Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Σκουριά στην αλυσίδα.Τί μπελάς!!!

  1. #1
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Σκουριά στην αλυσίδα.Τί μπελάς!!!

    Πρόσφατα ανακάλυψα κιλίδες σκουριάς στην αλυσίδα της καλής μου. Μετά τις τελευταίες βροχές, το φαινόμενο επιδεινώθηκε...

    (Να σημειώσω οτι η μότο ήταν επαρκώς προφυλαγμένη κάτω από μπαλκόνι. Καλυπτόταν 100% από αυτό και επιπλέον ήταν μόνιμα και σε κουκούλα.Τώρα την έχω πλεον σε κλειστό γκαράζ.)

    Στο θέμα μας πάλι...
    Μετά από χρήση της "εύρεσης" επί του θέματος, το μόνο που βρήκα ήταν μια αναφορά του Afro που πρότεινε αντισκωριακό και μαλακό χάλκινο [;] βουρτσάκι..

    Βουρτσάκι δεν είχα, αλλά χθες που ήταν σχετικά καλός ο καιρός το πάλεψα [και τα 'παιξα ] :

    - Ψέκασα όλη την αλυσίδα με WD 40 και την έτριψα όσο μπορούσα με σύρμα για τα πίατα [ Δεν διαθέτω κεντρικό σταντ οπότε είχαμε: ξάπλωμα > τρίψιμο > (ζ)μπρώξιμο > και άντε πάλι.Έξι φορές!!!]

    - Αφού έβγαλα τη σκουριά, και δεδομένης της φθοράς που προκαλεί το αντισκωριακό στα γ@μ# o-rigs....πέρασα την αλυσίδα με παραφινέλαιο με ένα πανί, να φύγει το WD 40 και όσο λιπάντικο είχε μείνει από την προηγούμενη λίπανση .[ Ξανάμανά :ξάπλωμα...]

    - Άντε να φύγει και το παραφινέλαιο να λιπάνουμε... κουβάς, απορρυπάντικό πιάτων, σφουγγάρι και..τα γνωστά [ούτε οι πόρνες τόσο ξάπλωμα.. ]

    - Νεράκι, καλό ξέπλυμα, τρίψιμο με καθαρό πανί και χαρτί κουζίνας για στέγνώμα (4η ξάπλα..)

    - Λίπανση (5η και το λουρί της μάνας).

    ΕΡΩΤΗΞΗΣ :

    Επειδή εγώ αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ,τώρα που είναι οκ η αλυσίδα, πώς μπορώ να την διατηρήσω, χωρίς σκουριές ε;;Να την καργάρω με γράσσο πάνω από το λιπαντικό μεχρι την άνοιξη;; Μμμ..;;Τί προτείνετε ;;

    'Ενα Jameson με πάγο...

  2. #2
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587

    κατ'αρχην συγχαρητήρια για την
    υπομονή...
    κουράστικα που το διάβασα να πω την αλήθεια


    μαλακία το κεντρικό σταντ
    (πάσχω και εγώ)

    α,και το γράσσο δεν έβλαψε ποτέ κανέναν,
    αντίθετα με το ξάπλωμα :rotflmao:

    βέβαια αν βάλεις γράσο πάει το λιπαντικό των ο-rings(νομίζω)
    παρακαλούνται οι λιπαντο-λόγοι να επέμβουν αμέσως να δώσουν λύση!
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Βάλε γράσσο αλλά δεν θα μείνει για πολύ. Κακό δεν κάνει σε καμί απερίπτωση, εκτός απ το πασάλειμα....

    Αν δεν θέλεις να έχεις επιφανειακή σκουριά, που δεν είναι και πολύ κακό, απλώς αντιαισθητικό, φρόντισε να μην μείνει ποτέ στεγνή. Τώρα μιλάμε για τα πλαινά κυρίως, έτσι? Αυτά είναι που σκουριάζουν συνήθως γιατί αν μιλάς για τους κρίκους κάτι δεν πάει καλά.
    Επίσης αν βάζεις κουκούλα με υλικό που δεν αναπνέει, είναι χειρότερα απ το να την αφηνες ξεσκέπαστη. Βρίσκεται συνεχώς σε υγρό περιβάλλον.

    Θα σου πρότεινα επίσης να πάρεις ένα paddoc stand, δεν είναι ακριβά και θα σου λύσει τα χέρια αφού δεν έχεις όρθιο stand.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Βάλε γράσσο αλλά δεν θα μείνει για πολύ. Κακό δεν κάνει σε καμί απερίπτωση, εκτός απ το πασάλειμα....
    Ανάλογα με το είδος του γράσσου !!!

    Υπάρχουν γράσσα που ΔΕΝ καταστρέφουν τα O-rings, αλλά είναι δυσεύρετα (και ακριβά).

    Στην συσκευασία τους αναφέρονται σαν O-ring Lube και όχι σαν Grease...

    Η μόνο εξαίρεση (από τα "κοινά" γράσσα) είναι αυτά του Διθειούχου Μολυβδενίου (MoS2) - καταστρέφουν πολύ αργά τα O-rings που πρακτικά θα έχουν χαλάσει και από μόνα τους - αλλά είναι ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ και όπου κολλήσουν γ@ματα ... (έκανε και ρίμα).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Να είσαι καλά...
    'Ενα Jameson με πάγο...

  6. #6
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ανάλογα με το είδος του γράσσου !!!............
    Η μόνο εξαίρεση (από τα "κοινά" γράσσα) είναι αυτά του Διθειούχου Μολυβδενίου (MoS2) - καταστρέφουν πολύ αργά τα O-rings που πρακτικά θα έχουν χαλάσει και από μόνα τους - αλλά είναι ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ και όπου κολλήσουν γ@ματα ... (έκανε και ρίμα).

    και που ρωτάμε γι' αυτό είπαμε old..;;
    'Ενα Jameson με πάγο...

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657


    Κάτσε ρε ήσυχα, που θέλεις να γεμίσεις γράσσα την αλυσίδα (και το λάστιχο και την ζάντα και το φτερό και την πλάτη του μπουφάν...).

    Άμα σου λένε τίποτε για την αλυσίδα, θα λες : 'Έτσι βγαίνει τώρα η χρυσή Regina".!!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217

    Re: Σκουριά στην αλυσίδα.Τί μπελάς!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Πρόσφατα ανακάλυψα κιλίδες σκουριάς στην αλυσίδα της καλής μου. Μετά τις τελευταίες βροχές, το φαινόμενο επιδεινώθηκε...

    (Να σημειώσω οτι η μότο ήταν επαρκώς προφυλαγμένη κάτω από μπαλκόνι. Καλυπτόταν 100% από αυτό και επιπλέον ήταν μόνιμα και σε κουκούλα.Τώρα την έχω πλεον σε κλειστό γκαράζ καμια 200αριά μέτρα από το σπίτι.)

    Στο θέμα μας πάλι...
    Μετά από χρήση της "εύρεσης" επί του θέματος, το μόνο που βρήκα ήταν μια αναφορά του Afro που πρότεινε αντισκωριακό και μαλακό χάλκινο [;] βουρτσάκι..

    Βουρτσάκι δεν είχα, αλλά χθες που ήταν σχετικά καλός ο καιρός το πάλεψα [και τα 'παιξα ] :

    - Ψέκασα όλη την αλυσίδα με WD 40 και την έτριψα όσο μπορούσα με σύρμα για τα πίατα [ Δεν διαθέτω κεντρικό σταντ οπότε είχαμε: ξάπλωμα > τρίψιμο > (ζ)μπρώξιμο > και άντε πάλι.Έξι φορές!!!]

    - Αφού έβγαλα τη σκουριά, και δεδομένης της φθοράς που προκαλεί το αντισκωριακό στα γ@μ# o-rigs....πέρασα την αλυσίδα με παραφινέλαιο με ένα πανί, να φύγει το WD 40 και όσο λιπάντικο είχε μείνει από την προηγούμενη λίπανση .[ Ξανάμανά :ξάπλωμα...]

    - Άντε να φύγει και το παραφινέλαιο να λιπάνουμε... κουβάς, απορρυπάντικό πιάτων, σφουγγάρι και..τα γνωστά [ούτε οι πόρνες τόσο ξάπλωμα.. ]

    - Νεράκι, καλό ξέπλυμα, τρίψιμο με καθαρό πανί και χαρτί κουζίνας για στέγνώμα (4η ξάπλα..)

    - Λίπανση (5η και το λουρί της μάνας).

    ΕΡΩΤΗΞΗΣ πριν με πάτε στα ανέκδοτα :

    Επειδή εγώ αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ,τώρα που είναι οκ (ακόμα) η αλυσίδα, πώς μπορώ να την διατηρήσω, χωρίς σκουριές ε;;Να την καργάρω με γράσσο πάνω από το λιπαντικό μεχρι την άνοιξη;; Μμμ..;;Τί προτείνετε ;;

    Ωραιος ο παιχτης!!!Λοιπον για να αποφυγεις τυχον προβληματα με την σκουρια στα πλαγια της αλυσιδας καλο ειναι οταν ψεκαζεις γυρω στις 2 φορες απο μεσα παντα την αλυσιδα να ριχνεις και στα απλαγια ενα η δυο περασματα με σπρευ αλυσιδας.εγω αυτο κανω και δεν ειχα κανενα προβλημα εδω και ενα χρονο που την ειχα εξω στο πεζοδρομιο σκεπασμενη μεν αλλα χωρις να ειναι αδιαβροχη η κουκουλα δε οποτε ειχε πολλη υγρασια εκει κατω για την αλυσιδα μιλαω αλλα τωρα την εχω μεσα μετα απο πολλες γαμ@βρισιες με μελη της οικογενειας(παππουδες,γιαγιαδες.θειους,θειες)που δεν ηθελαν την μηχανη μεσα στον διαδρομο επειδη λεει θα μυριζει μλκιες δηλ

Παρόμοια θέματα

  1. Cb στην πίστα!! Τι κάνει ο άνθρωπος...
    από sapila racing στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2008, 11:59
  2. τώρα που φυτρώνει και στην άμμο τι να το κάνει;
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 15:13
  3. ΝΕΡΟ ΣΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ?
    από X_NR750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2006, 09:12
  4. Αλυσίδα..Τι εχει άραγε?
    από Suner στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2006, 20:33
  5. Εχω κανει μαλλον ελατωματικη λυπανση στην αλυσιδα μου
    από oulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 19:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF