Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ασφαλιστικές νέα κόλπα

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137

    Ασφαλιστικές νέα κόλπα

    και όλα καλά και όλα ωραία, πληρώσαμε το τέλος μεταβίβασης ενώ δεν θα έπρεπε και πάω να κάνω μεταφορά στην ασφαλιστική (σε μια στην γειτονιά μου) το παλιό μοτο στο νέο.. (όπως τόσα χρόνια έχω κάνει ήδη σε τρία μηχανάκια)

    ΑΑΑΑΑΑΑΑααα μου λέει. Δεν γίνεται.. Θα κόψουμε αυτήν την ασφάλεια, θα σου επιστραφούν τα χρήματα και θα κάνουμε καινούργια...
    Καλά λέω και γιατί να το κάνουμε αυτό???
    Νέο σύστημα είναι μου λέει και πρέπει να πάρεις και το συμβόλαιο από αυτόν που πούλησες την μηχανή.

    Συμβόλαιο??? ποιο συμβόλαιο λέω εγώ

    Θα πρέπει να πάρεις μου λέει αντίγραφο από τον αγοραστή ότι ασφάλισε αυτός το μηχανάκι
    (ωπωπωπωπωπω.. άρχισα να φορτώνω άσχημα εγώ).

    Να πάρω τι?????

    Να πάρεις λέει αντίγραφο από την ασφάλεια που έκανε ο αγοραστής.. Το ασφάλισε??

    Ποιο ρε να ασφαλίσει λέω εγώ.. σήμερα πήγαμε στα ΚΕΠ.. και στο κάτω κάτω της γραφής που ξέρω εγώ άμα θα το ασφαλίσει ή θα το βάλει στο σαλόνι του και θα το κοιτάει???

    Ε,,ΕΕ,, θα κανονίσουμε να πιέσουμε την ασφαλιστική να το δεχτεί μου λέει..


    Ρε δεν πάει καλά ο κόσμος.. Έχουν ξεφύγει όλοι λέμε.. Ρε καλά τελικά κάνουν τα παλικάρια και πετάνε μολοτοφ.

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592

    Re: Ασφαλιστικές νέα κόλπα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
    .. Ρε καλά τελικά κάνουν τα παλικάρια και πετάνε μολοτοφ.
    αν αυτο το λεει ενας παυλοπουλος εχει γινει ενα βημα μπροστα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Δεν ειναι κατι καινουργιο, περιπου ενα χρονο ειναι τωρα.. Πρεπει να υπαρχει καινουργια ασφαλεια σε μια μοτοσυκλετα πριν ακυρωθει η παλια.. ετσι ωστε να μην υπαρχει κανενα οχημα ανασφαλιστο.. Καποιοι απ'τα παιδια εδω μεσα που δουλευουν με ασφαλειες θα μπορουν να το εξηγησουν καλυτερα..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137
    Δεν αντιλέγω.. θα πρέπει όλα τα οχήματα να είναι ασφαλισμένα.. οκ..
    άλλα ρε "αδελφέ" Υπουργέ, βάλε ρήτρα κατά την μεταβίβαση είτε στο υπουργείο συγκοινωνιών είτε στα ΚΕΠ, ότι για να γίνει η μεταβίβαση άδειας, ο αγοραστής πρέπει να έχει ασφαλίσει το όχημα..
    Δεν είναι δυνατόν να έχω πουλήσει τη μηχανή και να έρχεσαι να με ρωτάς άμα ο αγοραστής ασφάλισε το όχημα. (που να ξέρω εγώ? μάγος είμαι?? και στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος (αγορατής) να μου δώσει αντίγραφό της ασφάλειας που έκανε (άμα έκανε).

  5. #5
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.981
    Μάλιστα... και τι γίνετε αν στο όχημά σου δεν πληρώσεις την ασφάλεια;
    Συνεχίζεις να είσαι ασφαλισμένος;

    Μήπως αυτό που ισχύει με τις μεταβιβάσεις είναι ένα νέο κόλπο για να μας σκοτίζουν τα σκώτια και κρατάνε και το υπόλοιπο των ασφαλίστρων;;

    Μη μου πείτε πως αν απλά ξεκινήσεις ένα νέο συμβόλαιο θα έχεις πρόβλημα;

    Φίλε μου το ίδιο έπαθα και ‘γω με το αυτοκίνητο, όταν το πούλησα και τους είπα να διακόψουν την ασφάλεια, μου είπαν την ίδια πίπα! Όταν αποφάσισα να μην ασχοληθώ με το υπόλοιπο και έληξε το συμβόλαιο δεν με ενόχλησε κανείς για νέο...

    Τα πάντα γίνονται για να επωφελούνται το υπόλοιπο!

  6. #6
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Re: Ασφαλιστικές νέα κόλπα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    αν αυτο το λεει ενας παυλοπουλος εχει γινει ενα βημα μπροστα



    μμμμαααααααααααΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!~!!!! :wacko:


    ρε τον μπροκοπη..... ειναι κρυφτοαντιστασιακουλης
    Accipere quam facere praestat injuriam

  7. #7
    Μοναχικός καβαλάρης Το avatar του/της castoras
    Εγγραφή
    14/05/2007
    Μηνύματα
    468
    Κι αν έχεις κάνει ανταλλαγή και το παλιό το έχει μαντράς πρέπει να το ασφαλίσει???

  8. #8
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
    Κι αν έχεις κάνει ανταλλαγή και το παλιό το έχει μαντράς πρέπει να το ασφαλίσει???
    Οχι, το παιρνει υπευθυνη του με μια δηλωση στην ασφαλιστικη.
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  9. #9
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Ρε παιδιά, επειδή τώρα τελευταία έχουν περάσει αρκετά μηχανάκια και αυτοκίνητα από τα χέρια μου, μπορώ να πω 5 πραγματάκια...

    Καταρχήν για το παλιό το μηχανάκι που είχες (αν κατάλαβα καλά) και δε συνεχίζεις να το έχεις πλέον (πάλι αν κατάλαβα καλά) η ασφάλειά του διακόπτεται.
    Στη συνέχεια,κάνεις νέο συμβόλαιο στη νέα μηχανή που αγόρασες ερχόμενος σε επικοινωνία με τον ασφαλιστή σου. Αυτός στη συνέχεια, (θεωρητικά πάντα) σου επιστρέφει το ποσό της παλιάς ασφάλειας και σου κάνει νέο συμβόλαιο για την καινούργια μηχανή το οποίο και πληρώνεις κανονικά (πρακτικά τώρα, κάνεις ένα συμψηφισμό τι ήταν να σου επιστρέψει με το τι είναι να πληρώσεις).
    Από κει και πέρα, έχεις τη δυνατότητα, εφόσον το θέλεις να αγοράσεις την ασφάλεια (εφόσον δεις ότι η τιμή είναι συμφέρουσα) την ασφάλεια που έχει η νέα μηχανή από τον πωλητή της. Αυτό πρακτικά γίνεται με την καταβολή της αναλογίας του ποσού της ασφάλειας που απομένει μέχρι τη λήξη του συγκεκριμένου συμβολαίου, και ερχόμενος σε επαφή με τον ασφαλιστή του πωλητή, για να κάνει μία πρόσθετη πράξη όπου θα αλλάξει τα στοιχεία του οδηγού (Το όχημα πάει αγκαζέ με την ασφάλεια, όχι ο οδηγός, όπως παλιά). Το συγκεκριμένο παράδειγμα το έκανα εγώ εφαρμογή με το V-strom που πούλησα πριν από κάνα χρόνο σε κάποιον άλλον.

    Ελπίζω να βοήθησα...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karapapam
    Ρε παιδιά, επειδή τώρα τελευταία έχουν περάσει αρκετά μηχανάκια και αυτοκίνητα από τα χέρια μου, μπορώ να πω 5 πραγματάκια...

    Καταρχήν για το παλιό το μηχανάκι που είχες (αν κατάλαβα καλά) και δε συνεχίζεις να το έχεις πλέον (πάλι αν κατάλαβα καλά) η ασφάλειά του διακόπτεται.
    Στη συνέχεια,κάνεις νέο συμβόλαιο στη νέα μηχανή που αγόρασες ερχόμενος σε επικοινωνία με τον ασφαλιστή σου. Αυτός στη συνέχεια, (θεωρητικά πάντα) σου επιστρέφει το ποσό της παλιάς ασφάλειας και σου κάνει νέο συμβόλαιο για την καινούργια μηχανή το οποίο και πληρώνεις κανονικά (πρακτικά τώρα, κάνεις ένα συμψηφισμό τι ήταν να σου επιστρέψει με το τι είναι να πληρώσεις).
    Από κει και πέρα, έχεις τη δυνατότητα, εφόσον το θέλεις να αγοράσεις την ασφάλεια (εφόσον δεις ότι η τιμή είναι συμφέρουσα) την ασφάλεια που έχει η νέα μηχανή από τον πωλητή της. Αυτό πρακτικά γίνεται με την καταβολή της αναλογίας του ποσού της ασφάλειας που απομένει μέχρι τη λήξη του συγκεκριμένου συμβολαίου, και ερχόμενος σε επαφή με τον ασφαλιστή του πωλητή, για να κάνει μία πρόσθετη πράξη όπου θα αλλάξει τα στοιχεία του οδηγού (Το όχημα πάει αγκαζέ με την ασφάλεια, όχι ο οδηγός, όπως παλιά). Το συγκεκριμένο παράδειγμα το έκανα εγώ εφαρμογή με το V-strom που πούλησα πριν από κάνα χρόνο σε κάποιον άλλον.

    Ελπίζω να βοήθησα...
    Χμμ.. μάλιστα .............. άλλα εμένα αυτό που με τρέλανε ήταν ότι μου ζήτησαν χαρτί, ότι αυτός που πούλησα τη μηχανή πήγε και την ασφάλισε.
    Και προφανώς από ότι αντιλαμβάνομαι όπως τα περιγράφεις η μηχανή πάει με την ασφάλεια..
    Άρα εμένα δεν έπρεπε να μου επιστρέψουν χρήματα.. (άμα ήθελε ο άλλος κρατούσε την ασφάλεια δηλαδή)
    Και εγώ έπρεπε να κάνω καινούργια ασφάλεια... (όπως έκανα, ακυρώνεται η παλιά και γίνεται καινούργια)
    Ναι σωστό ακούγεται.. άλλα όταν κάναμε συμβόλαιο (πέρσι) με την εταιρία δεν έλεγε τέτοια... Εφόσον άλλαξαν τα πράγματα θα έπρεπε να ενημερώσουν οι ασφαλιστικές τους πελάτες τους.

  11. #11
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Ερώτηση :

    Δηλαδή αν έχω μια hayabusa κι ένα καρχαρία κι αποφασίσω να πάρω και την F312 (είπαμε ''αν'' ... μπααααα ) και δεν πουλήσω τον καρχαρία αλλά αποφασίσω να τον κρατήσω στην αυλή μου για να τον βλέπω τις ζεστές καλοκαιρινές νύχτες και ν' ακουμπάω το μπιρόνι μου στη σέλα του και να κοιτάω μια τ' άστρα μια τη γλάστρα με τις μπουκαμβίλιες αλλά να μην τον κυκλοφορώ. Πρέπει να τον έχω ασφαλισμένο;


    Κι ένα άλλο ωραίο αλλά άσχετο με ασφαλίσεις οχημάτων :
    ο ξάδερφος μου που έχει μαγαζί στην Αθήνα περίμενε κανονικά να πληρώσει την τριμηνία στην ασφαλιστική του η οποία ποτέ δεν ήρθε και του λένε πως διακόπτεται προσωρινώς ύστερα από τα επεισόδια στο κέντρο :hypnotize


    Ξέρουν να τον φυλάνε καλά τον απαυτό τους οι ασφαλιστικές Στα διάλα
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW θέμα #2.1 (νέα μοντέλα)
    από NLS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2004, 14:28
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 12:43
  3. BMW θέμα #2 (νέα μοντέλα)
    από NLS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2004, 09:13
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2003, 15:06
  5. Σας καλοσορίζουμε σε μία νέα κατηγορία
    από Webmaster στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF