Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Συμβουλές

  1. #1

    Post Συμβουλές

    Παιδιά αυτές τις μέρες έρχεται η μηχανή που περιμένω εδώ κ 3 μήνες κ είπα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια τους πίο έμπειρους:smilea:

    1) Για πρώτη φορά έχω συνεπιβάτη γυναίκα και θα ή8ελα τη γνώμη των γυναικών ή των αντρών που έχουν γυναίκα συνοδηγό.
    Το μαλλί πώς να το μαζεύει για να βολεύει να φοράει κ κράνος?(και να μην εχω παράπονα του στυλ ''μου κόβονται τρίχες κτλ)

    2) φοράω γυαλιά για μειωπία και επιδή στο παρελθόν φόραγα πάντα ανοικτά κρανη δεν θόλωναν ποτε δεν είχα πρόβλημα. χθές αγόρασα το AGV GP-Pro και οταν το δοκίμασα τα γυαλιά μου θόλωσαν μετά απο 1 λεπτό. μήπως δε θα έχω τέτοια προβλήματα οταν είμαι εν κινήσι ή να πάρω φακούς επαφής καλύτερα?

    Ξέρω ότι ακούγονται αστεία τα ερωτήματα, αλλα είναι και λειτουργικής φύσης ταυτόχρονα.

    Περιμένω απαντήσεις σας

    Fly With It!!

  2. #2
    Όσον αφορά τα γυαλιά επείδή έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα απλά είναι κάτι που θα συνηθίσεις γιατί μαλλον δεν γίνεται τίποτα πέραν του να σηκώνεις λίγο το visor όταν είσαι σταματημένος και όταν είσαι εν κινήσει και υπάρχει επαρκής ροή αέρα να το κλείνεις (εννοείται οι αεραγωγοί πάντα ανοικτοί).
    Μπορείς να δοκιμάσεις να βγάλεις και τη breathmask (αν έχει και είναι αποσπόμενη) για να μην οδηγείται ο αέρας από την εκπνοή σου στα γυαλιά σου.
    Τους φακούς επαφής στους συνιστώ μόνο για μικρές αποστάσεις μιας και στεγνώνουν γρήγορα λόγω της ροής του αέρα και μπορεί να έχεις πρόβλημα (εγώ τουλάχιστον είχα) και επίσης βρωμίζουν πολύ εύκολα μιας και είσαι μέσα στα καυσαέρια κλπ. αυξάνοντας τον κίνδυνο μόλυνσης (την είχα πατήσει έτσι). Με γυαλιά αντιθέτως τα μάτια σου μπορούν και αυτοκαθαρίζονται.

    Υ.Γ.
    Αν δεν έχεις ξαναβάλει φακούς να πάς πρώτα σε κάποιον οφθαλμίατρο να ελέγξει αν τα μάτια σου τους δέχονται.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  3. #3
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120
    Αν θες φακους επαφης δοκιμασε στην αρχη τους μηνιαιους να δεις πως καθονται στο ματι..Εγω δεν ειχα προβλημα απο τον αερα, αλλα με τα καυσαερια μετα απο καποιες ωρες, ειδικα το καλοκαιρια με τη ζεστη, υπαρχει ενα θεμα..Το καλο ειναι οτι μπορεις να βαλεις γυαλια ηλιου..
    Α, και φυσικα μακρια απο καθαριστικο φακων επαφης Renu το οποιο στο Αμερικα ηδη το απεσυραν, καθως εστειλε στο νοσοκομειο 127 ατομα με μολυνσεις, 15 απο τους οποιους μπηκαν στο χειρουργειο για να μη τυφλωθουν...!!!
    ο ΕΟΦ ειπανε οτι πηρε καποια "δειγματα" αλλα ακομη να το αποσυρει απο την ελληνικη αγορα. Μακρυα οπως και να εχει!!

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
    Αν θες φακους επαφης δοκιμασε στην αρχη τους μηνιαιους να δεις πως καθονται στο ματι..Εγω δεν ειχα προβλημα απο τον αερα, αλλα με τα καυσαερια μετα απο καποιες ωρες, ειδικα το καλοκαιρια με τη ζεστη, υπαρχει ενα θεμα..Το καλο ειναι οτι μπορεις να βαλεις γυαλια ηλιου..
    Α, και φυσικα μακρια απο καθαριστικο φακων επαφης Renu το οποιο στο Αμερικα ηδη το απεσυραν, καθως εστειλε στο νοσοκομειο 127 ατομα με μολυνσεις, 15 απο τους οποιους μπηκαν στο χειρουργειο για να μη τυφλωθουν...!!!
    ο ΕΟΦ ειπανε οτι πηρε καποια "δειγματα" αλλα ακομη να το αποσυρει απο την ελληνικη αγορα. Μακρυα οπως και να εχει!!
    Άστα να πάνε.... το χρησιμοποιούσα και εγώ το συγκεκριμένο υγρό και πέρσι καλοκαίρι είχα πάθει αντίστοιχη μόλυνση. Δεν ξέρω αν είχε σχέση με το υγρό αλλά φρίκαρα όταν το έμαθα ότι αποσύρεται.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  5. #5
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Πολλά καλά κράνη, έχουν δεύτερη εσωτερική ζελατίνα , ή μπορούν να πάρουν εξτρά ειδικά για να μην θαμπώνει, που λέγεται pinlock. Για ρίξε μια ματιά.

  6. #6
    ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της john pap
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    29
    φιλε suner εγω δεν φοραω γυαλια,επομενως υποθετω οτι οι προ λαλησαντες εχουν δικιο.αυτο που δεν ανεφεραν ομως ειναι η γυναικα.ελπιζω να ειναι καλοβολη γιατι αν δεν εχει ξαναανεβει την πατησες.λοιπον αν εχει μακρυ μαλλι μπορει να τα πιασει και να τα βαλει μεσα στο μπουφαν.αν δεν φορατε μπουφαν........την πατησες οπως προ ανεφερα.αν ειναι κοντο,ειναι καλυτερα.το ιδανικο βεβαια ειναι να μην εχει καθολου.πουτετοια τυχη ομως.

  7. #7
    ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της john pap
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    29
    ξεχασα να ευχηθω καλοριζικη και να προσεχεισ.

  8. #8
    Μιας και όλοι σου απάντησαν για το πρόβλημα των γυαλιών να σε βοηθήσω στο τι να κάνεις με το έτερο ήμισυ.

    Τα μαλλιά, διπλό κότσο (έναν ψιλά, και ένα χαμηλά). Αν έχει πολύ μακριά μαλλιά να τα βάζει μέσα από το μπουφάν. Πίστεψέ με, είναι προτιμότερο να περιμένεις 10 λεπτά να φτιάξει το μαλλί πριν φύγετε, παρά να περάσεις μία ώρα ξεμπλέκοντας τα, τρίχα τρίχα ακούγοντας την να βρίζει χειρότερα από νταλικέρη που την έπεισες να πάτε βόλτα χωρίς να της πεις τίποτα για τα αποτελέσματα στην κόμη της.

  9. #9
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας:smilea:
    Ευτυχώς η κοπέλα είναι καλόβολη και καραγουστάρει και τη μηχανή που περιμένω.
    Θα της αναφέρω τα tips σας και θα σας πώ εντυπώσεις απο τις πρώτες διαδρομές
    Fly With It!!

  10. #10
    Kaloriziki re aderfe alla den eipes to simantikotero...gia ti mixani milame..

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας:smilea:
    Ευτυχώς η κοπέλα είναι καλόβολη και καραγουστάρει και τη μηχανή που περιμένω.
    Θα της αναφέρω τα tips σας και θα σας πώ εντυπώσεις απο τις πρώτες διαδρομές
    Αυτά είναι!!!!!!!
    Τι άλλο να ζητήσεις?
    Η μηχανή, η κοπέλα και εσύ!!!!!!!!!!!!

    Καλές και ασφαλείς βόλτες!!!!!!!!!!!
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  12. #12
    sosta den eipa ti mhxanh einai. einai mia V-strom 650 opos thn eikonizomenh sta aristera sas

    Fly With It!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    1
    H kaliterh lush pou exo vrei mexri tora
    gia ta mallia,einai o baklavas
    "balaclava"enoo
    ena skoufaki diladi san ayta
    pou forane oi tromokrates..
    kai mpenei mesa apto kranos..
    mporeis na vreis se magazia
    me 8 euro peripou..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Για να μην θολωνουν ουτε τα γυαλια,ουτε η ζελατινα,περα απο το μικρο ανοιγμα της,φροντιζω να εκπνεω παντα προς τα κατω...
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  15. #15
    "Σιγά τώρα, το hornet..." Το avatar του/της Thoreevos
    Εγγραφή
    10/12/2003
    Μηνύματα
    111
    Ως μακρυμάλης που τα'χει με μακρυμάλα, το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι ότι είπε κ ο φίλος πιο πάνω.. 1 λαστιχάκι να κάνει την αλογοουρά της κανονικά, κ ένα χαμηλότερα, λίγο πιο πάνω από τις άκρες.
    ...έχω περάσει προσωπικά και μια ώρα προσπαθώντας να χτενιστώ

    ..δεν είναι απαραίτητο να βάλει την ουρά μέσα από το μπουφάν εαν τα δέσει έτσι..

    και το σημαντικότερο όσον αφορά την ασφάλειά σου, έχει να κάνει με τη μυωπία, και πιο συγκεκριμένα με τους φακούς επαφής.. η πιθανότητα να "γλιστρισει", εν γένει να φύγει από τη θέση του ο φακός είναι μεν μικρός, αλλά πολύ επικίνδυνος.
    όπως κ το 'γμτ μου μπήκε κάτι στο μάτι!'
    ...άντε τρίψε μάτι με φακό επαφής!

    ζελατίνα 1 "κλικ" ανοιχτή, γυαλί μυωπίας, μαλί δεμένο καλά, κ καλά χιλιόμετρα!!!!
    Ορκιζόμεθα να φυλάττουμε πίστη στην Πατρίδα. Υπακοή στο Σύνταγμα, τους Νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους.
    Ακόμα και όταν μας πηδάει κανονικά.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για βόλτες
    από hornet στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2014, 15:48
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 13:11
  3. Συμβουλές για ολόσωμη/διαιρούμενη φόρμα
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2004, 10:11
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 11:37
  5. Συμβουλές για καμάκι
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 18:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF