Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: thermoplastic vs polycarbonate

  1. #1

    thermoplastic vs polycarbonate

    καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω αν εχουν διαφορα αυτα τα δυο υλικα στα κρανη.κ αν εχουν αν γνωριζει καποιος να μου πει.Ευχαριστω!!

  2. #2
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    178
    To polycarbonate ειναι η καλυτερη δυνατη επιλογη στην φθηνη κατηγορια των θερμοπλαστικων κρανων. Συνηθως εχουν αλλες εμπορικες ονομασιες αναλογα την εταιρεια (πχ Lexan ειναι το polycarbonate της NOLAN). Οι δε αντοχες των απλων θερμοπλαστικων (πχ ΑBS) σε συγκριση με τα polycarbonate κρανη ειναι το λιγοτερο ΠΟΛΥ μεγαλες. Ειδικα οσο αλλαζει η θερμοκρασια.

    Συμπερασμα? Προτιμησε polycarbonate κρανος, αν θες να περιοριστεις σε αυτην την κατηγορια. Αληθεια, ποια μοντελα σκεφτεσαι?
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  3. #3
    σκεφτομαι για το nolan n85.νορμαλ βαρος(1490),pinlock,καλο εξαερισμο κ αεροδυναμικη πιστευω,αφου οι αεραγωγοι ειναι ενσωματωμενοι.αν κ θα ηθελα το x-lite 701.αλλα η nolan πιστευω μου προσφερει τα βασικα.εχω strada 650,ταχυτητα ταξιδιου 120-140χλμ.τι λες??

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Είναι βαρύ! Και αν δεν είναι και σωστά κατανεμημένο το βάρος θα σε κουράσει σε πολύωρα ταξίδια! Έχεις ψάξει να δεις τι γίνεται με τις τιμές των ανταλλακτικών? Ζελατίνα πχ. Διαθεσιμότητα? Γενικά τα Νολαν νομίζω πως έχουν θεματάκια με τα παραπάνω.

    Αυτό που θέλεις να πάρεις δεν το ξέρω.
    Sent from me using a computer.

  5. #5

  6. #6
    για ανταλλακτικα δεν εχω κοιταξει.ειναι ακριβα?

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis1972
    για ανταλλακτικα δεν εχω κοιταξει.ειναι ακριβα?
    Ας πει κανένας κάτοχος καλύτερα.

    Πάντως ψάξε λίγο το φόρουμ. Θα βρεις πολλές πληροφορίες για κράνη.
    Sent from me using a computer.

  8. #8
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.676
    στα λεφτα που παιζει το nolan παρε καλυτερα απο την γκαμα των shark
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  9. #9
    τα shark που βλεπω στο ιντερνετ εδω στην ελλαδα,ειναι θερμοπλαστικα,π.χ S900.Για αλλα δεν εχει τιμες.μηπως μπορεις να μου πεις που θα βρω?μενω θεσσαλονικη

  10. #10
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    178
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Είναι βαρύ! Και αν δεν είναι και σωστά κατανεμημένο το βάρος θα σε κουράσει σε πολύωρα ταξίδια! Έχεις ψάξει να δεις τι γίνεται με τις τιμές των ανταλλακτικών? Ζελατίνα πχ. Διαθεσιμότητα? Γενικά τα Νολαν νομίζω πως έχουν θεματάκια με τα παραπάνω.

    Αυτό που θέλεις να πάρεις δεν το ξέρω.
    Mιας και εχω παρει ενα τετοιο για την κοπελα μου, θα σου πω οτι δεν μου εχει παραπονεθει για το βαρος. Να σκεφτεις οτι πριν φορουσε ενα Χ-LITE 802 Checa Replica (ειναι και γουρλου, πηρε το πρωταθλημα ο Τσεκας..), το οποιο ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο το ΝΟLAΝ. Οποτε θεμα ανεσης λογω βαρους μαλλον δεν θα αντιμετωπισεις...

    Ειναι και σχεδον πληρως εξοπλισμενο, με το pinlock του, την υφασματινη θηκη του, την πληρως αφαιρουμενη επενδυση του, καθως και την δυνατοτητα τοποθετησης του συστηματος επικοινωνιας της Νοlαn.

    Οσο αφορα για τα ανταλλακτικα και το σερβις των κρανων που εισαγει ο Μπαξεβανης (αντιπροσωπος GREX, NOLAN, X-LITE, ολα του ιδιου κατασκευαστικου οικου), θα μου επιτρεψεις να εχω αντιθετη γνωμη απο προσωπικη πειρα και συνεργασια, μιας και δεν εχω δει αλλος αντιπροσωπο να εχει τμημα επισκευης και συντηρησης κρανων.

    Οτι κι αν επιλεξεις, αχρειαστο σου ευχομαι να ειναι...
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Αρχικά δημιουργήθηκε από montechristo
    Mιας και εχω παρει ενα τετοιο για την κοπελα μου, θα σου πω οτι δεν μου εχει παραπονεθει για το βαρος. Να σκεφτεις οτι πριν φορουσε ενα Χ-LITE 802 Checa Replica (ειναι και γουρλου, πηρε το πρωταθλημα ο Τσεκας..), το οποιο ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο το ΝΟLAΝ. Οποτε θεμα ανεσης λογω βαρους μαλλον δεν θα αντιμετωπισεις...

    Ειναι και σχεδον πληρως εξοπλισμενο, με το pinlock του, την υφασματινη θηκη του, την πληρως αφαιρουμενη επενδυση του, καθως και την δυνατοτητα τοποθετησης του συστηματος επικοινωνιας της Νοlαn.

    Οσο αφορα για τα ανταλλακτικα και το σερβις των κρανων που εισαγει ο Μπαξεβανης (αντιπροσωπος GREX, NOLAN, X-LITE, ολα του ιδιου κατασκευαστικου οικου), θα μου επιτρεψεις να εχω αντιθετη γνωμη απο προσωπικη πειρα και συνεργασια, μιας και δεν εχω δει αλλος αντιπροσωπο να εχει τμημα επισκευης και συντηρησης κρανων.

    Οτι κι αν επιλεξεις, αχρειαστο σου ευχομαι να ειναι...
    Πάσο.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    178
    Tα ρεστα μου
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  13. #13
    εγω δοκιμασα το nolan κ δε μου φανηκε βαρυ.αλλα επειδη το κρατησα 1 λεπτο στο κεφαλι δε μπορω να εκφρασω σωστη αποψη.σιγουρα υπαρχουν καλυτερα αλλα κ ακριβοτερα.κ αυτη την εποχη ειναι δυσκολα.εχω ενα caberg ανοιγομενο,θερμοπλαστικο,οποτε πιστευω το nolan θα ειναι κλασεις καλυτερο!!!η λαθος???

  14. #14
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Έχεις ψάξει να δεις τι γίνεται με τις τιμές των ανταλλακτικών? Ζελατίνα πχ. Διαθεσιμότητα? Γενικά τα Νολαν νομίζω πως έχουν θεματάκια με τα παραπάνω.
    Κανένα θέμα!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Κανένα θέμα!
    δλδ συμφωνεις για nolan n85??

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Thermoplastic vs Polycarbonate
    από Takata Dome στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2013, 22:31
  3. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF