Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Τζουμέρκα μου περήφανα, βουνά μου ξακουσμένα!

  1. #1

    Τζουμέρκα μου περήφανα, βουνά μου ξακουσμένα!

    Παρασκευή 2/8, λέω να ανηφορίσω για τα Τζουμέρκα, τώρα που τα πανηγύρια είναι στο peak τους, το κλαρίνο διώχνει τα κακά πνεύματα από τις ρεματιές και τα αμνοερίφια με πανώλη θάβονται ομαδικά και ζωντανά, αλλά αυτά που θα φάμε είναι υγιέστατα και ψημένα!
    Η διαδρομή που σκέφτομαι να ακολουθήσω, είναι η παρακάτω:
    https://maps.app.goo.gl/F4Tg3AF66KGuKNMW9

    Φτάνοντας εκεί, δεν έχω πλάνο επόμενων διαδρομών, γιατί σκέφτομαι να συζητήσω με ντόπιους, που θα μου δώσουν κάποιο καλό στίγμα, όπως και στο παρελθόν πολλές φορές, που κόντεψαν να με στείλουν στον αγύριστο!..
    Θα αφιερώσω τέσσερις μέρες στο ταξίδι, και, αν δω ότι είναι πολλές, βάζω στο πρόγραμμα και Ζαγοροχώρια.

    Πριν λοιπόν ακούσω τους ντόπιους, θα ήθελα από εσάς να μου προτείνετε σημεία και διαδρομές ενδιαφέροντος, μιας και είστε πολυταξιδεμένοι και φορτωμένοι εμπειρίες (Σκίτσο - Αιθανόλη και τούμπαλιν και ανάπαλιν)...

    Το ότι δεν μπαίνω χώμα είναι μάλλον μάταιο να το αναφέρω, αφού ποτέ δεν λαμβάνεται υπ' όψιν..
    Α! και πούστε! Αν θέλει κανείς να ακολουθήσει στη βόλτα, κακό του κεφαλιού του!..

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2015
    Μηνύματα
    58
    Αφού θα φτάσεις Θέρμο συνέχισε προς Ασπρόπυργο και θα βγεις γέφυρα Επισκοπής χωρίς να κατέβεις στη ζέστη του Αγρινίου, όλο άσφαλτο, γνώμη μου.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από labrosDR800 Προβολή μηνύματος
    Αφού θα φτάσεις Θέρμο συνέχισε προς Ασπρόπυργο και θα βγεις γέφυρα Επισκοπής χωρίς να κατέβεις στη ζέστη του Αγρινίου, όλο άσφαλτο, γνώμη μου.
    Φαίνεται όμορφη διαδρομή κι αυτή, μάλλον θα την ακολουθήσω, ευχαριστώ!

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2015
    Μηνύματα
    58
    Επίσης αντί τον κύκλο της λίμνης Κρεμαστών μπορείς από γέφυρα Επισκοπής να πας μέσω Ορφανό, φραγμα Κρεμαστών, Αλευριαδα να βγεις προς Εμπεσό.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    999
    Επίσης για πιο ορεινά,αφού περάσεις τον Αγραφιώτη κάνεις δεξιά για Βούλπη,Γρανίτσα Ραυτόπουλο,περνάς τον Αχελώο στη γέφυρα του Κοράκου και ανηφορίζεις για Βουλγαρέλι.
    Μετά τους Καλλαρύτες κάνε το Χαλίκη Μέτσοβο αν δες έχεις πάει!
    Κι αν τελικά συνεχίσεις Ζαγοροχώρια, εδώ είμασται!

  6. #6
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.237
    Θα πρότεινα πέρασμα από Μελισσουργούς για μια βουτιά στις βάθρες και μετά μπύρα (με μεζέ) στο καφενείο κάτω από την πλατεία.

    Επίσης παίζει και το ορεινό καταφύγιο Μελισσουργών που είναι πολύ όμορφα, αλλά έχει καμιά 200αριά μέτρα χοντρό χαλίκι, οπότε δεν ξέρω.. Το βλέπεις..

    Επίσκεψη στους καταρράκτες Κουϊάσας ελπίζοντας να μην έχει μαζέψει πολύ κόσμο..

    Καλό και το Συρράκο, αλλά προσωπικά σαν χωριό, μου κούμπωσαν οι Καλαρρύτες.. Πιο παραδοσιακό, πιο "απλό".. Μην ξεχάσεις στάση για καφέ/φαγητό στην Άκανθο, του Ναπολέοντα Ζαγκλή..

    Φεύγοντας από Καλαρρύτες, αξίζει το πέρασμα από Μπάρο. Είναι μαγικά..



    Θα αφιερώσω τέσσερις μέρες στο ταξίδι, και, αν δω ότι είναι πολλές, βάζω στο πρόγραμμα και Ζαγοροχώρια.
    Άσε τα Ζαγοροχώρια για επόμενο ταξίδι. Ήδη οι 4 μέρες είναι οριακά για Τζουμέρκα..
    Τελευταία τροποποίηση από giorgosb; 31/07/2024 στις 14:03.
    Πικρή μπύρα, γλυκιά ζωή..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.411
    Γέφυρα Επισκοπή και Τατάρνα, να έχει χαρτί μαζί σου, να σκουπιστείς απο τον οργασμό!!!!

    Καλά το πας.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.647
    Κώστα οπωσδήποτε να συμπεριλάβεις και το πάσο του μπάρου

    https://www.travel.gr/nature/perasma...-900-metra-th/

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.471
    καλησπέρα.
    θα συμφωνήσω και εγώ ως προς το ανέβασμα στον Μπάρο, η διαδρομή Μπάρος-Χαλίκι-Ανήλιο νομίζω δεν υπάρχει κάπου αλλού !
    Κατά τα άλλα προσοχή γιατί σίγουρα θα δεις δρόμους με το μισό ρεύμα να έχει πέσει στο πρανές , κοτρόνια στο δρόμο,ζώα
    Πιες και ένα καφέ στους Καλαρρύτες στο πρώτο που θα δεις πάνω στον δρόμο, LaGodru ,θέα
    καλά να περάσεις !

    edit
    teaser photo
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1111.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	105,5 KB 
ID:	454960
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 01/08/2024 στις 13:24.
    when life gets complicated... i ride.

  10. #10
    Επειδή η λίμνη Κρεμαστών έχει πολύ ενδιαφέρον, αποφάσισα να κόψω το δρομολόγιο στη μέση, να διανυκτερεύσω στον Κρέντη και να απολαύσω την περιοχή, πριν ανέβω προς Καλαρρύτες τη δεύτερη μέρα. Λόγω πίεσης χρόνου και κούρασης, η αναχώρηση αναβάλλεται για Σάββατο πρωί..

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.471
    Εμείς να μην μάθουμε τι έγινε ;;;
    when life gets complicated... i ride.

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    89
    Μόλις επέστρεψα και είδα το θέμα. Την προηγούμενη εβδομάδα με ορμητήριο το Πέτα πάνω από την Άρτα έγραψα 1200km στα Τζουμέρκα.
    Ήμουν δυστυχώς με το αυτοκίνητο καθώς ήμουν μαζί με τη γυναίκα μου και σε όλη την διάρκεια μου έλειπε η μηχανή.
    Υπέροχες διαδρομές και τοπία που ευχαριστούν το μάτι και την ψυχή. Χρειάζονται αρκετές ημέρες καθώς παρά το γεγονός πως οι αποστάσεις δείχνουν μικρές τελικά δεν είναι.
    Καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος (και με μαγιό) να αφήσεις το όχημα και να μπεις με τα πόδια σε μονοπάτια, ποτάμια και καταρράκτες!
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εμείς να μην μάθουμε τι έγινε ;;;
    Καλά που μου το θύμισες! Θα γράψω για τη βόλτα, έγιναν τόσα μετά από αυτή που μου φαίνεται μακρινή ανάμνηση...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.674
    Ήμουν εκεί πριν μια βδομάδα!
    Με τη μηχανή ευτυχώς γιατί αλλιώς θα είχα πάθει εγκεφαλικό!
    Πήγαμε λίμνη Πλαστήρα - Μετέωρα-καλαρρύτες-γιαννενα-παπιγκο και μετά κατεβήκαμε μέσω βουργαρέλι στην Άρτα!
    Πολύ στροφιλικι αλλά άξιζαν τα τοπία!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  15. #15
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.881
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Καλά που μου το θύμισες! Θα γράψω για τη βόλτα, έγιναν τόσα μετά από αυτή που μου φαίνεται μακρινή ανάμνηση...
    Πως τα περασες; Καμια φωτογραφια θα μας δειξεις;
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Παρόμοια θέματα

  1. ΘΕΕ ΜΟΥ…ΘΕΕ ΜΟΥ!
    από tilo_wolff στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2007, 18:10
  2. Πουλάω το καλό μου το ακριβό μου...
    από xxxristos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 21:47
  3. Τα νευρα μου τα νευρα μου!!!!!!!!!!!!!!!
    από danaos75 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 21:21
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:21
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF