Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Τη παλεύουμε....?

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832

    Τη παλεύουμε....?

    Μα τι παλεύουμε ή όχι?Μήπως είμαι ο μαύρος ο σκλάβος?Λες να πάω στο χωριό μου?

    <<Ανατροπές εργασιακών δικαιωμάτων

    Αθήνα :

    Tο μέλλον των υφιστάμενων εργασιακών δικαιωμάτων και η οδηγία για την οργάνωση του χρόνου εργασίας που δίνει το δικαίωμα εφαρμογής ελαστικού ωραρίου που φτάνει έως και τις 65 ώρες την εβδομάδα, θα συζητηθούν στο έκτακτο συμβούλιο υπουργών Απασχόλησης την Τρίτη στις Βρυξέλλες.

    Oι ανατροπές στον κοινωνικό χάρτη της Ευρώπης όμως δεν σταματούν εδώ, καθώς ως το τέλος του έτους επανέρχεται στο Ευρωκοινοβούλιο η οδηγία για τις αμοιβές και τα εργασιακά δικαιώματα στις χώρες της Ενωσης, γνωστή ως οδηγία Μπολκενστάιν.

    Η συγκεκριμένη οδηγία έχει ήδη διαμορφωθεί στη λεγόμενη «πρώτη ανάγνωση» στο Ευρωκοινοβούλιο (αρχική διαμόρφωση του κειμένου) και ως το τέλος του έτους αναμένεται η «δεύτερη ανάγνωση» (τελική διαμόρφωση) και η έγκρισή της από το αρμόδιο συμβούλιο υπουργών, όπως αναφέρει «Το Βήμα».

    Η ελληνική κυβέρνηση -δια στόματος Σάββα Τσιτουρίδη- δηλώνει πως «δεν θα αποδεχθεί προτάσεις που κλονίζουν το ευρωπαϊκό κοινωνικό πρότυπο» και σημειώνει πως προτάσεις όπως αυτή για την αύξηση των εβδομαδιαίων ωρών εργασίας ξεπερνούν τα όρια υγιεινής και ασφαλείας των εργαζομένων και δημιουργούν τεράστια προβλήματα.

    Η οδηγία για τον χρόνο εργασίας ανατρέπει το υφιστάμενο καθεστώς, καθώς προβλέπει ελαστικό ωράριο που φθάνει ως τις 65 ώρες την εβδομάδα, ενώ με ατομικές συμβάσεις μπορεί να αυξηθεί και πέραν αυτού του ορίου.
    O επιπλέον χρόνος δεν αμείβεται υπερωριακά και αναπληρώνεται με ρεπό ή αντίστοιχα μειωμένη απασχόληση εντός τεσσάρων μηνών.

    Ηδη στη χώρα μας ισχύει ο ελαστικός χρόνος απασχόλησης ως 10 ώρες ημερησίως.

    Η οδηγία Μπολκενστάιν επανέρχεται στη δημοσιότητα καθώς αναμένεται να υιοθετηθεί τον Νοέμβριο από το Ευρωκοινοβούλιο. Προβλέπει πως κάθε επιχείρηση θα αμείβει τους εργαζομένους της με τους μισθούς της χώρας από την οποία προέρχεται ή την οποία χρησιμοποιεί νομικά ως βάση για τις δραστηριότητές της και όχι της χώρας υποδοχής στην οποία παρέχει τις υπηρεσίες της (αρχή της χώρας προέλευσης).

    Για παράδειγμα μια πολωνική επιχείρηση που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα θα μπορεί να απασχολεί τους πολωνούς εργαζομένους της σύμφωνα με την πολωνική και όχι την ελληνική νομοθεσία.

    « Oι εξελίξεις αυτές καταδεικνύουν τη σημερινή- αρνητική για την εργασία- τάση που επικρατεί στην Ευρώπη» σημειώνει η ευρωβουλευτής του ΠαΣοΚ κυρία Μαίρη Ματσούκα που παρακολουθεί τις εξελίξεις στα θέματα αυτά και τονίζει πως στόχος της ευρωπαϊκής πολιτικής είναι η όσο το δυνατόν μείωση του κόστους εργασίας και ταυτοχρόνως η περαιτέρω ελαστικοποίηση των εργατικών δικαιωμάτων.
    >>

    Πηγή :
    Pathfinder

  2. #2
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    ένα σου λεω... το 2050 θα αντιστοιχεί ένας εργαζόμενος για ένα συνταξιούχο (από 2: 1 που νομίζω είναι τώρα). Φαντάσου τι έχει να γίνει τότε... Για να μην βάλω αυτά που είπε ο Αλογοσκούφης περί συντάξεως στα 65 κτλ (που θα ισχύσουν έτσι κι αλλιώς αφού έρχονται από τις Βρυξέλλες)

    http://ec.europa.eu/economy_finance/...ents/gr_en.pdf

  3. #3
    Αυτα θελουμε...μην ανησυχειτε...πραγματοποιουνται τα ονειρα μας...αυτα μας αξιζουν...και χειροτερα...15 ωρες την ημερα θα επρεπε....( γ%#@μω τη μ@λ@κια που μας δερνει....)
    Η δραση αντικαθιστα τα δακρυα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    να παρω τα ορη κ τα βουνα τωρα η σε λιγο ?
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  5. #5
    ΤΟ Θεμα ειναι οτι ειδη δουλευουμε 10ωρα την ημερα και βαλε....

    Και περνουμε χαμηλο μισθο ουτος η αλλιως...

    Αλλα αυτα ειναι, ευρωπαϊκη ενωση και μλκς, γιατι απο τη μια θελουμε να ειμαστε "ευρωπαιοι" αλλα οταν ερχετε στο να πληρωνουν σαν τους ευρωπαιους εκει δεν γινετε...

    Και το χειροτερο ειναι οτι δεν θα καλυτερεψει το θεμα, απλα οσο περναει ο καιρος θα γινετε ολο ενα και χειροτερο.. Θα αρχισουμε να κοιμομαστε και στα γραφεια μας σε λιγο (το λαχιστον εγω προς τα κει το παω το θεμα....)
    Live fast...
    Die Young...
    And leave a Beautiful Corpse...

    What goes around, comes around.. And it will bite you in the ass..

  6. #6
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Οταν μιλουσαν για ΕΕ λεγανε για ανοδο της οικονομιας κτλ.Να μην λεω πολλα τωρα.Ε πραγματι το εκαναν και τυρουν το λογο τους.Για ριξτε μια ματια στα κερδη των τραπεζων,των βιομηχανιων,των δυιληστηριων,των μεγαλων αε.ή μηπως νομιζατε οτι τα τρελα κερδη και την ανοδο του βιοτικου επιπεδου την ελεγαν για εμας?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Καλα κανουν και να συνεχισουν ετσι.Αφου ο λαος μας αυτες τις ιδεες στηριζει με την βοηθεια μας τα παλικαρια να συνεχισουν ετσι.Με το καλο να ψιφιστει και ο αντιτρομοκρατικος νομος της ΕΕ και οχι απλα διαδηλωσεις δεν θα εχει αλλα και αυτα που λεμε τωρα τρομοκρατες θα μας κανουν.



    Εδειχνα χθες σε ενα παλικαρι ενα βουνο και του ελεγα:ρε αυτο ειναι βουνο.
    εκεινος εβλεπε μπροστα του ενα δεντρο και μου ελεγε:ρε αυτο ειναι δεντρο.
    Ρε του λεω ασε το δεντρο και δες πισω,αυτο το γιγαντιαιο πραμα ειναι ενα βουνο.
    Τι λες ρε μλκ μου λεει!δεντρο ειναι.

    Ε λοιπον μπραβο στους μαγκες που καταλαβαν οτι για να κυριαχησουν δεν χρειαζονται πολεμοι αλλα λιγη εξυπναδα.Μπραβο μας και εμας που ειμαστε καλα και υπακουα προβατα.
    Καποια μερα που θα παει θα εφευρουμε ξανα την επανασταση.[FONT=arial]Εδειχνα χθες σε ενα παλικαρι ενα βουνο και του ελεγα:ρε αυτο ειναι βουνο.[/FONT]
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

Παρόμοια θέματα

  1. Ας εγκαινιάσω λοιπόν αυτή τη θεματολογία
    από DIT στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 17:47
  2. Τη "Καλησπέρα" μου σε όλους!
    από koula01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2003, 13:54
  3. Ποια Ειναι Η Πραγματικη Εννοια Τηs Παγκοσμιοποιησηs ;
    από greekshadow στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2003, 15:22
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 14:39
  5. Τη γνώμη σας παρακαλώ..
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 12:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF