Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: γνωμες για σωστό ζέσταμα ενος LC4

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Το ζεσταμα το θεωρω πολυ βασικο παραγοντα...
    Κ οσο και αν καποιοι με κοροιδευουν που περιμενω να βγαλει 3 γραμμες στην θερμοκρασια για να ξεκινησω το πρωι ,εγω θα συνεχισω να το κανω...

  2. #2
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Το ζεσταμα το θεωρω πολυ βασικο παραγοντα...
    Κ οσο και αν καποιοι με κοροιδευουν που περιμενω να βγαλει 3 γραμμες στην θερμοκρασια για να ξεκινησω το πρωι ,εγω θα συνεχισω να το κανω...
    έχεις μετρήσει μήπως πόση ώρα χρειαζεται για να φθασει τις 3 γραμμουλες;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    έχεις μετρήσει μήπως πόση ώρα χρειαζεται για να φθασει τις 3 γραμμουλες;
    Με θερμοκρασια τωρινη στο γκαραζ περιπου 15οC και απολυτως κρυο(αφημενο ολο το βραδυ)
    για να φτασει της 3 γραμμες θελει περιπου 4 λεπτα...

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Με θερμοκρασια τωρινη στο γκαραζ περιπου 15οC και απολυτως κρυο(αφημενο ολο το βραδυ)
    για να φτασει της 3 γραμμες θελει περιπου 4 λεπτα...
    kai βεντιλατερ αναβει στην 5η;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    kai βεντιλατερ αναβει στην 5η;
    Δεν μου εχει αναψει ποτε 5η εκτος απο προχθες που ερχομουν απο γρηγορη βολτα και μπαινοντας Πατρα κολλησα στην κινηση.Βεντιλατερ δεν αναψε...

    Νομιζω οτι αναβει στην 6η(7 γραμμες εχει).......
    Μαλλον συντομα θα τοποθετησω ενα διακοπτακι για να το αναβω οποτε γουσταρω να εχω το κεφαλι μου ησυχο....

  6. #6
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Το ζεσταμα το θεωρω πολυ βασικο παραγοντα...
    Κ οσο και αν καποιοι με κοροιδευουν που περιμενω να βγαλει 3 γραμμες στην θερμοκρασια για να ξεκινησω το πρωι ,εγω θα συνεχισω να το κανω...


    ρε συ καμεν...αυτο που κανεις δεν εχει νοημα ομως, αυτο ειναι το θεμα...ειναι λαθος...ασε που περισσοτερο κακο κανεις στο μοτερ παρα καλο...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ρε συ καμεν...αυτο που κανεις δεν εχει νοημα ομως, αυτο ειναι το θεμα...ειναι λαθος...ασε που περισσοτερο κακο κανεις στο μοτερ παρα καλο...
    Δε πειραζει δικο μου ειναι...

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Δε πειραζει δικο μου ειναι...


    ρε ανθρωπε, ενταξει δεν αντιλεγω, δικο σου ειναι και του βαζεις φωτια και το καις...το θεμα ειναι αν κανεις κατι να ξερεις γιατι το κανεις και οχι επειδη διαβασες την παπαρια ενος ασχετου που πεταξε στο φορουμ με τα κτμ...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    βΑΣΙΚΑ για να μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας η ραγισμενη κεφαλη στο 95% ηταν απο σκισιμο με κρυο μοτερ γτ οσοι τα ειχαν δεν ειχαν την υπομονη να περιμενουν 5 λεπτακια...
    Ειχε που ειχε θεμα η κεφαλη με την ψυξη,το εβαζαν μπροστα κ εφευγαν με καρφωτες στον κοφτη...
    Ε τι να κανει κ αυτο το καημενο................
    Σκισιμο στον κοφτη με κρυο μοτερ,ελειψη παραφλου,αλλαγη λαδιων χωρις σωστη εξαερωση,σκορτσαρισμα σε χαμηλες,τα μηχανακια μας στο θεμα κεφαλη πονανε.

    Και κατι αλλο...

    ...περιμενεις η θερμοκρασια να φτασει 3 μπαρες

    Μολις παει μια,αντε το χειμωνα δυο ξεκινα χαλαρα και ροπατα μεχρι να παει τρεις και μετα σκιστο.
    Ετσι το μπουκωνεις το μηχανακι.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από orion


    Μολις παει μια,αντε το χειμωνα δυο ξεκινα χαλαρα και ροπατα μεχρι να παει τρεις και μετα σκιστο.
    Ετσι το μπουκωνεις το μηχανακι.
    Eπειδη βγαινω απο αποτομη ραμπα γκαραζ το αφηνω να παει τρεις γραμμες.Συνηθως μολις βγαλει 2η
    περιμενω λιγο ,βγαινω απο την ραμπα,βαζω κρανος ,εχει βγαλει ηδη 3η και φευγω...
    Μπορει να ειναι λιγο λοξο αυτο που κανω αλλα δε νομιζω οτι θα βλαψει το μηχανακι...
    Δε το αφηνω να καει στο ζεσταμα Αλλα το πρωι θελω να ζεσταθει καλα...

    Δυστυχως,ειναι λιγοι αυτοι που ξερουν να περιποιηθουν τα ΚΤΜ οπως πρεπει
    με οτι αυτο συνεπαγεται....

  11. #11
    Κοιτα... εδω εχεις δικιο αλλα 640 πειρες οχι 50ρακι οποτε τη ραμπα που λες θα την ανεβει ανετα,το δικο μου θελει ενα τσιγαρο για να παει 2 μπαρες (περιπου 6-7 λεπτα) παραπανω μου φενεται υπερβολη.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
    Κοιτα... εδω εχεις δικιο αλλα 640 πειρες οχι 50ρακι οποτε τη ραμπα που λες θα την ανεβει ανετα,το δικο μου θελει ενα τσιγαρο για να παει 2 μπαρες (περιπου 6-7 λεπτα) παραπανω μου φενεται υπερβολη.
    ΠΟλυ βαζεις για τις 2 μπαρες...Περιπου 4 λεπτα κανει εμενα...
    Θα το μετρησω καποια στιγμη απο περιεργια....

    Οχι οτι εχει καμια σημασια...Τελος παντων,στην ουσια κ εγω με 2 μπαρες αρχιζω να κινουμε οποτε 2 λεπτα πανω-κατω δε νομιζω να κανουν και τιποτα κακο...

    Αλλωστε ποσες φορες σου εχει τυχει να περιμενεις την γκομενα και να μην σβηνεις γτ σκεφτεσε "τωρα θα ερθει-τωρα θα ερθει" και μολις εχει περασει κανενα 10λεπτο το σβηνεις γτ βαρεθηκες να περιμενεις και τοτε.................



    τσουπ σκαει μυτη...

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  13. #13
    anyway... 5-10 λεπτα αναλογα τη θερμοκρσια που εχει εξω,μη ξεχνας οτι το παλικαρι ενδιαφερεται για μοντελο του 2001 που δεν εχει μετρηση θερμοκρασιας οποτε πρεπει να υπολογιζει με τα λεπτα.


  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2009
    Μηνύματα
    7
    Παιδια εγω που εχω του 01 και δεν εχει δεικτη θερμοκρασιας περιμενω μεχρι να ζεσταθει το ψυγειο(κανα 3 λεπτο το υπολογιζω).Το ακουμπαω και μολις δω οτι εχει ζεσταθει ξεκιναω,χαλαρα για κανα 2 χιλιομετρακια και μετα παμε...

  15. #15
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    μη σε αγχονει το θεμα της ραμπας...εγω ανεβαινα 5 σκαλια επειδη το ειχα κατεβασμενο το μηχανακι...


    ειδικα χωρις αναβατη επανω, η μηχανη δεν ταλαιπωρειται καθολου γιατι δεν εχει και καθολου φορτιο για να ζοριστει...με ελαχιστο γκαζι ανεβαινει...



    το μηχανακι το βαζεις μπρος, περιμενεις μερικα δευτερολεπτα να ανεβουν τα λαδια στην κεφαλη(κρατοντας πιο ψηλα τις στροφες, οχι ρελαντι) και μετα φευγεις κατευθειαν...και ΦΥΣΙΚΑ δε το σκιζεις μεχρι να ζεσταθει(και αυτο ισχυει για ΟΛΟΥΣ τους κινητηρες, οχι για τα lc4)...
    ενα απλο μηχανακι οπως ολα ειναι, ουτε καμια εξωγηινη τεχνολογια ειναι, ουτε κανενα αγωνιστικο...τα τυπικα θελει για να δουλεψει...



    και να σε ρωτηξω ρε καμενε κατι ακομα...το μηχανακι το ζεσταινεις στο ρελαντι?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για την BMW K100 και για την δυνατότητα εύρεσης ενός καλού service και ανταλ.
    από Μιχάλης στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2012, 10:32
  2. Γνωμες για ΚΤΜ 640 Lc4 motard '04
    από camen στο forum KTM
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2009, 13:46
  3. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  4. Για Σωστο Μαυρισμα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2005, 08:30
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 21:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF