Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Μπράβο μαμά!

  1. #1

    Μπράβο μαμά!

    Αισθάνομαι την υποχρέωση να πω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στη Χανιώτισσα μαμά με το μπλέ Innova που χτες το πρωί σταμάτησε να βάλει βενζίνη στο πρατήριο στις Μουρνιές που έβαζα και εγώ. Να της πω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που σταμάτησε δίπλα στην αντλία, που κατέβασε το δίχρονο αγοράκι της που καθόταν μπροστά από αυτήν στη σέλα και μετά που κατέβηκε και αυτή για να βάλει βενζίνη. Να της πω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που αυτή φορούσε ένα τζετ κράνος ενώ το παιδάκι ένα απλό σκουφάκι για να μην κρυώνουνε τα αυτάκια του. Να την ευχαριστήσω από καρδιάς για την απόκριση στα λόγια μου "Εσύ κράνος φοράς, το παιδί σου όχι, θα βγεις σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας με το παιδάκι πάνω στο παπί απλά να στηρίζει τα χεράκια του στο τιμόνι -επιπλέον αστάθεια-, το παιδί δεν είναι αερόσακος αλλά αν παίξεις κάνα χτύπο έτσι θα συμπεριφερθεί κτλ κτλ κτλ" η οποία ήταν "και εσένα τι σε νοιάζει για το παιδί, κοίτα τη δουλειά σου".
    Να της πω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που όντως έβαλε βενζίνη, ανέβασε το παιδάκι πάλι πάνω στο παπί και βγήκε σε οδό ταχείας κυκλοφορίας (Χανίων-Μουρνιών μετά το Lidl) με διασταύρωση καρμανιόλα και δρόμο με πολλά δυστυχήματα να ακολουθεί.
    Και ξανά ΜΠΡΑΒΟ. ΑΞΙΑ!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  2. #2
    Αμ ο άλλος (σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιο εντουροειδές ήτανε) που φόρτωσε τετραμελή οικογένεια πάνω του χωρίς κράνος εννοείται με την εξής σειρά : μπαμπάς, παιδί, μαμά, παιδί να κρέμεται από πίσω... Πήγαινε και γρήγορα μάλιστα αντίθετα από το δρόμο της Παρηγοριάς που κατέβαινα εγώ με το αμάξι και δεν είχα ελπίδα να τον προλάβω, έτσι για το γαμώτο, μάλλον θα πήγαινε στα Jumbo να τους πάρει δώρα..

    Παλιότερα η απάντηση ενός που πρόλαβα ήταν "να κοιτάς τη δουλειά σου", έχε χάρη που ήταν το παιδάκι εκεί και στα μάτια του βγήκα εγώ ο κακός παρόλο που μίλησα όσο πιο ευγενικά γινόταν, κάποια μέρα θα καταλάβει όμως αν δεν το έχει κάνει ήδη δηλαδή.

    Η λέξη "απαράδεκτοι" μου βγαίνει γι'αυτούς τους ανθρώπους αλλά δεν αρκεί, κρέμασμα θέλουν.

  3. #3
    Τον μεγαλύτερο τρόμπα τον έχω πετύχει στην Πειραιώς με ένα πιτσιρίκι 7-8 χρονών σφηνωμένο στην ποδιά του παπιού που οδηγούσε με το ένα χέρι γιατί στο άλλο κράταγε ένα φραπέ.... :a53: :a31: :a31: :a31:

    Τι να πεις; Αν δεν λυπούνται την ζωή του παιδιού τους, φαντάσου τι νοιώθουν για τους υπόλοιπους...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Αν και σπανίζουν πλέον αυτά τα φαινόμενα δεν παύω κι εγω να τα βλέπω και να φρικάρω.
    Βέβαια το σπανίζουν πάει στο ότι οι αναβάτες αυτής της αντίληψης είναι πλέον αυτοκινητάκηδες που αντί να αγοράσουν ένα παιδικό κάθισμα, βάζουν το παιδί στα γόνατα της συνοδηγού μητέρας, γιαγιάς κλπ.
    Είναι κρίμα σε καιρό ειρήνης να χάνονται ανθρώπινες ζωές λόγω έλλειψης στοιχειώδους λογικής.

  5. #5
    Ο καθενας οπως στρωνει κοιματε...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Αν και σπανίζουν πλέον αυτά τα φαινόμενα
    Εδώ, φίλε μου, αυγατίζουν.
    Ένα μυστήριο πράμα...
    Υποτίθεται ότι σε σχέση με 25 χρόνια πρίν, υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό πεπαιδευμένων ανθρώπων. Αλλά φευ...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Αν και σπανίζουν πλέον αυτά τα φαινόμενα
    σπανιζουν??

    εγω παντως σε ολη την Αθηνα που κυκλοφορώ προσπαθω να θυμηθώ καποιον να εχει βαλει στο παιδι του κρανος...πραγματικα προσπαθω...

    σε ποσοστο το πολύ να ειναι ενα 5% και αυτοι συνηθως δεν εχουν καταλληλο παιδικο κράνος αλλα τους βαζουν τα κρανη τα δικα τους που σιγουρα δεν προσφερουν καμια ασφαλεια....

    εγώ παντως δεν κανω παρατήρηση σε κανεναν πια...αν ο άλλος ρισκάρει την ζωή του παιδιού του (που σιγουρα αγαπάει) για μια ευκολη μετακίνηση ...ποσο πιθανον ειναι να παραδειγματιστεί απο τη συμβουλή ενός αγνώστου στο δρόμο???
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  8. #8
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Το τραγικό είναι οτι νομίζουν οτι πράττουν και σωστά
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  9. #9
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    Μπραβο σου που της το ειπες

    Κρανος σ ολους οσους ανεβαζουμε μικρους και μεγαλους.
    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

  10. #10
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Φαίνεται δεν έχουν ακούσει την παροιμία:

    ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΓΟΝΕΩΝ ΠΑΙΔΕΥΟΥΣΙ ΤΕΚΝΑ

    όταν όμως κάποια στιγμή το συνειδητοποιήσουν (αν, ο μη γένοιτο, πάθουν ατύχημα) τότε θα είναι αργά.

  11. #11
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Ωραία...διαμορφώνεται και η νέα γενιά μοτοσυκλετιστών...
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Το ξαναγράφω:
    μην ασχολείστε με ΖΩΑ.
    Όποιος σώθηκε σώθηκε.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Τι να πεις?

    Εγω παντως τις προαλλες εντυπωσιαστηκα με τυπο με GS 1150 ADV που ειχε full face Αραι και αυτος και η 9χρονη κορη του!!!

    Σταματαω, τους χαζευα και λεω στη μικρη: Εσυ ποτε θα παρεις δικη σου μοτοσυκλετα?
    - Σε ενα χρονο! Τωρα κανω μονο ποδηλατο ακομα!

    Ο τυπος χαμογελασε και μου εκλεισε το ματι λεγοντας:
    -Ετσι ειναι!


    Να τη χαιρεσαι φιλος και μπραβο σου!


  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Το ξαναγράφω:
    μην ασχολείστε με ΖΩΑ.
    Όποιος σώθηκε σώθηκε.

    σωστοοοοοοοοοος

  15. #15
    Τον είδα αντιπαραπροχτές μεσημέρι.
    Καμαρωτός-καμαρωτός, με το κοπέλι πίσω να κρυώνει, αυτός τσιγάρο στο δεξί χέρι και λυτά κορδόνια (!!!!!!!) και τα άρβυλα να χάσκουνε...
    Και γλύστραγε ιδιαίτερα εκείνη τη μέρα...
    Δεν κρατήθηκα, τον ξέχεσα, με "στόλισε" και αυτός (αναφθαίρετο δικαίωμά του) και με προσπέρασε και μπήκε μπροστά μου στο φανάρι.

    http://i395.photobucket.com/albums/p...trompasxxl.jpg
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:33
  2. H μαμά και η κουτάλα....
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 13:08
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 14:39
  4. Μπραβο τους
    από takiskan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 16:31
  5. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF