεσταθει η λαμαρινα και θα φουσκωσει...
280128

motomaniac
22/01/2013, 12:10
κατα πάσα πιθανότητα, μια απο τις δύο παρακάτω....
το 20 ειναι αληθεια χαλια! το 1 φερνει καπως στην αμα ουρα!

Julius
22/01/2013, 12:23
για να πετυχεις τις σκιες απο τις γραμμες καπως ομοιομορφες,χρησιμοποιησε ενα εκεντρο τριβειο και ενα γυαλοχαρτο ξηρας πανω απο 400.καλο ειναι η πλακα να ειναι η σπογγωδης και οχι η σκληρη μιας και εχουμε να κανουμε με καμπυλες.μην μενεις πολυ ωρα στο ιδιο σημειο γιατι θα ζεσταθει η λαμαρινα και θα φουσκωσει...
280128

:D φίλε ένα θα πώ......... όλα αυτά τα έχεις γράψει ξανά και ήδη τα έχω εφαρμόσει. μην νομίζεις ότι πάνε χαμένα αυτά που γράφετε ρε


Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια bro

Julius
22/01/2013, 12:27
το 20 ειναι αληθεια χαλια! το 1 φερνει καπως στην αμα ουρα!


ναι είναι η ίδια σχεδίαση αλλά δεν έχει καμία σχέση, έχει μικρότερη καμπύλη, και είναι ποιο κοντή και στα πλάγια φτάνει μέχρι εμπρός σχεδόν.

Θέλω λοιπόν να φτιάξω το ίδιο με το #1 αλλά όχι μονόσελο αλλά και με 2η θέση για την κοράκλα μου.

STOYBI
22/01/2013, 12:53
Την ουρά να την κρατήσεις, είναι σημα κατατεθέν και του παει πολύ.

Η αλλη σέλλα, η σκέτη, είναι χάλια. :wave2:



+ οσα......!!!! :D

Julius
24/01/2013, 12:29
μου τήν έδωσε εχθές το βράδυ......

Julius
24/01/2013, 12:30
και του έριξα ένα ελαφρύ κουρεματάκι….. (-16.2cm παρακαλώ!)

Julius
24/01/2013, 12:31
Μέτρησα πώς θα πέφτει περίπου η ουρά (σλουυυρπ :a32::a32::a32::a32:)

Julius
24/01/2013, 12:32
και ξεκίνησα τα πρώτα βήματα πρός το επιθυμητό τελικό αποτέλεσμα....

πρώτα την έκοψα κάθετα στην μέση για να της προσθέσω 1,5 πόντο ώστε να κάθετε σωστά

Julius
24/01/2013, 12:33
μετά έκοψα τα πλαϊνά για τον ίδιο λόγο.....


και πρόχειρα την εφάρμοσα επάνω στην βάση της μελλοντικής σέλας……

ΟΕΕΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

hidefnick
25/01/2013, 08:35
:a20::a20::a20:

sv9cvk
26/01/2013, 19:11
Γουσταρω κοπτικη -ραπτικη!!!:beer::a07::a03:

motomaniac
27/01/2013, 05:35
Γουσταρω κοπτικη -ραπτικη!!!:beer::a07::a03:

+ οσα θελει ο παππους! :a22:

STOYBI
27/01/2013, 08:05
Μέτρησα πώς θα πέφτει περίπου η ουρά (σλουυυρπ :a32::a32::a32::a32:)




Mου αρεσει....!!!!! :beer::beer:


Σου εχει λασκαρει η μπετουγια της πορτας ........μην κλειστεις μεσα ρε................ :lol:

lspiros
27/01/2013, 09:16
κωστετσο:lol:
γουσταρω,απο τωρα φαινεται τι θα βγει:beer: