Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: χιλ. αποσταση χανια-σητεια

  1. #1

    χιλ. αποσταση χανια-σητεια

    Ωρε κοπελια, μηπως μπορει να με πληροφορησει καποιος για τη χιλιομετρικη αποσταση χανια-σητεια?
    Ο δρομος τι λεει?
    Ποση ωρα να υπολογισω περιπου με σχετικα γρηγορους ρυθμους?
    Ρωταω γιατι θα χρειαστει να υπολογισω την ωρα που θα φτασω στη σητεια για να παρω πλοιο απο εκει!

    ... και γενικα οτι νομιζετε οτι θα μου φανει χρησιμο γι' αυτην τη διαδρομη!

    Ευχαριστω εκ' των προτερων και μιας και εδω στο μοτο.γρ, δεν εχει ρακη...
    τσακω μια παγωμενη
    money cant buy me love !!!

  2. #2
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896

    Re: χιλ. αποσταση χανια-σητεια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
    Ωρε κοπελια, μηπως μπορει να με πληροφορησει καποιος για τη χιλιομετρικη αποσταση χανια-σητεια?
    Ο δρομος τι λεει?
    Ποση ωρα να υπολογισω περιπου με σχετικα γρηγορους ρυθμους?
    Ρωταω γιατι θα χρειαστει να υπολογισω την ωρα που θα φτασω στη σητεια για να παρω πλοιο απο εκει!

    ... και γενικα οτι νομιζετε οτι θα μου φανει χρησιμο γι' αυτην τη διαδρομη!

    Ευχαριστω εκ' των προτερων και μιας και εδω στο μοτο.γρ, δεν εχει ρακη...
    τσακω μια παγωμενη
    Λοιπόν, Χανιά Ηράκλειο είναι 145 χλμ.. σχετικά καλός δρόμος.. σχετικά λέω διότι έχει ισόπεδες διαβάσεις.. και είναι κάποια στανταρντ σημεία που πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός ειδικά τώρα το καλοκαίρι που έχει πολλούς ξένους που δεν είναι συνιθισμένοι σε τέτοια τριτοκοσμικά.. επίσης σε αρκετά σημεία η άσφαλτος δεν είναι καλή, οι κλίσεις λάθος.. έχει κάποιες ευθείες που μπορείς να ανοίξεις λίγο παραπάνω αλλά μην περιμενεις κανέναν αυτοκινητόδρομο σε καμία περίπτωση.. Ηράκλειο Σητεία που είναι το δεύτερο σκέλος δεν την έχω κάνει ποτέ την διαδρομή αλλά από ότι έχω ακούσει ο δρόμος δεν είναι πολύ καλός, με πολύ στροφιλίκι και χαμηλές ταχυτητες.. αυτά για την ώρα.. λογικά θα το δουν και άλλα παιδιά μέχρι αύριο να συμπληρώσουν ή να διορθώσουν..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  3. #3

    Re: Re: χιλ. αποσταση χανια-σητεια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Λοιπόν, Χανιά Ηράκλειο είναι 145 χλμ.. σχετικά καλός δρόμος.. σχετικά λέω διότι έχει ισόπεδες διαβάσεις.. και είναι κάποια στανταρντ σημεία που πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός ειδικά τώρα το καλοκαίρι που έχει πολλούς ξένους που δεν είναι συνιθισμένοι σε τέτοια τριτοκοσμικά.. επίσης σε αρκετά σημεία η άσφαλτος δεν είναι καλή, οι κλίσεις λάθος.. έχει κάποιες ευθείες που μπορείς να ανοίξεις λίγο παραπάνω αλλά μην περιμενεις κανέναν αυτοκινητόδρομο σε καμία περίπτωση.. Ηράκλειο Σητεία που είναι το δεύτερο σκέλος δεν την έχω κάνει ποτέ την διαδρομή αλλά από ότι έχω ακούσει ο δρόμος δεν είναι πολύ καλός, με πολύ στροφιλίκι και χαμηλές ταχυτητες.. αυτά για την ώρα.. λογικά θα το δουν και άλλα παιδιά μέχρι αύριο να συμπληρώσουν ή να διορθώσουν..
    Σ' ευχαριστω πολυ φιλος!
    money cant buy me love !!!

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Συμπληρώνω κι εγώ ένα κομμάτι, από Ηράκλειο μέχρι Άγιο Νικόλαο είναι άλλη μια 75άρα χιλιόμετρα περίπου, τα 30 πρώτα (μέχρι τα Μάλια) από αυτά σε "καινούρια" και γρήγορη εθνική, με πιθανότητα μποτιλιαρίσματος λόγω έργων μετά το αεροδρόμιο (ολημερίς το ασφάλτωναν, το βράδυ εντουριζόταν ένα πράμα). Πριν τα Μάλια επιστρέφεις στην παλιά εθνική και θα καθυστερήσεις λίγο για να περάσεις υποχρεωτικά μέσα από το χωριό (ούτε 5 λεπτά, τίποτα σπουδαίο), από εκεί και πέρα ο δρόμος είναι μεν παλιά εθνική, αλλά σχετικά άνετος και με μερικά γρήγορα κομμάτια. Στο Σεληνάρι έχει έργα (και στροφές) αλλά δε θα καθυστερήσεις, απλά θα κόψεις για λίγο.


    Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν ξέρεις από Κρήτη και βόρειο οδικό άξονα, ξέχνα τους σχετικά γρήγορους ρυθμούς για να μη βρεθείς στο αντίθετο ρεύμα χωρίς να το πάρεις πρέφα, η σε κανένα χωράφι λόγω ανύπαρκτης πρόσφυσης/σαμαριού/λακούβας.

    Διορθώσεις-προσθήκες από τσι αποδέλοιποι.

  5. #5
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
    Συμπληρώνω κι εγώ ένα κομμάτι, από Ηράκλειο μέχρι Άγιο Νικόλαο είναι άλλη μια 75άρα χιλιόμετρα περίπου, τα 30 πρώτα (μέχρι τα Μάλια) από αυτά σε "καινούρια" και γρήγορη εθνική, με πιθανότητα μποτιλιαρίσματος λόγω έργων μετά το αεροδρόμιο (ολημερίς το ασφάλτωναν, το βράδυ εντουριζόταν ένα πράμα). Πριν τα Μάλια επιστρέφεις στην παλιά εθνική και θα καθυστερήσεις λίγο για να περάσεις υποχρεωτικά μέσα από το χωριό (ούτε 5 λεπτά, τίποτα σπουδαίο), από εκεί και πέρα ο δρόμος είναι μεν παλιά εθνική, αλλά σχετικά άνετος και με μερικά γρήγορα κομμάτια. Στο Σεληνάρι έχει έργα (και στροφές) αλλά δε θα καθυστερήσεις, απλά θα κόψεις για λίγο.


    Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν ξέρεις από Κρήτη και βόρειο οδικό άξονα, ξέχνα τους σχετικά γρήγορους ρυθμούς για να μη βρεθείς στο αντίθετο ρεύμα χωρίς να το πάρεις πρέφα, η σε κανένα χωράφι λόγω ανύπαρκτης πρόσφυσης/σαμαριού/λακούβας.

    Διορθώσεις-προσθήκες από τσι αποδέλοιποι.
    νομίζω πως τελείωσε αυτό το κομμάτι πριν καμιά βδομάδα.. καιρός ήταν.. άνοιξε και το κακό όρος πάλι και έχει μία άσφαλτο μούρλια..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  6. #6
    To χειρότερο κομμάτι ξεκινάει μετά τον Άγιο Νικόλαο, επαρχιακός δρόμος με πολλές τυφλές στροφές και που αν τον πετύχεις σε ώρα που πηγαινοέρχονται νταλίκες στην Ιεράπετρα γίνεται πραγματικό μαρτύριο.. από ένα σημείο και μετά έχει και καλή άσφαλτο αν θυμάμαι καλά.
    Αν δεν κάνω λάθος έχει φτιαχτεί τα τελευταία χρόνια ένα κομμάτι πριν την Σητεία πάντως, ίσως δεν είναι αρκετό σίγουρα όμως θα σε χαλαρώσει απ'το μέχρι εκείνου του σημείου το στροφιλίκι που είναι ιδιαίτερα κουραστικό, απ'την άλλη μηχανάκια καβαλάμε, δεν μασάμε εμείς μωρέ!


  7. #7
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    H απόσταση είναι χονδρικά 320 χλμ.
    Να υπολογίζεις περίπου 3 ώρες + 1 στάση ατο Ηράκλειο ή κάπου αλλού για ξεκούραση ........
    Φιλική συμβουλή ............ ξέχνα τους γρήγορους ρυθμούς και πάρ'το ΧΑΛΑΡΑ ..........
    Το οδόστρωμα είναι γενικά χάλια ................ και κυκλοφορούν πολλά αγροτικά !!!
    Η διαδρομή δεν είναι ευκολή καθώς έχει, ειδικά μετά τον Αγ. Νικόλαο πολλές στροφές και στενό δρόμο ..........

    Συμπεριφορά οδηγών ανά νομό ...................
    α) Χανιά ............. οι "γρήγοροι", χωρίς απαραίτητα να ξέρουν και τι κάνουν
    β) Ρέθυμνο .......... τα αγροτικά πετάγονται από παντού .......... οι μισοί δεν έχουν δίπλομα (έχουν πιστόλι όμως) και οι άλλοι μισοί το πήραν με λάδομα ............
    γ) Ηράκλειο ........... καμμία αντίληψη τι σημαίνει λωρίδα, δρόμος ταχείας κυκλοφορίας, προτεραιότητα κ.λ.π. είναι επίσης σαφές ότι σαν κέντρο της Κρήτης συγκεντρώνει και συμπεριφορές άλλων νομών ............... απλά περίμενε να δεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!
    δ) Λασήθι ........... King of the Road σου λέω και λίγα λέω !!! Ο Λασηθιώτης έχει ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα και το συνήθειο να νομίζει ότι είναι Ο γρήγορος !!! Πηγαίνει ΠΑΝΤΑ στη μέση - μέση και δεν κάνει άκρη όσο και να αναβοσβύνεις φώτα, κόρνες και λοιπά ..............

    Βασικά θα σου έλεγα ότι πρέπει παντού να κινήσαι σαν να μην έχεις ΠΟΥΘΕΝΑ προτεραιότητα !!!

  8. #8
    αυτά που σου είπαν οι απο πάνω... καλοκαίρι στο βόρειο οδικό άξονα Κρήτης : Ξέχνα το γρήγορα, και τα μάτια σου 1014

    Παράπλευροι δρόμοι που μπάζουν στην εθνική απο παντού (εθνική που λέει ο λόγος, τεσπα ),
    αναστροφές απο παντού, τουρίστες να διασχίζουν κάθετα... , ειδικά στο κομμάτι απο Γεωργιούπολη μέχρι Ρέθυμνο θέλει πολύ προσοχή.

    Επίσης μετά το Ρέθυμνο, στις Σίσσες, στις "ανάποδες" στροφές... Προσοχή εκεί (έχω grande οικόπεδο )

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Επίσης μετά το Ρέθυμνο, στις Σίσσες, στις "ανάποδες" στροφές... Προσοχή εκεί (έχω grande οικόπεδο )
    Μια φορά δεν μας πήγες να κεράσεις νεραντζάκι ν'απολαύσουμε μαζί τη θέα...!

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Μια φορά δεν μας πήγες να κεράσεις νεραντζάκι ν'απολαύσουμε μαζί τη θέα...!
    χαχαχαχαχα

    ναι και θα αναλύουμε ιδανικές γραμμές για το 2πλο εσάκι
    "και που λέτε, εδω μπήκα με παραπάνω γκάζι, κρατήθηκα εσωτερικά, αλλά στην αλλαγή κάπου έχασα τη γραμμή μου, βγήκα ανοιχτά και δεν με έπερνε και μέτρησα το χαλίκι στην έξοδο"


  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    To χειρότερο κομμάτι ξεκινάει μετά τον Άγιο Νικόλαο,

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΡΕ ΜΑΚΗΗΗΗΗΗΗ.....


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΡΕ ΜΑΚΗΗΗΗΗΗΗ.....
    Δεν κάνουμε όλοι εντούρο με τα ΧιΧί μας κύριε..!

    Τώρα έτσι όπως το θέτεις δεν διαφωνώ, έχει ωραία διαδρομή απλώς εγώ απάντησα με το σκεπτικό ότι δεν έχει δρόμο για τους σχετικά γρήγορους ρυθμούς που είπε ο φίλος.


  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    χαχαχαχαχα
    ναι και θα αναλύουμε ιδανικές γραμμές για το 2πλο εσάκι
    "και που λέτε, εδω μπήκα με παραπάνω γκάζι, κρατήθηκα εσωτερικά, αλλά στην αλλαγή κάπου έχασα τη γραμμή μου, βγήκα ανοιχτά και δεν με έπερνε και μέτρησα το χαλίκι στην έξοδο"
    John Bar Team :rotflmao:

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Δεν κάνουμε όλοι εντούρο με τα ΧιΧί μας κύριε..!

    Τώρα έτσι όπως το θέτεις δεν διαφωνώ, έχει ωραία διαδρομή απλώς εγώ απάντησα με το σκεπτικό ότι δεν έχει δρόμο για τους σχετικά γρήγορους ρυθμούς που είπε ο φίλος.



    Στο αρχικό ερώτημα του φίλου....

    Αν θυμάμαι καλά (το έχω κάνει από Φραγκοκάστελο-'Ιμβρο-Κάτω Ζάκρο) θα υπολόγιζα γύρω στις 4 ώρες (εξαρτάτι ποιά στιγμή της ημέρας) και θα θεωρούσα επικίνδυνο (όχι αργό) το κομμάτι Ρέθυμνο - Μάλλια.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  15. #15
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Συμπεριφορά οδηγών ανά νομό ...................
    α) Χανιά ............. οι "γρήγοροι", χωρίς απαραίτητα να ξέρουν και τι κάνουν
    β) Ρέθυμνο .......... τα αγροτικά πετάγονται από παντού .......... οι μισοί δεν έχουν δίπλομα (έχουν πιστόλι όμως) και οι άλλοι μισοί το πήραν με λάδομα ............
    γ) Ηράκλειο ........... καμμία αντίληψη τι σημαίνει λωρίδα, δρόμος ταχείας κυκλοφορίας, προτεραιότητα κ.λ.π. είναι επίσης σαφές ότι σαν κέντρο της Κρήτης συγκεντρώνει και συμπεριφορές άλλων νομών ............... απλά περίμενε να δεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!
    δ) Λασήθι ........... King of the Road σου λέω και λίγα λέω !!! Ο Λασηθιώτης έχει ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα και το συνήθειο να νομίζει ότι είναι Ο γρήγορος !!! Πηγαίνει ΠΑΝΤΑ στη μέση - μέση και δεν κάνει άκρη όσο και να αναβοσβύνεις φώτα, κόρνες και λοιπά ..............

    Βασικά θα σου έλεγα ότι πρέπει παντού να κινήσαι σαν να μην έχεις ΠΟΥΘΕΝΑ προτεραιότητα !!! [/B]

    με άγχωσες....
    ευτυχώς θα μείνω Ν. Χανίων μόνο!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2009, 15:45
  2. Η πρωτη πιστα στην Κρητη στα Χανια!!!
    από DrIoannis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 19:54
  3. ΚΡΗΤΗ -ΧΑΝΙΑ ΜΕ 35€
    από Valentino_Ptossi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2005, 07:34
  4. επιστροφή από Χανιά
    από sas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 12:57
  5. Πειραιασ-Χανια-πειραιασ Μοτο Δωρεαν
    από danaos75 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 16:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF